Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-21, 18:21
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Fluval 207/307 - διαστάσεις

Καλησπέρα,

Σε πρόσφατο καθαρισμό του φίλτρου (Elite Crystal-Flo 60) παρατήρησα ότι έχει παραμορφωθεί το πλαστικό στο θάλαμο που περιστρέφεται η φτερωτή, πιθανόν από υπερθέρμανση και φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα έχω διαρροή (ο μαγνήτης της φτερωτής τρίβεται στο πλαστικό). Ψάχνω λοιπόν για νέο φίλτρο (εξωτερικό) και σκέφτομαι για το fluval 207. Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω περιορισμό στο ύψος (μέχρι 33cm), αλλά μόνο την ώρα που αφαιρώ το φίλτρο από το έπιπλο (στο σχέδιο το φίλτρο μπαίνει στα αριστερά).

Δεν μπορώ να βρώ αναλυτικές διαστάσεις οπότε αν κάποιος έχει το συγκεκριμένο φίλτρο και μπορεί να μετρήσει το ύψος όταν αφαιρεθούν οι σωλήνες, ας μου το γράψει εδώ. Αν έχω καταλάβει καλά, το πιο ψηλό σημείο του φίλτρου είναι το έμβολο που έχει για το priming.

Επίσης αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια εναλλακτική θα με βοηθούσε πολύ. Το ενυδρείο είνα 126 Lt φυτεμένο με 12 Odessa barbs (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...28&postcount=1).

Ευχαριστώ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquarium base v2.jpg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  23,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-21, 18:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι χωράει στο έπιπλο σου. Εδώ οι διαστάσεις του Fluval
https://fluvalaquatics.com/us/produc...-us-gal-220-l/
Ψάξε λίγο τα φίλτρα της Aquael. Πχ αυτό https://www.aquael-aquarium.co.uk/pr...ers/multikani/ που μπορούν να μπουν παραπάνω από ένα καδάκι σε σειρά και μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερο κυκλοφορητή (δεν τα έχω χρησιμοποιήσω για να σου πω ποιότητα κλπ αλλά τα σκεφτόμουν σαν λύση κάποια στιγμή καθώς με βόλευε εκτός από τον κάδο και ο κυκλοφορητής που ήταν ξεχωριστά).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-21, 19:06
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον φαίνεται. Το δοχείο του φαίνεται σχετικά μικρό (1lt), μάλλον θα χρειαστεί και δεύτερο.

Κοίταζα και αυτό: https://www.aquael-aquarium.co.uk/pr...ers/maxi-kani/ (το 150 φυσικά). Δεν ξέρω, μήπως 1000lt/h είναι πολλά για το ενυδρείο μου;. Επίσης με ανησυχεί λίγο που η αντλία είναι εξωτερική (πως τοποθετείται, απλώς κρέμεται από το σωλήνα; με διαρροές τι γίνεται; πως καθαρίζεται η αντλία

Από μια γρήγορη αναζήτηση, δεν φαίνεται να τα έχουν πολλοί στην Ελλάδα, και όσι τα έχουν είναι κατόπιν παραγγελίας (ότι μπορεί να σημαίνει αυτό).


Edit:
Οι διαστάσεις αυτές του fluval αν έχω καταλάβει σωστά είναι μαζί με τα βανάκια. Αλλά πάλι δεν το ξέρω σίγουρα, γι' αυτό και ζήτησα αν μπορεί να το μετρήσει κάποιος που το έχει (και ξέρει ακριβώς τι γίνεται). Πάντως τα maxi/multi kani φαινονται να χωράνε άνετα στο έπιπλο .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-21, 20:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Εχω το 206, μολις μέτρησα. Είναι 45 εκ υψος μαζι βανακια.και σωλήνες. Τα προϊόντα της Αquael ειναι γενικά καλα. Εχω 2 ενυδρεία και 2 κυκλοφόρητες.

1000 λιτρα/ ωρα δεν ειναι πολλα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-21, 22:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
......Επίσης με ανησυχεί λίγο που η αντλία είναι εξωτερική (πως τοποθετείται, απλώς κρέμεται από το σωλήνα; με διαρροές τι γίνεται; πως καθαρίζεται η αντλία

Από μια γρήγορη αναζήτηση, δεν φαίνεται να τα έχουν πολλοί στην Ελλάδα, και όσι τα έχουν είναι κατόπιν παραγγελίας (ότι μπορεί να σημαίνει αυτό).
.......
H αντλία το καλό και ευέλικτο είναι ότι μπαίνει όπου θέλεις, είτε εσωτερικά στο ενυδρείο είτε εξωτερικά Υπάρχουν βιντεάκια που δείχνουν τους τρόπους τοποθέτησης.
Η αντλία καθαρίζεται όπως ακριβώς όλες οι αντλίες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-21, 10:32
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντλία καθαρίζεται όπως ακριβώς όλες οι αντλίες.
Το θέμα είναι είναι, όταν η αντλία είναι εξωτερικά, πως την ανοίγεις χωρίς να τρέξουν νερά; Δεν υπάρχουν ούτε βανάκια πριν/μετα την αντλία (μόνο πάνω στο φίλτρο) ούτε φαίνεται να μπορεί να αποσυνδεθεθεί η αντλία από τους σωλήνες. ¶ρα η όποια εργασία πρέπει να γίνει με την αντλία στη θέση της και φυσικά μια ποσότητα νερού (από τους σωλήνες) θα τρέξει στο πάτωμα. Επιπλέον η αντλία θα πρέπει να τοποθετηθεί σε σημείο εύκολα προσβάσιμο (δεν μπορεί π.χ. να είναι κρυμμένη πίσω από το ενυδρείο)

Κοίταζα το manual του multi kani και βλέπω ότι για τα λίτρα μου θα χρειαζόμουν 3-4 κάδους οι οποίοι αναγκαστικά πρέπει να συνδεθούν με σωλήνες και όχι ο ένας πάνω στον άλλο (καθε ένας είναι 14x14x20). Απο άποψη χώρου αυτό δεν είναι πρόβλημα (τελικές διαστάσεις 28x28x20) αλλά δεν βλέπω να πουλάνε πουθενά κάδους μαζί με το καπάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-21, 13:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι είναι, όταν η αντλία είναι εξωτερικά, πως την ανοίγεις χωρίς να τρέξουν νερά; Δεν υπάρχουν ούτε βανάκια πριν/μετα την αντλία (μόνο πάνω στο φίλτρο) ούτε φαίνεται να μπορεί να αποσυνδεθεθεί η αντλία από τους σωλήνες. ¶ρα η όποια εργασία πρέπει να γίνει με την αντλία στη θέση της και φυσικά μια ποσότητα νερού (από τους σωλήνες) θα τρέξει στο πάτωμα. Επιπλέον η αντλία θα πρέπει να τοποθετηθεί σε σημείο εύκολα προσβάσιμο (δεν μπορεί π.χ. να είναι κρυμμένη πίσω από το ενυδρείο)
...........
Βάλε εσύ βανάκι Υπάρχουν πάμφθηνα στα υδραυλικά είδη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim Aquacompact 40 ή 60 διαστάσεις για καπάκι almost Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 05-04-20 17:49
DIY Ενυδρείο διαστάσεις τζαμιών. Themis_aqua DIY . Φτιάχτο μόνος σου 87 31-10-17 19:13
Σωστές Διαστάσεις & Λίτρα για HAILEA F60 dinnos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 21-01-16 11:52
Βρήκα λάμπες ... σε διαστάσεις για τα Juwel. Diskus fan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 20-09-14 10:43
Διαστάσεις eheim 2080 Mitsos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 16-04-12 11:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04663 seconds with 15 queries