Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-21, 18:27
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Άνθισε η κρυπτοκορίνα!

Η κρυπτοκορίνα wendtii brown, είναι ένα από τα πρώτα φυτά που φιλοξένησα όταν ξεκίνησα να ασχολούμε με τα φυτεμένα ενυδρεία περίπου 12 χρόνια πριν...

Είναι ένα εύκολο φυτό που συνήθως είχε στάσιμη ή αργή ανάπτυξη και αρκετές φορές κατέληγε στο γνωστό "λιώσιμο" που ταλαιπωρεί τις κρυπτοκορίνες...

Πρώτη φορά όμως πριν από μερικές ημέρες, είδα το συγκεκριμένο φυτό να ανθίζει! Πρόκειται για ένα μακρόστενο άνθος που στο τέλος ανοίγει ελαφρώς και έχει ένα έντονο κίτρινο χρώμα...

Το συγκεκριμένο φυτό βρίσκεται μέσα σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων που φιλοξενεί πολλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων (ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδορους, κερατόφυλλο κα) και είναι εντελώς low tech (ελάχιστος φωτισμός λεντ, καμία λίπανση και εβδομαδιαίες αλλαγές νερού).

Δε ξέρω αν διακρίνεται στις φώτο, βρίσκεται στην πίσω δεξιά γωνία του ενυδρείου...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Άνθος κρυπτοκορίνας 2.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  56,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Άνθος κρυπτοκορίνας.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  52,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-21, 18:37
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πολυ σπάνιο θέαμα! Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.
Στη δευτερη φωτογραφία βλεπω φυλλα που θυμίζουν Cryptocoryne Usteriana. Μήπως είναι απο αυτά? Με το άνθος είναι σχετικά εύκολο να αναγνωριστει το είδος.

https://crypts.home.xs4all.nl/Crypto...y/ust/ust.html
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-21, 19:18
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Έχεις απόλυτο δίκιο!

Είναι από τις ουστεριάνες το άνθος! Τώρα το παρατήρησα καλύτερα!

Οι usteriana έχουν πολύ μεγαλύτερη ανάπτυξη από τις wendtii brown που μένουν χαμηλότερα, ενώ οι ουστεριάνες μεγαλώνουν περισσότερο και καλύπτουν την επιφάνεια σαν εχινοδοροι...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-21, 20:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καταπληκτικό!!!! Έχεις κάτι ζωντανό στο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-21, 08:31
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταπληκτικό!!!! Έχεις κάτι ζωντανό στο ενυδρείο?
Για να μη γίνει καμία παρεξήγηση, εννοείται πως η τελευταία φώτο είναι από το διαδίκτυο.. Μόνο οι δύο πρώτες είναι από το ενυδρείο μου...

Το οποίο φιλοξενεί γαρίδες red cherrry και 2 μωρά αγκιστράκια από γέννα φίλου..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-21, 09:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Αντρέα χωρίς λίπανση, λιγοστό φως, λίγα ζωντανά, εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και φαντάζομαι, με τέτοια φυτομάζα και κερατόφυλλο, τα νιτρικά στο μείον, απορώ εγώ ο άσχετος πως έχουν τέτοια ανάπτυξη?
Ας μας εξηγήσουν οι μποστανάδες για να μαθαίνουμε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-21, 09:57
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι ο φωτισμός που παρέχει (δεν χρειάζεται πάντα ο δυνατότερος και ο καλύτερος όπως φαίνεται) και το νερό της περιοχής θα κάνουν τη μεγαλύτερη δουλειά σε αυτό. Σε συνδυασμό με τις ρουτίνες καθαρισμού του ενυδρείου φυσικά.

Έχω κι εγώ Ουστεριάνες, έχουν ήδη φτάσει στην κορυφή του Rio 125 μου αλλά πιο απαιτητικά φυτά σε φως στον βυθό με αναγκάζουν να κόβω τα τεράστια φύλλα της οταν απλώνονται στην επιφάνεια και αρχίζουν να τα σκιάζουν.. πάντως έχουν γεμίσει φύλλα κι έχουν απλωθεί πολύ, ίσως κάποια στιγμή μου δώσουν τη χαρά.

Μοναδικές.!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-04-21, 10:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντρέα χωρίς λίπανση, λιγοστό φως, λίγα ζωντανά, εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και φαντάζομαι, με τέτοια φυτομάζα και κερατόφυλλο, τα νιτρικά στο μείον, απορώ εγώ ο άσχετος πως έχουν τέτοια ανάπτυξη?
Ας μας εξηγήσουν οι μποστανάδες για να μαθαίνουμε
Δεν πήρα πειστική εξήγηση
Ο Μάκης λέει το νερό της περιοχής και οι ρουτίνες καθαρισμού. Οι ρουτίνες είναι κάτι σύνηθες για όλους αλλά το νερό τι μπορεί να έχει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-04-21, 17:35
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Θα γράψω τη δική μου άποψη από την εμπειρία μου, χωρίς να είμαι ειδικός στα φυτά καθώς είχα πάντα φουλ φυτεμένα ενυδρεία με μεγάλη φυτομάζα αλλά με φυτά χαμηλών απαιτήσεων και εντελώς low tech. Δηλαδή με λίγο φωτισμό, χωρίς λίπανση (μόνο ταμπλέτες στην αρχή), χωρίς ειδικά υποστρώματα και χωρίς CO2..

Νομίζω ότι η χαμηλή ιχθυοφόρτιση και συνεπώς η έλλειψη θρεπτικών συστατικών από τα απόβλητα των ψαριών, αντισταθμίζεται εν μέρη από το θρεπτικά που προσφέρουν τα ίδια τα φυτά καθώς υπάρχει επάρκεια οργανικής ύλης από τα ίδια τα φυτά που στον κύκλο της ζωής τους αποσυντίθενται..

Οι συχνές (εβδομαδιαίες) αλλαγές νερού αφαιρούν μεν νιτρικά αλλά προσφέρουν στα φυτά τα υπόλοιπα ιχνοστοιχεία που έχουν ανάγκη. Το νερό της Θεσσαλονίκης είναι σκληρό και χρησιμοποιώ μόνο τη φίλτρανση του πόσιμου νερού (δηλαδή φίλτρο πολυπροπυλαινίου 25 micron στην παροχή και φίλτρο ενεργού άνθρακα 5 micron στη βρύση)..

Τα τελευταία χρόνια σε όλα τα ενυδρεία χρησιμοποιώ υπόστρωμα ψιλό χαλαζιακό χαλίκι (κοκομετρία 0,5 - 1 χιλ.) και το βρίσκω ιδανικό για τη ριζοβολία των φυτών και το μυστικό είναι νομίζω στο μεγάλο πάχος (6-8 εκ. το λιγότερο).

Λίπανση όπως είπα μόνο ταμπλέτες (λίγες και σπασμένες στη μέση) στην αρχή αλλά μετά από 5-6 χρόνια είναι τόσο πλούσιο το υπόστρωμα σε οργανική ύλη που νομίζω ότι δε χρειάζεται τίποτα...

Βέβαια με την παραπάνω προσέγγιση, μη φανταστείτε ότι τα φυτά είναι στα καλύτερά τους... Είναι πολλά, καταλαμβάνουν όλη τη στήλη του νερού με φυσικό τρόπο αλλά υποφέρουν οφθαλμοφανώς από τροφοπενίες, έχουν κατσαρωμένα φύλλα, κίτρινα φύλλα, φύλλα με τρύπες κλπ...

Κάποιες φορές αναγκάζομαι να βγάζω κάποια φυτά που επικρατούν πολύ έντονα πάνω στα άλλα και εξαπλώνονται υπερβολικά... Εκτός από κερατόφυλλα και φακές που φυσικά αφαιρώ τακτικά, έχω αναγκαστεί να αφαιρέσω ένα κουβά βαλισνέριες αλλά και ένα εχινόδωρο που είχε γίνει τέρας και είχε σκεπάσει τα πάντα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άνθισε η κρυπτοκορίνα! lucy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 20-07-11 10:27
Άνθισε!!! KwstasV Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 66 21-08-08 19:24
Άνθισε!!! Steve Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 26-01-08 10:48
Κρυπτοκορίνα; Filotas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 26-10-07 15:14
Πρόβλημα με κρυπτοκορίνα puravlos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 24-06-07 12:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04950 seconds with 16 queries