Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-15, 22:11
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή Συζήτηση για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα

Πριν λιγους μηνες μπηκα και εγω στο club των ατμιστων.Συχνα πυκνα οσοι
απο το περιβαλλον μου ξερουν για αυτο δεν παραλειπουν να με ενημερωσουν
για οτι ακουνε για το ηλεκτρονικο τσιγαρο,τα αρνητικα του παντα βεβαια.Ετσι κι
εγω ειπα να σας ενημερωσω για αλλη
μια ερευνα-ανακαλυψη για τις βλαβερες συνεπειες του ηλεκτρονικου
τσιγαρου.Σιγουρα τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θεωρούνται ευρέως λιγότερο επιβλαβή
σε σχέση με τα συμβατικά τσιγάρα, όμως ακομα μία νέα έρευνα ανατρέπει αυτή την άποψη.

http://www.newmoney.gr/palmos-oikono...ronika-tsigara
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-15, 22:24
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αν και δεν ανηκω ακριβως στο club των ατμιστων -το παλευω..- θα σου ελεγα οτι δεν θεωρω την παραπανω 'ερευνα' ουτε σοκαριστικη,ουτε και πολυ σοβαρη..Κατ αρχην το αρθρο δεν ειναι η ερευνα αυτη καθαυτη αλλα ενα ανωνυμο σχολιο επι μιας ερευνας που δεν εχουμε δει..Δευτερον αναφερεται αν καταλαβα καλα μονο σε καποια αρωματικα υγρα αναπληρωσης που ετσι κι αλλιως μπορεις να αποφυγεις.Τριτον ,μπορει να βρει κανεις απειρες αντιστοιχες ερευνες ,και ανεξαρητες ελληνικες.., που αντιστοιχα βεβαιωνουν ποσο πολυ λιγοτερο βλαπτει το ατμισμα απ το καπνισμα.Και τελος ειναι εντυπωσιακο ποσο εχουν λυσαξει οι καπνοβιομηχανιες να βγαλουν οπωσδηποτε βλαβερο το ατμισμα..και δεν φειδονται χρηματων γι αυτο αν με εννοεις..Γενικα η πιο σοβαρη και τεκμηριωμενη ερευνα που εχω διαβασει ,ελεγε με λιγα λογια οτι το ατμισμα ειναι συνηθεια σχετικα προσφατη,δειχνει να μην εχει συνεπειες αντιστοιχες του καπνου αλλα θα χρειαστει πολυ χρονος ακομα για να ειμαστε σιγουροι..Παντως αν δεν πιασω την Κυριακη το joker , η επομενη ευχη μου ειναι να τα κοψω εντελως ολα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-15, 22:30
Το avatar του χρήστη Gemomar
Gemomar Ο χρήστης Gemomar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

δε ξέρω πόσο πιο λάιτ ή πιο κακό είναι από το κανονικό αλλά προσωπικά με βοήθησε να μειώσω το κάπνισμα . εννοείτε με στόχο να το κόψω μαχαίρι , πράγμα που έκανα και ... με λένε Γιώργο και είμαι καλά εδώ και 3 χρόνια ... κάπνιζα 5-7 πακέτα την ημέρα και ήθελα 200 + ευρώ το μήνα πάγιο έξοδο ... με το ηλέκτρονικό σαφώς πέφτει πολύ το κόστος του μήνα .... αλλά προσωπική συμβουλή ... αν σκέφτεται κανείς να κάνει μόνο ηλεκτρονικό ... και να μην έχει στόχο να το κόψει .... μην μπει καν στο κόπο .... μπορεί απλά να μειώσει τα κανονικά τσιγάρα στο 1 πακέτο την εβδομάδα ! (λέμε τώρα) και να μείνει στο κλασικό, γνωστό σε όλους, χρόνια τώρα 3πτυχο πίσσα-νικοτίνη-άνθρακα που χρόνια ξέρουμε τι σκ..τ.α προκαλεί στον οργανισμό ... με την λογική ότι ο άνθρωπος το καπνό τον έχει στη ζωή του πάνω από 100 χρόνια τουλάχιστον ! οπότε γιατί να μην μείνεις στα γνωστά ναρκωτικά σου ! ? ....

απλά ... πάρτε μια βαθιά ανάσα και κόφτε το μια και καλή ! αυτό είναι η λύση ... ή μια στο τόσο ! είναι ακόμα καλύτερο ! φιλικά Γιώργος .... και είμαι καλά
ή μια πιο χιουμοριστική προσέγγιση .... θα σας έλεγα και άλλα για να εμβαθύνω αλλά είμαι ... πολύ πιωμένος για να γράφω τόσο κείμενο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-15, 22:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι το λιγοτερο αφελες να πιστευει καποιος οτι κατι που εισπνέει καποιος (εκτος απο καθαρο γηινο ατμοσφαιρικο αερα) δεν του κανει κακο στον οργανισμο του! Ακομα και το νεφος της πολης ... το τσιγαρο ... το ηλ. τσιγαρο ... την βενζινη ... τα ναρκωτικα που εισπνει καποιος χρηστης κοκ
Για το θεμα παιζει και μεγαλος πολεμος συμφεροντων των καπνοβιομηχανιων οποτε δεν πιστευω τιποτα εκατέρωθεν ...
Ακομα και οι επιστημονικες μελετες χωρις πολυετη πειραματα δεν ειναι και τοσο αξιοπιστες ... πχ για το αν η ασπιρινη κανει καλο η κανει κακο εχω διαβασει απειρες μελετες που η μια καταργει την αλλη και δε ξερω τελικα ποια "κερδισε" οποτε ειναι λιγο παρε το αβγο και κουρευτο!

Χωρις καποια μελετη ειναι σχεδον σιγουρο οτι το καλυτερο για ολους ειναι να κοψουν το τσιγαρο και το ηλ. τσιγαρο ... να μετακομίσουν σε καποιο χωριο χωρις νεφος και που δε θα αναβουν τα τζακια το χειμωνα .... α και μια μελετη τελευταια λεει να μη τρωει και κοκκινο κρεας καθως δημιουργει καρκινο
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-15, 22:40
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemomar Εμφάνιση μηνυμάτων
με λένε Γιώργο και είμαι καλά εδώ και 3 χρόνια ... κάπνιζα 5-7 πακέτα την ημέρα
5 με 7 πακετα?????Ρε φιλε ετσι εξηγειται το ντουμανι που εβλεπα να βγαινει απ το λιμανι..και γω νομιζα πως ηταν το Νησος Μυκονος που πηραν φωτια οι τσιμινιερες του...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-15, 23:14
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Σας εγραψα (αλλη μια) ερευνα γιατι τις προαλλες ειχα
διαβασει και αυτη

http://www.seleo.gr/epistimi/ugeia/1...s#.Vms717_EqBu

Αυτη βεβαια δεν επικαλειται μελέτη του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ......
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-15, 23:48
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

μιας και ειναι η δουλεια μου τα ηλεκτρονικα τσιγαρα και ειμα ατμιστης πολλα χρονια και το χω και αυτο μαζι με τα ενυδρεια σαν χομπυ θα σ πω οτι το 99% των υγρων πλεον δεν περιεχουν διακετυλιο.αρα το αν θα το εισπνεουμε ειναι καθαρα δικο μας θεμα.επιλεγουμε αν θελουμε υγρα αναπληρωσης με διακετυλιο η οχι.υπαρχουν πολλα πραγματα που πιθανως ειναι επιβλαβη αλλα και παλι εμεις επιλεγουμε το αν θα τα ατμισουμε.πχ οταν σ λενε οτι συρμα Ni200 δεν πρεπει να λειτουργει σε vw mode ουτε να το κανεις dry burn γιατι ειναι τοξικο γιατι να το κανεις;γιατι να ατμιζεις στα 5 volts που πιθανον να παρεγεται φορμαλδευδη οπως εχω διαβασει;γιατι να σου σκασει η μπαταρια στα χερια οταν εσυ φταις που δεν γνωριζεις τον νομο του ohm και παιρνεις λαθος μπαταρια;αν ληφθουν υποψιν καποιες βασικες προυποθεσεις θα φτασεις στο σημειο να λαμβανεις μονο την ατμοποιημενη γλυκερινη και προπυλαινογλυκολη την νικοτινη(υπαρχουν και τα μηδενικα υγρα) και καποιο ποσο αρωματος που ολα πλεον ειναι usp grade.οσο και να φροντισουν οι εταιριες για να κανουν κατι πιο υγιεινο βασικο ειναι να συμπεριφερομαστε σωστα και εμεις στο ηλ. τσιγαρο.κατι που ισχυει σε ολες τις συσκευες.μην ξεχναμε το μεγαλο πληγμα των καπνοβιομηχανιων μετα το ηλεκτρονικο τσιγαρο.ποιος μ λεει εμενα οτι δεν κρυβονται συμφεροντα πισω απο ολο αυτο;διαβαστε και τις ερευνες του κυριυ φαρσαλινου που εχει κανει γιατι αυτος να εχει αδικο;φιλικα παντα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-15, 00:03
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Post

Φίλοι μου ο πόλεμος που γίνεται στο Η/Τ είναι φοβερός. Οι απώλειες στις καπνοβιομηχανίες είναι τεράστιες. Αυτό προσπαθούν να το περιορίσουν όσο μπορούν τουλάχιστον τώρα που το θέμα Η/Τ είναι άγουρο, δεν υπάρχουν αρκετές μελέτες και φυσικά δεν υπάρχουν επιπτώσεις από μακροχρόνια χρήση. Όλα αυτά θα γίνουν γνωστά σε 50 χρόνια και βάλε. Τότε θα μπορούν βγουν πολύ πιο σωστά συμπεράσματα και απόψεις επί του θέματος.
Αυτό που παραδέχονται αρκετοί επιστήμονες είναι ότι το μόνο σίγουρο τουλάχιστον μέχρι σήμερα, το Η/Τ τσιγάρο είναι πιο ασφαλές από το συμβατικό. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το κάνει ένα ασφαλές προϊόν χωρίς προβλήματα και επιπτώσεις στην υγεία. Οτιδήποτε εισέρχεται στον ανθρώπινο πνεύμονα που είναι εκτός του φυσικού αέρα είναι επιβλαβές. Έχει αποδειχτεί μετά από χρόνιες μελέτες ότι ο κάτοικος μεγαλούπολης, επιβαρύνεται σαν να καπνίζει 2 τσιγάρα σε σύγκριση με έναν κάτοικο της επαρχίας.
Αυτό που στηρίζουν ολοένα και περισσότεροι επιστήμονες είναι πως το Η/Τ είναι μια πολύ καλή μέθοδος διακοπής του καπνίσματος και ως έτσι πρέπει να το βλέπουν οι καπνιστές. Σαν ένα μεταβατικό στάδιο πριν την οριστική απεξάρτηση από την νικοτίνη.
Από προσωπική εμπειρία έχω δει φοβερά αποτελέσματα όσο αφορά την εξάρτισή μου στην νικοτίνη. Όταν ξεκίνησα το Η/Τ, άτμιζα υγρά περιεκτικότητας 1,8% νικοτίνης και παρόλα αυτά η επιθυμία μου για τσιγάρο ήταν έντονη. Με προσπάθεια (η αλήθεια είναι) απέφυγα τις πρώτες εβδομάδες το συμβατικό τσιγάρο και πλέον, ένα χρόνο σχεδόν μετά, ατμίζω υγρά περιεκτικότητας 0,6%. Πλέον όταν βγαίνω για ψώνια ή για διάφορες άλλες δουλειές από το σπίτι, δεν παίρνω μαζί μου το Η/Τ. Όταν πηγαίνω κάποια επίσκεψη όπου υπάρχουν παιδιά επίσης δεν το παίρνω μαζί μου. Έχω διαπιστώσει πως έχουν περάσει 8, 10 ίσως και παραπάνω ώρες όπου δεν με έχει απασχολήσει το ότι δεν έχω μαζί μου το Η/Τ. Θέλω να πιστεύω πως του χρόνου θα έχω φτάσει σε υγρά μηδενικής νικοτίνης. Από 'κει και πέρα θα προσπαθήσω να περιορίζω τη χρήση του ώστε να απεξαρτηθώ από την συνήθεια τη μηχανική.
Έρευνες όπως είπα δεν υπάρχουν πάρα πολλές, υπάρχουν όμως αρκετές όπου το μόνο σίγουρο που αποδέχονται είναι ότι είναι κατά πολύ ασφαλέστερο από το συμβατικό. Κάποιες μιλούν για ποσοστά του 95% και άνω!!!
Δεν θέλω να παρασύρω κανένα φίλο και να τον προτρέψω στο να κόψει το συμβατικό τσιγάρο και να στραφεί προς το Η/Τ. Την προσωπική μου εμπειρία και άποψη αναφέρω επί του θέματος. Μεγάλοι άνθρωποι ήμαστε, ότι νομίζει ο καθένας κάνει.
Κλείνοντας θα σας παραθέσω κάποια άρθρα που αφορούν θέματα υγείας (έρευνες, συνεντεύξεις επιστημόνων, εκπομπές κτλ) επάνω στο Η/Τ καθώς επίσης και τρία βιντεάκια που αποδεικνύουν τις διαφορές Η/Τ vs Συμβατικού. Το τρίτο βίντεο (με τα ποντίκια) καλό θα είναι όσοι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι σε θέματα ζωοφιλίας να μην το δουν. Το θεωρώ τραγικό για τα ζωάκια...

Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση!!!


  1. Εδώ
  2. Εδώ
  3. Εδώ
  4. Εδώ
  5. Εδώ
  6. Εδώ
  7. Εδώ
  8. Εδώ
  9. Εδώ
Και τα τρία βίντεο (προσοχή στο 3ο όπως είπα πιο πάνω):


BORKED

BORKED

BORKED
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-15, 00:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει ένα σωρό τέτοιες έρευνες, αλλά κρύβουν ποιες καπνοβιομηχανίες τις παραγγέλνουν.
Είναι πολλά και μεγάλα τα συμφέροντα παιδιά, και οι κυβερνήσεις δεν κάνουν τίποτα γιατί χάνουν δις φόρους.
Ατμίζω πάνω από 4 χρόνια, από τότε δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου, κόπηκε ο βήχας από τη 2η ημέρα, ευχαριστιέμαι το καφέ , δεν λαχανιάζω , δεν βρωμάνε ρούχα , σπίτι , γραφείο, αυτοκίνητο, το οικονομικό δεν το συζητάω, με τη γυναίκα μου θέλαμε πάνω από 300 Ευρώ το μήνα, και τώρα με 50-60 Ευρώ περνάμε 3-4 μήνες, και πόσα άλλα καλά να πω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-15, 01:06
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

το διακετύλιο δεν ειναι κόλπο ή παρασκεύασμα κάποιας καπνοβιομηχανίας.
Είναι υπαρκτό και από τους λίγους αναγνωρισμένους κίνδύνους .

Υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν κάποιες αναλύσεις και προσαρμόζουν τις συνταγες. ¶λλες δε κάνουν τίποτα και συνεχίζουν όπως πριν με γενικόλογες υποσχέσεις και συνεχή χρήση τους. βάλε μια πουτίγκα στην ετικέτα να γουστάρει ο κοσμάκης.

Διαλέγεις ψάχνεις και όσο μπορείς προφυλάσσεσαι . Δε μπορώ να καταλάβω επειδή το τσιγάρο είναι τρις χειρότερο και ι καποιοι από εμάς να συνεχίζουν να χρησιμοποιούν υγρά που σου λένε ότι έχουν διακετύλιο.

Πάντως έχουμε φάει αρκετό διακετύλιο όλα αυτά τα χρόνια και οι τίτλοι από τους δημοσιογράφους του κώλου , ναι είναι παραπλανητικοί και σκοπεύουν να δημιουργήσουν σύγχηση, επισκέψεις και διαφημίσεις.

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-15, 14:39
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Ρε παιδια μιας και τα λετε εδω ομορφα και ωραια και δειχνετε να γνωριζετε τι πρεπει να αποφευγουμε και τι οχι, δεν προτεινετε καποιο απο αυτα τα τσιγαρα/υγρα ?

Εχω σκεφτει αρκετες φορες να το ξεκινησω μπας και καταφερω να το κοψω σταδιακα, αλλα παντα πελαγωνω μπροστα στις επιλογες - μπαταρια/αντισταση/υγρα/μαρκα κτλ κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-15, 15:08
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

+φωνω σε οσα ειπαν τα παιδια πιο πανω..
ο πολεμος οντως ειναι φοβερος.. και οι αντιδρασεις των καπνιστων , μπορω να πω αστειες
Για μενα αρκει πως μετα απο 6 μηνες ατμισματος , δεν εχω τσιγαροβηχα, δεν λαχανιαζω ευκολα, δεν κιτρινιζουν τα δαχτυλα μου, δεν βρωμανε τα ρουχα μου και η αναπνοη μου, γευομαι ολα τα φαγητα καλυτερα και η οσφρηση μου δειχνει πιο δυνατη.
αυτα μου φτανουν

Μιχαλη , αξιζει η προσπαθεια , οντως ειναι πολλα τα προιοντα και πελαγωνεις..
μπορεις να ανοιξεις ενα θεμα να συζητηθει , αλλα καλο ειναι να διαβασεις και στα διαφορα φορα να παρεις μια πρωτη ιδεα για τις λειτουργιες του.
Δεν γινεται να τα μαθουμε ολα αμεσως , εγω ακομα μαθαινω..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-15, 02:42
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια μιας και τα λετε εδω ομορφα και ωραια και δειχνετε να γνωριζετε τι πρεπει να αποφευγουμε και τι οχι, δεν προτεινετε καποιο απο αυτα τα τσιγαρα/υγρα ?

Εχω σκεφτει αρκετες φορες να το ξεκινησω μπας και καταφερω να το κοψω σταδιακα, αλλα παντα πελαγωνω μπροστα στις επιλογες - μπαταρια/αντισταση/υγρα/μαρκα κτλ κτλ.
Επειδή το Η/Τ έχει προχωρήσει πολύ και στη χώρα μας, όντως τα προϊόντα είναι πάρα πολλά. Δεν χρειάζεται όμως να πελαγώνεις. Όλα έχουν το ίδιο σκοπό, το άτμισμα. Αυτά που πρέπει να γνωρίζεις σαν νεοεισερχόμενος στο χώρο είναι:
  1. Δεν αγοράζουμε τίποτα φθηνό
  2. Δεν αγοράζουμε τίποτα πολύ ακριβό
  3. Ένας πρώην καπνιστής του ενός πακέτου την ημέρα (κανονικού τσιγάρου, όχι light) επιλέγει υγρά 1,2% - 1,8% περιεκτικότητας νικοτίνης
  4. Οι γεύσεις - αρώματα είναι κάτι πολύ προσωπικό. Εκεί η επιλογή γίνεται από τον ίδιο. Τα περισσότερα πλέον καταστήματα έχουν δοκιμαστήριο υγρών


Λοιπόν, πολύ συνοπτικά έχω να σου πω πως:
Το Η/Τ τσιγάρο αποτελείται από δύο βασικά μέρη. Τον ατμοποιητή (αυτό που κάνει όλη τη δουλειά δηλαδή - εξάτμιση του υγρού) και την μπαταρία που τροφοδοτεί τον ατμοποιητή για να δουλέψει.
Ατμοποιητής
Οι ατμοποιητές χωρίζονται σε κατηγορίες όσο αφορά το δοχείο του υγρού τους και όσο αφορά τις αντιστάσεις που δέχονται οι κεφαλές τους.

Όσο αφορά το δοχείο του υγρού τους χωρίζονται σε 2 κατηγορίες:
  • Οι τανκάτοι, αυτοί δηλαδή που έχουν ένα μικρό δοχείο (τανγκ) το οποίο το γεμίζουμε με υγρό και αυτό τροφοδοτεί την αντίσταση που είναι επάνω στην κεφαλή του ατμοποιητή. Αυτοί χρησιμοποιούνται κατά 90%
  • Οι λεγόμενοι Drippers. Αυτοί οι ατμοποιητές δεν έχουν δοχείο με υγρό. Στάζουμε εμείς υγρό επάνω στην αντίσταση, ατμίζουμε και μετά από κάποιες τζούρες, ξανά στάζουμε υγρό. Είναι κάπως εξεζητημένο είδος ατμοποιητών, δέχονται μόνο επισκευάσιμες αντιστάσεις και απευθύνεται σε προχωρημένους ατμιστές.
Όσο αφορά τις αντιστάσεις που δέχονται οι κεφαλές τους χωρίζονται σε 3 βασικές κατηγορίες:
  • Εργοστασιακών αντιστάσεων*. Αυτοί δέχονται εργοστασιακές αντιστάσεις και απευθύνονται κυρίως σε νέους ατμιστές.
  • Επισκευάσιμων αντιστάσεων**. Αυτοί δέχονται μόνο επισκευάσιμες αντιστάσεις και απευθύνονται κυρίως σε προχωρημένους ατμιστές.
  • Εργοστασιακών & επισκευάσιμων αντιστάσεων. Αυτοί δέχονται και έτοιμες αλλά και επισκευάσιμες αντιστάσεις. Είναι ένας συνδυασμός των δύο προηγούμενων. Επιλέγονται ως συνήθως από άτομα που θέλουν να γνωρίσουν την επισκευάσιμη αντίσταση αλλά να έχουν και την εναλλακτική λύση της εργοστασιακής αν δεν τα καταφέρουν ή δεν τους αρέσει το επισκευάσιμο κομμάτι.
*Εργοστασιακές αντιστάσεις
Είναι έτοιμες αντιστάσεις που βγαίνουν για κεφαλή συγκεκριμένου ατμοποιητή και οι οποίες βγαίνουν σε διάφορα Ohms (0,5 - 1,8 ). Το κόστος τους κυμαίνεται περίπου από 1¤ - 5¤ (αναλόγως για ποιόν ατμοποιητή είναι).

** Επισκευάσιμες αντιστάσεις
Είναι αντιστάσεις τις οποίες της φτιάχνουμε μόνοι μας. Υπάρχει ένα Deck όπου πάνω του στήνουμε την αντίσταση που επιθυμούμε. Στρίβουμε δηλαδή ένα σύρμα (ειδικό) στην μορφή ελατηρίου (οι λεγόμενες σπείρες) και μέσα απ' αυτό περνάμε το απορροφητικό υλικό μας (βαμβάκι). Είναι μια πολύ οικονομική λύση σε σύγκριση με τις εργοστασιακές αντιστάσεις, αλλά προϋποθέτει κάποια πείρα στο άτμισμα καθώς και εξάσκηση επάνω στο στήσιμο των αντιστάσεων ώστε να έχουμε ένα επιθυμητό αποτέλεσμα.


Κλείνοντας το θέμα τον αντιστάσεων θέλω να επισημάνω πως οι αντιστάσεις είναι κάτι αναλώσιμο και τις αντικαθιστούμε κατά μέσω όρο μια φορά την εβδομάδα (αυτό είναι κάτι πολύ σχετικό, εδώ παίζει ρόλο πολλά όπως το πόσο ατμίζουμε, τι υγρό ατμίζουμε κτλ)


Μπαταρία
Οι μπαταρίες χωρίζονται σε 2 κατηγορίες με διάφορες υποκατηγορίες
  • Απλές μπαταρίες. Είναι κάποιες φιξ μπαταρίες οι οποίες τις περισσότερες φορές έχουν την μορφή στυλού. Ως συνήθως είναι χαμηλών δυνατοτήτων αλλά παρόλα αυτά είναι μια καλή λύση για έναν νέο ατμιστή μιας και έχουν χαμηλότερο κόστος από τα Mods.
  • Μπαταρίες Mod. Είναι κάποιες θήκες μπαταριών (στοιχείων) οι οποίες έχουν είτε τη μορφή στυλού (όπως της προηγούμενης κατηγορίας αλλά σε ποιό χοντρό μέγεθος) είτε τη μορφή κουτιού. Αυτές οι μπαταρίες είναι πολύ καλύτερες από τις προηγούμενης κατηγορίας για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν έχω το χρόνο να αναλύσω αυτή τη στιγμή. Κοστίζουν λίγο πιο πολύ από τις προηγούμενης κατηγορίας αλλά είναι 100% βέβαιο πως αν συνεχίσει ένας νέος ατμιστής το άτμισμα, θα καταλήξει σε αυτό τον τύπο μπαταρίας. Οπότε για να μην χαλάμε περισσότερα χρήματα, καλύτερα να πάρουμε από την αρχή μια τέτοιου είδους μπαταρία. Τα Mods τώρα χωρίζονται και αυτά σε κατηγορίες.
Όσο αφορά τη λειτουργία τους
α. Ηλεκτρονικά Mods. Είναι τα Mods τα οποία έχουν μια πλακέτα η οποία ελέγχει τη μπαταρία κατά τη χρήση της. Θεωρούνται (και είναι) πολύ πιο ασφαλή από τα μηχανικά γιατί υπάρχει απόλυτος έλεγχος αν κάτι δεν πάει καλά.
β. Μηχανικά Mods. Είναι τα Mods τα οποία με το πάτημα του κουμπιού απλά γεφυρώνουν το + με το - της μπαταρίας ώστε να κλείσει το κύκλωμα. Είναι και αυτό κάτι εξεζητημένο το οποίο αφορά κυρίως προχωρημένους ατμιστές. Εδώ να πω πως αυτού του είδους τα Mods πρέπει να χρησιμοποιούνται από άτομα που ξέρουν τι κάνουν γιατί δεν είναι δύσκολο να συμβεί το ΜΠΑΜ.

Όσο αφορά την μπαταρία (στοιχείο) που περιέχουν
α. Τα Mods που δεν έχουν αποσπώνενη μπαταρία. Αυτά τα Mods όταν ξεφορτίσουν τα βάζουμε στο φορτιστή και φορτίζουν την μπαταρία που έχουν μέσα τους. Έχουν τα εξής κατά. Πρώτον μένεις από Mod, εκτός και αν έχεις δεύτερο και δεύτερον, δεν είναι τόσο ασφαλές να φορτίζεις μπαταρίες μέσω των Mods. Έχουν αναφερθεί διάφορα.
β. Τα Mods με αποσπώνενη μπαταρία. Σε αυτά τα Mods όταν ξεφορτίσει η μπαταρία τους, ανοίγουμε ένα μαγνητικό καπάκι που έχουν και αφαιρούμε την μπαταρία που έχουν μέσα. Βάζουμε μια άλλη (φορτισμένη) και την άδεια την βάζουμε για φόρτιση σε έναν εξωτερικό φορτιστή. Αυτά τα Mods έχουν τα πλεονεκτήματα ότι ποτέ δεν μένεις από Mod (αρκεί να έχεις φροντίσει να έχεις μαζί σου κάποια φορτισμένη μπαταρία) και ότι υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια κατά την φόρτιση της μπαταρίας σε κάποιον εξωτερικό φορτιστή.




Τώρα το ερώτημα είναι το εξής. Ωραία, τίποτα ακριβό, τίποτα φθηνό, τι αγοράζω τότε;

Αρχικά επιλέγουμε έναν νορμάλ ατμοποιητή (όχι με επισκευάσιμες αλλά εργοστασιακές αντιστάσεις), όχι κινεζιά αλλά επώνυμο με καλές κριτικές. Ένας τέτοιου τύπου ατμοποιητής, αξιόπιστος και συνάμα φθηνός είναι ο Nautilus της Aspire.Μετά πρέπει να επιλέξουμε την μπαταρία. Καλό είναι να αποφύγουμε τις απλές μπαταρίες και να πάρουμε ένα Mod. Προσωπική μου άποψη να επιλέξουμε ένα Mod με αποσπώμενη μπαταρία. Αν επιλέξουμε κάτι τέτοιο, θα χρειαστούμε μπαταρίες (τουλάχιστον 2) και ένα φορτιστή ώστε να τις φορτίζουμε.
Τέλος, δοκιμάζουμε υγρά και επιλέγουμε αυτό που μας αρέσει καλύτερα. Εκεί θα επιλέξουμε και την περιεκτικότητα της νικοτίνης.


Συνοψίζοντας όλα τα παραπάνω, θα πρότεινα σε κάποιον καπνιστή που σκέφτεται να μπει στο χώρο του ατμίσματος τον παρακάτω εξοπλισμό. Το κόστος αυτών που προτείνω είναι κάπου στα 150¤ (+ - 20¤). Ακούγεται κάπως τραγικό αλλά δεν είναι καθόλου αν αναλογιστούμε ότι ένας καπνιστής του ενός πακέτου ανά ημέρα ξοδεύει 120¤ σε ένα μήνα!!! Από τη στιγμή που θα πάρει τον εξοπλισμό του, το μηνιαίο κόστος του ατμίσματος θα είναι κάπου στα 30¤ - 50¤ (εδώ παίζουν πάλι πολλά ρόλο όπως η επιλογή των αντιστάσεων, των υγρών, η συχνότητα που ατμίζει κτλ).
Φυσικά μπορεί να ξεκινήσει με έναν εξοπλισμό αξίας 30¤ - 40¤ αλλά από προσωπική εμπειρία, το πιο πιθανόν είναι να ξεκινήσει πάλι το κάπνισμα και να τα παρατήσει σύντομα. Αν πάλι αποφασίσει να πάρει έναν πιο σωστό εξοπλισμό, θα έχει χάσει τα 40¤ που είχε δώσει. Είναι κάτι σαν το ενυδρείο. Στην αρχή όλοι κοιτάμε να στήσουμε ένα ενυδρείο οικονομικό (60άρι με εσωτερικό φίλτρο κτλ). Όταν καταλαβαίνουμε τα λάθη και αποφασίζουμε να συνεχίσουμε το χόμπι καταλήγουμε με ένα 120άρι (τουλάχιστον) με εξωτερικό φίλτρο κτλ. Όλα αυτά όμως αν τα είχαμε κάνει από την αρχή θα είχαμε γλυτώσει αρκετά χρήματα και θα είχαμε αποφύγει διάφορα προβλήματα...


Εξοπλισμός για έναν νέο ατμιστή που προτείνω (καθαρά προσωπική άποψη)

Ατμοποιητής Aspire Nautilus - Όχι τον mini (Κόστος περίπου 35¤)
Ηλεκτρονικό Mod με αποσπώμενη μπαταρία με έλεγχο θερμοκρασίας (θα μας χρειαστεί στο μέλλον...) Joyetech eVic VTC Mini (Κόστος περίπου 65¤)
Μπαταρία LG HE4 18650 Τουλάχιστον 2 - προτείνω 4 (Κόστος περίπου 10¤/Τεμ.)
Φορτιστής Nitecore i4 V2 (Κόστος περίπου 30¤)
Σετάκι (των 5) αντιστάσεων Aspire Nautilus BVC Coil για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή που πρότεινα παραπάνω (Κόστος περίπου 15¤)
Υγρό αναπλήρωσης. Εδώ δεν θα ήθελα να προτείνω κάτι καθώς όπως προείπα είναι κάτι εντελώς προσωπικό. Το μόνο που θα προτείνω εδώ είναι πως για έναν καπνιστή του ενός πακέτου την ημέρα (κανονικών τσιγάρων - όχι light), να πάρει ένα υγρό 1,2% - 1,8% περιεκτικότητας σε νικοτίνη. (Κόστος περίπου 10¤)


Ελπίζω να βοήθησα...


ΥΓ Οι τιμές είναι ενδεικτικές και από Ελλάδα. Από εξωτερικό το κόστος για τα ίδια προϊόντα πέφτει αρκετά κάτω από τα 100¤
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-15, 10:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή το Η/Τ έχει προχωρήσει πολύ και στη χώρα μας, όντως τα προϊόντα είναι πάρα πολλά..............
Σωστός
Μπράβο Βασίλη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-15, 14:15
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Μετα την προτροπη του tsala να ξεκινησω καινουριο thread, βρηκα δυο ελληνικα φορουμ για το ατμισμα και ξεκινησα διαβασμα. Ε εκει μπερδευτηκα περισσοτερο! Στα περισσοτερα εισαγωγικα threads ενω το αρθρο ελεγε οτι ο νεος χρηστης δεν χρειαζετε να δωσει πολλα λεφτα για να ξεκινησει, σε sites ελληνικα και μη, οι τιμες λενε αλλη ιστορια. Μπηκα πριν λιγο στο φορουμ με σκοπο να ξεκινησω καινουριο thread. Και βρηκα την απαντηση σου Βασιλη ( Μιχαλης, χαρηκα ). Βοηθησες και με το παραπανω, σε ευχαριστω πολυ.

Βρηκα χτες διαφορα starter kits απο 18 ευρω. Ευθεως αναλογη φιλοσοφια με το ενυδρειο οποτε αποφασισα οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Επειδη καπνιζω κοντα στα 80 90 ευρω το μηνα ειπα να κινηθω καπου εκει. Ο ατμοποιητης που προτεινεις ειδα οτι ειναι αγαπημενος πολλων οποτε τον κραταω. Η ενσταση μου ειναι στο Mod. Και εξηγω. Θελω να ξεκινησω το η.τ ωστε να κοψω το καπνισμα. Τελειως. Αν μπλεξω με Mod, μπαταριες και drippers εχω την εντυπωση πως εκει πια το η.τ σταματαει να ειναι μεταβατικο σταδιο και αρχιζει να γινετε χομπι που κρατας μαζι σου. Οποτε λεω να το κρατησω οσο πιο απλο γινετε και να παω σε 2 μπαταριες κανονικες - τυπου pen (αν το λεω σωστα)- στα 1000-1300 mah και οχι σε καποιο Mod. Εαν στην πορεια δω οτι το αφηνω δυσκολα τοτε οκ.. περναω εκει.
Το σετακι των 5 αντιστασεων Aspire Nautilus BVC Coil τα εχει στο λινκ κοντα στα 4 ευρω. Γιατι τοση μεγαλη διαφορα με τα 15 που αναφερεις? Εχω βρει λαθος αντιστασεις/κεφαλες?

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι η τοποθεσια. Εννοω οτι κατω απο το σπιτι μου εχει μαγαζι Nobacco. Να προτιμησω κατι απο εκει μονο και μονο επειδη ειναι διπλα μου ή ειναι αδιαφορο τελειως οποτε να παρω διαδικτυακα?

--------
Επισης, ομολογω οτι το Mod δεν το σκεφτομαι ιδιαιτερα γιατι με ψιλοαγχωνει το γεγονος οτι οι μπαταριες ειναι σχεδον σαν να βγηκαν απο λαπτοπ ( εννοω γαιδουρια ).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-12-15, 14:46
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καταρχην , ωραιος Βασιλη!
το μοντακι αυτο καποια στιγμη θα το παρω γιατι το λιγουρευομαι
τον ατμο δεν τον εχω δοκιμασει , αλλα παιρνει καλες αντιστασεις κι εχω ακουσει καλα λογια.
Μιχαλη καλα τα σκεφτεσαι, κι εγω ετσι το σκεφτομουν.. δεν ηθελα με τπτ να το κανω χομπι (οχι οτι το εχω κανει και τωρα) και πηγα σε μπαταριες στυλο...

θα σου πω την μικρη εμπειρια μου ομως.
οκ, με μπαταρια στυλο κι εναν απλο ατμο που μου τα χαρισε ενας φιλος εκοψα το τσιγαρο σε 3 μερες (13 χρονια καπνιστης).
Το κυριο θεμα με τις απλες μπαταριες (και μιλαω για μπαταριες μεταβαλομενης τασης v/v , ουτε καν λογος για απλες) ειναι οτι δεν δινουν τοση δυναμη οση μπορει να δωσει ενα μοντακι.
ειναι πολυ σοβαρος λογος για να πας σε ενα μοντ , ειδικα στην αρχη του ατμισματος, καθως η διαφορα ειναι μεγαλη, σου φαινεται απο εκει που με τον ιδιο ατμοποιητη ατμιζες πχ marloboro lights , με ενα μοντ μπορει να στο κανει ασο αφιλτρο .
στο λεω απλα μπακαλιστικα να το καταλαβεις , κι εννοω στο χτυπημα που σου δινει η τζουρα.
προσωπικα εγω εκανα στριφτα, ετσι δεν με πολυκαλυπτε η μπαταρια v/v και την ειχα μονιμως στο τερμα 4.8v με 1.8 νικοτινη οπου μπορω να πω ηταν ικανοποιητικη η αποδοση, αλλα δεν ειχε παραπανω
ετσι πχ σε ενα καφε ή καμια μπυρα,ποτο κλπ που σε τραβαει λιγο παραπανω , απλα δεν ειχε να παει παραπανω
αλλο θεμα ειναι οτι αυτες οι μπαταριες εχουν ημερομηνια ληξης , που σημαινει οτι σιγα σιγα θα πεφτει η αποδοση τους και τις πετας , αντιθετως με ενα μοντ , που αλλαζεις απλα την μπαταρια με ενα 10ρικο κι εγινε παλι καινουργιο.
επισης καθως την δουλευα στο τερμα, ετσι τελειωνε και αμεσως, δεν μου εβγαζε ουτε μερα (ειχα 2 τετοιες μπαταριες , τις ειχα εναλλαξ).
ετσι λοιπον αποφασισα να παω σε μοντακι , φθηνο καθως δεν επαιζαν και φραγκα και πηρα αυτο, οτι πιο φθηνο βρηκα με στυλ box , μαζι με εναν απλο φορτιστη μπαταριων και την μπαταρια που εχει στο λινκ ο Βασιλης.
Εμεινα με τον ιδιο ατμο που ειχα,το αποτελεσμα ειναι πολυ πιο ¨χορταστικο¨, εχω ριξει την νικοτινη στο 1.2 και μου βγαζει και 3 μερες ατμισματος.
καποια στιγμη θα παρω και μια 2η μπαταρια να εχω.
με το boxακι ειμαι ευχαριστημενος , εχει και τα αρνητικα του (οπως ελλειψη οθονης,αναγνωριση αντιστασεων,μεγαλη διακυμανση στα watt) αλλα για εναν εργοστασιακο ατμοποιητη ειναι μια χαρα πιστευω και η τιμη του παρα πολυ καλη.

Ελπιζω καπως να σε διαφωτισα

Υ.Γ η τιμη στις αντιστασεις που εβαλες, νομιζω πως αφορουν το 1 τμχ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-12-15, 15:16
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Και βρηκα την απαντηση σου Βασιλη ( Μιχαλης, χαρηκα ). Βοηθησες και με το παραπανω, σε ευχαριστω πολυ.
Χάρηκα και εγώ Μιχάλη, να 'σαι καλά!

Βρηκα χτες διαφορα starter kits απο 18 ευρω. Ευθεως αναλογη φιλοσοφια με το ενυδρειο οποτε αποφασισα οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Επειδη καπνιζω κοντα στα 80 90 ευρω το μηνα ειπα να κινηθω καπου εκει.
Πολύ σοφή απόφαση

Ο ατμοποιητης που προτεινεις ειδα οτι ειναι αγαπημενος πολλων οποτε τον κραταω.
Όλοι οι ατμιστές, ακόμη και οι πιο παλιοί (5ετίας και βάλε...) έχουμε ένα Nautilus στον συρτάρι μας. Οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται!

Αν μπλεξω με Mod, μπαταριες και drippers εχω την εντυπωση πως εκει πια το η.τ σταματαει να ειναι μεταβατικο σταδιο και αρχιζει να γινετε χομπι που κρατας μαζι σου.
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι!!!! Γίνετε χόμπι με τρελό κόλλημα!!!

Οποτε λεω να το κρατησω οσο πιο απλο γινετε και να παω σε 2 μπαταριες κανονικες - τυπου pen (αν το λεω σωστα)- στα 1000-1300 mah και οχι σε καποιο Mod. Εαν στην πορεια δω οτι το αφηνω δυσκολα τοτε οκ.. περναω εκει.
Όπως νομίζεις, αν και νομίζω πως δεν θα σε καλύψουν αυτές οι μπαταρίες. Έχεις δει πόσο θα σου κοστίσουν 2 τέτοιες μπαταρίες (επώνυμες όμως); Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, μια μπαταρία 1600mah (Vision Spinner V2) έχει κάπου στα 30¤ - 40¤. Αν πάρεις δύο θα σου κοστίσουν 60¤ - 80¤. Ένα καλό μοντάκι θα σου κοστίσει 50¤ - 90¤ (+20¤ δύο μπαταρίες που θα χρειαστείς). Όπως βλέπεις, ίσως σου βγουν παραπάνω οι δύο απλές μπαταρίες αλλά ακόμη και πιο φθηνά να σου βγουν (όχι λιγότερα από 30¤) η διαφορά στην ποιότητα του εξοπλισμού δεν συγκρίνεται. Μόνο τα mah αν δεις, θα καταλάβεις. Η απλή μπαταρία θα έχει 1600 ενώ το mod 2000, 2500, 3000, 3500 κτλ (αναλόγως τι μπαταρία θα επιλέξεις να του βάλεις). Ένα άλλο σημαντικό που δεν λαμβάνουμε υπόψιν μας όταν ξεκινάμε είναι το ερώτημα "τι θα γίνει όταν χαλάσουν οι μπαταρίες μου; ". Στην μια περίπτωση (απλές μπαταρίες) θα πρέπει να δώσεις ξανά αυτά τα χρήματα για αγορά νέων, ενώ στην δεύτερη (mod) θα αγοράσεις μόνο τις μπαταρίες (στοιχεία) που όπως σου είπα στο προηγούμενο ποστ, μια καλή - επώνυμη μπαταρία των 2000mah κοστίζει κάπου στα 10¤.
Εδώ θέλω να σου επιστήσω την προσοχή. Παιδιά μεγάλη προσοχή στις μπαταρίες!!! Αγοράζουμε ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ καλές - αξιόπιστες - επώνυμες μπαταρίες γιατί η επικινδυνότητά τους είναι φοβερά μεγάλη. Οι περισσότεροι νέοι ατμιστές αδιαφορούν για την ποιότητα των μπαταριών που χρησιμοποιούν και επιλέγουν ότι πιο οικονομικό βρουν μιας και βλέπουν ότι έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με άλλες επώνυμες οι οποίες έχουν διπλάσια ή και τριπλάσια τιμή! Μπορούν από το να σκάσουν κατά τη χρήση τους στο πρόσωπό μας μέχρι να πάρουν φωτιά κατά τη φόρτιση και να μας κάψουν το σπίτι αν δεν το αντιληφθούμε νωρίς . Περιπτώσεις πολλές ως πάρα πολλές...

Το σετακι των 5 αντιστασεων Aspire Nautilus BVC Coil τα εχει στο λινκ κοντα στα 4 ευρω. Γιατι τοση μεγαλη διαφορα με τα 15 που αναφερεις? Εχω βρει λαθος αντιστασεις/κεφαλες?
Η τιμή είναι για το ένα τεμάχιο . Τις έχει λίγο τσιμπημένες...

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι η τοποθεσια. Εννοω οτι κατω απο το σπιτι μου εχει μαγαζι Nobacco. Να προτιμησω κατι απο εκει μονο και μονο επειδη ειναι διπλα μου ή ειναι αδιαφορο τελειως οποτε να παρω διαδικτυακα?
Καλό θα ήταν να κάνεις μια έρευνα αγοράς διαδικτυακά μιας και αυτό το κατάστημα απ' ότι βλέπω δεν έχει και τις καλύτερες τιμές. Ενδεικτικά να σου πω πως τις αντιστάσεις για Nautilus τις έπαιρνα 2,5¤
Καταστήματα που είναι κοντά μας, ως συνήθως τα επιλέγουμε για αγορά υγρών όταν ξεμένουμε η για οτιδήποτε άλλο αναλώσιμο που έχουμε ανάγκη και δεν προλαβαίνουμε να πάμε κάπου πιο μακριά που είναι φθηνότερα. Παρόλα αυτά, η Nobacco έχει πολύ καλά υγρά.

Επισης, ομολογω οτι το Mod δεν το σκεφτομαι ιδιαιτερα γιατι με ψιλοαγχωνει το γεγονος οτι οι μπαταριες ειναι σχεδον σαν να βγηκαν απο λαπτοπ ( εννοω γαιδουρια ).
Και οι έτοιμες μπαταρίες, τα ίδια στοιχεία έχουν μέσα (διαφορετικό νούμερο*) απλά είναι κλειστές και δεν μπορείς να τις ανοίξεις και δεν μπορεί να ξέρεις τι ποιότητας είναι ενώ στο mod τις επιλέγεις εσύ και ξέρεις τι έχεις. Αν κόψεις μια θα το διαπιστώσεις.
* Τα νούμερα στις μπαταρίες για παράδειγμα είναι 18650, 18350 κτλ, είναι κάτι ανάλογο σαν τα ΑΑΑ, ΑΑ, C, D κτλ που ξέρουμε απ΄τις κοινές μπαταρίες του εμπορίου.

Κλείνοντας θα βάλω δυο φωτογραφίες από αποτελέσματα φθηνών αμφιβόλου ποιότητας και προέλευσης μπαταριών ηλεκτρονικών τσιγάρων. Η πρώτη έσκασε κατά τη χρήση της (σε μηχανικό Mod, γι' αυτό είπα πιο πριν πως τα μηχανικά Mods τα δουλεύουν άτομα που ξέρουν τι κάνουν και όχι ο οποιοδήποτε) και η δεύτερη είναι από ανάφλεξη κατά τη φόρτιση ενώ η οικογένεια κοιμόταν. Δεν τις βάζω για να τρομάξω κανέναν αλλά για προφυλάξω και να αφυπνίσω κάποιον που δεν έχει καταλάβει πόσο σοβαρό είναι το θέμα μπαταρίας στο Η/Τ.


-------------------------
Σε πολλά με πρόλαβε ο tsala! Έτσι όπως τα λες είναι φίλε
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 13-12-15 στις 15:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-12-15, 15:36
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ειμαι κι εγω νεος ατμιστης μιας βδομαδας μονο. Σε αλλο σαιτ μου δωσαν κ μενα συμβουλες αλλα τελικα πηρα το alterego a7 και ο αδελφός μου το eleaf 30watt , εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το a7 ( τρελο ντουμανι ) κι εχω παρει ενα υγρο forest mix 9mg/ml λέει, βλεπω ομως κ λετε για 1.8 νικοτινη μηπως εχω παρει πολυ δυνατό μιγμα; υπαρχει περιπτωση να μου σκάσει κ μενα η μπαταρια η τα alterego ειναι ενταξει;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-12-15, 16:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι κι εγω νεος ατμιστης μιας βδομαδας μονο. Σε αλλο σαιτ μου δωσαν κ μενα συμβουλες αλλα τελικα πηρα το alterego a7 και ο αδελφός μου το eleaf 30watt , εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το a7 ( τρελο ντουμανι ) κι εχω παρει ενα υγρο forest mix 9mg/ml λέει, βλεπω ομως κ λετε για 1.8 νικοτινη μηπως εχω παρει πολυ δυνατό μιγμα; υπαρχει περιπτωση να μου σκάσει κ μενα η μπαταρια η τα alterego ειναι ενταξει;
Το υγρό σου έχει περιεκτικότητα 0,9% νικοτίνη.
Η alterego είναι μια εταιρία καταξιωμένη στο χώρο του ατμίσματος. Δεν γνωρίζω τι είδους στοιχεία χρησιμοποιεί στα προϊόντα της, αλλά όπως και να έχει υπάρχει μια εταιρία που μπορείς να απευθυνθείς σε τυχόν προβλήματα. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι κακό.

ΥΓ Για να μην δημιουργείται πανικός χωρίς λόγο, θέλω να διευκρινίσω πως δεν σκάει εύκολα μια μπαταρία. Όσα ατυχήματα γνωρίζω έχουν συμβεί σε μηχανικά Mods και με άγνωστων ohm αντίστασης (προφανώς πολύ χαμηλών) όπου εκεί η απαίτηση σε ρεύμα της αντίστασης είναι φοβερά μεγάλη και ο έλεγχος της κατάστασης της μπαταρίας, απλά ανύπαρκτος. Οπότε μην αγχωνόμαστε, για να σκάσει μια μπαταρία χρειάζεται ένας συνδυασμός ακραίων καταστάσεων και με βασικό παίχτη την απειρία. Σε ένα ηλεκτρονικό Mod, ότι και να κάνουμε είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί κάτι τέτοιο γιατί η πλακέτα του Mod απλά θα κόψει (ή θα μειώσει) το ρεύμα. Παρόλα αυτά δεν σημαίνει πως επειδή χρησιμοποιούμε ηλεκτρονικά Mods θα του βάλουμε μπαταρία ότι πιο φθηνή κινεζιά βρούμε στο ebay γιατί υπάρχει και το μεγάλο θέμα της φόρτισής της όπως ανέφερα.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-12-15, 20:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Βασίλη αλεξιπτωτιστή σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση
Καιρό το σκέφτομαι αλλά ποτέ δεν το αποφάσισα γιατί στα αντίστοιχα φόρα με καταμπερδεύουν (χόμπυ κανονικό το έχουν κάνει).
Οι οδηγίες σου ήταν σαφείς και λιτές και ίσως με κάνουν να πιάσω τη γκάϊντα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-12-15, 20:46
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Γιαννη (καλα δε θυμαμαι?), διαβασα και καπου αλλου αυτο ακριβως που λες, οτι δηλαδη το χτυπημα απο κανονικη μπαταρια εστω και μεταβλητης, δεν εχει καμμια σχεση με το χτυπημα απο mod. Το σκεφτομαι ακομα και δεν εχω αποφασισει. Νομιζω πως τελικα θα παω σε μαγαζι να δοκιμασω - εαν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Ισως παω σε απλη μπαταρια γι αυτον ακριβως τον λογο. Να αρχισω σιγα σιγα να κοβω τα πολλα πολλα ελπιζοντας οτι τελικα θα τα κοψω και η.τ και κ.τ. Θα δουμε. Το ιδανικο θα ηταν να βρω mod σε στυλ pen ωστε να μην εχω και το μινι ροπαλο


Βασιλη...ΩΦΩΦΩΦΩΦ ΩΦ! Αυτο ακριβως εννοουσα οταν ελεγα οτι αγχωνομαι με ενα γαιδουρι 2.500 mah τοσο κοντα στο προσωπο. Καταλαβαινω οτι οι πιθανοτητες να συμβει κατι τετοιο - εαν τηρεις καποια δεδομενα - δεν υπαρχουν ουσιαστικα αλλα, αγχωνομαι. Απο κινα/αγνωστα/σε τιμη χωμα εννοειται ουτε λογος.


Εψαξα περισσοτερο αφου ειπες οτι το συγκεκριμενο καταστημα ειναι ακριβο και για καλη μου τυχη, την καλυτερη τιμη που βρηκα τοσο στον ατμοποιητη οσο και στις αντιστασεις , τις εχει ενα καταστημα κοντα στο σπιτι μου.

Ερωτησεις :

Ο nautilus στο site για το οποιο εβαλα λινκ αναφερετε σαν bdc ατμοποιητης. Ομως απ οτι διαβασα bdc και bvc ειναι το ιδιο ανταλλαξιμα μεταξυ τους οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Σωστα?

Πριν κανα χρονο βρεθηκε στα χερια μου ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο το οποιο δεν θυμαμαι ουτε τι μαρκα ηταν ουτε τι καπνο φουμαρε. Καπνισα απο αυτο 1 μερα. Την επομενη ξυπνησα με φριχτο πονο στο συκωτι - στομαχι. Λεω τυχαιο. Μετα απο δυο τρεις μερες ξανακανω το τσιγαρο. Την επομενη παλι ο ιδιος πονος. Δεν το εψαξα τοτε αλλα τωρα το απογευμα ρωτησα τον φιλο ο οποιος μου ειχε γεμισει το τσιγαρο και εμαθα οτι το υγρο ηταν με PG. Διαβαζοντας και παλι ειδα οτι αρκετοι παραπονιουνται για την PG και προτιμουν VG. Οποτε για υγρο λεω να παω εκει. Ομως διαβαζοντας παλι λιγο ( ενυδρειο - ενισχυτες - τσιγαρο - ποδηλατο ο,τι και να κανει κανεις, το διαβασμα δεν το γλιτωνει απ οτι φαινετε ), ειδα οτι η VG καθως ειναι περισσοτερο παχυρευστη απο PG θελει και μεγαλυτερη αντισταση. Οποτε η 1.8 του nautilus θα κανει δουλεια η πρεπει να παω σε αλλο ατμοποιητη?


Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα παιδια ειλικρινα, στα φορουμ δεν βγαινει ακρη ευκολα γιατι απο ενα σημειο και μετα μιλανε μεταξυ τους ανθρωποι που ατμιζουν χρονια - οποτε ο ενας λεει μια κουβεντα ο αλλος καταλαβαινει τρεις και προχωραει ετσι το θεμα χωρις να βγαζει ιδιαιτερο νοημα για καποιον που δεν εχει ιδεα.


--------------
Edit:: Βασιλη στην πρωτη απαντηση σου προτεινεις τον nautilus και οχι τον nautilus mini. Γιατι αυτο? Εκτος απο την χωρητικοτητα εχει καποιο αλλο μειονεκτημα ο mini?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-12-15, 22:11
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Βασιλη επειδη και εγω εχω εδω και καιρο τον nautilus mini για πες γιατι???
Αν ειναι η χοριτικοτητα δεν με πειραζει αν ειναι κατι αλλο πες το μας τωρα που ειναι νωρις
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-12-15, 22:43
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Εψαξα περισσοτερο αφου ειπες οτι το συγκεκριμενο καταστημα ειναι ακριβο και για καλη μου τυχη, την καλυτερη τιμη που βρηκα τοσο στον ατμοποιητη οσο και στις αντιστασεις , τις εχει ενα καταστημα κοντα στο σπιτι μου.
Είναι καλές αυτές οι τιμές που βρήκες

Ο nautilus στο site για το οποιο εβαλα λινκ αναφερετε σαν bdc ατμοποιητης. Ομως απ οτι διαβασα bdc και bvc ειναι το ιδιο ανταλλαξιμα μεταξυ τους οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Σωστα?
Ναι σωστά. Δέχεται και τις δυο αντιστάσεις (bdc και bvc). Εγώ ότι έβρισκα από τα δύο έπαιρνα. Κάποια από τις δύο, νομίζω η bvc έχει μια σήτα επάνω από την αντίσταση (βαμβάκι - σύρμα) στο εσωτερικό της. Αυτή νομίζω πως κυκλοφορεί περισσότερο.

Πριν κανα χρονο βρεθηκε στα χερια μου ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο το οποιο δεν θυμαμαι ουτε τι μαρκα ηταν ουτε τι καπνο φουμαρε. Καπνισα απο αυτο 1 μερα. Την επομενη ξυπνησα με φριχτο πονο στο συκωτι - στομαχι. Λεω τυχαιο. Μετα απο δυο τρεις μερες ξανακανω το τσιγαρο. Την επομενη παλι ο ιδιος πονος. Δεν το εψαξα τοτε αλλα τωρα το απογευμα ρωτησα τον φιλο ο οποιος μου ειχε γεμισει το τσιγαρο και εμαθα οτι το υγρο ηταν με PG. Διαβαζοντας και παλι ειδα οτι αρκετοι παραπονιουνται για την PG και προτιμουν VG. Οποτε για υγρο λεω να παω εκει.
Στην PG κάποια άτομα έχουν αλλεργία. Δεν γνωρίζω για τα συμπτώματα που λες αλλά έχω ακούσει - διαβάσει για κοκκινίλες, σπυράκια κτλ. Αν διαπιστώσεις ότι είσαι μέσα σ' αυτά τα άτομα, τότε επιλέγεις υγρά με 100% VG ή με ποσοστά PG 10%, 20% κτλ σε σημείο δηλαδή που δεν σου δημιουργεί πρόβλημα.

Ομως διαβαζοντας παλι λιγο ( ενυδρειο - ενισχυτες - τσιγαρο - ποδηλατο ο,τι και να κανει κανεις, το διαβασμα δεν το γλιτωνει απ οτι φαινετε ), ειδα οτι η VG καθως ειναι περισσοτερο παχυρευστη απο PG θελει και μεγαλυτερη αντισταση. Οποτε η 1.8 του nautilus θα κανει δουλεια η πρεπει να παω σε αλλο ατμοποιητη?
Για το διάβασμα έτσι όπως τα λες είναι. Με ότι έχουμε σκοπό να ασχοληθούμε, ιδιαίτερα δε αν αφορά την υγειά μας, επιβάλλεται να διαβάζουμε και γενικότερα να ψαχνόμαστε.
Οι αντιστάσεις του Nautilus είναι μια μέση καλή αντίσταση. Βγαίνουν σε 1,6 και 1,8 Ohm. Προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο οι 1,6 και αυτές θα πρότεινα. Στο θέμα ατμοποίησης του υγρού (παχύρευστο ή αραιό) τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο ατμοποιητής και η αντίσταση (Ohm) έρχεται δεύτερη. Όπως έχω ξαναπεί, ο Nautilus θεωρείται από τους καλύτερους νορμάλ ατμοποιητές και προσωπικά πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν μπορώ να πω πως έκανα ιδιαίτερα αραιά υγρά αλλά ούτε και μέλια. Πιστεύω πάντως πως θα σου δουλέψει και δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν πάλι δεν σου κάνει, το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα δυσκολευτείς να τον πουλήσεις.

Edit:: Βασιλη στην πρωτη απαντηση σου προτεινεις τον nautilus και οχι τον nautilus mini. Γιατι αυτο? Εκτος απο την χωρητικοτητα εχει καποιο αλλο μειονεκτημα ο mini?
Το ένα μειονέκτημα (για εμένα πάντοτε μιλάω) είναι όπως είπες η χωρητικότητα. Είναι σπαστικό να μένεις από υγρό και να θες πιο συχνά γέμισμα. Το δεύτερο είναι πως απ' ότι έχω διαβάσει και από συζητήσεις που είχα με συνατμιστές είναι ότι ο μεγάλος Nautilus έχει καλύτερη είσοδο αέρα και συνεπώς καλύτερο άτμισμα. Εδώ απάντησα και στον alexis cosmo
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-12-15, 01:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ο μοναδικός ενδοιασμός για εμένα ήταν και είναι τα υγρά. Θα παρατηρήσετε πως σπάνια υπάρχουν υγρά που αναφέρουν τον κατασκευαστή ή τα στοιχειά της εταιρίας που τα παρασκευάζει ή τα συσκευάζει. Για αυτό τα υγρά τα φτιάχνω μόνος μου. Έως τώρα αγόραζα βάση και γλυκερίνη από Πολωνία , από την inawera, αλλά λόγο capital control αγοράζω τώρα τα Atmos, αρώματα Flavor Art από την Ελληνικά αγορά και το παίζω λίγο Χημικός. Τα υγρά τα φτιάχνω σχεδόν 4 χρόνια , από τους πρώτους μήνες που άρχισα να ατμίζω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-01-16, 15:59
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Επανερχομαι στο θεμα για να επιβεβαιωσω οσα ειπε ο Βασιλης και ο Γιαννης.


Καλη η μπαταρια τυπου στυλο, αλλα ενα μοντακι παιζει σε τελειως αλλο γηπεδο.

Συγκεκριμενα με μπαταρια φουλ φορτισμενη SpinnerV2, στα 4.8 βολτ ρυθμισμενη, η τζουρα δεν εχει καμμια σχεση με την τζουρα που παιρνω απο το μοντακι ρυθμισμενο στα 8 βαττ. Και ειναι ακριβως αυτο που ειπε ο Γιαννης

Μπαταρια = Αερας Lights
Mod = Ασος Αφιλτρο.

Οσο ειχα την μπαταρια ολο και κανα τσιγαρο θα αναβα μεσα στην μερα.
Τελικα αφου περασα απο καταστημα και ειδα/κρατησα/επεξεργαστηκα τις επιλογες, διαλεξα ενα Kanger Kbox 40W γιατι η οθονη πραγματικα με χαλαει. Καλη η κακη επιλογη για τα λεφτα τις ( 30 ευρω ) δεν ξερω - αλλα ξερω οτι εχω μεινει ευχαριστημενος.
Μπαταρια πηρα μια Samsung 25R στα 2500mah γιατι την LG που προτεινε ο Βασιλης, δεν την βρηκα πουθενα διαθεσιμη. Με την χρηση που κανω τωρα η μπαταρια με βγαζει 2 μερες και κατι ψιλα.

Τωρα θελω να παρω αλλη μια μπαταρια και διαβαζοντας κατεληξα σε αυτες τις δυο: LG HG2 3000mah και Samsung 30Q 3000mah

Εχει χρησιμοποιησει κανεις καποια απο τις δυο? Προτεινει κανεις καποια απο τις δυο για καποιο λογο ?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-01-16, 17:52
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα θελω να παρω αλλη μια μπαταρια και διαβαζοντας κατεληξα σε αυτες τις δυο: LG HG2 3000mah και Samsung 30Q 3000mah

Εχει χρησιμοποιησει κανεις καποια απο τις δυο? Προτεινει κανεις καποια απο τις δυο για καποιο λογο ?
Δουλεύω τις LG και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πρέπει να γνωρίζεις πως πολύ μεγάλο ρόλο τόσο στην απόδοση αλλά και στην αντοχή μιας μπαταρίας παίζουν το μοντάκι σου αλλά και φορτιστής σου. Το μοντάκι παίζει ρόλο στο πόσο θα σου ξεφορτίσει την μπαταρία και στην γενικότερη διαχείρισή της που θα κάνει και ο φορτιστής στο ρυθμό φόρτισης που θα κάνει. Ψάξε λίγο σε ανάλογα φόρουμ (ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά - επαναφορτιζόμενες μπαταρίες κτλ) για να σε κατατοπίσουν περισσότερο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-01-16, 19:26
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Βασιλη φορτιστη πηγα να παρω τον nitecore i2 αλλα σε δυο καταστηματα που πηγα δεν τον ειχαν σε στοκ. Κατεληξα με εναν xtar mc1.
Απ οτι διαβασα το 3stage charging που εχει ο nitecore το εχει και αυτος αλλα στην πραξη αν αξιζει η οχι δεν το ξερω. Τι λες? Αλλαγη?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-01-16, 22:43
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη φορτιστη πηγα να παρω τον nitecore i2 αλλα σε δυο καταστηματα που πηγα δεν τον ειχαν σε στοκ. Κατεληξα με εναν xtar mc1.
Απ οτι διαβασα το 3stage charging που εχει ο nitecore το εχει και αυτος αλλα στην πραξη αν αξιζει η οχι δεν το ξερω. Τι λες? Αλλαγη?
Έχω διαβάσει και γι' αυτόν καλές κριτικές αν δεν κάνω λάθος. Ρίξε μια ματιά εδώ γιατί δεν έχω χρόνο να το δω εγώ.
Για εμένα, κράτησέ τον και βλέπεις...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-01-16, 23:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδια πήρα πριν καμια 10αρια μέρες της Eleaf μια μπαταρια , την TC40W, εχω ευχαριστηθεί άτμισμα , την εχω στα 10w και το ντουμανιάζω, και στο γραφειο την εχω στο USB και με κραταει ολη την ημέρα, μιλαμε πολυ καλο ντουμάνι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-01-16, 23:58
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

και γω την ίδια έχω σε 20 άρα και είναι μια χαρά και μου κρατάει όλη μέρα. την έχω στα 8w
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για τα log \/ag Greek Aquarist's Boards 23 25-09-12 19:14
Συζήτηση για τις συνθήκες διαβίωσης μονομάχων Nick74 Bettas 27 26-05-12 18:07
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15822 seconds with 14 queries