Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-21, 14:00
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή eheim φίλτρα

Θα ήθελα να παρακαλέσω τη γνώμη όσων γνωρίζουν τα δύο φίλτρα, το 2326 και το 2371. Προτίθεμαι να αγοράσω ένα νέο 2371 και δεν ξέρω ποιά ειναι η αίσθηση όσων το ξέρουν, είναι ανώτερο, ισο η κατώτερο του 2326, και τα δύο είναι θερμοφίλτρα, η κριτική του γνωστού bloger "pinp my filter" για το 2326, ηταν χάλια...
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
ΕΕ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-21, 01:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Γιατί θέλεις θερμοφίλτρο? Εγώ θα τα απέφευγα.
Μεταξύ των 2 σίγουρα θα προτιμούσα το δεύτερο καθώς είναι η σύγχρονη εκδοχή του πρώτου.
Αν δεν προτιμήσεις θερμοφίλτρο πάρε κάποιο αντίστοιχης ροής από την σειρά classic (διαχρονική αξία ).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-21, 14:33
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί θέλεις θερμοφίλτρο? Εγώ θα τα απέφευγα.
Μεταξύ των 2 σίγουρα θα προτιμούσα το δεύτερο καθώς είναι η σύγχρονη εκδοχή του πρώτου.
Αν δεν προτιμήσεις θερμοφίλτρο πάρε κάποιο αντίστοιχης ροής από την σειρά classic (διαχρονική αξία ).

Καλησπέρα, θα με ενδιέφερε γιατί θα απέφευγες το θερμοφίλτρο σαν ιδέα?
χρησιμοποιώ ένα, οπου εκτός απο την καλή ιδέα, να μην έχεις μαρκούτσια και καλώδια μέσα στο μικρο ενυδρείο, εχει πολύ μεγάλο άνοιγμα οn/οff, κατι που το λύνω με εξωτερικό κοντρόλλερ, ασχετο. Γιατί λοιπόν ειναι οχι καλή ιδέα ενα θερμοφίλτρο?
Τωρα σχετικα με το νεώτερο, έχει ενα τύπου προφίλτρο απο πάνω που δουλευει με υπερχείλιση, αλλα δεν εχει αρκετό χωρο, κατα τη γνώμη μου, για υλικό μηχανικό, μακαρόνι κλπ...
και κατι ακόμα, το 4+ 250Τ, έχι χώρο βιολογικου, μόνο 3,5 + 0,5 προ, λίτρα προς το άλλο που έχει 4.9 λιτρα...
η Eheim, στη Γερμανία, διαθέτει και classic με θερμαντήρα... βλέπεις απευθύνονται σε λίμνες και εκει τα πραγματα γίνιονται πολύ κρύα το χειμ΄να, εξ ου και ο θερμαντήρας...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-21, 16:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Όσα πέρασαν απ' τα χέρια μου με θερμαντήρα, έβγαλαν πρόβλημα μ' αυτόν.
Για τα υπόλοιπα έγραψα την άποψη μου αλλά εσύ αποφασίζεις ανάλογα και με το τι θέλεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-21, 16:36
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

αν και δεν αναφέρεις το ειδος του προβλήματος, εγω παρακάμπτω εντελώς το θερμοστάτη τους και το τρέχω μέσα απο ενα iks, μιας και το τρέχω για το pH...
το σετάρω στα 26 και το iks το τρέχει στα 24... κανα χρόνο τωρα... προσπερνάω εντελώς τον θερμοστάτη τους... τι πρόβληγμα σου έβγαλαν??? για πές...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-21, 23:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

μια καιγόταν ο θερμαντήρας μια κολλούσε ο θερμοστάτης και σε όλα τελικά τον αποσύνδεα.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-21, 00:26
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Εδώ και κάνα χρόνο έχω το Eheim Pro 4+ 350 (χωρίς τον θερμοστάτη) και το μόνο παράπονο που του βρήκα ήταν αυτό που ανέφερε και ο "pimp my filter", η μικρής εμπιστοσύνης ποιότητα υλικών των πλαστικών του μερών δηλαδή και ιδιαίτερα στα καλαθάκια που κρατάνε το βιολογικό υλικό..

Υπάρχει θεματακι εκεί, στο πως θηλυκώνει το ένα καλαθάκι πάνω στο άλλο όταν τα τοποθετείς "τυφλά" μέσα στον κάδο. Το σημείο που πονάει είναι το χαρακτηριστικό "τριγωνάκι" που έχουν στη μία από τις 4 πλευρές τους που αναλαμβάνει να οδηγήσει το νερό στη βάση του κάδου (φωτο παρακάτω). Έχει κάτι αυτάκια εκεί και αν στροβοπατήσει ελάχιστα το καλαθάκι, στραβώνουν τα αυτάκια αυτά και δεν αφήνουν το πάνω καλαθάκι να εφαρμόσει σωστα στο κάτω του. Το αναφέρει και στο βίντεο αυτό, ξεκάθαρα αν θυμάμαι καλά.

Την πάτησα κι εγώ, μετά τον 3ο-4ο καθαρισμό του φίλτρου για την ακρίβεια. Έκτοτε πήρα ανταλλακτικά καλαθάκια (7 ευρώ το κάθε ένα κοστίζει) και βρήκα τον τρόπο να τα τοποθετώ στον κάδο αποτρέποντας να συμβεί πάλι το κακό. Απλώς αφήνεις ελεύθερο το καλαθάκι να πέσει και να κάτσει μόνο του πάνω στο άλλο, δεν πιέζεις ποτέ με δύναμη. Τις περισσότερες φορές θα αισθανθείς ότι έκατσε όπως πρέπει. Μια χαρά από τότε.

Δεν το συζητώ, αν δεν είχε αυτό το αδύναμο σημείο στα υπόλοιπα νομίζω ότι αξίζει κάθε ευρώ κι ας δείχνει πιο "ψεύτικο" σε ποιότητα κατασκευής από την σειρά Classic που πέρασα πολλά χρόνια μαζί της. Πρόκειται για δυνατό φίλτρο με πολύ σταθερή ροή και εντελώς αθόρυβο "μοτέρ", που καθαρίζεται εύκολα και με λίγη παραπάνω προσοχή στο πως το χειρίζεσαι στον καθαρισμό, πιστεύω ότι θα βγάλει πολλά χρόνια σταθερής αξίας σε αυτό που πλήρωσες.. για τα μοντέλα με θερμοστάτη δεν έχω άποψη όμως, προτιμώ να έχω ξεχωριστό μέσα στο ενυδρείο να βλέπω ανά πάσα στιγμή αν δουλεύει κιόλας όταν χρειάζεται..

Σε γενικές γραμμές το λατρεύω αν και μισώ το γεγονός ότι η Eheim έριξε τόσο πολύ την γενική εικόνα που είχα για τα προϊόντα της και μάλιστα στην "Pro" σειρά της, απαράδεκτο. Αυτή η σειρά έπρεπε όχι μόνο να είναι αλλά και να δείχνει παντού αθάνατη. Και χειροτέρεψε ακόμα περισσότερο τα "Pro 5" της διαβάζω αν και διόρθωσαν κάπως το συγκεκριμένο σημείο..


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makis206 : 12-12-21 στις 05:08
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-21, 16:22
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσα πέρασαν απ' τα χέρια μου με θερμαντήρα, έβγαλαν πρόβλημα μ' αυτόν.
Για τα υπόλοιπα έγραψα την άποψη μου αλλά εσύ αποφασίζεις ανάλογα και με το τι θέλεις
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
μια καιγόταν ο θερμαντήρας μια κολλούσε ο θερμοστάτης και σε όλα τελικά τον αποσύνδεα.....

λοιπόν, έχω και τα δύο, πρωτα αγόρασα το παλαιότερο σειρα 2 και ειναι ενα απιθανα γερό και σταθερό φίλτρο με λιγο θόρυβο στο μοτέρ, αλλα αθάνατο, μετα, θέλοντας να παρω κατι πιο συγχρονο, και νεώτερο, πήρα το 4ε 250τ, και διαπίστωσα πως ειναι αρκετά καλοφτιαγμένο... τωρα για τα καλαθακια, εχουν τετοια εφαρμογή στον καδο, που αν τα αφήσεις μονα τους γλυστρανε σαν "πιστόνι". Ο θερμοστάτης τους ειναι πολύ μετριος σε ακρίβεια... το τρεχω πάντα ΟΝ (26 βαθμούς) απο το φίλτρο και το αναοιγο-κλεινω εξωτερικα με κοντρολερ... θα ήθελα να δω μια καλή εξέλιξη του προ 2 σε μοτέρ παρα να δω λεπτότερα και πιο ευθραυστα πλαστικα...πολυ επιτυχημένο το προ 2...
Για το 4ε, Θα ήθελα μεγαλύτερο χώρο στο προφίλτρο...να βάλω και μακαρονι... μια στρώση... (πριν τα τυρια) χαχαχα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Σε γενικές γραμμές το λατρεύω αν και μισώ το γεγονός ότι η Eheim έριξε τόσο πολύ την γενική εικόνα που είχα για τα προϊόντα της και μάλιστα στην "Pro" σειρά της, απαράδεκτο. Αυτή η σειρά έπρεπε όχι μόνο να είναι αλλά και να δείχνει παντού αθάνατη. Και χειροτέρεψε ακόμα περισσότερο τα "Pro 5" της διαβάζω αν και διόρθωσαν κάπως το συγκεκριμένο σημείο..


νομιζω πως θα μπορούσαν απλά να διορθώσουν το τριγωνάκια στα καλαθακια που πουλουν σαν αναταλακτικά και θα ηταν εντάξει, εξγω δεν εχω ακόμα αυτο το προβλημα και μαλλον δε θα το αποκτήσω αφου το ξέρω...
αναρωτιέμαι γιατί εφτιαξαν τριγωνική διατομή και όχι στρογγυλή? που δουλεύει χρόνια τώρα και ειναι και γερή...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dearangelo : 12-12-21 στις 16:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρα lordpektroni Γλυκό νερό - Γενικά 4 26-03-12 08:35
Μειωμένη απόδωση από φίλτρα Eheim kesanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 11-04-11 17:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05862 seconds with 13 queries