Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-05-16, 15:24   #1
Απλούστερος τρόπος αλλαγής νερού;
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 04-05-16, 15:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι αρχάριος και μελετώ το στήσιμο του πρώτου μου ενυδρείου. Διάβασα τα σχετικά στους αρχάριους, για τη συντήρηση των ενυδρείων, για την ανάγκη αλλαγών νερού, της τάξεως του 30% εβδομαδιαίως.
Αναρωτιέμαι, αν φτιάξω ένα ενυδρείο 350 με 400 λίτρα που σχεδιάζω, με ''εύκολα'', ζωοτόκα ψάρια, είναι ανάγκη η χρήση, δοχείων της τάξεως των 120 λίτρων με θερμαντήρες, αντλίες , σιφώνια, αντιχλώρια κ.τ.λ, ή είναι πολύ απλούστερο να τραβηχθεί μία παροχή νερού, στην οποία θα παρεμβάλουμε ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα, που θα αφαιρεί το χλώριο και θα έχει ημερήσια παροχή αντίστοιχη με το 1/7 του 30% του όγκου του νερού του ενυδρείου;
Η ρύθμιση της παροχής μπορεί να γίνει με βανάκι ή μπεκ αυτομάτου ποτίσματος, ενώ το πλεονάζον νερό, μπορεί να φεύγει από μία υπερχείληση, που θα καθορίζει και την ανώτατη στάθμη νερού. Αυτή, θα αποχετεύει το πλεονάζον νερό στην αποχέτευση ή το κήπο!
Η παραπάνω λύση μου φαίνεται απλή. Καταργεί πληθώρα συσκευών και ακαταστασία!
Η ωριαία παροχή για ένα ενυδρείο π.χ 350 λτ θα είναι Π=350Χ0.30/7/24=0.625 λτ την ώρα. Αρα λόγω της τόσο μικρής παροχής λογικά, δεν θα απαιτήται θερμαντήρας, και η αποχλωρίωση θα είναι σχεδόν τέλεια, λόγω της πολύ μικρής ταχύτητας του νερού, μέσα στο φίλτρο ενεργού άνθρακα. Η όλη διαδικασία θα γίνεται χωρίς φασαρία, ακαταστασία, λερώματα , αντλίες, σιφώνια, ανοίγματα καπακιών και αντιχλώρια και θεωρητικά, θα είναι εντελώς ακίνδυνη, απλή, και με μηδενικό στρές για τα ψάρια. Επιπλέον, παράμετροι όπως το ΡΗ, ΝΟ3, CΟ2 κ.τ.λ, θα μεταβάλονται πολύ πιο προοδευτικά, σε σχέση με μία εφάπαξ εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Με μία μικρή επιπλέον αύξηση της παροχής τους καλοκαιρινούς μήνες, θα έχουμε ταυτόχρονα και αυτόματη αναπλήρωση νερού. Σε συνδιασμό δε, με μία αυτόματη ταίστρα, λύνεται και το θέμα των αλλαγών νερού, σε περίπτωση μίας μακρόχρονης απουσίας από το σπίτι!
Είναι τόσο απλό, όσο μου φαίνεται; Το έχει επιχειρήσει ποτέ κανείς και με τι αποτελέσματα; Πρέπει άραγε να επαυξηθεί η υπολογισμένη παροχή υπερ ασφάλειας , λόγω σκαμπανευάσματος της πίεσης του δικτίου και επειδή με αυτή τη μέθοδο, πετάμε και κάποιο μέρος του φρέσκου νερού και πόσο; Περιμένω τη γνώμη και τα φώτα των πιο έμπειρων!
Εμφανίσεις: 4351
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-16, 16:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάπως έτσι κάνω τις αλλαγές σε αυτό το ενυδρείο από τη 1η στιγμή που το έφτιαξα εδώ και 2 χρόνια.
Σε αυτά τα 2 χρόνια όμως έκανα κάποιες βελτιώσεις.
Στις αρχές και εγώ είχα καθημερινές προσθήκες/αλλαγές νερού. Παρατήρησα όμως πως τα νιτρικά δεν έπεφταν εύκολα και είχα μεγάλη και άσκοπη κατανάλωση νερού. Μετά πρόσθεσα στο σύστημα ένα ρελέ που όταν ανοίγει η ηλεκτροβάνα να στέλνει νερό , σταματούσαν οι αντλίες. Με αυτό το τρόπο είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα, και μετά δοκίμασα να έχω μερικές μεγάλες αλλαγές την εβδομάδα και όχι καθημερινές, και παρατήρηση πως με αυτό το τρόπο είχα μεγαλύτερη οικονομία στο νερό με καλύτερα αποτελέσματα. Αυτά βέβαια για Χειμώνα, γιατί το Καλοκαίρι το ενυδρείο τροφοδοτεί ένα σύστημα ανακύκλωσης και αυτόματου ποτίσματος στο ταρατσόκηπο, και επειδή το Καλοκαίρι οι γλάστρες καταναλώνουν καθημερινά πολύ νερό, στο ενυδρείο γίνονται καθημερινές προσθήκες/αλλαγές και έτσι έχω πάντα πολύ καλές παράμετρες νερού.
Οι μεγάλες αλλαγές (πάνω από 50 λίτρα σε σύνολο 280 λίτρων του ενυδρείου) το Χειμώνα είχα απότομη πτώση της θερμοκρασίας, άσχετα αν το ενυδρείο είναι κρύου νερού, έτσι έκανα άλλη μία μικρή τροποποίηση, πρόσθεσα ένα θερμαντήρα ακόμα (είχα έναν 200w και πρόσθεσα έναν 300w) και έβαλα τη σωλήνα εισαγωγής φρέσκου νερού να πέφτει επάνω στους θερμαντήρες, το φρέσκο κρύο νερό τότε ακολουθούσε την ανάποδη διαδρομή από ότι όταν είναι οι αντλίες σε λειτουργία, δηλαδή, θερμαντήρες --> αισθητήρας stc ---> είσοδος νερού στο φίλτρο, έτσι μετά τους θερμαντήρες πήγαινε στον αισθητήρα του stc, o stc αισθανόταν πτώση της θερμοκρασίας και άναβε τους θερμαντήρες , και το κρύο νερό ζεσταινόταν κατά κάποιο τρόπο. Ετσι και 50% αλλαγή να έκανα , η συνολική μείωση θερμοκρασίας δεν ξεπερνούσε τον 1,5 βαθμό διαφορά. Αυτή την εποχή το ενυδρείο είναι στους 22 βαθμούς και το νερό της βρύσης στους 15-16, η διαφορά θερμοκρασίας δεν έχει ξεπεράσει το 1-1,2 βαθμούς, όσο μεγάλη αλλαγή και να κάνω. Σε εσένα όμως που δεν θα είναι κρύου νερού , ίσως να χρειαστείς μικρότερη ροή και ίσως κανα θερμαντήρα ακόμα, γιατί το Χειμώνα το νερό της βρύσης σε εμένα είχε 8-9 βαθμούς και το ενυδρείο 14-15-16, εσύ που θα το έχεις τουλάχιστον 23-24 θα σου ρίχνει απότομα και χαμηλά τη θερμοκρασία. Αυτό βέβαια θέλει δοκιμές να βρεις τη χρυσή τομή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-16, 19:39
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ, για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση. Αν κατάλαβα καλά, η απομάκρυνση των νιτρικών, δεν είναι αποτελεσματική με αυτή τη μέθοδο, τουλάχιστον με την ίδια ποσότητα νερού! Ακριβώς γιατί αυτή η μέθοδος δεν αφήνει να ανέβει ποτέ αρκετά, η συγκέντρωσή τους, ώστε να απομακρυνθούν με το 30% του νερού εβδομαδιαίως! Απλή χημεία. Αρα η εβδομαδιαία αλλαγή νερού και αντίστοιχα, η αύξηση της συγκέντρωσης των νιτρικών, και άλλων ρύπων, δείχνει απαραίτητη, όπως και οι αντίστοιχοι αυτοματισμοί για την αλλαγή νερού.
Ισως η χρήση εξωτερικών θερμαντήρων στη γραμμή παροχής, ή η προσσθήκη ενός μίνι ταχυθερμοσίφωνα με ενσωματωμένο αισθητήρα ροής και αντίστοιχη ρύθμιση θερμοκρασίας του, να δίνουν κάποια λύση στο πρόβλημα της μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας σε τροπικό ενυδρείο το Χειμώνα. Εξυπνη η ιδέα του αυτόματου ποτίσματος, για να μην πηγαίνει χαμένο και το νερό! Εχει όμως επαρκή πίεση για πότισμα η απλή υπερχείληση, ή χρησιμοποείς με κάποιο αυτοματισμό την αντλία του φίλτρου για το πότισμα ή κάποιο δοχείο που μαζεύεις το νερό και μετά ποτίζεις με αντλία!. Δε βουλώνουν τα μπέκ με το ενυδρειακό νερό;
-------------------------
Είδα το ενυδρείο και το ταρατσόκηπο!
Πολύ ωραία και τα δύο!
Από ότι κατάλαβα έβαλες μέσα χρυσόψαρα, φαντάζομαι χωρίς φυτά! Ενδεχομένως λοιπόν, στο εν λόγω ενυδρείο, κάτι η σχετικά χαμηλή του, θερμοκρασία, κάτι οι μεγάλες ποσότητες νιτρικών που παράγουν τα χρυσόψαρα, ειδικά αν είναι και πολλά, κάτι και η ενδεχόμενη έλλειψη φυτών- καταναλωτών νιτρικών, ίσως έκαναν την απομάκρυνση των νιτρικών από το ενυδρείο, ''σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες''.
Αν επιτρέπεται, είχες μετρήσει τις συγκεντρώσεις των νιτρικών, και με τι ιχθυοφόρτιση και κατανάλωση νερού, είχαν αυτές επιτευχθεί; Ενδέχεται σε ένα φυτεμένο, θερμότερο και κάπως μεγαλύτερο ενυδρείο, με λίγα γκαπάκια, η απομάκρυνση των νιτρικών να μην είναι τόσο δύσκολη και ''υδροβόρος'' προαπάθεια! Αν έχεις κάποια στοιχεία για την ιχθυοφόρτιση, τις θερμοκρασίες, τη κατανάλωση του νερού και τις συγκεντρώσεις των νιτρικών, και βρεθεί και κάποιος, που να μην έχει αφήσει , σαν εμένα. τη χημεία από την εποχή του λυκείου, να μπορούσαμε να κάναμε μία πρόχειρη. έστω και εμπειρική εκτίμηση, για τη διαφορά των δύο ενυδρείων και την ενδεχόμενη βιωσιμότητα ενός τέτοιου project. Eνδέχεται στη περίπτωση τη δική μου, να μην είναι τόσο δύσκολη και υδροβόρος η απομάκρυσνση των νιτρικών, με συνεχή ή έστω περιοδική ροή νερού. Φυσικά , από ότι φοβάμαι, μόνο ένα πρακτικό πείραμα ή ένας καλός ταυτόχρονα γνώστης της χημείας και των δύο ειδών ενυδρείων, θα μπορούσε να μας διαφωτίσει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 04-05-16 στις 19:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-16, 19:57
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

φιλε Αγγελε(?) ενα μεγαλυτερο ενυδρειο με γκαπακια, ελαφρια ιχθυοφορτιση και σχετικα αρκετα φυτα ειναι πολυ πιθανο να λειτουργει και με 0-5 νιτρικα μονιμα ασχετα το μεγεθος των αλλαγων νερου.χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν χρειαζονται αλλαγες ετσι?απλα θα χρειαστουν σιγουρα μικροτερες απο ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα..

επισης παίζει τον μεγαλυτερο ρολο το ταισμα.ο Τακης στο ενυδρειο του ταιζει DIY τροφη που μαγειρευει ο ιδιος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-16, 20:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε ¶γγελε, όπως σωστά σου είπε ο Κώστας πριν, έχω Χρυσόψαρα (πολύ ρυπογόνα) , μεγάλα σε μέγεθος, και ταΐζω δικιά μου κατεψυγμένη τροφή, όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά επιβαρύνουν εύκολα με ρύπους το νερό, και για αυτόν τον λόγο ασχολήθηκα με το να βρω τον ευκολότερο και οικονομικότερο τρόπο αλλαγής νερού. Σε αναλογία όμως με τους ρύπους, σε ένα άλλο ενυδρείο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αυτή η μέθοδος αλλά με τις δικές του αναλογίες, θα μπορούσε πχ με μία εβδομαδιαία αλλαγή 30% ή δύο από 20% ή και λιγότερο, δεν θα συνιστούσα τη καθημερινή προσθήκη γιατί είναι πιο υδροβόρα. Μπορεί όμως καθημερινά να υπάρχει μια μικρή προσθήκη νερό τώρα το καλοκαίρι για να καλύψουμε τις απώλειες από την εξάτμιση. Το μόνο που χρειάζεται είναι το θέμα της θερμοκρασίας τον Χειμώνα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-16, 16:49
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Εχω την εντύπωση πως σε ένα μεγάλο ενυδρείο 350 με 400 λτ όπου η ημερήσια άνοδος των νιτρικών θα είναι σχετικά περιορισμένη και το σύστημα που περιγράφω λογικά θα λειτουργήσει. Αν V= όγκος του ενυδρείου D=Συγκέντρωση νιτρικών σε ρ.ρ.m και η ημερήσια αλλαγή νερού είναι της τάξης .30*V/7=0.0429V ας πούμε 0.043V ημερησίως, αυτό θα σημαίνει δυνατότητα μείωσης της συγκέντρωσης νιτρικών κατά 4.3 % ημερησίως. Αν η ημερήσια αύξηση νιτρικών δεν είναι μεγαλύτερη αυτής της ποσότητας, τότε θα επέρχεται ουσιαστικά, ισορροπία νιτρικών χωρίς σοβαρή κατανάλωση νερού, μεγαλύτερη από τη στάνταρτ του 30% εβδομαδιαίως. Αν είναι άλλωστε μεγαλύτερη η ημερήσια αύξηση, ουσιαστικά δε θα επαρκεί για τη τιθάσευση των νιτρικών μία εφάπαξ αλλαγή 30% του νερού ( 4.3% *7 ημέρες = 30.1 %. Αύξηση, που απαιτεί αντίστοιχη αλλαγή 30.1% του νερού). Η παραπάνω κατανάλωση που πρέπει να υπάρχει, με τη συνεχή ροή που προτείνω, θα οφείλεται απλά στο γεγονός, ότι η συνεχής ροή, θα κρατά συνεχώς τη συγκέντρωση νιτρικών χαμηλώτερα από την μέγιστη συγκέντρωση που θα παρατηρηθεί σε μία εβδομάδα, οπότε με τον ίδιο όγκο νερού θεωρητικά θα απομακρύνονται λιγώτερα νιτρικά, προς όφελος όμως της σταθερότητας των τιμών. Δεν ξέρω όμως πως να υπολογίσω θεωρητικά τη διαφορά! Ενδεχομένως στη πράξη, μόνο πειραματικά, θα μπορούσε να επιλυθεί μία τέτοια εξίσωση, εκτός και αν κάποιος, έχει μία καλύτερη ιδέα!
Αλήθεια, τι ημερήσια αύξηση νιτρικών (ή εβδομαδιαία που θα την ανάγουμε σε ημερήσια) παρατηρείτε στα ενυδρεία σας και με τι συνθήκες επιτυνχάνεται;(λίτρα, ιχθυοφόρτηση, φυτά κ.τ.λ). Είναι σταθερη σε στρωμένα ενυδρεία;
Θα με βοηθούσατε, αν με ενημερώνατε, να βγάλω μία άκρη, κατά πόσο αυτό που σκέπτομαι, είναι εφαρμόσιμο και οικονομικό!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-16, 17:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά, άλλο να κάνεις 30% αλλαγή κάθε εβδομάδα , και άλλο 30%/7=4,28% κάθε ημέρα, δεν είναι το ίδιο, γιατί το 4,28% θα περιέχει και ανάλογα φρέσκο της προηγούμενης αλλαγής, και άρα η πραγματική εβδομαδιαία αλλαγή δεν θα είναι 30% αλλά κατά πολύ λιγότερο. Για να σου δώσω να καταλάβεις, 2 αλλαγές 50% , συνολικά αντιστοιχούν με 75% , και όχι με 100% , ακόμα και 2 αλλαγές από 90% αντιστοιχούν με 99% συνολική αλλαγή, δηλαδή η πρώτη αλλαγή θα βγάλει το 90% , και η 2η θα βγάλει το 90% από το 10% που έχει παραμείνει, άρα θα βγάλει 90%+9%=99%. Κάπως έτσι είναι και η καθημερινές αλλαγές, για αυτό είπα πως είναι πιο σπάταλες, είναι όμως πιο ποιοτικές αν γίνονται σωστά. Χοντρικά για να φτάσεις πραγματικά το 30% την εβδομάδα, θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 6%-7% κάθε μέρα, μπορεί και παραπάνω. Πραγματικά όμως θα στο δείξουν οι μετρήσεις σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 05-05-16 στις 18:48
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-16, 18:04
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου είναι κατανοητή η διαφορά. Θα ήθελα ,αν γνωρίζεις να μου δώσεις κάποιον τύπο υπολογισμού του νερού που απαιτείται σε σχέση με τα νιτρικά σε καθημερινές αλλαγές. Σίγουρα συχνές μεγάλες αλλαγές, όπως το 90% επί δύο που ανέφερες, είναι προφανώς πολύ σπάταλες. Όταν γίνονται όμως πολλές μικρές της τάξεως του 4-5% φαντάζομαι ότι η διαφορά και η σπατάλη, δεν είναι τόσο δραματική. Αλλωστε η απαίτηση για αλλαγές 30% εβδομαδιαίως, δεν είναι και απαράβατος κανόνας, αν έχω καταλάβει καλά. Σε ένα μεγάλο φυτεμένο και με σχετικά χαμηλή ιχθυοφόρτιση ενυδρείο, το 30/7 % ημερησίως , ενδέχεται να είναι επαρκές και ταυτόχρονα, να επιτρέπει οικονομία που προκύπτει από λιγώτερο εξοπλισμό, χρόνο και βαβούρα, και την απλότητα που περιορίζει τη δουλειά, την ακαταστασία, δίνει σταθερότητα στις χημικές παραμέτρους και περιορίζει το ...θρίαμβο του νόμου του Μέρφυ, που σε πολύπλοκα συστήματα φέρνει συχνά απρόβλεπτες και κοστοβόρες αστοχίες!!. Δυστυχώς όμως, λόγω έλλειψης εμπειρίας στο συγκεκριμένο χώρο, δεν είμαι ικανός, προς το παρρόν, να δώσω σωστές εκτιμήσεις. Για αυτό και ρωτώ για αλγορύθμους υπολογισμού, στοιχεία από μετρήσεις και συμβουλές εμπειρότερων. Για να αποκτήσω κάποιο μπούσουλα και να εκτιμήσω τη σχέση , ώφελους πρός κόστος και τη ρεαλιστικότητα του κάθε βήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-16, 18:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος αλγόριθμος που να σου δείχνε κάτι τέτοιο, επειδή κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό, καθώς και αστάθμητοι παράγοντες που μπορούν να προκύψουν, μόνο με μετρήσεις θα δεις που βρίσκεσαι, και αυτό χωρίς να είναι απόλυτο, γιατί μπορεί να υπάρχουν τροποποιήσεις στη διάρκεια του χρόνου, όπως ωρίμανση του ενυδρείου ή και κορεσμός ακόμα, για αυτό κάνουμε τακτικές μετρήσεις στην αρχή, και μετά περιοδικές για να ελέγχουμε τη κατάσταση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-16, 02:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

How much Fresh Water is There in Your Tanks
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-16, 09:36
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τους πίνακες.
Επιβεβαιώνουν αυτό που ήδη υποπτευόμουν.

Θα επιχειρήσω και εγώ, μία πρόχειρη οικονομοτεχνική προσέγγιση. Ελπίζω να μη κουράσω και να με διορθώσετε, σε όποια σημεία κάνω λάθος.

Έστω:

V =καθαρός όγκος νερού ενυδρείου.
Va= Όγκος νερού που αφαιρείται.
D = Συγγέντρωση νιτρικών σε ppm

Περίπτωση 1
Εβδομαδιαία αλλαγή.

D(αμέσως μετά την αλλαγή)=( V-Va)/V*D(πριν την αλλαγή)

Όπου:
Va=0.30*V ( Σε αλλαγή 30%)

Περίπτωση 2
Ημερήσια αλλαγή (που θα ξεκινήσει μετά από μία πρώτη μεγάλη αλλαγή)

D(I)=(V- Va)/V*D(I-1)+Dh

Όπου:
D(I)= Συγκέντρωση νιτρικών της μέρας που εξετάζουμε ( Ι= 1η, 2η, 3η... μέρα)
Va = Ημερήσιος όγκος νερού που αφαιρείται ( Εδώ Va=0.30*V/7)
Dh = [D(πριν την αλλαγή)-D(αμέσως μετά την αλλαγή)]/7

Παραδοχές:

1) Στρωμένο και σταθερό ενυδρείο
2) Το νερό που προσθέτουμε, υποθέτουμε ότι έχει αμεληταία νιτρικά και λοιπούς ρύπους, αφού περνά από ενεργό άνθρακα.
3)Η ημερήσια ποσότητα του καθαρού νερού που προσθέτουμε (της τάξης του 4.5% ημερησίως) και χάνεται από την υπερχείληση, είναι αμεληταία.

Εφαρμογή V=350lt, D=30 ppm (Αμέσως πριν την αλλαγή).

Ελπίζω να είναι ρεαλιστικά, αυτά τα νούμερα, για ένα φυτεμένο με χαμηλή ιχθυοφόρτιση.(Περιμένω δικές σας εμπειρίες για αυτό)

Περίπτωση 1

D(αμέσως μετά την αλλαγή)= (350-105)/350*30= 21ppm
¶ρα Dh= (30-21)/7=1.2857 ppm ανά ημέρα

Περίπτωση 2

Για ημερήσια αλλαγή νερού ισοδύναμη με εβδομαδιαία Va=0.30*350/7= 15lt ανά ημέρα, παρατηρούμε:

1η μέρα D(1)= 21 ppm
2η μέρα D(2) =21,39 ppm
3η μέρα D(3) =21,75 ppm

Δηλαδή αυξητική συγκέντρωση νιτρικών μεγαλύτερη του στόχου ισορροπίας στα 21ppm
Για να επιτευχθεί ισορροπία χρειάζεται D(I)=D(I-1)

Αντικαθιστώντας και λύνοντας προς Va, το τύπο της περίπτωσης 2, έχουμε:

Va=V-V*(1-Dh/D)

Αντικαθιστώντας τα νούμερα του παραδείγματος παίρνουμε:

Va=21.42 lt ανά ημέρα
Δηλαδή περίπου 42% αυξημένη κατανάλωση νερού, που αντιστοιχεί 149 lt έναντι 105 λίτρων ανά εβδομάδα της 1ης περίπτωσης, δηλαδή 44 λίτρα παραπάνω ανά εβδομάδα, άρα 52*44=2288 lt ή αλλιώς 2,3 m3 το χρόνο!
No big deal δηλαδή!

Αν δε, συνυπολογίσουμε τον εξοπλισμό και τη φθορά του που γλιτώνουμε (δοχείο θερμαντήρα, αντλία, ηλεκτροβάνες, αυτοματισμούς, σιφώνια, αντιχλώρια κ.τ.λ), την οικονομία χρόνου, την ευκολία, τη σταθερότητα τιμών των χημικών παραμέτρων που επιτυνχάνουμε, το περιορισμό της πολυπλοκότητας στο ενυδρείο και τις αστοχίες που αυτή μπορεί να φέρει, συν την έχτρα δυνατότητα, να χρησιμοποιούμε το πλεονάζον νερό για πότισμα το καλοκαίρι, μάλλον είμαστε κερδισμένοι, αν βέβαια... έχω δίκιο.
Περιμένω από εσάς τη γνώμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-16, 10:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ετσι όπως τα λες είναι αλλά πάντα με κριτήριο την ιχθυοσύνθεση , την ιχθυοφόρτιση , το είδος και τη συχνότητα ταΐσματος.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως για να έχουν απόλυτη εφαρμογή αυτά που ανάφερες είναι πως τη στιγμή της αλλαγής/προσθήκης φρέσκου νερού είναι να μην υπάρχει κυκλοφορία νερού τη στιγμή αυτή, άρα αντλίες και φίλτρα θα πρέπει να είναι εκτός λειτουργίας, ειδάλλως χρειάζεται άλλος αλγόριθμος , πολύ πιο πολύπλοκος γιατί συμμετέχουν και άλλοι παράγοντες.
Όπως σου είπα πιο πάνω λύνεται πολύ εύκολα ένα ρελέ και τη κατάλληλη συνδεσμολογία, και το επόμενο θέμα είναι αυτό με τη θερμοκρασία. Δηλαδή από εξοπλισμό θα χρειαστεί κάποιος ,οικιακό φίλτρο άνθρακα, χονοδιακόπτη, ρελέ και κάποιον θερμαντήρα παραπάνω,και φυσικά τις κατάλληλες τρύπες στο ενυδρείο.
Προσωπικά το θέμα της θερμοκρασίας σου είπα πως το έλυσα , και τώρα περιμένω να λειτουργήσει και το δικό του ο Δημήτρης από την Ικαρία (Ikaria_Jim) για να δούμε το θέμα της θερμοκρασίας και μετά ο Κώστας (Tyrιnthos) έχει σκοπό να εφαρμόσει την ίδια μέθοδο αρκεί βέβαια να τελειώσει τη κατασκευή του θηρίου του και ένας φίλος ακόμα εδώ στη δουλειά έχει ξεκινήσει την υλοποίηση μιας τέτοιας διαδικασίας.
¶λλο ένα πολύ σημαντικό που έχει αυτός ο τρόπος είναι πως μπορείς να λείψεις πολλές ημέρες χωρίς να σε απασχολεί το θέμα των αλλαγών αλλά και της αναπλήρωσης από εξάτμιση, και με μια αυτόματη ταΐστρα μπορείς να λείψεις πάνω από ένα μήνα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-05-16, 15:26
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάκη,
Από τη πρώτη φορά που μου ανέφερες το θέμα με τους κυκλοφορητές, με προβλημάτισε σοβαρά.
Θα ήθελα αν μπορείς κάποιες περισσότερες λεπτομέριες για τη κατασκευή σου και τυχόν μετρήσεις και καταναλώσεις σου. Μήπως επειδή έχεις χρυσόψαρα έχεις πολύ ισχυρές αντλίες στα φίλτρα και ταυτόχρονα με κάποιο τρόπο, μεγάλο μέρος του φρέσκου νερού οδηγειται απευθείας στην υπερχείλιση; Επιμένω, παρά τα προφανή προβλήματα, στη λύση της συνεχούς ροής και προσπαθώ να εξαντλήσω το θέμα, γιατί με τη προσθήκη αυτοματισμών και έξτρα συσκευών, υπάρχει πάντα αυξημένος ο κίνδυνος κάτι να πάει κάτι στραβά. Επιπλέον, βαρέλια, αντλίες και σιφώνια μέσα στο σπίτι, δε θάταν και το καλύτερό μου. Eπίσης, η σταθερότητα των χημικών παραμέτρων, μου φαίνεται πολύ ελκυστική, τόσο, που θα κατανάλωνα ενδεχομένως και μερικά κυβικά νερού παραπάνω το χρόνο! Ακόμη και διπλασιαμός της κατανάλωσης νερού, δε σημαίνει τιποτε περισσότερο, από είκοσι με τριάντα ευρώ το χρόνο (Κόστος στην ανώτερη κλίμακα, 3.2 ευρώ το κυβικό)! Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο με το μοντέλο υπολογισμού. Η παραδοχή 3 με προβληματίζει και μένα πολύ και ενδέχεται να δίνει πολύ λάθος αποτελέσματα. Όταν ''σπάζουμε'' τη κατανάλωση σε επτά μόλις διακριτά μέρη για προσέγγιση της σταθερής ροής και αυτό μας δίνει αύξηση κατανάλωσης κατά 42% , δε θέλω καν να σκεφτώ τι μπορεί να δώσει, η εξίσωση του αλγόρυθμου, αν άκανα την ίδια παραδοχή για ωριαία και όχι ημερήσια κατανάλωση , καθώς τότε οι αλλαγές θα εικοσιτετραπλασιάζονταν! Ο μόνος λόγος που δεν το έκανα και επέμεινα στη παραδοχή της ημερήσιας και όχι π.χ της ωριαίας αλλαγής, που θα ήταν εκ πρώτης όψεως, πολύ καλύτερη προσέγγιση της συνεχούς ροής, είναι ακριβώς αυτό που και εσύ παρατήρησες εμπειρικά, και ισχύει πράγματι στις μαθηματικές μοντελοποιήσεις, όπως π.χ στα πεπερασμένα στοιχεία. Εκεί, όσο πυκνότερα πεπερασμένα στοιχεία πέρνουμε, από κάποιο εύρος και μετά, αυξάνεται γεωμετρικά η πολυπλοκότητα του μαθηματικού μοντέλου και το υπολογιστικό κόστος. Αν έχω χρόνο το Σαββατοκύριακο, μπορεί να επιχειρήσω να τρέξω το ωριαίο μοντέλο, σε υπολογιστή πλέον, με πυκνότερο δείγμα αλλαγών, αν και φοβάμαι, πως σε αυτή τη περίπτωση, το πιό πιθανόν, είναι ο αλγόρυθμος να ''καταρεύσει'' και να βγάλει, άλλα αντί άλλων. Μάλλον τα πειράματα δε θα τα γλυτώσω, αν και απεχθάνομαι να πειραματίζομαι με ζωντανά πλάσματα. Φοβάμαι όμως, ότι δε θα το αποφύγω στο μέλλον.
Είναι δυστυχώς από ότι φαίνεται, αναπόφευκτο σε αυτό στο χόμπυ! Ευχαριστώ πάντως πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου, όπως και τον delta66 για τους πίνακες που μου παρέθεσε!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-05-16, 15:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
(Κόστος στην ανώτερη κλίμακα, 3.2 ευρώ το κυβικό)
τι καλα που θα'ταν

+75% αποχετευση (+ 2.4)
+13% φπα επι του κοστους του νερου (+ 0.41)
+23% φπα επι του κοστους αποχετευσης (+ 0.55)
Συνολο περιπου 6,6 ευρω το κυβικο (1000 λιτρα) στην ανωτερη κλιμακα (δλδ για καταναλωση πανω απο 35 κυβικα)

https://www.eydap.gr/userfiles/47614...ogio_EYDAP.pdf

ΥΓ και δοξα τω θεω να λεμε. Οταν ακουσετε "η ευδαπ πουληθηκε", αρχιστε να ξεστηνετε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-05-16, 16:19
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Για όσους έχουν κήπο (>200τμ) το κόστος αποχεύτευσης έχει έκπτωση. Να τα λέμε και αυτά
https://www.eydap.gr/userfiles/47614...ogio_EYDAP.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-05-16, 16:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Τάκη,....
Καλησπέρα ¶γγελε,
όλα τα αποτελέσματα που είπα είναι από παρατηρήσεις και μετρήσεις.
Κάθε φορά που άλλαζα τρόπο έκανα και μετρήσεις για κάποια χρονική περίοδο , και έτσι έφτασα στο σημερινό αποτέλεσμα.
Κατα αρχή, χρονομέτρησα τη ροή της βρύσης και με τον διακόπτη την έφερα στα 10 λίτρα ανά 2 λεπτά (που αυτό δεν είναι απόλυτα σταθερό γιατί το φίλτρο μπουκώνει με το χρόνο και η ροή μειώνεται), έτσι ξεκίνησα να βάζω καθημερινά φρέσκο νερό για 10 λεπτά (50 λίτρα), στο τέλος της εβδομάδας είδα πως τα νιτρικά ήταν αυξημένα, και έτσι άρχισα τις δοκιμές. Στο τέλος παρατήρησα πως η κατανάλωση είναι αρκετά μεγάλη, άρχισα τότε χειροκίνητα να κλείνω τις αντλίες τη στιγμή της αλλαγής, από τη 1η στιγμή τα νιτρικά έπεσαν κατακόρυφα και έτσι άρχισα να μειώνω και τη ποσότητα νερού, αυτό ήταν αρκετό για να με κάνει να σκεφτώ κάποιον αυτοματισμό, και ο ρελέ ήταν η πιο εύκολη, οικονομική και αξιόπιστη λύση, γιατί οι ρελέδες συνήθως παρουσιάζουν πρόβλημα όταν οπλίζουν, και όχι όταν αφοπλίζουν που είναι η σταθερή τους κατάσταση, και συγκεκριμένα χρησιμοποίησα ρελέ 2 επαφών και έτσι μειώνω τη πιθανότητα δυσλειτουργίας. Δηλαδή όταν ο χρονοδιακόπτης ανοίξει την ηλεκτρομαγνητική για να μπει φρέσκο νερό από το φίλτρο άνθρακα, ταυτόχρονα ενεργοποιεί τον ρελέ που οπλίζοντας κόβει τη παροχή ρεύματος στις αντλίες, είναι δηλαδή ρελέ 4 επαφών, 2 για όταν οπλίζει και 2 όταν είναι ανενεργός, οι αντλίες έχουν ρεύμα όταν ο ρελέ είναι ανενεργός.
Μετά άρχισα δοκιμές για να δω πως συμπεριφέρονται οι τιμές των νιτρικών αλλά και πως κυμαίνεται η κατανάλωση νερού όταν δεν έχω καθημερινές προσθήκες φρέσκου νερού αλλά περιοδικές, 2 ή 3 φορές την εβδομάδα, και έτσι κατέληξα πως με 2 ή 3 αλλαγές την εβδομάδα έχω αρκετή οικονομία νερού και τα νιτρικά δεν ανεβαίνουν ποτέ πάνω από 15. Και μιλάμε πάντα για το δικό μου ενυδρείο με αυτή την ιχθυοσύνθεση και ιχθυοφόρτιση αλλά και το τρόπο ταΐσματος, δηλαδή ένα βαρυφορτωμένο ενυδρείο. Θεωρώ πως σε ένα λιγότερο φορτωμένο ενυδρείο οι τιμές θα είναι αντίστοιχα ανάλογες.
Τώρα για το καλοκαίρι εφαρμόζω τη καθημερινή μέθοδο με μεγάλες ποσότητες νερού , γιατί το νερό καταναλώνεται από τα λουλούδια, και θεώρησα πως είναι πολύ καλύτερο το φρέσκο νερό να μπαίνει στα ψάρια και από εκεί στα λουλούδια , και όχι κατευθείαν στα λουλούδια, τα φυτά δεν έχουν ανάγκη από φρέσκο καθαρό νερό, τα ψάρια όμως ναι.
-----------------------------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ και δοξα τω θεω να λεμε. Οταν ακουσετε "η ευδαπ πουληθηκε", αρχιστε να ξεστηνετε.

Και εγω πρώτα από όλα το ταρατσόκηπο, ή θα φυτέψω κάκτους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-05-16, 16:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όσους έχουν κήπο (>200τμ) το κόστος αποχεύτευσης έχει έκπτωση. Να τα λέμε και αυτά
https://www.eydap.gr/userfiles/47614...ogio_EYDAP.pdf
ξέρεις πολλούς να έχουν κήπους , και ειδικά > 200 τμ ;
Στα πολύ Βόρεια Προάστια μπορεί, στα δυτικά άντε κανα ταράτσοκηπο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-05-16, 00:42
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δίκιο έχεις αγαπητέ delta66.
Ξέχασα τα υπόλοιπα ''κερατιάτικα''.
Πάντως και ο Aquatix έχει δίκιο. Όταν έχεις κήπο ανω των 200 μ2, έχεις μία έκπτωση, αν δε κάνω ΚΑΙ ΠΑΛΙ λάθος, 50% επί των τελών αποχετεύσεως. Παρόλα αυτά πάντως, με λίγο γκαζόν και κανένα λουλουδάκι, άνετα περνάς, αν δε προσέξεις το πεντακοσάρικο, τους καλοκαιρινούς μήνες. Βλέπετε οι της ΕΥΔΑΠ, έχουν φροντίσει να μην παίρνουν μετρήσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα, οπότε συνήθως, όλα τα καλοκαιρινά κυβικά μετρώνται μαζί, και πληρόνονται σχεδόν εξολοκλήρου στην ανώτερη κλίμακα. Η ΕΥΔΑΠ άλλωστε, είναι από τις ελάχιστες επιχειρήσεις, που όσο καλύτερος πελάτης της είσαι, τόσο περισσότερο σε τιμωρεί, για αυτό!
¨Ομως, παραταύτα, ας σοβαρευτούμε. Και με 6,5 Ευρώ το κυβικό 2-5 κυβικά που ευελπιστώ ότι θα καταναλώνω παραπάνω ετησίως, δεν είναι το κοστολόγιο πάνω από 2 με τρία Ευρώ το μήνα, όσο π.χ το ανηγμένο κόστος του αντιχλωρίου και των συσκευών που γλιτώνεις. Αν δε, περισσότερο για οικολογικούς, παρά για οικονομικούς λόγους, το νερό χρησιμοποιείται για πότισμα, δε θα νιώθουμε και τόσο βαρύ και το μη οικονομικό κοστολόγιο, που άλλωστε, είναι από τα αυτά τα λίγα, που ξοδεύονται για την ευχαρίστησή μας!
-------------------------
Φίλε Τάκη, έχεις καμοία ιδέα, γιατί το κλείσιμο των αντλιών, κάνει τόσο αποτελεσματική τη μείωση των νιτρικών;Eχεις ποτέ ''παίξει'' με τη θέση εισαγωγής του νερού; Μήπως το πιο κρύο νερό της βρύσης όταν κλείνουν οι ανλίες ''κάθεται'' στο βυθό ως πιο βαρύ και λόγω του ότι είναι και πιο κρύο ταυτοχρονα περιορίζεται σε αυτό η διαλυτότητα των νιτρικών, οπότε η υπερχείληση που τραβάει από την επιφάνεια τραβάει περισότερο, το παλιό υψηλής συγκέντρωσης σε νιτρικά νερό; Eνώ όταν είναι ανοικτές οι αντλίες ομογενοποιείται το διάλυμα και χάνεται αυτό το πλεονέκτημα.
Aπό την άλλη ,τα νιτρικά είναι πολύ ευδιάλυτα και το νερό αναμιγνύεται σχετικά γρήγορα και από μόνο του. Νερό είναι, δεν είναι μέλι ή λάδι!
Aν βρεθεί η αιτία, ίσως βρεθεί και εναλακτικός τρόπος μείωσης των νιτρικών , χωρίς το κλείσιμο των ανλιών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 07-05-16 στις 00:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-05-16, 08:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αγγελε σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο οι θέσεις εισόδου & εξόδου του νερού. Επίσης με κλειστές αντλίες δεν υπάρχει γρήγορο και έντονο ανακάτεμα του νερού και έτσι δεν φεύγει και φρέσκο νερό από την υπερχείλιση. Αυτό δεν έχει σχέσει με τη διαλυτότητα ή όχι των Νιτρικών στο νερό , είναι απλά βρώμικο και καθαρό νερό. Και επίσης με τις αλλαγές δεν αφαιρούμε μόνο Νιτρικά αλλά πολλούς ρύπους αλλά αφαιρούμε και οξειδωμένο νερό που έχει μειωμένη δυνατότητα μεταφοράς οξυγόνου. Επίσης και η διαφορά θερμοκρασίας παίζει σημαντικό ρόλο, γιατί το πιο κρύο νερό κάθεται στα χαμηλά στρώματα ενώ το βρώμικο και πιο ζεστό στα ψηλά και να φεύγει από την υπερχείλιση. Ολα αυτά βέβαια με κλειστές τις αντλίες.
Με δοκιμές που έκανα , έβγαλα το συμπέρασμα πως με κλειστές αντλίες είναι περίπου σχεδόν το ίδιο σαν να αφαιρώ πρώτα το νερό και μετά να προσθέτω φρέσκο. Επίσης παρατήρησα πως η μεταβολή θερμοκρασίας είναι πολύ πιο ήπια από το να αφαιρώ / προσθέτω νερό σε διαφορετικά στάδια.
Επίσης και ο τρόπος που μπαίνε το νερό είδα πως παίζει κάποιο ρόλο , και τώρα που έχω την είσοδο στο σημείο που έχω τα σφουγγάρια και τους θερμαντήρες είδα πως το φρέσκο νερό μπαίνει πολύ πιο ομαλά στο ενυδρείο.
Πιστεύω πως με δοκιμές θα δεις πολύ εύκολα αυτές τις διαφορές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-05-16, 09:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάτι ακόμα, μη σε φοβίζει η μέθοδος με τον ρελέ, είναι πολύ εύκολο και απλό
δες το εδώ www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81174&page=10/#273

και άλλο ένα που έφτιαξα τώρα τελευταία

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-05-16, 09:57
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Eπίσης φίλε Τάκη. Εχεις μετρήσει το αποτέλεσμα της ''καλοκαιρινής λειτουργείας'' που συνδιάζεται με πότισμα, κατά πόσο συμβάλει ευεργετικά και στη ψύξη του ενυδρείου;
Ειδικά δε σε τροπικό ενυδρείο, που η διαφορά θερμοκρασίας ενυδρείου-βρύσης, είναι λογικά μεγαλύτερη, οι μεγάλες αλλαγές που περιγράφεις, μπορεί να έχουν ένα ακόμη έχτρα ευεργέτημα, τουλάχιστον για εσωτερικά τροπικά ενυδρεία.
Να γλυτώσει κανείς, το έξοδο του chiller ή τη μανούβρα της D.I.Y κατασκευής των ανεμιστήρων, πράγμα διόλου ευκαταφρόνητο! Αν αυτή η υπόθεση έχει βάση, ίσως αξίζει το έξοδο της συλλογής του αποχετευόμενου νερού σε ένα ντεπόζιτο και η εγκατάσταση κάποιου πιεστικού, με το οποίο θα γίνεται τροφοδοσία του αυτόματου ποτίσματος του κήπου, με αποχλωριωμένο νερό, πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά για τα φυτά, όπως αυτό των ενυδρείων, όπως κάνεις ήδη εσύ! Σε μένα μάλιστα θα λύσει επιπλέον και το το πρόβλημα του σκαμπανευάσματος της πίεσης του δικτίου, που δημιουργεί πρόβλημα στα pop ups!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-05-16, 10:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν έχει σχέσει με τη διαλυτότητα ή όχι των Νιτρικών στο νερό , είναι απλά βρώμικο και καθαρό νερό. Και επίσης με τις αλλαγές δεν αφαιρούμε μόνο Νιτρικά αλλά πολλούς ρύπους αλλά αφαιρούμε και οξειδωμένο νερό που έχει μειωμένη δυνατότητα μεταφοράς οξυγόνου.

Συμπαθατε με, αλλα θα μας διαβασει κανας χημικος και θα μας παρει με τις ντοματες.
Οξειδωση λεγεται η ενωση χημικων στοιχειων με το στοιχειο Οξυγονο.
Συχνα αναφερεται και ως καυση.
Ειδικα στη περιπτωση του νερου, αυτο αποτελει το προιον της οξειδωσης του υδρογονου. Με αυτην την εννοια δεν υπαρχει λιγοτερο η περισσοτερο οξειδωμενο νερο. Οσο για τη μεταφορα οξυγονου, το οξυγονο διαλυεται στο νερο, και απο εκει το παραλαμβανουν τα ψαρια με τα βραγχια τους, ομως η διαδικασια της διαλυσης του οξυγονου δεν ειναι χημικη αντιδραση, και εξαρταται απο τη θερμοκρασια.

Επι της ουσιας τωρα, η ολη συζητηση ειναι μια ασκηση αναδευσης.
Σε μεγαλο βαθμο σημασια παιζει η ροη της αναπληρωσης.
Με τις αντλιες σταματημενες και νερο ψυχροτερο στο ενυδρειο θα γινει διαστρωματωση λογω θερμοκρασιας.
Το καθαρο κρυο νερο θα παει κατω και το θερμοτερο πανω.
Αν φευγει με υπερχειλιση τοτε θα πεταξουμε πολυ λιγοτερο καθαρο νερό.(εως καθολου, αναλογα πως το βαζουμε).

Με τις αντλιες ανοιχτες, ισχυουν οι υπολογισμοι που αναφερονται παραπανω.

Δυστυχως το ενυδρειο ειναι αρκετα πιο πολυπλοκο ως συστημα για να φτιαξουμε ρεαλιστικο αναλυτικο μοντελο.
Για αρχη να θυμησω οτι υπαρχει και σημαντικη εξατμιση, ειδικοτερα το καλοκαιρι. Ειδικοτερα με ανεμιστηρες ειναι της ταξεως των 2-3 λιτρων την ημερα για ενα ενυδρειο 200 λιτρων.
Εαν προσθετουμε απλα νερο απο φιλτρο ανθρακα, τοτε θα φευγει μονο οτι δεν προλαβε να εξατμιστει.
Αυτο σημαινει οτι η σκληροτητα θα ανεβαινει συνεχως, κατι που δεν θελουμε.
Απο την αλλη η εξατμιση δεν ειναι σταθερη.
Οσο για τα νιτρικα, αυτα εξαρτωνται απο το ταισμα, αλλα και τη φωτοσυνθεση και κατ επεκταση την αναπτυξη των φυτων, που εξαρταται αμεσα απο την ποσοτητα CO2.
Και επειδη σε ενα φυτεμενο, κλαδευουμε με τους κουβαδες, η αναλυτικη προσεγγιση ειναι για δυνατους παικτες.

Ως προς το πρακτικον του θεματος, μιας και τα φιλτρα ανθρακα δεν εχουν και καμμια τρελη παροχή, το να το αφηνει κανεις ανοιχτο για καποιες ωρες με χρηση αυτοματης υπερχειλισης δεν ειναι απαγορευτικο, καθε αλλο.
Ο λογος που δεν φοριεται πολυ αυτη η λυση ειναι οτι σπανια υπαρχει στα ενυδρεια αποχετευση που να μπορεις να εμπιστευθεις οτι δεν θα πλημμυρισεις.
Υποψιν οτι στις χαμηλες ροες, ενα μικρο σκουπιδακι μπορει να κανει το θαυμα του.
Καπως ετσι οδηγουμαστε σε φλοτερ, αυτοματισμους, αντλιες, ρελεδες, κοντρολερ και παει λεγοντας....

Και επι του πρακτικοτερου, η χαμαλοδουλεια ειναι το κουβαλημα του νερου.
Οτι το μειωνει καλο ειναι.. Εξ ου και τα δοχεια στα μπαλκονια, με τους θερμαντηρες και τις αντλιες, ωστε η αλλαγη να γινεται γρηγορα, χωρις κουβαλημα αλλα με φυσικη επιτηρηση.
Ενυδρειο χωρις επιβλεψη για μηνα δεν ειναι ενυδρειο, αλλα λαχειο.

παντως προσωπικα το καλοκαιρι, μια ωσμοση με ηλεκτροβανα και φλοτερακι την κρεμαω με το που μπαινουν οι ανεμιστηρες, για την εξατμιση.

ΥΓ Δεν ειναι μονο φλοτερακι, εχει και αυτοματισμο απο πισω, γιατι τα φλοτερ κολανε.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-05-16, 11:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για το redox μιλουσε πιστευω. http://www.americanaquariumproducts....Potential.html
Για τη σχεση του με τις αλλαγες νερου στο (7) εδω http://www.americanaquariumproducts...._cleaning.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-05-16, 11:48
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δεν με φοβίζει η κατασκευή του ρελέ, που ''απλό'', ειδικά για ένα πραγματικό μάστορα που πιάνουν τα χέρια του όπως εσύ. Συνήθως, πολλά απλά μαζί, καλούν με βεβαιότητα το Μέρφυ και τους ''άδικους'' νόμους του. Κάθε αυτοματισμός και συσκευή που προστίθεται σε ένα σύστημα αυξάνει γεωμετρικά τη πιθανότητα κάτι να πάει κάτι στραβά ιδιαίτερα, αν είναι D.I.Y και αυτός που το φτιάχνει δεν είναι μάστορας με πολύπλευρη πρακτική εμπειρία, όπως εσύ. Αλλωστε ο εν λόγω αυτοματιμός με ρελέ, ηλεκτοβάνα, καλωδιώσεις φίλτρα, δεν θα είναι ο μόνος παράγοντας που μπορεί να πάει στραβά σε ένα ενυδρείο. Είναι χιλιάδες άλλοι! Αν αθροίσεις όλους τους παράγοντες μαζί, συν ένα ερασιτέχνη αρχάριο σαν και εμένα, να τα διαχειριστεί, θα καταλάβεις τι εννοώ. Είμαι μηχανικός στο επάγγελμα και έχω υλοποιήσει πολλές μελέτες και κατασκευές. Εχω μελετήσει, παρεβρεθεί και επιβλέψει πολλές δουλειές και έχω εξάγει τα εξής συμπεράσματα.
Οι χειρώτερες αστοχίες, γίνονται όταν σε ένα ''απλό'' project προστίθονται κάμποσες ''απλές'' παντέτες, που με αν είχαν μελετηθεί περισσότερο ,θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί ή αποριφθεί! Στις κατασκευές με τις οποίες έχω ασχοληθεί, τους μεγαλύτερους μπελάδες και αστοχίες, τους έχουν φέρει τα διάφορα έχτρα συστήματα προστασίας ή ασφαλείας ή εξτρα ευκολίες, που εγκαταστάθηκαν και συντηρούνται από μη πραγματικά ειδικευμένο προσωπικό. (Είναι πίο σπάνιο στην Ελλάδα και από Σιβηρική τίγρη)!
Δεν υπάρχουν ''απλές'' δουλειές για τους αρχάριους. Ακόμη και να σερβίρεις καφέδες σε καψιμί, είναι δοκιμασία, αν το κάνεις για πρώτη φορά, ακόμη και αν έχεις δίπλωμα πολυτεχνείου και δύο master στη Μηχανική. Αν δε έχει κανείς αυτό κατά νου, οι μεγάλες αστοχίες είναι δεδομένες!
Εκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες. Είναι σπατάλη χρόνου και συχνά χρήματος και όχι οικονομία, ''να προσπαθείς να γίνεις Λουμίδης στη θέση του Λουμίδη'', ειδικά αν δε τόχεις, όπως εγώ!
Σχεδίαζε όσο περισσότερο μπορείς ένα project και έχε πάντα κατά νου την απλότητα ότι, οτιδήποτε αξίζει να το κάνεις, αξίζει το κάνεις μόνο αν το κάνεις σωστά. Με αυτό κατά νου, απλά τα προβλήματα θα είναι διαχειρίσιμα και λιγώτερο ''καταστροφικά'', πάντα όμως παρόντα.
Υ.Γ Σήμερα ήρθε ο μάστορας της Miele , για να επισκευάσει ένα πλυντήριο επταετίας, αξίας 1500 Ευρώ.
Ο χρησμός ήταν, μετά από 35 ευρώπουλα. Φταίει η πλακέτα που κάνει 430 Ευρώ, και που θα είναι ετοιμοπαράδοτη σε 15 εργάσιμες μέρες! Σίγουρα στη πραγματικότητα η βλάβη είναι ''απλή''. Κατά πάσα πιθανότητα κάποιος πυκνοτάκος ή αντίσταση αξίας λίγων ευρώ. Τι να το κάνω όμως εγώ αυτό, το σούπερ ντούπερ Κ@λοMiele και τη πλακέτα που από λειτουργείες μόνο καφέ δε ψήνει, το μάστορα των 35 ευρώ το μισάωρο με στολή γιατρού, και τους άλλους δύο άλλους εξωτερικούς ''μαστόρους'', ''που δε μπορούνε να βάλουνε χέρι'' στη πλακέτα γιατί ουδής από αυτούς, ούτε καν αυτοί της Miele, ξέρουν ή θέλουν να μάθουν πως λειτουργεί! Δε φταίω που που δε πήρα εξαρχής, ένα Τούρκικο (!) σπαρτιάτικο Πίτσος των 350 Ευρώ και να είχα ''βρεί την υγειά μου'';
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-05-16, 14:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμπαθατε με, αλλα θα μας διαβασει κανας χημικος και θα μας παρει με τις ντοματες.
Οξειδωση λεγεται η ενωση χημικων στοιχειων με το στοιχειο Οξυγονο.
Συχνα αναφερεται και ως καυση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το redox μιλουσε πιστευω. http://www.americanaquariumproducts....Potential.html
Για τη σχεση του με τις αλλαγες νερου στο (7) εδω http://www.americanaquariumproducts...._cleaning.html
Σωστά με διόρθωσε/συμπλήρωσε ο Σπύρος
Το φαινόμενο της οξειδοαναγωγής εννοούσα, λάθος διατύπωση
-------------------
Τώρα για τα υπόλοιπα.
Για το θέμα της εξάτμισης συμφωνώ, προσθέτοντας μόνο το νερό που εξατμίζεται αυξάνονται οι σκληρότητες, αυτό συμβαίνει με τα φλοτέρ που συμπληρώνουν μόνο ότι εξατμίστηκε, αν όμως συμπληρώνεις νερό με το τρόπο που συζητάμε , επειδή δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβός το νερό που εξατμίζεται τη κάθε φορά, προγραμματίζεις καθημερινά μια μικρή προσθήκη, με την εμπειρία θα δεις το πόσο πρέπει , και αυτό πάντα να είναι παραπάνω από το νερό που παρατήρησες πως εξατμίζεται, θεωρώ πως μειώνεις το φαινόμενο της αύξησης της σκληρότητας, και με την εβδομαδιαία αλλαγή μειώνεις έως και εξαλείφεις το πρόβλημα αυτό.
Το αν λειτουργούν ή όχι οι αντλίες είναι πραγματικά μια άσκηση ανάδευσης.
Τώρα για άλλα πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν, ότι έχω αναφέρει έως τώρα το λειτουργώ, το ενυδρείο που λειτουργεί με αυτό το τρόπο φέτος το καλοκαίρι κλείνει 2 χρόνια λειτουργίας. Στο 1ο χρόνο λειτουργίας, με παρατηρήσεις και μετρήσεις είδα πως μπορεί να βελτιωθεί το όλο σύστημα ή πως μπορεί να γίνει πιο ασφαλές και οικονομικό και τα εφάρμοσα. Φέτος το Χειμώνα έκανα και τη τελευταία βελτίωση, αυτή που τ φρέσκο νερό να πέφτει επάνω στους θερμαντήρες, έτσι θεωρώ πως έλυσα κατά κάποιο τρόπο και αυτό το θέμα που με απασχολούσε, η απότομη πτώση της θερμοκρασίας. Το προηγούμενο καλοκαίρι (από Μάιο/Ιούνιο έως και Οκτώβριο) οι αλλαγές γινόντουσαν με αυτό τον τρόπο χωρίς καμία δικιά μου παρέμβαση, και συγκεκριμένα οι αλλαγές γινόντουσαν 6 το πρωί (την ώρα δηλαδή που εγώ κοιμόμουν) που το νερό είναι πιο δροσερό για να αποφύγω απότομη αύξηση της θερμοκρασίας επειδή οι σωλήνες είναι εξωτερικές και στην αρχή βγάζουν πολύ ζεστό νερό.
Το σύστημα με το ρελέ αποδείχθηκε πολύ αξιόπιστο γιατί όπως είπα πιο πάνω, ο ρελε είναι διπλός και χρησιμοποιώ τον αφοπλισμό του για να διακόψω τη παροχή ρεύματος, που σε αυτό η πιθανότητα δυσλειτουργίας θεωρητικά αδύνατη, και χρησιμοποιώντας και τις 2 επαφές διπλασιάζω αυτόματα την ασφάλεια λειτουργίας.
Τώρα ότι μπορεί να συμβεί κάτι ποτέ δεν είναι απίθανο, ο Μέρφυ καλά τα λέει άσχετα ότι δεν μας βολεύουν, για αυτό έκατσα και σκέφτηκα για το κάθε εξάρτημα τι θα συμβεί αν δεν λειτουργήσει σωστά.
Στην υπερχείλιση μπήκε σίτα, σαν και αυτή που βάζουμε στο μπαστούνι εξωτερικού φίλτρου, 2 χρόνια τώρα κανένα πρόβλημα, όποτε το θυμάμαι το καθαρίζω.
Χρονοδιακόπτης, αν δεν λειτουργήσει δεν θα γίνει αλλαγή.
Ηλεκτρομαγνητική , αν δεν λειτουργήσει δεν θα μπει φρέσκο νερό και οι αντλίες των φίλτρων δεν θα λειτουργούν για όση ώρα θα έπρεπε να μπαίνει φρέσκο νερό. Από όσο έχω παρατηρήσει , χρόνια έχουμε πλυντήρια ρούχων και σπάνια έχω ακούσει πως έχει παρουσιαστεί πρόβλημα σε αυτό το εξάρτημα. Να πω πως έχω βάλει ηλεκτρομαγνητική πλυντηρίου ρούχων.
Ρελέ, όπως είπα και πριν , λειτουργεί με τον αφοπλισμό , και οι 2 επαφές μειώνουν στο μισό τη πιθανότητα προβλήματος.
Φίλτρο άνθρακα, μπορεί να μπουκώσει, περιοδικά το ελέγχουμε, έτσι και αλλιώς όμως θα το αλλάζουμε κάθε χρόνο.
Αυτά είναι όλα, απλή κατασκευή με πολύ λίγα κινούμενα μέρη (ρελέ & ηλεκτρομαγνητική).
Και όπως είπα και πριν , όλα τα εξαρτήματα λειτουργούν σχεδόν 2 χρόνια χωρίς να συμβεί ποτέ κάποιο πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-05-16, 10:36
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
ξέρεις πολλούς να έχουν κήπους , και ειδικά > 200 τμ ;
Στα πολύ Βόρεια Προάστια μπορεί, στα δυτικά άντε κανα ταράτσοκηπο
Οι περισσότεροι δε γνωρίζουν την έκπτωση. Εταιρείες το κυνηγάνε περισσότερο. Σίγουρα τα σπίτια αυτά είναι λίγα (μας έφαγε η διαμερισματολαγνεία βλέπεις) και σίγουρα λιγότερα από αυτά στις φτωχογειτονιές που δεν είναι καν συνδεδεμένα με το δίκτυο και ρίχνουν την αποχέτευση σε παλαιά πηγάδια οπότε δεν πληρώνουν καθόλου τέλη αποχέτευσης.

Στο θέμα μας, αυτό που έχω καταλάβει από τη μικρή μου ενασχόληση με το ενυδρείο είναι ότι αν το σπίτι είναι δικό σου μπορείς να "πάρεις όλα τα απαραίτητα μέτρα" (το έθεσα πολύ κομψά νομίζω μιας και αναφέρομαι σε σκαψίματα, τρύπες σε τοίχους, σωληνώσεις κτλ) ώστε να κάνεις τη ζωή σου πολύ εύκολη. Και όσο περισσότερο το έχεις με τους αυτοματισμούς τόσο το καλύτερο. Αν δεν είναι δικό σου το σπίτι όμως τότε το παίδεμα είναι σίγουρα μεγαλύτερο. Πολλές φορές είναι και οι γείτονες περιοριστικοί παράγοντες. Στο δικό μου έχω μία αντλία να βάζει και το νερό βγαίνει με φυσική ροή. Η θέση του ενυδρείου είναι τέτοια που ο εξοπλισμός για τις αλλαγές στήνεται και ξεστήνεται κάθε φορά. Με το νερό που βγάζω ποτίζω τα φυτά τα οποία δείχνουν να το εκτιμάνε δεόντως!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προετοιμασία νερού αλλαγής ,θερμοκρασία και κατανάλωση ρεύματος. Tareki Γλυκό νερό - Γενικά 15 03-05-15 23:24
Ερωτήσεις για διαδικασία αλλαγής νερού raniah Γλυκό νερό - Γενικά 14 11-04-12 18:44
video αλλαγής νερού? mitsos1975 Αρχάριοι γλυκού νερού 24 21-02-11 20:09
Μέθοδος αλλαγής νερού Celda Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 19-08-05 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12958 seconds with 13 queries