Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-09-10, 15:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οτι και να λεμε το Α και το Ω ειναι η ενημερωση.
κι εδω ενημερωνουμε για το τελικο μεγεθος του ψαριου αυτου.
αυτος που ξερει...δε θα το αγορασει αν δε μπορει να του φτιαξει μια "λιμνη"...θα το παρει ο ανιδεος.
ας εστιασουμε σε αυτο....τα υπολοιπα ειναι η γαρνιτουρα που σερβιρεται με το φαγητο.
ενημερωση γινεται φυσικα για οσα περισσοτερα ειδη μπορουμε...και τα λεμε και τα ξαναλεμε...
απλα η περιπτωση του συγκεκριμενου ειδους ειναι η πιο καραμπινατη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-09-10, 15:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα λοιπον συμφωνουμε οτι για να καταληξει ενα ψαρι στη ταλαιπορια και στο θανατο δεν χρειαζεται να ειναι αποκληστικα παγκασιους αλλα μπορει να ειναι οποιοδηποτε ψαρι σε λαθος συνθηκες και αυτο ειναι αποτελεσμα της ελειπης η' μυδενικης ενημερωσης του νεου χομπιστα.
Να σταματησεις την εισαγωγη νομιζω ειναι αδυνατον,με τη σωστη ενημερωση απλα θα εξαλυψουμε ενα μεγαλο ποσοστο.
Αυτη λοιπον η ενημερωση θεωρω οτι θα επρεπε να ειναι πιο συγκεκριμενη του τυπου:
Ενα παγκασιους πρεπει να μπει σε minimum 300 λιτρα και στη πορεια να παει σε 5000 λιτρα.
Οπως εχω διαβασει πχ και για τους δισκους οτι μπορεις να βαλεις 5-6 μωρα σε 180 λιτρα αλλα μετα πρεπει να πανε σε 400 λιτρα.
Τωρα απο εκει και περα το αν μπορει να κανει ο χομπιστας 400 λιτρο η' 5000λιτρο δεν το ξερει κανενας μονο η τσεπη του και ο χορος του.
Οσο δυσκολο φανταζει για καποιους το 5000λιτρο αλλο τοσο φανταζει και το 400 λιτρο για καποιους αλλους.
Οπως λεει και ενας θειος μου:"H καψουρα η τσιπουρα και η μαστουρα πληρωνοντε".
Μπορω να κατανοησω την αγαπη σου για αυτα τα ψαρια (θυμαμαι απο παλια ....) αυτο θελουμε ολοι να πετυχουμε να ενημερωσουμε ολους για το τι προκειται ... να πουμε οτι ειναι γατοψαρο και οχι ο φανταχτερος καρχαριας κοκ!
Αν εχει αγαπη πραγματικη για τα ψαρια αυτα θα κανει στο τελος μια πισινα η λιμνη ... απλα πρεπει ο καθενας να το ξερει απο πριν ωστε να μη τα ταλαιπωρει!!
Ειμαστε στο ιδιο "στρατοπεδο" ... απο οσο καταλαβαινω!

Η σωστη ενημερωση ειναι παντα κατι καλο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-09-10, 15:49
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Προς theodor72:
Κανείς δεν ισχυρίζεται πως αν τα επιστρέφουμε στα πετ σοπ θα σταματήσουν να τα εισάγουν. Που το άκουσες αυτό; Η μόνη λύση είναι να μένουν τα ψάρια στα μαγαζιά και να πεθαίνουν εκεί και όχι στα χέρια χομπιστών. Έτσι και αλλιώς ο πρόωρος θάνατος τους είναι σχεδόν βέβαιος.

Ο πετσοπας δεν περιμενει να πουλησει στον ενημερωμενο πελατη που διαβαζει το φορουμ αλλα απο αυτον που εχει μαυρα μεσανυχτα,αρα δεν προκεται να σταματησει να πουλαει γιατι πολυ απλα δεν θα ενημερωθει ποτε πριν την αγορα.

κάνεις λάθος, για ρώτα τους μαγαζάτορες να δεις πως "φεύγουν"
Αν και τα ποσοστά δε θα έπρεπε να μας απασχολούν αλλά οι απόλυτοι αριθμοι, αφού ρωτάς θα σου απαντήσω με μια ερώτηση. Πόσα παγκάσιους από όσα πωλούνται στα πετ σοπ (και δεν είναι τόσο λίγα όσα νομίζεις) φτάνουν το προσδόκιμο της ζωής τους; Μήπως κανένα; Μήπως ένα; ¶ντε δύο, περισσότερα δεν είναι... Συμφωνείς;
Προπερσυ πηγα σε τουλαχιστον 20 πετσοπ στην αθηνα και τον πειραια και ζητημα να βρηκα 10 ψαρια συνολο σε 2 πετσοπ απο τα 20,αντιθετως ολα ειχαν χρυσοψαρα μονομαχους και δισκους.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-09-10, 15:58
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Προπερσυ πηγα σε τουλαχιστον 20 πετσοπ στην αθηνα και τον πειραια και ζητημα να βρηκα 10 ψαρια συνολο σε 2 πετσοπ απο τα 20,αντιθετως ολα ειχαν χρυσοψαρα μονομαχους και δισκους.
Αυτό είναι καλό σημάδι, μακάρι να ισχύει, γιατί δυστυχώς στην Θεσσαλονίκη φέρνουν οι περισσότεροι, πολύ συχνά και σε μεγάλες ποσότητες.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-09-10, 16:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι καλό σημάδι, μακάρι να ισχύει, γιατί δυστυχώς στην Θεσσαλονίκη φέρνουν οι περισσότεροι, πολύ συχνά και σε μεγάλες ποσότητες.
Εγω οταν τα βλεπω ... σκεφτομαι οτι ειναι σαν προβατα που πανε για σφαγη ... κριμα ειναι ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-09-10, 17:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο κοστιζει ενα 2μετρο(μου εχουν ζητησει και 4500ευρω) μπορεις να κανεις μια δεξαμενη χρισημοποιοντας ξυλο,τσιμεντο η' ακομα και πισινα στο κοστος ενος rio 400.
Ας χτισουν τοτε καποιοι δεξαμενες και μετα απο αρκετο χρονο λειτουργιας (πανω απο χρονο) ας παρουσιασουν το αποτελεσμα και ας κανουν και ενας οικονομικο απολογισμο, ιδιως σε συντηρηση και λογαριασμο ΔΕΗ και το ξανασυζηταμε
Εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα επικροτησω την προσπαθεια αποκαταστασης αυτου του ψαριου.
Σιγουρα δεν θα ζητησω τον Mekong ποταμο που ζει το ψαρι ταξιδευοντας πανω κατω σαν ταξιδευτης που ειναι, αλλα τα βασικα οπως και σε ολα τα ψαρια που "φυλακιζουμε" στα ενυδρεια. Μινιμουμ ομαδα, μινιμουμ διαστασεις χωρου, εξοπλισμος, διακοσμηση, ροη νερου, φωτισμος, παραμετροι νερου, συγκατοικοι.

-------------------------

Μην κανουμε επισης το λαθος και συγκρινουμε τον Πανγκασιο με τον Μονομαχο, οχι ως προς το μεγεθος φυσικα αλλα ως προς τη συμπεριφορα.
Ο μονομαχος ειναι ενα ψαρι που καθεται ακινητο ενω ο Πανγκασιος ειναι κολυμβητης.
Δεν μπορουμε να λεμε οτι ενω στο μονομαχο προτεινουμε μινιμουμ ενα ενυδρειο 20 λιτρων (30 εκ. μηκος, 5 φορες το μηκος του ψαριου) να κανουμε το ιδιο και για τον Πανγκασιο.

Πιο σωστα θα ηταν να το συγκριναμε με ενα κολυμβητη ροδοστομο.
Στους ροδοστομους (5 εκ μηκος ψαρι) προτεινεται μινιμουμ μηκος ενυδρειο το ενα μετρο, 20 φορες το τελικο μηκος του ψαριου.
Ας ξεκινησουμε να προτεινομε λοιπον για τον κολυμβητη Πανγκασιο (hypophthalmus 130 εκ), καταλληλο χωρο με μινιμουμ μηκος 20 φορες το μηκος του, δλδ μινιμουμ 26 μετρα και για τον Γκαλαχερ (sanitwongsei 250 εκ.) 50 μετρα μηκος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-09-10 στις 17:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-09-10, 18:04
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

επειδη βλεπω πολλες φορες καποιοι να κατακρινουν τους μικρους χωρους για τα ψαρια ενω δεν ειμαι σιγουρος οτι το κανουν πραξη και οι ιδιοι να ρωτησω τον georgarask σε ποσα λιτρα εχει τουσ δισκουσ του?γιατι απο καποιεσ φοτος που ειδα βλεπω περιπου 8-10 δισκουσ σε περιπου 100-150 λιτρα αν μπορω να υπολογισω οπτικα το μεγεθος..το λεω αυτο γιατι θεωρω χειροτερο απο αυτον που δεν γνωριζει και κανει λαθος απο αγνοια, αυτον που γνωριζει, που λεει στουσ αλλουσ ποιο ειναι το σωστο αλλα ο ιδιοσ κανει το λαθος..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-09-10, 18:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εχω 3 δισκους σε 180 λιτρα!!!

Α! Επισης καπνιζω αυτο παει να πει οτι δε μπορω να σε συμβουλεψω να μη το πιασεις ποτε στα χερια σου?

Βρες ενα δικο μου ποστ να κατακρινω τα "λιγα λιτρα" ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-09-10, 18:15
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

χωρις να θελω να ερθω σε προσωπικη αντιπαραθεση μαζι σου, απλα μεταφερω αυτο το link που δειχνεισ καποιες φωτος σου..

http://s258.photobucket.com/albums/h...SC03226.jpg%26

αντιγραψε το και δες ποιο ενοω γιατι δεν ηξερα πως αλιως να το αντιγραψω εδω..(Α.και γω καπνιζω..οποτε...)
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-09-10, 18:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αυτη ηταν η γεννα μου στο παλιο ενυδρειο μου (120 λιτρα) ... πια εχουν δωθει ολα τα ψαρακια (εκτος 1 που κρατησα ο ιδιος) !!
Εχω δει "πολυλιτραδες" που δεν καταφεραν να μεγαλωσουν ουτε 1 μικρουλι μετα απο γεννα των δισκων τους ... μεχρι και να ξαποστειλουν και τους γονεις! Δε πεθανε κανενα μικρουλι μου ... παρολο που με πεθανε η μεση μου απο τις αλλαγες νερου

Θα πρεπει να βρεις ενα ποστ μου που κατακρινω τα λίτρα καπου η θα πρεπει να σε παρακαλεσω να το αποδεχτεις δημοσια οτι εκανες λαθος ... ετσι ωστε να μη δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις για το προσωπο μου απο τους νεους φιλους μας! Να σε διευκολυνω:
http://www.aquatek.gr/vb/search.php?searchid=3079948
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 24-09-10, 18:40
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

οκ..λαθος διαγνωση τοτε εκανα..αλλα μην γινεσαι και συ υπερβολικος και λες οτι δεν εχεισ κανει ποτε παρατηρηση για τα λιτρα σε αλλα posts...το εχω δει πολλες φορες να το κανεισ..και δεν λεω οτι ειναι κακο απλα ασ μην ειμαστε τοσο απολυτοι και επιθετικοι οσον αφορα τα λιτρα και τα ψαρια..γιατι στην τελικη αν φτασουμε στο επιπεδο της απολυτης αγαπης και κατανοησης για τα ψαρια θα επρεπε να σνομπαρουμε ολοι το hobby των ενυδρειων γιατι ειναι καλυτερο προφανως για τα ψαρια να ζουνε στην φυση ελευθερα και οχι κλεισμενα σε γυαλινα κουτια ανεξαρτητα αν ειναι 100 η 600 τα λιτρα...σιγουρα αν τα ρωταγαμε θα μας ελεγαν οτι προτιμουν να ειναι ελευθερα στην φυση...
οποτε το να προσπαθουμε να φτιαχνουμε τισ καλυτερες συνθηκες στα <κουτια> μας δεν μας δινει και το δικαωμα να αποφασιζουμε οτι ειναι ενα σωστο περιβαλλον για τα ψαρια μας τα οποια αν ειχανε νοημοσυνη θα μας εβριζαν για την φυλακη που τα εχουμε βαλει και νασαι σιγουρος δεν θα μασ ευχαριστουσαν οπως ισωσ νομιζεις εσυ και αρκετοι αλλοι..
οποτε ας μεινουμε στο γεγονος οτι ειναι απλα ΨΑΡΙΑ...τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο..και οποιος πιστευει το αντιθετο να παει να τα ελευθερωσει στον αμαζονιο και να παρατησει το hobby..
και επειδη σε βλεπω συνεχιζεις να επιμενεις οτι ποτε δεν κατεκρινες τα λιτρα καποιου πολυ γρηγορα βρηκα ενα και πιστεψε με ειναι παρα πολλεσ φορες που το εχεισ κανει ανεξαρτητα αν το θυμασαι η οχι..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%E5%E9%EF%F5
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-09-10, 18:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καταλαβαινω ... δεκτο ... δεν ειμαι επιθετικος ... προσπαθω πανω απο ολα να ειμαι ευγενης!

Επι του θεματος .... ειχα παλια 2 παγκασιους σε 50 λιτρα ... μεγαλωσαν και φτιαξαμε ενα μεγαλυτερο ... (100 λιτρα) ... μεγαλωσαν και καναμε ενα ακομα πιο μεγαλο ... αλλα μεγαλωσαν παλι και καλεσα τον πετσοπα μου να ερθει να τα πιασει και να τα παρει γιατι οσο μεγαλο και να ηταν το ενυδρειο δε σταματουσαν να μεγαλωνουν!

Το οτι τα διατηρουσα σε λιγα λιτρα δε σημαινει οτι δε μπορω να καταθεσω την εμπειρια μου ... ωστε καποιος να αποφυγει τα δικα μου "λαθη"?

Στο παραπανω θεμα που εβαλες βλεπεις να κατακρινω καποιον? (Ισως ο χρηστης kws θα πρεπει να μας πει πως νοιωθει!)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-09-10, 18:53
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

δεν εχει σημασια πως ενιωσε ο kws.σημασια εχει οτι αμεσως ειπες οτι δεν εχεισ κατακρινει ποτε τα λιτρα καποιου..και με εβαλες στην διαδικασια να σου το αποδειξω, αλιως θα εκανες να φαινομαι οτι σε κατηγορω για κατι που ποτε δεν εκανες..και οσον αφορα τα λιτρα και τους pangasius που συνεχιζεισ να λες πιστευω η απαντηση μου παραπανω ειναι αρκετη...οποτε δεν μπορω να επαναλαμβανω τα ιδια..αν θες ξαναδιαβασε την..
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-09-10, 18:55
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε πατε καλα το εχετε χασει
μηλαμε για ενα ψαρι 1+ μετρα και συγκρινετε ψαρακια εκατοστον το μεγαλιτερο ο δισκος αντε 20
μπας λεω και εχετε μπερδεψει την !@#$% με τη βουρτσα ?

και μετα τα βαζετε με το γιωργο που κραταει 3 δισκακια στο 180 λιτρο

δε κοιτατε να ανοιξετε τα ματια σας και να διαβασετε κανα υπομνημα που εχει γραψει αλλα ο νους σας να κανετε φασαρια

ηθελα να ηξερα ποσοι απο αυτο το φορουμ κρατατε παγκασιους ομως πρεπει και βγενετε και φωναζετε
και μην αρχησετε το πηματακι με οτι στη φυση εχει 5000 λιτρα
χεστικα ποσα λιτρα εχει στη φυση αφου το κρατας θα του δωσεις οσα πρεπει και αμα εισαι τσιγκουνης και δε γουσταρεις ασχολισου με κατι αλλο και μη τα ταλαιπορας τα ζωντανα

ωρες ωρες κανετε λες και σας ειπανε να χωρεσετε εναν ελεφαντα στο ψυγειο ε χωραει που δε χωραει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-09-10, 18:59
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Βρε παιδιά πάλι με τον Γιώργο και την (πρώην) αυστηρότητά του, θα τα βάλουμε, άλλο είναι το θέμα, τα παγκάσιους.

Προτείνω λοιπόν σε όποιον ρωτάει γι' αυτά, να απαντούμε: "Το θέμα σου μεταφέρθηκε στις Λίμνες, αυτά τα ψάρια δεν μπαίνουν σε ενυδρείο."

Κι ας βγάλουν μαύρες οι λιμνόβιοι. -sorry "in the pond" και "SOCRATIS".


ΥΓ: Το ότι για 2η φορά συμφωνώ με τον Χάρη πρέπει να το κοιτάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-09-10, 19:01
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε πατε καλα το εχετε χασει
μηλαμε για ενα ψαρι 1+ μετρα και συγκρινετε ψαρακια εκατοστον το μεγαλιτερο ο δισκος αντε 20
μπας λεω και εχετε μπερδεψει την !@#$% με τη βουρτσα ?

και μετα τα βαζετε με το γιωργο που κραταει 3 δισκακια στο 180 λιτρο

δε κοιτατε να ανοιξετε τα ματια σας και να διαβασετε κανα υπομνημα που εχει γραψει αλλα ο νους σας να κανετε φασαρια

ηθελα να ηξερα ποσοι απο αυτο το φορουμ κρατατε παγκασιους ομως πρεπει και βγενετε και φωναζετε
και μην αρχησετε το πηματακι με οτι στη φυση εχει 5000 λιτρα
χεστικα ποσα λιτρα εχει στη φυση αφου το κρατας θα του δωσεις οσα πρεπει και αμα εισαι τσιγκουνης και δε γουσταρεις ασχολισου με κατι αλλο και μη τα ταλαιπορας τα ζωντανα

ωρες ωρες κανετε λες και σας ειπανε να χωρεσετε εναν ελεφαντα στο ψυγειο ε χωραει που δε χωραει

επειδη οπως καταλαβα σε μενα πηγαινουν οι χαρακτηρισμοι θα σου απαντησω...οπως ειπες χεστηκες για τα λιτρα που εχει η φυση..και επειδη νομιζεις εσυ οτι τα λιτρα που πρεπει να εχει ενα ψαρι αναλογα με το ειδος του στο ενυδρειο ειναι σωστο δεν σημαινει οτι αρεσει και στο ψαρι..αν δεν καταλαβες τι ενοουσα πιο πανω ξαναδιαβασε πριν αρχιζεις να εκνευριζεσαι ανουσια λεγοντας ασχετες κουβεντες για την συζητηση που ειχα με τον georgarask...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-09-10, 19:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Χαχαχαχαχα πως καταληγει η συζητηση σε μενα .... δε ξερω ... συντονιστες της κατηγοριας ... Μεταφερετε τα σε ενα νεο Thread με τιτλο "Χωστε τα στον georgarask"

Βασικα εσυ με κατακρινεις ... ποτε δε κατεκρινα κανενα ... εκτος αν δε καταλαβαινεις το νοημα της λεξης που ειναι:

κατακρίνω critiquer censure, reprove culpa colpa schuld اللوم Schuld viny skylden להאשים 비난 ตำหนิρ μετβ κατακρίνω [kata'krino] κατηγορώ

http://el.thefreedictionary.com/%CE%...AF%CE%BD%CF%89

πουθενα δεν εχω κατακρινει (κατηγορησει) κανενα ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-09-10, 19:09
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχαχαχα πως καταληγει η συζητηση σε μενα .... δε ξερω ... συντονιστες της κατηγοριας ... Μεταφερετε τα σε ενα νεο Thread με τιτλο "Χωστε τα στον georgarask"

Βασικα εσυ με κατακρινεις ... ποτε δε κατεκρινα κανενα ... εκτος αν δε καταλαβαινεις το νοημα της λεξης που ειναι:

κατακρίνω critiquer censure, reprove culpa colpa schuld اللوم Schuld viny skylden להאשים 비난 ตำหนิρ μετβ κατακρίνω [kata'krino] κατηγορώ

http://el.thefreedictionary.com/%CE%...AF%CE%BD%CF%89

πουθενα δεν εχω κατακρινει (κατηγορησει) κανενα ...
η λεξη <κατακρινω> και η λεξη <κατηγορω> ειναι δυο διαφορετικες ενοιες..μαλλον εσυ χρειαζεσαι λεξικο για να τισ καταλαβεις..
και αν δεν ησουνα τοσο εγωιστης θα ειχες καταλαβει πιο πριν το λογο που σου ειπα οτι και συ εχεις αναφερει για τα λιτρα καποιου και δεν θα χρειαζονταν να μιλαμε τοση ωρα για εσενα και να χαλαμε το ποστ για τα pangasius..με λιγα λογια, οποιος καταλαβε, καταλαβε..
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-09-10, 19:13
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

κατακρίνω [katakr&iacute;no] -ομαι Ρ πρτ. και αόρ. κατέκρινα, απαρέμφ. κατακρίνει, παθ. αόρ. κατακρίθηκα, απαρέμφ. κατακριθεί : κρίνω αρνητικά κπ., τη συμπεριφορά του ή τις πράξεις του, τον κατηγορώ για κτ. που είπε ή που έκανε: Tον ~ για την αδιαφορία που έδειξε. H ηγεσία του στρατεύματος κατακρίθηκε για έλλειψη συντονισμού των επιχειρήσεων. Tου αρέσει να κρίνει και να κατακρίνει τους πάντες. Mη σπεύσεις να με κατακρίνεις, άκουσέ με πρώτα.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-09-10, 19:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cristos347 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη οπως καταλαβα σε μενα πηγαινουν οι χαρακτηρισμοι θα σου απαντησω...οπως ειπες χεστηκες για τα λιτρα που εχει η φυση..και επειδη νομιζεις εσυ οτι τα λιτρα που πρεπει να εχει ενα ψαρι αναλογα με το ειδος του στο ενυδρειο ειναι σωστο δεν σημαινει οτι αρεσει και στο ψαρι..αν δεν καταλαβες τι ενοουσα πιο πανω ξαναδιαβασε πριν αρχιζεις να εκνευριζεσαι ανουσια λεγοντας ασχετες κουβεντες για την συζητηση που ειχα με τον georgarask...
αποκλιεται να εισαι ποιο κολλιμενος απο μενα με τα λιτρα και το τι αρεσει σε ενα ψαρι το ψαχνω συνεχεια

οποτε αστο δε μιλησα ηδικα για σενα αλλα σε πηρε και σενα η μπαλα αλλα ειπαμε να μη το παρατραβαμε
αμα ειναι να μη λεμε θες ενυδρειο η πισινα η στερνα
να λεμε αγορασε ποταμι η τραβα στον αμαζονιο και καθε πρωι που ξυπνας να τα ταιζεις να ειναι χαρουμενα
ουτε δεη ουτε αλλαγες νερου α\ο κλπ κλπ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχαχαχα πως καταληγει η συζητηση σε μενα .... δε ξερω ... συντονιστες της κατηγοριας ... Μεταφερετε τα σε ενα νεο Thread με τιτλο "Χωστε τα στον georgarask"

Βασικα εσυ με κατακρινεις ... ποτε δε κατεκρινα κανενα ... εκτος αν δε καταλαβαινεις το νοημα της λεξης που ειναι:

κατακρίνω critiquer censure, reprove culpa colpa schuld اللوم Schuld viny skylden להאשים 비난 ตำหนิρ μετβ κατακρίνω [kata'krino] κατηγορώ

http://el.thefreedictionary.com/%CE%...AF%CE%BD%CF%89

πουθενα δεν εχω κατακρινει (κατηγορησει) κανενα ...
ασε της κατακρησιες εσυ και κοιτα τωρα που θα ερθω να κερασεις καφε και ασε τα αλλα εχω βαρεθη να θελω να αποδιξω τι ειμαι οποιος θελει να με μαθει εδω ειμαι και εσυ το ιδιο πιστευω

και αμα κατακρηνα καποιον ας ψαξει να βρει το λογο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 24-09-10 στις 19:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-09-10, 19:54
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε πατε καλα το εχετε χασει
μηλαμε για ενα ψαρι 1+ μετρα και συγκρινετε ψαρακια εκατοστον το μεγαλιτερο ο δισκος αντε 20
μπας λεω και εχετε μπερδεψει την !@#$% με τη βουρτσα ?

και μετα τα βαζετε με το γιωργο που κραταει 3 δισκακια στο 180 λιτρο

δε κοιτατε να ανοιξετε τα ματια σας και να διαβασετε κανα υπομνημα που εχει γραψει αλλα ο νους σας να κανετε φασαρια

ηθελα να ηξερα ποσοι απο αυτο το φορουμ κρατατε παγκασιους ομως πρεπει και βγενετε και φωναζετε
και μην αρχησετε το πηματακι με οτι στη φυση εχει 5000 λιτρα
χεστικα ποσα λιτρα εχει στη φυση αφου το κρατας θα του δωσεις οσα πρεπει και αμα εισαι τσιγκουνης και δε γουσταρεις ασχολισου με κατι αλλο και μη τα ταλαιπορας τα ζωντανα

ωρες ωρες κανετε λες και σας ειπανε να χωρεσετε εναν ελεφαντα στο ψυγειο ε χωραει που δε χωραει
Eχεις ρωτησει ψαρι και σου εχει απαντησει με ποσα λιτρα ειναi ευχαριστημενο;
Tα δηθεν σωστα λιτρα ειναι μια υποθεση και μονο,κανεις δεν ξερει με σιγουρια να μας πει.
Πριν 10 χρονια τα ιδανικα λιτρα για ενα δισκο ηταν περιπου 30-40 τωρα ακουω για 50-60 και μπορει σε 10 χρονια να ειναι τα 100 λιτρα.
Μεγαλωσαν οι δισκοι ξαφνικα;
H' κανανε ανανεωση στο συμβολαιο τους για αλλα 10 χρονια με καλυτερες αποδοχες;
Επισης αυτο που ακουω συνεχεια ειναι οτι φτανει τα 2 μετρα και τα 3 μετρα.
Εχετε δει σε ενυδρειο ενηλικο παγκασιους και ηταν 3 μετρα;
To αν βρεθηκαν κατα καιρους καποια δεν συμαινει οτι ολα βγαινουν φωτοτυπια ουτε οτι ολα ζουν 20 χρονια ακομα και στις λιμνες.
Και για καλαμαρια εχουν γινει αναφορες που βρεθηκα να εχουν μηκος 20 μετρα.
20 χρονια που ψαρευω δεν επιασα καλαμαρι πανω απο 60cm,ποσο μαλλον σε ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-09-10, 20:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχεις ρωτησει ψαρι και σου εχει απαντησει με ποσα λιτρα ειναi ευχαριστημενο;
Το ψαρι εχει ερωτηθει απο τη φυση και τον αφησε να ζει κατα μηκος του Mekong ποταμου.
Ολα τα αλλα συμπερασματα για τη διατηρηση των ψαριων εκτος φυσικου περιβαλλοντος, τα βγαζουμε εμεις μονοι μας με την μακροχρονη παρατηρηση στα ενυδρεια μας ή στα ενυδρεια που γνωριζουμε (πχ στις αγγελιες που ψαχνουν απεγνωσμενα για μεγαλυτερο ενυδρειο αυτα τα "ψαρακια") και φυσικα με τη λογικη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν 10 χρονια τα ιδανικα λιτρα για ενα δισκο ηταν περιπου 30-40 τωρα ακουω για 50-60 και μπορει σε 10 χρονια να ειναι τα 100 λιτρα.
Μεγαλωσαν οι δισκοι ξαφνικα;
Οχι.
Μεγαλωσαν απο εμπειρια αυτοι που τα ελεγαν αυτα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης αυτο που ακουω συνεχεια ειναι οτι φτανει τα 2 μετρα και τα 3 μετρα.
Εχετε δει σε ενυδρειο ενηλικο παγκασιους και ηταν 3 μετρα;
Φυσικα οχι, για πολλους και οχι υγιεινους λογους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-09-10 στις 20:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-09-10, 20:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχουμε καταντησει γραφικοι....
απο ενα ψαρι που πουλιεται φιλετα στην αγορα και γινεται θηριο...καταληξαμε να κανουμε ετυμολογια της λεξης "κατακρινομαι" και να ξαναλεμε τα ιδια που τον τελευταιο καιρο γεμιζουν σελιδες και σελιδες με το ιδιο παντα θεμα τα λιτρα.
και αντε παλι με το ενυδρειο του γιωργου ενω ειτε εχει δικιο ειτε αδικο ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙ 1000 ΦΟΡΕΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

ειλκιρνα δε θελω να ξανασχοληθω με το θεμα λιτρα προσωπικα....ας βαζει καθενας οτι ψαρι θελει....και επιτελους ας κοιταξουμε να παμε το χομπυ λιγο παραπερα..γιατι εχουμε τελματωσει σε αυτο το θεμα "λιτρα" και δεν κοιταμε παραπερα ενα σωρο καινοτομιες και νεες πληροφοριες...

και αν οι δεσποτισμοι διωχνουν καποιους αρχαριους οπως πολλες φορες εχει ειπωθει....το τελμα αυτο και η ανακυκλωση των ιδιων και των ιδιων διωχνει πιο εμπειρα μελη που θελουν να πανε παρακατω.

στο κατω κατω γιατι να τρεχει αυτο το θεμα οταν εχει τρεξει και εδω και μαλιστα απο τον ιδιο ? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33559

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΠΟΜΝΗΜΑ, please... φανταστικοί moderators... ¶ντε να βάζουμε ένα λινκ, αντί να τα γράφουμε ξανά και ξανά ..
ξερετε ποσο αστειο μου φαινεται αυτο που ειπε ο bokostas?? (το υπογραμμισμενο)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-09-10, 20:15
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαρι εχει ερωτηθει απο τη φυση και του εδωσε να ζει τον Mekong ποταμο.
Ολα τα αλλα συμπερασματα για τη διατηρηση των ψαριων εκτος φυσικου περιβαλλοντος, τα βγαζουμε εμεις μονοι, μας με την μακροχρονη παρατηρηση στα ενυδρεια μας ή στα ενυδρεια που γνωριζουμε και φυσικα με τη λογικη.
Το σεβομαι αυτο που λες Σπυρο(τα εχουμε ξανασυζητησει μαζι),αλλα θελω να ελπιζω οτι ολα τα ψαρια που εχουμε σε ενυδρεια οφειλουν την ιδια αντιμετοπιση χωρις εξαιρεσεις και να ειμαστε το ιδιο ελαστικοι επισης.
Η λογικη και η εμπειρια λοιπον εβγαλε το συμπερασμα οτι τα 60 λιτρα ειναι ιδανικα για να ζησει ενας δισκος με αξιοπρεπεια,με αποτελεσμα να βαζουμε πχ 3 δισκους στα 180λιτρα,4 δισκους στα 240λιτρα και 5 δισκους στα 300λιτρα.
Η λογικη ομως λεει επισης οτι ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο και πρεπει να ζει σε μεγαλες ομαδες και οχι μονο 2-3 μαζι.
Αρα αν "υποθεσουμε" οτι το ΙΔΑΝΙΚΟ ΚΟΠΑΔΙ θα ηταν 12-15 δισκοι τοτε θα χρειαζονταν χοντρικα 1 τονο ενυδρειο με το λιγοτερο 2 μετρα μηκος και οχι 60 λιτρα.
Αρα αυτοματος το ενα δεν αναιρει το αλλο;
Παρολα αυτα συμβιβαζομαστε και βαζουμε λιγοτερους απο 12-15 γιατι δεν μπορουν να εχουν ολοι στο σπιτι τους 1 τονο ενυδρειο.
Για τον ιδιο λογο που δεν μπορουν να εχουν ολοι στο σπιτι τους μια ολυμπιακη πισινα συμβιβαζομαστε στους 5-10 τονους.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 24-09-10, 20:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη προσπαθεις να κανεις συγκρισεις γιατι το παιχνιδι ειναι χαμενο απο χερι ετσι.
Ναι οι δισκοι θελουν "ιδανικα" τονο.
Και τα γκαλαχερ "ιδανικα" θελουν 50 μετρα μηκος.
Οσο και να μικρυνεις το μινιμουμ προτεινομενο ενυδρειο των δισκων, παλι σε ολυμπιακη πισινα (αντε παιδικη 25αρα) θα καταληγεις για τα γκαλαχερ.
Ακομα και στα 180 λιτρα του δισκοενυδρειου του george να φτασεις, παλι 10 μετρα πισινουλα θες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-09-10, 20:31
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη προσπαθεις να κανεις συγκρισεις γιατι το παιχνιδι ειναι χαμενο απο χερι ετσι.
Ναι οι δισκοι θελουν "ιδανικα" τονο.
Και τα γκαλαχερ "ιδανικα" θελουν 50 μετρα μηκος.
Οσο και να μικρυνεις το μινιμουμ προτεινομενο ενυδρειο των δισκων, παλι σε ολυμπιακη πισινα (αντε παιδικη 25αρα) θα καταληγεις για τα γκαλαχερ.
Ακομα και στα 180 λιτρα του δισκοενυδρειου του george να φτασεις, παλι 10 μετρα πισινουλα θες.
Αν και δεν ασχολουμε και δεν ειχα ποτε δισκους,οτι αναφερω για τους δισκους τα εχω διαβασει για να μαθω καποια πραγματα.
Μπορεις να μου πεις που διαβασες οτι ενα παγκασιους 1 μετρο θελει 50 φορες το μηκος του για να κολημπησει;
Aν το βαλεις δηλαδη σε 400x400x100(μηκοςxπλατοςxυψος) τι προβλημα θα εχει;
H' μηπως ο δισκος οταν ειναι στο φυσικο του περιβαλλον κινειτε οπως και σε ενα 60λιτρο;
Σε ολα τα ψαρια πιστευω,οσο περισοτερο χωρο τους δωσεις τοσο καλυτερα θα συμπεριφερθουν.
Μακαρι να εβλεπα ενα 2μετρο με μονομαχους,αλλα απο τοτε που θεσαμε τα "ιδανικα" λιτρα στα 30,ειναι θαυμα να τον δουμε σε 100λιτρο και αν θα το δουμε ποτε σε 100λιτρο θα περιμενουμε και το νομπελ φιλοζωιας.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-09-10, 20:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μαλλον η προσωπικη αντιπαραθεση δεν αφησε περιθωρια σκεψης γιαυτα που εγραψα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-09-10, 20:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
...και επιτελους ας κοιταξουμε να παμε το χομπυ λιγο παραπερα..γιατι εχουμε τελματωσει σε αυτο το θεμα "λιτρα" και δεν κοιταμε παραπερα ενα σωρο καινοτομιες και νεες πληροφοριες...

και αν οι δεσποτισμοι διωχνουν καποιους αρχαριους οπως πολλες φορες εχει ειπωθει....το τελμα αυτο και η ανακυκλωση των ιδιων και των ιδιων διωχνει πιο εμπειρα μελη που θελουν να πανε παρακατω.

στο κατω κατω γιατι να τρεχει αυτο το θεμα οταν εχει τρεξει και εδω και μαλιστα απο τον ιδιο ? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33559
+1000
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-09-10, 20:43
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον η προσωπικη αντιπαραθεση δεν αφησε περιθωρια σκεψης γιαυτα που εγραψα...
Πανο δεν υπαρχει προσωπικη αντιπαραθεση με το Σπυρο τα εχουμε συζητησει πολλες φορες.
Μαλιστα τη τελευταια φορα που τα ειπαμε και απο κοντα,προσφερθηκε να μου δωσει ενα 30 λιτρο που του περισεβει να τα βαλω .
Απλα οταν γινεται μια συζητηση για ενα θεμα,καλο ειναι να ακουγεται και η αλλη πλευρα ακομα και αν φενεται το κακο προβατο.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-09-10, 20:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οκ δεν υπαρχει αντιπαραθεση..αλλα δεν ειναι αυτο το νοημα σε αυτα που εγραψα...και 2 πλευρες παραακουστηκαν φοβαμαι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
25 λιτρα ξανα Singha Αρχάριοι γλυκού νερού 6 12-03-10 22:50
8 λιτρα?? tazkorinthos Αρχάριοι γλυκού νερού 42 26-04-09 12:48
30 ΛΙΤΡΑ Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 38 04-10-08 00:27
300 λιτρα malawi ξανα grkts Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 30-09-08 22:10
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11350 seconds with 13 queries