Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 02-04-12, 21:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Super
Κοντευει.
Πηγε γρηγορα, ετσι?
-------------------------
Ριξε και καμια μεγαλυτερη ποσοτητα τροφης (σαν να ταιζεις κανονικα τα ψαρια αν υπηρχαν) να δεις πως θα αντιδρασει (στην μετρηση αμμωνιας κυριως αλλα και νιτρωδων) .
(προσοχη μη πιασει μυκητα μονο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-04-12 στις 21:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 02-04-12, 21:26
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι γρηγορα εχει κανει. Αν τελειωσει μεσα στις επομενες 5 μερες ειμαστε καλα πιστευω σε σχεση με την αλλη φορα που εκανε 30. Τωρα αμα κανει νωριτερα και απο 25 ειμαστε τελεια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Super

Ριξε και καμια μεγαλυτερη ποσοτητα τροφης (σαν να ταιζεις κανονικα τα ψαρια αν υπηρχαν) να δεις πως θα αντιδρασει (στην μετρηση αμμωνιας κυριως αλλα και νιτρωδων) .
(προσοχη μη πιασει μυκητα μονο)
Να ηξερες ποση τροφη βαζω...αχχα. 10 φυλλαρακια+ καθε φορα (καθε 2-3 μερες πριν γινει μυκητας τελειως που εχει ασπρησει κλπ η τροφη, ξεπλενω καλα αποχες και τις ξαναβαζω με νεα. Οταν λεω αποχες εννοω οτι εχω 2, το δυχτακι της μιας μεσα στην αλλη για πιο σιγουρια μη πεσει τιποτα στο ενυδρειο).

Εδω την αλλη φορα που ειχα στρωσει το ενυδρειο ειχα βαλει και τα 7 ζεβρα ντανιο μαζι (που θεωρητικα θα επρεπε να τα βαλω πιο σταδιακα) οταν τελειωσε το στρωσιμο και δεν σηκωσα αμμωνια ποτε. Φτιαχνω γερα βακτηρια πιστευω....

Κανω και ενα τεστ αμμωνια που εχω καμια 8αρα μερες να κανω και δινω και απο εκει τη μετρηση.
-------------------------
Mετρησα μολις και αμμωνια και ειναι στο 0 ευτυχως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 02-04-12 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 02-04-12, 21:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Super ξαναμετρα μεθαυριο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 02-04-12, 21:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγινε.
-------------------------
Κατι ακομα που με ευχαριστει. Το ph παραμενει ανεπηρεαστο στο 7,5 μετα απο τοσες μερες που μπηκε η νεα αμμος. Ευτυχως εκανα σωστη διαγνωση οτι η προηγουμενη αμμος το ανεβαζε και επιβεβαιωθηκα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 02-04-12 στις 21:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 05-04-12, 02:33
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Νο2 σημερα στο 0,5 mg/l. Ελπιζω αυριο να ειναι 0.
-------------------------
Γυρισα πριν λιγο απο τη δουλεια και λεω δεν κανω και ενα τεστ για νο2 πριν παω για υπνο, ετσι για το καλο μπας και εχουν πεσει απο 0,5 που ηταν το πρωι και ειναι στο 0,25 mg/l. Αντε μακαρι αυριο (23η μερα) μεσημερι που θα ξαναμετρησω να εχουν μηδενισει να βαλω ψαρακια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 05-04-12 στις 02:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 05-04-12, 11:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραιος.

Ξεκινησες απο οτι βλεπω 13/3 το στρωσιμο?
Εκανες και λαθη (τυρφες, απιονισμενα, αλλαγες βυθου, αλλαγες νερου).
Παρ'ολα αυτα παει γρηγορα συγκριτικα.

Οταν τελειωσει το στρωσιμο, κανε μια καταγραφη, με ημερομηνιες και κινησεις που εκανες αναλυτικα,
- ενυδρειο, λιτρα νερου
- τιμες αρχικου νερου (βρυσης) που χρησιμοποιηθηκε
-βακτηρια (ειδος, δοσολογιες),
-αλλαγες που δεν επρεπε (νερου, βυθου),
-λαθη (ΑΟ τυρφη),
-οτι μετρησεις ειχες απο ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3,
-αλλα και πεχα και οπωσδηποτε θερμοκρασια,
-τι αναταραξη υπηρχε στην επιφανεια,
-πως εβαζες την τροφη αλλα και πσοσοτητα και τι ειδος τροφης ηταν .
Να ειναι ομορφα μαζεμενο για οποιον το χρειαστει να το διαβασει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 05-04-12, 12:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, εχεις δικιο και σκοπος που γραφω συχνα το που βρισκομαι στις μετρησεις και στο στρωσιμο και το τι κινησεις εχω κανει ειναι για να βοηθηθει οποιος διαβαζει και θελει να καταλαβει πιο ευκολα την διαδικασια.

Εχω κρατησει σημειωσεις και με τη βοηθεια των οσων εχω γραψει εδω, θα κανω μια καταγραφη οπως λες.
-------------------------
Edit: Τελειωσαν ολα, μολις μετρησα νο2 και μηδενισε...

Κανω και μετρησεις τωρα σε νο3 να δω που βρισκεται.
-------------------------
No3 εδειξε 5 προς 10. Πιο πολυ ετεινε στο 5 αλλα μαλλον ειναι καπου στο ενδιαμεσο.

Μια αλλαγη του νερου 50% θα ηταν αρκετη ή να κανω παραπανω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 05-04-12 στις 12:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 05-04-12, 12:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
No3 εδειξε 5 προς 10. Πιο πολυ ετεινε στο 5 αλλα μαλλον ειναι καπου στο ενδιαμεσο.

Μια αλλαγη του νερου 50% θα ηταν αρκετη ή να κανω παραπανω?
Καλη ειναι για φρεσκαρισμα.
Τι σχεδιαζεις τωρα πλεον?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 05-04-12, 12:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραια, οποτε βαζω το ενα απο τα 2 20λιτρα βαρελια με ενα φιλτρο με ενυδριακη βατα, θερμοστατη και αντιχλωριο για να κανω την αλλαγη το απογευμα.

Το πιο πιθανο ειναι να παω σημερα μετα την αλλαγη να παρω ψαρακια. Μαλλον προς καρντιναλ τετρα θα κινηθω αλλα βλεπουμε. Ποσα ατομα τους να βαλω αν καταληξω σε αυτα? Απο ζεβρα ντανιο ειχα βαλει 7 μολις ειχε στρωσει το ενυδρειο την προηγουμενη φορα και δεν ειχα αντιμετωπισει προβλημα με νο2 ή αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 05-04-12, 13:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σκετη βρυση θα βαλεις, ναι?
Το βαμβακι γιατι?
Αντιχλωριο και μια αεραντλια (ή κυκλοφορητη ή φιλτρο, που να κανει και αναταραξη στην επιφανεια για τα αερια) για 6 ωρες ειναι ΟΚ.
(οταν θα κανεις προετοιμασια με τυρφη, δεν χρειαζεται αναταραξη τοσο αφου θα γινεται για περισσοτερες μερες)

Μια εξαδα ειναι ΟΚ για αρχη.
Ουτε πολλα για να εχει αποτομα ρυπους, ουτε τοσο λιγα, για να νοιωθουν καλυτερα σαν ομαδουλα.

Επελεξε γερα ψαρια.
Τα χρωματα δεν σε ενδιαφερουν τοσο (αυτα τα δειχνουν σε σωστες συνθηκες και οταν δειχνουν χρωματα σε λαθος συνθηκες ειναι ισως γιατι τα ψαρια εχουν φαει πιθανως ορμονες).
Κοιτα να ειναι σωστα μορφολογικα, να εχουν καθαρα ματια, να μη κανουν περιεργες κινησεις πχ τιναγματα, να μην εχουν ξεθωριασματα, ρουφηγμενες κοιλιες, φαγωμενα πτερυγια, στιγματα κλπ

Επελεξε μικρομεσαιο μεγεθος και οχι τελικο (οχι κατι large, extra large κλπ) για να τα δεις να μεγαλωνουν, να τα κρατησεις περισσοτερο καιρο, και με καλο ταισμα να αναπτυχθουν σωστα και καλα και να μη μεινουν νανοι.
-------------------------
Αν δεν βρεις, μη παρεις οτι ναναι.
Καλυτερα αδειο το ενυδρειο μεχρι να βρεις (γιατι ετσι κι αλλιως θα αδειασει με κακα ψαρια)
(εκ πειρας )
-------------------------
Εβαλες καθολου ενεργο ανθρακα?
Εχεις καθολου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-04-12 στις 13:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 05-04-12, 13:28
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκετη βρυση θα βαλεις, ναι?
Το βαμβακι γιατι?
Αντιχλωριο και μια αεραντλια (ή κυκλοφορητη ή φιλτρο, που να κανει και αναταραξη στην επιφανεια για τα αερια) για 6 ωρες ειναι ΟΚ.
(οταν θα κανεις προετοιμασια με τυρφη, δεν χρειαζεται αναταραξη τοσο αφου θα γινεται για περισσοτερες μερες)

Μια εξαδα ειναι ΟΚ για αρχη.
Ουτε πολλα για να εχει αποτομα ρυπους, ουτε τοσο λιγα, για να νοιωθουν καλυτερα σαν ομαδουλα.

Επελεξε γερα ψαρια.
Τα χρωματα δεν σε ενδιαφερουν τοσο (αυτα τα δειχνουν σε σωστες συνθηκες και οταν δειχνουν χρωματα σε λαθος συνθηκες ειναι ισως γιατι τα ψαρια εχουν φαει πιθανως ορμονες).
Κοιτα να ειναι σωστα μορφολογικα, να εχουν καθαρα ματια, να μη κανουν περιεργες κινησεις πχ τιναγματα, να μην εχουν ξεθωριασματα, ρουφηγμενες κοιλιες, φαγωμενα πτερυγια, στιγματα κλπ

Επελεξε μικρομεσαιο μεγεθος και οχι τελικο (οχι κατι large, extra large κλπ) για να τα δεις να μεγαλωνουν, να τα κρατησεις περισσοτερο καιρο και με καλο ταισμα, να αναπτυχθουν σωστα και καλα και να μη μεινουν νανοι.
-------------------------
Αν δεν βρεις, μη παρεις οτι ναναι.
Καλυτερα αδειο το ενυδρειο.
Ναι, σκετη βρυση λεω και απο τις επομενες αλλαγες με τυρφη ωστε σιγα σιγα να φτασουμε τις σωστες τιμες.

Εβαλα το φιλτρο με ενυδρειακο βαμβακι, ετσι για να εχει κατι μεσα (χαχα) μιας και την αεραντλια την εχω δανεισει προσωρινα στο φιλο τζανε για την εκκολαψη αρτεμιας. Μια μικρη αναταραξη την κανει παντως στο βαρελι τωρα. Οχι σαν αεραντλια αλλα κατι κανει.

Ωραια θα προσεξω τα παραπανω που μου ειπες για τα ψαρια και φυσικα εννοειτε πως αν δεν βρω κατι σωστο το ενυδρειο θα μεινει αδειο.

Καλα τετρα εχω δει προσφατα στο ζοοπλανετ στην βουλιαγμενης καθως και σε ενα συνοικιακο πετ σοπ εδω σε μενα που πρεπει να τα εχει και καμποσο καιρο.

Απο το μεγεθος που λες και εγω υπ'οψην εχω να κοιταξω να ειναι μικρο - μεσαιο και οχι τελικο.

Θερμοκρασια ποσο να εχω? Μεχρι τωρα το εχω στους 26.

Καλο ταισμα τωρα...

Το οτι λες να μη μου μεινουν νανοι με φοβιζει αλλα οκ, δεν νομιζω να μην τα καταφερουμε.

Εχω διαβασει οτι ειναι παμφαγα. Βεβαια θελω να τους εχω 2-3 εναλακτικες για τροφη. Εχω μια για μικρα τροπικα ψαρια, την nutrafin max την οποια την εχω παρει απο τοτε με τα ζεβρακια (παει δηλαδη κανενας χρονος πολυ χοντρικα, μπορει να εχει χαλασει? (εως και 7 του 12 λεει) Εχω αλλη μια κατεψυγμενη στο ψυγειο αρτεμια - γονο γαριδας (σε θερμοκρασια -18 λεει και εκει την εχω μιας και ειμαι τυχερος που το ψυγειο εχει ρυθμιση στην καταψυξη για -18, -20, -22, -24) και εχω και μια tetramin baby (εως 4 του 2014 λεει) σε περιπτωση που τα παρω πολυ μικρα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβαλες καθολου ενεργο ανθρακα?
Εχεις καθολου?
Τωρα δεν εχω καθολου μιας και τον τελευταιο τον χρησιμοποιησα στο ενυδρειο τις πρωτες μερες πριν ξεκινησω το στρωσιμο. Για που να βαλω ανθρακα μου λες τωρα?

Ανθρακα ειχα βαλει εκει στις πρωτες 1,5 - 2 βδομαδες που ετρεχε το ενυδρειο χωρις σιποραξ, με ενα φιλτρο με βαμβακι, αλλο ενα με ενεργο ανθρακα και αλλο ενα με σφουγγαρια μονο και σφουγγαρι ανθρακα δικο του που ειχε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος.

Ξεκινησες απο οτι βλεπω 13/3 το στρωσιμο?
Εκανες και λαθη (τυρφες, απιονισμενα, αλλαγες βυθου, αλλαγες νερου).
Παρ'ολα αυτα παει γρηγορα συγκριτικα.
Να σημειωσω σε αυτο πως αλλαγες νερου δεν εχω κανει. Ακομα και οταν αλλαξε η αμμος, εβαλα το αδειο 30λιτρο που εχω ακριβως κατω απο το ενυδρειο και αδειασα το νερο εκει και εβαλα αμεσως το φιλτρο να συνεχισει να δουλευει ωστε να μην μεινει ουτε 5 λεπτα που λεει ο λογος εκτος λειτουργειας. Το υπολοιπο νερο του ενυδρειου το εβαλα σε ενα βαρελι και μετα αλλαξα την αμμο. Οταν ξαναγεμισε το ενυδρειο ειχε το ιδιο του νερο με πριν δηλαδη απο το 30λιτρο, απο το βαρελι και 4-5 λιτρα καινουριο προετοιμασμενο με αντιχλωριο μιας και δεν μπορουσα να βγαλω ολο το νερο απο το 30λιτρο.

Οτι αναπληρωσεις νερου εχουν γινει λογω εξατμισης (χανω περιπου μισο δαχτυλο νερου το 24ωρο ισως και κατι παραπανω, το ενυδρειο ειναι ανοιχτο και το κρεμαστο φιλτρο 2041 κανει αρκετη αναταραξη στο νερο), εχουν γινει με απιονισμενο.

Η τυρφη ειχε χρησιμοποιηθει λιγες ωρες και αφαιρεθηκε μολις ξεκινησε το στρωσιμο που εβαλα τα σιποραξ στο φιλτρο και εριξα βακτηρια. Δηλαδη δεν χρησιμοποιηθηκε κατα τη διαρκεια του στρωσιματος.

Μετρησα απλα για να δω τωρα gh και kh ενυδρειου και ειναι 10 και 5 αντιστοιχα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 05-04-12 στις 13:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 05-04-12, 14:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Cardinal tetra και διατροφη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Θερμοκρασια ποσο να εχω? Μεχρι τωρα το εχω στους 26.

2. Το οτι λες να μη μου μεινουν νανοι με φοβιζει αλλα οκ, δεν νομιζω να μην τα καταφερουμε.

3. Εχω διαβασει οτι ειναι παμφαγα. Βεβαια θελω να τους εχω 2-3 εναλακτικες για τροφη. Εχω μια για μικρα τροπικα ψαρια, την nutrafin max την οποια την εχω παρει απο τοτε με τα ζεβρακια (παει δηλαδη κανενας χρονος πολυ χοντρικα, μπορει να εχει χαλασει? (εως και 7 του 12 λεει) Εχω αλλη μια κατεψυγμενη στο ψυγειο αρτεμια - γονο γαριδας (σε θερμοκρασια -18 λεει και εκει την εχω μιας και ειμαι τυχερος που το ψυγειο εχει ρυθμιση στην καταψυξη για -18, -20, -22, -24) και εχω και μια tetramin baby (εως 4 του 2014 λεει) σε περιπτωση που τα παρω πολυ μικρα...

4. Τωρα δεν εχω καθολου μιας και τον τελευταιο τον χρησιμοποιησα στο ενυδρειο τις πρωτες μερες πριν ξεκινησω το στρωσιμο. Για που να βαλω ανθρακα μου λες τωρα?
Ανθρακα ειχα βαλει εκει στις πρωτες 1,5 - 2 βδομαδες που ετρεχε το ενυδρειο χωρις σιποραξ, με ενα φιλτρο με βαμβακι, αλλο ενα με ενεργο ανθρακα και αλλο ενα με σφουγγαρι ανθρακα δικο του που ειχε.

5. Να σειμηωσω σε αυτο πως αλλαγες νερου δεν εχω κανει. Ακομα και οταν αλλαξε η αμμος, εβαλα το αδειο 30λιτρο που εχω ακριβως κατω απο το ενυδρειο και αδειασα το νερο εκει και εβαλα αμεσως το φιλτρο να συνεχισει να δουλευει ωστε να μην μεινει ουτε 5 λεπτα που λεει ο λογος εκτος λειτουργεια. Το υπολοιπο νερο του ενυδρειου το εβαλα σε ενα βαρελι και μετα αλλαξα την αμμο. Οταν ξαναγεμισε το ενυδρειο ειχε το ιδιο του νερο με πριν δηλαδη απο το 30λιτρο, απο το βαρελι και 4-5 λιτρα καινουριο προετοιμασμενο με αντιχλωριο μιας και δεν μπορουσα να βγαλω ολο το νερο απο το 30λιτρο.

6. Οτι αναπληρωσεις νερου εχουν γινει λογω εξατμισεις (χανω περιπου μισο δαχτυλο νερου το24ωρο, το ενυδρειο ειναι ανοιχτο και το κρεμαστο φιλτρο 2041 κανει αρκετη αναταραξη στο νερο), εχουν γινει με απιονισμενο.
1. Η καλυτερη θερμοκρασια για το στρωσιμο ειναι οι 30C. Μετα πεφτει αποτομα ο ρυθμος νιτροποιησης. Για σιγουρια (πχ ανακριβες θερμομετρο) οι 29C θα ηταν σουπερ, αφου η λιγο μικροτερη θερμοκρασια απο 30C δεν επηρεαζει οπως η μεγαλυτερη απο 30C.
Διαβασε αυτο www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933

2. Σημαντικο ρολο στην τελικη αναπτυξη του ψαριου (και καθε ζωντανου) ειναι το ταισμα και οι θρεπτικες ουσιες που παιρνει σε νεαρη ηλικια.
Γιαυτο στο εγραψα. Αν τα παρεις ηδη μεγαλωμενα και δεν ειναι σωστα μεγαλωμενα, οσο και να παιδευεσαι δεν θα δεις μεγαλη διαφορά.
Οσο για τα θρεπτικα μεταλλικα αλατα (ασβεστιο μαγνησιο κλπ αυτα δλδ που απαρτιζουν την GH και που συνεισφερουν στην κατασκευη του σκελετου τους) την λαμβανουν στο μεγαλυτερο ποσοστο μεσω των βραγχιων δλδ απο το νερο.
Γιαυτο ειναι καλο η GH να ειναι στα ανωτερα επιπεδα των οριων που ζει καθε ψαρι, οσο ειναι στην αναπτυξη.

3. Ναι παμφαγα με προτιμηση στην πρωτεινη ομως.

Οι ξηρες τροφες φυσικα και χαλανε.
Ιδως αν ανοιχτει η συσκευασια, θα χασει ιπ γρηγορα και τη μυρωδια της που τραβαει τα ψαρια, αλλα και θα χαλασει πιο γρηγορα σαν θρεπτικη ουσια.
Αυτο που "χαλαει" πρωτα ειναι οι βιταμινες.
Για τις βιταμινες υπαρχει η ημερομηνια ληξης στις συκευασια.
Η τροφη σαν τροφη δεν χαλαει τοσο γρηγορα (οσο λεει η ημερομηνια ληξης) αν δεν ανοιχτει η συσκευασια και παρει αερα μια φορα τουλαχιστον.
Γιαυτο, θα κοιτας παντα να αγοραζεις τροφες με ημερομηνια ληξης μακρινη.
Αν δεν εχει ημερομηνια ληξης, σημαινει οτι ο "καλος" κατα τα αλλα πετσοπας, την εσσβησε για να μη του μεινει και τη πεταξει. (δυστυχως γινονται αυτα σχεδον απο ολους πλεον με την κριση)
Οταν ανοιχτει μια ξηρα τροφη, οι βιταμινες διαρκουν για 3-4 μηνες.
Αναφερομαι τοσο στις βιταμινες γιατι χωρις αυτες (και χωρις την υπαρξη σωστου φωτισμου για καποιες απο αυτες) δεν γινεται μεταβολισμος των θρεπτικων ουσιων τους, και οσο και να τρωνε τα ψαρια παει χαμενο στην αναπτυξη τους και στην υγεια τους.

Η ποικιλια τροφων ειναι απαραιτητη επισης (καθε τροφη δεν τα εχει ολα).

Καλες τροφες και μελετημενες στις βιταμινες τους απο οτι ξερω ειναι οι Ocean nutrition. Και οι Tropical επισης, με μικρο μειονεκτημα τα λιγο παραπανω φωσφορικα που βγαζουν στο νερο βαση καποιων αναφορων συνχομπιστων.
Φυσικα κι αλλες που δεν εχω μελετησει.

Η φρεσκια τροφη (ζωντανη) φυσικα ειναι καλη αν και δυσκολη, αλλα οποτε μπορεις δινε. (οχι πολυ συχνα για να μη λέρωνει πολυ το νερο, 1-2 φορες την εβδομαδα).
Πχ grindal, daphnia, artemia

Δινε και κατεψυγμενες τροφες (bloodworm, artemia κλπ).
Και στις κατεψυγμενες προσοχη στην ημερομηνια ληξης.
Η κατεψυγμενη θελει επιλεον προσοχη να μη σου ξεπαγωσει.
Μετα δεν πρεπει να ξαναπαγωσει. Θελει πεταμα.
Καποιοι φιλοι εχασαν ψαρια με κατεψυγμενη που αγορασαν απο πετσοπ που του ειχε ξεπαγωσει και την ξαναπαγωσε
Κατεψυγμενη προτιμω παλι O.N.

Μπορεις να φτιαξεις και μονο σου ομως.
Καποια στιγμη θα γραψω και συνταγη.
Τη δοκιμαζω τωρα

Εγω τους δινω ως επι των πλειστων ξηρες τροφες για κιχλιδες (δισκους σκαλαρια) ON, TRopical, Tetra, και απο μικρες την Grow της New Life Spectrum.
Επισης Sera FD bloodworms και τη ταμπλετα τη VIformo που τις σκιζουν ολα τα ψαρια.

Εννοειται λοιπον αφου τα ψαρια ειναι μικρα, λιγα και τρωνε λιγο, θα επιλεγεις τη μικροτερη συσκευασια που υπαρχει για να μη σου μενει πολυ καιρο.

Και μιας και εισαι μερακλης και εσυ, δες εδω οταν εχεις ορεξη για περαιτερω διαβασμα μερικα επιστημονικα αρθρα/μελετες για τη διατροφη των Cardinals στη φυση οπως και τις τιμες νερου.
- The food spectrum of the cardinal - tetra (Paracheirodon axelrodi, Characidae) in its natural habitat
- Tolerance to temperature, pH, ammonia and nitrite in cardinal tetra, Paracheirodon axelrodi, an amazonian ornamental fish
- The history of the neon and cardinal tetras by Heiko Bleher

4. Ελεγα αν ειχες να εβαζες προληπτικα να μαζευε οτι οργανικα μπορει να υπαρχουν.

5. ΟΚ

6. Αυτο το βιολι με το απιονισμενο απο σουπερ μαρκετ δεν μ'αρεσει.
Δεν το εμπιστευομαι καθολου. Ουτε για την παρασκευη του και σιγουρα (το εχω δει με τα ματια μου) για την αποθηκευση του που γινεται οπως να'ναι, στον ηλιο κλπ
Εγω δεν θα εβαζα ουτε στην εξατμιση.
Θα προτιμουσα να αναπληρωνω με βρυσης και να κανω ενα reset καπου καπου με μεγαλη αλλαγη 70%
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 05-04-12, 14:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
6. Αυτο το βιολι με το απιονισμενο απο σουπερ μαρκετ δεν μ'αρεσει.
Δεν το εμπιστευομαι καθολου. Ουτε για την παρασκευη του και σιγουρα (το εχω δει με τα ματια μου) για την αποθηκευση του που γινεται οπως να'ναι, στον ηλιο κλπ
Εγω δεν θα εβαζα ουτε στην εξατμιση.
Θα προτιμουσα να αναπληρωνω με βρυσης και να κανω ενα reset καπου καπου με μεγαλη αλλαγη 70%
Συμφωνοι. Αυτο ακριβως ηταν που ηθελα να ρωτησω αμεσως μετα διοτι εχω θεμα με την εξατμιση, αλλα βλεποντας πως με τυρφη με αλλαγη νερου 30% -40% νερου 7,5ph με ενα νερο με 7 ας πουμε, οι αλλαγη του ph δεν ειναι μεγαλη. Ποσο μαλλον με το να συμπληρωνω 5-8 λιτρα καθε φορα ενδιαμεσα στις αλλαγες λογω της εξατμισης. Κατα πρωτον και καποια ανοδος να υπαρξει θα γινει πολυ σταδιακα και δεν θα ειναι και μεγαλη αλλαγη για τα ψαρια. Σωστα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοειται λοιπον αφου τα ψαρια ειναι μικρα, λιγα και τρωνε λιγο, θα επιλεγεις τη μικροτερη συσκευασια που υπαρχει για να μη σου μενει πολυ καιρο.
Ναι οτι παρω θα ειναι μικρη συσκευασια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 05-04-12 στις 14:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 05-04-12, 14:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστα.
Να αναπληρωνεις με νερο επεξεργασμενο με τυρφη.
Το καλοκαιρι θα εχεις αρκετη εξατμιση, ιδιως με την ψυξη.
(θα βαλεις ε?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 05-04-12, 14:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δινε και κατεψυγμενες τροφες (bloodworm, artemia κλπ).
Και στις κατεψυγμενες προσοχη στην ημερομηνια ληξης.
Η κατεψυγμενη θελει επιλεον προσοχη να μη σου ξεπαγωσει.
Μετα δεν πρεπει να ξαναπαγωσει. Θελει πεταμα.
Καποιοι φιλοι εχασαν ψαρια με κατεψυγμενη που αγορασαν απο πετσοπ που του ειχε ξεπαγωσει και την ξαναπαγωσε
Κατεψυγμενη προτιμω παλι O.N.
Πολυ σημαντικο οντως το να μην εχουν ξεπαγωσει και οτι οταν συμβει αυτο ειναι για πεταμα. Το εχω διαβασει και σε αλλο θεμα, ισως και απο εσενα παλι. Εγω που εδινα απο την κατεψυγμενη στα ζεβρα ντανιο οτι εμενε ξεπαγωμενο και αφαγωτο πεταγοταν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα.
Το καλοκαιρι θα εχεις αρκετη εξατμιση, ιδιως με την ψυξη.
(θα βαλεις ε?)
Εννοεις αν θα βαλω ψυξη?

Αν ναι, φυσικα και θα μπει οπως και περσυ αν και το σπιτι ειναι ιδιαιτερα δροσερο με την ανωτερη θερμοκρασια που ειχα δει χωρις ψυξη να ειναι 27-27,5.

Το συστημα ψυξης μου ειναι αυτο που φαινεται πανω στο φιλτρο:

http://desmond.imageshack.us/Himg825...jpg&res=medium
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα.
Να αναπληρωνεις με νερο επεξεργασμενο με τυρφη.
Δεν εννοουσα αυτο.

Εννοουσα οτι στις αλλαγες το νερο θα προετοιμαζεται με τυρφη οπως εχουμε πει και το ενυδρειο θα εχει πιο κατω ph απο τη βρυση αλλα οι αναπληρωσεις μου, που θα ειναι ας πουμε τραβηγμενα 10 λιτρα αναμεσα στις καθε αλλαγες, να γινεται με νερο βρυσης και οτι μια τοση ποσοτητα δεν θα κανει μεγαλη διαφορα το ph στο ενυδρειο και η καποια που ισως υπαρξει θα γινει πολυ σταδιακα χωρις να επηρεασει τα ψαρια πιστευω.

Ελπιζω να καταλαβες τωρα τι εννοουσα γιατι τα εγραψα οπως να ναι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 05-04-12 στις 14:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 05-04-12, 14:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ σημαντικο οντως το να μην εχουν ξεπαγωσει και οτι οταν συμβει αυτο ειναι για πεταμα. Το εχω διαβασει και σε αλλο θεμα, ισως και απο εσενα παλι. Εγω που εδινα απο την κατεψυγμενη στα ζεβρα ντανιο οτι εμενε ξεπαγωμενο και αφαγωτο πεταγοταν.
-------------------------


Εννοεις αν θα βαλω ψυξη?

Αν ναι, φυσικα και θα μπει οπως και περσυ αν και το σπιτι ειναι ιδιαιτερα δροσερο με την ανωτερη θερμοκρασια που ειχα δει χωρις ψυξη να ειναι 27-27,5.

Το συστημα ψυξης μου ειναι αυτο που φαινεται πανω στο φιλτρο:

http://desmond.imageshack.us/Himg825...jpg&res=medium
-------------------------


Δεν εννοουσα αυτο.

Εννοουσα οτι στις αλλαγες το νερο θα προετοιμαζεται με τυρφη οπως εχουμε πει και το ενυδρειο θα εχει πιο κατω ph απο τη βρυση αλλα οι αναπληρωσεις μου, που θα ειναι ας πουμε τραβηγμενα 10 λιτρα αναμεσα στις καθε αλλαγες, να γινεται με νερο βρυσης και οτι μια τοση ποσοτητα δεν θα κανει μεγαλη διαφορα το ph στο ενυδρειο.

Ελπιζω να καταλαβες τωρα τι εννοουσα γιατι τα εγραψα οπως να ναι.
Σουπερ τοτε.
Τυχερος ανθρωπος (και ψαρια).

Μεχρι 28 αστο να ανεβει.
Δεν κανει κακο να ανεβααινει φυσιολογικα και μεχρι 28 για λιγο καιρο στους καυσωνες.
Και το χειμωνα αστο να κατεβαινει μεχρι 25C στα πολυ κρυα (για να εχει περιθώριο με τυχων αλλαγη με λιγο πιο δροσερο νερο, να πεσει ακομα 1-2 βαθμους που ειναι το ασφαλες οριο στους 23C)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 05-04-12, 14:45
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σουπερ τοτε.
Τυχερος ανθρωπος (και ψαρια).

Μεχρι 28 αστο να ανεβει.
Δεν κανει κακο να ανεβααινει φυσιολογικα και μεχρι 28 για λιγο καιρο στους καυσωνες.
Και το χειμωνα αστο να κατεβαινει μεχρι 25C στα πολυ κρυα (για να εχει περιθώριο με τυχων αλλαγη με λιγο πιο δροσερο νερο, να πεσει ακομα 1-2 βαθμους που ειναι το ασφαλες οριο στους 23C)
To σουπερ παει και στις αναπληρωσεις με νερο βρυσης ή μονο στις θερμοκρασιες που εχει το καλοκαιρι το ενυδρειο και γενικα το σπιτι?

Να ρυθμισω στους 25 τωρα τον θερμοστατη για να τα βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 05-04-12, 14:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
To σουπερ παει και στις αναπληρωσεις με νερο βρυσης ή μονο στις θερμοκρασιες που εχει το καλοκαιρι το ενυδρειο και γενικα το σπιτι?

Να ρυθμισω στους 25 τωρα τον θερμοστατη για να τα βαλω?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να αναπληρωνεις με νερο επεξεργασμενο με τυρφη.
Ναι στους 25C.
Δεν πιστευω να το εχουν πιο ζεστο απο 25 στο πετσοπ (και πολυ λεω)
Κανε ενα τσεκ αν μπορεις στο νερο της σακουλας.
Το νερο της σακουλας ολο πεταμα. Τα ψαρια στραγγεξετα οσο γινεται στην αποχη
(κανονικα θα επρεπε να περασουν μια "απολυμανση" με σκευασμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 05-04-12, 15:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο της σακουλας ολο πεταμα. Τα ψαρια στραγγεξετα οσο γινεται στην αποχη
Φυσικα προσαρμογη μισης ωρας στη σακουλα και τα ψαρια ενα ενα με αποχη στο ενυδρειο. Το νερο του πετ σοπ πεταμα.
-------------------------
Να συμφωνησουμε και στο να αναπληρωνεται η εξατμιση με νερο βρυσης και οι αλλαγες νερου να γινονται με νερο προετοιμασμενο με τυρφη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 05-04-12 στις 15:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 05-04-12, 17:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμφωνησουμε και στο να αναπληρωνεται η εξατμιση με νερο βρυσης και οι αλλαγες νερου να γινονται με νερο προετοιμασμενο με τυρφη?
Σιγουρα η αναπληρωση μικρης ποσοτητας με νερο βρυσης, δεν θα δειξει τιποτα αμεσα, για να πεις οτι θα υπαρξει καποια αποτομη μεταβολη παραμετρου
Δοκιμασε το και βλεπουμε πως θα παει μακροχρονα πιο πολυ με την ανοδο των τιμων, και καθε ποτε θα θελει reset.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 05-04-12, 18:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eγινε. Μολις εκανα και την αλλαγη νερου. Παω για ψαρια..
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 05-04-12, 20:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καμια φρεσκια τροφη να παρεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 05-04-12, 22:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια φρεσκια τροφη να παρεις.
Μα φυσικα και πηρα μια nutrafin max παλι και αυριο - μεθαυριο θα παρω και αλλη. Πηρα και βακτηρια balancer για να εχω για τις αλλαγες νερου, μιας και τελειωσαν μολις σημερα.

Τελικα πηγα πρωτα απο ωκεανο και ειχε μικρα τα περισσοτερα, τα εβλεπα καλα αλλα ειχαν ερθει μολις χθες και δεν θελησα να παρω απο εκει μιας και εχω ακουσει οτι το καλυτερο ειναι να παιρνουμε ψαρια που να εχουν εγκληματιστει πρωτα (απο τα ταξιδια), στο πετσοπ τουλαχιστον 15 μερες.

Πηγα τελικα ζοοπλανετ και ευτυχως ειχαν ενα μηνα εκει και πηρα τα πιο μικρα σε μεγεθος απο αυτα που ειχε. Μερικα ηταν και λαρτζ αλλα εγω πηρα μικρα (λιγο μεγαλυτερα απο του ωκεανου) και καπως μεσαια καποια.

Το μονο θεμα ειναι οτι αντι για 6 που μου ειπες και εσυ (εγω 7 θα επαιρνα μιας και ηταν πιο μικρα απο τα ντανιο που ειχα βαλει) μου εβαλε 8 και λεω οχι και μου εκανε πλακα και η κοπελα μου και ενας φιλος μου που πηγαμε ολοι μαζι (με κοροιδευουν που ειμαι τοσο σχολαστικος με το ολο θεμα του ενυδρειου, για εκεινους τουλαχιστον) και μαζι με τον ανθρωπο που δουλευε εκει και μου λεει εκεινος αντε και αλλο 1 δωρο και το βαζει μεσα και γελαγανε.

Ελπιζω να μην διμηουργηθει κανενα προβλημα, 9 ψαρακια δηλαδη τα οποια τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο μετα απο 50 λεπτα προσαρμογη.

Ο μονος λογος που δεν εκανα ιστορια για να βαλει πισω αλλα τα αλλα 2 εξτρα, ηταν οτι τα ζεβρακια που ειχα παρει, ειχα βαλει 7 και ηταν εμφανως μεγαλυτερα δεν σηκωσα αμμωνια, νο2 κλπ τοτε και σκεφτηκα ε ενταξει, πιο μικρα αυτα αρα πιο λιγους ρυπους.

Βλεπουμε λοιπον.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 05-04-12, 22:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλος ο εγκλιματισμος αλλα μεσα σε 15 μερες δεν θα βρεις κανενα ψαρι γιατι θα εχουν φυγει ολα, ή αν εχει μεινει τιποτα θα ειναι ι κατιμας (μη σου πω καλυτερα ειναι να μπορουσες να παιρνεις πριν μπουν καν στα ενυδρεια των καταστηματων)
Τα καλα θα φυγουν πρωτα.
Αν τα εβλεπες καλα τα ψαρια στον Ωκεανο επρεπε να τα παρεις.
Ενα μηνα .... σε τι νερο ζουσαν αραγε?

ΥΓ Την πατησες σαν αρχαριος με τον πετσοπα.
Στο καταστημα αγοραζουμε μονο αυτο που θελουμε και εχουμε μελετησει.
Και για οποιον γελαει, κανεις χωρο στα @@ να γραφτει στη λιστα μαζι με τους υπολοιπους.

ΥΓ Παρε καμια ΟΝ τροφη. Παρε discus flakes. Και sera fd bloodworms.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 05-04-12, 22:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα εβλεπες καλα τα ψαρια στον Ωκεανο επρεπε να τα παρεις.

ΥΓ Την πατησες σαν αρχαριος με τον πετσοπα.
Στο καταστημα αγοραζουμε μονο αυτο που θελουμε και εχουμε μελετησει.
Στο ζοοπλανετ εγω τα ειδα καλυτερα απο του ωκεανου απλα θα επαιρνα του ωκεανου αμα ειχαν εγκληματιστει, μιας και ειναι πιο κοντα στο σπιτι.

Εχεις δικιο για αυτο που λες για τη φαση με τον πετσοπα και τους φιλους μου. Φυσικα δεν το κανουν κακοπροεραιτα το οτι με κοροιδευουν που λεω το λεω τελειως χαζα και για πλακα μιας και για πλακα το κανουν και αυτοι, απλα ηταν σιγουροι οτι κατι θα ελεγα για τα 2 παραπανω ψαρακια. Βεβαια και εγω τα ειδα τα 3-4 αρκετα μικρα και ετσι δεν το εκανα θεμα.

Το συγκεκριμμενο μαγαζι παντως εμενα μου εχει φερθει πολυ καλα και με εχει βοηθησει σε διαφορα θεματα μου.
Aπο εκει πειραμε και τα apistogramma του τζανε και βγηκαν μια χαρα και μετα απο 2 εβδομαδες γεννησαν κιολας.

Στον ωκεανο εν αντιθεση, εχουμε παρει εγω και φιλοι μου που πηγαινουμε πολυ συχνα τοσα πραγματα και τον τελευταιο καιρο ουτε εκπτωση κανει που μας εκανε ενω μας βλεπει οτι ειμαστε καθε 3 και λιγο εκει και ψωνιζουμε και ενω το ειχα σε υποληψη απο δω και περα σκεφτομαι να παιρνω μονο τα απαραιτητα, πχ τα βακτηρια που εχει και δεν τα βρισκω αλλου κοντα μου.
Και τα ψαρακια αν τα επαιρνα απο εκει θα τα πληρωνα με 1,20 ευρω το ενα (δηλαδη 10,80 ολα μαζι) ενω στο ζοοπλανετ τα πληρωσα (τα 8 μετραω γιατι το ενα ηταν δωρο απο εκεινον) 2,5 το ενα (20 ευρω ολα μαζι), διπλασια τιμη+ αλλα δεν με πειραζει καθολου. Οπως σε αντιμετωπιζουν πρεπει να τους αντιμετωπιζεις πιστευω. Τοσα πραγματα απο το ζοοπλανετ και παντα μας κοβει. Και απο οτι εχω καταλαβει, ο ωκεανος τα εχει σχεδον ολα (οχι για ψαρια που πολλα τα εχει φθηνα ή ενυδρειακο εξοπλισμο, φιλτρα δηλαδη, θερμοστατες, ενυδρεια κλπ που τα εχει στο θεο) δηλαδη βακτηρια, αντιχλωρια, αμμους τροφες κλπ λιγο ανεβασμενες τις τιμες ωστε οταν σου κανει και αυτη την εκπτωση 10% να ειναι παλι κερδισμενος και να νομιζεις και εσυ οτι κατι σου κοβει.



Ελπιζω ολα να πανε καλα τωρα με τα ψαρια και το ενυδρειο.

Σε ευχαριστω και για το χρονο σου και την βοηθεια σου ολες αυτες τις μερες (αλλα και γενικοτερα).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Παρε καμια ΟΝ τροφη. Παρε discus flakes. Και sera fd bloodworms.
Θα παρω και μια ΟΝ τροφη και το αλλο της σερα που λες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 05-04-12 στις 22:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 05-04-12, 22:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε καμια κοντινη φωτο απο τα ψαρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 05-04-12, 22:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Bαζω βιντεο γιατι δεν εχω αναψει φως σαν πρωτη μερα και δεν μπορω να βγαλω φωτογραφια που να φαινεται.

http://www.youtube.com/watch?v=UB4DN...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 05-04-12, 23:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα αστο για αυριο.

Τσεκαρε νερο αυριο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 06-04-12, 00:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Xαχ. Τι δεν σαρεσε? Μπλακ γουοτερ κανονικο.

Ισως το αναψω το φως για ενα δεκαλεπτο σε καμια ωρα.

Φυσικα θα κανω και μετρησεις αυριο.
-------------------------
Aναψα 2 λεπτα το φως. Δεν ηταν ιδιαιτερα ανησυχα στην αρχη αλλα μετα απο λιγο ηταν ελαφρως και ετσι το εκλεισα και αυριο θα αναψει κανονικα το φως στην ωρα του.

Εβγαλα μερικες ομως φωτογραφιες:





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 06-04-12 στις 00:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 06-04-12, 12:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι οι θολες φωτο ή βλεπω σημαδια σηψης στα πτερυγια και μαλλον καποια ασπρα στιγματα?
(πχ πιο καθαρα στη 4η φωτο πανω αριστερα ψαρι στη βαση της ουρας)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
tetra neon Koninos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 02-02-11 19:07
Neon Tetra velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-09 13:40
NEON TETRA shalis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-10-09 13:20
NEON TETRA fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-03-08 23:14
Neon tetra disease qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 15-03-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12499 seconds with 14 queries