Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-10-15, 12:15   #1
Ξεκίνημα από την αρχή
 
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas
Senior Member
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος 16-10-15, 12:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας!!! Εχω ενα ενυδρειο 110lt και το ειχα ανενεργο 5 χρονια. Τωρα επειδη θα ξαναξεκινησω το χομπυ το καθαρισα και το γεμισα για μια βδομαδα να δω αν αντεχει.Συγχρονος διαβαζω το forum και επισκεπτομαι ολα τα μαγαζια κοντα και μακρυα απο το περιστερι που μενω και εχω απογοητευτει. Εκτος αν εχει αλλαξει τοσο πολυ η τεχνολογια και εχουν γινει ολα ευκολα. Ολοι μου ειπαν για φαμακα ποθ σε 4 μερες βαζω ψαρι...ολη αυτη η πλευρα ειναι ηρεμα παρε οτι θες κτλ.
1.Εχετε να μου προτεινετε καποιο μαγαζι που μπορω να εμπιστευτω?
Τα πιο πολλα που ηξερα εκλεισαν και αυτα που πηγα ηταν στα κακα τους χαλια.Βρωμικα ενυδρεια, μικρη ποικιλια, συμπεριφορα.
Αυτη την στιγμη εχω το ενυδρειο juwel 110 lt, αγορασα αμμο λευκη ψιλη χαλαζιακη, πετρες διαφορες, θερμοστατη, αεραντλια και ενα εξωτερικο φιλτρο fluval 206.Εσωτερικο το εχω βγαλει απο παλια.
2.Τι υλικα να βαλω στο φιλτρο?
Παλια βαζαμε κατι μαυρα αστερακια, ανθρακα και σφουγκαρακια. Τωρα διαβαζω εχουν αλλαξει. Το φιλτρο εχει 3 κεσεδακια και μια καθετη θηκη με 2 μαυρα σφουγγαρια.
3.Τι ψαρακια να βαλω και ποσα. Λεω να παω σε ηρεμα κοινωνικα αλλα με λιγη δραστηριοτητα. Οχι στασιμα. Μου αρεσουν και τα λιγο ημιαγρια αλλα δεν ξερω τον συνδιασμο (kribensis,ramizeri,αγγελοψαρα...) και αν ταιριαζουν με τα λιτρα.
4.Υπαρχει περιπτωση να βρω μπολι απο καππου αλλιως να ξεκινησω με αμμωνια?
Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για την εκθεση που εγραψα
Εμφανίσεις: 3657
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-15, 12:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Ξανά Καλώς ήρθες!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!!! Εχω ενα ενυδρειο 110lt και το ειχα ανενεργο 5 χρονια. Τωρα επειδη θα ξαναξεκινησω το χομπυ το καθαρισα και το γεμισα για μια βδομαδα να δω αν αντεχει.Συγχρονος διαβαζω το forum και επισκεπτομαι ολα τα μαγαζια κοντα και μακρυα απο το περιστερι που μενω και εχω απογοητευτει. Εκτος αν εχει αλλαξει τοσο πολυ η τεχνολογια και εχουν γινει ολα ευκολα. Ολοι μου ειπαν για φαμακα ποθ σε 4 μερες βαζω ψαρι...ολη αυτη η πλευρα ειναι ηρεμα παρε οτι θες κτλ.
1.Εχετε να μου προτεινετε καποιο μαγαζι που μπορω να εμπιστευτω?
Τα πιο πολλα που ηξερα εκλεισαν και αυτα που πηγα ηταν στα κακα τους χαλια.Βρωμικα ενυδρεια, μικρη ποικιλια, συμπεριφορα. Δεν ξέρω πολλά μαγαζιά στην Αθήνα αλλά εμπιστεύομαι στον Σταύρο στην ¶βυσσο http://www.abyssos.gr/ Θα βρεις κι άλλους επαγγελματίες στην αντίστοιχη ενότητα.
Αυτη την στιγμη εχω το ενυδρειο juwel 110 lt, αγορασα αμμο λευκη ψιλη χαλαζιακη, πετρες διαφορες, θερμοστατη, αεραντλια και ενα εξωτερικο φιλτρο fluval 206.Εσωτερικο το εχω βγαλει απο παλια.
2.Τι υλικα να βαλω στο φιλτρο?
Παλια βαζαμε κατι μαυρα αστερακια, ανθρακα και σφουγκαρακια. Τωρα διαβαζω εχουν αλλαξει. Το φιλτρο εχει 3 κεσεδακια και μια καθετη θηκη με 2 μαυρα σφουγγαρια.Αν και δεν έχω ίδιο φίλτρο, στην κάθετη θήκη αφήνεις τα σφουγγάρια. Στα άλλα πάνω-κάτω σφουγγάρι και ενδιάμεσα υλικό για βιολογία (ελαφρόπετρα, siporax, substrat κλπ). ¶νθρακα μπορείς να βάλεις για καμιά βδομάδα στην αρχή για να μαζέψει τίποτα τοξικά και μετά τον πετάς.
3.Τι ψαρακια να βαλω και ποσα. Λεω να παω σε ηρεμα κοινωνικα αλλα με λιγη δραστηριοτητα. Οχι στασιμα. Μου αρεσουν και τα λιγο ημιαγρια αλλα δεν ξερω τον συνδιασμο (kribensis,ramizeri,αγγελοψαρα...) και αν ταιριαζουν με τα λιτρα.για αγγελόψαρα θεωρώ ότι είναι μικρό το ενυδρείο αλλά άνετα βάζεις κριμπένσις, ραμιρέζι κλπ Αποφάσισε ποιό είδος σ΄αρέσει περισσότερο και θα σου γίνουν προτάσεις. Δες και τα ψαράκια της Τανγκανίκα αν δεν έχεις πρόθεση να επεξεργάζεσαι το νερό
4.Υπαρχει περιπτωση να βρω μπολι απο καππου αλλιως να ξεκινησω με αμμωνια?βάλε αγγελία για μπόλι
Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για την εκθεση που εγραψα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-15, 12:50
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ!!! Τα Kribs μου αρεσουν εμφανισιακα πιο πολυ
-------------------------
Τα σφουγγαρακια τα εχω πεταξει. Μπορω να παρω μπλε με το μετρο? στο πανω και κατω κεσεδακι επισης σφουγγαρια και στο μεσαιο βιολογικο? φτανει το βιολογικο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 16-10-15 στις 12:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-15, 13:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα.
Ναι μπορείς να βάλεις μπλε σφουγγάρια με το μέτρο.
Δεν ξέρω πως είναι το φίλτρο σου αλλά προσπάθησε να έχεις όσο πιο πολύ βιολογικό υλικό μπορείς και από σφουγγάρια μόνο τα απαραίτητα για μηχανικό φιλτράρισμα, επίσης μετά τα σφουγγάρια θα χρειαστεί να βάλεις και ενυδρειακό βαμβάκι που θα το αλλάζεις τακτικά και ανάλογα με το πόσο βρωμίζει.
Από ψάρια, σκαλάρια καλύτερα να μη βάλεις, θέλουν κοπάδι των 8 ατόμων και πάνω, και επομένως θα πρέπει να έχεις πιο μεγάλο ενυδρείο, και ύψος πάνω από 55 εκατοστά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-15, 13:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Μπορείς να πάρεις μπλε (θα πρότεινα ψιλότρυπο για να κρατάει τα σκουπιδάκια και να το καθαρίζεις συχνά).
Όπως βλέπω τη ροή μέσα στο φίλτρο στο manual https://ca-en.hagen.com/File/b3378f4...0-44fdc858d921
μπορείς να βάλεις και στο κάτω καλαθάκι βιολογικό υλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-15, 13:20
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω!!! Να καταργησω τελειως την θηκη και να το γεμισω siporax και στα κεσεδακια πανω κατω σφουγγαρια μπλε και στη μεση παλι siporax? η ειναι καλυτερα πιο πολυ σφουγγαρι Εχω και ενα κουτακι που γραφει biopearl, ειναι το ιδιο?
-------------------------
Αυτα τα σφουγγαρια καθε ποτε τα αλλαζουμε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 16-10-15 στις 13:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-15, 14:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω!!! Να καταργησω τελειως την θηκη και να το γεμισω siporax και στα κεσεδακια πανω κατω σφουγγαρια μπλε και στη μεση παλι siporax? η ειναι καλυτερα πιο πολυ σφουγγαρι Εχω και ενα κουτακι που γραφει biopearl, ειναι το ιδιο?
-------------------------
Αυτα τα σφουγγαρια καθε ποτε τα αλλαζουμε?
Τα σφουγγάρια όποτε χαλάσουν, αντέχουν πολύ, αναλογα βέβαια πως θα τα μεταχειρίζεσαι, αν τα βάζεις σε καυτα νερά και τα τσακίζεις στο στύψιμο θα χαλάσουν πιο γρήγορα.
Για βιολογικό υλικό μπορείς να βάλεις και ελαφρόπετρα, αξιόπιστο και φθηνό υλικό.
Αν μπορείς να ερθεις Κερατσινι έλα να σου δώσω μπόλι σε ελαφρόπετρα, και από ότι βλέπω στις φωτό, με το μπόλι που θα σου δώσω ίσως να μη χρειαστεί να πάρεις άλλο βιολογικό υλικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-15, 14:42
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ. Μολις το βαλω να δουλεψει(σαββατοκυριακο) και τα εχω ολα ετοιμα θα σου πω.Χρειαζετε τιποτε αλλο πριν το μπολιασμα? Διαβασα οτι πρεπει να εχω καποια λιγα ψαρια για ταισμα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-15, 14:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω παρα πολυ. Μολις το βαλω να δουλεψει(σαββατοκυριακο) και τα εχω ολα ετοιμα θα σου πω.Χρειαζετε τιποτε αλλο πριν το μπολιασμα? Διαβασα οτι πρεπει να εχω καποια λιγα ψαρια για ταισμα
Ναι, καλό είναι να βάλεις αμέσως ψάρια με το μπόλι, αλλιως να "ταίζεις" το μπόλι με τροφή μέχρι να μπουν ψάρια. Με τροφή εννοώ πως βάζουμε τροφή σε ένα τουλι και το έχουμε στο ενυδρειο για να παράγεται αμμωνία ώστε να συντηρείται η βιολογία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-15, 13:20
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω θα σου στειλω μηνυμα για ραντεβου
-------------------------
Εμφανισιακα μου αρεσουν:ancistrus dolichopterus,botia locahata,cory sterbai,hemigrammus bleheri,leopard danio,tetra cardinal,kribensis,ramirezi.
τι μπορει να ταιριαξει και σε τι ποσοτητα?
-------------------------
Καμμια ιδεα για αυτα τα ψαρια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 17-10-15 στις 13:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-15, 16:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Ένα ζευγάρι ραμιρέζι με μια 10άδα κάρντιναλ θα μ' άρεσε
Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-15, 23:38
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

81,36,45
-------------------------
Υπαρχει δυνατοτητα σε αυτα τα λιτρα για μεγαλυτερη ποικιλια ψαριων.Για να βλεπω διαφορετικες συμπεριφορες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 17-10-15 στις 23:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-10-15, 10:34
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή Ξεκίνημα από την αρχή

Μαζί με τα παραπάνω χωράνε και 6 -8 corydoras sterbai , απλα επειδή ειναι και τα ραμιρεζι βυθού κατα κάποιο τροπο μπορεί να πέφτει ξύλο , σε εμένα τα αγνόησαν παντελώς ,
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-10-15, 21:50
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω!!! Τα κορυ πρεπει να ειναι 8 ιδια ή μπορει 4+4 διαφορετικα?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-10-15, 13:24
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

καλύτερα από το ίδιο είδος ώστε και να κοπαδιάζουν - νιώθουν ανετα 100% αλλά για να μη μπλέξεις με διαφορετικούς παραμέτρους.
¶λλωστε τα 6 άτομα είναι ήδη ο ελάχιστα αποδεκτός αριθμός.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
fluval 206, juwel rekord


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο Ξεκίνημα... _tm_ Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-08-08 19:47
Ξεκίνημα.. vega Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 22-12-07 08:07
Νέο Ξεκίνημα !!! gnostos Αρχάριοι γλυκού νερού 16 23-09-07 23:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06077 seconds with 13 queries