Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #331  
Παλιά 13-06-14, 21:31
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Αρσενικός και εξαιρετικός. Η Αφροδίτη ξέρει να διαλέγει plakats. Είναι αυτός:



Απάντηση με παράθεση
  #332  
Παλιά 14-06-14, 00:11
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Συμβαίνει συχνά, οι περισσότεροι διαλέγουν τα μεγαλύτερα και πιο χρωματιστά άτομα στο ενυδρείο με τα "θηλυκά"
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #333  
Παλιά 14-06-14, 06:40
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από So60 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρσενικός και εξαιρετικός. Η Αφροδίτη ξέρει να διαλέγει plakats. Είναι αυτός:



Ενδιαφέρον οπτική γωνιά για το νεο του Σπιτι...θα ήθελα να το δω ολοκληρο..ανέβασε φωτο...προσαρμοστηκε?????ειναι πολυ καλος ...οταν δε ειναι η ωρα του να φαει το καταλαβαίνει απο χιλιομετρα!!!!κ έχει κ τελεία χρωματα...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #334  
Παλιά 14-06-14, 08:03
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρον οπτική γωνιά για το νεο του Σπιτι...θα ήθελα να το δω ολοκληρο..ανέβασε φωτο...προσαρμοστηκε?????ειναι πολυ καλος ...οταν δε ειναι η ωρα του να φαει το καταλαβαίνει απο χιλιομετρα!!!!κ έχει κ τελεία χρωματα...


Ορίστε μια γενική άποψη του ενυδρείου. Δεξιά κάτω στη φώτο έπεσε...."μαύρο".
Προσαρμόστηκε ήδη και κάθε μέρα όλο και καλύτερα. Συνήθως βρίσκεται στην αριστερή πλευρά και κοιτάζει στο διπλανό ενυδρείο τα κορίτσια.
Απάντηση με παράθεση
  #335  
Παλιά 14-06-14, 08:38
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από So60 Εμφάνιση μηνυμάτων


Ορίστε μια γενική άποψη του ενυδρείου. Δεξιά κάτω στη φώτο έπεσε...."μαύρο".
Προσαρμόστηκε ήδη και κάθε μέρα όλο και καλύτερα. Συνήθως βρίσκεται στην αριστερή πλευρά και κοιτάζει στο διπλανό ενυδρείο τα κορίτσια.
!!!!!
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #336  
Παλιά 14-06-14, 08:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τωρα ΙΣΩΣ χρειαστει σε καποια φαση να απομακρυνεις για λιγο το θυλικο, αλλα ολα ειναι σχετικα και θελει πολυ παρακολουθηση.
Ο αρσενικος κατα 99% κατα την -αιρετικη και ανορθοδοξη- γνωμη μου δεν ειναι σκοπιμο να απομακρυνθει (εδω βεβαια παιζουν ρολο και η ποσοτητα της γεννας τα λιτρα).
ΙΣΩΣ επιλεκτικα καταπιει μερικα, αλλα αυτος ειναι ενας φυσικος μηχανισμος ωστε να μην επιβιωνουν ψαρια με προβληματα.
Τωρα απο κει και περα ο καθε μονομαχος εχει το δικο του χαρακτηρα και μπορει να ειναι εντελος "ζωντοβολο" και να τα δει σα ζωντανη τροφη, εως ο καλυτερος μπαμπας και να μην τρωει ο ιδιος μεχρι να φανε τα μικρα (το τελευταιο το εχω δει) γι αυτο τετοια εγχειρηματα θελουν χωρο και πυκοφυτεμενο ενυδρειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #337  
Παλιά 14-06-14, 10:15
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα ΙΣΩΣ χρειαστει σε καποια φαση να απομακρυνεις για λιγο το θυλικο, αλλα ολα ειναι σχετικα και θελει πολυ παρακολουθηση.
Ο αρσενικος κατα 99% κατα την -αιρετικη και ανορθοδοξη- γνωμη μου δεν ειναι σκοπιμο να απομακρυνθει (εδω βεβαια παιζουν ρολο και η ποσοτητα της γεννας τα λιτρα).
ΙΣΩΣ επιλεκτικα καταπιει μερικα, αλλα αυτος ειναι ενας φυσικος μηχανισμος ωστε να μην επιβιωνουν ψαρια με προβληματα.
Τωρα απο κει και περα ο καθε μονομαχος εχει το δικο του χαρακτηρα και μπορει να ειναι εντελος "ζωντοβολο" και να τα δει σα ζωντανη τροφη, εως ο καλυτερος μπαμπας και να μην τρωει ο ιδιος μεχρι να φανε τα μικρα (το τελευταιο το εχω δει) γι αυτο τετοια εγχειρηματα θελουν χωρο και πυκοφυτεμενο ενυδρειο
Το θηλυκό έχει βγει ηδη γτ παρατήρησα οτι την ωρα που ζευγάρωσαν έφαγε μερικά αυγά...έτσι μολίς τελείωσαν την φοβήθηκαν κ την εβγαλα...όσο για τον αρσενικό δεν τα τρώει προς το παρόν και τα προσέχει σαν τα ματια του αυτά πέφτουν κ αυτός τα βάζει πίσω...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #338  
Παλιά 14-06-14, 10:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα αβγα που εφαγε προφανως ηταν αγονιμοποιητα.
Το θεμα ειναι οταν βγουν μονομαχακια οτι στην πλειοψηφια τους τα θυλικα μπορει να επιτεθουν αλλα τα προστατευει ο αρσενικος (και κανουν το ενυδρειο μπαχαλο) αλλα αυτο εξαρταται απο το χαρακτηρα τους, γιατι εχουν αναφερθει και αναποδες καταστασεις, οπως και περιπτωσεις που συνεργαζονταν θυλικο και αρσενικο στο μαζεμα των αυγων.
Γενικα ενα περιεργο πραγμα ειναι πως πολλα ωοτοκα ειδη (οχι απαραιτητα μονο υδροβια, και σε πουλια συμβαινει) δεν εχουν το αισθημα της μητροτητας ενω ζωοτοκα -παρολο που εχουν πονους γεννας- το εχουν... (κατι που μου μοιαζει πολυ κουλο, αλλα... )

Επισεις κατα τη γνωμη μου τα μικρα ειναι καλο να παραμενουν με το αρσενικο για αρκετο καιρο, ασχετα αν θα υπαρξουν καποιες απωλειες (σε κανονικες συνθηκες ειναι ελαχιστες και ειναι ο προβληματικος γονος που δε θα επιβιωνε στη φυση)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #339  
Παλιά 14-06-14, 12:59
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα αβγα που εφαγε προφανως ηταν αγονιμοποιητα.
Το θεμα ειναι οταν βγουν μονομαχακια οτι στην πλειοψηφια τους τα θυλικα μπορει να επιτεθουν αλλα τα προστατευει ο αρσενικος (και κανουν το ενυδρειο μπαχαλο) αλλα αυτο εξαρταται απο το χαρακτηρα τους, γιατι εχουν αναφερθει και αναποδες καταστασεις, οπως και περιπτωσεις που συνεργαζονταν θυλικο και αρσενικο στο μαζεμα των αυγων.
Γενικα ενα περιεργο πραγμα ειναι πως πολλα ωοτοκα ειδη (οχι απαραιτητα μονο υδροβια, και σε πουλια συμβαινει) δεν εχουν το αισθημα της μητροτητας ενω ζωοτοκα -παρολο που εχουν πονους γεννας- το εχουν... (κατι που μου μοιαζει πολυ κουλο, αλλα... )

Επισεις κατα τη γνωμη μου τα μικρα ειναι καλο να παραμενουν με το αρσενικο για αρκετο καιρο, ασχετα αν θα υπαρξουν καποιες απωλειες (σε κανονικες συνθηκες ειναι ελαχιστες και ειναι ο προβληματικος γονος που δε θα επιβιωνε στη φυση)
Ευχαριστώ Πόλυ χρήσιμα ολα...θα είμαι πλεονεκτρια αν αρχίσω να σκέφτομαι κ για αλλες γέννες???η διαδικασία είναι τρομερή....απο την αρχή ως το τέλος....
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #340  
Παλιά 14-06-14, 13:03
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Μπράβο Αφροδιτούλα, με το καλό να σου μεγαλώσουν τα μωρά.
Έχεις κάποια από άλλες γέννες; Γιατί δεν έχω προσέξει όλο το θέμα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #341  
Παλιά 14-06-14, 13:23
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Αφροδιτούλα, με το καλό να σου μεγαλώσουν τα μωρά.
Έχεις κάποια από άλλες γέννες; Γιατί δεν έχω προσέξει όλο το θέμα σου.
Ευχαριστώ....
Όχι η πρωτη μου είναι....οι επόμενες ευελπιστω να είναι με δικά μου...:-p
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05155 seconds with 15 queries