Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-15, 21:35
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ (αντε να σας δω)

Παδια καλησπερα,πριν λιγο καιρο ειχα κανει ενα thread σχετικα με το υποστρωμα που μπορουσα να εχω στο ενυδρειο μου.Για να παρω λοιπον τα πραγματα απο την αρχη,διαθετω ενα 60 λιτρο ενυδρειο με φυτα οπως ανουμπια,microsorum pteropus,κερατοφυλλο καθως και alternanthera reineckii.Επειδη λοιπον το υποστρωμα που διαθετω ειναι ψιλο χαλικακι στο χρωμα της αμμου σκεφτηκα εαν μπορουσα να βαλω για υποστρωμα το κοινο σε ολους χωμα που βαζουμε στις γλαστρες για να ενισχυθουν τα θρεπτικα συστατικα.Στο τοτε θεμα που ειχα ανοιξει ακουστηκαν ενδιαφερουσες προτασεις με την πιο κοινη να ειναι η τυρφη καλα πλυμενη και "ψησιμο" στο φουρνο στους 180 βαθμους.Αυτο επραξα λοιπον, "εστησα' απο την αρχη το ενυδρειο βαζοντας σαν πρωτο υποστρωμα την τυρφη πλυμμενη και ψημμενη και απο πανω την ψιλη αμμο με το νερο που ηδη ειχε αφαιρεθει.Το θεμα μου ειναι πως εδω και δυο μερες τονερο ειναι καφε και θολο και κανω συνεχεια αλλαγες με την ελπιδα οτι μπορει να φυγει αν και μπορω να πω οτι εχει ενα γουστο αφου τροπον τινα προσμοιωνεται το εξωτερικο περιβαλλον.Οι μετρησεις ειναι πολυ καλες θα ελεγα οι ιδιες πλην της σκληροτητας που εχει πεσει λιγο.Δυο ερωτησεις :1) Γνωριζει κανενας εαν θα φυγει αυτη η θολουρα με συχνες αλλαγες και 2)εφοσον οι μετρησεις ειναι καλες υπαρχει καποια περιπτωση να κινδυνευουν τα ψαρια;;
Σας ευχαριστω πολυ
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-15, 22:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καμια φωτο θα βοηθαγε.
μου ακουγεται σαν bacterial bloom σε συνδιασμο με τις τανινες και το μαυρισμα του νερου απτην τυρφη.
και τα δυο λογικα μου φαινονται,αφου με το ψησιμο δεν σημαινει πως αποφευγεις το Bacterial bloom σε νεοστημενο ενυδρειο και το μαυρισμα του νερου ειναι φυσικο αφου εβαλες τυρφη.
τη χρησιμοποιουμε για να κανουμε Black water.

για το χρωμα βαλε ανθρακα στο φιλτρο.σιγα σιγα θα καθαρισει αν σε ενοχλει τοσο πολυ η αν τα ψαρια σου δεν θελουν Black water.

για το bacterial bloom δεν μπορεις να κανεις και πολλα.
αν οι μετρησεις σου ειναι ενταξει,θα φυγει μονο του.
αν εχεις ψαρια μεσα τωρα αυξησε την αναταραξη στην επιφανεια για να οξυγονωνεται καλα το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-15, 22:17
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καμια φωτο θα βοηθαγε.
μου ακουγεται σαν bacterial bloom σε συνδιασμο με τις τανινες και το μαυρισμα του νερου απτην τυρφη.
και τα δυο λογικα μου φαινονται,αφου με το ψησιμο δεν σημαινει πως αποφευγεις το Bacterial bloom σε νεοστημενο ενυδρειο και το μαυρισμα του νερου ειναι φυσικο αφου εβαλες τυρφη.
τη χρησιμοποιουμε για να κανουμε Black water.

για το χρωμα βαλε ανθρακα στο φιλτρο.σιγα σιγα θα καθαρισει αν σε ενοχλει τοσο πολυ η αν τα ψαρια σου δεν θελουν Black water.

για το bacterial bloom δεν μπορεις να κανεις και πολλα.
αν οι μετρησεις σου ειναι ενταξει,θα φυγει μονο του.
αν εχεις ψαρια μεσα τωρα αυξησε την αναταραξη στην επιφανεια για να οξυγονωνεται καλα το νερο.
φωτογραφια εβγαλα αλλα δυστυχως δεν βοηθα ιδιαιτερα για να σε διευκολυνω.Πιστευεις πως η θολουρα μπορει να οφειλετε σε bacterial bloom;Διοτι ημουν βεβαιος πως μπορει να οφειλεται στο χωμα.Ανθρακα εβαλα χτες μπας και συμμαζεψει τιποτα και λειτουργω μονο το βραδυ αεραντλια για παραπανω οξυγονωση καθοτι και τα φυτα σταματουν να φωτοσυνθετουν εφοσον κλεισει το φως και "τραβανε" περισσοτερο οξυγονο.Θεωρεις πως με συχνες αλλαγες θα εξαλειφθει σε καποιο βαθμο ολο αυτο ή τζαμπα χαλαω την βιολογια;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-11-15, 22:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χωρις να δω τι να σου πω?
μπορει να ειναι Bacterial bloom,μπορει και να ειναι απλα σκονη.
αν δεν καθαριζει με αλλαγες νερου η με ενυδρειακη βατα στο φιλτρο ειναι bacterial bloom.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-11-15, 22:24
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

αλλαγες καθημερινες σε ποσοστο 25% ειναι καλα;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-11-15, 22:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα ειναι.προσεξε η θερμοκρασια του νερου της αλλαγης να ειναι οσο πιο κοντινη γινεται σε αυτη του ενυδρειου.

και κανε και μετρησεις για αμμωνια και νιτρωδη τακτικα.
και καθε μερα αν γινεται.
το ταισμα περιορισε το μεχρι να δεις οτι καλυτερευει η κατασταση με τον ενα η τον αλλο τροπο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-11-15, 04:06
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Αφησε την αεραντλια να δουλευει συνεχως μεχρι να
φυγει η θολουρα(μηπως ειναι bacterial bloom).
Διαβασε και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-11-15, 10:34
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Κατα 90% δεν ειναι bacterial bloom καθως η πολυ θολουρα αρχιζει να υποχωρει.Το θεμα ειναι με το καφε νερο που καταληγει μαυρο και με δυσκολια φαινονται τα ψαρια αν και καθημερινα κανω αλλαγη.Μου φαινεται οτι το πειραμα με την τυρφη πετυχε μεν δεν ειχε τα αναλογα αποτελεσματα δε.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-11-15, 10:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιατι;
τα αποτελεσματα ηταν μια χαρα αναμενομενα.
η τυρφη εχει τανινες και χουμικα οξεα που μαυριζουν (και μαλακωνουν) το νερο.
δεν ξερω τι ερευνα εκανες πριν τη βαλεις,αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει αρθρο για τυρφη πουθενα που να μην αναφερει πως θα μαυρισει και το νερο

βαλε ανθρακα στο φιλτρο και σιγα σιγα θα καθαρισει.
καποια στιγμη θα σταματησει να βγαζει χρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-11-15, 11:12
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Οντως ειχα διαβασει οτι το χρωμα του νερου θα αλλαζε αλλα οχι σε τετοιο σημειο.Οταν το εβαλα σα πρωτο υποστρωμα και απο πανω το καλυψα εξ'ολοκληρου με αμμο ημουν σχεδον βεβαιος οτι ναι μεν θα εβγαζε αλλα θα ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα.Σκεφτομαι να αφαιρεσω ενα μεγαλο κομματι απο το πατο του ενυδρειου και να αφησω μονο εκεινο που εχω φυτεμενο προκειμενου να περιοριστει η μαυριλα.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-11-15, 12:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι να μην το κανεις,γιατι μπορει ναχεις πιο σοβαρα προβληματα με αμμωνια.
κανε αλλαγες νερου και βαλε ανθρακα στο φιλτρο.
θελει υπομονη.
θα καθαρισει.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-15, 12:23
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Σιγουρα θα ξαναεβαζα το ιδιο νερο μετα την αλλαγη και σταδιακα θα εκανα μικρες αλλαγες.Αλλα εφοσον μου λες οτι θα φυγει οκ.Θα το παλεψω με συχνες αλλαγες και ανθρακα
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-11-15, 13:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σωστά σου είπαν τα παιδιά. η τύρφη θα έβγαζε καφετίλα άπειρη, αυτή καθαρίζει μόνο με ενυδρειακό βαμβάκι να πιάσει τα σωματίδια και με άνθρακα που θα αποχρωματίσει μέχρι κάποιο βαθμό, όχι αμέσως και ούτε τελείως, ο πλήρης αποχρωματισμός ίσως πάρει και εβδομάδες, και όσο πειράζεις το βυθό τόσο θα βγάζει καφετίλα. Τώρα αν είναι και bacterial bloom εκεί θέλει υπομονή, υπάρχουν οργανικοί ρύποι και έχουν αναπτυχθεί ετερότροφοι οργανισμοί, και όσο υπάρχουν ρύποι οι οργανισμοί θα τρώνε και θα ζουν και θα πολλαπλασιάζονται, και αλλαγές να κάνεις θα συμβαίνει πάλι το ίδιο. Επειδή όμως στη περίπτωση σου δεν είμαστε βέβαιοι πιο από τα 2 συμβαίνει, ή μπορεί να συμβαίνουν και τα 2 , βάλε ενυδρειακό βαμβάκι και άνθρακα να εξαλείψουμε τη καφετιλα από τη τύρφη και να δούμε πως θα πάει. Επίσης να κάνεις τακτικά μετρήσεις να βλέπεις τα επίπεδα αμμωνίας, νιτρωδών, και νιτρικών, η τύρφη είναι οργανικό υλικό και παράγει αμμωνία, οι αλλαγές θα βοηθήσουν . Η άλλη λύση είναι να ξυλώσεις το βυθό και φτου και από την αρχή, αλλά θα πρέπει να βγάλεις τα ψάρια , να βάλεις άλλο βυθό και να ξαναβάλεις τα ψάρια, αλλά θέλει προσοχή στις θερμοκρασίες , δεν θα πρέπει να υπάρχουν απότομες μεταβολές θερμοκρασίας ούτε για τα ψάρια αλλά ούτε και για τη βιολογία του φίλτρου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-11-15, 13:37
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Το ενυδρειακο βαμβακι σε πιο σημειο του φιλτρου μπαινει;Αυτη την στιγμη απο κατω προς τα πανω εχω μπλε σφουγγαρι και ανθρακα
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-15, 13:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειακο βαμβακι σε πιο σημειο του φιλτρου μπαινει;Αυτη την στιγμη απο κατω προς τα πανω εχω μπλε σφουγγαρι και ανθρακα
Αλλοι το βάζουν τελευταίο και άλλοι μετά τα σφουγγάρια, προσωπικα προτιμώ την εξης σειρα, χοντρό σφουγγάρι, ψιλό σφουγγάρι, ενυδρειακό βαμβάκι , βιολογικό υλικο, και ο λόγος που το κάνω είναι για να προστατέψω το βιολογικό υλικο και να μη λερώνεται εύκολα. Ο άνθρακας πάντα τελευταίος, για να μη μπουκώσει και αυτος με σκουπιδάκια και το νερό να έχει άμεση επαφη μαζί του
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-15, 13:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το ενυδρειακο "βαμβακι",θα το βαλεις στο τελος.εκει οπου επιστρεφει το νερο στο ενυδρειο δηλαδη.
στα περισσοτερα εξωτερικα φιλτρα,αυτο ειναι πανω πανω.

αλλιως μπορεις να βαλεις κ ενα μικρο εσωτερικο να δουλευει μονο με ενυδρειακο βαμβακι και να το αλλαζεις μια φορα τη βδομαδα.φτηνο ειναι και δε θα χρειαζεται να πειραζεις και το κυριο φιλτρο σου.

αν δεν εχεις αλλο φιλτρακι,τοτε βαλτο στο κυριο φιλτρο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-15, 14:00
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειακο "βαμβακι",θα το βαλεις στο τελος.εκει οπου επιστρεφει το νερο στο ενυδρειο δηλαδη.
στα περισσοτερα εξωτερικα φιλτρα,αυτο ειναι πανω πανω.

αλλιως μπορεις να βαλεις κ ενα μικρο εσωτερικο να δουλευει μονο με ενυδρειακο βαμβακι και να το αλλαζεις μια φορα τη βδομαδα.φτηνο ειναι και δε θα χρειαζεται να πειραζεις και το κυριο φιλτρο σου.

αν δεν εχεις αλλο φιλτρακι,τοτε βαλτο στο κυριο φιλτρο σου.
Αυτο ακριβως θα ελεγα τωρα,εχω και ενα δευτερο εσωτερικο φιλτρο μονο με σφουγγαρι μπλε.Να το βαλω και αυτο μεσα για προσθετη βοηθεια και να βαλω σε αυτο ενυδρειακο βαμβακι ακριβως κατω απο τα σφουγγαρια δηλαδη στην εισοδο του καδου;Και κατι αλλο μηπως θα ηταν προτιμοτερο να αντικαστασω το μπλε σφουγγαρι με μαυρο;Εχω διαβασει -αλλα στο web δεν μπορει να εισαι ποτε σιγουρος-πως ειναι απο τα καλυτερα για καθαρισμο και "κρυσταλλινο" νερο
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-11-15, 14:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ακριβως θα ελεγα τωρα,εχω και ενα δευτερο εσωτερικο φιλτρο μονο με σφουγγαρι μπλε.Να το βαλω και αυτο μεσα για προσθετη βοηθεια και να βαλω σε αυτο ενυδρειακο βαμβακι ακριβως κατω απο τα σφουγγαρια δηλαδη στην εισοδο του καδου;Και κατι αλλο μηπως θα ηταν προτιμοτερο να αντικαστασω το μπλε σφουγγαρι με μαυρο;Εχω διαβασει -αλλα στο web δεν μπορει να εισαι ποτε σιγουρος-πως ειναι απο τα καλυτερα για καθαρισμο και "κρυσταλλινο" νερο
Μόνο αν το μαύρο έχει άνθρακα, αλλιώς είναι το ίδιο με τα μπλε κοκκινα κιτρινα ροζ και όλα τα χρώματα του ουράνιου τόξου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-11-15, 21:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως ειχα διαβασει οτι το χρωμα του νερου θα αλλαζε αλλα οχι σε τετοιο σημειο.Οταν το εβαλα σα πρωτο υποστρωμα και απο πανω το καλυψα εξ'ολοκληρου με αμμο ημουν σχεδον βεβαιος οτι ναι μεν θα εβγαζε αλλα θα ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα.Σκεφτομαι να αφαιρεσω ενα μεγαλο κομματι απο το πατο του ενυδρειου και να αφησω μονο εκεινο που εχω φυτεμενο προκειμενου να περιοριστει η μαυριλα.
Αν εγινε μεχρι τοσο, εισαι ΟΚ


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολο νερο. aNe Γλυκό νερό - Γενικά 19 07-04-14 00:35
θολο νερο karterhs Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 17-06-12 11:28
Θολο νερο rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 02-08-10 14:24
ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ aspaagyro Αρχάριοι γλυκού νερού 9 19-04-10 20:59
θολο νερο τονυ Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-02-08 20:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06559 seconds with 13 queries