Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-04-13, 23:00  
Χρυσοψαρο-Αμμωνια
Notis_xalandri
Member
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος 21-04-13, 23:00
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων το εστησα κανονικα σε λειτουργια θερμοκρασια 22οC εριξα οτι χρειαζοταν και ξεκινησα να το στρωσω με ετοιμο μιγμα βακτηριων του εμποριου,μετα απο 48 ωρες που ελεγε η συσκευασια επρεπε να ριξω ενα ψαρι για να βοηθησει στο στρωσιμο.Πηρα λοιπον ενα χρυσοψαρο και την δευτερη μερα που το ειχα πηρα και τεστ για αμμωνια και βρηκα οτι ειχα περιπου 1mg/L. Αμεσως εκανα αλλαγη νερου 50% και επεσε στο 0.6 . Σημερα εκανα παλι αλλαγη νερου 60% και τωρα ειναι στο 0.2Mg/L. Το προβλημα ειναι οτι στα πτερυγια του ψαριου οι ακρες εχουν μαυρισει λιγο και μετα απο διαβασμα συμπεραινω οτι καηκε λιγο απο την αμμωνια.Αυριο θα κανω και αλλη αλλαγη νερου και αμα δεν πεσει η αμμωνια στο 0 σκεφτομαι να παω να το ελευθερωσω σε καποιο αλσος που να εχει λιμνη με χρυσοψαρα για να μην χειροτερεψει.Οποιαδηποτε ιδεα ευπροσδεκτη.
Εμφανίσεις: 8353
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 23-04-13, 09:59
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα ηθελα να το κρατησω αλλα μετα εμαθα πως δεν θα μπορω να κανω φυτεμενο ενυδρειο γιατι θα τα τρωει τα φυτα.Μολις το γιατρεψω θα ψαξω να το δωσω καπου να το προσεχουν καλα.Σημερα μετα απο αλλαγη νερου 50% και χωρις ταισμα 2 μερες η αμμωνια ειναι καπου αναμεσα στο 0,05-0,1.
Καλημερα και απο μενα.
Εγω στο δικο μου ενυδρειο με το χρυσοψαρο εχω μια μεγαλη Anubia μεγαλο φυτο. Οταν την αγορασα ζητησα απο τον πετ σοπα να με αφησει να πιασω το φυτο για να δω αν ειναι σκληρο το φυλλο (με ρωταει εκπληκτος και μου λεει για χρυσοψαρο? ) του απανταω ναι !! και λεει για να μην τα τρωει ναι ειναι οντως ενα καλο "τρικ" οσο πιο σκληρο φυλλο τοσο πιο δυσκολα το τρωει...!!

Το εχω 1,5 μηνα μεσα το φυτο περαν οτι εχει πεταξει ενα μεγααααλο νεο φυλλο οταν παει να δαγωσει την ακρη απογοητευεται και το αφηνει (αυτο βεβαια το κανει 1 φορα στις 3-4 μερες )

Το ψαρακι πως ειναι εχεις δει καμια βελτιωση?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-04-13, 10:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα ηθελα να το κρατησω αλλα μετα εμαθα πως δεν θα μπορω να κανω φυτεμενο ενυδρειο γιατι θα τα τρωει τα φυτα.Μολις το γιατρεψω θα ψαξω να το δωσω καπου να το προσεχουν καλα.Σημερα μετα απο αλλαγη νερου 50% και χωρις ταισμα 2 μερες η αμμωνια ειναι καπου αναμεσα στο 0,05-0,1.
καλώς ήρθες! μια χαρά φυτεμένο μπορείς να κάνεις με τα χρυσόψαρα. αυτές είναι απόψεις όσων ταίζουν αποκλειστικά με τα χρωματιστά φυλλαράκια τα ψάρια τους.
αν εμπλουτίζεις την διατροφή τους με λαχανικά και φρούτα δεν ακουμπούν φυτά. καλή εξέλιξη να έχεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-04-13, 12:06
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

[QUOTE=Nick74;757814]

Οσο για τις αμμωνιες, εδω θα ηθελα να απαντησουν οι προφεσοροι που υποστηριζουν οτι αν κανεις οτι γραφει η καθε κ...εταιρια στα μπουκαλακια της θα πανε ολα καλα (βαλε ψαρι επειδη το γραφουν στα ξαματιασματομπουκαλα)


Νικο δεν θα διαφωνησω μαζι σου για τα μπουκαλακια (τουλαχιστον για τα πλειστα) και αυτο εχει να κανει βασικα απο τις ποικιλιες βακτηριδιων που βαζουν μεσα...αν βαζουν....

Το σιγουρο ομως ειναι οτι υπαρχει ενα προιον το οποιο ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι κανει εξαιρετικη δουλεια και μαλιστα εχει βραβευτει!
Δυστυχως ομως δεν το βρισκουμε ουτε Ελλαδα ουτε φυσικα στην Κυπρο οποταν, ολααα τα υπολοιπα μπουκαλακια ειναι καλο να μην τα αγοραζουμε γιατι ειναι πεταμενα λεφτα...

Για να μην χαλασουμε ομως το θεμα του φιλου αν θελετε να ανοιξουμε νεο θεμα ειδικα γι'αυτα τα προιοντα (αν και εχει συζητηθει πολλες φορες) το κανουμε για να τελειωνουμε μια και καλη μ'αυτο
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-04-13, 02:05
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παιδια σημερα μιλησα με βιολογο και μου ειπε οτι για το Ich η μονιμη θεραπεια ειναι να στεγνωσει ολο το ενυδρειο αλλιως οι αλλοι τροποι απλα θα το εξαφανισουν μερικως και θα ειναι σε χειμερια ναρκη(κατι τετοιο) και θα ξαναεμφανιστει σιγουρα.Το χρυσοψαρο θα επιστραφει στο πετ σοπ,και θα στησω το ενυδρειο απο την αρχη.Οσο για τα βακτηρια που δεν λειτουργησαν μεγαλο ρολο επαιξε η θερμοκρασια γιατι ειχα χαλασμενο θερμοστατη στην αρχη(16οC).Σε οσους παντως προκειται να στησουν ενυδρειο με βακτηρια του εμποριου προτεινω ολες τις μαρκες προιοντων εκτος απο αυτη που πουλανε αποκλειστικα σε μια μεγαλη αλυσιδα πετ σοπ στην αθηνα.Και για πετ σοπ προτεινω αυτα που ασχολουνται αποκλειστικα με ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-04-13, 08:17
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε οσους παντως προκειται να στησουν ενυδρειο με βακτηρια του εμποριου προτεινω ολες τις μαρκες προιοντων εκτος απο αυτη που πουλανε αποκλειστικα σε μια μεγαλη αλυσιδα πετ σοπ στην αθηνα.
Θα μπορουσες να μας αιτιολογισεις την αποψη σε παρακαλω γιατι ειναι μια συμβουλη η οποια μπορει να διαβαστει και απο αλλους νεους χομπιστες και να τους οδηγησει σε λαθος δρομο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-04-13, 08:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ ειναι νωρις με τοσο λιγες εμπειριες, να βγαζεις συμπερασματα για προιοντα και πετσοπ αλλα πες κι αλλα για το βιολογο. Που τον συναντησες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-04-13, 11:49
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παιδια συγνωμη εκφραστηκα λαθος οχι τοσο συμπερασμα οσο προσωπικη αποψη,απλα η συγκεκριμενη εταιρεια προιοντων φαινεται πιο εμπορικη απο ενα απλο παραδειγμα,το αντιχλωριο της θελει αναλογιες αντιχλωριου/ενυδρειου 15ml/100L και ειναι στα 10 ευρω ενω μιας αλλης εταιρειας η οποια ενας αλλο χομπιστας μου την προτεινε ειναι 5ml/200L και ειναι στα 5 ευρω.Και αναλογα σκεφτομαι οτι αφου πουλανε τετοια ποιοτητα αντιχλωριου θα πουλανε και αναλογα προιοντα σε βακτηρια.Προσωπικη αποψη βεβαια.Τον βιολογο τον συναντησα σε πετσοπ αποκλειστικα με ενυδρεια και επειδη δεν ημουν σιγουρος οτι μου τα λεει σωστα πηγα και σε αλλο πετσοπ παλι μονο με ενυδρεια να ρωτησω για το Ich και τα βακτηρια και μου ειπανε ακριβως τα ιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-04-13, 11:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια σημερα μιλησα με βιολογο και μου ειπε οτι για το Ich η μονιμη θεραπεια ειναι να στεγνωσει ολο το ενυδρειο αλλιως οι αλλοι τροποι απλα θα το εξαφανισουν μερικως και θα ειναι σε χειμερια ναρκη(κατι τετοιο) και θα ξαναεμφανιστει σιγουρα.Το χρυσοψαρο θα επιστραφει στο πετ σοπ,και θα στησω το ενυδρειο απο την αρχη.Οσο για τα βακτηρια που δεν λειτουργησαν μεγαλο ρολο επαιξε η θερμοκρασια γιατι ειχα χαλασμενο θερμοστατη στην αρχη(16οC).Σε οσους παντως προκειται να στησουν ενυδρειο με βακτηρια του εμποριου προτεινω ολες τις μαρκες προιοντων εκτος απο αυτη που πουλανε αποκλειστικα σε μια μεγαλη αλυσιδα πετ σοπ στην αθηνα.Και για πετ σοπ προτεινω αυτα που ασχολουνται αποκλειστικα με ενυδρεια.
πως θα επιστρέψεις χρυσόψαρο με ich σε πετ σοπ? κι αν πεις οτι εσένα δεν σε νοιάζει, αυτοί θα το πάρουν?
αν ασπάζεσαι ως σωστό οτι πρέπει να στεγνώσεις το ενυδρείο,(εγώ έχω μάθει θεραπείες για το ικ ), βάλε το χρυσόψαρο σε μια μεγάλη λεκάνη και στέγνωσέ το και στην συνέχεια ξαναβάλτο πίσω στο ενυδρείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-04-13, 13:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον βιολογο τον συναντησα σε πετσοπ αποκλειστικα με ενυδρεια και επειδη δεν ημουν σιγουρος οτι μου τα λεει σωστα πηγα και σε αλλο πετσοπ παλι μονο με ενυδρεια να ρωτησω για το Ich και τα βακτηρια και μου ειπανε ακριβως τα ιδια.
Ο βιολογος εργαζοταν στο πετσοπ?
Και στο αλλο πετσοπ σου ειπαν οτι θελει στεγνωμα το ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-04-13, 13:41
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Ναι εργαζοταν και για αυτο τον λογο πηγα και στο αλλο για να διασταυρωσω τις αποψεις.Και στα δυο μου ειπαν για το Ich οτι αμα θελω να το εξαλειψω και να μην ξαναεμφανιστει πρεπει να το στεγνωσω.Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι οι αλλες θεραπειες δεν λειτουργουν απλα αυτη εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο σιγουρη.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 24-04-13, 14:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εργαζοταν και για αυτο τον λογο πηγα και στο αλλο για να διασταυρωσω τις αποψεις.Και στα δυο μου ειπαν για το Ich οτι αμα θελω να το εξαλειψω και να μην ξαναεμφανιστει πρεπει να το στεγνωσω.Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι οι αλλες θεραπειες δεν λειτουργουν απλα αυτη εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο σιγουρη.
Αααα.
Στο πετσιτι πηγες και δεν μιλησες με βιολογο αλλα με νεο ιχθυολογο, απο αυτους που καποια στιγμη θα αρχισουν να εργαζονται σε ιχθυοκαλλιεργειες, ταιζοντας τσιπουρες και λαβρακια (δεν εχουν γνωσεις στα ενυδρεια - εκτος λιγων εξαιρεσεων), εχουν μια ακαδημαικη γνωση γενικοτερα, και που προσλαμβανονται γιατι οι μισθοι τους επιδοτουνται.
Και στο αλλο πετσοπ (ηταν μηπως κι αυτο πετσιτι ?) ρωτησες με τετοιο τροπο ωστε πηρες την απαντηση που περιμενες. πχ "αν στεγνωσω το ενυδρειο θα εξαφανιστει το ich?"
Οπως οταν καποιος αν ρωτησει "μπορω να παω Λονδινο μεσω Μοσχας"? δεν μπορεις να του πεις οχι
Εχω καλη φαντασια?
Αν κανεις αναζητηση σε παλαιότερα θεματα για "ιχθυολογος", θα βρεις "διασκεδαστικες" συζητησεις.

ΟΚ εχεις δρομο μπροστα σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-04-13, 14:13
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Μηπως ναα εψαχνες εδω μεσα για το τι ειναι το inc και πως αντιμετωπιζετε και μετα να ρωτουσες τους βιολογους και τα αλλα πετ σοπ?
Ολοι αυτοι που σου απαντησαν ποιο πανω δεν εχουν να κερδισουν τιποτα απο εσενα παρα να γλυτωσουν τις ψυχουλες που κρατας στα χερια σου!Ενω οι αλλοι που ειδες απο κοντα εχουν καποιο λογο που τα λεν ολα αυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-04-13, 21:38
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παιδια αρχαριος ειμαι και κανω οτι πιστευω καλυτερο για τα ψαρια και για το ενυδρειο.Για το Ich διαβασα οτι αρθρο βρηκα και υπαρχουν πολλοι τροποι αντιμετωπισης,αλλα δεν γραφει πουθενα αν θα ξαναεμφανιστει καποτε.Τωρα οσο για τα πετ σοπ και τα δυο που πηγα κανενα δεν ηταν πετ σιτυ.Ηταν και τα δυο μονο για ενυδρεια και διαφορετικα καμια σχεση μεταξυ τους.Και στο δευτερο δεν το ρωτησα ετσι για να μου δωσει την απαντηση που θελω,ρωτησα ποια ειναι η οριστικη αντιμετωπιση του Ich και μου ειπε το στεγνωμα.Για το χρυσοψαρο αποφασισα να το γιατρεψω οσο μπορω με αυξηση θερμοκρασιας και μετα θα το δωσω σε μια φιλη μου που ψηνεται να ξεκινησει και αυτη το χομπυ.Και μολις το δωσω τοτε θα κανω το στεγνωμα αν και αυτες τις μερες του εχουν φυγει τα ασπρα στιγματα αλλα θα το κανω για να ειμαι σιγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-04-13, 22:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
...Για το Ich διαβασα οτι αρθρο βρηκα και υπαρχουν πολλοι τροποι αντιμετωπισης,αλλα δεν γραφει πουθενα αν θα ξαναεμφανιστει καποτε....
Και πιστευεις οτι στεγνωνοντας το ενυδρειο δεν θα ξαναεμφανιστει ποτε παλι το ich?
Πριν βαλεις τα ψαρια, το ενυδρειο στεγνο δεν ηταν?
Πως εβγαλαν τοτε ich?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-04-13, 22:50
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Ελα ντε! Πιστευω οτι το χρυσοψαρο το κουβαλουσε απο το πετ σοπ ηδη,αλλιως σε καινουργιο ενυδρειο ποτε προλαβε και το εβγαλε?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-04-13, 22:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

νομίζω οτι έτσι κι αλλοιώς κουβαλάνε διάφορα που κάτω από καταστάσεις στρες ή ακατάλληλης βιολογίας ενεργοποιούνται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-04-13, 23:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα ντε! Πιστευω οτι το χρυσοψαρο το κουβαλουσε απο το πετ σοπ ηδη,αλλιως σε καινουργιο ενυδρειο ποτε προλαβε και το εβγαλε?
Σιγουρεψου λοιπον οτι ειναι ich (πχ θα τα δεις να αυξανονται) και ξεκινα την ανοδο της θερμοκρασιας ως ανωτερω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-04-13, 23:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

και μην ακους τους "βιολογους" των petshops...

Σιγα σιγα θα μαθεις...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-04-13, 23:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετα μπορεις να αποφασισεις με την ανεση σου αν θα βαλεις τελικα κι αλλα χρυσοψαρα ή θα αλλαξεις συνθεση.
Αν αλλαξεις, αδειαζεις το ενυδρειο, απολυμαινεις τα παντα με διαλυμα χλωρινης 5% και νερου 95% και ξεκινας απο την αρχη.

Ανακαλυψες μονος σου hard way, εναν απο τους λογους που δεν ενδυκνειται το στρωσιμο με χρυσοψαρο.
Το χρυσοψαρο μπορει να μεταφερει ασθενειες και παρασιτα χωρις να νοσει το ιδιο, αλλα να κολλησει τα αλλα ειδη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-04-13, 23:37
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Εχω ηδη ξεκινησει την ανοδο της θερμοκρασιας και του εχουν φυγει σχεδον τωρα,στους 27 ειμαι τωρα.Κατα την γνωμη μου καλο ειναι να ακους ολους τι θα πουνε και να αποφασιζεις εσυ τι σου φαινεται καλυτερο.Χωρις χλωρινη δεν απολυμαινεται με το στεγνωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-04-13, 23:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

“Απολύμανση ενυδρείου και εξοπλισμού”
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-04-13, 23:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα την γνωμη μου καλο ειναι να ακους ολους τι θα πουνε και να αποφασιζεις εσυ τι σου φαινεται καλυτερο.
χμμμ κοιτα, υπαρχουν 3 τροποι να μαθει κανεις:
1 με την εμπειρια (ο πιο πικρος)
2 ακολουθωντας καποιους γνώστες (ο πιο ασφαλεις)
3 διαβαζοντας και μελλετοντας (ο πιο σωστος)

επειδη εχουμε να κανουμε με ζωες καλυτερα να αποφευγουμε τον πρωτο τροπο (ετσι κι αλλιως γενικοτερα σε κατι που δεν ειμαστε πρωτοποροι καλυτερα να τον αποφευγουμε μια και ειναι ο χειροτερος, ο πιο επικινδυνος και εντελως ανουσιο χασιμο χρονου)

Μπορεις βεβαια να κανεις ενα mix τροπων, πχ ακολουθωντας τυφλα αυτα που σου προτεινουν καποιοι αποδεδειγμανα γνώστες η τεσπα ανθρωποι που εχουν και διατηρουν χρονια υγειη ενυδρεια χωρις προβληματα, και παραλληλα μελλετωντας ωστε να αποκτησεις γνωσεις σε γενικα αποδεκτα εγγυρες βασεις δεδομενων οπως το http://www.seriouslyfish.com/


Παράθεση:
Χωρις χλωρινη δεν απολυμαινεται με το στεγνωμα?
μην τη φοβασαι, ετσι κι αλλιως στο τελευταιο ξεπλυμα θα την εξουδετερωσεις με ισχυρη δοση αντιχλωριου, ομως δε χρειαζεται οποτε βλεπεις καποιο παθογονο να κανεις αποστειρωσεις...
Το ικ ξεπαστρευεται μια χαρα με την θερμοκρασια.
Επισεις ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο πλανητης σε καθε πιθαμη του -εκτος ισως απο περιοχες που εχουμε προκαλεσει καποια ραδιοενεργη μολυνση - ειναι γεματος μικροοργανισμους, πολλοι απο αυτους παθογονοι. Ο σκοπος δεν ειναι να τους ξεπαστρεψουμε ολους, αλλα να εχουμε γερο ανοσιοποιητικο συστημα ωστε να μη νοσει. Το ιδιο συμβαινει και με τα αγαπημενα μας κατοικηδια. Αν ζουν σωστα, τρεφονται σωστα και χτιζουν σωστο οργανισμο δεν αρρωσταινουν ποτε ή τεσπα ισως αρρωστησουν πολυ σπανια.
Αν ζουν σε αποστειρωμενο περιβαλλον, τοτε πολυ απλα το ανοσιοποιητικο συστημα αδρανει και στην παραμικρη υποψια παθογονου οργανισμου θα νοσησουν πολυ σοβαρα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-04-13, 00:11
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Το site θα το διαβασω γιατι φαινεται πολυ ενδιαφερον,τωρα οσο για το ενυδρειο ισως υπερεβαλλα λιγο με το Ich αλλα εκανα πολλα λαθη και μαλλον θα ξαναξεκινησω απο την αρχη σωστα αυτη τη φορα.Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας και τις συμβουλες σας!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χρυσοψαρο Jordan4 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-01-13 21:08
νεο χρυσοψαρο janickrules Χρυσόψαρα 5 06-11-12 23:30
ερωτηση για χρυσοψαρο stef23 Χρυσόψαρα 1 25-10-07 07:40
ατυχημα με χρυσοψαρο mao Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 6 05-10-07 13:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07791 seconds with 13 queries