Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-04-16, 15:31   #1
Πρώτη απώλεια
GN_AZ
Senior Member
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος 25-04-16, 15:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

στον καθιερωμένο έλεγχο μόλις γυρνάω από την δουλειά βρήκα πριν λίγο ένα νεκρό ψαράκι κ μερικά σαλιγκάρια από πάνω του. ήταν στη γωνία του ενυδρείου σχεδόν κάτω από το φίλτρο.
το ενυδρείο είναι 57 λίτρα έχει στρωθεί με αμμωνία κ τα ψαράκια (αρσενικά endler) μπήκαν το προηγούμενο Σάββατο (10η μέρα σήμερα).
καθημερινές μετρήσεις, όλη την βδομάδα, χωρίς ανησυχητικό αποτέλεσμα κ τέσσερις αλλαγές 25-30% (η τελευταία χθες 24/4).
από την ημέρα εισόδου σταδιακά αύξησα το Gh κατά 2-3 μονάδες (από 11-12 σε 14).
έχω τέσσερις διαφορετικές τροφές αλλά από την αρχή δεν έτρωγαν καμία με ιδιαίτερη όρεξη. τις πρώτες μέρες τάιζα τρεις φορές από λίγο κ από προχθές το άλλαξα σε 2 φορές (07:30 / 19:30).
από την πρώτη στιγμή που μπήκαν στο ενυδρείο μέχρι κ τώρα που τα παρατηρώ η συμπεριφορά τους είναι ίδια. ζωηρά, με πολύ κίνηση, τσιμπολογάνε τα πάντα, παίζουν με τη ροή κ γενικά δείχνουν υγιή. κυνηγιούνται αλλά όχι επίμονα κ δεν τα έχω δει να χτυπιούνται. επίσης δεν είχα δει κανένα να κρύβετε ή να αποφεύγει τα υπόλοιπα.
χθες έκανα αλλαγές στο DIY spray bar που έχω κ ελάττωσα λίγο την ένταση ώστε να έχουν περισσότερα μέρη για χαλάρωση κ ύπνο. νομίζω ότι τους άρεσε γιατί τα είδα το βράδυ να ξεκουράζονται πιο ήρεμα στο βυθό.
χθες το βράδυ που τα παρατήρησα μου φάνηκε ότι τα νεαρότερα (40 ημερών περίπου) είχαν πιο πρησμένες κοιλιές από τα υπόλοιπα.
σήμερα το πρωί τάισα λιγότερο από ότι συνήθως κ πάλι δεν τα είδα να τρώνε με ιδιαίτερη όρεξη.
το πρωί δεν έλειπε κανένα ...

τι μπορεί να έφταιξε κ πως προχωράω παρακάτω ???
μόλις μέτρησα αμμωνία κ έχω λιγότερο από 0,25.
να κάνω αλλαγή ? ταίζω ή όχι ?
βοηθήστε ρε παιδιά γιατί πόνεσε η πρώτη απώλεια ...
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Εμφανίσεις: 3606
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-16, 15:44
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Φίλε μου η Αμμωνία σου έπρεπε να είναι "0" μηδέν, πριν βάλεις τα ψαράκια μέσα.
Αν είχες μηδέν αμμωνία και μετά τα έβαλες, βρες για ποιό λόγο ανέβασε αμμωνία.
Μήπως δεν είναι σωστά στρωμένο το ενυδρείο και η βιολογία στο φίλτρο σου ?

¶λλες μετρήσεις έκανες Νιτρώδη, Νιτρικά τι σου δείχνουν ?

Με τι τα μετράς ? Υγρό τεστ ή στικς ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-16, 15:50
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

με υγρά τεστ μετράω κ όλα ήταν μια χαρά κ κατά την διάρκεια του στρωσίματος κ αφού μπήκαν τα ψάρια.
χθες είχα αμμωνία κ νιτρώδη 0 κ νιτρικά στο 10.
η αμμωνία που ανέβασε σήμερα φαντάζομαι ότι είναι από το νεκρό ψαράκι το οποίο είχαν αφήσει μισό τα σαλιγκάρια.
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-16, 16:05
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Συμβαινουν αυτα. Κανε μια αλλαγη και αφησε τα. Ταισμα με μετρο. Τα ψαρια παντα πεινανε δε προκειται να τα χορτασεις.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-16, 16:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

0,25 αμμωνια δεν ειναι λογος για αμεσο θανατο, αν δεν προκειται για μονιμο φαινομενο. Κατι αλλο εφταιξε, ή ακομα μπορει και το ψαρακι να ηταν ταλαιπωρημενο.

Δυο ερωτησεις:
-Οι αλλαγες σου γινονται σωστα? Με νερο ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων?
-την gh με ποιο τροπο την αυξησες?

Συμφωνω με το Στεφανο. Ταϊσμα με μετρο προς το παρον, μεχρι να δυναμωσει η βιολογια και μεγαλη προσοχη στις αλλαγες νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-16, 17:28
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

ανησυχώ για την περίπτωση να είναι κάτι κολλητικό μιας κ δεν είδα συγκεκριμένα συμπτώματα για να μπορώ να καταλάβω.
κ το τάισμα με ανησυχεί μιας κ βλέπω να μασάνε τα flakes κ να τα φτύνουν. ειδικά τα ροζ/κόκκινα τα αφήνουν κ φτάνουν στον βυθό χωρίς να ασχοληθούν.

το νερό είναι ίδιας θερμοκρασίας (ίσως 1 βαθμό διαφορά) κ το Gh το ανεβάζω με Grotech CoralMarine EasyMix Salt. το διαλύω σε βραστό νερό κ προσθέτω λίγο με μια σύριγγα κάθε 8-12 ώρες
-------------------------
το Ph του νερού που βάζω είναι χαμηλότερο (περίπου 0,4). δεν έχω παραλάβει την αεραντλία κ δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το βαρέλι προετοιμασίας ακόμη
-------------------------
25% αλλαγή είναι καλά ?
με το αλάτι τι κάνω ? το συνεχίζω ? έλεγα να φτάσω το Gh στο 17-18
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GN_AZ : 25-04-16 στις 17:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-16, 17:36
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Γιωργο γιατι μπλεκεις χωρις λογο με GH ph και αλλα τετοια. Εdler εχεις απλα ψαρια ουτε αλατι χρειαζεσαι. Οταν το χομπυ γινεται τοσο πολυπλοκο χανει την ουσια του.

Χαθηκε ενα ψαρακι κριμα αλλα συμβαινει σε ολους. Ψυχραιμια λοιπον κανε μια αλλαγη 25-30% και τελος.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-16, 18:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω ειμαι της αποψης να τα αφησεις στην ησυχια τους με το νερο βρυσης που εχεις. Πολλες φορες θελουμε να κανουμε το κατι παραπανω και το αποτελεσμα ειναι να προκαλουμε ανισσοροπια στις παραμετρους νερου, πραγμα που μπορει να οδηγησει σε πολυ ασχημα αποτελεσματα.

Αφησε τα στην ησυχια τους για εμενα, φροντισε να τρωνε σωστα, να ειναι σωστες οι αλλαγες νερου και στην ωρα τους και θα τα χαρεις χωρις προβληματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-04-16, 18:22
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

το νερό της βρύσης μου δεν είναι ιδανικό για τα endler κ διάβασα ότι ακόμη κ η αδιαφορία για την τροφή τους μπορεί να οφείλεται σε λάθος παραμέτρους νερού. το να προσθέτω λίγο αλάτι εφόσον δεν αλλάζει Kh, Ph δεν το θεώρησα λάθος. άσε που θα φέρω τις συνθήκες πιο κοντά στου ενυδρείου που γεννήθηκαν.
υπάρχει περίπτωση δλδ να φταίει η προσθήκη του αλατιού ?
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-04-16, 19:13
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τι παραμετρους εχει η βρυση ρε Γιωργο και παιδευεσαι αδικα;
Συμφωνω με τα παιδια.
Το αλατι ειναι καλο αν θες να βαζεις ως προληψη.. οχι απαραιτητο στα συγκεκριμενα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsala : 25-04-16 στις 23:42
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-04-16, 19:47
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
τι μπορεί να έφταιξε κ πως προχωράω παρακάτω ???
βοηθήστε ρε παιδιά γιατί πόνεσε η πρώτη απώλεια ...
Το ότι σου ψόφησε ένα ψαράκι πριν κλείσει 10 μέρες στο ενυδρείο, εφόσον δεν είδες κάποια συμπτώματα, δεν λέει τίποτε. Μπορεί να είχε το θέμα του πολύ πριν το πάρεις.
Αφού δεν βλέπεις περίεργα συμπτώματα, μην ανησυχείς και ησύχασε, όπως σου είπαν και τα παιδιά.
Να ανησυχήσεις, αν σου ψοφήσει και δεύτερο τις επόμενες μέρες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-04-16, 19:52
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Οπως σου ειπαν και οι προηγουμενοι για πες μας τις παραμετρους του νερου της βρυσης σου ....
Το πιο σημαντικο ειναι οι σταθερες συνθηκες του νερου ...... Το συγκεκριμενο ψαρι δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις.......Τσαμπα παιδευεσαι εκτος και αν αν το νερο σου εχει εξωφρεικες παραμετρους......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-04-16, 19:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ενταξει, καλα κανει και ανησυχει ο ανθρωπος. Δεν πρεπει να περιμενει να χασει και αλλα ψαρια για να αρχισει να ψαχνεται. Αυτη ειναι η υγιης μορφη χομπιστα.

Ενας θανατος ψαριου μπορει να ειναι και εντελως τυχαιος, συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες...αλλα μπορει και οχι.

Εγω επιμενω στο να υπαρχουν σταθερες συνθηκες σε ενα ενυδρειο και οχι πολλες παρεμβασεις. Οι παρεμβασεις μπορουν να υπαρχουν, αλλα με πολυ σταδιακες και σε βαθος χρονου αλλαγες των παραμετρων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-04-16, 20:31
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
κ το τάισμα με ανησυχεί μιας κ βλέπω να μασάνε τα flakes κ να τα φτύνουν. ειδικά τα ροζ/κόκκινα τα αφήνουν κ φτάνουν στον βυθό χωρίς να ασχοληθούν.
Για μένα το μόνο κάπως "περίεργο" με τα ψαράκια σου είναι αυτό, γιατί αυτά συνήθως δεν είναι δύσκολα με το φαγητό τους και αλέθουν σχεδόν τα πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-04-16, 20:57
Το avatar του χρήστη shadowlod
shadowlod Ο χρήστης shadowlod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2013
Περιοχή: kozanh
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

μήπως,έβαλες,τίποτα καινούριο,τις τελευταίες μέρες στο ενυδρείο σου? π.χ καμιά πέτρα,κάνα φυτό.εγώ την είχα πάθει από τα χεριά μ.π.χ δεν τα έπλυνα καλά,κ είχα πιάσει απορρυπαντικο..κ έχασα ψαράκια.αν όχι,να έχεις το νου σου κ θα δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-04-16, 21:19
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

το νερό από την βρύση έχει Ph:7.6 / Gh:11-12 / Kh:10
σε όσα άρθρα έχω διαβάσει γράφει ότι προτιμούν Gh>15.
σε 10 μέρες με την προσθήκη αλατιού ανέβασα το 11-12 στο 14 (αρκετά σταδιακά νομίζω).
αν θεωρείτε ότι το Gh της βρύσης είναι ικανοποιητικό δεν έχω κανένα πρόβλημα να σταματήσω το αλάτι, αλλά αν δεν φταίει το αλάτι, πραγματικά χαίρομαι που προσπαθώ να βελτιώσω τις συνθήκες τους.
μιας κ έχω αρκετά μικροσκοπικά ramshorn, υπάρχει περίπτωση να κατάπιε κανένα ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα το μόνο κάπως "περίεργο" με τα ψαράκια σου είναι αυτό, γιατί αυτά συνήθως δεν είναι δύσκολα με το φαγητό τους και αλέθουν σχεδόν τα πάντα
κ εμένα το φαγητό τους είναι που με ανησυχεί αλλά είναι έτσι από την πρώτη στιγμή κ δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή στην συμπεριφορά τους οπότε θεωρώ ότι κάτι βρίσκουν κ τρώνε. αύριο θα ανεβάσω κ βίντεο από το τάισμα
-------------------------
η μόνη αλλαγή που έκανα στα υλικά του ενυδρείου είναι ότι ενώ όταν τα έβαλα στη γυάλα είχα αντιχλώριο της Tetra στις αλλαγές άρχισα κ έβαζα Prime με αναλογία 0,25ml/10lt
-------------------------
Livebearers prefer higher PH & harder water. In fact, if you notice listlessness or disinterest in food, it's likely pH and water hardness (dissolved minerals) are too low.

από σελίδα αφιερωμένη στα endlers
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GN_AZ : 25-04-16 στις 21:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-04-16, 21:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγω επιμενω στο να υπαρχουν σταθερες συνθηκες σε ενα ενυδρειο και οχι πολλες παρεμβασεις. Οι παρεμβασεις μπορουν να υπαρχουν, αλλα με πολυ σταδιακες και σε βαθος χρονου αλλαγες των παραμετρων.
Δες λιγο αυτο που εγραψα πιο πανω. Καλο ειναι να γινονται ολα πολυ σταδιακα για να αλλαξουν οι παραμετροι νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-04-16, 21:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου μην ανησυχείς για τις σκληρότητες και PH, δεν έχουν πρόβλημα. Εδώ στην Αθήνα που έχουμε όχι και τόσο σκληρό νερό μια χαρά ζουν σε νερό βρύσης, απλή ωρίμανση σε βαρέλι και τίποτα άλλο, χαλάρωσε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-04-16, 22:00
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

26% αλλαγή κ μόλις μέτρησα αμμωνία/νιτρώδη : 0, νιτρικά : 5.
συνεχίζω ελαφρύ τάισμα ανά 12 ώρες κ το παρακολουθώ.
θα μετράω καθημερινά κ θα ξανακάνω αλλαγή όταν δω νιτρικά κοντά στο 25.
αύριο, μεθαύριο παραλαμβάνω την αεραντλία οπότε θα ετοιμάζω το νερό 24ώρες πριν.
να κάνω αλλαγές του 15% χωρίς αλάτι ώστε να πέσει σταδιακά η Gh ή να την κρατήσω σταθερή στο 14 που είναι τώρα ?
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-04-16, 22:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

τα νιτρικά σου όχι κοντά στο 25, αλλά κάτω από 20.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-04-16, 23:46
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αντε βρε , μια χαρα ειναι οι παραμετροι.. Μην παιδευεσαι αδικα..δεν εχουν θεμα τα συγκεκριμενα.
Νιτρικα πολλα εβαλες..15 με max 20..
Οσο λιγοτερα ,τοσο καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-04-16, 07:56
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ωραια τα γαριδακια....
πορτοκαλι ειναι ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-04-16, 20:19
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

αλλαγή ΧΩΡΙΣ αλάτι λοιπόν ???
10 λίτρα κάθε φορά που ανεβαίνουν τα νιτρικά πάνω από το 10 ?
-------------------------
από χθες έχω αρχίσει να ψάχνω πληροφορίες κ σε site από άλλες χώρες κ είναι μεγάλο το μπέρδεμα. έχω βρει σελίδα από Ολλανδία να προτείνει Gh : 4-12, σελίδα από Ιταλία Gh : 15-30 κ σε γερμανική σελίδα είδα Gh : 0-30.

το συμπέρασμα είναι ότι πρόκειται για ΠΟΛΥ ανθεκτικά ψαράκια

εντελώς πληροφοριακά ρωτώντας, μια ασβεστολιθική πέτρα θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα με το αλάτι ?
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GN_AZ : 26-04-16 στις 20:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-04-16, 21:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε Γιώργο άστα σε νερό βρύσης, δεν έχουν πρόβλημα, αν ήσουν Φλώρινα να το συζητούσαμε , τώρα όμως μην ασχολείσαι και μην αγχώνεσαι άδικα, μια χαρά είναι σε νερό βρύσης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-04-16, 22:20
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Γενικά υπάρχουν πολλές πληροφοείες για τα Endler και δυστηχώς το μόνο που κάνουν ειναι να μπερδεύουν το κόσμο.

Φίλε Γιώργο με αφορμή το δικό σου θέμα και παράδειγμα το ενυδρείο σου θα γράψω κάποια πράγματα που θα έκαμνα εγώ, μια και όλο και περισσότεροι φίλοι στο φόρουμ με ρωτάνε σχετικά...

Για τις τροφές... αν δεν είναι ληγμένες τότε τα ψαράκια θα τις συνηθήσουν. Γενικα τα αρσενικά δεν είναι φαγανά, θα φάνε όσο πρέπει και πολλές φορές απλά δοκιμάζουν αιωρούμενα σωματίδια στο νερό Δεν θέλουν πολύ τάισμα, δύο φορές την ημέρα από λίγο με τσιγκουνιά

Η ροή από το spray bar να είναι ψυλά και οριζόντια, δεν θέλουν δυνατή ροή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρείο είναι 57 λίτρα
Στα 57 λίτρα αλαγή νερου κάθε 7 μέρες ένα κουβά. Ο κουβάς να είναι μεγάλος των 10λίτρων. Η ποσότητα αυτή είναι καλή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
το νερό από την βρύση έχει Ph:7.6 / Gh:11-12 / Kh:10
Το σωστό είναι σταθερές συνθήκες.

Το νερό της βρύσης είναι μια χαρά για Endlers. To Ph όχι πάνω από 7.9 - 8.0. Με Ph όχι από 7.9 - 8.0 είναι πολύ εύκολα να έχουμε αυξημένη τοξικότητα στο ενυδρείο και είναι από τις πιο κοινές αιτίες θανάτων.

Το αλάτι δεν το κάνουμε χρήση για να αλλάξουμε τις παραμέτρους του νερού αλλά γιατί κάνει καλό στα ψάρια. Αλάτι από αυτό που βάζουν στα θαλασσινά ενυδρεία, αυτό που κάνει χρήση ο Γιώργος είναι μια χαρα. Μισό κοφτό κουταλάκι του γλυκού για κάθε κουβά νερό είναι ο.κ.. Διαλύουμε το αλάτι πρώτα σε μια κούπα με ζεστό νερό και μετά το ρίχνουμε στο κουβά με το νέο νερό της αλλαγή.
Αν έχουμε πολύ εξάτμηση συμπληρώνουμε με καθαρό νερό και βάζουμε ακόμα πιο λίγο ή καθόλου αλάτι.

Μπορούμε να ετοιμάσουμε το νερό της αλλαγής στο κουβά μια δυο μέρες πριν την αλλαγή και έτσι θα πάρει θερμοκρασια δωματίου. Δεν βάζουμε ποτέ πιο ζεστό νερό μέσα στο ενυδρείο κατά την αλλαγή... πιο κρύο 1 έως 3 βαθμούς δεν κάνει κακό.

Νομίζω είναι απλά τα πράγματα και έτσι θα ευχαριστηθούμε το χόμπι. Σταθερές συνθήκες με απλές αλλαγές νερού σε ρουτίνα
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-04-16, 18:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλάτι από αυτό που βάζουν στα θαλασσινά ενυδρεία, αυτό που κάνει χρήση ο Γιώργος είναι μια χαρα. Μισό κοφτό κουταλάκι του γλυκού για κάθε κουβά νερό είναι ο.κ.. Διαλύουμε το αλάτι πρώτα σε μια κούπα με ζεστό νερό και μετά το ρίχνουμε στο κουβά με το νέο νερό της αλλαγή.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στο γλυκό, αλλά στο αλμυρό νερό ο κάθε κατασκευαστής δίνει συγκεκριμένες οδηγίες στο πως να σπάμε το αλάτι και στο πότε πρέπει να μπει στο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απώλεια δίσκου BOUT Δίσκοι 6 19-12-12 10:31
Απώλεια Aris50 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 12 30-11-08 22:03
Απώλεια Elanir Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 28 04-10-07 18:54
Καινούργιο ενυδρείο, πρώτη απώλεια! marilou Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 08-06-06 20:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08188 seconds with 15 queries