Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-13, 14:52
Elhnaras Ο χρήστης Elhnaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Περιοχή: Berkeley, CA, USA
Μηνύματα: 35
Post ενυδρειο 20 λιτρ. με 3 μονομαχους...

Εχω εναν ενυδρειο 20; Haileo οπως λεω στο προφιλ μου το οποιο μου το καναν δωρο μαζι με 2 θηλυκες μονομαχους και 1 αρσενικο + ενα εσωτερικο φιλτρο ροζ και μπλε και ροζ πετρες για βυθο..το ενυδρειο ειναι οπως το βλεπετε στην εικονα ..ηταν μια εκπληξη που μου εκανε ενας φιλος επειδη γνωριζε οτι ηθελα να ασχοληθω,παρ ολα αυτα δεν το ειχα κανει ποτε λογω χρονου και ελλειψης χωρου για ενα μεγαλο ενυδρειο.Ειμαι εντελως αρχαριος οποτε εκαναν ενα μετριο στησιμο βαση με περιπου οτι βλεπω σαυτο το σαιτ + εχω δει ολα τα αναπραγωγικα αρθρα περι μονομαχων και παρατηρω 1 οτι ο μονομαχος μου νομιζω οτι εχει κανει καποιος φουσκαλιτσες στην επιφανεια. 2 ο αρσενικος ειναι πολυ φοβιτσιαρης οταν μπαινω και τον κοιταω κρυβεται πισω απο το φυτο 3. οι θηλυκες τρωνε (blood worms)ενω ο αρσενικος ποτε δεν δινει σημασια 4 ο αρσενικος σαν να στηνει καρτερι και στις θηλυκες και να κανει καποιες επιθετικες κινησεις,ενω αυτες μεταξυ τους μπορει να ριξουν και ενα πολυ μικρο κηνυγητο .Θα ηθελα τη βοηθεια σας για το τι να κανω αν πρεπει να αφαιρεσω καποια ψαρια δεν εχω δυνατοτητα αποκτησης αλλου ενυδρειου..



Πληροφορίες

Διαστάσεις:39.5x25.5x36
Όγκος:
Κατηγορία:
Φυτά:2 οχι αληθινα
Ψάρια / ¶λλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά:2 οχι αληθινα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:-
Φωτισμός:
Διάρκεια φωτισμού:9 -11 πρωι ανοιχτος φωτισμος και 11 με 8 30 κλειστος
Φιλτράρισμα:
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία:
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία: http://img17.imageshack.us/img17/180...0107142606.jpg

Μολις αποκτησω περισσοτερες λεπτομερεις θα α[αντησω
  #2  
Παλιά 07-01-13, 15:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!ξεκινα διαβασμα στα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων.το ενυδρειο σου οπως ειναι τωρα χωρις φιλτρανση η εστω και με αστρωτο φιλτρο,ειναι εντελως ακαταλληλο για οποιοδηποτε ψαρι,η ακομα και σαλγκαρι.

αν θες να κρατησεις ενα ψαρι σαυτο το "ενυδρειο" θα πρεπει να προμηθευτεις φιλτρο και θερμαντηρα και να στρωσεις το φιλτρο σου η να το μπολιασεις με υλικα απτο στρωμενο ενυδρειο.

αν εχεις φιλτρο,βαλε αμεσα αγγελια για μπολι εδω μεσα στις αγγελιες.αν δεν εχεις,πρεπει να αγορασεις αμεσα και να βαλεις αγγελια.τα δυο θυληκα βγαλτα και δωστα σε πετσοπ η σε καποιον που μπορει να στα κρατησει μεχρι νασαι ετοιμος.

οπως και ναχει 3 ψαρια σε 20 λιτρα ειναι πολλα.κανε αλλαγες νερου καθημερινες με 5 λιτρα νερο,το οποιο θα το φερνεις στην ιδια θερμοκρασια με αυτο στο ενυδρειο και θα το βαζεις μεσα αργα.να κανεις μιση ωρα να το βαλεις ολο τουλαχιστον.ταισμα κομμενο.μια φορα μερα παρα μερα και ελαχιστο.
το νερο που θα κανεις αλλαγη θα πρεπει να το αποχλωριωνεις.χρειαζεσαι αμεσα να αγορασεις και αντιχλωριο.προτιμησε seachem prime.εχουνε στα πετσοπ.

τα ψευτικα φυτα βγαλτα και βαλε αληθινα.δεν προσφερουνε τιποτα και μπορει να κανουνε και κακο.διαβασε και διορθωσε τα λαθη σου οσο πιο σθντομα μπορεις γιατι τα ψαρια θα ψοφησουν τσαμπα.διαβασε!και οτι δεν καταλαβαιεις ρωτα εδω.

ειδα στη φωτο οτι εχεις φιλτρο.βαλε αγγελια για μπολι αμεσα.καλο θα ητανε να βγαλεις και το καρναβαλι που εχεις στο βυθο και να το αλλαξεις με φυσικη χαλαζιακη και ουδετερη αμμο.

τα 20 λιτρα που εχεις τωρα δεν ειναι ουτε 20 στην πραγματικτητα.ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις σταθερες συνθηκες σε τετοιο δοχειο.παρε μεγαλυτερο οσο πιο γρηγορα μπορεις.
  #3  
Παλιά 07-01-13, 15:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elhnaras Εμφάνιση μηνυμάτων
...το ενυδρειο ειναι οπως το βλεπετε στην εικονα ..ηταν μια εκπληξη που μου εκανε ενας φιλος επειδη γνωριζε οτι ηθελα να ασχοληθω.....
Ηταν οντως μια εκπληξη .... δυσαρεστη ομως. (Δεν ηξερε ο δωρητης ΟΚ, ουτε κι εσυ. Αν εφερνε πχ καποιος σε μενα δωρο ζωντανο θα το επαιρνε οπως ηταν σπιτι του, να δει τη γλυκα)

Κανονας 1 : Δεν κανουμε δωρο ζωντανα. α) γιατι δεν ξερουμε αν αυτος που δεχεται το "δωρο", ειναι σε θεση, θελει, ξερει και μπορει να τα συντηρησει σωστα. Δεν μιλαμε για μπιμπλο.
Κανονας 2 : Δεν βαζουμε ψαρια σε "αστρωτο" ενυδρειο (εκτος κι αν ξερουμε να "μπολιασουμε" και γενικα εχουμε μεγαλη εμπειρια)
Κανονας 3 : Πριν παρουμε ενα ψαρι, το μελεταμε. Τι "απαιτησεις" εχει σε τιμες νερου (pH GH θερμοκρασια), διαθεσιμο χωρο (διαστασεις ενυδρειου), συμβατους συγκατοικους (αν δεν θελουμε να στησουμε spacies tank και παμε σε κοινωνικο), φιλτρανση, διατροφη, ακομα και ενταση φωτισμου, ενταση ροης νερου, καταλληλης διακοσμησης.
Ολα αυτα παιζουν ρολο για την σωστη διαβιωση ενος ψαριου.

Τωρα ξεκινα διαβασμα κι αν επιζησουν τα ψαρια αναψε ενα κερακι στον Αη Γιαννη (μερα που'ναι).
Ολα τα υπομνηματα των αρχαριων http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Ολα τα υπομνηματ για τα bettas http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39
Το προφιλ με τις πληροφοριες για το μονομαχο http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/


Αμεσες κινησεις που μπορεις να κανεις.
1. Να δωσεις καπου τα ψαρια να ειναι ασφαλη, μεχρι να στρωσεις το ενυδρειακι. Μετα το στρωσιμο να παρεις μονο το ενα απο αυτα (και τα τρια δεν θα καλοπερασουν σε 20 λιτρα, μονομαχοι ειναι, το λεει η λεξη)
2. Μεχρι να τα δωσεις, (για να μη καουν τα ψαρια απο την αμμωνια) να κανεις αλλαγες νερου δυο φορες την ημερα 40% (για σφαλεια) με νερο αποχλωριωμενο και ακριβως ιδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου και εισαγωντας το πολυ αργα (σταγονα σταγονα), να διαρκει και 30-45 λεπτα η αλλαγη νερου.
3. Να μη ταισεις καθολου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #4  
Παλιά 07-01-13, 16:46
Elhnaras Ο χρήστης Elhnaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Περιοχή: Berkeley, CA, USA
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηταν οντως μια εκπληξη .... δυσαρεστη ομως. (Δεν ηξερε ο δωρητης ΟΚ, ουτε κι εσυ. Αν εφερνε πχ καποιος σε μενα δωρο ζωντανο θα το επαιρνε οπως ηταν σπιτι του, να δει τη γλυκα)

Κανονας 1 : Δεν κανουμε δωρο ζωντανα. α) γιατι δεν ξερουμε αν αυτος που δεχεται το "δωρο", ειναι σε θεση, θελει, ξερει και μπορει να τα συντηρησει σωστα. Δεν μιλαμε για μπιμπλο.
Κανονας 2 : Δεν βαζουμε ψαρια σε "αστρωτο" ενυδρειο (εκτος κι αν ξερουμε να "μπολιασουμε" και γενικα εχουμε μεγαλη εμπειρια)
Κανονας 3 : Πριν παρουμε ενα ψαρι, το μελεταμε. Τι "απαιτησεις" εχει σε τιμες νερου (pH GH θερμοκρασια), διαθεσιμο χωρο (διαστασεις ενυδρειου), συμβατους συγκατοικους (αν δεν θελουμε να στησουμε spacies tank και παμε σε κοινωνικο), φιλτρανση, διατροφη, ακομα και ενταση φωτισμου, ενταση ροης νερου, καταλληλης διακοσμησης.
Ολα αυτα παιζουν ρολο για την σωστη διαβιωση ενος ψαριου.

Τωρα ξεκινα διαβασμα κι αν επιζησουν τα ψαρια αναψε ενα κερακι στον Αη Γιαννη (μερα που'ναι).
Ολα τα υπομνηματα των αρχαριων http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Ολα τα υπομνηματ για τα bettas http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39
Το προφιλ με τις πληροφοριες για το μονομαχο http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/


Αμεσες κινησεις που μπορεις να κανεις.
1. Να δωσεις καπου τα ψαρια να ειναι ασφαλη, μεχρι να στρωσεις το ενυδρειακι. Μετα το στρωσιμο να παρεις μονο το ενα απο αυτα (και τα τρια δεν θα καλοπερασουν σε 20 λιτρα, μονομαχοι ειναι, το λεει η λεξη)
2. Μεχρι να τα δωσεις, (για να μη καουν τα ψαρια απο την αμμωνια) να κανεις αλλαγες νερου δυο φορες την ημερα 40% (για σφαλεια) με νερο αποχλωριωμενο και ακριβως ιδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου και εισαγωντας το πολυ αργα (σταγονα σταγονα), να διαρκει και 30-45 λεπτα η αλλαγη νερου.
3. Να μη ταισεις καθολου.
Κοιταξτε για να τον δικαιολογησω πηγε και καθισε σε γνωστο πετ σοπ 2,5 ωρες και επειδη εχω διαβασει αν οχι τα παντα αρκετα αρθρα απο σας του ειπς ενα καρο αλουμπες αυτος του προτεινε τα φυτα και τις πετρες και επισης ειπε οτι δεν εχει κανενα προβλημα ο μονομαχος με τις δυο θηλυκες,δηλαδη ειναι ανεπτριπετπτο να 'ψαρωνουν' ετσι τον κοσμο απλα και μονο για να αγορασει.Αναφορικα με το 'ενυδρειο' μου!1ον Δεν εχω ιδεα απο φιλτρα και ψαχνω στο σαιτ οσο πιο πολυ γινετε αλλα ακομα και για το μπολιασμα κατι βρηκα 2ον δηλαδη στο 20 λιτρο παρ ολοπ ουδ εν το προτεινετε μπορει να ζησει τελεια ενας μονομαχος?Μαζι του εδωσαν ενα σκουπακι καθαρισμου aqua ex nano(jbl) και ενα βλετιωτη νερου biotopol?που μου γραδει να βαζω 10 ml σε καθε αλλαγη νερου(το νερο ειναι της βρυσης)
  #5  
Παλιά 07-01-13, 17:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στη φωτο βλεπω ενα φιλτρακι. Δεν υπαρχει αυτο?

Απλα εινα "νεκρο" ακομα το υλικο του. Δεν μπορει να αποτοξικοποιησει αμμωνια και νιτρωδη ακομα.
Σε καμια 35-45 μερες θα μπορει (απλα μεχρι τοτε τα ψαρια θα εχουν καει).

Μια σκουπα βυθου δλδ του εδωσε (που κανει και εξαγωγη νερου) και ενα αντιχλωριο για αποχλωριωση του νερου.
Θερμαντηρα δεν εδωσε που ειναι σημαντικος και δεν ειπε τιποτα για στρωσιμο.
Πετρες και φυτα δεν βλεπω στο ενυδρειο, μονο ενα παρδαλο βαμμενο χαλικι και κατι πλαστικα διακοσμητικα.
Τα ψαρια επισης δεν βλεπω.
Καπακι στο ενυδρειο δεν βλεπω.

Τελεια δεν θα ζησει σε 20 λιτρα. Απλα ανεκτα ειναι, με σωστη συντηρηση και προσοχη στις παραμετρους του νερου και στη σταθεροτητα τους (κατι που δυσκολευει στα λιγα λιτρα), μπορει να διατηρηθει αξιοπρεπως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #6  
Παλιά 07-01-13, 17:22
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Κανε αυτα που σου λεει delta66 πιο πανο

Δεν θα ζησει καθολου καλα σε τοσα λιτρα
  #7  
Παλιά 08-01-13, 19:42
Elhnaras Ο χρήστης Elhnaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Περιοχή: Berkeley, CA, USA
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

απλα και καπακι εχει και το φιλτρο δουλευει..απλα πειτε μου τι πετρες να βαλω τι φυτα?δηλαδη χρειαζεται και θερμαντηρας?εινια τελειως κρετινοι αυτοι στα πετ σοπ και πραγματικα δεν το ηξερα οτι παιζουν τοσο ρολο ολα αυτα!
  #8  
Παλιά 08-01-13, 20:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/

αυτο ειναι το προφιλ του ψαριου σου...



τωρα απο κει και περα σε 20 λιτρα δε θα εβαζα ουτε σαρδελες παστες, αυτο δεν ειναι χωρος για ζωντανα ψαρια αλλα για κομποστες...
Καλος χωρος για ενα μονομαχο ειναι γυρω στα 50-60 λιτρα ελαχιστο, και για χαρεμι θελει πανω απο 80-100 και πολλυ εμπειρια μια και μπορει ολα να γυρισουν τουμπα...
Επισεις κοιτα θερμοκρασια νερου (27.5 ), θερμοκρασια αλλαγων (πρεπει να ειναι ακριβως ιδια με αυτη του ενυδρειου), στρωσιμο φιλτρου (θες μπολι) φυτα (οσο γινεται περισσοτερα γρηγορης αναπτυξης, πχ κερατοφυλλο), συνθηκες νερου (κανονικα θελει λιγο οξινο μαλακο), φωτισμο (θελει χαμηλο φως με σκιες απο φυτα επιφανειας), κτλ κτλ κτλ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
  #9  
Παλιά 16-09-15, 11:35
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

τι είναι το μπόλι?
  #10  
Παλιά 16-09-15, 11:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μπολι ειναι λιγη λασπη και αν γινεται και λιγο υλικο απο φιλτρο απο στρωμενο ενυδρειο που λειτουργει καιρο, και που δεν εχει περασει ασθενεια για κανα χρονο και κατα προτιμηση -οχι απαραιτητα ομως- με σχετικα θψηλη ιχθυοφορτωση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
  #11  
Παλιά 16-09-15, 11:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι είναι το μπόλι?
διάβασε εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


  #12  
Παλιά 16-09-15, 19:19
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

ευχαριστώ.
  #13  
Παλιά 16-09-15, 20:19
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Διαβασα τα προηγουμενα σου ποστ και μπερδευτηκα πριν καιρο σου ειχε κανει δωρο καποιος 3 μονομαχους 1 αρσενικο και 2 θυληκα τα οποια απεβιωσαν έγραφες συν οτι ειχες και ενα πλεκο μαζί, αυτα τι είναι καινουριο δωρο;
Αφου απεβιωσαν την πρωτη φορά το ιδιο θα γινει και τώρα
Εγω θα χαριζα τα ψαρια να γλυτωσουν 20 λιτρα ειναι οριακα για ενα και μονο μονομάχο.
__________________
test
  #14  
Παλιά 16-09-15, 20:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Απ το 2013 λες να μη το χει λυσει το προβλημα?
Ειναι αλλος user αυτος που ρωτησε για το μπολι κι αλλος αυτος που εκανε το αρχικο θεμα.

Τα 20 λιτρα δεν κανουν ουτε για σαρδελες παστες, μη βαζετε μονομαχους εκει μεσα, ειναι κριμα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
  #15  
Παλιά 16-09-15, 20:32
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ναι δεν λεω για τον user με τον μπολι αλλα τον αρχικο
Που ανοιξε το θεμα, φαινεται οτι εχει ανοιξει παλι θεμα με 3 μονομαχους στα 20 λιτρα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72468
__________________
test
  #16  
Παλιά 16-09-15, 20:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
.... φαινεται οτι εχει ανοιξει παλι θεμα με 3 μονομαχους στα 20 λιτρα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72468
το 2013.......
  #17  
Παλιά 17-09-15, 22:31
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Το ενυδρείο θέλει χαλίκι σε φυσικό χρώμα (λευκό, μπεζ, μαύρο κτλ) και φυτα αληθινά, όχι πλαστικά... Από κει και πέρα όπως προαναφέρθηκε, πρέπει να μπολιαστει το φίλτρο άμεσα και να μπει θερμαντήρας γιατί ο μονομάχος δεν είναι ψάρι κρύου νερού όπως τον πλασάρουν τα πετ σοπ... Και φυσικά, να μείνει μόνο ένας μονομάχος, κι αναλόγως τον χαρακτήρα του μονομάχου, ίσως να μπορέσεις να βάλεις και καμία γαρίδα.

Βέβαια, πολλοί συνχομπιστες είναι πολύ λαρτζ στα λίτρα και στα έξοδα για το χομπι, και θεωρούν ελάχιστο τα 50-60 λίτρα για έναν μονομάχο... Είναι απόλυτα σεβαστή η άποψη τους αλλά λόγω της οικονομικής κατάστασης πολλοί όπως κι εγω δεν έχουμε την δυνατότητα να είμαστε τόσο λαρτζ...
Κι επειδή θα ήθελα να φιλοξενισω κάποιον μονομάχο (είχα έναν αλλά μου ψωφισε μετά από 2-2,5 περίπου χρονια που τον είχα σε μικρό ενυδρειο), θα παρακαλούσα κάποιον λαρτζ συνχομπιστα να μου χαρίσει ένα ενυδρείο πάνω από 60 λίτρα.... Με φίλτρο... Κι αν γίνεται και με βάση... Ευχαριστω
  #18  
Παλιά 17-09-15, 22:45
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εγω που επισης δεν εχω λεφτά να βάλω δισκους σε ενα 80αρι που έχω;
Ποσο εχει ενα 15λιτρα ενυδρειο και ποσο ενα 40αρι;
Δεν ειναι θεμα χρηματων
Στις αγγελιες κατα καιρους χαριζονται πολλα ενυδρεια.
__________________
test
  #19  
Παλιά 17-09-15, 22:48
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω που επισης δεν εχω λεφτά να βάλω δισκους σε ενα 80αρι που έχω;
Ποσο εχει ενα 15λιτρα ενυδρειο και ποσο ενα 40αρι;
Δεν ειναι θεμα χρηματων
Στις αγγελιες κατα καιρους χαριζονται πολλα ενυδρεια.
Τι έγινε, πέσαν οι απαιτήσεις στα 40 λίτρα? Δέχομαι και 40αρι πάντως...
  #20  
Παλιά 17-09-15, 23:32
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τι εγινε ρε παιδια?θελει κανεις να κανει δωρεαν χομπι?
εγω πρωσοπικα οποιος εχει ειλικρινα οικονομικο προβλημα και δεν θελει να τρολαρει θα του χαρισω ενα 40λιτρο...
αλλα μην λεμε υπερβολες.αυτο το φορουμ οπου υπαρχει προβλημα βοηθαει...
  #21  
Παλιά 18-09-15, 08:43
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εγινε ρε παιδια?θελει κανεις να κανει δωρεαν χομπι?
οταν μιλαμε για υπερβολες, ναι....
  #22  
Παλιά 18-09-15, 11:09
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν μιλαμε για υπερβολες, ναι....
Συμφωνεις δηλαδη με 3 μονομαχους στα 20 λιτρα ;
__________________
test
  #23  
Παλιά 18-09-15, 11:26
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνεις δηλαδη με 3 μονομαχους στα 20 λιτρα ;
οχι.. συμφωνω με 1 μονομαχο στα 20 λιτρα και διαφωνω καθετα με την λογικη "πετα το 20λιτρο και αγορασε 60λιτρο (με ολα τα παρελκωμενα) για να βαλεις 1 μονομαχο"
  #24  
Παλιά 18-09-15, 11:44
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τα πεταξε το 20λιτρο ,αγορασε 60αρι με παρελκομενα
τα λες εσύ δεν βλεπω να του προταθηκε κατι τετοιο.
Αν στο 20αρι ειναι μια χαρα οπως λες ποιο ειναι το μινιμουμ
ενυδρειο για μονομάχο;
__________________
test
  #25  
Παλιά 18-09-15, 11:53
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πεταξε το 20λιτρο ,αγορασε 60αρι με παρελκομενα
τα λες εσύ δεν βλεπω να του προταθηκε κατι τετοιο.
Αν στο 20αρι ειναι μια χαρα οπως λες ποιο ειναι το μινιμουμ
ενυδρειο για μονομάχο;
ναι μαν, εγω τα λεω
Παράθεση:
τωρα απο κει και περα σε 20 λιτρα δε θα εβαζα ουτε σαρδελες παστες, αυτο δεν ειναι χωρος για ζωντανα ψαρια αλλα για κομποστες...Καλος χωρος για ενα μονομαχο ειναι γυρω στα 50-60 λιτρα ελαχιστο
Παράθεση:
Τα 20 λιτρα δεν κανουν ουτε για σαρδελες παστες, μη βαζετε μονομαχους εκει μεσα, ειναι κριμα.
για να μην ψαξω κι αλλα ποστ απο αλλα θεματα...
πανω κατω τα 20 λιτρα τα θεωρω μινιμουμ αλλα επαρκη για ενα μονομαχο
  #26  
Παλιά 18-09-15, 12:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιτα,ο καθενας μπορει να θεωρει επαρκες οτι θελει.κιεγω μπορει να θεωρω επαρκες ενα ποτηρι.αυτο δε σημαινει οτι ισχυει

πρακτικα ο κοπος και τα εξοδα που θα χρειαστεις για να συντηρησεις το 20λιτρο μακροπροθεσμα με ψυξη,αλλαγες κλπ δεν συμφερουν, οποτε πας σε μεγαλυτερο.
και αυτα χωρις να υπολογιζουμε τι περναει το ψαρι στο ενδιαμεσο επειδη εσυ κιεγω δε θελουμε να παρουμε μεγαλυτερο ενυδρειο

εχω βαρεθει να το λεω.οταν διαλεγουμε ψαρια και στηνουμε ενυδρειο πρεπει να τα κοιταμε ολα σε βαθος χρονου.ποσο θα το ταιζεις το ψαρι και ποσες αλλαγες θα κανεις? δε θα σε κουρασει?η δεν θα το ταιζεις?

οι περισσοτεροι νομιζουν πως προτεινεται κατι μεγαλο για να δυσκολευτει καποιος νεος χομπιστας,αλλα ο λογος ειναι ο ακριβως αντιθετος.μεγαλυτερη ευκολια ειναι για ολους.οποιος δεν θελει να το καταλαβει αυτο,ας κατσει να παιδευεται μπας και μαθει στου κασσιδη το κεφαλι.(ο κασσιδης ειναι το ψαρι που δε φταιει σε τιποτα...)
  #27  
Παλιά 18-09-15, 12:40
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοιτα,ο καθενας μπορει να θεωρει επαρκες οτι θελει.κιεγω μπορει να θεωρω επαρκες ενα ποτηρι.αυτο δε σημαινει οτι ισχυει
αν θεωρεις συγκρισημα τα 20 λιτρα με το ποτηρι, τοτε οκ, το πας σ αλλο επιπεδο....

Παράθεση:
πρακτικα ο κοπος και τα εξοδα που θα χρειαστεις για να συντηρησεις το 20λιτρο μακροπροθεσμα με ψυξη,αλλαγες κλπ δεν συμφερουν, οποτε πας σε μεγαλυτερο.
δλδ θες να μας πεις οτι η ψυξη, η θερμανση, ο φωτισμος και οι αλλαγες νερου σ ενα 20λιτρο, στοιχιζει περισσοτερο απο ενα 60λιτρο... μαλιστα...


Παράθεση:
εχω βαρεθει να το λεω.οταν διαλεγουμε ψαρια και στηνουμε ενυδρειο πρεπει να τα κοιταμε ολα σε βαθος χρονου.ποσο θα το ταιζεις το ψαρι και ποσες αλλαγες θα κανεις? δε θα σε κουρασει?η δεν θα το ταιζεις?
το ψαρι εχει ηδη αγοραστει στην συγκεκριμενη περιπτωση.. και στο 99% των περιπτωσεων, οι μονομαχοι αγοραζονται απο "ασχετους" με το χομπι που μετα μπαινουν εδω να μαθουν τι καλυτερο μπορουν να κανουν με τα υπαρχοντα κι οι περισσοτεροι λενε "παρε ενα 60 λιτρα δε ζει στα 20" οποτε ειναι πολυ πιθανο να πεταχτουν και το ενυδρειο και το ψαρι...

Παράθεση:
οι περισσοτεροι νομιζουν πως προτεινεται κατι μεγαλο για να δυσκολευτει καποιος νεος χομπιστας,αλλα ο λογος ειναι ο ακριβως αντιθετος.μεγαλυτερη ευκολια ειναι για ολους.οποιος δεν θελει να το καταλαβει αυτο,ας κατσει να παιδευεται μπας και μαθει στους κασσιδη το κεφαλι.(ο κασσιδης ειναι το ψαρι που δε φταιει σε τιποτα...)
μεγαλυτερο ενυδρειο σημαινει: μεγαλυτερο φιλτρο, μεγαλυτερος θερμαντηρας, περισσοτερα "διακοσμητικα" (χαλικι, φυτα κτλ), περισσοτερος
φωτισμος, περισσοτερη ψυξη, και το κυριοτερο, περισσοτερος χωρος στο σπιτι και μεγαλυτερο επιπλο στηριξης.(ολα αυτα κοστιζουν αν δεν το καταλαβαινετε καποιοι)
το μικρο ενυδρειο με μονομαχο μπορει καλλιστα να γινει ο "προθαλαμος" ωστε να δει καποιος αν μπορει και θελει να ασχοληθει με τα ενυδρεια..
εγω προσωπικα πιστευω οτι οι περισσοτεροι προτεινετε μεγαλο γιατι εχετε σπιτι σας 2-3 200λιτρα (οποτε τα 60 λιτρα για εσας ειναι ηδη μικρο), το θεωρειται φυσιολογικο και θελετε να κανετε και τους υπολοιπους ετσι.... μερικοι δεν εχουμε λεφτα για πεταμα και δωματια για "fish room" στα 70-80 τετραγωνικα που ζουμε..κι επισης μπορει να ασχολουμαστε και μ αλλα πραγματα εκτος απο το να φροντιζουμε τα ψαρια μερα-νυχτα σα να ειναι μωρα...
-------------------------
και για να προλαβω καποιους, μιλαω για 20λιτρο μεν, αλλα με ολα τα απαραιτητα (φιλτρο, θερμαντηρας φυσικο χαλικι κτλ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 18-09-15 στις 12:40 Αιτία: Automerged Doublepost
  #28  
Παλιά 18-09-15, 13:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Αν και γράφουμε σ' ένα πολύ παλιό θέμα
ωστόσο πρέπει να πω ότι δεν υποχρεώνουμε κανέναν να αποδεχθεί την άποψη του φόρουμ για την φροντίδα των ζωντανών του(για τους μονομάχους έχει διατυπωθεί αρκετά περιεκτικά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892 ).
Λέμε την άποψη μας και είναι στη διάθεση/δυνατότητα/ευαισθησία/ευχέρεια κλπ του καθένα να την υλοποιήσει ή όχι, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει όσον αφορά το κόστος/χρόνο ενασχόλησης κλπ, αλλά το σημαντικότερο,την ευζωία των φιλοξενούμενων του.
  #29  
Παλιά 18-09-15, 13:33
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και γράφουμε σ' ένα πολύ παλιό θέμα
ωστόσο πρέπει να πω ότι δεν υποχρεώνουμε κανέναν να αποδεχθεί την άποψη του φόρουμ για την φροντίδα των ζωντανών του(για τους μονομάχους έχει διατυπωθεί αρκετά περιεκτικά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892 ).
Λέμε την άποψη μας και είναι στη διάθεση/δυνατότητα/ευαισθησία/ευχέρεια κλπ του καθένα να την υλοποιήσει ή όχι, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει όσον αφορά το κόστος/χρόνο ενασχόλησης κλπ, αλλά το σημαντικότερο,την ευζωία των φιλοξενούμενων του.
προφανως αποψη του φορουμ δεν υπαρχει, μονο αποψεις των χομπιστων.... εκτος αν θεωρεις σαν επισημη τοποθετηση και αποψη του φορουμ το φυλλαδιο που εχει κυκλοφορησει....
προφανως και ο καθενας λεει την αποψη του, και προφανως "είναι στη διάθεση/δυνατότητα/ευαισθησία/ευχέρεια κλπ του καθένα να την υλοποιήσει ή όχι" αλλα για πες μου, σε 20 λιτρα θα εβαζες μονο παστες σαρδελες?

για να ξερουμε κι εμεις που δεν ανηκουμε στις διαφορες κλικες του φορουμ, αν θα πρεπει να συνεχισουμε να ασχολουμαστε μ αυτο το χάλι ή να γραφτουμε σε κανα φορουμ για κατεψυγμενα
  #30  
Παλιά 18-09-15, 14:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προφανως και το ψαρι μπορει να επιζησει και σε λιγοτερα απο 20 λιτρα.
Και εχει συμβει και συμβαινει.
Δεν ξερω βεβαια τις πιθανοτητες επιτυχιας, οταν αυτο γινεται σε χερια αρχαριου και για ποσο καιρο.
Η ευκολια της συντηρησης του ενυδρειου, η ευζωια και ασφαλεια του ψαριου σε περισσοτερα λιτρα, δεν νομιζω να αμφισβητειται απο κανενα που εχει δοκιμασει και τους δυο τροπους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το Μονομαχο-ενυδρειο μου! Timekeeper Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 12-08-12 17:15
ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ifestionas Bettas 5 24-11-10 10:09
ενυδρειο μονομαχου angelwho Bettas 8 23-11-08 15:50
Βοηθεια για κατασκευη REEF 225 λιτρ. VRILO Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 24-01-08 12:49
Ενυδρειο για μονομαχο stav Bettas 5 07-02-07 01:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10594 seconds with 13 queries