Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-04-13, 08:48   #1
φωτισμός. είναι επαρκής?
iordanisdr
Member
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος 18-04-13, 08:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερίζω την παρέα. βασικά έχω δύο θέματα.
1) σε 240 λίτρα μικτά περίπου 180 καθαρά φτάνουν δύο λάμπες flora glu 2x30 watt. (θα βάλω μέσα γκάμπι 3 αρσενικά και καμιά 10 θηλυκά σε πρώτη φάση και σε 3-4 μηνες θα βάλω και γαρίδες red cherry). θα βάλω και φυτά χαμηλών απαιτήσεων και μοσ στις πέτρες και τα ξύλα μου. (ο πετσοπάς μου είπε πως είναι αρκετά τα βατ και για μεσαίων απαιτήσεων σε φωτισμό φυτά).

2) εκτός από γκάμπι να βάλω μέσα και κόρυ ή juli (νομίζω ότι ταιριάζουν αυτά τα ψάρια μεταξύ τους).
Εμφανίσεις: 3239
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-13, 09:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλημερα!

Αν ειναι να βαλεις χαμηλων απαιτησεων φυτα, νομιζω θα εισαι μια χαρα για αρχη. Τι φυτα σκεφτεσαι αληθεια?

Τα corydoras και τα kuhli loach (που μαλλον εννοεις), απαιτουν μαλακο νερο με χαμηλες σκληροτητες, σε αντιθεση με τα ζωοτοκα που θελουν σκληρο νερο. Εχουν εντελως διαφορετικες απαιτησεις, καλυτερα να μην τα βαλεις, θα ταλαιπωρηθουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-13, 09:13
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

για φυτά θα πάω στον πετσοπά να δω τι έχει και τι άλλο μπορεί να μου φέρει. (είναι γνωστός και νομίζω πως δε θα μου κάνει χαζά). Σκέφτομαι να πάρω και από ίντερνετ γιατί έχει μεγάλη διαφορά στις τιμές. το κακό είναι πως δεν έχω ξαναπάρει κάτι από το εξωτερικό και θέλω κάποια βοήθεια.
ποια ψαράκια ταιριάζουν με τα γκαμπι για να έχω 2 ή 3 είδη και όχι μόνο ένα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iordanisdr Εμφάνιση μηνυμάτων
για φυτά θα πάω στον πετσοπά να δω τι έχει και τι άλλο μπορεί να μου φέρει. (είναι γνωστός και νομίζω πως δε θα μου κάνει χαζά). Σκέφτομαι να πάρω και από ίντερνετ γιατί έχει μεγάλη διαφορά στις τιμές. το κακό είναι πως δεν έχω ξαναπάρει κάτι από το εξωτερικό και θέλω κάποια βοήθεια.
ποια ψαράκια ταιριάζουν με τα γκαμπι για να έχω 2 ή 3 είδη και όχι μόνο ένα?
τις λάμπες πόσες ώρες να τις ανάβω και πιες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iordanisdr : 18-04-13 στις 09:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-13, 09:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα platies μια χαρα νομιζω θα ειναι με τα guppies. Θα εχεις αρκετη κινηση και πολλες γεννες, τοσες ωστε θα πρεπει να αρχισεις να χαριζεις μετα απο λιγο καιρο.

Ο φωτισμος 8 ωρες μια χαρα ειναι, παντα με χρονοδιακοπτη. Αν μπορουν να αναψουν ξεχωριστα, μπορεις να τις βαλεις να μην ανοιγουν ταυτοχρονα, ωστε να τρομαζουν τα ψαρια. Δηλαδη, πρωτα τη μια και μετα απο μιση ωρα την αλλη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-13, 09:30
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

κάπου διάβασα να μη βάζω πλάτυς με γκάμπι για να μην μπερδευτούν τα είδη.
για τις λάμπες σκέφτομαι να βάλω την μία να ανάβει το πρωί κατά τις 8 έως τις 16,00 και η άλλη από τις 9 ως τις 15,00 το απόγευμα. έτσι θα έχω προσομοίωση (πρωί με λιγότερο φως, μεσημέρι με πλήρες φως, και απόγευμα με λίγο φως πάλι). Μετά να βάλω μία απλή φθορίου για να το χαζεύω ή δεν κάνει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-13, 09:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα guppies με τα endlers υβριδιζουν κυριως και τα platies με τους xiphophorus. Αλλα με τα ζωοτοκα ποτε δεν ξερεις

Καλυτερα να το κανεις ετσι, ωστε να ειναι πιο ομαλη η φωτοπεριοδος.

Γιατι πρεπει να αναβεις τα φωτα το πρωι, οταν προφανως δεν μπορεις να τα βλεπεις? Οποτε θελεις εσυ θα βαλεις τη φωτοπεριοδο, τοτε ωστε να μπορεις να τα χαιρεσαι. Αρκει να ειναι μονιμα ετσι ο φωτισμος και το πρωι να μην ερχεται το ενυδρειο σε απευθειας επαφη με το φως του ηλιου (για τις αλγες).

Εγω τα δικα μου τα εχω να αναβουν στις 6 το απογευμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-13, 10:15
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

για μέτριων απαιτήσεων φως έχω λίγο? ήδη το φως φαίνεται έντονο στη γυναικα και λέω να βάζω την φωτοπερίοδο το πρωί και να έχω ένα μικρό φως για τις βραδυνές ώρες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-13, 10:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για μη απαιτητικα φυτα, νομιζω εισαι μια χαρα. 0.3 watts/λιτρο εχω και σε δικο μου ενυδρειο και πηγαινει μια χαρα, μεχρι χαλι moss εχω. Βεβαια, βλεποντας και κανοντας. Αν δεις οτι με τον καιρο δεν ειναι αρκετο, κανεις πατεντα και για αλλη μια λαμπα. Αλλα γνωμη μου ειναι να αρχισεις ετσι προς το παρον.

Τη φωτοπεριοδο θα την εχεις συνεχομενη, οχι σε δοσεις. Θα αποσυντονιστουν και τα ψαρια, αλλα και τα φυτα ετσι. Μπορεις να βαζεις το βραδυ το φωτισμο, οπως σου ειπα, ωστε να το χαιρεσαι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-13, 10:31
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iordanisdr Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερίζω την παρέα. βασικά έχω δύο θέματα.
1) σε 240 λίτρα μικτά περίπου 180 καθαρά φτάνουν δύο λάμπες flora glu 2x30 watt. (θα βάλω μέσα γκάμπι 3 αρσενικά και καμιά 10 θηλυκά σε πρώτη φάση και σε 3-4 μηνες θα βάλω και γαρίδες red cherry). θα βάλω και φυτά χαμηλών απαιτήσεων και μοσ στις πέτρες και τα ξύλα μου. (ο πετσοπάς μου είπε πως είναι αρκετά τα βατ και για μεσαίων απαιτήσεων σε φωτισμό φυτά).

2) εκτός από γκάμπι να βάλω μέσα και κόρυ ή juli (νομίζω ότι ταιριάζουν αυτά τα ψάρια μεταξύ τους).
καλα εισαι για φυτα χαμηλων απαιτησεων, και εγω 60watt εχω στα 250λ.
Μπορεις ομως αν θελεις να προσθεσεις μα πατεντα και μια ακομη λαμπα 30w.

κορυ βαλε.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-13, 10:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα corydoras Νικο θελουν μαλακο νερο, ενω τα guppies σκληρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-04-13, 10:55
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

αν εχω μαλακο νερό θα κάνει κακό στα γκαμπι?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-04-13, 12:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οι συνθηκες που απαιτει το καθε ψαρι, δεν λεμε οτι πρεπει να τηρουνται ετσι για να εχει ενδιαφερον το χομπι και να εχουμε ποικιλια στα νερα των ενυδρειων μας.

Ειναι απαιραιτητες για τη σωτη λειτουργια του οργανισμου τους και του ανοσσοποιητικου συστηματος τους. Ειναι αποτυπωμενες στο dna τους οι συνθηκες που ζουν στη φυση, εστω και αν δεν εχουν βρεθει ποτε εκει.

Εσυ εχεις μαλακο νερο δηλαδη? Το επεξεργαζεσαι καπως και ποιες ειναι οι παραμετροι σε ph,gh και kh?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-04-13, 12:27
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

σκληρο νερό εχω ακόμα (τώρα στρώνω το ενυδρείο) αλλα ρωτάω αν είναι δυνατόν ψάρι που ζει σε σκληρό νερό να ζήσει και σε μαλακό για να έχω την ευχέρεια να βάλω και ψάρια που ζουν σε μαλακό
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-04-13, 12:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τοσες επιλογες εχεις σε ψαρια μαλακου νερου, γιατι να ταλαιπωρησεις τα ζωοτοκα?

Πως εχεις σκεφτει να μαλακωσεις το νερο, με ποια μεθοδο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-04-13, 12:40
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

μου έδειξε ο πετσοπάς ένα καινούργιο λέει υλικό που το βάζεις στο φίλτρο και μαλακώνει το νερό. αργότερα με απιονισμένο νερό θα μπορώ να συμπληρώνω τις αλλαγές μου. ζωοτόκα θέλω γιατί ο μικρός μου είδε γκάμπι και τρελάθηκε. και με τις γέννες θα τρελαθεί περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-04-13, 12:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο το νεο προϊον του πετσοπα, να μην το χρησιμοποιησεις. Αδικα χρηματα θα δωσεις. Για buffer μαλλον προκειται και μονο κακο θα κανει στα ψαρια σου και στην ισορροπια του ενυδρειου. Υπαρχουν αρκετα θεματα να διαβασεις για το σωστο τροπο επεξεργασιας του νερου σου.

Το απιονισμενο νερο, αν εχει βρεθει σε μη ιδανικες συνθηκες, οπως π.χ. σε ηλιο, μπορει να σου καθαρισει ολα τα ψαρια με τη μια. Δεν ειναι καταλληλο για ενυδρεια πρακτικα, γιατι δεν εισαι σιγουρος για την ποιοτητα του.

Γνωμη μου αρχισε διαβασμα και μετα κρινεις τι θα σου πλασαρει ο πετσοπας. Εδω δεν εχει κανενας σκοπο να βγαλει χρηματα απο εσενα.

Δεν βρισκω κανενα λογο να μαλακωσει το νερο και μετα να βαλεις ψαρια σκληρου νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-04-13, 12:53
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και όπως λέει ένα μέλος του φόρουμ "ξεκίνησα με 5 απορίες και τώρα έχω 1005".
συνεχίζω το διάβασμα και το ψάξιμο και ο Θεός βοηθός.

δεν έχω σκοπό να βάλω ψάρια σκληρού νερού σε μαλακό αν δεν κάνει. Την ερώτηση την έκανα γιατί πιο πάνω κάνεις μία υπόδειξη για ένα ψάρι που είναι μαλακού νερού για να μην το βάλω μαζί με γκάμπι. (τώρα έχω 1004 απορίες)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-04-13, 12:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και θα αυξηθουν οι αποριες σου
Οσο βρισκεις λυσεις, τοσες ακομα θα δημιουργουνται. Αυτο ειναι το ενδιαφερον!

Το θεμα ειναι οτι τα δυο αυτα ειδη δεν συμβαδιζουν. Δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Γι'αυτο στηνουμε και δευτερο ενυδρειο..και τριτο...για να βαλουμε οτι θελουμε, αλλα εχοντας ευτυχισμενους κατοικους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-04-13, 13:03
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

το νερό της βροχής κάνει για να μαλακώσω το νερό (άμεσα από τον ουρανό και όχι από λούκι που θα έχει και βρομιές)?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-04-13, 13:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με την ατμοσφαιρικη ρυπανση που υπαρχει πλεον, που σιγουρα το νερο μαζευει ποσοστο, δεν θα το εβαζα σε καμια περιπτωση. Αλλωστε και προβλημα να μην υπηρχε, εισαι σιγουρος οτι θα ειχες καθε εβδομαδα νερο για να κανεις τις αλλαγες σου? Δεν βρεχει και τοσο συχνα...

Οι βασικοι τροποι για να μαλακωσεις το νερο ειναι δυο: τυρφη ή αντιστροφη οσμωση. Ακομα και τα φυλλα catappa θα το μαλακωσουν, αλλα λιγο. Με λιγη αναζητηση θα βρεις αρκετα θεματα να διαβασεις. Ξεκινωντας απο εδω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-04-13, 23:11
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή Απ: φωτισμός. είναι επαρκής?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ατμοσφαιρικη ρυπανση που υπαρχει πλεον, που σιγουρα το νερο μαζευει ποσοστο, δεν θα το εβαζα σε καμια περιπτωση. Αλλωστε και προβλημα να μην υπηρχε, εισαι σιγουρος οτι θα ειχες καθε εβδομαδα νερο για να κανεις τις αλλαγες σου? Δεν βρεχει και τοσο συχνα...

Οι βασικοι τροποι για να μαλακωσεις το νερο ειναι δυο: τυρφη ή αντιστροφη οσμωση. Ακομα και τα φυλλα catappa θα το μαλακωσουν, αλλα λιγο. Με λιγη αναζητηση θα βρεις αρκετα θεματα να διαβασεις. Ξεκινωντας απο εδω.
+1000
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-04-13, 00:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα φυλλα δε μαλακωνουν το νερο, το ph κατεβαζουνσε ηδη ετοιμο μαλακο νερο (απο ΑΟ η τυρφη η και τα δυο)
η τυρφη μαλακωνει λιγο (εως πολυ αλλα πολυ χρονοβορα) το νερο και επισεις χαμηλωνει το ph
η οσμωση μαλακωνει το νερο σε μηδενικες σκληροτητες.
Ο συνδυασμος 2 απο τα παραπανω η και των 3 μας δινει οξινο μαλακο νερο με μπολικα χουμικα και τανινες.
αυτου του ειδους το νερο παντως απαιτει πολυ περισσοτερο διαβασμα και υπευθυνοτητα απ οτι το σκληρο αλκαλλικο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-04-13, 07:01
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

τώρα που είδα το προϊόν που μου πρότεινε για να μαλακώσω το νερό είναι το mutacal ρητίνη αποσκλήρηνσης.
πάντως από τη στιγμή που θα βάλω γκαμπι δε χρειάζεται να μαλακώσω το νερό.
θα ήθελα προτάσεις όμως τι άλλο να βάλω μαζί με τα γκαμπι. (ξαναλέω πως θα βάλω red cherry μετά από 4 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου)
-------------------------
τώρα που είδα το προϊόν που μου πρότεινε για να μαλακώσω το νερό είναι το mutacal ρητίνη αποσκλήρηνσης.
πάντως από τη στιγμή που θα βάλω γκαμπι δε χρειάζεται να μαλακώσω το νερό.
θα ήθελα προτάσεις όμως τι άλλο να βάλω μαζί με τα γκαμπι. (ξαναλέω πως θα βάλω red cherry μετά από 4 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iordanisdr : 19-04-13 στις 07:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-04-13, 07:19
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  images.jpg
Εμφανίσεις:  147
Μέγεθος:  8,3 KB
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bacterial Bloom - Θολό νερό. Τι είναι? Τι το προκαλεί? Είναι επικίνδυνο? Γιώργος Κ Γλυκό νερό - Γενικά 9 31-05-17 19:50
Θολούρα (Είναι ή δεν είναι bacterial Bloom) skaliman Γλυκό νερό - Γενικά 14 31-07-12 16:04
Είναι υπερβολικός ο φωτισμός; PeLeCaN Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 23-05-08 12:44
Επαρκής φωτισμός; giorgosp Αρχάριοι γλυκού νερού 12 20-12-07 15:40
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07319 seconds with 16 queries