Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-13, 10:33
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή Διατροφή μονομάχου

Καλημέρα!Είχα σκοπό σε ένα 30λιτρο που έχω να το γεμίσω γαρίδες.Χτες που πήγα σε ένα pet shop όμως για κάτι 'αλλο που ήθελα,είδα σε κάτι plexiglass των 400 το πολύ ml αρκετούς μονομάχους.Τους λυπήθηκα έτσι όπως τους είδα κι αποφάσισα να πάρω ένα.
Έκανα λοιπόν προσαρμογή μία ωρίτσα,χτες δεν άναψα καθόλου φώτα,ούτε τάισα.Σήμερα τον βλέπω μέσα στην τρελή χαρά.Πολύ δραστήριος
Το ενυδρείο τρέχει απο τον Απρίλιο και διατηρούσα τη βιολογία με τροφή σε απόχη.Τους τελευταίους μήνες είχα βάλει και κάποια helena σαλιγγάρια.Χτεσινές μετρήσεις πριν απο εβδομαδιαία αλλαγή
ph 7,2
gh 8
kh 6
tds 160
nh3-nh4 0
no2 0
n03 κοντά στο 5 ppm (τάιζα πολύ συντηρητικά και εχω κι αρκετά φυτά)
Στο θέμα μας τώρα για να μην σας ζαλίζω.Πήρα αποξαραμένα blood worms να του δίνω,αλλά όπως καταλαβαίνω δεν μπορεί να είναι μόνο αυτή η διατροφή του.Επίσης έχω κατεψυγμένη τροφή με ένα μείγμα σπιρουλίνας,αρακά και καρότο για να δίνω μια φορά τη βδομάδα.Τι άλλο να του δίνω?Έχω διαβάσει γιαmosquito lavra, live worms, και γενικά για κατεψυγμένη.Που μπορούμε να βρούμε ρε παιδιά κάτι τέτοιο να αγοράσω.Εσείς τι ταίζετε?flakes δεν νομίζω να τα φάει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-13, 10:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα!!!

Εγώ στον δικό μου δίνω τα παρακάτω :
Α. Κατεψυγμένη daphnia, της ocean nutrition
B. Bloodworms, της sera
Γ. Sera vipagran
Δ. Formula One Flakes της Ocean Nutrition
E. Betta Basic Food, της Tropical
Και μία φορά στις 2 εβδομάδες, τροφή βουτηγμένη σε sera fishtamin

Τα έχω βρει είτε σε πετ σοπ είτε μέσω ιντερνετ

Δες κι αυτό, είναι πολύ χρήσιμο http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...18&postcount=3
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-13, 10:59
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!!!

Εγώ στον δικό μου δίνω τα παρακάτω :
Α. Κατεψυγμένη daphnia, της ocean nutrition
B. Bloodworms, της sera
Γ. Sera vipagran
Δ. Formula One Flakes της Ocean Nutrition
E. Betta Basic Food, της Tropical
Και μία φορά στις 2 εβδομάδες, τροφή βουτηγμένη σε sera fishtamin

Τα έχω βρει είτε σε πετ σοπ είτε μέσω ιντερνετ

Δες κι αυτό, είναι πολύ χρήσιμο http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...18&postcount=3
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Μπορείς να μου πεις απο που πήρες κατεψυγμένη της ocean και τη betta basic food της tropical?;Έχω ψάξει σε όλα τα γνωστά eshop και δε βρίσκω.Επίσης δεν μπορώ να βρω πουθενά ocean nutrition attison's betta
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-13, 11:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Μπορείς να μου πεις απο που πήρες κατεψυγμένη της ocean water inn και τη betta basic food νομίζω cumulus ή igna (αν βρω την παραγγελία θα σου πως ακριβώς) της tropical?;Έχω ψάξει σε όλα τα γνωστά eshop και δε βρίσκω.Επίσης δεν μπορώ να βρω πουθενά ocean nutrition attison's betta
Εδώ κοίταξες?
http://www.amazon.com/Ocean-Nutritio.../dp/B001EUE56A
https://www.aquariumproducts.com.au/...5167&catID=123
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-13, 11:23
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δίκιο.Tης Tropical βρήκα και cumulus και igna.Για κατεψυγμένη θα επικοινωνήσω με water inn και animal station.Ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-13, 11:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δίκιο.Tης Tropical βρήκα και cumulus και igna.Για κατεψυγμένη θα επικοινωνήσω με water inn και animal station.Ευχαριστώ και πάλι
Να σαι καλα!
Κι αν έχεις χρόνο κοιτάς κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%F1%EF%F6%DE
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-13, 11:48
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Λοιπόν έχω ήδη τα αποξηραμένα blood worms της sera και όπως είπα σπιρουλίνα με αρακά.Θα παραγγείλω και http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

και http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

Για κατεψυγμένη λέω να πάρω αυτή http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

ή αυτή http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

Για τα κατεψυγμένα θα υπάρχει πρόβλημα που προορίζονται για θαλασσινό?
Επίσης πως θα παραμείνει η τροφή κατεψυγμένη μετά απο ένα ταξίδι Κομοτηνή-Αθήνα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι καλα!
Κι αν έχεις χρόνο κοιτάς κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%F1%EF%F6%DE
Πολύ καλό!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 27-10-13 στις 11:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-13, 12:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν έχω ήδη τα αποξηραμένα blood worms της sera και όπως είπα σπιρουλίνα με αρακά.Θα παραγγείλω και http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

και http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

Για κατεψυγμένη λέω να πάρω αυτή http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

ή αυτή http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

Για τα κατεψυγμένα θα υπάρχει πρόβλημα που προορίζονται για θαλασσινό? ¶ρα για άλλα ψάρια...
Επίσης πως θα παραμείνει η τροφή κατεψυγμένη μετά απο ένα ταξίδι Κομοτηνή-Αθήνα? Νομίζω πως ο Ιγνάτιος θα επιλυφθεί του θέματος, αλλά δεν χάνεις κάτι να τον ρωτήσεις
Καλή συνέχεια με τον betta!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-13, 12:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να τους πεις να ελεγξουν ημερομηνια ληξης πριν στα στειλουν



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Χτες που πήγα σε ένα pet shop όμως για κάτι 'αλλο που ήθελα,είδα σε κάτι plexiglass των 400 το πολύ ml αρκετούς μονομάχους.Τους λυπήθηκα έτσι όπως τους είδα κι αποφάσισα να πάρω ένα.
Και εγω ακριβως επειδη τους λυπαμαι, δεν αγοραζω απο πετσοπ που τα εχουν ετσι.
Μολις αδειασει το ποτηρακι, θα παραγγελθουν 10 στη θεση του (επειδη θα ζησει ο ενας απο αυτους), για να γεμισει το ποτηρακι παλι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-13, 13:34
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

chris ριξε και μια ματια στην Αβυσσο ..εχει διαφορες κατεψυγμενες..και απο να στη στείλει απο κομοτηνη με κινδυνο να ξεπαγώσει και να ερθει αχρηστη...νομιζω ειναι καλυτερα....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-13, 16:22
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ωραίος δεν είναι?δεν κάθεται σε ησυχία
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1382883715136.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  34,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-13, 16:23
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Και σε αυτή
Αρσενικό δεν είναι?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1382883821691.jpg
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  53,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-13, 20:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Βγάλε βρε συ μια καλύτερη φωτο!!! Τον αδικείς τον τύπο...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-10-13, 20:11
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Πάρτην
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1382897476971.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  44,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-10-13, 20:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρτην
Έτσι μάλιστα!
Να τον χαίρεσαι...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-10-13, 23:01
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι μάλιστα!
Να τον χαίρεσαι...
Ευχαριστώ!Μεταξύ μας,έχει λίγο σκατόφατσα έτσι?Έχει όμως γοητεία!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-10-13, 23:04
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ!Μεταξύ μας,έχει λίγο σκατόφατσα έτσι?Έχει όμως γοητεία!
Μεταξύ μας οι περισσότεροι τέτοιες φάτσες έχουν
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=24 (2η φωτό)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-11-13, 16:13
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Τον κερατά έκανε και φωλιά!!Μήπως πρέπει να του βρω και γυναίκα τώρα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1384092780870.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  62,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-11-13, 16:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι απαραιτητα.αστον να κανει φωλιες δεν εχει τιποταλλο να κανει.γυναικα αργοτερα οταν θασαι προετοιμασμενος κιεσυ

μεχρι τοτε,διαβασε και βελτιωνε σιγα σιγα το περιβαλον του.ετσι θα κανεις καλο και στο ψαρι,και θα αυξησεις και τις πιθανοτητες να εχεις λιγοτερα προβηματα οταν θα εισαι ετοιμος να του δωσεις και γυναικα.μη βιαζεσαι για αναπαραγωγες,θαρθουν κιαυτες σιγα σιγα οταν πρεπει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-11-13, 16:34
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Εννοείται βρε.Αστειεόμενος το είπα για τη γυναίκα.Τώρα έτσι κι αλλιώς όλο μου το βάρος το έχω ρίξει στο 700λιτρο μου για δίσκους που ετοιμάζω
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-11-13, 22:21
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Παιδιά εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια fin rot στον μονομάχο μου.Αμμωνία μηδενικά,νιτρικά σχεδόν καθόλου.Το νερό γενικά το διατηρώ σε πολύ καλή κατάσταση.Πέρα απο τις πιο συχνές αλλαγές νερού σκέφτομαι να παραγγείλω api aquarium salt και myxazin ή melafix.Έχει κάπιος εμπειρία με κάποιο απο τα 2 τελευταία?Κάποια άλλη συμβουλή?Ρε γαμώτο τι μπορεί να έφταιξε?Τον προσέχω αρκετά τον κερατα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-11-13, 22:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

με baktopur έκανα καλα ένα σκαλάρι, αλλα περίμενε και αλλους να μας πουν τη γνώμη τους
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-11-13, 22:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.Παιδιά εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια fin rot στον μονομάχο μου.Αμμωνία μηδενικά,νιτρικά σχεδόν καθόλου.Το νερό γενικά το διατηρώ σε πολύ καλή κατάσταση.Πέρα απο τις πιο συχνές αλλαγές νερού σκέφτομαι να παραγγείλω api aquarium salt και myxazin ή melafix.Έχει κάπιος εμπειρία με κάποιο απο τα 2 τελευταία?Κάποια άλλη συμβουλή?Ρε γαμώτο τι μπορεί να έφταιξε?Τον προσέχω αρκετά τον κερατα.
Αυτο το διαβασες?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325


"Αν, λοιπόν, η ασθένεια είναι σε αρχικό στάδιο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ξεπεραστεί με αύξηση των αλλαγών νερού (σε μικρά ενυδρεία έως και 100% ημερησίως) και προσθήκη ενυδρειακού αλατιού [1 κουταλιά της σούπας (~15g) ανά 10 λίτρα είναι μία ελαφριά δοσολογία, για πιο δυνατή θεραπεία μπορύμε να φτάσουμε και έως τα 30g/10Lγια έως 4 εβδομάδες].
Αν παρόλαυτα το fin rot συνεχίζει και χειροτερεύει, ή δεν το προλάβαμε σε αυτό το στάδιο, θα πρέπει να ακολουθήσουμε φαρμακευτική θεραπεία. Αφού λοιπόν το finrotπροκαλείται κυρίως από gram-αρνητικά βακτήρια, ο πιο σίγουρος τρόπος για να θεραπευτεί είναι με τη χρήση αντιβίωσης. Οι πιο διαδεδομένες για την περίπτωση αυτή (σύμφωνα με τις πηγές) είναι η Τετρακυκλίνη (Tetracycline), η Καναμυκίνη (Kanamicine sulfate) και το Maracyn-2 (Minocycline). Δυστυχώς πολλά από αυτά δεν είναι εύκολο να τα βρούμε στην ελληνική αγορά. Όπως με όλα τα αντιβιοτικά, θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και να ακολουθούμε τις οδηγίες χρήσης. Είναι επίσης πολύ σημαντικό να ολοκληρώνουμε την θεραπεία που προτείνεται ακόμα και αν υπάρχουν εμφανή σημάδια βελτίωσης, για να περιορίζεται ο κίνδυνος ανάπτυξης ανθεκτικών στελεχών. Αν μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας δε δουμε εμφανή σημάδια βελτίωσης και ανάπλαση των πτερυγίων, τότε ίσως χρειαστεί να δοκιμάσουμε κάποιο άλλο αντιβιωτικό.

¶λλα σκευάσματα γενικής χρήσης και ενδυνάμωσης του ανοσοποιητικού αλλά και το γνωστό Melafix, ενώ γενικά βοηθούν στον περιορισμό του πολλαπλασιασμού των βακτηριδίων και στην ανάπλαση των πτερυγίων, δεν σκοτώνουν τόσο αποτελεσματικά τα βακτήρια όσο οι αντιβιοτικές ουσίες. Έτσι ακόμα και αν έχει σταματήσει η απώλεια των πτερυγίων και φαίνεται να έχει υποχωρήσει η ασθένεια, υπάρχουν πάντα πιθανότητες υποτροπιασμού.
Δεν προτείνεται άυξηση της θερμοκρασίας στην περίπτωση του fin rot καθώς – αν και αυξάνοντας τον μεταβολισμό ενδυναμώνεται το ανοσοποιητικό του ψαριού – αυξάνεται παράλληλα ο πολλαπλασιασμός των βακτηρίων.
Η επούλωση των πληγών και η ανάπλαση των πτερυγίων είναι ένα πολύ καλό σημάδι πως η θεραπεία μας λειτούργησε σωστά και πως τα βακτήρια καταπολεμήθηκαν με επιτυχία! Παρολαυτά να το αναφέρω πάλι κλείνοντας, η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η ΠΡΟΛΗΨΗ με τη διατήρηση όσο το δυνατόν καλύτερων συνθηκών (παράμετροι, τροφή, συγκάτοικοι, ρουτίνες) για το μονομάχο μας."

Σου κοκκίνησα τα πιο σημαντικα σημεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-11-13, 22:45
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Το είχα διαβάσει.ευχαριστώ.απο αύριο ξεκινάω με καθημερινές μεγάλες αλλαγές νερού και αλατάκι σε πρώτη φάση.αλάτι μέσα στο ενυδρείο ή να το κάνω μπάνιο για λίγα λεπτά εκτός ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-11-13, 22:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είχα διαβάσει.ευχαριστώ.απο αύριο ξεκινάω με καθημερινές μεγάλες αλλαγές νερού και αλατάκι σε πρώτη φάση.αλάτι μέσα στο ενυδρείο ή να το κάνω μπάνιο για λίγα λεπτά εκτός ενυδρείου?
Τι άλλο έχεις στο ενυδρείο?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-11-13, 23:07
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Κάτι γαρίδες και αρκετά φυτά, κάποια ψιλοαπαιτητικά.Αλλά βασικά δε με ενδιαφέρει τόσο για τα φυτά.ξέρω με το αλάτι μπορεί να την ακούσουν.τον μονομάχο σκέφτομαι.αν αποφασίσω να προσθέτω αλάτι στο ενυδρείο,θα το βάζω αμέσως μετά την αλλαγή και θα το κρατάω μέχρι την επόμενη αλλαγή?
-------------------------
Αν τον κάνω μπάνιο εκτός,σε τι δοσολογία και για πόση ώρα θα τον κρατάω στον κουβά?θα επαναλαμβάνω το μπάνιο κάθε μέρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 13-11-13 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-11-13, 23:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Θερμοκρασια που κρατας?
Την προσεχεις στις αλλαγες?


αν ειναι απλα πρωτα σταδια με μελαφιξ ειναι μια χαρα, η καλυτερα κοκτειλ μελαφιξ-πιμαφιξ

Επισεις για να μην εχεις θεματα σιγα σιγα προχωρα προς το οξινο (οσο πιο οξινο τοσο λιγοτερα προβληματα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-11-13, 23:32
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

26 βαθμούς σταθερά.αλλαγες πάντα με θερμοστάτη στον κουβά και αεραντλία.άρα συνοψίζοντας καθερινές αλλαγές με μηδαμινές αποκλίσεις στις ιδιότητες του νερού,αλατάκι 15 γραμ ανα 10 λίτρα μετά την αλλαγή κι επικουρικά μελαφιξ.ανάλογα την εξέλιξη μετά πράτουμε αναλόγως.ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-11-13, 23:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το 26 δε μου πολυαρεσει, αλλα τεσπα... πολλοι συγχομπυστες κρατανε "Ελληνικο" κυκλο εποχων χωρις ροβληματα οποτε ισως και να ειναι οκ (αν και προσωπικα προτιμω τον τροπικο κυκλο οπου η θερμοκρασια του νερου ειναι πολυ σταθεροτερη και υψηλοτερη).
Φυσικα αφου κρατας σταθερη ρουτινα δε φταιει αυτο. Ενα ψαρακι που ζουσε καιρο μεσα σε μια δαχτυλιθρα μπορει να παρουσιασει καποια προβληματα.
Με μελαφιξ θα εισαι ενταξει.
Φροντισε να προμηθευτεις και τιποτα καταππα η εστω αλλα ξερα φυλλα γιατι το θελουν.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-11-13, 19:26
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά.Τις τελευταίες 10 μέρες κάνω καθημερινές αλλάγές νερού (περίπου το 50%) και προσθέτω 1,5 γρ αλάτι της api ανά λίτρο στο νερό που βάζω.Έχω δει σημάδια βελτίωσης του fin rot(αρχίζουν να γεμίζουν τα κενά στην ουρά του) αλλά δεν ξέρω..μέχρι πότε να συνεχίσω το αλάτι?έχω πάρει και το myxazin της waterlife αλλά θέλω να είναι η τελευταία λύση το φάρμακο.Επίση προμηθεύτηκα ένα 10λιτρο με θερμοστάτη για καραντίνα.Λογικά αφου βλέπω βελτίωση,συνεχίζω έτσι σωστα?Απλά δε βλέπω και κάτι θεαματικό
-------------------------
Να σας κάνω μια ερώτηση?Πως γίνεται κάθε μέρα να αλλάζω 12 με 13 λίτρα,να βάζω ακριβώς 3 κουταλίες του γλυκού αλάτι και σήμερα που μέτρησα tds να μου δείχνει 285 Χ 10 απο 160 που είχα πριν τη θεραπεία?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 27-11-13 στις 19:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατροφή για χρυσοψαρα... Stefanos098 Χρυσόψαρα 13 08-05-12 21:10
Διατροφή Οscar Vtecakias Διατροφή 11 27-12-11 19:33
Διατροφή μονομάχου george1995 Bettas 6 09-09-10 14:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08917 seconds with 14 queries