Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-09, 01:20
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή Η λίμνη μου κοντά στην Δοϊράνη

Καλησπέρα σας
Βρήκα χρόνο να ανεβάσω κάποιες Φώτο από την λίμνη μου:
Είναι 1500λιτρα
απο ψαράκια έχει προικιά και σαρδέλα (έτσι μου τα είπανε )
Φίλτρο έχει ένα εξωτερικό no name για ενυδρείο με σφουγγάρι μακαρόνι και κάτι ακόμα πορώδη υλικά .
Όσο για φυτά ακόμα ψάχνω και περιμένω να φτιάξει ο καιρός για να βγάλω τα προικιά και να βάλω τα χρυσόψαρα
Ακούω τα σχόλια σας αν και είναι πολύ απλή σε σχέση με άλλες που έχω δει εδώ μέσα

ΥΓ στα σχεδία είναι και ένας καταρράκτης στο μέλλον
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1003.jpg
Εμφανίσεις:  625
Μέγεθος:  113,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1002.jpg
Εμφανίσεις:  591
Μέγεθος:  125,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1006.jpg
Εμφανίσεις:  573
Μέγεθος:  94,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-09, 18:20
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εμενα φιλε μου μου αρεσε πολυ!!!!!
Εχει αυτο το φυσικο που περιμετρικα με λιγη φαντασια μπορεις να κανεις τρελλα πραματα.

Ειναι βεβαια πολυ μικρη αλλα.....ενταξει.....και μονο για χρυσοψαρα ετσι??
Αν θελεις δωσε περισοτερα στοιχεια για τη λιμνουλα, ποσο καιρο τρεχει, θερμοκρασιες χειμωνα/καλοκαιρι, υλικα κατασκευης κ.λ.π....

Δεν ξερω τι χωρο εχεις, θα μπορουσες να την κανεις πιο μεγαλη???
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-09, 18:46
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σου λογία
Χώρος υπάρχει άπλετος 1στρεμα αυλή έχει το σπίτι το θέμα είναι ότι η γυναίκα μου είναι έγκυος και δεν κάνω μεγάλες κινήσεις γιατί δεν ξέρω πως θα συνδυάσω την λίμνη με το παιδί αφού είναι αρκετά βαθειά 80cm ώστε να είναι επικίνδυνη… … και φυσικά και θέμα κόστους (δεν είναι και μόνιμη κατοικία)
Η λίμνη είναι 1500λιτρα μετρημένα από τον μετρητή νερού έχει βάθος 80 cm το ποιο βαθύ σημείο μετά έχει ένα γενικό βάθος στα 65cm και ένα σκαλοπάτι για φυτά στα 20cm περίπου περιμετρικά.
Μετά το σκάψιμο τοποθετήθηκαν μερικά εκατοστά άμμο για να γίνουν επίπεδες οι επιφάνειες μετά έβαλα ένα πλαστικό για χρήση σε λίμνες (σαν Χοντρή σαμπρέλα) που αγόρασα από μεγάλο πολυκατάστημα στην Θεσσαλονίκη 4χ5m 100. Αυτό έγινε τέλη καλοκαιριού αλλά είχα τρομερά προβλήματα με την άλγη γινόταν πράσινο το νερό σαν γλίτσα και έμεινα πίσω αφού την άδειασα και την έτριψα τουλάχιστον 3-4 φορές.
Ήθελα να το κάνω ποιο βαθύ αλλά μετά τα 30cm έπεσα σε βράχο και μου έφυγε η ψυχή να φτάσω στα 80 cm με το γκασμά άσε που σακάτεψα και το αμάξι μεχρι να βρω τους βράχους στα βουνά και στα λαγκαδια.
Ψάχνω και φυτά έχω πάει σε αρκετά φυτώρια και δεν βρίσκω τπτ και σε Petshop θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβά 20 το ένα μεγάλο .
Θερμοκρασίες δεν έχω ιδέα ακόμα αλλά πρέπει να φτάνει το πολύ -10 το περιβάλλον σε βαρείες κρύες νύχτες του χειμώνα
Χρυσόψαρα λέω μαζί με Κοι θεωρείς ότι είναι μικρή για Κοι ???
Τέλος είμαι σε αναζήτηση uv
Ουφ τελείωσα έχω τόσα πολλά να πω και να ρωτήσω :P
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-09, 22:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Οταν λες δεν ειναι μονιμη κατοικια???
Κριμα παντως με τετοιο χωρο....

Εαν οι θερμοκρασιες το χειμωνα ειναι οπως λες μπορει να υπαρξει προβλημα λογο μεγεθους της λιμνης οπως και το καλοκαιρι για τον αντιθετο λογο....
Μιας και θα ειναι ο πρωτος χειμωνας βλεπεις και αναλογα πραττεις.

Για το πρασινο νερο, αν την κτυπα πολλες ωρες ο ηλιος δεν θα γλυτωσεις ευκολα.
θες ενα καλο φιλτρο (αυτο που εχεις δεν κανει) τουλαχιστον 100 λιτρων D.I.Y με εξτρα UV η εμποριου με ενσωματομενη UV με συνδιασμο μια αντλια βυθου 3000 λιτρων ανα ωρα νοουμενου οτι δεν θα βαλεις κοι γιατι τα λιτρα ειναι απαγορευτικα!!!!

Οταν μετα...την ανοιξη θα βαλεις και φυτα δωσε λιγο χρονο να αποκτησει η λιμνη καποιες ισοροπιες και θα εισε μια χαρα παρα το μεγεθος της....

Η λιμνη θελει καποιες μικρες η μεγαλες θυσιες αναλογα με το τι θελει ο καθενας απο εμας να κανει με προτιστο στοχο το καλο εμας (να μην κοπιαζουμε με το καθαρισμα φιλτρου και λιμνης) και των ψαριων...

Για ασφαλεια του παιδιου η περιφραξη της λιμνης ειναι μονοδρομος.

Δεν ξερω αν σε βοηθησα με αυτα τα λιγα φιλε μου....εδω ειμαστε και θα τα λεμε.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-12-09, 09:38
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μην σκας για το μικρό μέγεθος της λίμνης εγώ έχω μικρότερη http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/ParLucy.htm

Είναι χωρίς φίλτρο, αλλά ρίχνω νερό και κάνω υπερχείληση 2-3 φορές την εβδομάδα από γεώτρηση. Φυσικά τώρα το χειμώνα δεν γίνετε αυτό. Η λιμνούλα είναι μια χαρά με καθαρό νερό.
Εγώ πιστεύω πως το σπουδαιότερο ( αφού φτιάξεις όσα πρέπει ) είναι να περάσει καιρός και να "ωριμάσει" η λίμνη.

Η δική μου έχει πολλά φυτά για το μέγεθός της κι αυτό νομίζω είναι που κρατά το νερό καθαρό.

Φυσικά έχω μόνο χρυσόψαρα στα οποία δεν επεμβαίνω καθόλου (μόνο ταΐζω ) και η μαμά φύση κρατά τον πληθυσμό τους σε επιτρεπτό για τα λίτρα της αριθμό.

Όπως θα δεις στην φωτο έβαλα καγκελάκι γιατί κι εγώ είχα μικρό παιδί, αλλά με τους επισκέπτες έρχονται κι άλλα μικρα παιδάκια. Οπότε το κάγκελο το έχω ακόμα.


Για τα υδρόβια φυτά μπορείς να ψάξεις και στην φύση με λίγη προσοχή. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23753

Δεν ξέρω από που είσαι, αλλά θα μπορούσα να σου στείλω κάποια φυτά.

Η λίμνη σου είναι αρκετά καλή και με τα φυτά μπορεί να γίνει πανέμορφη! Στο κάτω κάτω η δική μου στην αρχική της μορφή ήταν μια απλή ... γούρνα με μια σειρά πέτρες! Τώρα είναι μια μικρή κουκλίτσα!

__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-09, 22:53
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Thx δυο ερωτησούλες φυτά πότε φυτεύουμε βασικά θέλω φυτά μόνο μέσα στο νερό απέξω θα φυτέψω στο χώμα και 2ον τα κλαδέματα που δίνουν τα παιδία στο forum πως γίνονται φυτά με ρίζες έχω κάποια φυτά στο ενυδρείο αν είναι να δοκιμάσω πολύ νέος είμαι σε αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-10, 18:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
Thx δυο ερωτησούλες φυτά πότε φυτεύουμε βασικά θέλω φυτά μόνο μέσα στο νερό απέξω θα φυτέψω στο χώμα και 2ον τα κλαδέματα που δίνουν τα παιδία στο forum πως γίνονται φυτά με ρίζες έχω κάποια φυτά στο ενυδρείο αν είναι να δοκιμάσω πολύ νέος είμαι σε αυτά
Αν και πολύ αργά για την δική μου παρέμβαση, εύχομαι φίλε να είσαι ακόμα ενεργός στο φόρουμ.

Όταν λες ότι έξω θα φυτέψεις στο χώμα εννοείς μεταξύ άλλων και γκαζόν?

Τώρα, όσον αφορά το δεύτερο σου ερώτημα, μάλλον θα σε απογοητέψω, γιατί η συντριπτική πλεοψηφία των φυτών (κλαδέματα) που θα βρεις από φίλους εδώ μέσα, δεν κάνουν για τη λίμνη σου, γιατί ανοίκουν στα τροπικά φυτά όπου ζητούν συγκεκριμένες θερμοκρασίες, υγρασίες, ηλιακό φως, κ.α. Αν θέλεις όμως ρώτησε για ποια φυτά αναφέρεσαι.
Εντούτοις, δοκίμασε αν βρεις από φίλους εδώ μέσα pistia stratiotes (φυτό επιφάνειας).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-10, 22:32
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ακόμα εδω είμαι
πιστιά έχω
ναι γκαζόν λέω και κάνα φυτό μικρό, όχι δέντρα
άπλα η λίμνη έπαθε μεγάλη ζημία πήγε ο πατέρας μου πριν τρεις μέρες και επιπλέει ένα κομμάτι του μουσαμά....
δεν έχει σκιστεί υπόθετο ότι από τις πολλές βροχές έγινε μια λίμνη κάτω από τον μουσαμά και εκτόπισε μέρος του νερού έξω. έκλεισε και το φίλτρο και αυτό ήταν το καλοκαίρι πάλι..... το έχει πάθει κανένας αυτό???

να και ενα σχεδιο... ελπιζω να μην χαλασε ο μουσαμας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  4,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου στην Λευκωσία (Κύπρος) yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 703 26-04-11 23:58
Eκδρομή στην λίμνη Κερκίνη - Τι καλά περάσαμε george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 31-05-06 08:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04815 seconds with 14 queries