Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-08-12, 13:54
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Γιατι δεν δοκιμαζεις αγγελοψαρα με ενα κοπαδι emperor tetra?ο συνδυασμος αυτος για μενα ειναι πολυ αριστοκρατικο και ξεπερνανε τους βασιλιαδες του αμαζονιου,τους δισκους....
Επισης τα tetra jumbo ποια ειναι ?Στο google μου βγαζει τα neon tetra..
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-08-12, 14:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Έρχονται emperor tetra στην Ελλάδα; Δεν έχω δει μέχρι στιγμής σε κάποιο μαγαζί. Ωραίο ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-08-12, 14:08
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έρχονται emperor tetra στην Ελλάδα; Δεν έχω δει μέχρι στιγμής σε κάποιο μαγαζί. Ωραίο ψάρι.
ναι πιστευω διοτι αυτην την χρονια ερχονται και πολλοι ελληνες τα εχουν στο ενυδρειο τους...πριν 3-4 μηνες πηρα κι εγω αλλα ενα ζευγαρι μονο και μονο να τα παρατηρησω στην αρχη και μετα να επαιρνα κι αλλα....το προβλημα ειναι οτι δεν ετρωγαν με τιποτα flakes ή πολυ λιγο και αυτο με παραξενεψε και ο πετ σοπας νομιζε τοτε οτι ειναι εκτροφης(ετσι κι αλλιως δεν το ενδιαφερει αν ειναι εκτροφης και wild και φερνει οτι να ναι)...παντως ειχα επιτυχια στην αναπαραγωωη τους διοτι εβλεπα εντελως αλλη συμπεριφορα του αρσενικου αλλα δυστυχως δεν βγηκε τιποτα λογω αμανο και λαθρεπιβατων...και πριν ενα μηνα μου ψοφησε το ενα μαλλον λογω θερμοκρασιας και το αλλο πηδηξε εξω...Αξιζει να ασχοληθεις με αυτα τα ψαρια και συντομα θα ξαναπαρω...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-08-12, 14:14
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Φαντάζομαι όπως όλα τα τετρα είναι δύσκολα στην αναπαραγωγή έτσι είναι και αυτά και δεν θα εβλεπες μωρά ακόμα και μόνα τους να τα είχες.

http://www.fishchannel.com/freshwate...or-tetras.aspx
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-08-12, 14:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ψαρι αυτο εινα πολυ ωραιο, αλλα γινονται ενηλικα μονο 3.5-4 εκ? (οταν ειναι εκτροφης τα ψαρια τα πουλανε πολυ μικρα, ενω αγρια πιασμενα ειναι ηδη ενηλικα συνηθως)
Το λεω αυτο, γιατι ξεχασα να αναφερω οτι τα περισσοτερα ατομα του κοπαδιου καρδιναλιων που εχω με τα αγγελοψαρα ηταν ηδη ενηλικα, 4+ εκ και παχια, οταν μπηκαν νεαρα (μικρα σε μεγεθος) τα αγγελοψαρα.

Προσοχη στα μεγεθη των ψαριων γενικα.
Δεν φτανει το ονομα, Αγγελοψαρα, Τετρα.
Υπαρχουν μικρα και μεγαλα αγγελοψαρα και μικρα και μεγαλα τετρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-08-12, 14:30
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαρι αυτο εινα πολυ ωραιο, αλλα γινονται ενηλικα μονο 3.5-4 εκ? (οταν ειναι εκτροφης τα ψαρια τα πουλανε πολυ μικρα, ενω αγρια πιασμενα ειναι ηδη ενηλικα συνηθως)
Το λεω αυτο, γιατι ξεχασα να αναφερω οτι τα περισσοτερα ατομα του κοπαδιου καρδιναλιων που εχω με τα αγγελοψαρα ηταν ηδη ενηλικα, 4+ εκ και παχια, οταν μπηκαν νεαρα (μικρα σε μεγεθος) τα αγγελοψαρα.

Προσοχη στα μεγεθη των ψαριων γενικα.
Δεν φτανει το ονομα, Αγγελοψαρα, Τετρα.
Υπαρχουν μικρα και μεγαλα αγγελοψαρα και μικρα και μεγαλα τετρα.
τα δικα μου μου φανηκαν αρκετα μεγαλα στο 80λιτρο που τα ειχα....και οταν ειχα τα αγγελοψαρα δεν ειχαν προβλημα....παντως αν θελει ενα μεγαλο κοπαδι τετρα που να μην εχει προβλημα με τα αγγελοψαρα μπορει να βαλει discus tetra...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-08-12, 01:37
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Και εδω (σε περιπτωση που δεν το εχεις δει, απλα το ειδα τωρα, το θυμηθηκα και θυμηθηκα και το θεμα σου και γιαυτο το βαζω) ενα φανταστικο βιοτοπικο ενυδρειο με σκαλαρια απο συμφορουμιτη.

Δεν αναφερει τι αλλα ψαρια εχει με τα σκαλαρια (δεν ειδα να λεει κατι στο θεμα του, εκτος και αν μου διεφυγε) αλλα ειδα εδω τι αλλα ψαρια εχει μαζι.

Αν δει το μυνημα ο φιλος imichal, ας μας ενημερωσει για τη συμβιωση των τετρα με τα σκαλαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-08-12, 10:27
Το avatar του χρήστη xwriatis
xwriatis Ο χρήστης xwriatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Κατι ασχετο Για κιχλιδες αφρικης μεριασ το εψαξες?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-08-12, 22:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Επειδη εχει μαζευτει ενα αρκετα μεγαλο ποστ με αρκετα μεγαλο ογκο ερωτησεων και διαπιστωσεων, παρακαλω την υπομονη σας στις απαντησεις οσων εθεσα.

Πωπω...ζαλιστικα. πολλες νεες προτασεις. Για τα εμπερορ δεν ξερω, προτειμω τους καρδιναλιους. Το bgk ειναι λιγο τραβηγμενο αν και μου αρεσε, δεν νομιζω να ταιριαζει στο ολο περιβαλλον οπτικα. θα δω για αργοτερα. Πηγα σε ενα πετσοπ φιλου, δεν ειχε ψαρια περιμενει παραλαβη απο βδομαδα, θα φερει και σκαλαρια και τι ρωτησα αν θα φερει μικρα μου ειπε ναι (4 μεγεθη θα φερει), σκεφτομαι να τα παρω απο μικρα για να συνηθισουν απο την αρχη τα τετρα διπλα τους. Πολυ ωραιο το ενυδρειο του imichal πολυ αρμονικο!! Για κιχλιδες κοιταξα ναι, αλλα εχω ερωτευτει τα σκαλαρια τρελα. Μαρεσαν ΠΑΡΑ πολυ!!

Επισης ενα τσεκ στο θεμα φυτων, σκεφτομαι, θελοντας να προσεξω το aquascape και να ειναι ομορφο, να βαλω
Αρκετες ριζες
αρκετη java moss την οποια θα κραταω κομμενη, να τυλιξει τις ριζες και πετρες, ~~~~πιστευω οι pleco ancistrus δεν θα την δουν σαν φαγητο ε??~~~~~
1-2 anubia,
αρκετα cryptocorine,
αρκετα valisneria (θα διασκορπισω τα ριζακια τους οπως εδω http://www.youtube.com/watch?v=4jMqTpjaYd4)
θελω και κατι ακομα με φυλλωμα αλου χρωματος, οπως κοκινο, να κανει αντιθεση. Τι προτεινετε? Γενικα κανω καπου λαθος? Δεν θελω να ασχολουμε με λιπασματα κλπ, μονο κανα κλαδεμα που και που την μος και οτι αλλο κρινω απαραιτητο, και ευκολα φυτα σε γενικες γραμμες.
Διαφορες μη ασβεστολιθικες πετρες τις οποιες δεν ξερω απο που θα τις παρω και αν μπορω να τις παρω απτη φυση.
-------------------------
Angelfish ......KH 4.0-5.0. PH6.0-8.0 temeprature 26.5-29.5C
Pepper Cory ...KH 2-12, ...PH 6.0-7.0 temperature 22-26C
Cardinal Tetra KH 2.0-6.0, PH 5.5-7.5 temperature 22.5-27.5C
Oto
Pleco ancistrus dGH < 15, PH < 7.5 temperature 22-27C

Δεν βρηκα για τα OTO
Γενικα σκεφτομαι να βρω τροπους να κρατησω το νερο στις παρακατω παραμετρους για τα παραπανω ψαρια (και αν προστεθει κατι αλλο θα το κανω βασει των παραπανω παραμετρων)
Θα κυνηγαω τα παρακατω δηλαδη:

NH3 0, NO2 0, NO3 15-20(??)
ΚΗ 4, PH 6,0 θερμοκρασια 25-26.

Τα σκαλαρια ομως ισχιει οτι θελουν πιο ψηλες θερμοκρασιες? Μουκανε εντυπωση.
Αλλαγες θα δω οταν ανεβαινουν τα ΝΟ3 παραπανω απο οσο πρεπει (ποσοοοο???) θα αλλαζω ακομα δεν μπορω να κρινω ποτε. Αν μπορει καποιος πιο εμπειρος να δωσει μια γραμμη καλως.

Θα γινει χρηση τυρφης για να μαλακωσει το νερο, και απιονισμενου νερου η νερο απο ΑΟ αν κριθει απαραιτητο, και θα εχω 2 φιλτρα, ενα eheim 2028 και ενα jbl e1500. Το ενα (jbl) με σιποραξ, υαλοβαμβακα, χοντροτρυπα σφουγγαρια. Και το αλλο (eheim) τυρφη και substrate pro η ελαφροπετρα (μαλλον ελαφροπετρα). Συνολικη κυκλοφορια απτα φιλτρα 2500 λιτρα ονομαστικα. Tα υλικα στα φιλτρα θα μπουν ολα πριν το στρωσιμο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 22-08-12 στις 22:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-08-12, 00:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χμμμ το 26 που θες να κρατησεις για τα σκαλαρια δε μου μοιαζει τοσο καλο...

Επισεις σε αυτο το ενυδρειο ποσο να συνησφερει και τι να κανει η ελαφροπετρα στη φιλτρανση? Θα θες 1 κυβικο για να πεις οτι ποιανει βιολογια... Καλυτερα απλο καλο siporax χυμα η subs. pro
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-08-12, 01:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

ναι γιαυτο διαβαζω τωρα, ειδα οτι το JBL micromec εχει την μεγαλυτερη επιφανεια απο ολα. Θα δειξει τι θα βαλω, η siporax η substpro, η matrix, η jbl η τα αστερακια της RENA. Επιλογες υπαρχουν, η ελαφροπετρα αποριφθηκε οκ. Δωσε καμια κατευθυνση γνωμη και για τα υπολοιπα που λεω, κανα φυτο κοκκινο που να ταιριζει, ποτε να αλλαζω νερο αν μπορεις να υπολογισεις, και αν οι παραμετροι οι υπολοιποι σου φαινονται καλοι, εσυ πως θα τους διαμορφωνες?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-08-12, 02:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aντι για pepper παρε sterbai και παιξε με ολα τα υπολοιπα σε
pH 5.5-6.8
GH 1-5
KH 1-3
T 25-28C (απο χειμωνα σε καλοκαρι)

Κατα τη διαρκεια της αλλαγης εχεις το περιθώριο (αν διαφερει λιγο η θερμοκρασια του νερου της αλλαγης) να κατεβαινεις (το χειμωνα) 23.5C, και να ανεβαινεις (το καλοκαιρι) 29C.
Γιαυτο το προετοιμαζεις σωστα.
Φυσικα σχεδον ιδια πρεπει να ειναι και GH pH
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-08-12, 02:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χωρις να εχω πρακτικη εμπειρια με τα σκαλαρια θεωρω πως προσωπικα με αυτη την ψαροσυνθεση διαισθητικα θα καρφωνα 27.
Στα υπολοιπα συμφωνω με το Σπυρο (αλλα με ph 5.8-6.2 το πολυ... γενικα το χαμηλο ph το θεωρω πιο υγειες)
Ο Σπυρος βεβαια εχει και πρακτικη εμπειρια με αυτα τα ψαρια και βαζει μινιμουμ τους 25 βαθμους...κατι θα ξερει, ομως απο την αλλη τα προφιλ που βλεπουμε συνηθως αναφερουν 26-26.5...

Γενικα οι υπολοιπες παραμετροι δεν ειναι προβλημα, ολα τα ψαρια ταιριαζουν καλα με τα χαμηλα ph και σκληροτητες αλλα η θερμοκρασια λιγο με προβληματιζει ως μινιμουμ για τα σκαλαρια και ως μαξ για καρδιναλιους και κορυ...
Βεβαια οκ, σε ενα κοινωνικο εννωειται δεν ειναι ευκολο ν ειναι ολοι οι κατοικοι σε ιδανικες συνθηκες, και καποιοι θα ειναι σε απλα επιτρεπτες...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-08-12, 03:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βαλει sterbai δεν θα εχει προβλημα, ουτε και οι καρδιναλιοι το καλοκαιρο στους 28 (ή και 29 για λιγο - κατα την αλλαγη δλδ)
Ιδανικοτατες συνθηκες.
Τα σκαλαεια αν ηταν μονα τους θα μπορουσαν να πανε και 31 ανετα.

Το θεμα το εχουν οι οτο, που ιδανικα ειναι μεχρι 26-27.
(Γιαυτο το 28, θα το εχει για λιγο πχ μονο μεσα ιουλιου ως μεσα αυγουστου που εχει τις χοντρες τις ζεστες. Το υπολοιπο καλοκαιρι μεχρι 27.5)

Τα αγγελοψαρα καλο θα ηταν να ηταν συνεχεια σε 27-28 αλλα μια χαρα θα ειναι και στους 26, και στους 25 στα κρυα.
26 τον πολυ καιρο του ετους ειναι ΟΚ για ολα. Αυτο θα εχει σαν κεντρο.
-------------------------
Ετσι τα εχω εγω (περουβιανα) και πανε πολυ καλα, τρωνε αβερτα, γεννανε καθε εβδομαδα κι αλλο ζευγαρι και δεν εχουν αρρωστησει ποτε, ουτε καν αδιαθεσια ή κατι ασημαντο σαν να τους κοπει λιγο η ορεξη για καποια μερα, ή καποια περιεργη κινηση, ή η οψη τους να φανει καπως
Και τα αλλα τα ψαρια μια χαρα, κρατωντας τα στις συνθηκες που προτεινα πιο πανω,
Απλα θα ειναι λιγο πιο κινητικα στις ζεστες, τα κορυ και τα οτο, και γενικα θα θελουν φαι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 23-08-12 στις 03:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-08-12, 10:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Oκ καλως, θα ακολουθησω τις διορθωμενες παραμετρους Σπυρο. Ειμαι πολυ περιεργος οταν πρωτοστησω το ενυδρειο (πλησιαζουν οι μερες!!! ) και πρωτοτεσταρω το νερο εκει, να δω τι θα χρειαζεται για ναρθει στα ισα του. Επισης καποιες αποριες μεινανε, την αλλαγη να την κανω οταν τα νιτρικα φτασουν που? Και γενικα που να τα κραταω? Για τα φυτα εχετε καποια ενσταση για αυτα που θελω να βαλω? Για αντιθεσεις κλπ βλεπω οτι ολα χρειαζονται CO2 οποτε για την ωρα το αφηνω.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-08-12, 11:36
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Αν θέλεις να βάλεις ψάρια αναπαραγωγής(ή οτιδήποτε ψάρι έχει προσαρμοστεί σε παραμέτρους βρύσης), καλό θα ήταν να περιμένεις να φτάσεις στην τελική σύνθεση πριν ρίξεις σκληρότητες/ph, ετσί ώστε να έχεις πιο εύκολη προσαρμογή όταν τα βάλεις στο ενυδρείο...όταν είναι έτοιμη η ψαροσύνθεση σιγά σιγά κατεβάζεις και τις τιμές του νερού .

Για τις αλλαγές, 1/3 κάθε βδομάδα είναι μια καλή αρχή. Αν μετά έχεις θέμα στις μετρήσεις σου, τις προσαρμόζεις ανάλογα.

Για τις αντιθέσεις αρχικά μπορείς να παίξεις με τα ξύλα/πέτρες, με τις κρυπτοκορύνες(κάτι σε καφέ), με διαφορετικές αποχρώσεις του πράσινου, κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-08-12, 16:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
την αλλαγη να την κανω οταν τα νιτρικα φτασουν που?
αν εννωεις στο στρωσιμο, μεχρι να μηδενιστει η αμμωνια και τα νιτρωδη τα νιτρικα θα πανε στο απειρο. Δε θα κανεις αλλαγη με βαση τα νιτρικα αλλα με βαση τα νιτρωδη που πρεπει να μηδενιστουν

Παράθεση:
Και γενικα που να τα κραταω?
Αποψη μου για φουλ φυτεμενο, πανω απο 10 κατω απο 15
Αν τα εχεις χαμηλα ακομα καλυτερα θεωρητικα αλλα θα εχουν προβλημα τα φυτα
Παράθεση:
Για τα φυτα εχετε καποια ενσταση για αυτα που θελω να βαλω?
σε αυτα που γραφεις οχι, αλλα το κοκκινο που θες ειναι λιγο δυσκολο σε τετοια ενυδρεια να μεινει κοκκινο.
Εμενα ολα τα κοκκινα απο κακο φωτισμο, blackwater κτλ εχουν μεινει μεν σε πολυ καλη κατασταση αλλα εχουν γινει πρασινα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-08-12, 17:46
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι το ειδα για τα κοκκινα γιαυτο το αφησα. Δεν εννοουσα στο στρωσιμο, εκει διαβασα νταξει. Για μετα λεω. Οποτε εκει που ελεγα και εγω μετα απο διαβασμα, στο 15. Θα δω και τις μετρησεις μου και αναλογος πραττω τη ρουτινα αλλαγων. Βαρελι για ελιες παω να παρω ε? Απλα καλο καθαρισμα με ξυδι φτανει? Και ζεστο νερο? Το ιδιο θα κανω και στο ενυδρειο που ειναι μεστις σκονες και τα αλατα. Δεν παιζει καποιος κινδυνος αν ξεπλυθει καλα μετα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-08-12, 18:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω το βαρελακι το ειχα ξεπλυνει απλα με καυτο νερο και μετα με σκετο νερο.

Ενυδρειο αναγκαστικα ξυδι, κυριως για τα αλατα, αλλα τωρα που αρχισες το στρωσιμο το σκεφτηκες? στην αλλαγη θα το κανεις? δεν πρεπει να παει το ξυδι στο βυθο...
Οτι κανεις λοιπον με προσοχη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-08-12, 21:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οχι οχι!! Το ενυδρειο ακομα δεν εχει παει καν σπιτι. Μεθαυριο κανω την μετακομιση σερρες και θα το καθαρισω το σαββατοκυριακο. Δευτερα λογικα θα παρει μπρος μαλλον. Οκ θα κανω οπως ειπες.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-08-12, 19:28
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29872
θα παραγγελθει συντομα. Θα μου φτασει ετσι? Υπολογιζοντας χοντρικα 120 λιτρα αλλαγη ανα βδομαδα, αυτη βγαζει 568 λιτρα/μερα=26λιτρα/ωρα= σε 4 ωρες θαχει ολοκληρωθει η αλλαγη. Ειναι ανεκτο ετσι? Και ναι θα χρησιμοποιω μονο νερο Α.Ο.

YΓ Θα κραταω στα φιλτρα ΚΑΙ και μια καλη ποσοτητα τυρφης για τα υπολοιπα ωφελη των οξεων που παραγει και βοηθαει στην προληψη ασθενειων, αλλα και λογω τανινων-blackwater. Αρχικα θα ξεκινησω για λογους οικονομικους μονο με τυρφη.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-08-12, 00:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω λεω να βαζεις και βρυσης μαζι με την ΑΟ, για νορμαλ GH pH για τα ψαρια που θα βαλεις.
Μπορεις να το περνας μονο απο τα προφιλτρα, με βανακι-κλεφτη πριν την μεμβρανη της ΑΟ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-08-12, 01:04
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω λεω να βαζεις και βρυσης μαζι με την ΑΟ, για νορμαλ GH pH για τα ψαρια που θα βαλεις.
Μπορεις να το περνας μονο απο τα προφιλτρα, με βανακι-κλεφτη πριν την μεμβρανη της ΑΟ
Δεν γίνεται το ίδιο με το 'βρώμικο' νερό της Α/Ο σε μικρότερο ποσοστό...και χωρίς βανάκι ;
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 31-08-12, 12:57
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το βρωμικο νερο της ΑΟ ειναι ΒΡΩΜΙΚΟ, ΑΑΝ βεβαια εχω κατανοησει σωστα τον τροπο λειτουργιας της. Μπορει να κρατανε τα φιλτρα τα χημικα και τα αλατα, αλλα το "παραγωγο" νομιζω θαχει μεγαλυτερα ποσοστα ακομα και απτο νερο της βρυσης πριν καν μπει στο συστημα. Χωρις ναμαι σιγουρος ετσι νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 31-08-12, 13:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν το νερο ειναι ασφαλες και ποσιμο, δεν υπαρχει προβλημα.
(Αλλιως θα επρεπε να βαζουμε στο ενυδρειο 100% ΑΟ -με συμπληρωματα αναλογα τα ψαρια- και να πινουμε κι εμεις απο εκει - παλι με συμπληρωματα).
Η συνηθης αποδοση των μεμβρανων ειναι ενα προς τρια, οποτε το "βρωμικο" ειναι 33% πιο "βρωμικο" και σκληρο απο το σκετο βρυσης.
Αν ειναι να γινει ζημεια, θα γινει και με το σκετο βρυσης.
Απλα θελει καλο flush (ξεπλυμα) η μεμβρανη, πριν παρουμε το "βρωμικο" νερο.

Το θεμα ειναι οτι οσο πιο σκληρο βαζουμε (απο το βρωμικο της ΑΟ) τοσο πιο καθαρο απο την ΑΟ πρεπει να βαζουμε στο τελικο ποσοστο μιξης, για να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα στις παραμετρους.
Παλι μεγαλυτερη καταναλωση νερου κανουμε
Το κερδος θα ειναι μηδαμινο

Πχ εχουμε GH βρυσης 10 και θελουμε να το κανουμε 2.
Φτιαχνουμε μια μιξη 80% ΑΟ (μηδενικη GH) και 20% βρυσης και το εχουμε.
Αν βαλουμε απο το βρωμικο της ΑΟ, αυτο θα εχει GH 10+33%= 13GH.
Η νεα μιξη θα ειναι νερο μηδενικης GH απο την ΑΟ, και βρωμικο νερο ΑΟ 13GH.
Για να βγαλουμε παλι 2GH θα θελουμε, 85% ΑΟ και 15 βρωμικο ΑΟ.
Αυτο το 5% παραπανω καθαρο ΑΟ σημανει και 15% παραπανω παραγωγης βρωμικου
http://www.aquarix.de/en/haerte.asp

100 λιτρα αλλαγης
GH βρυσης 10
GH ΑΟ μηδεν
Ζητουμενο GH 2
Μιξη: 80 λιτρα ΑΟ + 20 λιτρα βρυση
Συνολικη καταναλωση 80χ3=240+20=260 λιτρα νερο

100 λιτρα αλλαγης
GH βρωμικου ΑΟ 13
GH ΑΟ μηδεν
Ζητουμενο GH 2
Μιξη: 85 λιτρα ΑΟ + 15 λιτρα βρωμικου ΑΟ
Συνολικη καταναλωση 85χ3=255 λιτρα νερο (δεν βαζω τα 15 λιτρα βρωμικο γιατι εχουν ηδη παραχθει)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 31-08-12, 13:16
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

θα την παρω και με μανομετρα και flush kit. γενικα οι σερρες δεν εχουν καλο νερο. Και επειδη νοικιασα σε παλια πολυκατοικια οι σωληνες ειναι κλαφτα, δεν θα πινω εγω προσωπικα απο βρυση ασχετα αν το πινουν εδω. TDSμετρο δεν εχω ρε γαμωτο....
-------------------------

Α οποτε καλα την καταλαβα τη λειτουργια, ΑΟ και βρυσης για gh γυρω στο 3-4 και ειμαι οκ...θεωρητικα. Και βλεποντας και κανοντας. Πληρως κατανοητος σπυρο τωρα ειδα και τα υπολοιπα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 31-08-12 στις 13:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 31-08-12, 13:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μηδεν GH της ΑΟ δεν ειναι δεδομενο.
Τοσο πρεπει να ειναι.
Ο καθενας ελεγχει τη δικια του αν λειτουργει σωστα και βγαζει μηδεν GH
Παιζει ρολο και το δεδομενο νερο της βρυσης.
Αν ειναι πολυ σκληρο δεν θα μπορει να το μηδενισει (και θα φθειρει και την μεμβρανη της ΑΟ πιο συντομα).
Η αποδοση φιλτραρισματος ειναι περιπου 95-99%
Οταν αρχισει και πεφτει σταθερα η αποδοση κατω απο 90% αλλαζουμε μεμβρανη.

Ο ελεγχος γινεται με tds meter
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 31-08-12, 13:36
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Oκ ναι ταχα υποψην μου αυτα. Σε ευχαριστω πολυ!! Ελπιζω σε νορμαλ νερο αρα. Tdsμετρο και βλεπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 31-08-12, 13:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
θα την παρω και με μανομετρα και flush kit. γενικα οι σερρες δεν εχουν καλο νερο. Και επειδη νοικιασα σε παλια πολυκατοικια οι σωληνες ειναι κλαφτα, δεν θα πινω εγω προσωπικα απο βρυση ασχετα αν το πινουν εδω. TDSμετρο δεν εχω ρε γαμωτο....
-------------------------

Α οποτε καλα την καταλαβα τη λειτουργια, ΑΟ και βρυσης για gh γυρω στο 3-4 και ειμαι οκ...θεωρητικα. Και βλεποντας και κανοντας. Πληρως κατανοητος σπυρο τωρα ειδα και τα υπολοιπα.
Αν η πιεση ειναι καλη δεν χρειαζονται μανομετρα.
Πιο πολυ θα ελεγα να επενδυσεις σε αγορα ανταλλακτικων προφιλτρων.

Αν χαλανε αυτα, παει και η μεμβρανη στο πι και φι.
tds meter καλο και σχετικα οικονομικο, στο ebay τα HM tds meter (τα μπεζ)
http://www.ebay.co.uk/itm/HM-Digital...item439c46e639
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 31-08-12, 13:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Tελωνειο δεν παιζει απο αμερικη?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συνθεση φυτων... Konstantin79 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 12-04-11 17:15
ΣΥΝΘΕΣΗ ΨΑΡΙΩΝ DETT Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 17-03-11 09:40
συνθεση ψαριων antonis15 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 02-05-09 21:10
συνθεση ψαριων kwstaogerobill Γλυκό νερό - Γενικά 13 09-10-08 21:50
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΥΝΘΕΣΗ ΦΥΤΩΝ Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 24-01-03 12:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09272 seconds with 13 queries