Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-15, 21:43
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή Κυπριακο μεσογειακο

ειμαι απο κθπρο και θα κανω ενα μεσογειακο με ασπονδυλα και ζβ θέλω προτασεις για φωτισμο γιατι θα βαλω ανεμωνη ντοματα θελω να αναπτθσωνε φθκια για τα σαλιγκαρια αλλα να μην εινε τοσο εντονος για να μην ενοχλει την ανεμωνη θελω οπωσδηποτε μπλε χρωμα μεασπρο αλλα δεν ξερω ακριβω τινα παρω
υγ το ενυδρειο εινε 21 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-15, 21:58
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καταρχήν...Κ Α Λ Ω Σ Μ Α Σ Η Ρ Θ Ε Σ !!!!

Η συγκεκριμένη ανεμώνη που θες δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φως.
Η πρόταση θα ήταν μια λάμπα στα 10.0000 Κ.
Εάν δεν έχει δική του λάμπα ή εγκατάσταση, το ενυδρείο υπάρχουν πολλές προτάσεις ακόμη και σε LED.

Από φύκη μην νομίζεις ότι μπορεί να ευδοκιμήσουν και πολύ εκτός από το κομμάντο την caulerpa.
Μπορεί επίσης να χρησιμοποιήσεις ερημίτες οι οποίοι κάνουν γενικώς καλό στο ενυδρείο καταναλώνοντας ότι περισεύει από όλους τους άλλους. Είναι καθαριστές γενικά. Βέβαια μην το παρακάνεις σε μέγεθος.
Μπορείς να κάνεις ένα μικρό διαμαντάκι πειραματιζόμενος στο ενυδρείο σου, πάντα σε λογικά πλαίσια...

Καλό θα ήταν να μας πεις μερικά χαρακτηριστικά του ενυδρείου σου......

Καλή συνέχεια και ενημέρωνέ μας .....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-15, 00:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλωσήρθες και από εμένα!!!
Εκτός από αυτά που σου είπε ο Guru Samian, να προσθέσω ότι η ντομάτα θα βρει μόνη της τον χώρο που της αρέσει, όποτε κάνω μετακινήσεις στο ενυδρείο μου, πάντα μετακινείται μετά μέχρι που κατασταλλάζει σε παρόμοια με πριν θέση...
Επίσης, όπως αναφέρθηκε, ΜΗΝ βάλεις μεγάλους ερημίτες γιατί φέρνουν πραγματικά τα πάνω κάτω... Δεν μπορείς να καταλάβεις τη δύναμη έχουν αυτά τα "μικρά" καβουράκια...
Αν και διατηρώ ένα σε παρόμοια λίτρα, θα σου πρότεινα αν μπορείς να πας σε λίγο περισσότερα λίτρα για δική σου ευκολία...
Επίσης, όντως πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου, καθώς και τι εξοπλισμό έχεις πάρει..
Καλή συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-15, 16:02
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

σιγουρα θα βαλω μικρους ερημίτες και αν ολα πανε καλα θα πάρω και κανα δυο οφιουριους,φιλτρο εχω κανει κατι που εμπνευστικα απο εδωhttps://www.youtube.com/watch?v=xRnmrNkWq6M ειναι μια μπουκαλα 2λ κρεμαστη με σιποραξ ισως παρω και δευτερο φιλτρο η να κανο και algae scuber εξαρτατε απο τισ μετρησεις αλλαγες 8-10 λιτρα το μηνα
υγ οι ενεμωνες χρειάζωντε οξυγωνομενο νερο? ποσο αντεχουν εξω απο το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-15, 20:21
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλτρο εχω κανει κατι που εμπνευστικα απο εδω..
Σιποράξ και βιολογικό υλικό μή βάλεις στο φίλτρο, δεν χρειαζεται, η βιολογία αναπτύσσεται στο βράχο και όχι εκεί... Ο χώρος όμως του φίλτρου είναι ιδανικός για να τον τυλιξεις με σίτα από μέσα και με ένα ledάκι από πάνω να γίνει συγχρόνως και ένα ωραίο algae scrubber.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-15, 21:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον japetus, αν και σε τόσα λίτρα λίγο υπερβολικά τα βλέπω όλα αυτά!! Στο λέω εγώ που σε 20άλιτρο είχα φτιάξει sump το οποίο είχε και ATS Συχνές αλλαγές και θα είσαι οκ!!
Αν έχεις καλό και αρκετό βράχο, καθώς και αρκετή ροή, δεν χρειάζεσαι φίλτρο με siporax!! Φαντάσου την επιφάνεια του siporax στο φίλτρο, στην οποία υπάρχει συνεχόμενη ροή νερού και την επιφάνεια του βράχου, στην οποία υπάρχει πάλι συνεχόμενη ροή νερού από ένα κυκλοφορητή που θα έχεις μέσα... είναι το ίδιο πράγμα πρακτικά... ίδια δουλειά στην φιλοξενία και ταϊσματάκι των πολύτιμων βακτηρίων μας...
Εγώ τάιζα αρκετά και έκανα αλλαγή 5 λίτρα την βδομάδα και τα νιτρικά μου ήταν χαμηλά... Από turf άλγη που σχηματίστηκε εσωτερικά στα σωληνάκια ενός φίλτρου που είχα, τα οποία φώτιζαν τα φώτα, έπεφτα συνεχώς κάτω από 5, και ένα μήνα να είχα καθυστερήσει να κάνω αλλαγή...
Αν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να κάνεις το φίλτρο σου, ATS, κάνε το χωρίς να πολυβασανιστείς με ροή, watt φωτισμού κλπ... Θα σου εμφανιστεί η άλγη και θα κάνει και δουλειά..
Επίσης βάλε και ενεργό άνθρακα, θα δεις με την πάροδο του χρόνου, που το ενυδρείο σου θα ωριμάσει, οτι θα βοηθάει να παραμένει το νερό σου καθαρό και το ενυδρείο σου θα φαίνεται φωτεινό σαν την πρώτη μέρα... Αν δεν βάζεις άνθρακα και κοιτάξεις το νερό που αδειάζεις στην αλλαγή, σε ένα λευκό κουβά, θα διαπιστώσεις ότι το χρώμα του θα είναι από ελάχιστα έως αρκετά κιτρινωπό, το οποίο σου μειώνει και την φωτεινότητα του ενυδρείου σου, όσο καλές μετρήσεις και να έχεις... Το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές όταν δεν έβαζα άνθρακα, να μειώνεται η φωτεινότητα του φωτιστικού και όταν έκανα αλλαγή ξαφνικά να αυξάνεται η φωτεινότητα... Μετά από μία μέρα πάλι τα ίδια... μέχρι που έβαλα ενεργό άνθρακα...
Βάλε ένα κυκλοφορητή 250-300l/h μέσα στο ενυδρείο σου (δεν έχω βρει τόσο μικρά wave makers αντίστοιχα), με κατεύθυνση ελαφρά προς τα πάνω που να σου δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια του νερου και θα είσαι εντάξεια πό θέμα οξυγόνωσης...
Τι εννοείς πόσο αντέχουν οι ανεμώνες έξω από το νερό??? Μήπως κατά την διάρκεια της αλλαγής νερού, όπου υπάρχει πτώση της στάθμης του νερού??? Αν ναι, δεν έχεις πρόβλημα για λίγο χρονικό διάστημα μερικών λεπτών... πρτίμησε όμως να κάνεις αλλαγή νερού όταν η ντομάτα είναι κλειστή και όχι ανοιχτή...
Αν θες ρίξε και μια ματιά στο ενυδρειάκι μου, με το οποίο ξεκίνησα το χόμπυ και κάνει χαρούμενη πλέον την ανηψιά μου... έχει και μία ντομάτα μέσα που προτιμάς...
Καλή συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-15, 21:30
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα θα βαλω μικρους ερημίτες OK
και αν ολα πανε καλα θα πάρω και κανα δυο οφιουριους Θα τους ταλαιπωρήσεις. ¶σε να στρώσει το ενυδρεί σου και μετά από καιρό μπορείς να βάλεις.
φιλτρο εχω κανει κατι που εμπνευστικα απο εδωhttps://www.youtube.com/watch?v=xRnmrNkWq6M ειναι μια μπουκαλα 2λ κρεμαστη με σιποραξ ισως παρω και δευτερο φιλτρο η να κανο και algae scuber. Στην αρχή να μην κάνεις τπτ. Το σίποραξ είναι άλλη Σχολή στο θαλασσινό γιατί ενισχύει την βιολογία του βράχου χωρίς όμως τα αποτελέσματα που έχει ο ζωντανός βράχος. ¶στο καλύτερα είναι μεγάλη κουβέντα. Όσο για το ATS (algae scruber) αυτό είναι πολύ νωρίς για να μπείς σε τέτοια κόλπα.
εξαρτατε απο τισ μετρησεις αλλαγες 8-10 λιτρα το μηνα Εδώ ίσως θα έπρεπε να επιμείνεις περισσότερο. Επειδή το σύστημά σου είναι μικρό οι αλλαγές έχουν άμεσο αντίκρυσμα στα ζωντανά που διατηρείς σε αυτό. Μικρές αλλαγές κάθε εβδομάδα περίπου 20% (άρα 4 - 5 λίτρα) είναι ιδανικές για να διατηρείς την υγεία και τα συστατικά που χρειάζεσαι στο σύστημά σου. Προσοσχή το καλοκαίρι με την εξάτμηση να αναπληρώνεις το νερό που τυχόν χάνεται για να μην έχεις προβλήματα αλατότητας.
υγ οι ενεμωνες χρειάζωντε οξυγωνομενο νερο? ποσο αντεχουν εξω απο το νερο? Καλό είναι να έχεις 1 σακουλάκι στο οποίο θα τις βάλεις με θαλασσινό νερό και αφού το κλείσεις - δέσεις να τις μετεφέρεις. Όπως με τα ψάρια που αγοράζεις από τα καταστήματα. Μην κάνεις πειράματα με τα ζωντανά που τυχόν συλλέγεις...έξω από το νερό..πόσο αντέχουν κλπ. Δεν υπάρχει λόγος να τα ταλαιπωρείς και μετά να θέλεις να τα βάλεις σε ένα σύστημα που θα φροντίζεις προκειμένου να ζήσουν και να ευημερήσουν...
Ο κυκλοφορητής καλός φαίνεται. Σε τόσο μικρό σύστημα προχωράς και βλέπεις.
Για τον βράχο σου δεν χρειάζεται PVC κλπ. Κάνε μια ωραία διαμόρφωση και θα είσαι εντάξει. Τον βράχο φτιάξτον όσο ποιο άνετο και λειτουργικό μπορείς στο ενυδρείο και ταυτόχρονα να σου αρέσει η διαμόρφωσή του.

Καλή συνέχεια και ενημέρωνέ μας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-03-15, 00:00
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σίποραξ είναι άλλη Σχολή στο θαλασσινό γιατί ενισχύει την βιολογία του βράχου χωρίς όμως τα αποτελέσματα που έχει ο ζωντανός βράχος. ¶στο καλύτερα είναι μεγάλη κουβέντα.
Σόρρυ για την σφήνα, αλλά τι εννοείς Samian με αυτό?? Εγώ υπέθεσα ότι θα έβαζε ζωντανό βράχο, γι' αυτό και τόνισα αν είναι αρκετός και καλής ποιότητας και πρότεινα να μην βάλει siporax!! Επίσης δεν σύγκρινα το siporax με τον βράχο, απλά για να καταλάβει τον λόγο για τον οποίο συνήθως δεν βάζουμε siporax σε θαλασσινό ανέφερα τα περί επιφάνειας αποίκησης βακτηρίων...
Επίσης γενικά προτείνω να έχουν βιολογική φίλτρανση σε οσα θαλασσινά ο βράχος είναι νταμάρι...
Πρότεινα κάτι λάθος?? Γιατί λες οτι είναι μεγάλη κουβέντα??? Γιατί Samian, γιατί????

Επίσης στον φίλο μας, προτείνω να βάλει και κανένα σαλιγκαράκι, καθώς καθαρίζουν αρκετά και είναι ωραία να τα βλέπεις να κινούνται και να τρώνε στο τζάμι του ενυδρείου... Αρκεί να έχεις σωστό νεράκι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσογειακο Σαντορινης Mokatsino Μεσογειακό 46 15-08-16 23:08
νεο μεσογειακο Πάνος Μεσογειακό 116 07-09-11 15:40
χταποδι σε μεσογειακο? 6981giwrgos Θαλασσινό νερό - Γενικά 44 06-07-10 20:54
Νεο Μεσογειακο sv1gfu Μεσογειακό 3 05-07-08 12:57
νεο μεσογειακο asteris_veroia Μεσογειακό 15 09-06-08 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06873 seconds with 14 queries