Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-07-13, 14:26   #1
ερωτηση για Φιλτρο και φυτο
 
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski
Member
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος 07-07-13, 14:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα στην παρεα..!!

λιγο πριν κανω την παρουσιαση του ενυδρειου θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα.

1ον τις τελευταιες μερες το φιλτρο μου eheim 2213 σε διαφορες φασεις κανει τον θορυβο οπως οταν παρει αερα στην φτερωτη. Ειναι αυτο κατι? και 2ον πως και καθε ποτε το καθαριζω? η ροη δεν εχει πεσει απο οτι βλεπω. το εχω 1,5 μηνα και τρεχει στο ενυδρειο.

3ον εχω μια ανουμπια (5 μηνες) βγαζει φυλλα εχει μεγαλωσει παρα πολυ εχει 3 μερες που το φυλλο της σα να σαπισε?? τι κανουμε γι αυτο? οριστε και φωτο.
__________________
Εμφανίσεις: 5447
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-13, 15:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλησπερα.

Για το φιλτρο, θα σου ελεγα να τσεκαρεις αν εχει τσακισει σε καποιο σημειο το λαστιχο. Συνηθως σε αυτη την περιπτωση συμβαινει να κανει σαν να εχει αερα μεσα, ενω ειναι για καιρο σε κανονικη λειτουργια.
Αλλιως, μηπως εχεις καμια αεραντλια ή παροχη CO2 κοντα στην εισοδο του φιλτρου?

Τη ρουτινα του καθαρισμου θα τη βρεις μονος σου, μαλλον, αναλογα με τα δεδομενα του ενυδρειου (ιχθυοφορτιση, φυτομαζα). Οταν αρχιζει να μειωνεται η ροη του, καλο ειναι να το καθαριζεις. Τωρα αυτο θα γινει σε 2 μηνες, σε 3, σε 6, απο την παρατηρηση θα το βρεις. Καλο, βεβαια, ειναι να εχεις ενα σταθερο προγραμμα καθαρισμου του ανα καποιους μηνες, πριν αρχισει να πεφτει η ροη.


Η anubia, πιθανως να εγινε ετσι λογω ελλειψης θρεπτικων. Μπορει να μην εχει σχεδον καθολου απαιτησεις, αλλα χρειαζεται κατι για τροφη. Συμβαινει καποιες φορες, παντως, να σαπιζουν φυλλα, αλλα ο εντοπισμος του προβληματος δεν ειναι εμφανης οπως σε αλλα φυτα, λογω της ανθεκτικοτητας της. Βαζεις καποιο λιπασμα, εχεις φυτα γρηγορης αναπτυξης? Οταν παρατηρω καποιο φυλλο σε αυτη την κατασταση, προσωπικα το αφαιρω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-13, 16:32
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

nazgul ειδα μολις οτι και 2ο φυλλο εχει κιτρινησει η μυτη του και μετα παει να σαπισει !!

εχω μεσα κλαδεματα απο πολυσπερμα και ενα κομματι μεγαλο κερατοφυλλο το οποιο το εχω εκει απο τοτε που εμφανιστηκε και το προβλημα. (το κερατοφυλλο θα το βγαλω απλα μεχρι να παει στο ενυδρειο του φιλου το εχω εκει...) λες αυτο να εφαγε το φαγακι της ανουμπιας? και πως το αφαιρεις? απο τον κορμο το κοβεις?? βαζει μεσα στο νερο ψαλιδι ή το ξεριζωνεις...?!

για το φιλτρο που λες οι μετρησεις ειναι καλες που εχω. ιχθυοφορτιση ειμαι "τζαστ" (χρυσοψαρα ειναι κι ολας) φυτομαζα περαν της ανουμπιας και 8-9 κλαδεματακια πολυσπερμα δεν εχω κατι αλλο (το κερατοφυλλο απλα φιλοξενειτε για λιγες μερες ακομα)


ευχαριστω γιωργος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-13, 17:36
G_mat Ο χρήστης G_mat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

η ανουμπια εχει παθει χλωρωση δες εδω http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
βαλε καμια ταμπλετα βυθου και θα εισαι οκ..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-13, 17:48
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_mat Εμφάνιση μηνυμάτων
η ανουμπια εχει παθει χλωρωση δες εδω http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
βαλε καμια ταμπλετα βυθου και θα εισαι οκ..
Προτεινεις ταμπλετα βυθου για ανουμπια? Εισαι εμπειρος στα φυτα?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-13, 17:51
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτεινεις ταμπλετα βυθου για ανουμπια? Εισαι εμπειρος στα φυτα?
μαλλον δεν το καταλαβε καλα ο φιλος .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-13, 18:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_mat Εμφάνιση μηνυμάτων
η ανουμπια εχει παθει χλωρωση δες εδω http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
βαλε καμια ταμπλετα βυθου και θα εισαι οκ..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t=%ED%E5%EF%E9

Ταμπλέτα βυθού για ένα φυτό με ελάχιστες απαιτήσεις, το οποίο δένεται σε σταθερά σημεία (πέτρες ή ξύλα)...???

Αν είσαι απολυτα σίγουρος, οκ. Αλλά τεκμηρίωσε την άποψη σου
Αν όμως δεν είσαι...

@boutas ski κόψε τα προβληματικά φύλλα με ένα ψαλιδάκι, εντός του ενυδρείου
Προσοχή σε πληγές κλπ
Σύντομα θα πετάξει νέα φύλλα. Πιο "σκυλιά" φυτά...δεν έχω δει!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-13, 18:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski
nazgul ειδα μολις οτι και 2ο φυλλο εχει κιτρινησει η μυτη του και μετα παει να σαπισει !!

εχω μεσα κλαδεματα απο πολυσπερμα και ενα κομματι μεγαλο κερατοφυλλο το οποιο το εχω εκει απο τοτε που εμφανιστηκε και το προβλημα. (το κερατοφυλλο θα το βγαλω απλα μεχρι να παει στο ενυδρειο του φιλου το εχω εκει...) λες αυτο να εφαγε το φαγακι της ανουμπιας? και πως το αφαιρεις? απο τον κορμο το κοβεις?? βαζει μεσα στο νερο ψαλιδι ή το ξεριζωνεις...?!
Το κερατοφυλλο σιγουρα ρουφαει στην κυριολεξια τα νιτρικα. Αν δεν χρησιμοποιεις και καποιο γενικο λιπασμα, πιθανο να μην αφησε θρεπτικα για την ανουμπια, με αποτελεσμα να κιτρινιζει. Το polysperma, επισης κανει την ιδια δουλεια. Θα σου προτεινα να μη βγαλεις το κερατοφυλλο, αλλα να χρησιμοποιησεις καποιο γενικο λιπασμα με φειδω.

Για να αφαιρεσεις το φυλλο, α κοψεις το κλαδι της ανουμπιας χαμηλα, αλλα οχι τοσο χαμηλα, ωστε να διαχωρισεις το ριζωμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_mat
η ανουμπια εχει παθει χλωρωση δες εδω http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
βαλε καμια ταμπλετα βυθου και θα εισαι οκ..
Κατι αναλογο παρουσιασε, με τη διαφορα οτι η ανουμπια δε φυτευεται για να προσθεσει ταμπλετα βυθου. Τα θρεπτικα της τα παιρνει απο το νερο, οχι το υποστρωμα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski
για το φιλτρο που λες οι μετρησεις ειναι καλες που εχω. ιχθυοφορτιση ειμαι "τζαστ" (χρυσοψαρα ειναι κι ολας) φυτομαζα περαν της ανουμπιας και 8-9 κλαδεματακια πολυσπερμα δεν εχω κατι αλλο (το κερατοφυλλο απλα φιλοξενειτε για λιγες μερες ακομα)
Τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα ρυπογονα ψαρια, οποτε το πιθανοτερο ειναι να χρειαζεται πιο συχνα καθαρισμα το φιλτρο σου. Ανοιξε το ανα διμηνο για αρχη και βλεπεις σε τι κατασταση ειναι μεσα. Αν ειναι πολυ βρωμικο, να φροντιζεις να καθαριζεται σε αυτο το διαστημα περιπου. Αν οχι, να γινεται σε μεγαλυτερο διαστημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-13, 18:27
G_mat Ο χρήστης G_mat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

ok παιδια μην βαρατε
το δικο μου 60 λιτρα χωρις υποστρωμα με ανουμπιες και ευκολα φυτα ελαβα ταμπλετες και τα φυτα πανε φουλ χωρις προβληματα ετσι και αλλιως η ταμπλετες μπαινουν μακρια απο της ριζες των φυτων 15 με 20 εκατοστα αν παλι νομιζεται σαν ποιο εμπειροι οτι κανω λαθος χιλια συγνωμη..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-13, 18:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω πως ακόμη και η έλειψη καλίου ως πρώτο σύμπτωμα έχει το κιτρίνισμα. Συνήθως ακολουθούν τρύπες στο φυλλωμα

Η έλειψη αζώτου επίσης προκαλεί κιτρίνισμα, κυρίως σε παλιά φύλλα
Το ίδιο και η έλειψη ασβεστίου & έλειψη μαγνησίου

¶ρα το συμπέρασμα δεν είναι τόσο απλό

Εγώ πάντως (τελείως προσωπική άποψη) θα σου πρότεινα αφού αφαιρέσεις τα προβληματικά φύλλα και να περιμένεις ένα χρονικό διάστημα να δεις αν θα παρουσιαστεί και πάλι το πρόβλημα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_mat Εμφάνιση μηνυμάτων
ok παιδια μην βαρατε
το δικο μου 60 λιτρα χωρις υποστρωμα με ανουμπιες και ευκολα φυτα ελαβα ταμπλετες και τα φυτα πανε φουλ χωρις προβληματα ετσι και αλλιως η ταμπλετες μπαινουν μακρια απο της ριζες των φυτων 15 με 20 εκατοστα αν παλι νομιζεται σαν ποιο εμπειροι οτι κανω λαθος χιλια συγνωμη..
Δεν υπάρχει λόγος να βαρέσουμε

Απλα η πρόταση για ταμπλέτες βυθού για ένα φυτό όπως η ανούμπια...ήταν κάπως "υπερβολική" έως βιαστική
Δλδ στα φυτά μεσαίων ή μεγάλων απαιτήσεων...τι πρέπει να βάζουμε???

Αν το πρόβλημα συνεχιστεί, ένα λίπασμα γενικής χρήσης, θα βοηθήσει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 07-07-13 στις 18:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-07-13, 18:41
G_mat Ο χρήστης G_mat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω πως ακόμη και η έλειψη καλίου ως πρώτο σύμπτωμα έχει το κιτρίνισμα. Συνήθως ακολουθούν τρύπες στο φυλλωμα

Η έλειψη αζώτου επίσης προκαλεί κιτρίνισμα, κυρίως σε παλιά φύλλα
Το ίδιο και η έλειψη ασβεστίου & έλειψη μαγνησίου

¶ρα το συμπέρασμα δεν είναι τόσο απλό

Εγώ πάντως (τελείως προσωπική άποψη) θα σου πρότεινα αφού αφαιρέσεις τα προβληματικά φύλλα και να περιμένεις ένα χρονικό διάστημα να δεις αν θα παρουσιαστεί και πάλι το πρόβλημα
-------------------------


Δεν υπάρχει λόγος να βαρέσουμε

Απλα η πρόταση για ταμπλέτες βυθού για ένα φυτό όπως η ανούμπια...ήταν κάπως "υπερβολική" έως βιαστική
Δλδ στα φυτά μεσαίων ή μεγάλων απαιτήσεων...τι πρέπει να βάζουμε???

Αν το πρόβλημα συνεχιστεί, ένα λίπασμα γενικής χρήσης, θα βοηθήσει
Σακη δεν ειπα στον Γιωργο να βαλει 10 ταμπλετες στο ενυδρειο του αλλα αν βαλει 1 ταμπλετα χωρις αλλη λιπανση δεν νομιζω οτ ειναι υπερβολη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-13, 18:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_mat Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη δεν ειπα στον Γιωργο να βαλει 10 ταμπλετες στο ενυδρειο του αλλα αν βαλει 1 ταμπλετα χωρις αλλη λιπανση δεν νομιζω οτ ειναι υπερβολη
Για τα απλά φυτά και τις γενικές περιπτώσεις (εννοώ όταν δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς συμβαίνει) υπάρχουν τα λιπάσματα γενικής χρήσης
Οι ταμπλέτες είναι όντως μια λύση, αλλά το κάθε θέμα και η αντιμετώπιση του...πρέπει να ακολουθεί κάποια στάδια και κυρίως μια αξιολόγηση

Ειδικά όταν μιλάμε για ένα φυτό που δεν παίρνει τα συστατικά από το υπόστρωμα, η μία ταμπλέτα είναι το ίδιο "ακυρη" με τις 10

Δεν προσπαθώ να σε βγάλω λάθος στην σκέψη σου.
Απλά συνηθίζουμε να αποφεύγουμε τα λιπάσματα εαν δεν συντρέχει λόγος, οι ταμπλέτες είναι για φυτά που παίρνουν τα συστατικά απ το υπόστρωμα & οι ανούμπιες θεωρούνται εύκολα φυτά, άρα μπορεί να επανελθει χωρίς την προσθήκη λιπάσματος
Ο χρόνος σε κάποια πράγματα βοηθάει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-07-13, 19:02
G_mat Ο χρήστης G_mat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα απλά φυτά και τις γενικές περιπτώσεις (εννοώ όταν δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς συμβαίνει) υπάρχουν τα λιπάσματα γενικής χρήσης
Οι ταμπλέτες είναι όντως μια λύση, αλλά το κάθε θέμα και η αντιμετώπιση του...πρέπει να ακολουθεί κάποια στάδια και κυρίως μια αξιολόγηση

Ειδικά όταν μιλάμε για ένα φυτό που δεν παίρνει τα συστατικά από το υπόστρωμα, η μία ταμπλέτα είναι το ίδιο "ακυρη" με τις 10

Δεν προσπαθώ να σε βγάλω λάθος στην σκέψη σου.
Απλά συνηθίζουμε να αποφεύγουμε τα λιπάσματα εαν δεν συντρέχει λόγος, οι ταμπλέτες είναι για φυτά που παίρνουν τα συστατικά απ το υπόστρωμα & οι ανούμπιες θεωρούνται εύκολα φυτά, άρα μπορεί να επανελθει χωρίς την προσθήκη λιπάσματος
Ο χρόνος σε κάποια πράγματα βοηθάει

..εχεις δικιο..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-13, 19:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

G mat να σημειωσω ξανα οτι η ανουμπια δεν φυτευεται, οποτε δεν παιρνει θρεπτικα απο το βυθο, αλλα απο το νερο. Γι' αυτο προτεινα γενικο υγρο λιπασμα. Αν ηταν φυτο που ριζωνει στο βυθο, η ταμπλετα θα ηταν μια πολυ καλη λυση.

Υ.Γ. Ελπιζω να μην τις εχεις φυτεμενες τις ανουμπιες στο χαλικι, αλλα δεμενες καπου με το ριζωμα εξω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-07-13, 19:08
G_mat Ο χρήστης G_mat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2013
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
G mat να σημειωσω ξανα οτι η ανουμπια δεν φυτευεται, οποτε δεν παιρνει θρεπτικα απο το βυθο, αλλα απο το νερο. Γι' αυτο προτεινα γενικο υγρο λιπασμα. Αν ηταν φυτο που ριζωνει στο βυθο, η ταμπλετα θα ηταν μια πολυ καλη λυση.

Υ.Γ. Ελπιζω να μην τις εχεις φυτεμενες τις ανουμπιες στο χαλικι, αλλα δεμενες καπου με το ριζωμα εξω.
Εξω της εχω η μια επανω στην ριζα και η αλλη δεμενη επανω σε πετρα..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-07-13, 21:39
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσοχή σε πληγές κλπ
Σύντομα θα πετάξει νέα φύλλα. Πιο "σκυλιά" φυτά...δεν έχω δει!
πληγες τι εννοεις??! οκ θα τα κοψω τα φυλλα (αν και ειναι τα πιο παλια φυλλα και δε θελω να τα κοψω ειναι και ετσι ταξινομημενα τα φυλλα που ειναι πανεμορφο το φυτο..! τεσπα αν ειναι για καλο τα κοβω....

Τωρα για το φυτεμα οι ριζες ειναι κατα 50% εξω και 50% εχουν θαφτει απο την αμμο... αυτο ειναι κακο? φαινεται στην φωτο κιολας.


Για το φιλτρο απλα δηλαδη να βγαλω το κουβαδακι μεσα απο τον καδο και να το κουναω μεσα σε ενα δοχειο με νερο απο το ενυδρειο?? γιατι σφουγγαρια δεν εχει....
-------------------------
και κατι ακομα βλεπω οτι και το πολυσπερμα σα να εχει φαει ζορι... εχει κι αυτο κατι φυλλα που "αδυνατησαν" αρα μαλλον το κερατοφυλλο τα ρουφηξε ολα... γενικα αν μιλαμε για λιπασμα τι λιπασμα να παρω για πειτε καμια γνωμη.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 07-07-13 στις 21:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-07-13, 21:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski
Τωρα για το φυτεμα οι ριζες ειναι κατα 50% εξω και 50% εχουν θαφτει απο την αμμο... αυτο ειναι κακο? φαινεται στην φωτο κιολας.


Για το φιλτρο απλα δηλαδη να βγαλω το κουβαδακι μεσα απο τον καδο και να το κουναω μεσα σε ενα δοχειο με νερο απο το ενυδρειο?? γιατι σφουγγαρια δεν εχει....
Η ριζα του (το χοντρο κομματι), πρεπει να ειναι εκτος βυθου. Οι μικρες ριζες που δημιουργει για να κρατηθει απο καπου στην ουσια, μπορουν να ειναι οπου θελουν.

Τι εννοεις δεν εχεις σφουγγαρια? Εχει και στη συσκευασια ακομα σφουγγαρια. Αν δεν εχεις, πρεπει να παρεις και να το τοποθετησεις κατω. Μετα βιολογικο υλικο και πανω filter wool. Ετσι πρεπει να στηνεται για να ειναι αποδοτικο ως βιολογικο, αλλα και μηχανικο φιλτραρισμα.

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι το εξης:
-το ανοιγεις και στυβεις τα σφουγγαρια (οταν βαλεις) σε νερο ενυδρειου.
-το βιολογικο υλικο μην το ξεπλενεις καθολου, εφοσον ειναι νεοστημενο το ενυδρειο. Μετα απο κανενα χρονο το ξεπλενεις, αλλα και αυτο οχι ολο με τη μια. Σταδιακα απο συντηρηση σε συντηρηση, γα να μη χασεις μεγαλο μερος της αποικιας βακτηριδιων.
-στην κεφαλη υπαρχει η φτερωτη. Με πολυ προσεκτικες κινησεις (για να μη σπασει το κεραμικο αξωνακι), τη βγαζεις και καθαριζεις γυρω γυρω τη βαση της με ενα βουρτσακι (εχει ειδικα η eheim και αλλες εταιριες), ωστε να μην εχουν μεινει βρωμιες.
-αν ο καδος εχει αρκετες βρωμιες μεσα, τον αδειαζεις και βαζεις νερο απο το ενυδρειο, ωστε να μην μενουν υπολειμματα που θα παραμεινουν μεσα στο φιλτρο.
-στο σημειο που κλεινει το φιλτρο, υπαρχει ενα λαστιχακι περιμετρικα της κεφαλης. Εχεις ηδη παρει βαζελινη απο ενα φαρμακειο (προσοχη, χωρις αρωματα) και το περνας χερι. Αυτο θα βοηθησει ωστε να μη φθαρει το λαστιχακι.
-ξαναβαζεις ολα τα υλικα στον καδο, κλεινεις και ετοιμος.


Παράθεση:
και κατι ακομα βλεπω οτι και το πολυσπερμα σα να εχει φαει ζορι... εχει κι αυτο κατι φυλλα που "αδυνατησαν" αρα μαλλον το κερατοφυλλο τα ρουφηξε ολα... γενικα αν μιλαμε για λιπασμα τι λιπασμα να παρω για πειτε καμια γνωμη.
Για γενικο λιπασμα αυτο ειναι παρα πολυ καλο. Αλλα με μεγαλη προσοχη η δοσολογια. Θα παρεις μια συριγγα και θα προσθετεις το 1/3, να μην πω το 1/4 απο τη δοσολογια που προτεινεται στη συσκευασια. Η συγκεκριμενη δοσολογια αναφερεται σε φουλ φυτεμενα ενυδρεια. Αν το παρακανεις, οι αλγες δεν θα αργησουν να κανουν την εμφανιση τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-07-13, 21:51
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ωραια..!! δε ξερω τι εχει μεσα καν..! γιατι ετσι οπως το πηρα απο συνχομπιστα το γεμισα νερο και το εβαλα να δουλεψει μιας και μου ειπε οτι ειμαι ετοιμος..!! (και ετσι ηταν ..!! )

αρα με την ανουμπια ειμαι κομπλε ετσι το εχω το δειχνει και η φωτογραφια..!

τι λιπασμα προτείνετε ? γιατι ουτως ή αλλως θα χρειαστω και στην μονομαχοζουγλα που εχω κανει στη δουλεια...!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-07-13, 22:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
πληγες τι εννοεις??
Πληγές στα χέρια εννοώ
Ισως τραβηγμένη άποψη για κάποιους...αλλοι πάλι είναι της άποψης "φύλαγε τα ρούχα σου...κλπ"
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-07-13, 22:29
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

γιατι το λες σακη ομως? υπαρχει ενδεχομενο να παθει κατι το ενυδρειο ή το ατομο με τις πληγες?

@ nazgul ok αυριο θα παω να παρω ενα φλουρις..!!
-------------------------
κοβω τα 2 κλαδακια βαζω και φλουρις και ελπιζω ολα να πανε καλα..!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 07-07-13 στις 22:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-07-13, 22:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι το λες σακη ομως? υπαρχει ενδεχομενο να παθει κατι το ενυδρειο ή το ατομο με τις πληγες?
Είναι ένα θέμα για το οποίο οι απόψεις διίστανται
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67028
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52073

Αν πάντως υπάρχει κάποια εμφανής και μεγάλη πληγή, νομίζω πως είναι καλό να αποφεύγουμε την επαφή με το νερό του ενυδρείου για όσο χρονικό διάστημα η πληγή παραμένει ανοιχτή
Δεν είμαι γιατρός για να ξέρω ή να έχω αποδείξεις πως κάτι μπορεί να συμβεί
Απλά σκέφτομαι λογικά

Επιπλέον έχει αναφερθεί σε διάφορα ποστς, να αποφευγουμε γενικά την επαφή "πληγη & νερό"
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-07-13, 22:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
γιατι το λες σακη ομως? υπαρχει ενδεχομενο να παθει κατι το ενυδρειο ή το ατομο με τις πληγες?
Θεωρητικα υπαρχει λογω των βακτηριδιων, εχουν γινει διαφορες συζητησεις στο παρελθον, οπως γραφει ο Σακης. Αλλα ο καθενας, πραττει οπως νομιζει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-07-13, 22:43
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

μαλιστα το διαβασα το πρωτο θεμα... καλα ουτως ή αλλως δε βαζω χερια μεσα με εκδορες.. σκεφτομαι να παρω κανα μεγαλο γαντι..!! να ειμαι και πιο σιγουρος οτι ειναι τερμα καθαρο το χερι μου...! ωραια λοιπον αυριο θα σας πω νεα με το φλουρις κτλ... φανταζομαι οτι αποτελεσματα θα δω σε κανα 10ημερο? (για τα αλλα που ψιλο αρπαξαν)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-07-13, 22:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μπορει ναι, μπορει και σε περισσοτερο χρονο. Πρεπει να εχεις υπομονη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-07-13, 09:53
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Μερικές φορές μερικά φυτά απλά δεν κάθονται.
Μου έχει τύχει ανούμπια να βγάζει μεν καινούρια φύλλα αλλά να κιτρινίζουν συνέχεια τα παλιά. Όταν την έβγαλα και στην θέση της έβαλα άλλη ανούμπια πήγαινε μια χαρά
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-07-13, 10:45
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικές φορές μερικά φυτά απλά δεν κάθονται.
Μου έχει τύχει ανούμπια να βγάζει μεν καινούρια φύλλα αλλά να κιτρινίζουν συνέχεια τα παλιά. Όταν την έβγαλα και στην θέση της έβαλα άλλη ανούμπια πήγαινε μια χαρά
ναι αλλα την εχω τοσους μηνες...!! ετσι ξαφνικα?? παντως το κιτρινισμα και μετα το κοκκινο-σαπισμα προχωράει με γοργους ρυθμους....!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-07-13, 11:05
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

λοιπον εβαλα φλουρις και εκοψα τα χαλασμενα... λοιπον το φιλτρο δεν εχει τσακισματα στα λαστιχα.... σκεφτηκα μηπως αδειασε απο τον καδο λογο εξατμισης λιγο νερο και γι αυτο το κανει... τι λετε? πρωτη φορα εχω εξωτερικο φιλτρο και δεν εχω ιδεα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-07-13, 13:54
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον εβαλα φλουρις και εκοψα τα χαλασμενα... λοιπον το φιλτρο δεν εχει τσακισματα στα λαστιχα.... σκεφτηκα μηπως αδειασε απο τον καδο λογο εξατμισης λιγο νερο και γι αυτο το κανει... τι λετε? πρωτη φορα εχω εξωτερικο φιλτρο και δεν εχω ιδεα...
όχι
κούνα το για να δεις αν βγάζει αέρα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-07-13, 14:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τον genecr. Κουνησε το και δες αν θα συνεχισει μετα απο ωρα να το κανει. Ισως ειχε εγκλωβισμενο αερα για καποιο λογο. Με την εξατμηση δεν υπαρχει προβλημα. Η εισαγωγη νερου ειναι πολυ χαμηλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-07-13, 15:36
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

αν το κουνησω θα βγαλει αερα. μετα δουλευει καλα δε ξερω ομως ποση ωρα μετα εχει ξανα προβλημα ομως....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΚΗΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 20-09-10 22:47
Ερωτηση για φυτο atevagge1983 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 13-03-10 07:32
ερωτηση για φιλτρο.... aristomenis Γλυκό νερό - Γενικά 4 02-11-07 08:52
Ερωτηση για φιλτρο! nkmyrtos Γλυκό νερό - Γενικά 9 08-07-06 10:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09603 seconds with 13 queries