Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-13, 13:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή μονομαχολιμνη imbellis

Πληροφορίες

Διαστάσεις: λιμνη gardena
Όγκος:260lt
Κατηγορία:βιοτοπικη
Φυτά:eichornia crassipes,cyperus papyrus,cyperus alternifolius,azolla,myriophyllum aquaticum,acorus,hydrocotyle,equisetum,
isolepis cernua,dracaena braunii,αλλο ενα καλαμοειδες του οποιου την ονομασια δεν μπορω να θυμηθω,και πολυ αλγη
Ψάρια / ¶λλα είδη:betta imbellis 1 αρσενικο,4 θυληκα,σαλιγκαρια ramshorn,λαθρεπιβατες,Helena,και δυο zebra.
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
ξυλα,πλατανοφυλλα,αμμος >2μμ
Φόντο:-
Φωτισμός:Ηλιος
Διάρκεια φωτισμού:ημερησιος
Φιλτράρισμα:ελαφροπετρα,τυρφη,φυτα και ενας κυκλοφορητης 1400lt/h (κινεζος)
Θερμοστάτης:-
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:6.5
Γενική σκληρότητα (GH):6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού:αναπληρωση καθε 3 μερες και αλλαγη 50 λιτρων καθε 12

Θερμοκρασία:28

¶λλες πληροφορίες:ταισμα 3 και καποιες φορες 4 φορες τη μερα.
οι τροφες που χρησιμοποιω ειναι:
1)sera freezedried bloodworm
2)omega one betta pellets
3)haquoss betta gourmet
4)dr basleers biofish food (aloe)
5)Ruto frozen bloodworm
6)Ruto frozen artemia

οταν ταιζω κατεψυγμενα ταιζω μονο μια φορα τη μερα και την επομενη νηστεια.αν και σιγουρα βρισκουν αυτα και τρωνε εκει μεσα απο μονα τους...

Φωτογραφία: υπαρχουν αρκετες στο θεμα μου εδω,αλλα θα βαλω και εδω κανα δυο που μπορεσα να βγαλω σημερα απο ενα μικρο
δεν ειναι παρα πολυ καθαρες,και δεν γνωριζω ακομα φυλα,γιατι τα εχω δει μονο απο πανω κανα δυο φορες και αυτες φευγαλεα,κρυβονται αμεσως τα ατιμαμεχρι στιγμης εχω δει τουλαχιστον δυο να υπαρχουν μεσα,και ειμαι σχεδον σιγουρος πως υπαρχουν και αλλα αλλα θα πρεπει να βγουνε τα φυτα για να δω καλα και δε θελω να τα στρεσαρω ακομα.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-07-13, 14:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Επειδή έχω παρακολουθήσει απ την αρχή το παλιό θέμα κι επειδή το αποτέλεσμα κάθε άλλο παρά ερασιτεχνικό ειναι κι επειδή ειναι πανέμορφη η λίμνη κι επειδή δεν βρίσκω τι άλλο να πω...θα πω μόνο πως τα λίτρα ειναι λίγα για μονομαχο !!!!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-13, 14:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πω μόνο πως τα λίτρα ειναι λίγα για μονομαχο !!!!!!
συμφωνω!μακαρι να μπορουσα να φτιαξω μεγαλυτερη,φοβαμαι μην πεσει το μπαλκονι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-13, 14:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω!μακαρι να μπορουσα να φτιαξω μεγαλυτερη,φοβαμαι μην πεσει το μπαλκονι
Ασχετο - σχετικό : τον χειμώνα τι σκοπευεις να κανεις;
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-13, 14:14
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πολύ όμορφο και πρωτότυπο (ως προς την ψαροσύνθεση) αποτέλεσμα.
να τα χαίρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-13, 14:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο - σχετικό : τον χειμώνα τι σκοπευεις να κανεις;
αυτο ειναι το δραμα μου τωραδεν εχω ιδεα,αλλα λυπαμαι πολυ να την ξεστησω.απτον αλλο μηνα θα αρχισω να το σκεφτομαι και θα ανοιξω κανα θεμα να ρωτησω ιδεες για το κλεισιμο της.στη χειροτερη αν δε μπορεσω να βρω λυση θα βαλω τον αρσενικο σε ενυδρειο εδω,θα την ξεστησω και θα την ξαναστησω του χρονου.και τα υπολοιπα θα τα δωσω.

ελπιζω να μπορεσω να την κλεισω καπως ομως....

@genecr ευχαριστω
-------------------------
και μιας και αναφερθηκε στο αλλο θεμα,να πω και εδω πως οι γεννες γινανε χωρις να κανει φωλια ο αρσενικος με φουσκαλες,αλλα χρησιμοποιησε τα φυτα σαν ετοιμο χωρο.κατι που προσωπικα δεν ειχα ξαναδει ουτε διαβασει ποτε οτι συμβαινει.
http://img341.imageshack.us/img341/3357/v0qg.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-07-13 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-13, 15:39
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

φανταστικο!

μακαρι να βρεις λυση για τα κρυα!


ΥΓ:φοβερο το οτι δεν εκανε φωλια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-13, 20:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτα ειναι...
αυτος ο μονομαχακος απο τοτε που αποφυλακιστηκε απο το ρημαδι το 10λιτρο παει ολο απο το καλο στο καλυτερο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-13, 22:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχα!πεστο ψεματααν μπορουσα θα τον επαιρνα μαζι μου κ θα εστηνα ενυδρειο για παρτη του.εχει γινει πετ κανονικο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-13, 15:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εκανα αλλαγη σημερα.κανα δυο πραγματα που παρατηρησα ειναι τα εξης.τα σαλιγκαρια εχουν την ταση να μαζευονται στην εισοδο της αντλιας.μου την ειχανε μπουκωσει παλι
τα ψαρια πανε καλα και τρωνε αβερτα.η μικρη θυληκια που εβαλα μεσα που πηρα απο συγχομπιστα και ητανε κορη του αρσενικου απο προηγουμενη γεννα,εχει γινει αγνωριστη απτο φαιτο ιδιο κ τα υπολοιπα
τα μικρα μεγαλωνουν,εχω δει 4 μεχρι στιγμης που τα ξεχωριζω απτα χρωματα.εχω την εντυπωση οτι το ενα τουλαχιστον ειναι αρσενικο χωρις να παιρνω ορκο,κ σιγουρα ειδα κ ενα θυληκο.

αμα μεγαλωσουν λιγο ακομα θα τα βαλω στο ενυδρειο να τα δω καλα κ θα τα δωσω.(αυτο τρεχει μονο με σαλιγκαρια btw γιατι δε θελω να ξαναρισκαρω να μου πεθανει παφερ παλι...)

απο χρωματα ειναι ολα σουπερ,κ προσεξα οτι εχουν βγαλει μια "μαυριλα" τα ψαρια.εχουν σκουρηνει αρκετα αλλα οπου εχουν χρωμα ειναι ακομα πιο εντονο.η αντιθεση δηλαδη ειναι μεγαλυτερη.το μαυρο δεν ειναι θαμπο,αλλα γυαλιστερο.γενικως φαινεται ναχουν βγαλει μια "αγριαδα" τα ψαρια κ στα χρωματα κ στον τροπο που κινουνται.

ισως ναναι κ λιγο η ιδεα μου αλλα δε νομιζω τοσο πολυ.παιζει πολυ μεγαλο ρολο το περιβαλλον σιγουρα.

εχω φτασει να ταιζω 5 φορες τη μερα καποιες μερες

ειναι δυσκολη η φωτογραφιση,αλλα καποια στιγμη συντομα θα κατσω να βγαλω αρκετες να βαλω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-07-13, 15:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε καμια φωτο ρε τεμπελα
Και βιντεο υποβρυχιο

ΥΓ Κι ελα απο το σπιτι καμια μερα γιατι εχω κατι fd bloodwarms (κλειστα) και θα πανε χαμενα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-07-13, 17:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αμε! θαρθω σιγουρα

θα βαλω και φωτο κ βιντεο.απλα πρεπει να τυχει ναμαι σπιτι απογευμα η πρωι να μην ειναι νταλα ο ηλιος κ με βαρεσειγιατι πρεπει να κατσω απο πανω με τη μηχανη στο χερι.

κ για βιντεο πρεπει να βγαλω κανα φυτο γιατι απτους υακινθους ειναι ζουγκλα εκει μεσα απτις ριζες τους,δε θα φαινεται τιποτα.καποια στιγμη ειχα βαλει κ 3 αμανο εκει μεσα κ μετα τις εχασα.σημερα τις ειδα να κοβουν βολτες στο αυλακι

κ ανεβαινουν οι ατιμες μεσα απτη λιμνη.στα ανοιγματα που τρεχει το νερο,κοντρα στη ροη(ενταξει δεν ειναι κ πολυ μεγαλη η ροη,αλλα οσο ναναι...)σκαρφαλωνουν την αλγη κ φτανουν στο αυλακι κ καθονται
-------------------------
αντε μιας και καθομαι τωρα,ειπα να κανω τιποταεριξα λιγο αγγουρακι μεσα για τα σαλιγκαρια και εβαλα και τη μηχανη να τραβαει απο πανω.ανεβαζω το βιντεακι στο youtube τωρα οποτε αναμεινατε

στις δυο πρωτες φαινονται 3 απτα μικρα και μαλον αυτα ειναι ολα θηλυκα

η τελευταια μου αρεσε πολυ και την εβγαλα στην τυχη,βουτωντας τη μηχανη μεσα

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
BORKED
εκανα πατατα πριν με το βιντεο.πηγα να το ανεβασω οπως ητανε απτη μηχανη και ειναι 1μιση gb.το συμπιεσα και το ξανανεβαζω τωρα,σε κανα 10λεπτο θαχει τελειωσει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 23-07-13 στις 17:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-07-13, 22:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραιες οι φωτο, αλλα τι θα γινει με το βιντεο, ακομα επεξεργασια του κανει το γιουτουμπε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-07-13, 22:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μαγος εισαι? τωρα κανα 5λεπτο και τελειωνει.καλα μη φανταστεις και τιποτα τρελλο,ειναι κανα δεκαλεπτο και τρωνε
πρεπει να τη βαλω μεσα και να τη στησω μεσημερι και να την αφησω να τραβαει.το editing σκεφτομαι μονο μετα...
αλλα πρεπει μια φορα τουλαχιστον να βγαλω ενα καλο...
αλλιως θα κοιταξω μηπως στησω καμια webcam...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-07-13, 22:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν εχουν καθολου ορεξη να φανε βλεπω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-07-13, 23:06
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ωραιο το βιντεακι kg και πανω που νομιζα οτι στο φαι υπαρχει ανακωχη αρχισαν το κυνηγι χαχα η λιμνη κουκλα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-07-13, 23:11
sotos 1978 Ο χρήστης sotos 1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: kastoria
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

σουπερ ζηλευω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-07-13, 23:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχουν καθολου ορεξη να φανε βλεπω
ναι,μυστηριο πραγμα.και 10 φορες τη μερα να τους ριξω φαι το ιδιο κανουν

συνηθως ταιζω 3,4 η 5 φορες,αναλογα την τροφη και το πως μου ερχεται,και ταιζω πολυ "ατακτα".οποτε ναναι.και αλλες μερες και καθολου,η μια φορα.αλλα τρωνε αβερτα
φαινονται και κανα δυο απτα μικρα που περνανε μπας και προλαβουνε τιποτα,αλλα τα Pellet ειναι μεγαλα για το στομα τους.τα παιρνουνε και τα πανε βολτα

και δε φαινεται τιποτα στο βιντεο.επρεπε ναχω δευτερη καμερα να τραβαω τι γινοτανε γυρω απτην καμερα που τραβαγε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-07-13, 00:15
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

γομαρακια τους εχεις κανει, δεν εχω ξαναδει πιο στρουμπουλους μονομαχους.
πολυ κινητικοτητα ψαρακια τελικα σε σωστο περιβαλλον.

τα φυτα της λιμνης σου, εχουν καλη αναπτυξη? (δεν ξερω αν τα βλεπει αμεσα η εμμεσα ο ηλιος και για ποση ωρα).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-07-13, 00:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οντως εχουν στρουμπουλεψει αρκετα,αλλα την αλλη βδομαδα που θα λειψω μερικες μερες θα κανουν "διαιτα" οποτε θα τα καψουνε τα λιπη

τα φυτα καλα πανε,αν και εχω την αισθηση οτι θα βοηθουσε λιγο flourish η εστω λιγο καλιο.καποια στιγμη θελω να παρω ενα μπουκαλακι να δοκιμασω.

εχουν ηλιο και φως αρκετο ολη τη μερα σχεδον και γιαυτο εχω και πολλες αλγες.δεν με ενοχλουνε ιδιαιτερα,μου αρεσουνε και αρεσει και στα ψαρια,αλλα τα φυτα τα ζοριζουνε καπως.γιαυτο λεω να τα βοηθησω λιγο.
αν δεν ειχα τους υακινθους μεσα θα ειχε γινει βαλτος απτην αλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-07-13, 10:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ κινητικοτητα ψαρακια τελικα σε σωστο περιβαλλον.

ειναι κατι που το λεω χρονια αλλα οι περισσοτεροι κανουν πως δεν ακουν (ισως φταιω κι εγω που δεν ειμαι καθολου του βιντεο ...ουτε καν της φωτογραφιας).
Στη φυση ειναι ακομα πιο κινητικα, κανουν ακομα πιο αποτομες κινησεις κτλ, αλλα προφανως τετοιες συμπεριφορες δε θα δουμε στα ενυδρεια αφου γνωριζουν οτι η τροφη που πεφτει θα μεινει εκει και δε θα ...πεταξει

btw τα σπαει η λιμνη, ειναι κριμα να ξεστηθει...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-07-13, 10:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ωραία η λίμνη, ωραίοι οι μονομάχοι!!!!

Απο βδομάδα δίαιτα αλλιώς θα μεταφορφωθουν σε koi!

Οσο για το περιβάλλον γενικότερα, υπάρχουν πετ σοπ που τους 'σέβονται' και τους τοποθετούν σε μεγάλα ποτήρια! Αλλοι πάλι...σε σφηνοποτηρα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-08-13, 18:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σημερα εβγαλα τα μικρα απτη λιμνη και τα εβαλα στο ενυδρειο να τα δωσω.μεχρι στιγμης εχω βρει μονο θυληκααν μου εχει ξεφυγει κανενα και ειναι ακομα μεσα θα το δω καποια στιγμη.


παντως μου εκανε εντυπωση πως σε 10 λεπτα απτη στιγμη που τα μικρα βγηκανε απτη λιμνη,ο αρσενικος ξεκινησε να φτιαχνει φωλια.αυτη τη φορα με φουσκαλες!

θα δειξει πως θα παει τωρα....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-08-13, 19:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα εβγαλα τα μικρα απτη λιμνη και τα εβαλα στο ενυδρειο να τα δωσω.μεχρι στιγμης εχω βρει μονο θυληκααν μου εχει ξεφυγει κανενα και ειναι ακομα μεσα θα το δω καποια στιγμη.


παντως μου εκανε εντυπωση πως σε 10 λεπτα απτη στιγμη που τα μικρα βγηκανε απτη λιμνη,ο αρσενικος ξεκινησε να φτιαχνει φωλια.αυτη τη φορα με φουσκαλες!

θα δειξει πως θα παει τωρα....
Σερνικοβότανο την επόμενη φορά...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-08-13, 20:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ρε γμτ γκαντεμια.περιμενα οτι θα υπηρχε ενα αρσενικο,ετσι μου ειχε φανει.
αλλα δεν ταχα δει προφιλ μεχρι σημερα.ευτυχως προλαβα και τις εβγαλα μερικες φωτο,θα βαλω μετα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-08-13, 21:37
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα εβγαλα τα μικρα απτη λιμνη και τα εβαλα στο ενυδρειο να τα δωσω.μεχρι στιγμης εχω βρει μονο θυληκααν μου εχει ξεφυγει κανενα και ειναι ακομα μεσα θα το δω καποια στιγμη.


παντως μου εκανε εντυπωση πως σε 10 λεπτα απτη στιγμη που τα μικρα βγηκανε απτη λιμνη,ο αρσενικος ξεκινησε να φτιαχνει φωλια.αυτη τη φορα με φουσκαλες!

θα δειξει πως θα παει τωρα....
Τωρα παει για τα αρσενικα η πρωτη ηταν δοκιμαστικη
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-08-13, 21:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
...αυτη τη φορα με φουσκαλες!
Πες του να μου φτιαξει κι εναν πολλα βαρυ και οχι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-08-13, 22:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω του το ειπα,αλλα μαλον μας εγραψε κιεσενα κιεμενα

παντως μου κανει εντυπωση οτι τα θυληκα που γεννηθηκανε,καποια ειχανε "ψαλιδωτη" καπως ουρα.αλλα στρογγυλεμενη στα δυο ακρα.πραγμα που προφανως σημαινει οτι κατι εχει "παιχτει" καπου σε καποια γενια...τουλαχιστον ετσι νομιζω.θα βαλω κ φωτος τωρα σε λιγο να δειτε γιατι ειμαι απτο κινητο.
παντως αυτη στην πρωτη,δευτερη και τελευταια φωτο μου αρεσε πολυ.ητανε ασπρη με μαυρες γραμμες και ιριδιζε ελαφρα στα πτερυγια και στην ουρα.φαινεται πιο πολυ στη φωτο αποτι φανοτανε στο ματι.πολυ ομορφο ψαρι.αλλα μου κανει εντυπωση η ουρα που ητανε ετσι χωρισμενη.
-------------------------

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 01-08-13 στις 22:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-08-13, 22:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ηταν σιγουρα imbellis οι θηλυκες που πηρες, ή ειχαν βαλει καταλαθος και καμια splendens?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-08-13, 22:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σπυρο κιεγω αυτο σκεφτομαι.δεν ειμαι καθολου σιγουρος πλεον...
πρεπει να ξανακοιταξω τα ψαρια μου καλα μαλον.τωρα δεν ειμαι σιγουρος ουτε για τον αρσενικο.οτι δεν γεννηθηκε ετσι δηλαδη...

αμα δεν τα παρεις αγρια τα ψαρια,η εστω απο χομπιστα τσεκαρισμενο,που να ξερεις τι εχει γινει...

οχι οτι με χαλαει και ιδιαιτερα δηλαδη,γιατι ετσι κιαλλιως τωρα δε μπορω να κανω κατι.αλλα λεμε τωρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονομαχος και φως Λάζαρος Bettas 3 04-05-11 00:55
fin rot σε μονομαχο monomaxos_lover Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 02-05-07 13:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09325 seconds with 13 queries