Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-01-16, 18:27   #1
νεο στησιμο
GraCE
Member
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος 17-01-16, 18:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα και καλη χρονια! Παιδια εχω ενα ενυδρειο στα 53 λιτρα με βαση κανονικα! Το ειχα πριν καιρο το ειχα παρατησει και τωρα παλι το στηνω! Το εχω πανω στο επιπλο ετοιμο με το ρευμα χωρις νερο με ολο το εξοπλισμο που ειχε κανονικα! Τωρα το φιλτρο δουλευει (ακουγεται οταν το βαζω στο ρευμα) οπως δουλευει και το ρευμα και ο θερμοστασης που αναβει οταν μπαινει στο ρευμα! Δεν εχω καινουργιο χαλικι, δεν εχω κανενα φαρμακο πχ αντιχλωριο κτλ! Εχω μονο το παλιο μου χαλικι φυσικα πλυμενο πολυ καλα! Αυριο θα παω στο κεντρο να παρω διαφορα που θελει για να στρωσει το νερο!

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1) Μπορω να το γεμισω νερο ετσι οπως ειναι να τρεχει το φιλτρο και ο θερμοσταστης χωρις χαλικι και φαρμακα ή πρεπει αποκλειστικα ενω εχω τα φαρμακα κτλ? Θελω να φτασει τους 25-26 βαθμους απλα και να ειναι ετοιμο μην τα κανω ολα αυριο!

2) Μπορω να κανω χρηση του παλιου χαλικου και αν οχι να βαλω το καινουργιο αφου αποψε ολη μερα και νυχτα εχει ηδη νερο?

3) Τι θα χρειαστω γενικα αυριο? Νομιζω αντιχλωριο, χαλικι και ενα υγρο που γινοταν ασπρο το νερο θυμαμαι και θολο! Γενικα μια βοηθεια με τα ονοματα?

4) Το φιλτρο μεσα τι θελει? Δεν εχει ουτε σφουγγαρι μονο τον θερμοστατη! Θελει καποιο υλικο σαν πετραδια με τρυπες μεσα? Αν ναι πως να το ζητησω?

5) Το φιλτρο αν απλα βαλω νερο και δινει ροη ειναι οκ? Απλα φοβαμαι γιατι το ειχα για μισο χρονο στην αδρανεια και λεω μην εχει θεμα και δεν το καταλαβω! Και τελος να παρω ακομα ενα συμπληρωματικο εσωτερικο που απλα φυσαει μεσα νερο η επαρκει?

Αυριο αν καποιος στην Θεσσαλονικη που θα ειμαι εχει να μου δωσει ειτε μπολι ειτε νερο απο στρωμενο ενυδρειο ας μου στειλει παρακαλω! Σχετικα με τα ψαρια λεω να βαλω γκαμπυ και μολι για αρχη!

Ευχαριστω πολυ!
Εμφανίσεις: 3651
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-16, 19:16
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και καλη χρονια! Παιδια εχω ενα ενυδρειο στα 53 λιτρα με βαση κανονικα! Το ειχα πριν καιρο το ειχα παρατησει και τωρα παλι το στηνω! Το εχω πανω στο επιπλο ετοιμο με το ρευμα χωρις νερο με ολο το εξοπλισμο που ειχε κανονικα! Τωρα το φιλτρο δουλευει (ακουγεται οταν το βαζω στο ρευμα) οπως δουλευει και το ρευμα και ο θερμοστασης που αναβει οταν μπαινει στο ρευμα! Δεν εχω καινουργιο χαλικι, δεν εχω κανενα φαρμακο πχ αντιχλωριο κτλ! Εχω μονο το παλιο μου χαλικι φυσικα πλυμενο πολυ καλα! Αυριο θα παω στο κεντρο να παρω διαφορα που θελει για να στρωσει το νερο!

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1) Μπορω να το γεμισω νερο ετσι οπως ειναι να τρεχει το φιλτρο και ο θερμοσταστης χωρις χαλικι και φαρμακα ή πρεπει αποκλειστικα ενω εχω τα φαρμακα κτλ? Θελω να φτασει τους 25-26 βαθμους απλα και να ειναι ετοιμο μην τα κανω ολα αυριο!

2) Μπορω να κανω χρηση του παλιου χαλικου και αν οχι να βαλω το καινουργιο αφου αποψε ολη μερα και νυχτα εχει ηδη νερο?

3) Τι θα χρειαστω γενικα αυριο? Νομιζω αντιχλωριο, χαλικι και ενα υγρο που γινοταν ασπρο το νερο θυμαμαι και θολο! Γενικα μια βοηθεια με τα ονοματα?

4) Το φιλτρο μεσα τι θελει? Δεν εχει ουτε σφουγγαρι μονο τον θερμοστατη! Θελει καποιο υλικο σαν πετραδια με τρυπες μεσα? Αν ναι πως να το ζητησω?

5) Το φιλτρο αν απλα βαλω νερο και δινει ροη ειναι οκ? Απλα φοβαμαι γιατι το ειχα για μισο χρονο στην αδρανεια και λεω μην εχει θεμα και δεν το καταλαβω! Και τελος να παρω ακομα ενα συμπληρωματικο εσωτερικο που απλα φυσαει μεσα νερο η επαρκει?

Αυριο αν καποιος στην Θεσσαλονικη που θα ειμαι εχει να μου δωσει ειτε μπολι ειτε νερο απο στρωμενο ενυδρειο ας μου στειλει παρακαλω! Σχετικα με τα ψαρια λεω να βαλω γκαμπυ και μολι για αρχη!

Ευχαριστω πολυ!
καλησπερα. ξεκιναμε λοιπον!
αρχικα επρεπε να ειχες ριξει πρωτα το χαλικι και μετα να γεμισεις με νερο. το χαλικι μπορεις να το χρεισιμοποιησεις κανονικα. τωρα εφοσον δεν εχεις ψαρια εχεις 2 επιλογες. Η θα το ριξεις ετσι οπως ειναι το ενυδρειο, και απλα θα εχεις μια θολουρα η οποια θα κατσει, η θα κανεις μια αλλαγη νερου καλη, και πριν προστεσεις καινουργιο νερο θα ριξεις το χαλικι.
οσον αφορα το φιλτρο σου, πες μας ποιο μοντελο ειναι για να βοηθησουμε πιο ειδικα. γενικα θα χρειαστεις σφουγγαρια για να κρατανε τα πολλα πολλα (μηχανικη φιλτρανση) και θα χρειαστεις και αυτα τα υλικα με τρυπες, λεγονται βιολογικο υλικο. Θα σου προτεινα να πας στο πρακτικερ και να ζητησεις ελαφροπετρα, δεν θυμαμαι ακριβως ποσα mm πρεπει να παρεις. ειναι πολυ φτηνη και θα σε βγαλει για πολλα πολλα χρονια μιας και το σακι ειναι τεραστιο και η τιμη πολυ μικρη.
τα υγρα που θα χρειαστεις ειναι το αντιχλωριο οπωςδηποτε. σου προτεινω της PRIME γιατι κρατα για παρα πολυ καιρο. το υλικο που θολωνει το νερο ειναι τα βακτηρια, τα οποια καλα ειναι να τα ριξεις για να επιταχυνουν την διαδικασια στρωσιματος του νερου σου και του φιλτρου. Πανω απο ολα ομως να κοιταξεις να βρεις μπολι. Μπολι ειναι οι "βρωμιες" απο το φιλτρο ενως αλλου ενυδρειου, οι οποιες περιεχουν τα βακτηρια. Το βαζεις λοιπον στο φιλτρο σου και επιταχυνεις τις διαδικασιες. Βαλε μια αγγελια οτι ζητας μπολι και θα προθιμοποιηθουν πολλοι φιλοι να σε εξυπηρετησουν!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-16, 19:18
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Τελικα εβαλα τα χαλικα πρωτα! ακομα δεν εχω ριξει νερο! Να γεμισω μεχρι πανω νερο και αυριο η μεσα στην εβδομαδα να ριξω αντιχλωριο , υολικο στο φιλτρο και μετα καπακι βακτηρια? Η να μην γεμιζω καθολου νερο πριν εχω στα χερια μου τα 3 παραπανω????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-16, 19:37
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα εβαλα τα χαλικα πρωτα! ακομα δεν εχω ριξει νερο! Να γεμισω μεχρι πανω νερο και αυριο η μεσα στην εβδομαδα να ριξω αντιχλωριο , υολικο στο φιλτρο και μετα καπακι βακτηρια? Η να μην γεμιζω καθολου νερο πριν εχω στα χερια μου τα 3 παραπανω????
γεμισε το, ριξε πρωτα αντιχλωριο. μετα φτιαξε το φιλτρο σου, και μετα βακτηρια.
βρες μπολι και γραψε πιο φιλτρο εχεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-01-16, 19:40
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Θα βρω το κουτι και θα σας πω μαρκα! Αρα το γεμιζω και αυριο αγοραζω τα προιοντα! Μια τελευταια ερωτηση, μετα απο ποσο καιρο μετα το υλικο και το αντιχλωριο να ριξω βακτηρια? Ειναι λαθος την ιδια μερα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-01-16, 19:54
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βρω το κουτι και θα σας πω μαρκα! Αρα το γεμιζω και αυριο αγοραζω τα προιοντα! Μια τελευταια ερωτηση, μετα απο ποσο καιρο μετα το υλικο και το αντιχλωριο να ριξω βακτηρια? Ειναι λαθος την ιδια μερα?
πες μας μαρκα και μοντελο. αλλιως ανεβασε καποια φωτο και θα το δουμε πιο εινια.
ριξε πρωτα αντιχλωριο και μετα απο 1-2 ωρες τα βακτηρια.
μη παρεις το αντιχλωριο που δινουν στα πετσιτι, ειναι κλεψια απο θεμα τιμης.
παρε της prime.
βρες μπολυ! αν ριξεις μπολυ ριξε πρωτα αντιχλωριο, μετα απο 1-2 ωρες μπολυ και μετα απο κανα μισαωρο βακτυρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-01-16, 20:16
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Η μαρκα λεει EVOLUTION και το πηρα απο το Quick pet shop θεσσαλονικης και ειναι δικο τους νομιζω της εταιριας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-01-16, 21:39
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

βγαλε μια φωτο το κουτι και το φιλτρο και ανεβασε τη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-01-16, 23:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου.
Ειπες πως το χαλίκι το είχες απο παρατημένο στήσιμο.
Ηταν φιλαγμενο και στεγνο ; Οταν το είχες βγάλει τον είχες βράσει ; Το βιολογικό υλικο του φίλτρου ήταν και αυτο στεγνό ; Το είχες βράσει και αυτο ; Τα σφουγγάρια ; Τα είχες πλύνει ; Ηταν στεγνα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-16, 23:32
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε μου.
Ειπες πως το χαλίκι το είχες απο παρατημένο στήσιμο.
Ηταν φιλαγμενο και στεγνο ; Οταν το είχες βγάλει τον είχες βράσει ; Το βιολογικό υλικο του φίλτρου ήταν και αυτο στεγνό ; Το είχες βράσει και αυτο ; Τα σφουγγάρια ; Τα είχες πλύνει ; Ηταν στεγνα ;
Το χαλικι ηταν πλυμενο και πληρως στεγνο σαν καινουργιο! Οχι βρασμενο!
Το βιολογικο υλικο δεν το εχω! Το φιλιτρο ειναι κενο απλα δινει ροη, αυριο θα παρω καινουργιο! Τα σφουγγαρια επισης δεν τα εχω και δεν τα εχω βαλει καν! Τωρα απλα εχω το νερο με το χαλικι, τον θερμοστατη να φτασει τους 25 βαθμους και το φιλτρο απλα δινει λιγο ροη διχως τπτ απο οσα ειπες!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-01-16, 01:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τότε θα βάλεις τα σφουγγάρια που ταιριάζουν στο φίλτρο σου, θα πάρεις ενυδρειακό βαμβάκι και για βιολογικό υλικο μπορεις να βάλεις ελαφρόπετρα, μπορεις να βρεις στο πρακτικερ με 2 Ευρω τα 12 λίτρα, τσάμπα. Μόνο να τη ξεβγάλεις να φυγει η σκόνη.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-16, 09:05
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ριξε λιγο κι ενα διαβασμα στην κατηγορια των αρχαριων και μην βαλεις ψαρια ακομα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-01-16, 11:38
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Αμα βρεις μπόλι δεν χρειάζεσαι βακτήρια αλλά και μπόλι να μην βρεις παλι δεν χρειάζεσαι βακτήρια για να στρώσεις το φιλτρο θα χρησιμοποιήσεις η αμμωνια απο φαρμακείο η θα ρίχνεις τροφη σε μια αποχή μεσα στο ενυδρειο για να ανεβάζει αμμωνια. Ο τρόπος με την αμμωνια αν γινει σωστά θα σου παρει κανα μήνα το λιγότερο οποτε αν βιάζεσαι βρες μπόλι ωστε να μπορείς να βάλεις ψαρια άμεσα. Αυτα που πρεπει να αγοράσεις κατ εμε ειναι
1) Αντιχλωριο prime
2) ελαφροπετρα την ψιλή απο pracktiker
3)σφουγγαρι μπλε η πρασινο χύμα η και τα γνήσια σφουγγάρια του φιλτρου σου
4)αμμωνια απο φαρμακειο η μια τροφή σε φλεηκς και μια αποχη η λιγο τούλι.
5) τεστ αμμωνιας/no2 ,τεστ no3, και αργότερα αναλογα και τι ψαρια θα βαλεις τεστ ph kh gh ,ολα αυτά σε υγρά τεστ οχι στικς γιατι απλα θα δώσεις 15-20 ευρω για τα στικς και δεν θα μετράνε σωστά και στο τέλος θα παρεις υγρά.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στησιμο 100 lt pans Χρυσόψαρα 87 02-10-14 20:48
γνωμες για το στησιμο kgf12345 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 24-12-11 17:11
νεο στησιμο GIORGOSKARA Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 31 29-04-11 22:48
Στησιμο απο την αρχη???? nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 5 25-03-11 18:43
ΣΤΗΣΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ROULAMID Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 37 27-01-11 12:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05504 seconds with 15 queries