Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-16, 21:16
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Ποιο είδος πλεκο;

Η προσπαθεία για αγορά ενός L183 δεν απέδωσε καρπούς καθώς ως συνήθως, αντί αυτού πωλείται ο κλασικός Ancistrus sp.3 σε χομπιστες που δε γνωρίζουν καλά το ψάρι και τις διαφορές που έχουν τα δύο ειδη και το πληρώνουν τελικά στη 10πλασια τιμή και βάλε, χωρίς να είναι καν το ψάρι που έψαχναν. Θέλω να βαλω ένα πλεκοστομο στο ενυδρείο μου (120*47*60 με 3 νεαρά severum, 3 νεαρά firemouth και δύο μικρά L204) αλλά δε θα ήθελα τον sp.3 (τον κλασικό η τον alpino) αλλά στην ελληνική αγορά δε βρίσκω αλλά είδη πέρα από αυτά και κάτι άλλα που γίνονται θηρία όπως ο Pterygoplichthys gibbiceps ο οποίος είναι και πολύ ομορφος. Γνωρίζει κανείς κάποιο είδος εύκολο να βρεθεί στην Ελλάδα και να γίνεται το πολύ 20 εκατοστά;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-16, 21:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όλοι οι pleco με εξαίρεση τους τελείως κοινούς, ειναι wild caught. Ως εκ τούτου, κανένας δεν ειναι κοινός στην Ελλάδα και κανένας δεν ειναι καλό να θεωρείται δεδομένος. Το καλύτερο ειναι οποίο αλλο είδος pleco διαλέγουμε, να προσπαθόυμε και για αναπαραγωγή του, γνωρίζοντας πως έχουμε ένα στολίδι στο ενυδρείο μας που πρέπει να διαδοθεί αλλά και που πάρθηκε από την φύση, αφήνοντας πολλά περισσότερα νεκρά στην διαδρομή από την φύση στο ενυδρείο, σε σχέση με αυτά που επιβιώνουν τελικά στα ενυδρεία.

Έχοντας αυτά υπόψη, υπάρχουν πολλά όμορφα είδη που θα μπορούσα να σου προτείνω ανάλογα το στήσιμο του ενυδρείου σου.
Το γένος Ancistrus έχει μερικά από τα πιο εύκολα σε αναπαραγωγή είδη και βολικά για ενυδρεία.
Το γένος Leporacanthicus έχει μερικά κατάλληλα είδη επίσης αλλά πιο επιθετικά και απαιτητικά για αναπαραγωγή. Είναι υπέροχα σε χαρακτήρα προς τον κάτοχο όμως.
Και άλλα υπάρχουν, ανάλογα τι σου αρέσει. Διάφορα είδη Ancistrus, άλλα από το κοινό sp. 3, έρχονται Ελλάδα που και που, τουλάχιστον στην Αθήνα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-16, 21:53
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Υπάρχουν σε ελληνικό κατάστημα ψάρια του γένους Leporacanthicus; Που; Έχω ψάξει σε πολλά καταστήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-16, 21:57
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Για Ancistrus είπα, τελευταία φορά που είδα είχε ο Ωκεανός και μερικά Pet City. Leporacanthicus μόνο με παραγγελεία έχουν έρθει
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-16, 22:21
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Ελπίζω να βρεθεί και να το πάρεις το ψάρι που θέλεις. Δοκίμασε να επικοινωνησεις με μερικά μαγαζιά μήπως τα φέρουν σε κάποια προπαραγγελια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-16, 22:26
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Πριν μερικές μερες έκανε προπαραγγελία γνωστο καταστημα. Μεσα στα ψάρια που μπορούσε να φέρει είχε και τον L183 και φυσικά δεν εχασα ρην ευκαιρία γιατί τον έψαχνα καιρο. Περίμενα να έρθει η παραγγελία σα χαζός και τελικα έλαβα μήνυμα από το καταστημα ότι ο προμηθευτής δεν είχε τον αυθεντικό L183......Ω! τι ασυνήθιστο..... ¶λλο κατάστημα που έλεγε ότι τον έχει, τους πήρα τηλέφωνο και τους έκανα κατι ερωτήσεις που αν με άκουγε κανένας που ξέρει από αυτά τα ψαρια, θα γελούσε. Τους έκανα ερωτησεις για να φαίνεται ότι έχω τρελές γνωσεις πανω στο ψαρι, κάτι μπουρδες του στυλ "Πόσα αγκάθια έχει στο ραχιαίο πτερύγιο;" μέχρι που μου είπαν το παραμύθι ότι δεν είναι ο αυθεντικός. Σου λέει "Ξέρει πολλά αυτός, αν το παρει θα το καταλάβει και θα εκτεθούμε".
Υπάρχουν όμορφα πλεκο αλλά γίνονται 30 και 40 εκατοστά ρε φίλε. Που να τα βάλω;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-16, 23:02
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλό κουράγιο και με μπόλικη υπομονή πάντα στην αναζήτηση από μένα και ενημέρωσε αν έχεις κάποιο νέο πάνω σε αυτό το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-16, 23:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αυθεντικό L183 δυο φορές έχω δει μόνο απο κοντά, 1 στην Ελλάδα και 1 στην Αγγλία. Αλλά έρχονται άπειροι ως L183 που μοιάζουν, αλλά δεν ειναι. Αν δεν ξέρεις να τους ξεχωρίζεις, οι περισσότεροι σε δουλεύουν στα μούτρα σου. Τα περισσότερα είδη που έρχονται λανθασμένα με αυτό το όνομα διαφέρουν λίγο πολύ μονο στην έλλειψη άσπρων τελειωμάτων στην ουρά και στο ραχιαίο. Αν αυτό δεν σε νοιάζει, παίρνεις ένα πολύ όμορφο είδος που τους μοιάζει κάπως. Όλα τα είδη Ancistrus που έρχονται, γίνονται μικρά, μέχρι 15εκ. το πολύ. Τα περισσότερα ακόμα μικρότερα.

Υπάρχουν αρκετά ομορφα είδη κάτω των 20εκ. Η αναπαραγωγή τους ειναι απαιτητική σε γενικές γραμμές, αλλά γίνεται, απλά θέλουν ροή, σωστές σπηλιές, καλή προετοιμασία και κατάλληλη προσομοίωση των εποχών.
Π.χ. κάποια είδη Hemiancistrus, Baryancistrus, Hypancistrus, κτλ, ειναι και ομορφα και κάτω των 20εκ. Και πολλά πολλά άλλα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως τα βρίσκεις εύκολα, ούτε οτι όλα ειναι ιδανικά για το ενυδρείο σου. Δες τι σου αρέσει, και βλέπουμε πόσο κατάλληλο ειναι ή πως μπορείς να το έχεις και να το αναπαράγεις στο ενυδρείο σου. Οι L204 ειναι όμορφοι έτσι και αλλιώς, οπότε ήδη έχεις κάτι να βλέπεις στο μεταξύ. Και μπορεις να προσπαθήσεις αναπαραγωγή τους όταν ενηλικιωθούν
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-16, 05:44
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Όταν λες "να.βλεπεις" τι εννοείς; Προχθες φάνηκε η ουρά του ενός που είχε χαθεί σε μια τρυπα στο ξυλο. Θα τα ξαναδώ με το καλό όταν μεγαλώσουν και δε θα χωράνε καλά στις τρύπες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-16, 12:28
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Πανο ,μιλησες με τον Σταυρο (αβυσσος);
Παλαιοτερα εφερνε πολλα ειδη hypancistrus.. Υπεροχα ψαρακια!
Ο husky jim ,δεν εχει τπτ; ειχε γεννες απο διαφορα ειδη θυμαμαι..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-16, 14:12
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Γιάννη δεν υπσρχει τίποτα ρε φιλε, εχω κάνει τρελή έρευνα αγοράς και όταν σου λένε ότι κάτι έχουν, πρόκειται για τον κλασικό sp. 3. Ο άλλος με ανάγκασε και πήγα στο μαγαζί του στη Θεσσαλονίκη, έκανα 1,5 ώρα διαδρομή για να μου πει "να, αυτούς έχω..." και μου έδειξε τους Ancistrus sp.3 ενώ στο τηλέφωνο μου έλεγε ότι είχε τους Gold nugget pleco......καμία σχέση το ένα είδος με το άλλο. Μου ήρθε να σπάσω το μαγαζί. Τελθκα θα μου δώσει ένας φίλος δύο Sturisoma που πιθανόν να είναι και διαφορετικό φύλο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-16, 14:23
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τι να πω..παλαιοτερα εβρισκες αρκετα ειδη..
Αλλα οι τιμες ηταν παντα φουσκωμενες..
Ωραια και τα Sturisoma παντως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν σε ελληνικό κατάστημα ψάρια του γένους Leporacanthicus; Που; Έχω ψάξει σε πολλά καταστήματα.
Εχει ο Σταυρος δυο L7, βεβαια τετοια ψαρια ,"τσιμπανε" και στην τιμη..., νομιζω ομως πως ενα 30cm το πιανουν.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-16, 15:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

.....θα πάθουμε κάνα εγκεφαλικό Πασχαλιάτικα ρε συ Γιάννη!!! Αν ηξερα την τιμή θα έλεγα στη νονά μου να μου το έπαιρνε αντί για τη λαμπάδα Ironman που την πήρε πανάκριβη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-16, 20:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Χαχα!!!
Ναι ,ειναι απλησιαστα..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-05-16, 08:59
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όταν ψάχνεις σπάνια ψάρια, θέλει υπομονή. Τελικά βρίσκεις τον τρόπο να τα αποκτήσεις. Και φυσικά όταν τα βρίσκεις δεν έχεις την πολυτέλεια να κοιτάς ιδιαίτερα την τιμή...

Η κύρια προυπόθεση όμως είναι να μπορείς να τα φροντίσεις σωστά. Αυτό μετράει περισσότερο
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-05-16, 09:55
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ψάχνεις σπάνια ψάρια, θέλει υπομονή. Τελικά βρίσκεις τον τρόπο να τα αποκτήσεις. Και φυσικά όταν τα βρίσκεις δεν έχεις την πολυτέλεια να κοιτάς ιδιαίτερα την τιμή...

Η κύρια προυπόθεση όμως είναι να μπορείς να τα φροντίσεις σωστά. Αυτό μετράει περισσότερο
Να σου πω την αλήθεια, όχι, δεν έχω την άνεση να δώσω πολλά χρήματα και επειδή έψαξα και είδα τιμές φωτιά (για εμένα), αρκέστηκα σε ένα ζευγαρι (μάλλον είναι ζευγάρι) Sturisoma που μου έδωσε ένας φίλος από εδώ μέσα. Περίεργα ψάρια, ιδιαίτερα. Μου άρεσαν πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-05-16, 00:11
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα Sturisoma είναι υπέροχα. Η διάκριση των φύλλων είναι πανεύκολη σε ενήλικα άτομα: το αρσενικό έχει αγκάθια στο πλάι του κεφαλιού(στα "μάγουλα") ενώ το θυληκό όχι
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-05-16, 11:20
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Παιδια εχεις κανεις Sturisoma εδω να αγοράσουμε γιατι απο πετ σοπ δεν παιζει μιας και βλεπω οτι γνωρίζετε για αυτο το είδος.. ενα ζευγάρι θα ηταν τέλειο... για πείτε.... Κώστα εσυ που εισαι γνώστης εεεε??? Με τα surinamensis θα τα πανε καλα???
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-05-16, 05:33
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα G. surinamensis είναι ήσυχα με τους pleco. Sturisoma είχε το Pet Supermarket, δεν ξέρω αν έχει ακόμα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιο είδος κιχλιδας είναι ? rozela120 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 4 08-11-14 14:27
Ποιο είναι το ποιο ευαίσθητο υγρό τεστ για την αμμωνία; plin Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 01-06-13 12:36
Guppy με ποιο άλλο είδος;; TinTin Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 27 09-10-12 11:20
ποιο ειδος malawi θεωρειτε ποιο ομορφο? Gladiator Αρχάριοι γλυκού νερού 4 01-08-11 09:06
ποιο ειναι ποιο θορυβωδες??? drypes Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-04-09 21:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06527 seconds with 13 queries