Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-09, 18:24
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή Στρώσιμο ενυδρείου

Καταρχήν έχω ένα 60 lt ενυδρείο ..πριν από λίγο καιρό είχα μέσα 2 χρυσόψαρα τα οποία επέστρεψα πίσω γιατί δεν είχα κάνει στρώσιμο στο ενυδρείο και προτίμησα από το να τα χάσω και τα δυο να τα επιστρέψω πίσω στο πετ σοπ οπού και τα αγόρασα (υψηλές ποσότητες αμμωνίας)..πριν από 3 μέρες έβαλα μπόλι από έναν φίλο πετσοπα ..κάθε μέρα τοποθετώ βακτηρία μέσα στο νερό και έχω τοποθετήσει και 4 μπαλίτσες τροφής ..μπορείτε να μου πείτε αν κάνω κάτι λάθος? ..επίσης μέσα αυτή την στιγμή έχω δυο ανουμπιες και πωρόλιθο με υπόστρωμα ..ποτέ πρέπει να ξανά κάνω έλεγχο για αμόνια? .επίσης έχω και κάτι σακούλιασες με άνθρακα ..σε τι χρησιμεύει ο άνθρακας στην φάση που είμαι τώρα? ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-09, 20:10
Θοδωρής Κατερίνα Ο χρήστης Θοδωρής Κατερίνα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: Καλαμαριά
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Ότι αφορά το στρώσιμο δεν έχω εμπειρία από στρώσιμο με μπόλι, τα βακτιρίδια απ'οτι λένε τα παιδιά στο forum δεν χρησιμεύουν και πολύ και για να σου πω την αλήθεια επειδή και εγώ ξεκίνησα όπως εσύ χρησιμοποίησα βακτηρίδια για το στρώσιμο (όπως μου συνέστησαν από το πετ σοπ) αλλά το ενυδρείο μετά από μια εβδομάδα με βακτηρίδια δεν κατάλαβε τίποτα, όπως αποδείχτηκε αργότερα. Έβαλα τα ψαράκια μου μέσα χωρίς να γνωρίζω μετρήσεις και όταν ανακάλυψα το gab και πήρα μετρήσεις κατάλαβα οτι το ενυδρείο ήταν άστρωτο κα είχε άρχισε να στρώνει με τα ψαράκια μέσα. Τώρα για τον άνθρακα απ'οτι γνωρίζω τον χρησιμοποιούν για να καθαρίσουν το νερό από φάρμακα που έχουν χρησιμοποιηθεί στο ενυδρείο μετά από θεραπεία για κάποια αρρώστια. Βασικά είδα οτι υπάρχει συζήτηση για το ίδιο θέμα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31755
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-09, 20:21
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

α ευχαριστω πολυ θωδορακη! ..αν μπορει κανενας εμπειρος ας πει και αυτος ..βασικα ψαχνω καποια ρουτινα που να την ακολουθω και να υσηχασω ψαρια θα αργησω να βαλω ..προς το απρων περιμενω τν προσθετη μπουκαλα CO2 που αγορασα και θα ψαξω και απο βδομαδα να βαλω κατι φυτακια που μου προτειναν τα παιδια! )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-09, 23:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τον ανθρακα τον βγαζεις και τον κρατας για περιπτωση που θα τον χρειαστεις στο μελλον...
τα βακτηρια πιθανον να μη βοηθησουν αλλα δε θα βλαψουν κιολας...μονο την τσεπη σου...
εφοσον εβαλες μπολι ειτε ριχνεις ψαροτροφη να το συντηρεις ειτε ξεκινας με 1-2 μικρα ψαρακια...μετρησεις τουλαχιστον καθε 2 μερες εφοσον εισαι στην αρχη και προσθετεις ψαρια σταδιακα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-09, 11:30
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Πανο να σε ρωτησω και παλι και να με συχγωρεις αμα σε κουραζω

1) στο πετ σοπ μου ειπαν να βαζω καθε μερα βακτηρια οφελει αυτο καπου η θελουν απλα να βγαλουν απο εμενα?
2)εχω 65lτ ενυδρειο ποση ψαροτροψη να βαζω εχω αυτη γαι χρυσοψαρα σε σβολακια
3) ποτε θα καταλαβω οτι το ενυδρειο μου ειναι ενταξυ και εχει στρωσει?
4) ..το μπολι το πηρα απο ενα φιλο πετ σοπα ...αλλα θελω να ειμαι βεβαιος οτι δεν εμου μετεφερες καμια ασθενια τι να κανω για να το διαπιστωσω?
5)επισης τα χρυσοψαρακια που ειχα μεσα το ενα απο τα δυο ειχε ich ..πριν τα επιστρεψω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-09, 14:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο να σε ρωτησω και παλι και να με συχγωρεις αμα σε κουραζω χαρα μου

1) στο πετ σοπ μου ειπαν να βαζω καθε μερα βακτηρια οφελει αυτο καπου η θελουν απλα να βγαλουν απο εμενα? κανε μια αναζητηση για το θεμα..οι περισσοτεροι ισχυριζονται οτι δεν τους βοηθησε καθολου.. θα ακουσεις ομως διαφορες γνωμες..προσωπικα δε τα χρησιμοποιησα ποτε
2)εχω 65lτ ενυδρειο ποση ψαροτροψη να βαζω εχω αυτη γαι χρυσοψαρα σε σβολακια αναλογα το ποτε σκοπευεις να βαλεις τα πρωτα ψαρακια...αν δε βαλεις συντομα μπορεις να ριξεις περισσοτερη τροφη....γιατι δε θα σε πειραζει να σηκωθει αμμωνια...αν βαλεις συντομα ψαρια μη ριξεις πολυ...το ποσο ακριβως ειναι πολυ σχετικο......η γνωμη μου ειναι να βαλεις 1-2 μικρα ψαρακια εφοσον εβαλες μπολι.....αν οχι και συνεχισεις με ψαροτροφη πριν βαλεις ψαρακια κανε μετρησεις να βεβαιωθεις οτι εισαι οκ...
3) ποτε θα καταλαβω οτι το ενυδρειο μου ειναι ενταξυ και εχει στρωσει?
θα πρεπει ενω εχεις ψαρακια η ριχνεις ψαροτροφες...να εχεις αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και νιτρικα μετρησιμα....διαβασε το υπομνημα για οτν κυκλο του αζωτου..θα καταλαβεις...
4) ..το μπολι το πηρα απο ενα φιλο πετ σοπα ...αλλα θελω να ειμαι βεβαιος οτι δεν εμου μετεφερες καμια ασθενια τι να κανω για να το διαπιστωσω?εφοσον το εχεις βαλει ηδη δε μπορεις να το διαπιστωσεις..
5)επισης τα χρυσοψαρακια που ειχα μεσα το ενα απο τα δυο ειχε ich ..πριν τα επιστρεψω
αν μεινει το ενυδρειο αρκετο καιρο χωρις ψαρια το ικ θα "εξαφανιστει" γιατι ειναι παρασιτο και δε θα βρισκει ξενιστη...
αν θες να βαλεις ψαρακια τοτε πριν τα βαλεις ανεβασε θερμοκρασια στους 30 τουλαχιστον και ριξε αλατακι ενυδρειακο να το εξαλειψεις......διαβασε εδω για το ικ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ultifiliis.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-09, 15:12
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

το αρθρο με το ich το διαβαζα εχθες πολυ κατατοπιστικο! : ) ) ) ) εχω μια αποροια λεει καπου ''Μετά από αυτή την φάση αρχίζουμε να φέρνουμε την θερμοκρασία στα φυσιολογικά επίπεδα και με αλλαγές νερού φροντίζουμε μέσα σε 10 μέρες να απομακρύνουμε το αλάτι από το νερό. '' αυτο γινεται μονχα με αλλαγες νερου? πως εγω θα ειμαι σιγουρος οτι εχει φυγει εντελως το αλατι? ..επισης ψαρια θα βαλω πολυ αργοτερα προς το παρων εχω 2 νανο ανουμπιες και θα παρω και μια Hygrophilia Polysperma + Potalla rotundifolia ..ποσα σβολακια τροφης να τοποθετω ανα εβδομαδα? ..επισης υπαρχει καποιο φαρμακο να βαλω στο ενυδρειο ..για να διωξω καποια ασθενια που πιθανον να υπαρχει? Α και κατι αλλο οφελει σε τπτ να κανω μετρησεις αν ριχνω συνεχως τροφη? η τροφη αυτη λογω της αμωνια ςφανατζομαι θα βοηθα και τα φυτα σωστα?? ..Πανο οποτε εχεις χρονο απαντα ευχαριοστω πολυ! .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-09, 20:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
το αρθρο με το ich το διαβαζα εχθες πολυ κατατοπιστικο! : ) ) ) ) εχω μια αποροια λεει καπου ''Μετά από αυτή την φάση αρχίζουμε να φέρνουμε την θερμοκρασία στα φυσιολογικά επίπεδα και με αλλαγές νερού φροντίζουμε μέσα σε 10 μέρες να απομακρύνουμε το αλάτι από το νερό. '' αυτο γινεται μονχα με αλλαγες νερου?ναι ....αν εχεις ψαρια μεσα κανουμε συχνες και μικρες αλλαγες νερου για να πεφτει σταδιακα η αλατοτητα....αν δεν εχεις ψαρια μεσα μπορεις να "κινηθεις" πιο γρηγορα... πως εγω θα ειμαι σιγουρος οτι εχει φυγει εντελως το αλατι? εντελως δε θα φυγει..με τις συχνες αλλαγες θα μειωθει η αλατοτητα που εν καιρω με τις επομενες αλλαγες θα ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα...να μη σε ανησυχει... ..επισης ψαρια θα βαλω πολυ αργοτερα προς το παρων εχω 2 νανο ανουμπιες και θα παρω και μια Hygrophilia Polysperma + Potalla rotundifolia ..μη βαλεις φυτα και αν μπορεις δωσε αυτα που εχεις καπου προσωρινα γιατι τα φυτα τα ενοχλει το αλατι...(τα περισσοτερα ειδη) ποσα σβολακια τροφης να τοποθετω ανα εβδομαδα? ..θα σου το πουν οι μετρησεις σου...αν εχεις κατανοησει τον κυκλο του αζζωτου με τακτικες μετρησεις θα βρεις ακρη...δεν υπαρχει φορμα...5 η 15 σβολακια...μετρας και προχωρας...γιατι δεν δοκιμαζεις με αμμωνια?? αφου δε θα βαλεις ψαρια...προχωρα με την μεθοδο της αμμωνιας και το μπολι θα σου επιταχυνει το στρωσιμο...επισης υπαρχει καποιο φαρμακο να βαλω στο ενυδρειο ..για να διωξω καποια ασθενια που πιθανον να υπαρχει? δεν υπαρχει ενα φαρμακο για ολες τις ασθενειες..αφου θα αργησεις να βαλεις ψαρια και θα βαλεις και αλατι δε νομιζω οτι πρεπει να σε ανησυχει εντονα κατι...Α και κατι αλλο οφελει σε τπτ να κανω μετρησεις αν ριχνω συνεχως τροφη? η τροφη αυτη λογω της αμωνια ςφανατζομαι θα βοηθα και τα φυτα σωστα?? ..Πανο οποτε εχεις χρονο απαντα ευχαριοστω πολυ! .
γιαυτο που ρωτας "Υπαρχει η αποψη οτι τα φυτα χρησιμοποιουν κυριως τα ΝΗ3/4 για την προσληψη αζωτου.
Η αληθεια ειναι οτι , ναι , προτιμουν τα ΝΗ3/4 αλλα μονον αν βρισκονται διαθεσιμα σε σταθερες και ικανοποιητικες συγκεντρωσεις.
Για την ακριβεια προτιμουν το στοιχειο εκεινο που βρισκεται σε σταθερη βαση διαθεσιμο, και αυτο το στοιχειο στα ενυδρεια μας ειναι το ΝΟ3.
Ο λογος ειναι οτι χρειαζεται να υποστουν καποιες προσαρμογες για να μεταπηδησουν απο την προσληψη ενος στοιχειου σε καποιο αλλο, και αυτες οι αλλαγες στην κυτταρικη τους δομη, κοστιζουν σε ενεργεια." απο το υπομνημα του Αλεξανδρου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31750
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-09, 20:34
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Ευχαρθιστω πολυ για τι πληροφοριες που μου εδωσες φιλε μου να εισαι καλα! ..οταν ερθεις με το καλο Χαλκιδα χρωσταω κερασμα! )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-04-09, 20:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
..οταν ερθεις με το καλο Χαλκιδα χρωσταω κερασμα! )
θα προτιμουσα την παρουσιαση ενος υγιους ενυδρειου αργοτερα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-04-09, 20:54
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

χαχαχα θα βαλω τα δυνατα μου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-04-09, 19:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Χρονια πολλα φιλαρακο!!
Να "βαλεις τα δυνατα σου" φιλε μου αλλα να διαβασεις οσο γινεται περισσοτερο! Πιστευω κανεις βιαστηκες κινησεις και μπορω να το καταλαβω (λογω στρατου) αλλα ενα ενυδρειο χρειαζεται το χρονο του! Ολες σχεδον οι ερωτησεις σου εχουν ηδη απαντηθει σε αντιστοιχες αποριες αλλων χρηστων αρα καλο ειναι πριν ρωτησεις κατι να πατησεις "αναζητηση" και να γραψεις αυτο που ψαχνεις!
Χαιρομαι πολυ που εχεις αυτη τη λαχταρα να τα κανεις ολα σωστα αλλα προσεχε η βιαζεσαι δεν ειναι καλο για ενα ενυδρειο.... Η υπομονη ειναι μεγαλη αρετη και στο θεμα ενυδρειο ανταμειβεται με ενα συστημα χωρις προβληματα! Τι μετρησεις εχεις στο ενυδρειο αυτη τη στιγμη? Αν εχει πιασει το μπολι σου θα μπορεις να βαλεις προσεχτικα σιγα σιγα ψαρακια!! μη βιαστεις ομως γραψε τις μετρησεις σου και τα λεμε ενταξει?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-04-09, 20:44
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Καλημερα σημερα εκανα αγορες! ..πηγα και αγορασα φυτα για το ενυδρειακι μου περιμενω της παρατηρησεις σας !

ΚΑΤΑΡΧΗΝ:

Εχω τοποθετησει
1)Πορολιθο και κατω απο αυτον υποστρωμα ο πορολιθος ειναι περιπου 5cm σε ολα τα σημεια του ενυδριου
2)Προμυθευτικα λιπασματα α)Flora Viva της Wave και 2)Flora green της Wave ..καθε 7 ημερες θα τοποθετω 10ml Flora Viva της Wave και καθε 15 ημερες Flora green της Wave

μεσα υπηρχαν nano ανουμπιες σημερα εβαλα αλλα τρια φυτακια
1)Hygrophilia polysperma
2)eleocharis parvula
3)potala rotundifolia

την παρασκευη περιμενω και CO2 ..δεν εχω ph μετρητες συνεπως η μπουκαλα με το διοξυδειο θα λειτουργει της ωρες που εχω ανοιχτα τα φωτα ..επισης περιμενω να μου φερουν μια διπλη λαμπα καταλληλη για τι ενυδρειο μου

οι ερωτησεις που εχω να κανω ειναι 1) η potala rotundifolia εχει ψηλο ''κορμο'' και την εχω βαλει κοντα στην κουρτινα οξυγονου που εχω ...επιδη γερνει προς τα κατω την εχω στερεωσει με μια μισινεντζα καλως η κακως πειτε μου? 2) ..8 ωρες φωτοπ περιοδος αρκει?

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
Οψη Α
http://i289.photobucket.com/albums/l...AS/fish/a1.jpg
Σε αυτη την φωτογραφια δεν φενοταν η μισινεντζα και την εχω χρωματισει με κοκκινο
ΟΨΗ ΠΛΑΓΙΑ
http://i289.photobucket.com/albums/l...AS/fish/a2.jpg


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-04-09, 20:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια !Βγαλε την αντλια οξυγονου. Δεν χρειαζεται και με την αναταραξη που δημιουργει στερει απο τα φυτα το απαραιτητο co2.
Λυσε την rotala και αφησε την να ισιωσει μονη της και να παει προς το φως.
Ναι αρκουν 8ωρες φωτοπεριοδος.
Λιπασματα μην ριξεις ακομα, περιμενε να σου το ζητησουν τα φυτα και ξεκινα με πολυ χαμηλοτερες δοσεις απ οτι λεει στα μπουκαλακια τους
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-04-09, 21:05
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

ναι θα την βγαλω ..βασικα δεν πολυ χωραει ! : ))) ..Να ρωτησω κατι ..υπαρχει κατι που μπορω να τοποθετησω και να κανει ωραιαες φουσκαλιστες? ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-04-09, 21:15
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Μήπως έχεις μπερδέψει τα καρτελάκια? Η rotala που δείχνεις, πιο πολύ μοιάζει με hygrophila polysperma σε emersed μορφή.
Καλή αρχή
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-04-09, 21:27
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έχεις μπερδέψει τα καρτελάκια? Η rotala που δείχνεις, πιο πολύ μοιάζει με hygrophila polysperma σε emersed μορφή.
Καλή αρχή

απο κατω εχει κοκκινα φιλαρακια? λες? : )) ..πειτε μου παιδια χαχαχα
απο το απο pet σοπ μου ειπαν οτι θελει πολυ φως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-04-09, 14:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
απο κατω εχει κοκκινα φιλαρακια? λες? : ))
για lobelia cardinalis μου κανει....εφοσον εχει και κοκκινο-μωβ απο κατω....μαλλον...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-04-09, 15:14
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Πανο λες να τοβγαλω αλλη μια φωτο μπας και καταλαβεις? : )) θελει αλλη περιποιηση?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-04-09, 15:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για ευκολοτερη αναγνωριση αν θες βγαλε μια πιο κοντινη το φυτο...ολο και καποιος θα το αναγνωρισει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-04-09, 16:41
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
για ευκολοτερη αναγνωριση αν θες βγαλε μια πιο κοντινη το φυτο...ολο και καποιος θα το αναγνωρισει...

παιδια εχω φταιχτει οσο δεν παει με τα ενυδριακα ..οποιος εχει να κανει καμια κατασκευη απο την περιοχη μου ας πει ...ειδη στο μυαλο μου δουλευω αν τελικα θα πρεπει να φτιαξω ενα 1500λιτρο η τελικα θα πρεπει να αγορασω ενα μικροτερο ετοιμο!! : ))) ..μισο λεπτακι να τραβηξω καμια φωτο! θελετε προφιλ? η αν φας? )) χεχε
-------------------------
Παιδια αυτο εδω ειναι το φυτακι http://i289.photobucket.com/albums/l...P4220318-1.jpg
εγω το αγορασα για potala rotundifolia αν ειναι κατι αλλο καντε την αναγνωριση και δωστε καμια extra πληροφορια! ..σας ενημερωνω ειναι η μασκοτ του ενυδριου μου! )

-------------------------
22/4/2009
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ :

NO2 0mg/l
NH4 0.1mg/l
NO3 5mg/l

Tωρα που θα τοποθετησω C02 Χρειαζομαι τεστακια για το ph? ..δεν εχω ph μετριτη

μετα απο αυτες τις μετρησεις προσθεσα 5 σβολακια ψαροτροψης (χρυσοψαρου)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Krisos : 22-04-09 στις 16:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο ενυδρείου Filotas Αρχάριοι γλυκού νερού 36 16-10-07 11:47
Στρώσιμο Ενυδρείου Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 0 28-02-07 23:19
Στρώσιμο Φυτεμένου Ενυδρείου Μάριος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 08-11-06 17:43
Στρώσιμο Ενυδρείου Filippos Malawi 4 02-04-04 12:50
Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 30 26-03-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10163 seconds with 13 queries