Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-10-16, 00:33   #1
13η μέρα στρωσίματος ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 31-10-16, 00:33
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Διανύω τη 13η ημέρα στρωσίματος του ενυδρείου.
Η θερμοκρασία κυμαινεται από 26.1 έως 26.8 βαθμούς κελσίου, ανάλογα με τα αν εαν ανάβουν ή όχι τα φώτα. Τώρα μόνο με το ένα ζεύγος λαμπτήρων 2 τ5 Χ 54w το εύρος διακύμανσης της θερμοκρασίας έχει κάπως μειωθεί. Προσπαθώ να βρω controler για καλύτερο έλενχο. Εχω μια κάπως μεγάλη διακύμανση του PH από 7.1 έως 7.4 ανάλογα με το χρόνο λειτουργείας του co2 ( 8 ώρες μαζί με τα φώτα, με 2 φυσαλίδeς το δευτερόλεπτο). Kαι εδώ το εύρος διακύμανσης του PH, έχει κάπως περιοριστεί και δε κατεβαίνει πλέον μέχρι το 6.9, όπως παλαιότερα. Αναρωτιέμαι όμως ,αν και αυτές οι διακύμανσεις PH και θερμοκρασίας είναι αποδεκτές αργότερα για τα ψάρια. Επιπλέον, έχω νέα ήδη άλγης, ενώ ο άσπρος μύκητας έχει πλέον περιοριστεί. Η καφέ διάσπαρτη άλγη πάνω στις ανούμπιες και άλλα φυτά έχουν κάπως σταθεροποιηθεί και την αφαιρώ , όσο μπορώ. Υπάρχει όμως πλέον και πράσινη άλγη στο ξύλο την οποία τρώνε τα σαλιγγάρια λαθρεπιβάτες, αλλά και ένα νέο είδος, σαν λεπτή κλωστή που σε ορισένα σημεία, δημιουγεί σχηματισμούς σαν ιστούς αράχνης! Είναι πιο σταθερή πάνω στο ξύλο και τα φυτά και δε φεύγει τόσο εύκολα όσο η καφέ ή ακόμη ευκολότερα ο άσπρος μύκητας. Επιπλέον παρατηρώ κάτι μικρα καφέ μισοφέγγαρα πάνω στα φύλα των φυτών. Εχω την εντύπωση ότι είναι κόπρανα σαλιγγαριών, καθώς παρατήρησα, ότι αυτά τα αφήνουν πίσω τους! Επιπλέον στο τζάμι του ενυδρείου, παρατήρησα κάποιους νέους μικροοργανισμούς σαν μικροσκοπικά λευκα σκουλίκια , τα οποία όμως , περπατούν σαν να έχουν μικρά ποδαράκια! Επιπλέον υπάρχουν και κάποια άλλα πολύ λιγώτερα, που μοιάζουν με μικροσκοπικά καρκινοειδή. Επίσης στο νερό αιωρούνται κάποια άλλα μικροσκοπικά νηματώδη τεμάχια που παρσύρονται με το ρεύμα του νερού και κινούνται ακανόνιστα, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι ζωντανοί οργανισμοί ή είναι νεκρά τμήματα διαλυμένων άλγεων ή του λευκού μύκητα!
Εχει κανείς ιδέα, τι μπορεί να είναι όλα αυτά, είδικά οι οργανισμοί στο τζάμι που είναι σχετικά πολλοί; Επιπλέον έχω νιτρικά και νιτρώδη στο Θεό, ενώ πλέον, 5 με 7 ml αμωνίας που ρίχνω καθημερινά στα 400 lt νερού του ενυδρείου. μηδενίζονται μέσα σε εικοσιτέσσερεις ώρες. Όμως ακόμη η βιολογία δε προλαβαίνει τα νιτρώδη που συνεχώς αυξάνουν! Μήπως πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή νερού, καθώς νιτρώδη και νιτρικά έχουν ξεπεράσει τα όρια μέτρησης και έτσι είναι αδύνατον να φανεί η αύξηση ή μείωσή τους και να μετρηθούν; Μήπως αυτά προκαλούν την άλγη και τους υπόλοιπους οργανισμούς;
Εμφανίσεις: 1818
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-16, 01:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάνε μια καλή αλλαγή, αλλά η θερμοκρασία του φρέσκου νερού να είναι ίδια με του ενυδρείου, καλή αλλαγή όμως , όσο πιο μεγάλη μπορείς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ενυδρείο μου σε φάση στρωσίματος (7η μέρα) AGGELOSAR Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 5 14-11-16 20:42
Περί στρωσίματος και τοποθέτησης ενυδρείου aldus Αρχάριοι γλυκού νερού 1 16-11-09 00:48
Διακοπές και τάισμα μέρα παρά μέρα aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 5 17-07-09 22:03
Αντέχουν τα apple snails στην διαδικασία στρωσίματος ενυδρείου; Antonisjk Σαλιγκάρια 5 25-05-09 09:49
Συζήτηση περί στρωσίματος ενυδρείου Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 16-10-07 10:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03109 seconds with 13 queries