Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-15, 18:48
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Προετοιμασία 25λιτρου για μονομάχο

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,
Εδώ και μερικές μέρες σκέφτηκα να στήσω ένα ενυδρειάκι της ακουαέλ για μονομάχο. Έχω θερμοστάτη 25 βατ (θα το έχω στους 27 όταν μπει ο Χάμπος). Το φίλτρο που έχει το ενυδρείο είναι μόνο σφουγγάρι (για γαρίδες) και σκέφτομαι είτε να το κρατήσω είτε να πάρω άλλο πιο κατάλληλο για τον μονομάχο. Το χαλίκι είναι μαύρο χαλαζιακό και ο φωτισμός είναι μαμίσιος στο καπάκι 11 βατ. Θέλω να το κάνω όσο πιο βιοτοπικό γίνεται και γι' αυτό ζητάω λίγη βοήθεια ως προς τη διακόσμηση. Θέλω να βάλω ξύλα (τι είδος προτείνετε και ξερά φύλλα. Επίσης, θα βάλλω και φυτά επιφάνειας καθώς και βυθού, απλά δεν ξέρω ποια είδη και πόσα μπορεί να αντέξει το ενυδρείο. Στρώνω το ενυδρείο με αμμωνία, οπότε έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου. 2 είναι οι ερωτήσεις μου για την ώρα, να κρατήσω το φίλτρο ή να πάρω άλλο. Και με τον φωτισμό τι να κάνω, να κρατήσω τη λάμπα ή να πάρω άλλη; Για την ώρα αυτά έχω στο μυαλό μου, ό,τι θέλετε να ρωτήσετε κάντε το για να δω και 'γω πως να συνεχίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-15, 18:57
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,
Εδώ και μερικές μέρες σκέφτηκα να στήσω ένα ενυδρειάκι της ακουαέλ για μονομάχο. Έχω θερμοστάτη 25 βατ (θα το έχω στους 27 όταν μπει ο Χάμπος). Το φίλτρο που έχει το ενυδρείο είναι μόνο σφουγγάρι (για γαρίδες) και σκέφτομαι είτε να το κρατήσω είτε να πάρω άλλο πιο κατάλληλο για τον μονομάχο. Το χαλίκι είναι μαύρο χαλαζιακό και ο φωτισμός είναι μαμίσιος στο καπάκι 11 βατ. Θέλω να το κάνω όσο πιο βιοτοπικό γίνεται και γι' αυτό ζητάω λίγη βοήθεια ως προς τη διακόσμηση. Θέλω να βάλω ξύλα (τι είδος προτείνετε και ξερά φύλλα. Επίσης, θα βάλλω και φυτά επιφάνειας καθώς και βυθού, απλά δεν ξέρω ποια είδη και πόσα μπορεί να αντέξει το ενυδρείο. Στρώνω το ενυδρείο με αμμωνία, οπότε έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου. 2 είναι οι ερωτήσεις μου για την ώρα, να κρατήσω το φίλτρο ή να πάρω άλλο. Και με τον φωτισμό τι να κάνω, να κρατήσω τη λάμπα ή να πάρω άλλη; Για την ώρα αυτά έχω στο μυαλό μου, ό,τι θέλετε να ρωτήσετε κάντε το για να δω και 'γω πως να συνεχίσω.
Ποιο φιλτρακι εχεις?αν εχει μεγαλο σφουγγαρι ειναι ικανοποιητικο και αρκει να μην εχει πολυ ροη γιατι δεν αρεσει στους μονομαχους.απο φυτα επιφανεις πιστια λευκοκεφαλα και φακη,αλλα αν βαλεις πολλα πανω θασου κοβουν το φως για τα κατω!οσο πιο πολλα φυτα τοσο το καλυτερο αρκει να μπορει να κολυμπησει κιολα!απο ξυλα μικρα μοπανι ειναι οτι πρεπει αν και ειναι θεμα γουστου!τι διαστασεις εχει το ενυδρειακι σου?το μαυρο χαλικι πολυ καλη επιλογη!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-15, 19:07
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Μαμίσιο και αυτό της ακουαέλ 4 βατ Pat - mini με 400 l/h.
Οι διαστάσεις είναι 41χ25χ25
Σκοπός μου είναι να κόψω τον φωτισμό που θα φτάνει κάτω με φυτά επιφανείας, ενώ αυτά που θα είναι κάτω να είναι είδη που δε χρειάζονται πολύ φωτισμό. Και όλο αυτό το κάνω γιατί το φως που παράγει η λάμπα μου φαίνεται δυνατό και άσπρο (κάτι που νομίζω πως δεν αρέσει στο μονομάχο).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-15, 19:40
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

το φιλτρο ειναι οκ.βαλε ενα πιο θερμο χρωμα σε λαμπα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-15, 19:42
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο ειναι οκ.βαλε ενα πιο θερμο χρωμα σε λαμπα!
Που σημαίνει;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-15, 19:53
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

κατι αναμεσα σε ροζ και κιτρινο ας πουμε 830 lumen (ετσι το εχω σε ενα φυτεμμενο με ευκολα φυτακια και πανε καλα τα φυτα κ δεν εχω εξαρση αλγης)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-15, 19:57
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: ¶γιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Θερμα χρωματα ειναι το κοκκινο το πορτοκαλι...ενω τα ψυχρα ειναι το γλαζιο το μπλε το πρασινο.(Τα θερμα χρωματα εχουν μικροτετη ενεργεια απο τα ψυχρα,οχι ηλεκτρικη "ηλεκτρομαγνητικη")
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-15, 20:05
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Μάλιστα... Δηλαδή θα πάω σε ένα μαγαζί και θα ζητήσω φωτισμό θερμού χρώματος. Υπάρχει φωτισμός που ενδείκνυται για το μονομάχο σε αυτά τα λίτρα με αρκετά φυτά μεσα; Πχ συγκεκριμένα βατ, λούμεν κέλβιν κλπ (τα οποία προσπαθώ να καταλάβω τι είναι)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-15, 20:14
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: ¶γιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Βαλε μια φωτο απο το καπακι(αν γινεται)Υπαρχουν κατι led "ταινιες" στο ebay που εχουν αυτοκολιτο απο πισω κι επεισης μπορεις να τις κοψεις σε οποιο μηκος θελεις
-------------------------
http://www.ebay.com/itm/Warm-cool-wh...item19fb648dd9

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hobbit : 19-02-15 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-15, 20:29
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Βρήκα αυτό
"Το Kelvin (σύμβολο: Κ) (Κέλβιν).
Την διακύμανση των χρωμάτων από τα πιο ψυχρά ως και τα πιο θερμά την ονομάζουμε χρωματική θερμοκρασία και η κλίμακα που χρησιμοποιείται για τη μέτρηση της είναι η κλίμακα Kelvin. Όσο πιο ψυχρά είναι τα χρώματα τόσο υψηλότερη είναι η θερμοκρασία χρώματος, ενώ όσο δείχνει πιο θερμή η χροιά κατεβαίνει η χρωματική θερμοκρασία.
Λόγω διαφορετικών υλικών, οι φωτεινές πηγές εκπέμπουν φως διαφορετικού χρώματος. Αυτό μετριέται σε βαθμούς Kelvin και πρακτικά δείχνει πόσο θερμό (προς το κίτρινο) ή ψυχρό (προς το μπλε) είναι το χρώμα που εκπέμπει η εκάστοτε φωτεινή πηγή.
Warm white, Soft white, Θερμό λευκό ≤ 3.000Κ
White, Bright White, Λευκό >3.500Κ
Cool white, Ψυχρό Λευκό >4.000Κ
Daylight, Φως ημέρας ≥5.000Κ"
Οπότε αν κατάλαβα καλά, εγώ θα πρέπει να βρω μια με λιγότερο ή ίσο το κελβιν στα 3000. Για έναν μονομάχο όμως ποιο θα είναι το κατάλληλο; Θα ανεβάσω σε λίγο τη φώτο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βασίλης Κ : 19-02-15 στις 20:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-15, 20:31
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ορίστε οι φώτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0017.jpg
Εμφανίσεις:  187
Μέγεθος:  35,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0019.jpg
Εμφανίσεις:  156
Μέγεθος:  30,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-15, 20:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hobbit Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε μια φωτο απο το καπακι(αν γινεται)Υπαρχουν κατι led "ταινιες" στο ebay που εχουν αυτοκολιτο απο πισω κι επεισης μπορεις να τις κοψεις σε οποιο μηκος θελεις
-------------------------
http://www.ebay.com/itm/Warm-cool-wh...item19fb648dd9
Καλησπέρα

Τις έχεις δοκιμάσεις και τις προτείνεις ή απλά τις βρήκες στο ebay?
Εχει μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο


Προσωπική μου άποψη, μην αλλάζεις τπτ στον φωτισμό
Εκτός κι αν η λάμπα δουλεύει χρόνια, οπότε τότε πας αναγκαστικά σε αλλαγή λάμπας

Μπορείς να βάλεις όσα περισσότερα φυτά μπορείς, μια καλή ρίζα και να εισαι σίγουρος πως αν ο μονομάχος "ενοχληθεί", θα βρει μέρη να παει

Αυτη τη στιγμή αν βλέπεις τον φωτισμό σε άδειο γυάλα, να ξέρεις πως θα ειναι τελείως διαφορετικός σε στημένο ενυδρείο

Αυτα από μένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-02-15, 20:41
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Καλησπέρα κι από μένα φίλε και καλή αρχή!!!!
Το χαλικάκι είναι μια χαρά.
Το φίλτρο σου είναι κομπλέ
Το θερμαντικό σώμα σου ότι πρέπει
Για φυτά θα σου πρότεινα κριπτοκορίνες βαλινσνερις ανουμπιες που είναι εύκολα φυτάκια χαμηλών απαιτήσεων για το βυθό και από ξύλα mopaniwood ή driftwood και αυτ'ο γιατί έχουν πολλά χουμικά οξέα και βοηθάνε στο μαλάκωμα του νερού και επίσης δεν έχουν πολλές μυτερές άκρες για να σκίζει ο Ψαρής σου τα πτερύγια του.
Να βάλεις και φύλλα ξερά από καταπα,μπανανοφυλλα,πλατανόφυλλα,βελανιδιάς,κασταν ιάς....κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά για της παραμέτρους του νερού!!!!

Για το φωτισμό το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι ν αλλάξεις μόνο λαμπτήρα και να πας σε έναν πιο θερμό όπως προαναφέρθηκε....αλλά σε βατ είσαι μια χαρά για βιοτοπικής προσέγγισις!!!!
Μη ξεχνάς πως τα betta θέλουν χαμηλό φωτισμό και ροή!!!!
****Δώσε του ποικιλία από καλές τροφές-καλές παραμέτρους νερού και θα σε αποζημίωση στο μέγιστο με τη συμπεριφορά του!!!!!1
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-02-15, 20:51
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Τις έχεις δοκιμάσεις και τις προτείνεις ή απλά τις βρήκες στο ebay?
Εχει μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο


Προσωπική μου άποψη, μην αλλάζεις τπτ στον φωτισμό
Εκτός κι αν η λάμπα δουλεύει χρόνια, οπότε τότε πας αναγκαστικά σε αλλαγή λάμπας

Μπορείς να βάλεις όσα περισσότερα φυτά μπορείς, μια καλή ρίζα και να εισαι σίγουρος πως αν ο μονομάχος "ενοχληθεί", θα βρει μέρη να παει

Αυτη τη στιγμή αν βλέπεις τον φωτισμό σε άδειο γυάλα, να ξέρεις πως θα ειναι τελείως διαφορετικός σε στημένο ενυδρείο

Αυτα από μένα
Χμμμ σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου, ίσως όντως επειδή είναι άδειο το ενυδρείο να μου φαίνεται έντονος ο φωτισμός. Η λάμπα δε δουλεύει πολύ καιρό, αλλά κάθισε περίπου 2 χρόνια αχρησιμοποίητη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κι από μένα φίλε και καλή αρχή!!!!
Το χαλικάκι είναι μια χαρά.
Το φίλτρο σου είναι κομπλέ
Το θερμαντικό σώμα σου ότι πρέπει
Για φυτά θα σου πρότεινα κριπτοκορίνες βαλινσνερις ανουμπιες που είναι εύκολα φυτάκια χαμηλών απαιτήσεων για το βυθό και από ξύλα mopaniwood ή driftwood και αυτ'ο γιατί έχουν πολλά χουμικά οξέα και βοηθάνε στο μαλάκωμα του νερού και επίσης δεν έχουν πολλές μυτερές άκρες για να σκίζει ο Ψαρής σου τα πτερύγια του.
Να βάλεις και φύλλα ξερά από καταπα,μπανανοφυλλα,πλατανόφυλλα,βελανιδιάς,κασταν ιάς....κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά για της παραμέτρους του νερού!!!!

Για το φωτισμό το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι ν αλλάξεις μόνο λαμπτήρα και να πας σε έναν πιο θερμό όπως προαναφέρθηκε....αλλά σε βατ είσαι μια χαρά για βιοτοπικής προσέγγισις!!!!
Μη ξεχνάς πως τα betta θέλουν χαμηλό φωτισμό και ροή!!!!
****Δώσε του ποικιλία από καλές τροφές-καλές παραμέτρους νερού και θα σε αποζημίωση στο μέγιστο με τη συμπεριφορά του!!!!!1
Σε ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές. Μια ερώτηση μόνο, έχει σημασία αν είναι ντρίφτγουντ ή μοπάνι; Φαντάζομαι πως όχι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βασίλης Κ : 19-02-15 στις 20:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-02-15, 21:09
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Όχι καμία!!!
Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις ακόμα και reedmoorwood απλα αυτά που σου προτείνω δεν έχουν αιχμηρές απολήξεις
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-02-15, 21:53
Το avatar του χρήστη Hobbit
Hobbit Ο χρήστης Hobbit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2015
Περιοχή: ¶γιος Ελευθέριος-Αθήνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Εγω στο ενυδρειο εχω την κανονικη λαμπα και εχω 3ταινιες θερμου χρωματος(1μπροστα 2 πισω)και μια ψυχρου λευκου (κοκκινο μπλε πρασινο) αναμεσα στις δυο πισω.Στο νεο ενυδρειο θα εχομε μονο led
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-02-15, 22:27
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Χαίρομαι που ολοένα και περισσότεροι αφιερώνουν χρονο,χρήμα κ;ι λίτρα για τα Betta's.
Κατ'αρχην έχε υπ όψην οτι ο σκουρόχρωμος βυθός και γενικά τα σκούρα αντικείμενα απορροφούν το φώς, δενεχεις αντανακλάσεις δηλ.Αυτό σημαίνει οτι θεωρώ τα 11watt της λάμπας σου...πολλά(!)
Και δε θέλουμε να έχουμε εναν χαμπο να ψάχνει που να κρυφτεί.
Φυτά να προσπαθησεις να μην βάλεις πανω από δυο ειδη.
Μια ποικιλία κρυπτοκορινες και μια βαλισνεριες είναι καλά.Δεν έχουν και απαιτήσεις σε φώς.
Το φίλτρο σου είναι καλό με σφουγγάρι αλλά μαλλον λίγο δυνατό.
Μπορείς να αφήσεις το 1/3 του και στον υπολοιπο χώρο να στουμπωσεις τύρφη που και καλο θα κανει στο νερο σου αλλά και θα χαμηλώσει τη ροή.
Φύλλα καταπα, alder cones αλλά και όλα τα παραπανω κάνουν που σου ειπαν τα παιδιά.
Σου εύχομαι καλη επιτυχία
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-02-15, 22:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Στο τέλος θα του πούμε να βγάλει τη λάμπα και να τον αφήσει στο σκοτάδι

Με 11 watt στα 25 λίτρα, ειναι κάτω από 50% στην αναλογία watt /lt
Με ευκολα φυτά και ένα είδος φυτού επιφάνειας, πχ φακή ή πίστια, και τα φυτά θα αναπτύσονται και ο μονομάχος θα είναι άνετα

Αυτό με τον σκούρο βυθό και τα watt δεν το πολυκατάλαβα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-02-15, 22:45
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Χαίρομαι που ολοένα και περισσότεροι αφιερώνουν χρονο,χρήμα κ;ι λίτρα για τα Betta's.
Κατ'αρχην έχε υπ όψην οτι ο σκουρόχρωμος βυθός και γενικά τα σκούρα αντικείμενα απορροφούν το φώς, δενεχεις αντανακλάσεις δηλ.Αυτό σημαίνει οτι θεωρώ τα 11watt της λάμπας σου...πολλά(!)
Και δε θέλουμε να έχουμε εναν χαμπο να ψάχνει που να κρυφτεί.
Φυτά να προσπαθησεις να μην βάλεις πανω από δυο ειδη.
Μια ποικιλία κρυπτοκορινες και μια βαλισνεριες είναι καλά.Δεν έχουν και απαιτήσεις σε φώς.
Το φίλτρο σου είναι καλό με σφουγγάρι αλλά μαλλον λίγο δυνατό.
Μπορείς να αφήσεις το 1/3 του και στον υπολοιπο χώρο να στουμπωσεις τύρφη που και καλο θα κανει στο νερο σου αλλά και θα χαμηλώσει τη ροή.
Φύλλα καταπα, alder cones αλλά και όλα τα παραπανω κάνουν που σου ειπαν τα παιδιά.
Σου εύχομαι καλη επιτυχία
Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου.
Κάποιες παρατηρήσεις...
Ίσα ίσα επειδή το τοπίο θα είναι σκούρο και δε θα έχει αντανακλάσεις, δε θα έπρεπε να θεωρούνται εντάξει τα 11 βατ; Που βασίζεις δηλαδή την πεποίθηση αυτή;
Επίσης, ποιος ο λόγος που δεν πρέπει να υπάρχει ποικιλία στα φυτά; Σκέφτηκα να έχω και κάποια βυθού και κάποια επιφάνειας.
Το φίλτρο δεν έχει χώρο για την εναπόθεση τύρφης. Το σφουγγάρι στηρίζεται σε ένα κωνικό πλαστικό εξάρτημα που είναι ανοιχτό από κάθε πλευρά με κάθετο τρόπο για να μπαίνει το νερό και κουμπώνει στο κεφάλι του φίλτρου. Οπότε, πως μπορώ να βάλλω τύρφη;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-02-15, 22:58
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Το φωτιστικό είναι ότι πρέπει και για τα λίτρα και για τα εύκολα φυτάκια....
Τύρφη σε τόσα λίγα λίτρα θα σου πρότεινα να μη βάλεις εντός του ενυδρείου γιατί αν γίνει ph κρακ θα τον κλαις τον Χάμπο!!!
Αν θέλεις μπορείς να προετοιμάζεις το νεράκι της αλλαγής με τύρφη για να έχεις πιο ελεγχόμενες τιμές στο ph...Αλλά στα λίτρα σου αν βάλεις ξύλα και
φυλλαράκια κατάπα ή μπανανόφυλλα θα μαλακώσει το νερό...

Για το φίλτρο αν έχει δυνατή ροή κάνε καμια πατέντα στην έξοδο με κανα σφουγκαράκι να την ελαττώσεις...

Φυτά να βάλεις και επιφανείας(pistia stratiotes) και βυθού(cryptocorine,valinsneria,anubia δεμένη σε κανα ξύλο)θα του αρέσει πάρα πολύ μιας και θα έχει μέρh για να παίζει(τα betta λατρεύουν να κολυμπούν ανάμεσα από φυτά!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-02-15, 23:00
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φωτιστικό είναι ότι πρέπει και για τα λίτρα και για τα εύκολα φυτάκια....
Τύρφη σε τόσα λίγα λίτρα θα σου πρότεινα να μη βάλεις εντός του ενυδρείου γιατί αν γίνει ph κρακ θα τον κλαις τον Χάμπο!!!
Αν θέλεις μπορείς να προετοιμάζεις το νεράκι της αλλαγής με τύρφη για να έχεις πιο ελεγχόμενες τιμές στο ph...Αλλά στα λίτρα σου αν βάλεις ξύλα και
φυλλαράκια κατάπα ή μπανανόφυλλα θα μαλακώσει το νερό...

Για το φίλτρο αν έχει δυνατή ροή κάνε καμια πατέντα στην έξοδο με κανα σφουγκαράκι να την ελαττώσεις...

Φυτά να βάλεις και επιφανείας(pistia stratiotes) και βυθού(cryptocorine,valinsneria,anubia δεμένη σε κανα ξύλο)θα του αρέσει πάρα πολύ μιας και θα έχει μέρει για να παίζει(τα betta λατρεύουν να κολυμπούν ανάμεσα από φυτά!!!)
+1
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-02-15, 23:21
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο τέλος θα του πούμε να βγάλει τη λάμπα και να τον αφήσει στο σκοτάδι

Με 11 watt στα 25 λίτρα, ειναι κάτω από 50% στην αναλογία watt /lt
Με ευκολα φυτά και ένα είδος φυτού επιφάνειας, πχ φακή ή πίστια, και τα φυτά θα αναπτύσονται και ο μονομάχος θα είναι άνετα

Αυτό με τον σκούρο βυθό και τα watt δεν το πολυκατάλαβα
Είναι σχεδον 0,5 w/lt....ξεχασα όμως ότι θα μπουν και φυτά επιφανείας.
Ε τι να καταλάβεις έτσι οπώς τα έγραψα;
.........μπερδευτηκα και έγραψα οτι να ναι...........ζήτω συγνώμη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου.
Κάποιες παρατηρήσεις...
Ίσα ίσα επειδή το τοπίο θα είναι σκούρο και δε θα έχει αντανακλάσεις, δε θα έπρεπε να θεωρούνται εντάξει τα 11 βατ; Που βασίζεις δηλαδή την πεποίθηση αυτή;
Επίσης, ποιος ο λόγος που δεν πρέπει να υπάρχει ποικιλία στα φυτά; Σκέφτηκα να έχω και κάποια βυθού και κάποια επιφάνειας.
Το φίλτρο δεν έχει χώρο για την εναπόθεση τύρφης. Το σφουγγάρι στηρίζεται σε ένα κωνικό πλαστικό εξάρτημα που είναι ανοιχτό από κάθε πλευρά με κάθετο τρόπο για να μπαίνει το νερό και κουμπώνει στο κεφάλι του φίλτρου. Οπότε, πως μπορώ να βάλλω τύρφη;
Αστο αυτό με τον σκούρο βυθό....ε μπερδευτηκα είπαμε
Για την ποικιλία στο είπα επειδή μιλησες για βιοτοπικοτητα.
Σε μισο τετραγωνικό μέτρο ποσα διαφορετικά είδη φυτών μπορεί να ευδοκιμούν;
¶λλο πράγμα τα επιφανείας.
Μάλλον δεν μπορείς να χωρεσεις πουθενά τύρφη.
Αν τυχών και αλλαξεις φίλτρο τότε το συζητάμε.
Προσπάθησε να ελαττώσεις την ροή του με ενα σπρευ μπάρ. Μην τον ταλαιπωρεις,είναι δυνατό το φίλτρο γι'αυτο το είδος
Και παλι συγνώμη για το λάθος μου...
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifefx : 19-02-15 στις 23:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-02-15, 00:05
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς φίλε μου, σχωρεμένος
Σκέφτηκα να αγοράσω το fan mikro plus της aquael. Είναι το πιο μικρό που μπόρεσα να βρω, και μπορώ να κατευθύνω τη ροή του νερού, μπορώ και να χωρέσω και κάποια υλικά στο εσωτερικό του εάν κόψω λίγο από το σφουγγάρι του... http://www.aquael.com.pl/en/products...specifications
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-02-15, 00:19
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Κι εγώ αυτό θα εβαζα. Δίνει μάξιμουμ έως 30 λίτρα. Μια χαρούλα
Μονο το σφουγγάρι αρκεί. Ασε την τύρφη, είναι λίγα τα λίτρα.
Βάλε το να χτυπάει προς το τζάμι και μια χαρά
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-02-15, 00:25
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-02-15, 02:12
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή .....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ αυτό θα εβαζα. Δίνει μάξιμουμ έως 30 λίτρα. Μια χαρούλα
Μονο το σφουγγάρι αρκεί. Ασε την τύρφη, είναι λίγα τα λίτρα.
Βάλε το να χτυπάει προς το τζάμι και μια χαρά
+!!!!!!!11111
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-02-15, 15:19
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Πήγα σήμερα και αγόρασα φίλτρο. Τελικά δεν αγόρασα της aquael το συγκεκριμένο μοντέλο γιατί μου φάνηκε αρκετά ακριβό. Αγόρασα το eheim pickup 45 το οποίο μπορείς να το έχεις από 50 εως 180 l/h. θεωρώ πως είναι πολύ καλύτερο για τη δουλειά μου. Δεν το άνοιξα ακόμη, θέλω να ακούσω τι έχετε να πείτε!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προετοιμασια 25λιτρου platy Bettas 28 27-12-09 22:54
Προετοιμασία - ζευγάρωμα των μονομάχων μου! lucy Bettas 113 18-07-08 22:35
Προετοιμασία νερού didymos Γλυκό νερό - Γενικά 1 18-11-06 10:34
Προετοιμασία ζευγαρώματος ?? ΒΑΣΙΛΗΣ Γλυκό νερό - Γενικά 3 03-03-06 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12398 seconds with 16 queries