Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-04-10, 16:51   #1
Νεο μελος ερωτιση???
Αλεξανδρος corfu
Junior Member
Εγγραφή: 27-04-2010
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αλεξανδρος corfu Ο χρήστης Αλεξανδρος corfu δεν είναι συνδεδεμένος 27-04-10, 16:51
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα και καλός σας βρήκα έχω ένα ενυδρείο 120L έχω βάλει μέσα ποταμίσια άμμο και από "φαρμακα" ένα υγρό βιολογικό υλικού φίλτρου και ένα υλικό που είναι για την αποικία των βακτηρίων..... ελπίζω να είμαι σωστός ως τώρα.... θα ήθελα να μου προτείνετε έναν συνδυασμό ψαριών να τοποθετήσω μέσα.... θα ήθελα να κάνω κοπάδια... επίσης μήπως γνωρίζετε κάποιο σαιτ που να στέλνει ΚΕΡΚΥΡΑ γιατί εδώ δεν έχουν ψάρια..... ασε που οι τιμές ξυρίζουν.....ευχαριστώ για τον χρόνο σας.....
Εμφανίσεις: 2496
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-10, 16:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου.
οτι ζουμια και να βαλεις αν δεν παρακολουθησεις τον κυκλο του αζωτου..δε μπορεις να ξερεις αν εισαι ετοιμος για ψαρια...
διαβασε τα υπομνηματα των αρχαριων και θα καταλαβεις τι εννοω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-10, 16:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Για αρχή θα σου πω ότι τα μπουκαλάκια με τα βακτήρια δεν τα χρειάζεσαι. Το στρώσιμο του φίλτρου γίνεται ή με αμμωνία από το φαρμακείο ή με μπόλι που θα σου δώσει κάποιος από υγιές ενυδρείο (βρώμα από το φίλτρο του, υαλοβάμβακας με σχηματισμένη βιολογία ή βιολογικό υλικό από το φίλτρο του όπως siporax). Το αν το φίλτρο σου είναι έτοιμο για να βάλεις ψάρια δεν μπορείς να το ξέρεις χωρίς να κάνεις τα ανάλογα τεστ νερού, τα οποία και πρέπει να προμηθευτείς. Διάβασε τα υπομνήματα των αρχαρίων και κυρίως κύκλο αζώτου και στρώσιμο με αμμωνία. Ίσως να σε σοκάρω που θέλει διάβασμα το ενυδρείο, αλλά όλοι έτσι αντιδράσαμε στην αρχή όταν μας το είπαν!

Από καταστήματα κοίτα:
http://www.petcumulus.gr/
http://www.osmosisaquariums.gr/
http://www.nemoworld.gr/

Ή όποιο άλλο βρεις προτεινόμενο στο ανάλογο thread. Για το αν στέλνουν ζωντανά δεν το ξέρω, αλλά υπάρχουν και άλλοι εδώ μέσα από Κέρκυρα και ίσως να μπορούν να σε προμηθεύσουν με τα πρώτα σου ψαράκια όταν θα έρθει η ώρα.

Πες μας γενικά τι άλλο εξοπλισμό έχεις να δούμε τι σου πούλησαν!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-10, 17:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες ..

Αδικα τα λεφτα για τα "βιολογικα" μπουκαλακια .... δεν στρωνουν το ενυδρειο σου! Μπορεις ανεξοδα να παρεις μπολι απο ενα στρωμμενο φιλτρο και να τελιωσει το θεμα "στρωσιμο" ...

Ειναι λογικο να εχεις πολλες αποριες ... Πριν ρωτησεις κατι ... σιγουρα θα βρεις την απαντηση στα υπομνηματα που θα πρεπει να τα διαβασεις και σιγα σιγα θα τα καταλαβεις ολα ...

Οσο για ψαρια θα σου ελεγα να βαλεις μια αγγελια αφου καταληξεις τι θελεις ωστε καποιος χομπυστας να σου στειλει .. και πιο φτηνα ερχονται αλλα και αν ειναι αναπαραγωγη χομπυστα θα ειναι πιο υγιη απο οτι θα βρεις σε καταστηματα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-10, 17:17
Αλεξανδρος corfu Ο χρήστης Αλεξανδρος corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

ποπό δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα δηλαδή πρέπει να αγοράσω ένα τεστ για το νερό και να βρω κάποιον να μου δώσει τα απόνερα από το φίλτρο του..... λοιπόν μια αντλία νερού λάμπα που είναι στο καπάκι το φίλτρο που έχει ένα σφουγγάρι κάτι που μοιάζει με υαλοβάμβακα και κάτι που μοιάζει με μακαρόνια δεν έχω ιδέα πώς λέγετε αυτό και ένα θερμαντικό σώμα 150W.....αυτά έχω ευχαριστώ και πάλι....
__________________
Οι στατιστικές λένε ότι ένας στους τέσσερις Έλληνες υποφέρει από κάποια διανοητική διαταραχή. Σκέψου τους τρεις καλύτερους φίλους σου. Αν είναι υγιείς, τότε έχεις πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-10, 17:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Βαλε μια αγγελια για μπολι ... σιγουρα θα υπαρχει καποιος κοντα σου να σου δωσει!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-10, 17:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μην αγχώνεσαι! Θα τη βρούμε την άκρη εύκολα! Το μακαρόνι που λες είναι υλικό που μπορεί να υποστηρίξει τη βιολογία που θέλουμε να αναπτύξουμε στο φίλτρο μας (το ίδιο γίνεται και σε κατάλληλο σφουγγάρι, απλά το σφουγγάρι κάνει και άλλη δουλειά).

Για αρχή πήγαινε και βάλε αγγελία ότι ζητείται μπόλι και από που μπορείς να παραλάβεις (δεν μπορεί να ζήσει πολλές ώρες εκτός φίλτρου).

Τα τεστ που θέλεις δεν είναι ένα, αλλά υπάρχει ένα για κάθε παράμετρο που θες να μετρήσεις.

Αν μπορείς πες λεπτομέρειες από τον εξοπλισμό σου όπως μάρκα, λίτρα/ώρα το φίλτρο, watt φωτισμού κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-10, 17:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μακαρόνι που λες είναι υλικό που μπορεί να υποστηρίξει τη βιολογία που θέλουμε να αναπτύξουμε στο φίλτρο μας (το ίδιο γίνεται και σε κατάλληλο σφουγγάρι, απλά το σφουγγάρι κάνει και άλλη δουλειά).
Υπαρχουν 2 ειδη "μακαρονιων" το ενα υποστηριζει βιολογικη φιλτρανση ενω το αλλο μηχανικη!

Για να τα ξεχωρισεις πρεπει να δεις αν η επιφανεια τους ειναι λεια ... τοτε ειναι για μηχανικη φιλτρανση και δεν ειναι για βιολογικη
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-10, 17:26
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν 2 ειδη "μακαρονιων" το ενα υποστηριζει βιολογικη φιλτρανση ενω το αλλο μηχανικη!

Για να τα ξεχωρισεις πρεπει να δεις αν η επιφανεια τους ειναι λεια ... τοτε ειναι για μηχανικη φιλτρανση και δεν ειναι για βιολογικη

Έχεις δίκιο, από κεκτημένη ταχύτητα θεώρησα ότι θα του έχουν βάλει βιολογικό. Σημείωσε παράληψη!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-04-10, 17:30
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξανδρος corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
ποπό δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα δηλαδή πρέπει να αγοράσω ένα τεστ για το νερό και να βρω κάποιον να μου δώσει τα απόνερα από το φίλτρο του..... λοιπόν μια αντλία νερού λάμπα που είναι στο καπάκι το φίλτρο που έχει ένα σφουγγάρι κάτι που μοιάζει με υαλοβάμβακα και κάτι που μοιάζει με μακαρόνια δεν έχω ιδέα πώς λέγετε αυτό και ένα θερμαντικό σώμα 150W.....αυτά έχω ευχαριστώ και πάλι....
Φιλε Αλεξανδρε η υπογραφη σου ειναι απαιχτη....Γελασα με την ψυχη μου.Αντε και καλο στρωσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-04-10, 17:53
Αλεξανδρος corfu Ο χρήστης Αλεξανδρος corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

από τα carefoure στα Ιωάννινα το είχα πάρει πριν 3 χρονιά είχα ξανά προσπαθήσει άλλα στους 5 μήνες λόγο μετακόμισης άδειασε..... το φως είναι φθορισμού philips aqua relle 30w και το θερμαντικό σόμα 150w η αντλία δεν εχω ιδέα....
__________________
Οι στατιστικές λένε ότι ένας στους τέσσερις Έλληνες υποφέρει από κάποια διανοητική διαταραχή. Σκέψου τους τρεις καλύτερους φίλους σου. Αν είναι υγιείς, τότε έχεις πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτιση για καραβιδες apostolis veroia Χρυσόψαρα 4 12-02-10 20:15
Ερωτιση Γενικα eliteaguarium Αρχάριοι γλυκού νερού 41 10-05-09 00:45
Ερωτιση για ζωντανο βραχο. Satriani Θαλασσινό νερό - Γενικά 21 11-08-08 17:08
Ερωτιση Κων/νος Μ. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 08-11-07 20:18
ΕΡΩΤΙΣΗ ΠΕΡΙ PUFFER TAN Ψάρια Υφάλμυρου νερού 13 02-09-03 18:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04594 seconds with 13 queries