Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-08, 11:48
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Ερώτηση προς Χανιώτες με Malawi..!

Ας πούμε ότι μου μπήκε στο μυαλό ν'αλλάξω το ενυδρείο μου σε Malawi. Μου περνάει απ'το μυαλό για να πω την αλήθεια κι είμαι στο τσακ να ξεκινήσω ένα απόγευμα να μαζεύω άμμο και πέτρες απ'την παραλία. Έχω ενημερωθεί αρκετά γι'αυτού του είδους τα ενυδρεία διαβάζοντας το GAB και είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρω αρκετά εύκολα στο στήσιμο, παρόλα αυτά έχω μερικές απορίες πριν ξεκινήσω.

Δύο τα ερωτήματα για αρχή: Ποια παραλία του νομού θα προτιμούσατε ;
Αν είναι δυνατόν να μαζέψω και την άμμο αλλά και τις πέτρες απ'το ίδιο μέρος θα μου ήταν αρκετά πιο εύκολο..
Η δεύτερη ερώτηση αφορά τις πέτρες και τη διαδικασία καθαρισμού τους ώστε να μπορέσω να τις τοποθετήσω με ασφάλεια στο νερό, σας ζητάω μια μικρή βοήθεια με δυο απλά λόγια! Για την άμμο ξέρω, καλό ξέπλυμμα κλπ κλπ.

Ενημερωτικά σας αναφέρω ότι το ph της βρύσης μου βρίσκεται στο 7,5-7,6 το Gh στο 11 και το Κh στο 7-8 οπότε νομίζω ότι οι κιχλίδες είναι πολύ πιο κατάλληλες για το νερό μου χωρίς να αγχώνομαι και πολύ για αλλαγές παραμέτρων όπως κάνω με τα neon.

To ενυδρείο μου είναι το Rio 125, θα βάλω λίγα ψαράκια -όσα είναι σωστό δηλαδή άρα περιμένετε κι άλλες απορίες αν και εφόσον το πάρω απόφαση- τις πέτρες στηριγμένες με την κατάλληλη σιλικόνη και μερικές ανούμπιες που έχω ήδη στο κοινωνικό μου, άντε ίσως και κάποια βαλισνερια

Θα με φάει το Μαριό πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-08, 12:32
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Καλή παραλία με ωραίες βασαλτικές πέτρες θα βρεις προς το Καστελι (Νωπήγεια)
Αμμο από όπου και να βάλεις είναι καλά. Απλά κοίτα το σημείο απο το οποίο θα την μαζέψεις να είναι γενικά καθαρό.....
Τόσο οι πέτρες όσο και η αμμος θέλουν ενα καλό πλύσιμο. Τίποτα παραπάνω. Εγώ πάντως έβαλα υπόστρωμα αραγωνίτη από πετ σοπ για να ανεβάσω ακόμα παραπάνω τη σκληρότητα. (το χειμώνα το gh πεφτει στο 8-9....)
Στον πάτο του ενυδρείο θα βάλεις ενα μπλε φελιζίλ 2-2,5 εκατοστων το οποίο θα πάρεις από μια μάντρα ή ενα μαγαζί μονωτικών. Οι πέτρες καλό ειναι να στερεωθούν με σιλικόνη αλλά άμα είσαι "μάστορας" δεν χρειάζεται καν....
Από εκεί και πέρα φίλε μου το ενυδρείο σου με μήκος μόνο 80εκ ειναι για μένα πολύ μικρό για να βάλεις malawi. Τα mbuna ειναι ψάρια υπερ-κινητικά και αν δεν έχουν τον κατάλληλο χώρο θα στρεσαριστούν και ίσως και να αλληλοσκοτωθούν. Εγώ θα σου πρότεινα τίποτα νανοκιχλιδες tanganyika που έχεις περισσότερες επιλογες στα λίτρα σου.
Τώρα αν θες οπωσδήποτε να βάλεις mbuna (σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω) βάλε μόνο labidos.......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-08, 12:40
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Από εκεί και πέρα φίλε μου το ενυδρείο σου με μήκος μόνο 80εκ ειναι για μένα πολύ μικρό για να βάλεις malawi. Τα mbuna ειναι ψάρια υπερ-κινητικά και αν δεν έχουν τον κατάλληλο χώρο θα στρεσαριστούν και ίσως και να αλληλοσκοτωθούν. Εγώ θα σου πρότεινα τίποτα νανοκιχλιδες tanganyika που έχεις περισσότερες επιλογες στα λίτρα σου.
Τώρα αν θες οπωσδήποτε να βάλεις mbuna (σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω) βάλε μόνο labidos.......
Συμφωνώ κι εγώ.

Φίλε μου το ενυδρείο σου με 80 εκ μήκος είναι απαγορευτικό για malawi.

Αν είχε μήκος τουλάχιστον 100εκ, θα μπορούσες οριακά να βάλεις ένα μικρό χαρέμι Yellow Labs (1αρσ+2 θηλ).

Θεωρώ ότι για malawi πρέπει να έχεις τουλάχιστον 150λίτρα με ελάχιστο μήκος 100εκ, για να φιλοξενήσεις ένα είδος malawi.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-08, 14:06
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Mόλις μου βγήκε απ'το μυαλό, και μόνο που θα αισθάνομαι ότι τα ψαράκια δεν θα ζουν άνετα εκεί μέσα δεν υπάρχει λόγος να το κάνω και πράξη όσο κι αν μ'άρεσε σαν ιδέα.. απλώς είδα μερικά ενυδρεία αυτού του τύπου και ξετρελάθηκα, σκέφτηκα κι απ'την άλλη ότι χαλαρώνω από τύρφες, λιπάσματα και κλαδέματα και λέω "εδώ είμαστε"

Να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο δεν λόγο χώρου οπότε παραμένω neon lover

Eυχαριστώ για τον κόπο σας συντέκνοι !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση προς του εμπειρότερους candus Αρχάριοι γλυκού νερού 5 02-11-07 16:15
Ερώτηση για malawi - Του χρήστη ducatisti GhostShip Malawi 0 12-03-07 07:45
malawi με victoria ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 1 14-07-06 13:27
Παράδειγμα προς αποφυγή με CO2 DIY Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 17 22-02-06 18:31
Ερώτηση προς κατόχους τηε βάσης του RIO 400..... Johnkokk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 29-01-05 12:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03745 seconds with 13 queries