Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-02-11, 12:02   #1
Τι να βάλω μαζί με το χρυσόψαρό μου;; :)
teo76
Junior Member
Εγγραφή: 21-02-2011
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
teo76 Ο χρήστης teo76 δεν είναι συνδεδεμένος 22-02-11, 12:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μετά από ένα χρόνο ιστορίας με τα ενυδρεία αποφάσισα να πω κι εγώ κάπου τον...πόνο μου. Αγόρασα ενυδρείο (http://www.resun-china.com/en/Produc...2&ProClass=219) πέρυσι την άνοιξη λίγο αυθόρμητα επείδη μου το ζητούσε ο γιος μου χωρίς να ψαχτώ και πολύ κι αυτό όπως κατάλαβα ήταν το μεγαλύτερο λάθος μου. Αφού διάλεξα τo παραπάνω ενυδρείο το οποίο είναι χωρητικότητας 39 λίτρων, ο πωλητής μου έδωσε 6(!) χρυσόψαρα. 2 common, 2 comet, 2 ακόμα που δεν θυμάμαι ακριβώς και μου είπε ότι θα βαλεις αυτο κι εκέινο κι όλα κομπλε. Φυσικά περιττό να πω ότι τα 4 πέθαναν σε χρόνο dt αφού δεν υπήρχε καμμία ισορροπία στο ενυδρείο. Απέμεινα με ένα commet κι ένα common το οποίο comet ήταν και σχετικά μεγαλούτσικο (7cm). το comet αυτό ψόφησε πριν από 5 μήνες, οπότε και είχα αγοράσει ένα κατά πολύ μικρότερο το οποίο ψόφησε χθες. Το τελευταίο παρουσίαζε συμπτώματα δύσπνοιας, ήταν συνεχώς στην επιφάνεια για οξυγόνο, και τελικά το έβγαλα από το ενυδρείο για να παραμείνει ακίνητο σε μία γυάλα και να ψοφήσει μετά από δύο μέρες. Όσον αφορά τις συνθήκες του ενυδρείου, καταρχάς έχει εξωτερικό φίλτρο με υαλοβάμβακα το οποίο και το "ενισχύω" με βακτήρια waterlife bacterlife καθε εβδομάδα. Κάνω αρκετά τακτικά αλλαγές νερού (5-10% κάθε 3 μέρες γιατί έχει φοβηθεί πλέον το μάτι μου), χρησιμοποιώ goldfish aquasafe στις αλλαγές. Επίσης έχω αγοράσει και tetra test 6 in 1. To χλώριο είναι στο μηδέν, ph 7, gh 8, NO2 μηδέν, NO3 γύρω στα 10-15 mg/lit. Αυτές οι μετρήσεις είναι περίπου σταθερές εδώ και 3 μήνες και πρωτού αρρωστήσει το τελευταίο ψαράκι. Επίσης το ενυδρείο έχει και υποδοχή για ενεργό άνθρακα αλλα κάπου διάβασα ότι δεν κάνει πάντα καλό, οπότε αν βάζω τον κρατάω για λίγο και μετά τον πετάω. Αυτή τη στιγμή δεν έχω άνθρακα. Θερμοστάτη δεν έχω, η θερμοκρασία είναι συνήθως 22-24C και μόλις παρήγγειλα air pump. Εκτός από το εγκληματικό πρώτο δεκαήμερο κάνω κάτι λάθος; Μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου κάτι άλλο? Υποθέτω δεύτερο χρυσόψαρο δεν χωράει......Αυτή τη στιγμή έχω ένα common (το πρώτο που επέζησε τα πάντα το καημένο) κι ένα corydoras aeneus. Ευχαριστώ για τα φώτα σας και την υπομονή σας
-------------------------
Το χρυσόψαρο επειδή έχει χάσει το χρώμα του, δεν μπορώ να το δώσω σε κανέναν άλλο, φοβάμαι μη το πετάξουν. Μπορώ να βάλω κάτι άλλο μαζί του?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo76 : 22-02-11 στις 12:02. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 2299
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-11, 09:16
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καλωσορισες στο φορουμ!

Το μεγαλυτερο λαθος απ' ολα, το οποιο πιστευω να εχεις καταλαβει, ειναι οτι το ενυδρειο ειναι παρα μα παρα πολυ μικρο ακομα και για ενα χρυσοψαρο μονο του. Αν σε ενδιαφερει αυτο το ειδος, διαβασε τα αρθρα της κατηγορια κρυου νερου για να σου λυθουν οι οποιες αποριες. Διαφορετικα θα συνιστουσα να δωσεις το χρυσοψαρο και να παρεις ψαρια καταλληλα για το ενυδρειο σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-11, 09:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου? Αμμωνια εχεις μετρησει?

Ειναι μικρο το ενυδρειο για οποιοδηποτε ψαρι ... μονο ενα μονομαχο θα μπορουσες να εχεις αλλα με θερμοστατη!

Τι εννοεις εχει χασει το χρωμα του? Γιατι να βαλεις κατι αλλο? (το χρωμα του δε το εχει χασει επειδη νοιωθει μοναξια αλλα μαλλον κατι ασχημο συμβαινει)

Βαλε μια φωτογραφια αν μπορεις!

Το φιλτρο σου τι εχει μεσα? Ο ανθρακας δεν κανει κακο ... παρα μονο στα φυτα και επισης αν εχεις μικρο φιλτρο πιανει ζωτικο χωρο για "βιολογικα" υλικα. Παρολα αυτα δεν ειναι απαραιτητος!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-11, 17:29
teo76 Ο χρήστης teo76 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Μετά από πολύ διάβασμα που έκανα στο φόρουμ διαπίστωσα αρκετά λαθάκια (λαθάρες). Καταρχάς το χρώμα του το χρυσοψαράκι το έχασε από πολύ νωρίς (από κίτρινο άσπρο), μάλλον από στρες λόγω των αρχικών "δολοφονικών" συνθηκών με 6 χρυσόψαρα απευθείας μέσα. Αυτό επέζησε χάνοντας μόνο το χρώμα του. Αλλαγές νερού κάνω κάθε 3-4 μέρες, αφηνοντας το νερό να πιάσει θερμοκρασία περιβάλλοντος και χρησιμοποιώντας και αντιχλώριο.

Το να βάλω και άλλο ψαράκι μετά από διάβασμα το εγκατέλειψα σαν ιδέα, αλλα πραγματικά θέλω να κρατήσω αυτό το χρυσοψαράκι στα 40 λίτρα.

Μετρήσεις του νερού έκανα μόνο με στικάκι όπου όλα φαίνονται φυσιολογικά αλλά περιμένω τώρα παραγγελία τα τεστ της ΑΡΙ.

Μάλλον είχα όμως και σοβαρό πρόβλημα με το φιλτρο μου, το οποίο είναι του ενυδρείου και ουσιαστικά αποτελειται από μία αντλία η οποία"ανεβάζει" το νερό σε ένα επιμηκες δοχείο το οποίο όμως περιείχε μόνο υαλοβάμβακα (ο υαλοβάμβακας αν και οπως διαβασα είναι κατεξοχην μηχανικο φιλτρο κανει καθολου δουλεια σαν βιολογικο?) και στη συνέχεια το ξαναπετούσε από την άλλη στο ενυδρείο. Παρήγγειλα και ειδικό σφουγγάρι και τα χαπακια της sera και τα περιμένω.

Δεν το έχω φυτέψει.

Αυτό που όντως παρατήρησα είναι πως με το που έμεινε μόνο του, ανεβαίνει στην επιφάνεια πάρα πολυ σπανια σε αντιθεση με το παρελθον.

Επίσης έχω κι ενα μικρο γατοψαρο (Corydoras Aeneus αν δεν κανω λαθος). Αυτο μου το έφεραν δώρο και το άφησα στο ενυδρειο γιατί η θερμοκρασια νερου σχεδον ποτε δεν πεφτει κατω απο 23 και χωρις θερμοστατη. Τα δυο τους τα πανε παρα πολυ καλα και ειπα να το αφησω μεσα να κανουν παρεα. Αυτη τη στιγμη δεν φαινεται να στρεσσαρεται καποιο απο τα δυο τους. Το εχω περιπου 2 μηνες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-11, 17:33
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλως ορισες και καλο διαβασμα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-11, 17:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τι μετρησεις ειχες ακριβως?

Θα πρεπει να αγορασεις ενα τεστ για αμμωνια ... ειναι πολυ σημαντικο! Γενικα τα στικακια μας δινουν μια πολυ γενικη εικονα χωρις ακριβεια! Προτιμησε υγρα τεστ!

Το γατοψαρακι σου δεν χρειαζεται μονο σωστη θερμοκρασια χρειαζεται διαφορετικο νερο απο οτι το χρυσοψαρο (σε οτι αφορα σκληροτητες ph κτλ) αλλα πρεπει να τα κραταμε σε οσο γινεται μεγαλυτερο κοπαδακι και σε βυθο με αμμο!

Ποια χαπακια της σερα παραγγειλες? Το φιλτρο σου αν εχει μονο ενυδρειακο βαμβακι δεν κανει και πολλα πραγματα απο αποψης βιολογικης φιλτρανσης!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-03-11, 16:16
teo76 Ο χρήστης teo76 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Μόλις έκανα το πρώτο τεστ της ΑΡΙ με τα υγρά και επιβεβαιώθηκε οτι το φίλτρο δεν κάνει και πολύ δουλειά. Βγήκε αμμωνία 0.25 ppm.

Πήρα τα sera siporax mini. Ελπίζω να μην έκανα λάθος. Διάβασα ότι δημιουργούν πολύ καλές συνθήκες για την ανάπτυξη των βακτηρίων. Απ'ότι κατάλαβα θα πρέπει να βάλω πρώτα το ειδικό σφουγγάρι, μετά τα χαπάκια και στο τέλος λίγο υαλοβάμβακα (γιατί να μη βάλω και λίγο στην αρχή και να τον αντικαθιστώ συχνά? Έτσι που ειναι δομημένο το φίλτρο πάνω από το επίπεδο νερού είναι πολύ εύκολο)

Το γατοψαράκι μάλλον θα το δώσω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλησπέρα σε όλους! pet Bettas 27 15-05-06 22:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04450 seconds with 13 queries