Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-13, 12:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή στησιμο μονομαχοενυδρειου εκτακτως.

επειδη θα στηθει εκτακτως ενα ενυδρειο για ζευγαρι μονομαχους,ψαχνω να βρω καταλληλο δοχειο.

θα γινει παλουνταροκατασταση με φυτα κλπ,αλλα δεν θελω να χρησιμοποιησω τον κυβο που εχω παλι γιατι θαναι καπως στεναχωρα και τα ψαρια ειναι αγρια.

αυτη τη στιγμη σκεφτομαι να παρω αυτο.
ειναι οριακα μικρο στο μεγεθος,αλλα δυστυχως δεν υπαρχει χωρος για μεγαλυτερο τωρα.

σκεφτηκα και τη λιμνη,αλλα ο χωρος δεν βοηθαει δυστυχως...

πως σας φαινεται το χελωνοτεραριο για την κατασταση που περιγραφω?σκεφτηκα και τα δοχεια του ικεα,αλλα θελω να μπορω να βλεπω αυτη τη φορα...

αφου καταληξω σε γυαλα,θα πρεπει να βρεθει και καταλληλο επιπλο για να μην ειναι στο πατωμα.αστα να πανε

σκεφτηκα να φτιαξω ενα diy κλπ,αλλα μεχρι να φτιαχτει,να στεγνωσει και να δοκιμαστει για διαροες,την κατσαμε τη βαρκα...

για ακρυλικο δεν το βλεπω με τις τιμες του πλεξιγκλας,οποτε,σε ετοιμο μαλον...οχι οτι αυτο που εβαλα ειναι φτηνο,αλλα τεσπα.

αν εχετε καμια ιδεα πεστε τη μπας και βρεθει λυση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-13, 13:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Γιώργο καλησπέρα
Ρίξε μια ματιά στις αγγελίες...

Κάτι κινείται και ίσως σε βολεύει

Οι μονομάχοι ειναι του αλλου Γιώργου να υποθεσω;
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-13, 13:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ρε γμτ,του γιωργου ειναι.ειχε κατι ζημιες στο σπιτι λογω απουσιας,και χρειαζεται να φυγουν τα ψαρια αποκει προσωρινα

κοιταξα στις αγγελιες,βρηκα ενα προχτες,αλλα η τιμη ειναι πανω απτο μπατζετ μου προς το παρον.κοιταω μηπως κανω τιποτα φτηνοτερα.και ειναι και το θεμα του χωρου κυριοτερα.κιαυτο που εβαλα στα 70ε δεν ειναι και πολυ φτηνο.
εχει και κατι αλλες απλες γυαλες ομως πιο φτηνες.πρεπει να παω να δω αν υπαρχουνε στο μαγαζι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-13, 13:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ρε γμτ,του γιωργου ειναι.ειχε κατι ζημιες στο σπιτι λογω απουσιας,και χρειαζεται να φυγουν τα ψαρια αποκει προσωρινα

κοιταξα στις αγγελιες,βρηκα ενα προχτες,αλλα η τιμη ειναι πανω απτο μπατζετ μου προς το παρον.κοιταω μηπως κανω τιποτα φτηνοτερα.και ειναι και το θεμα του χωρου κυριοτερα.κιαυτο που εβαλα στα 70ε δεν ειναι και πολυ φτηνο.
εχει και κατι αλλες απλες γυαλες ομως πιο φτηνες.πρεπει να παω να δω αν υπαρχουνε στο μαγαζι...
Εγω λέω να ξαναδείς : μια γυάλα στα 45 ευρώ ( απ τα βόρεια)... Αν δεν έχει δωθει

Η συγκεκριμένη που ανέβασες ειναι όντως ακριβη
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-13, 13:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

προσωρινα,θα χρησιμοποιηθει το μικρο του γιωργου.απλα δεν ξερω επειδη τα ψαρια ειναι αγρια,μην υπαρχει θεμα...
θα δειξει.συν οτι ειναι και απτα ψαρια που θελω πολυ να κρατησω,οποτε πρεπει να γινει κατι καλο.εστω και προσωρινα
-------------------------
την εχω δει,ειναι πολυ καλη περιπτωση,αλλα δεν εχω επιπλο που θα κρατησει τοσο βαρος.
ακομα κιαν δεν τη γεμισω μεχρι πανω.
γιαυτο κοιταω για πιο μικρο,δυστυχως
-------------------------
τωρα που το ξαναβλεπω το 50λιτρο,μαλον κομπλε θαμαστε μαυτο.προσωρινα τουλαχιστον μεχρι να βρεθει κατι αλλο.οταν στηθουνε ολα θα γινει παρουσιαση εδω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 27-12-13 στις 13:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-13, 14:38
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

George γιατί δεν κολλάμε ένα καινούργιο???

Να πάμε να πάρουμε τα τζάμια αύριο και να το φτιάξουμε??
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-13, 14:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παρε γυαλα σκετη http://www.petsupermarket.gr/6695/%C...0x30x40cm.html (46.5Ε η γυαλα)
Βαλτη κατω πανω σε υποστρωμα υπνοσακου http://www.marinlife.gr/index.php?di...oduct_id=32551 (4-5Ε)
Και μετα με την ησυχια σου παρε ξυλα και φτιαξε βαση.
1 πανω και 1 κατω (80χ30), 2 ορθιες (??χ20 και πιο μεσα τοποθετημενες), και 1 πλατη (??χ40 στη μεση). (25 ευρω τα ξυλα)
Βιδες και μαυρο χρωμα.
Μετα αδειασε το πιο πολυ νερο της γυαλας σε βαρελι, σηκωσε τη γυαλα και βαλε τη στη βαση που εφτιαξες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-13, 15:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σπυρο αυτες τις γυαλες εχω σταμπαρει.θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω αν υπαρχει στο μαγαζι.


γιωργο,παιζει κιαυτο σαν λυση το συζηταγα κ με το στελιο για γυαλα 70χ40χ20(η 25)
φοβαμαι το κοψιμο ομως δεν τους εμπιστευομαι καθολου.οταν εφτιαξα το κυβακι το μικρο πουχα κανει,ειδα κιεπαθα να βρω τζαμα να κοβει τζαμια ισια!
-------------------------
τους πηρα τηλ τωρα,υπαρχει μια θα μου την κρατησουνε
χωραει ισα ισα στο μηκος,στο τραπεζακι που εκλεψα απτη μανα μου...
αντε να δουμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 27-12-13 στις 15:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-13, 17:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καινουρια η γυαλα λεμε!
80χ30χ40

βαζω νερο να ετοιμαζεται τωρα(θα τα παρω αυριο τα ψαρια για να μην ταλαιπωρηθουνε με τη σημερινη κινηση)
και στηνεται.μεχρι αυριο θα εχει ψιλοστηθει για να μπουνε τα ψαρια και μετα σιγα σιγα οι διορθωσεις
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4063.jpg
Εμφανίσεις:  407
Μέγεθος:  57,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-13, 17:10
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

¶μα θες σου δίνω και το 500αρι όπως είναι!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-12-13, 17:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν εμενα σε αλλο σπιτι θα ελεγα ναι με χιλια!
εδω που ειμαι,κιαυτο με το ζορι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-13, 17:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πηγες και την πηρες επιτοπου καμμενε?
Τι παχος τζαμι εχει? 5αρι το βλεπω
Τι εβαλες απο κατω? κουβερτα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-13, 17:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

5αρι ροντε.

υποστρωμα για υπνοσακους εβαλα απο κατω.το χρωμα ειναι λιγο...
αλλα αυτο βρηκα τωρα εδω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4064.jpg
Εμφανίσεις:  431
Μέγεθος:  66,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-13, 17:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
5αρι ροντε.

υποστρωμα για υπνοσακους εβαλα απο κατω.το χρωμα ειναι λιγο...
αλλα αυτο βρηκα τωρα εδω
Mια χαρα ειναι, απλα κοψτο ακριβως να μη προεξεχει.

Νερο οχι πανω απο 35 υψος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-13, 17:29
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

George... ξύλα, τύρφη και φυτά έχω να σου δώσω ΟΣΑ θες!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-13, 17:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

George ναι θα τα δουμε αυριοευχαριστω!


σπυρο ναι δεν θα γεμισει μεχρι πανω,σκεφτομαι 25 εκατοστα νερο.γιαυτο ηθελα το μηκος.αλλιως βολευομουνα και με το 50λιτρο του γιωργου.
αλλα τα λυπαμαι να τα βαλω σε 40 εκατοστα μηκος απο τοσο χωρο που εχουν τωρα
και τιγκα στο φυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-12-13, 17:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σπυρο ναι δεν θα γεμισει μεχρι πανω,σκεφτομαι 25 εκατοστα νερο.
Οχι πως δεν θα αντεξει. Για ασφαλεια 100% το λεω
Εχεις δει το rimless 52x26x37 που εχω με τις γαριδες, που κανονικα θελει 5αρι και του εχω ...3αρι.
(και δουλευει ετσι καμια 15αρια χρονια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-12-13, 17:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ενταξει δεν πιστευω πως θαχει θεμα κανενα.ετσι κιαλλιως δεν θα γεμισει μεχρι πανω,οποτε πιστευω θαναι οκ.

αν ειχα χωρο εδω μεσα,θα εστηνα τη λιμνη.αλλα τι να σου κανω...

απο λιτρα ενταξει ειμαστε πιστευω για δυο ψαρια,το νερο το ζεσταινω τωρα στο βαρελι,το φιλτρο μενει να μπολιαστει και να μπει.
George εχεις καθολου substrat?

εχω βρασμενο καθαρο στο φιλτρο,αν ειναι αν το φερω μαζι να κανουμε τραμπα με στρωμενο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-12-13, 17:58
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Ναι έχω George... θα στο δώσω όλο και κράτα το καθαρό να υπάρχει και όταν θαααααα ξαναστίσω μου δίνεις
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-12-13, 18:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ συνενοουμαστε αυριο.
σαυτες τις διαστασεις με 25 υψος νερου,ειναι 60 λιτρα.ενταξει δεν ειναι και ιδανικα,αλλα τεσπα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-12-13, 21:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
5αρι ροντε.

υποστρωμα για υπνοσακους εβαλα απο κατω.το χρωμα ειναι λιγο...
αλλα αυτο βρηκα τωρα εδω

Δεν παίζεσαι!!!
Αν δεν ειχαμε βρεθει για καφε....θα έλεγα πως "δεν υπάρχεις" κιολας!!!

Ολα καλά να σου πάνε! Το αγαπάς το χόμπι και φαίνεται...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καινουρια η γυαλα λεμε!
80χ30χ40

βαζω νερο να ετοιμαζεται τωρα(θα τα παρω αυριο τα ψαρια για να μην ταλαιπωρηθουνε με τη σημερινη κινηση)
και στηνεται.μεχρι αυριο θα εχει ψιλοστηθει για να μπουνε τα ψαρια και μετα σιγα σιγα οι διορθωσεις
Πόσο το μαλλι???
(για να μην ψαχνω στο site)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 27-12-13 στις 21:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-12-13, 19:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχα!σακη ευχαριστω πολυ κιεσυ δεν πας πισω

46 ευρω ειχε η γυαλα.
το κακο ειναι πως ειναι λιγο στενη.αν ειχε ακομη 10 ποντους πλατος θα ητανε σουπερ.αλλα ενταξει για τοσο που ειχε και που τη βρηκα κ πανω στην αναγκη,καλα ειναι.
-------------------------
αδειασα 40 λιτρα βαρελι στο ενυδρειο, με μικρο μπουκαλι εμφιαλωμενου για νη μην κανω φασαρια και ξυπνησει ο μπεμπης.πολυ μανικι
-------------------------
μιας και εξακολουθει να υπαρχει η απορια για το αν τα ψαρια θελουνε αλατι η οχι,βαζω εδω αυτα που εχω βρει μεχρι στιγμης και για καποιο λογο δεν τα ειχα δει μεχρι σημερα

απο το Ibc bettas στο γενικο προφιλ του ψαριου μας λενε οτι

Water Conditions
Not critical, Mahachai is very tolerant of water chemistry and thrives in almost any type of water as long as it is clean and well filtered. They should be kept at mid 70s to low 80s F.
http://www.ibcbettas.org/smp/species/mahachai.html

ενω,εδω λενε αυτο:

Splendens complex: This is the most common complex kept in captivity. Species include imbellis, smaragdina, splendens, stiktos, and sp. Mahachai. All of these species prefer slightly soft, slightly acidic water with the exception of sp. Mahachai which likes hard alkaline water with some salt added. This complex will do well in almost any water condition. The best set up for these species would be a species tank with numerous hiding places that is well planted. The plants can be real or artificial as the fish do not seem to care. Some specimens can be very shy and some wild caught specimens will be ambush hunters that only feed when they feel secure and will come out of their hiding places to eat food. The majority of these individuals will need live food until they adjust to captive conditions. As to breeding pairs work best. The pair should be placed in a ten gallon tank with half the water level. A half styrofoam cup should be floated for the male to build a nest under. All species breed in the typical splendens fashion with the exception of sp. Mahachai. Mahachai females will clamp their pelvic fins to hold the eggs so they donΆt drop and the male will pick the eggs out of her fins. The other exception is that males will build a satellite nest and after spawning will transfer the eggs from one nest to the other.
http://smp.ibcbettas.org/articles/wild_bettas.html


αλλα,σε αυτο το thread απο ξενο φορουμ οπου το παλικαρι τα εχει αναπαραγει κιολας,απανταει σε σχετικη ερωτηση:

"Agreed, they have more pure genes so would help the ones we have domesticated and bred so very much. I sadly do not have anymore, I sold them to make room for more mouthbrooders. They did do much better with a bit of salinity in their water though. You can look up on aquabid for a breeder to see if you can get a hold of a few of them. Would be worth it to try it out anyhow! Let me know if you find some and how far you get on the project with the melanos and such."
http://www.aquariumforum.com/f52/wil...hai-17347.html

και πιο σημαντικο,σε αυτο το αρθρο που εχει αναπαραχθει απο εδω(αλλα δεν λειτουργει το λινκ πλεον)
γραφει:

"Salinity: Their native waters are somewhat brackish, and even captive generations seem to thrive and breed best with some salt in the water. 1 teaspoon per 4-5 gallons seems to be the desired amount for breeding. (They will live in fresh water easily, but are much less likely to breed in the total absence of salt.) "
http://everything2.com/title/Betta+sp.+Mahachai


και οι τιμες που μετρησανε στο αρθρο της περιγραφης του ψαριου:
 
"Field Notes:Betta mahachaiensis lives in brackish waters, some quite heavily polluted; pH at catch sites 6.87–7.80, salinity 1.1–10.6 ppt. "

http://www.mapress.com/zootaxa/2012/f/zt03522p060.pdf

οποτε παρακαλω, καποιος που το εχει με τα αλατια,να μου πει αν αυτη η αναλογια που αναγραφεται 1 teaspoon per 4-5 gallons ,αντιστοιχει με τις τιμες που γραφει το zootaxa salinity 1.1–10.6 ppt. .
να ξερω να παω να παρω αλατι...
-------------------------
μπηκε το ψαρι!!!ειναι απιστευτο!!!
George,χιλια ευχαριστω ρε φιλε,σου ειμαι υποχρεος!υπαρχουνε εδω μεσα ανθρωποι διαμαντια πραγματικα!τα υπολοιπα σε αλλο θεμα που θα ανοιξω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 28-12-13 στις 19:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-12-13, 19:58
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Βαλε φωτοοοοοο...βίντεο..

¶λλο να το βλέπουμε στη φωτο τις αγγελίας...κι άλλο στον χώρο του!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-12-13, 20:05
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπηκε το ψαρι!!!ειναι απιστευτο!!!
George,χιλια ευχαριστω ρε φιλε,σου ειμαι υποχρεος!υπαρχουνε εδω μεσα ανθρωποι διαμαντια πραγματικα!τα υπολοιπα σε αλλο θεμα που θα ανοιξω
George εγώ σου είμαι υπόχρεος!!! Όσο για τα διαμάντια που λες, κοίτα το καθρέφτη και θα δεις ένα πολύ μεγάλο!!!

Όσο για την θηλυκιά δεν έχω δει ακόμα τίποτα
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-12-13, 20:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω κλειστα φωτα κλπ.το εκανα 40 λεπτα προσαρμογη με σωληνακι μεχρι να ψιλοετοιμασω το ενυδρειο και το εβαλα.φωτο αυριο να παρει λιγο τα πανω του γιατι ταλαιπωρηθηκε σημερα

οτι και να φτιαξω,εκει που το ειχε ο γιωργος το ψαρι δεν το φτανω, τον κω..λο μου να χτυπαω

δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο εχανε το παλουνταριο που εφτιαξε στις φωτογραφιες.δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα

κοντεψα να παθω εγκεφαλικο που το ξεστησαμε.δηλαδη ητανε εγκλημα.αφου λεω παμε για το γουδη να μας εκτελεσουνε τωρα μετα απαυτο

George μην ανησυχεις,θα βγει που θα παει,αφου ειναι λαβυρινθος εκει η πλατη.δεν υπαρχει!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-12-13, 20:16
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Μακάρι να βγει και να την πιάσω...

Ο Σταύρος έχει θηλυκιές, αν είναι πέρνα να πάρεις
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-12-13, 20:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα του στειλω μηνυμα κιεγω.αν μιλησεις εσυ νωριτερα,πεστου να μου κρατησει δυο!δευτερα πρωι θα περασω!

εντωμεταξυ,δεν τον βλεπω να φοβαται και πολυ,συνεχεια στο τζαμι ειναι και με κοιταει το κωλοψαρο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-12-13, 20:21
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Του είπα να κρατήσει δυο...
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-12-13, 20:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ok! ευχαριστω.του εστειλα κιεγω τωρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παρουσιαση μονομαχοενυδρειου nikos93 Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas 18 09-06-13 22:06
ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ChocolatePuma Bettas 31 11-09-12 17:50
παρουσιαση μονομαχοενυδρειου Λάζαρος Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 10-04-11 16:39
σωστο στησιμο μονομαχοενυδρειου manos_samos Bettas 9 27-10-10 15:40
Παρουσιαση Πιρανχοενυδρειου... Sta8hs000 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 8 14-10-09 14:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09776 seconds with 14 queries