Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-10, 01:33
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή Nεος με 60λ. βοηθεια για ξεκινημα!

Καλος σας βρηκα! Ειμαι νεος στο χομπι και μαλλον αναγκαστηκα αφου ειμαι ζωοφιλος. Εδω και κανα μηνα ειχαν χαρισει στην ανηψια και στον ανιψιο μου 2 χρυσοψαρα απο τον παιδικο σταθμο που ειχαν γιορτη. Απο τοτε υπηρχαν σε μια γιαλα 15 λιτρων αλλα το ενα μας εγκατελιψε και εμεινε το αλλο μονο. Καθως στεναχορηθηκα πηρα αλλο ενα απο πετσοπ να του κανει παρεα... Βεβαια την ψιλιαστηκα για τους λογους που την ειχε κανει το 1 και αρχισα να ψαχνω φορουμ και διαφορες σελιδες. Καταβαλα οτι επρεπε αμεσα να παρω ενυδρειο. Αγορασα μετα απο ψαξιμο ενα Juwel rekord 600 65λιτρο με ολο το πακετο που προσφερει η εταιρια (φιλτρα, κυκλοφοριτη, θερμαντιρα και λαμπα). Πηρα μια αμμο ασπρη για υποστρωμα μετα τα λεγομενα του πετ-σοπα 3-4 κιλα 16 ευρο η οποια θα ειναι καταληλη για φυτεμα στο μελλον(θα μπορω να την καθαριζω με σκουπα βυθου ή θα ρουφαει και την αμμο); Πηρα eheim substrat pro 250 ml. και ειδικο δυχτι για να το βαλω ενδιαμεσα απο το μπλε και πρασινο φιλτρο. Ευτυχος αντιχλοριο ειχα παρει απο πριν για το νερο που αλλαζα στην γιαλα. Μαζι με αυτα πηρα και api stress zyme ζωντανα βακτηρια. Μου τα εδωσε ο τυπος λεγοντας οτι μετα απο 5 μερες θα μπορουσα να βαλω τα ψαρια. Επειδη ειδα και δεν την παλευαν τα χρυσοψαρα στην γιαλα πηγα την επομενη και του ειπα αν υπηρχε κατι να βαλω για να μεταφερο αμεσα τα ψαρακια στο ενυδριο. Μου εδωσε tetra safestart και ειπε οτι μετα απο 8 ωρες μπορω να βαλω αφοβα τα 2 χρυσοψαρα μεσα και να συμπληρωνω τα βακτηρια σε καθε μερικη αλλαγη του νερου που θα κανω, σωστο ή λαθος; Αρχισα να νιωθω κοτσος οπως εφευγαν τα 10ευρα για πλακα. Την επομενη ξανα στο πετ-σοπα για να παρω υγρα τεστ αφου μελετησα πρωτα λιγο στο ιντερνετ (Ph, No2, No3 kai Nh4 amonia). Θελω βοηθεια και συμβουλες σε πολλα πραγματα αλλα προς το παρων θα ρωτησω για τα φιλτρα και αναφερομαι στο πως τα εχω τοποθετησει μεσα στο κουτι του φιλτρου (1.υαλοβαμβακας 2.ανθρακας 3.πρασινο σφουγγαρι 4.substrat pro 5.μπλε σφουγγαρι) να κανω καποια μεταταξη ή ειναι καλα γιατι τα εβαλα οπως ελεγε η juwel; Μετραω καθημερινα τιμες γιατι θεωρω πως ο κυκλος του αζοτου δεν εχει γινει και πρεπει να προσεχω... Καποια συμβουλη για φυτεμα σε 3 μηνες που θεωρητικα θα εχει στρωσει; Χωρις co2 ενοηται θελω αργης αναπτηξης! Κανει η αμμος αυτη για τα φυτα που μου πουλησε ο πετ-σοπας; Επεισης οτι κοπρανα βγαζουν να ψαρια μεσα σε λιγες ωρες εξαφανιζονται απο τον βυθο και ο πετ-σοπας ειπε οτι ειναι καλο γιατι λειτουργουν τα βακτηρια, οντος; Τα χρυσοψαρα ειναι πολυ μικρα 3-3,5 εκ. ξερω οτι τα λιτρα ειναι λιγα αλλα δεν μπορουσα να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο θα την παλεψουν; Επεισης η λαμπα αναβει 9 ωρες τη μερα(9π.μ-6μ.μ) διαβασα οτι πρεπει να αναβει οταν εχει ξημερωσει καλα και να κληνει πριν νυχτωσει για να μην αλαζει αποτομα η φωτεινοτητα για τα ψαρια(ο ανακλαστηρας κανει δουλεια); Τι καλυτερο θα προτεινατε σαν αλλαγη για τα εχουν καλυτερη ποιοτητα ζωης τα 2 ψαρακια. Ανεβαζω και 3-4 φοτο απο ενυδρειο και ψαρια! Συγνωμη που σας κουρασα τοσο ολες η γνωμες ευπροδεκτες! Ευχαριστω προκαταβολικα..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P30-08-10_00.59.JPG
Εμφανίσεις:  659
Μέγεθος:  71,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P30-08-10_00.59[01].JPG
Εμφανίσεις:  615
Μέγεθος:  50,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P30-08-10_00.59[02].JPG
Εμφανίσεις:  569
Μέγεθος:  73,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P30-08-10_01.00.JPG
Εμφανίσεις:  583
Μέγεθος:  65,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-10, 04:20
jimmakos86 Ο χρήστης jimmakos86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Hamburg Germany
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

1. Λάθος απο τον παιδικό σταθμό τα ζώα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
2. Μπορείς να την καθαρίσεις με την σκούπα βυθού.
3. Ζητά καλυτέρα από τα παιδιά μπόλι.
4. Λάθος έτσι βασανίζονται περισσότερο.
5. Μπορείς να φυτέψεις από τώρα με φυτά γρήγορης ανάπτυξης όπως:
Ceratophyllum demersum
Egeriadensa μόνο καλό θα κάνουν
6. Όχι. Λιώνουν.
7. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά άναβε την λιγότερες ώρες ως να βάλεις φυτά και να κλιματιστούν για να αποφύγεις έξαρση άλγης .
8. Να τα πας πίσω στο πετ σοπ και να πάρεις Guppy, platy, molly Ξιφοφορους μονομάχο.
9. Εμένα προσωπικά δεν με κούρασες απλά μου έφερες στο μυαλό το δικό μου ξεκίνημα…

Καλή συνέχεια φίλε και καλώς ήρθες στην παρέα μας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-10, 09:55
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Χρυσόψαρα
Πάρε υγρά τεστ ΑΡΙ ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3
και πες μας μετρήσεις
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-10, 10:06
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Λάθος απο τον παιδικό σταθμό τα ζώα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
2. Μπορείς να την καθαρίσεις με την σκούπα βυθού.
3. Ζητά καλυτέρα από τα παιδιά μπόλι.
4. Λάθος έτσι βασανίζονται περισσότερο.
5. Μπορείς να φυτέψεις από τώρα με φυτά γρήγορης ανάπτυξης όπως:
Ceratophyllum demersum
Egeriadensa μόνο καλό θα κάνουν
6. Όχι. Λιώνουν.
7. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά άναβε την λιγότερες ώρες ως να βάλεις φυτά και να κλιματιστούν για να αποφύγεις έξαρση άλγης .
8. Να τα πας πίσω στο πετ σοπ και να πάρεις Guppy, platy, molly Ξιφοφορους μονομάχο.
9. Εμένα προσωπικά δεν με κούρασες απλά μου έφερες στο μυαλό το δικό μου ξεκίνημα…

Καλή συνέχεια φίλε και καλώς ήρθες στην παρέα μας
1.Σωστα αλλα μερικοι που μεγαλωνουν παιδια εχουν την ιδεα να περναν τα ζωα ως παιχνιδι στο μιαλο των μικρων παιδιων (Εντελως απαραδεκτοι). Σκεφτομαι ποσα ακομα θα ψοφισαν γιατι πηραν ολα τα παιδια απ' οτι φανταζομαι!
2.Ειναι σιγουρο δεν θα μου τραβαει την αμμο η σκουπα ή υπαρχει ειδικη σκουπα εαν εχεις αμμο για υποστρωμα;
3.Εχω βαλει ειδη τα βακτηρια ας δουμε πως θα παει ετσι!(προσεχω καθημερινα της τιμες με υγρα τεστ)
5.Αυτα τα φυτα θελουν λιπασμα η κανει η αμμος και το φως (υποστρωμα 3-4εκ. κανει ή να παρω και αλλη αμμο να γινει 5-6εκ; λιπασμα δεν προκειτε
να ριξω για κανενα λογο στο ενυδρειο γιατι ετσι δηλητηριαζω τα ψαρια!)
7.Διαβασα οτι στην αρχη πρεπει να αναβεις 10 ωρες περιπου καθημερινα την λαμπα γιατι ανεβενει η θερμοκρασια του νερου και βοηθαει να πολλαπλασιαστουν τα βακτηρια το οποιο και εκανα τις 5 πρωτες μερες, τωρα την εριξα στις 9 ωρες και σε λιγες μερες θα την ριξω στις 8 ωρες.
8.Δεν τα περνει κανεις απο πετσοπ πισω! Τωρα νομιζω ειναι ενταξει σε αυτα τα λιτρα(3-3,5εκ ειναι). Αν μεγαλοσουν σε 2-3 χρονια πιστευω θα εχω παρει και μεγαλυτερο ενυδρειο (Πιστευω πως να τα ξεφορτοθεις δεν ειναι και η καλυτερη λυση και θα τα εδινα μονο σε χομπυστα που ξερω οτι θα τα προσεχε καταλληλα, οπως εκανα και οταν ειχε γεννησει η σκυλιτσα μου 5 κουταβακια τα εδωσα οταν επρεπε και στους ανθρωπους που επρεπε!)

Ευχαριστω φιλε jimmako86 για τον χρονο σου!

Υ.Γ. Φιλε Τηλεμαχε παω να παρω και ΝΗ3 που δεν εχω και θα επανελθω με τις μετρησεις... (Αααα! και Gh+Kh)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-10, 12:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Μια και είσαι ήδη έτοιμος για το καλύτερο, όπως φαίνεται από τον τρόπο που γράφεις, μην κάνεις τώρα λάθος κινήσεις. Τώρα που βρήκες τους ανθρώπους που ξέρουν τι να κάνεις μη χαλάσεις άλλα δεκάευρα!

Για αρχή μην μπλέκεσαι με τις άπειρες πληροφορίες στο μυαλό σου και την αλληλεπίδραση που μπορεί να έχουν τα πάντα. Δες τα ένα ένα.

Για αρχή αυτό που πρέπει να είναι άριστο σε ένα ενυδρείο είναι η βιολογία σου. Αυτή τη στιγμή στρώνεις το φίλτρο σου με τα ψάρια μέσα. Η μόνη άμεση λύση είναι να βάλεις μια αγγελία για μπόλι, στην ανάλογη ενότητα και κάποιος θα βρεθεί να σου δώσει. Μέχρι τότε θα κάνεις καθημερινές αλλαγές γύρω στο 50% του νερού σου, κατάλληλα προετοιμασμένου με αντιχλώριο και με θερμοκρασία παρόμοια με αυτή του ενυδρείου σου για να μη στρεσάρεις τα ψάρια.

Το τεστ της αμμωνίας είναι ΝΗ3/ΝΗ4, οπότε δε χρειάζεται να αγοράσεις κάτι παραπάνω, το έχεις ήδη. Τα τεστ που εμπιστεύονται οι περισσότεροι είναι τα υγρά της API.

Η σκούπα δυσκολεύει αρκετούς με άμμο, αλλά όπως και να έχει δεν ανακατεύεις ποτέ το βυθό, απλά ρουφάς λίγο πιο ψηλά για να παίρνεις τις βρωμιές.

Για να φυτέψεις το καλύτερο είναι να έχεις γύρω στους 5-6 πόντους άμμο. Εννοείται ότι μπορείς να βάλεις εύκολα φυτάκια που δε θα χρειαστούν και πολλά. Ίσως κάποια στιγμή λίγο γενικό λίπασμα, αν δεις ότι σφίγγονται. Τα λιπάσματα είναι ειδικά για ενυδρεία και δεν παθαίνουν κάτι τα ψάρια με σωστή χρήση. Τώρα αν ρίξεις όλο το μπουκαλάκι μέσα άλλο θέμα!

Τις λάμπες, όπως σου είπαν ήδη, μην τις έχεις τόσες ώρες ανοιχτές, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις αληθινά φυτά. Γύρω στο εξάωρο μου φαίνεται λογικό αυτή τη στιγμή.

Για τα χρυσόψαρα ένας γενικός κανόνας (όσο περνάνε τα χρόνια με την παρατήρηση έχει μεγαλώσει αυτός ο αριθμός) μιλάει για 50 λίτρα το λιγότερο ανά χρυσόψαρο, αλλά θα σου πουν και άλλοι τη γνώμη τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-10, 00:38
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Eυχαριστω παιδια για την βοηθεια. Ολα τα τεστ που εχω παρει ειναι υγρα και κανω τις μετρησεις καθημερινα.

PH: 7.5 (Tetra)
NO2: 0.0mg/l (Sera)
NO3: 5.0mg/l (Sera)
NH3+NH4: <0.2mg/l (Salifert)
θερμ/σια: 27 c.
τοξικη αμμονια: 0.0040 ppm απο http://www.istellas.gr/aquarium/aq_w...c_ammonia.html

θα αρχισω να μειωνω ανα 30 λεπτα καθε μερα τον φωτισμο ωστε να παει στις 6 ωρες ανα μερα (για να συνηθησουν πιο ευκολα οι ψαρακες).
Πιστευω τωρα που τα χρυσοψαρα ειναι 3-3,5εκ. ειναι ανετα στο 65αρι. Αργοτερα εχουμε βλεψεις για μεγαλυτερο ενυδριο και αυτο θα γινει για γαριδουλες και κανα σαλλιγκαρακι! Για να μην πω οτι θα φτιαξω καμια λιμνη για τα χρυσοψαρα αμα μεγαλοσουν στον κηπο μου και γινομαι υπερβοληκος απο τωρα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-10, 08:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-10, 15:52
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και απο μενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-10, 16:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!
το θεμα σου μεταφερθηκε στην κατηγορια με τα χρυσοψαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-10, 00:09
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες!!
το θεμα σου μεταφερθηκε στην κατηγορια με τα χρυσοψαρα.
Ειχα βαλει το θεμα αλλου για τον λογο οτι το ενυδριο δεν θα παραμηνει μονο με χρυσοψαρα αλλα οκ! Θα ηθελα να μου πειτε εαν ξερετε την ακριβη ονομασια των 3 φυτων που εχω βαλει φοτο για να βρω τις ακριβεις απαιτησεις τους!? Αν και το παιδι απο το πετσοπ μου ειπαι οτι ειναι ο.κ και τον εμπιστευομαι αλλα θελω να το ψαξω και μονος μου για να δω και πως μεταφυτευονται κλαδευονται και αλλα πραγματα... (Επιτελους γιατι τα πλαστικα ειναι πολυ αντιαισθητικα και αχριστα σχεδον ) Εβαλα και 2 γενικες φοτο για να πειτε γνωμες ελευθερα αλλα μην βαρατε 15 μερες ασχολουμαι με το χομπυ και καθε μερα μαθαινω κυριος μετα απο πολυ διαβασμα και απο διαφορετικες αποψεις ατομων... (Η σκουπα βυθου τελικα ηταν μια χαρα στην αμμο αφου πηρα με ρυθμιζομενη ροη και την εβαλα να τραβαει λιγο πιο αργα και μαζευε μονο τις ακαθαρσιες). Τις λαμπες τισ αναβω 8 ωρες τωρα που το φυτεψα ειναι ενταξει?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P09-09-10_00.34[01].JPG
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  62,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P09-09-10_00.34[03].JPG
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  41,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P09-09-10_00.34[02].JPG
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  55,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P09-09-10_00.35.JPG
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  55,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P09-09-10_00.36.JPG
Εμφανίσεις:  456
Μέγεθος:  68,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-10, 00:28
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

το τελευταιο στη φωτο μου φαινεται για ανουμπια, πολυ ανθεκτικα φυτα..αλλα δεν φυτευονται! Οι ριζες πρεπει να ειναι εκτος αμμου, θα πρεπει να τα στερεωσεις στα ξυλα σου ή σε πετρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-10, 00:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπραβο φιλε μου.
Θα τα πας περιφημα.
Συνεχισε να διαβαζεις αρθρα για το ενυδρειο.

Το παν ειναι καθαρο νερο και καλη τροφη.
Προσοχη οσο ειναι νεο το ενυδρειο.
Αλλαγουλες νερου και μετρημενο ταισμα.
Μπορεις να βαλεις δυο golden apllesnail αν θες λιγο αργοτερα (θα σου τα κανω δωρακι αν θες)
Απεφυγε να βαλεις αλλο ζωντανο μεχρι να διαβασεις και να καταλαβεις τις συμβατοτητες μεταξυ των ψαριων.

Δεν σε φοβαμαι καθολου, θα τα πας μια χαρα.
Καλη συνεχεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-10, 00:30
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

καλο ξεκινημα και απο μενα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-10, 00:52
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liz@ Εμφάνιση μηνυμάτων
το τελευταιο στη φωτο μου φαινεται για ανουμπια, πολυ ανθεκτικα φυτα..αλλα δεν φυτευονται! Οι ριζες πρεπει να ειναι εκτος αμμου, θα πρεπει να τα στερεωσεις στα ξυλα σου ή σε πετρα.
Ναι ανουμπια ειναι αλλα υπαρχουν 15 ειδη. Κυριος για τα αλλα 2 δεν ξερω πολλα! Βρηκα μια σελιδα που τα εχει σχεδων ολα τα ειδη αλλα εχει φοτο απο ζωγραφιες και οχι τραβηγμενες με καμερα, προσπαθω να δω τι τεριαζει με τι αλλα μπερδευομια! Ευχαριστω για μην αμεση απαντηση... (Τα φυτα που πηρα ηταν σε κατι γλαστρακια και ο τυπος τα ειχε στο μαγαζι μεσα στο υποστρωμα και μου ειπε πως δεν πηραζει να τα βαλω ετσι οπως ειναι μεσα στην αμμο και θα ειναι οκ!????
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-10, 00:55
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Το 1ο φυτό μου μοιάζει με κρυπτοκορίνα, το 2ο με εχινόδωρο και το 3ο είναι σίγουρα ανούμπια και μάλιστα ανθισμένη.
Αν κάνω λάθος, ζητώ από τώρα συγνώμη και περιμένω τις διορθώσεις των μποστανάδων.
Μπράβο σου πάντως, είσαι μεθοδικός και υπομονετικός και το ενυδρείο σου έχει καλές προοπτικές.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-09-10, 01:27
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Μια χαρά ειναι 8 ώρες φωτοπερίοδος.

Γενική παρατήρηση : ΜΗΝ εμπιστεύεσε τους πωλητες στα πετ σοπ. Τις περισσότερες φορές δε γνωρίζουν πολλά πράγμματα και δεν ενδιαφέρονται να μάθουν.

Για τα φυτά σου :

Το 1ο φυτό δε γνωρίζω τι είναι.
Το 2ο φυτό μάλλον είναι δράκενα (Dracaena sanderiana). Ακατάλληλο για ενυδρείο αφού μετά από λίγο καιρό θα χαλάσει.
Το 3ο ότι είπε ο bokostas.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-09-10, 01:53
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Kαλησπερα παιδια ανεβασα δυο φοτο παλι απο φυτο για να παρω γνωμες αν ξερετε τι ειδος ειναι!? Οποιος ξερη κατι ας πει την γνωμη του... Ευχαριστω εκ των πρωτερων
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P09-09-10_14.03.JPG
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  84,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P09-09-10_14.03[01].JPG
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  80,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-09-10, 00:31
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Eκανα πληρες μετρησεις σημερα αφου αγορασα και οτι Τεστ μου ελειπε. Πηρα και εναν reflekter για την λαμπα αφου 2 μερες τωρα εβαλα και αληθινα φυτα.
Ολα τα τεστ ειναι σε υγρη μορφη.

Ph: 7,5 (Tetra)
Gh: 11 (Sera)
Kh: 9 (Sera)
No2: 0,0 mg/l. (Sera)
No3: 0 mg/l. (Sera)
NH3/NH4: <0,25 mg/l. (Salifert)
Θερμοκρασια: 27 cel.
Υπολογισμος τοξικης αμονιας: 0,002-0,004 ppm

Mαλλον ολα πανε καλα πλεον και ετσι αποφασισα να βαλω και εναν πολυ μικρο γλυφτη 3εκ. ειναι μου ειπαν οτι παει μεχρι 5εκ. (http://www.istellas.gr/aquarium/my_f...s_arnoldi.html). Πιστευω και απο οτι βλεπω τα χρυσοψαρα δεν τον ενοχλουν κανει την δουλεια του αφοβα. 2 φοτο απο τον γλυφτρακο! Delta66 ευχαριστω για την προσφορα των golden apllesnail, αν το αποφασισω θα σου στειλω π.μ. αν και σκεφτομαι σε 2-3 βδομαδες να βαλω 2 zebra aplle snail (http://www.istellas.gr/aquarium/my_f...atalensis.html) εσεις τι προτεινετε;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P10-09-10_00.58[02].JPG
Εμφανίσεις:  407
Μέγεθος:  31,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P10-09-10_00.59.JPG
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  56,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-09-10, 01:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ωχ, μακάρι να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι είναι Otocinclus macrospilus.
Ευαίσθητο ψαράκι, θέλει καλά στρωμένο και ώριμο ενυδρείο, πολλά φυτά,
προσοχή στην διατροφή του, κοπαδόψαρο και ασύμβατο με χρυσόψαρα.
Δες εδώ: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Otocinclus.htm
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-09-10, 08:12
Το avatar του χρήστη myronlas
myronlas Ο χρήστης myronlas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπερα παιδια ανεβασα δυο φοτο παλι απο φυτο για να παρω γνωμες αν ξερετε τι ειδος ειναι!? Οποιος ξερη κατι ας πει την γνωμη του... Ευχαριστω εκ των πρωτερων
Αν πάω σπίτι θα σου πώ ακριβως την ονομασία του. Εγώ το έχω σε γλάστρα σε ημισκιά και τα πάει περίφημα. Νομίζω είναι και πολύ καλό για τον καθαρισμό του αέρα. Δε νομιζω όμως οτι θα σου πιάσει μέσα στο ενυδρείο.

Κατα τα άλλα καλή επιτυχία. Φαίνεται οτι έχεις όρεξη να μάθεις και να μη βασανίσεις τα ζωάκια με πειραματισμούς.


EDIT : Το βρηκα τελικά. Λέγεται συγκόνιο : http://www.parisis-plants.gr/esoteri...syngonium.html
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-09-10, 09:54
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Syngonium podophyllum
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-09-10, 11:59
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Μπραβο! Τελικα δεν κανει, δεν πειραζει τουλαχιστον να βαζουμε σωστα πραγματα στον χωρο των φιλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-09-10, 14:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απεφυγε να βαλεις αλλο ζωντανο μεχρι να διαβασεις και να καταλαβεις τις συμβατοτητες μεταξυ των ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-09-10, 12:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα βαλει το θεμα αλλου για τον λογο οτι το ενυδριο δεν θα παραμηνει μονο με χρυσοψαρα αλλα οκ!
τα χρυσοψαρα ταιριαζουν πολυ με χρυσοψαρα
υπαρχουν λογοι (θερμοκρασια-διατροφη-παθογονα) που δε τα βαζουμε μαζι με αλλα ψαρια στα ενυδρεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-09-10, 13:10
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

χρυσοψαρα με χρυσοψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-09-10, 13:19
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Χρυσοψαρα με χρυσοψαρα και με κανα apple snail...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-09-10, 13:47
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Χρυσόψαρα και ξερό ψωμί (μην αποπειραθείς με το 2ο)
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-09-10, 18:22
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παιδες με βλεπω να το δινω πισω στο πετσοπ τον Otocinclus arnoldi αν και μια χαρα την παλευει αλλα βλεπω παιζει πολυ κραξιμο, καλα κανετε ενοητε τα σωστα πρεπει να λεγονται...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-09-10, 18:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδες με βλεπω να το δινω πισω στο πετσοπ τον οκοτοκιλους αν και μια χαρα την παλευει αλλα βλεπω παιζει πολυ κραξιμο, καλα κανετε ενοητε τα σωστα πρεπει να λεγονται...
Γιατι το λες αυτο?
Πως θα μπορουσε καποιος να σου πει πιο ευγενικα να αποφυγεις μια δυσκολια?

Παράθεση:
Απεφυγε να βαλεις αλλο ζωντανο μεχρι να διαβασεις και να καταλαβεις τις συμβατοτητες μεταξυ των ψαριων.
Παράθεση:
τα χρυσοψαρα ταιριαζουν πολυ με χρυσοψαρα
υπαρχουν λογοι (θερμοκρασια-διατροφη-παθογονα) που δε τα βαζουμε μαζι με αλλα ψαρια στα ενυδρεια.
Παράθεση:
χρυσοψαρα με χρυσοψαρα
Παράθεση:
Χρυσοψαρα με χρυσοψαρα και με κανα apple snail
Μηπως πρεπει να σταμητησουμε να απανταμε και τελειως, για να ειμαστε ολλοι καλα μεταξυ μας?
Ή να ρωταμε πριν απαντησουμε : θα δεχτεις φιλικα μια απαντηση που δεν "βολευει"?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-09-10, 18:41
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Οχι ρε παιδια το κραξιμο το ειπα "με την καλη ενοια" οπως λεει και ο Ψινακης. Καλα κανετε και το αναφερετε αυτο ενοουσα και δεν υπαρχει θεμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο ξεκινημα. thgparas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 13 04-06-09 12:23
ΞΕΚΙΝΗΜΑ nik0s7 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 04-12-07 17:52
Νεο Ξεκινημα Isidoros Δίσκοι 18 27-09-07 23:09
Νεο Ξεκινημα nautilus Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 27-12-05 09:59
ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ nelly Χρυσόψαρα 1 04-10-04 07:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09873 seconds with 14 queries