Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-17, 23:03
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ΜΥΡΩΔΙΑ !!! HELP !!!

Καλησπερα παιδια .. στο συγκεκριμενο post η βοηθεια σας ειναι κομβικη καθως ειμαι στα ορια να ξεστησω !!

απο διαφορους συνχομπιστες διαβαζω και ακουω οτι ενα ενυδρειο δεν μυριζει !! ( και το λογικο και υγειες αυτο θα ηταν ..) καθως μετα και ο χωρος μας θα ειχε μια δυσαρεστη οσμη...και δεν νομιζω να το ηθελε κανεις ..

θα αναφερθω λοιπον στo δικο μου προβλημα ,

Μου μυριζει κατι το οποιο δεν ειναι αμμωνια σιγουρα καθως απ οτι εχω καταλαβει δεν στεκεσαι αν ειναι αμμωνια ...στην δικια μου περιπτωση μου μυριζει το νερο κατι σαν ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ ..κατι σαν την μυρωδια που εχει η ΤΡΟΦΗ που βαζω ...λες και εχει πεσει ολο το κουτι μεσα κατι σαν χωμα ?? ακομα προσπαθω να το προσδιορισω !νομιζω η δευτερη παρομοιωση ειναι πιο κοντα και η τριτη .. ..οταν αναβουν οι λαμπες ακομα πιο εντονα το φαινομενο ...οταν ανοιγω το καπακι επισης ..το πρωι που ξυπναω απ ολη την νυχτα που ειναι κλειστα τα παραθυρα κλπ ..οταν πας στο σαλονι υπαρχει μια διαφορετικη μυρωδια συγκριτικα με το υπολοιπον σπιτι ..και προερχεται απο εκει ..αν το αφησω ανοιχτο το καπακι ..μετα απο λιγο
σταματαει ..προφανως φευγει απαλευθερωνεται στην ατμοσφαιρα ? το αναπνεουμε εμεις ? και επειδη υπαρχει και μικρο παιδι με αγχωνει λιγο αυτο ..κατα ποσο βλαβερο μπορει να ειναι ..

επισης ειναι 2-3 φορες που εχει συμβει να δω αφρο στην επιφανεια ..και αυτο συμβαινει αν δεν ανοιξω το καπακι συνηθως για καμια 2 μερες ..η ασ πουμε προχθες που ελειπα ολη μερα απο το σπιτι και δεν ειχα ταισει ολη μερα , γυρισα το βραδυ και ειχε αφρο ..(θα επισυναψω και φωτο ) ο οποιος την επομενη μερα εφυγε αφου ταισα η ανοιξα το καπακι .....

Στοιχεια ενυδρειου :

220 λιτρα ενυδρειο resun με καπακι ! Αφρικανικο ..

Φιλτρανση:τρεχει 1 μηνα σχεδον με fluval 306 + κυκλοφορητη sun-sun (3000)(εστρωσα με μπολι οπου οταν οι μετρησεις ηταν αυτες που επρεπε μπηκαν 16 νεογεννητα ψαρακια saulosi με σκοπο να κρατηθουν 1-2 αρσενικα και 7-8 θυληκα )

βιολογικο υλικο φιλτρου : 3 καλαθακια (στο ενα siporax , kai στα αλλα 2 ακομα εχει το μπολι που πηρα ..(λαβα ..) το οποιο μελλοντικα ειχα σκοπο να το αντικαταστησω με siporax )

Υποστρωμα : λευκη ψιλοκοκκη αμμος αγορασμενη απο pet shop (ειχα σκοπο να την αλλαξω καθως την σηκωνει ο κυκλοφορητης ! )

πετρες : Γκρι Γρανιτης Βοτσαλο και ενα κομματι Σιδεροπετρα (απο χωματοτεχνικη ..) κολλημενες με σιλικονη bison οπου μετα την κολληση ειχα τρεξει το ενυδρειο 8 μερες μονο με ανθρακα στο φιλτρο ..που ακουμπανε πανω σε eggcrate ..

Ταισμα :3-4 φορες την ημερα απο λιγο λογω του οτι ειναι μικρα (ετσι εχω διαβασει τουλαχιστον δεν ξερω αν ισχυει )+ 3-4 γευματα σπιρουλινα μια φορα την εβδομαδα .

Φωτισμος : 3 -LEDοταινιες μηκους 85 cm η καθεμια .. λευκο του παγου (εβαλα λεντοταινιες καθως μου χαλασε ο μηχανισμος του φωτιστικου και τον ξηλωσα ολο ..)

αυτα τα ολιγα για το τι εχω μεσα στο ενυδρειο ..

Σ αυτον τον μηνα λοιπον κανω μετρησεις καθε 2-3 μερες οπου ολες δειχουν 0 αμμωνια 0 νιτρωδη και τα νιτρικα να παιζουν μεχρι 10 mg/l οπου μετα απο αλλαγη μηδενιζουν και αυτα ..αλλαγες κανω κανω ενα 20 % καθε 4 μερες και αυτο γιατι νομιζω εκτος απο τα θετικα που προσφερει στα ψαρακια με τα μεταλλα κλπ ..οτι θα σταματησει να μυριζει ..αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια !

οι πετρες απο γκρι εχουν γινει καφε απο την αλγη ( εχουν κανει κρουστα καφε !!! ) η οποια παει και κολαει και στα τζαμια την οποια εκει δεν την αφηνω προσπαθω να την βγαζω..

Η αναταραξη στην επιφανεια ειναι καλη καθως εχω βαλει και τον κυκλοφορητη να βαραει ψηλα αφου χαμηλα μου σηκωνε την αμμο ...και επισης ειχα και νεκρη περιοχη στα δεξια του ενυδρειου καθως η εξοδος δεν ειχε δυναμη να κανει κυκλοφιρια εκει ..πιστευω η κυκλοφορια ειναι καλη , τωρα να μην εχω καλη κυκλοφορια στον βυθο και να μυριζει ? λογικα πρεπει να εχω και εκει καθως τροφη δεν βλεπω να μενει ...οτι μενει παει προς την εισοδο του φιλτρου ..πως μπορω να δω αν εχω κυκλοφορια στον βυθο ? παιζει ρολο στην μυρωδια ?

δοκιμασα και με καλαμακι σε διαφορα σημεια την αμμο ...φισαλιδες δεν βγαζει ..αναεροβιες περιοχες δεν εχω οποτε ..

σκεφτομουν να βαλω ανθρακα γιατι διαβασα οτι κραταει μυρωδιες αλλα απο την αλλη δεν κανει να τον εχεις και για παντα κατα πολλους ..

επισης οταν ειχα κανει την μεγαλη αλλαγη μετα το μπολι ..οταν το νερο ηταν στο 30 % μυριζαν οι πετρες και η αμμος πιο εντονα καθως ειχα χωθει ολος μεσα στο ενυδρειο ..τωρα το θεμα ειναι φταει η αμμος η οι πετρες ? η κατι αλλο ..και απλα εχουν ποτισει ...

Συγγνωμη αν κουρασα ..αλλα θα ηθελα την γνωμη των Εμπειρων ..εχω διαβασει τοοοσααα πολλα στο συγκεκριμενο θεμα και ακρη δεν εχω βρει !!!! τι λαθη εχω κανει ? τι μπορει να ειναι ?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22664514_10213666223757510_867241412_o.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  35,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22689801_10213666223597506_981898684_o.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  32,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22711685_10213666224237522_291855409_o.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  32,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22711691_10213666223517504_1714291149_o.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  35,4 KB  
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-17, 10:43
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Για το αφρο δεν ξερω να σου πω αλλα για την μυρωδια απο προσωπικη εμπειρια ειναι το πιο πιθανον απο την καφε αλγη.Ετσι μυριζει στα πρωτα σταδια μεχρι σκουρινει και να γινει τριχωτη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-17, 16:44
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ...

Σε ευχαριστω Κοσμα για την απαντηση , και εμενα εκει παει το μυαλο μου αλλα δεν ξερω ...τωρα οι τελευταιες μετρησεις που εκανα πριν λιγο

ΝΗ 4 0
ΝΟ 2 0
ΝΟ3 10 mg/l

παντως η αλγη εχει τρελο ρυθμο αναπτυξης, παει και στα τζαμια ..καθως και αρχιζω να την βλεπω και στην αμμο ..

Τιποτα αυτο που μου μυριζει ειναι σαν χωμα ..απλα δεν ξερω κατα ποσο με την εξατμιση ειναι καλο , επισης επειδη το A/C ειναι ακριβως απεναντι απο το ενυδρειο εχω την εντυπωση οτι οταν το βαζω σε λειτρουργια ειναι σαν μοιριζει την ιδια μυρωδια..λες και εχει ποτησει ..(βεβαια το παρακολουθω αυτο ..ελπιζω να μην προερχεται απο το ενυδρειο ..και απλα να ετυχε ..)
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-17, 18:43
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ως ένα βαθμό λογικό είναι να έχει μια μυρωδιά αλλά όχι και να είναι ανυπόφορο.

Αν σε ενοχλεί βάλε άνθρακα στο φίλτρο σου και θα ξεμυρισει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-17, 19:23
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως ένα βαθμό λογικό είναι να έχει μια μυρωδιά αλλά όχι και να είναι ανυπόφορο.

Αν σε ενοχλεί βάλε άνθρακα στο φίλτρο σου και θα ξεμυρισει.
Αυτο σκεφτηκα Κωστα , απλα δεν θα ηθελα να χασω χορο απο τα καλαθακια με βιολογικο υλικο για τον ανθρακα ..υπαρχει καποιο προφιλτρο που να εχει ανθρακα ? η καποια πατεντα που μπορω να παρεμβαλω (κοψω σωληνα πριν την εξοδο ... ωστε να βαλω πχ ενα μπουκαλακι με ανθρακα ..και να το αντικαθηστω καθε φορα εκει απο το ανοιγω το φιλτρο ..

η Μυρωδια θα ελεγα οτι με πειραζει τα πρωινα ..που ολο το βραδυ ειναι κλειστο το σπιτι(λογικο ..) ..και επισης αυτο που φοβαμαι ειναι οτι με το Α/C που ανακυκλωνει τον αερα μην ποτισει με το καιρο ..και μου πεταει συνεχεια την μυρωδια αυτη ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-17, 19:35
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Γιατι μυριζει ο χωρος; Δεν εχεις καπακια;

Οσο για το βιολογικο, δεν θα γινει και τιποτα για 2-3 μερες, στην τελικη αν δεν εχεις ισχυρη βιολογια ταιζε λιγοτερο για 2-3 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-17, 11:38
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι μυριζει ο χωρος; Δεν εχεις καπακια;

Οσο για το βιολογικο, δεν θα γινει και τιποτα για 2-3 μερες, στην τελικη αν δεν εχεις ισχυρη βιολογια ταιζε λιγοτερο για 2-3 μέρες.
καπακι υπαρχει ..ειναι κλειστο το ενυδρειο ..τα μονα ανοιγματα που εχει ειναι απο πισω οπου μπαινουν οι σωληνωσεις απο το φιλτρο και εχουν ενα ανοιγμα 20 cm ..οποτε οτι βγαινει, βγαινει απο απο εκει το οποιο δεν μπορω να το περιορισω ..

Πιστευω οτι η αλγη ειναι ..δεν μπορει να ειναι κατι αλλο αλλιως θα το μαρτηρουσαν και οι μετρησεις.. θα δοκιμασω και ανθρακα ...και βλεπουμε..

εχω διαβασει καποια αρθρα οπου αλλοι τον χρησιμοποιουν μονιμα χωρις κανενα προβλημα και αλλοι για λιγο ...το θεμα ειναι οτι αν μου κανει δουλεια και τον βγαλω ..μην επανελθει η μυρωδια ..οποτε σκεφτομουν να τον αφηνα μονιμα ..και συχνες αλλαγες (ανα 2-3 εβδομαδες )
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-17, 13:38
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
και συχνες αλλαγες (ανα 2-3 εβδομαδες )
Δεν θα ελεγα οτι ειναι συχνες οι αλλαγες αν δυο με
τρεις εβδομαδες.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-17, 14:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
και συχνες αλλαγες (ανα 2-3 εβδομαδες )
Δεν θα ελεγα οτι ειναι συχνες οι αλλαγες αν δυο με
τρεις εβδομαδες.
Θα συμφωνήσω απόλυτα,
το συχνές είναι 2-3 την εβδομάδα, όχι ανα 2-3 εβδομάδες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-17, 15:05
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω απόλυτα,
το συχνές είναι 2-3 την εβδομάδα, όχι ανα 2-3 εβδομάδες
Οκ παιδια ..οποτε θελει πιο συχνα..το οποιο και οικονομικα ειναι λιγο ασυμφορο ..στην αποψη μονιμα ανθρακα ομως με την πολυ συχνη αντικατασταση του οπως ειπατε τι γνωμη εχετε...

Επισης για τον αφρο στην επιφανεια εχετε καποια αποψη ?2-3 φορες μου το χει κανει...η τελευταια οταν ελειπα ολη μερα ..δεν ταισα ..και γυρισα το βραδυ και ειδα αυτο που βλεπετε στην φωτο ..το καπακι δεν ανοιξε ολη μερα ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-17, 15:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι αλλαγές κατά το πλείστον θα πρέπει να είναι τουλάχιστον κάθε εβδομάδα με ελάχιστο 30%.
Και σε τέτοιες περιπτώσεις ο άνθρακας δεν θα κάνει και πολλά,
και ειδικά αν οι μυρωδιές προέρχονται από οργανικά απόβλητα.
Επίσης να πω πως ο άνθρακας δεν κάνει κακό,
αλλά ούτε πάντα και καλό,
αν υπάρχουν φυτά και ρίχνουμε λιπάσματα τα συγκρατεί ,
και μπορεί να συγκρατήσει κάποιες ενώσεις που είναι απαραίτητες στα φυτά,
για αυτό προτείνουμε πως αν υπάρχουν φυτά καλό είναι να μην έχουμε,
και αν βάζουμε λιπάσματα θα πρέπει να βγάλουμε.
Σε ένα υγιές ενυδρείο χωρίς φυτά δεν έχει να προσφέρει τίποτα,
ούτε καλό , ούτε κακό.
Μετά από φαρμακευτική αγωγή είναι απαραίτητος για να απορροφήσει τα φάρμακα,
για αυτό αν βάζουμε φάρμακα πρέπει να βγαίνει.
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις καθημερινές αλλαγές γύρω στο 30% ή και παραπάνω και να δεις αν σταματήσει να μυρίζει.
Μετρήσεις έχεις κάνει ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-17, 15:55
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ παιδια ..οποτε θελει πιο συχνα..το οποιο και οικονομικα ειναι λιγο ασυμφορο ..
Εδώ σε έχασα λίγο.
Τι εννοείς ασύμφορο?
Να αλλάζεις 70λιτρα νερό την εβδομάδα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-17, 16:42
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ σε έχασα λίγο.
Τι εννοείς ασύμφορο?
Να αλλάζεις 70λιτρα νερό την εβδομάδα?
μαλλον το διατυπωσα λαθος Παιδια ...στον ανθρακα πηγαινε η Ασυμφορη αλλαγη (αντικατασταση του .. οχι στο νερο !! ..)αν δεν κανω λαθος το κουτι απο pethsop πρεπει να κανει 7-8 euro +.. αν βαλω εν τελη καθε ποτε πρεπει να τον αλλαζω?
βεβαια εχει πολλα + ο Τακης ..γιατι και στην αρχη οταν το χα στησει και επειδη ειχα πλυνει με χλωρινη (πετρες -αμμο -ενυδρειο κλπ για απολυμανση ..) εβαλα το φιλτρο να δουλεψει μονο με ανθρακα 5-6 μερες και μετα ξεκινησα το στρωσιμο ..και η μυρωδια αυτη υπηρχε μετα απο 2-3 μερες κανονικα ενω ο ανθρακας ετρεχε ....τωρα να ξαναδοκιμασω ? μπορει ..


αλλαγη στο νερο κανω 30 % καθε 4-5 μερες ..που πιστευα οτι ειναι νορμαλ ..καθως κ ολας τα ψαρακια απο τον ισιδωρο (που παρεπιπτοντος τον ευχαριστω παρα πολυ !!!) και μεγαλωνουν κανονικα αλλα επισης φαινονται να ειναι δραστηρια , ουτε κρυβονται ..ολα μια χαρα ..

Τακη μετρησεις κανω καθε 2 μερες , τελευταια μετρηση εχθες
αμμωνια 0, νιτρωδη 0, νιτρικα 10

Φυτα δεν εχω..μονο πετρα ..

απλα μου κανει εντυπωση γιατι να μυριζει η αλγη αφου λενε οτι η καφε αλγη δεν μυριζει , το μονο που εχω βρει ψαχνοντας ειναι οτι τα νεοστημενα ενυδρεια μυριζουν στην αρχη .. αυτη την στιγμη η αλγη ειναι σαν κρουστα πανω στις πετρες και μονο στα σημεια που χτυπανε οι ledΤαινιες ..(ηλιος δεν το βαραει το ενυδρειο ..)

Κοιταχτε το ενυδρειο μου μυριζει ..το πρωι οταν ξυπναω να παω στην δουλεια που ολο το βραδυ ειναι ολα κλειστα και δεν αεριζεται το σπιτι , μεσα στην ημερα ..θα μυρισει μονο οταν ανοιξω το καπακι ..και παω να ταισω , που θα μου ερθει αυτη η χωματιλα - τροφη μουλιασμενη σε νερο -κλεισουρα?? κατι τετοιο ..
Τωρα ασ πουμε με ανοιχτα παραθυρα στον χωρο δεν μου μυριζει τιποτα ..αν παω πανω απο το ενυδρειο και ανοιξω καπακι ...δεν θα συναντησω αυτο που λενε πολλοι συχνομπιστες .."το πινεις το νερο" θα μυρισει οτι ανεφερα παραπανω..
απο προσωπικη εμπειρια σε ενυδρια που ετυχε να μυρισω το νερο ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΑΚΙ και δεν μυριζε τπτ .... τωρα αν σε αυτα που εχουν καπακι ..υπαρχει αυτη η μυρωδια η εστω ειναι λογικο να μυριζουν ...αυτο αναμενω απο εσας να μου το πειτε απο δικη σας προσωπικη εμπειρια απο τα δικα σας
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-17, 18:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή να ισορροπήσουν οι διεργασίες που γίνονται πάντα σε ένα ενυδρείο (και που πολλές δεν είναι ορατές ή μετρήσιμες).
Ένας μήνας λειτουργίας είναι πολύ μικρό διάστημα. Ένα ενυδρείο ωριμάζει σαν σύστημα μετά τους έξι μήνες. Σε ένα ώριμο ενυδρείο με τη σωστή συντήρηση δεν υπάρχουν οσμές.
Επειδή οι λόγοι να υπάρχει μυρωδιά (τουλ. ενοχλητική), όπως μεγάλη συγκέντρωση οργανικών αποβλήτων στο βυθό/υπολείμματα τροφών/αζωτούχες ενώσεις/αμμωνία κλπ δεν βλέπω να υπάρχουν και αφού κάνεις συχνές αλλαγές νερού, πιστεύω ότι η μυρωδιά οφείλεται στην ανάπτυξη ετερότροφων βακτηρίων.
Παρατήρησες να υπάρχει μια γλίτσα πάνω στα τζάμια?

¶νθρακας ή seachem purigen στο φίλτρο σου ίσως βοηθήσει.
(Στο a/c να βάλεις πάντως φίλτρο άνθρακα )
Συνέχισε τις τακτικές αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-17, 21:49
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστεύω ότι η μυρωδιά οφείλεται στην ανάπτυξη ετερότροφων βακτηρίων.
Παρατήρησες να υπάρχει μια γλίτσα πάνω στα τζάμια?
Καλησπερα Κλεοβουλε , ευχαριστω για την απαντηση! λοιπον ...
1. ελπιζω αυτα τα ετεροτροφα βακτηρια να εχουν καποια στιγμη τελικη αναπτυξη !!
2. ενω ειναι γεματο το ενυδρειο τα τζαμια ειναι καθαρα δεν βλεπω τιποτα ! ΕΝΩ ΟΜΩΣ κατα την διαρκεια των αλλαγων που πεφτει η σταθμη βλεπω κατι σαν γλιτσα- λασποειδες ενα πραμα ..που το τριβω με το χερι οσο μπορω γυρω-γυρω ωστε να πεσει μεσα στο νερο και με την αλλαγη να φυγει ..στην επομενη αλλαγη ..παλι τα ιδια ..και αυτο γινεται καθε φορα , τωρα βεβαια την τελευταια αλλαγη που εκανα ηταν σε μικροτερο βαθμο αλλα υπηρχε ..Λες να ειναι ειναι η γλιτσα που λες ??
3.ΤΟ Α/C εχει εναν ιονιστη μεσα που τον εχω συνεχεια σε λειτουργια .. εσυ προφανως λες να αντικαταστησω τα μπροστα φιλτα ..με φιλτρα ανθρακα ?? δωσε κανα ΤΙP ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-17, 08:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

1.αυτό γίνεται, όπως είπα, σε ένα ώριμο ενυδρείο που έχει ισορροπήσει βιολογικά σαν αυτόνομο σύστημα.
2.Αυτό πιστεύω. Και τα βακτήρια αυτά έχουν και αερόβια φάση δηλ. διαχέονται και στην ατμόσφαιρα αλλά είναι ακίνδυνα
3.Αυτό λέω. Τοποθέτησε στο a/c τέτοια σφουγγαροφιλτράκια (έχουν κι αυτά μια διάρκεια ζωής και πρέπει να τα αλλάζεις)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-17, 08:29
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Τα φιλτρακια ανθρακα στο a\c δεν κανουν τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-17, 08:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φιλτρακια ανθρακα στο a\c δεν κανουν τιποτα
Απ' το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα
Τι να βάλει πες μας βρε μαστόρι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-10-17, 13:15
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Κλεοβουλε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια καθως και ολα τα αλλα παιδια για την βοηθεια ..γιατι με εχει ταλαιπωρησει το θεμα!!

Οποτε περιμενω...

Ερωτηση :υπαρχει κατι που μπορει ενα ενυδρειο να αποβαλει σαν οσμη κυριως η γενικα κατι αλλο που να ειναι βλεβερο για τον ανθρωπο..??

Εδω με βλεπω να καταληγω .για να υσηχασω!!!
http://www.apothema.gr/winix-u300-108740p


Σορρυ για το λινκ αν ειναι λαθος που το εκανα paste και δεν επρεπε συμφωνα με τους ορους του φορουμ ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-10-17, 13:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Είναι προτιμότερο να πάρεις έναν αφυγραντήρα που να έχει και ιονιστή
το ίδιο κόστος έχουν περίπου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-10-17, 13:35
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλυτερα εναν καθαριστη αερα παρα ιονιστη.ο ιονιστης ειναι αχρηστος.για τις μυρωδιες μιλαμε παντα.αλλιως ενας αφυγραντηρας ειναι απαραιτητος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-10-17, 15:55
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα εναν καθαριστη αερα παρα ιονιστη.ο ιονιστης ειναι αχρηστος.για τις μυρωδιες μιλαμε παντα.αλλιως ενας αφυγραντηρας ειναι απαραιτητος
Κωστα καλησπερα αυτος ειναι καθαριστης αερα απ οτι μου ειπαν και απο κριτικες ο καλυτερος στην αγορα τωρα τι να σου πω δεν ειναι ιονιστης που ηλεκτριζει αιωρουμενα σωματιδια, αλλα καθαριστης που τα πιανει στα φιλτρα του, με εχεις πεισει να σου πω την αληθεια με αυτα που διαβαζω ..

στην περιγραφη του λεει Ο καθαριστής αέρα WAC U300 της WINIX είναι από τις πρώτες σε πωλήσεις συσκευές καθαρισμού του εσωτερικού αέρα παγκοσμίως με 5 σταδια καθαρισμου

οποτε μηπως και απο αποψη μυρωδιων γενικα στον χωρο κανει δουλεια ..

Τακη , στην αρχη αφυγραντηρα ελεγα να παρω με ιονιστη, αλλα πρωτον δεν εχουμε και τοσο πολυ υγρασια , και δευτερον στην περιπτωση που θελω για αφυγρανση εχω καλο μηχανημα A/C που το βαζω στη αφυγρανση , οποτε ειπα να παω προς καθαριστη αερα ..ο οποιος θα εχει οσα περισσοτερα φιλτρα γινεται και γενικα καλες κριτικες για τον καθαρισμο της ατμοσφαιρας ( νομιζα οτι ο Ιονιστης ειναι το ιδιο πραγμα ...) για να μου απομονωσει οποιαδηποτε μυρωδια μου βγαλει και το ενυδρειο τωρα η και μελλοντικα αλλα και γενικα για σκονες -μικροβια κλπ !!!

Κλεοβουλε , σημερα γυρισα σπιτι το μεσημερι , ειχα παρελειψει την πρωινη τροφη γιατι αργησα να φυγω για δουλεια το πρωι και δεν προλαβα να τριψω τροφουλα κλπ ..και τσουυυπ παλι ο αφρος , εριξα τροφη γυρισα και λιγο την εξοδο προς το μερος που ειχε μαζευτει ..και εχει μειωθει..(επισης αυτο συμβαινει μετα αφου εχω ταισει σπιρουλινα δεν ξερω αν ειναι τυχαιο ..)
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-10-17, 15:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

για τον αφρο μπορεί να φταίει και η τροφή,
το έχω παρατηρήσεις σε κάποιες τροφές της Tropica
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-10-17, 16:08
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
για τον αφρο μπορεί να φταίει και η τροφή,
το έχω παρατηρήσεις σε κάποιες τροφές της Tropica

εκανα και edit μετα αλλα εισαι αστραπη και προλαβες και απαντησες

μετα απο ταισμα με σπιρουλινα μια ολοκληρη μερα , την επομενη το παρατηρω αυτο αν θυμαμαι καλα, και τοτε που ειχα δει αφρο παλι σπιρουλινα ειχα δωσει ,της ocean nutrition δινω 2 ημερες την εβδομαδα , σπιρουλινα flakes ,τις αλλες μερες οσο δινω της jbl μια για malawi που εχω ..τιποτα απο αφρο ...

οι μετρησεις κανονικες..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-10-17, 16:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Είμαι γρήγορο πιστόλι
Τότε το πιθανότερο είναι να φταίει η τροφή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-10-17, 16:26
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι γρήγορο πιστόλι
Τότε το πιθανότερο είναι να φταίει η τροφή
ειναι βλαβερο για τα ψαρια αυτο ? η δεν τα πειραζει ? αν βεβαια ειναι η τροφη , που αν ηταν κατι κακο θα το εβλεπα και στις μετρησεις μου νομιζω ..οτι κατι δεν παει καλα ..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-10-17, 16:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

οχι βλαβερό δεν θα έλεγα πως είναι,
σε πολύ μεγάλο βαθμό ίσως να μειώνει την ανταλλαγή αερίων
αλλά λύνεται σχετικά εύκολα με μια μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-10-17, 17:14
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν ειχα δει αυτο που εβαλες αν ειναι καθαριστης,γενικα το ειπα.απο εμενα αν μπορεις να εχεις καθαριστη αερα παρτο.και οχι για το ενυδρειο αλλα γενικα κανει δουλεια στο σπιτι.το a/c δεν μπορεις να το βαλεις τον χειμωνα στην αφυγρανση γιατι ειναι μορφη ψυξης με χαμηλη ταχυτητα ανεμιστηρα.βασικα και ο αφυγραντηρας περιπου το ιδιο κανει απλα δεν παγωνει το χωρο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-10-17, 18:04
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι βλαβερό δεν θα έλεγα πως είναι,
σε πολύ μεγάλο βαθμό ίσως να μειώνει την ανταλλαγή αερίων
αλλά λύνεται σχετικά εύκολα με μια μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια
απο αναταραξη εχω τον κυκλοφορητη να βαραει ψηλα στα δεξια του ενυδρειου και οριακα κατω απο την επιφανεια την εξοδο να βαραει απο πισω προς το μπροστα τζαμι σν αριστερη μερια του ενυδριου !ο αφρος εμφανιζεται στην μερια της εξοδου που η αναταραξη ειναι προφανως λιγοτερη ..οποτε εχεις Point..θα την ανεβασω πιο πανω λιγο να ναι πιο οριακα ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειχα δει αυτο που εβαλες αν ειναι καθαριστης,γενικα το ειπα.απο εμενα αν μπορεις να εχεις καθαριστη αερα παρτο.και οχι για το ενυδρειο αλλα γενικα κανει δουλεια στο σπιτι.το a/c δεν μπορεις να το βαλεις τον χειμωνα στην αφυγρανση γιατι ειναι μορφη ψυξης με χαμηλη ταχυτητα ανεμιστηρα.βασικα και ο αφυγραντηρας περιπου το ιδιο κανει απλα δεν παγωνει το χωρο.

καλα εννοειται πως θελω να τον παρω για την υγεια μας ..το ενυδρειο ειναι αλλο θεμα ! δεν το ηξερα οτι η αφυγρανση ειναι μορφης ψυξης , οποτε ακυρο , καλα ετσι και αλλιως υγρασιες δεν υπαρχουν ..να μουν σε κανα νησι να το σκεφτομουν , οποτε παω σε καθαριστη αερα που ηθελα και ολας λογο του μικρου να παρω ..απλα οι τιμες δαγκωνουν
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tanganyika : 23-10-17 στις 18:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-10-17, 19:16
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε παω σε καθαριστη αερα που ηθελα και ολας λογο του μικρου να παρω ..
Κι οχι μονο για τον μικρο αλλα και για ολη την οικογενεια γενικα, μονο καλο θα προσφερει. Μια φορα το παιρνεις αυτο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μυρωδια avgeris Αρχάριοι γλυκού νερού 5 09-02-16 22:30
Φιδακι για κουνουπια, μυρωδια και ψαρια.. stratigos24 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 13-06-14 13:00
αναταραξη νερου - τροφη και μυρωδια Vangelis21 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 21-10-12 10:38
μυρωδια στο χωρο demka27 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 8 02-01-11 01:42
Ασχημη μυρωδια!!! babis100nx Αρχάριοι γλυκού νερού 15 10-12-10 13:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10624 seconds with 14 queries