Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-15, 16:48
marialnta Ο χρήστης marialnta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Νέο χρυσόψαρο, Βοήθεια..!!

Καλησπέρα παιδιά,
πριν σχεδόν μια εβδομάδα μου έκαναν δώρο ένα χρυσόψαρο σε μια γυάλα. Επειδή, όπως το έβλεπα εκεί μέσα το λυπόμουν του αγόρασα ένα μικρό ενυδρείο 30 λίτρων. Βέβαια δεν του έκανα στρώσιμο (δεν ήξερα τι είναι το διάβασα μόλις τώρα) και η αλήθεια είναι ότι έχω λίγο πελαγώσει με όλα αυτά τα άρθρα που εχει. Τι μπορώ να κάνω τωρα;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-15, 22:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marialnta Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά,
πριν σχεδόν μια εβδομάδα μου έκαναν δώρο ένα χρυσόψαρο σε μια γυάλα. Επειδή, όπως το έβλεπα εκεί μέσα το λυπόμουν του αγόρασα ένα μικρό ενυδρείο 30 λίτρων. Βέβαια δεν του έκανα στρώσιμο (δεν ήξερα τι είναι το διάβασα μόλις τώρα) και η αλήθεια είναι ότι έχω λίγο πελαγώσει με όλα αυτά τα άρθρα που εχει. Τι μπορώ να κάνω τωρα;;
Καλως ηρθες.
Φιλτρο πηρες?

Για αρχη, θα ταιζεις ελαχιστα, μια μπουκια φαι την ημερα, και καθε μερα θα αφαιρεις το μισο του νερου και θα βαζεις καθαρο, το οποιο θα ειναι στην ιδια ακριβως θερμοκρασια με του ενυδρειου. (θερμομετρο βυθιζομενο πηρες για το ενυδρειο?)
Επισησης (αν δεν εχεις ηδη), παρε αντιχλωριο seachem prime.
Η κανονικη δοσολογια του ειναι 5ml στα 200 λιτρα νερο.
Το δικο σου ειναι 30 λιτρα ειπες. Μαλλον συνολικο ογκο θα εννοεις. Οποτε θα ειναι καμια 25 λιτρα καθαρα το πολυ?
Στα 10 λιτρα νερο η δοσολογια του prime ειναι 0.25ml.
Το 1ml ειναι 20 σταγονες, οποτε το 0.25ml ειναι 5 σταγονες για καθε 10 λιτρα.
Αν παρεις μια δοσομετρικη πιπετα απο φαρμακειο, θα κανεις ευκολα τη δουλεια σου με τις σταγονες.

Η δοσολογια αυτη ειναι για αποχλωριωση του νερου.
Πχ αν βαζεις νερο απο την προηγουμενη μερα σε ενα μεγαλο 15 λιτρο κουβα (καθαρο κουβα χωρις υπολειματα απορρυπαντικων) να ερχεται στη θερμοκρασια του ενυδρειου, και την επομενη θα βαζεις αντιχλωριο εκει (για τα 15 λιτρα νερο, δλδ 8 σταγονες, αλλα και λιγο πανω κατω να βαλεις δεν τρεχει τιποτα) και θα το ριχνεις σιγα σιγα στο ενυδρειο. Πχ αν κανεις και 15-30 λεπτα να το βαλεις ολο, δεν θα ειναι ασχημα.

Προσεξε τωρα. Το Prime εκτος απο αποχλωριωση, καταπολεμα και την αμμωνια (αν διαβασεις το κυκλο του αζωτου στα αρθρα, θα καταλαβεις τι ειναι και τι κακο κανει στα ψαρια, οπως και εδω)
Επειδη προφανως δεν εχεις τεστ νερου και δεν ξερεις ποση αμμωνια εχει το νερο, αν δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για τεστ, θα παρεις την χειροτερη περιπτωση οτι δλδ εχει πολυ αμμωνια και θα βαζεις την ανωτερη δοσολογια που ειναι η πενταπλη. Κι αυτο θα το κανεις στο ενυδρειο, ασχετα τι θα κανεις στον κουβα με το νερο της αλλαγης.
Εχεις λοιπον 25 λιτρα νερο στο ενυδρειο και η κανονικη δοσολογια για 25 λιτρα ειναι 0.7 ml περιπου.
Δηλαδη 13 σταγονες Prime απευθειας στο ενυδρειο, καθε 24 ωρες.
Αυτο μαζι με την 50% αλλαγη νερου θα βοηθησει μεχρι να δουμε τι θα γινει. (χρειαζεται μεγαλυτερο ενυδρειο, 80 εκ μηκος τουλαχιστον και αναλογο εξωτερικο φιλτρο, θα τα συζητησουμε εκ νεου αυτα)
Αυτο δεν μπορει να γινεται για παντα φυσικα, γιατι ολα αυτα μακροχρονα δεν βγαζουν σε καλο.

Οσο γινονται αυτα, θα διαβασεις ηρεμα τα αρθρα/υπομνηματα στην κατηγορια για αρχαριους, οπως και αυτο για χρυσοψαρα ειδικοτερα και θα ρωτας στο φορουμ οτι δεν καταλαβαινεις ανοιγωντας θεμα με καταλληλο τιτλο που να περιγραφει την απορια σου.
-------------------------
Να συμπληρωσω το βασικοτερο, (και αν εχεις παρει και φιλτρο) οτι μπορεις να βαλεις μια αγγελια στο φορουμ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=181
και να ζητησεις να σου δωσουν "μπολι". http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
Τοτε ολα θα ειναι πιο ευκολα, αφου το φιλτρο σου θα εχει "στρωσει" αυτοματα (δλδ θα μεταφερθουν με το μπολι και τα καταλληλα βακτηρια που "τρωνε" αμεσα την αμμωνια και τα νιτρωδη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-11-15 στις 22:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-15, 22:45
marialnta Ο χρήστης marialnta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Αρχικά, σε ευχαριστώ πολύ για την τόσο γρήγορη ανταπόκριση!!!

Φίλτρο έχω προμηθευτεί ένα εσωτερικό μαζί με το ενυδρείο, καθώς και αντιχλώριο, αλλά θα αγοράσω αυτό που μ πρότεινες καλύτερα. Θερμόμετρο όχι ακόμα αλλά θα πάρω. Διάβασα και το άρθρο που μου επισύναψες , αλλά δυστυχώς λόγω του ότι είμαι φοιτήτρια δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω άμεσα μεγαλύτερο ενυδρείο, οπότε υπολογίζω τα Χριστούγεννα να το αγοράσω. http://www.petamazon.gr/index.php/fi...d-mauro-detail

Αλλαγή νερού εφόσον έχω εσωτερικό φίλτρο πρέπει να γίνεται κάθε μέρα; Μου είπαν ότι μια φορά την εβδομάδα (από εκεί που πήρα το ενυδρείο) πρέπει να γίνεται. Όσον αφορά την αλλαγή του νερού διάβασα το αντίστοιχο άρθρο και θα προμηθευτώ τα εργαλεία αυτά σύντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-15, 22:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραια.
Τωρα που δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο, χρειαζεται καθε μερα αλλαγη (αν θες να μην επιβαρυνθει η υγεια του ψαριου ή και να πεθανει) γιατι η αμμωνια το δηλητηριαζει και το φιλτρο δεν μπορει ακομα να την δεσμευσει χωρις να εχει βακτηρια στα υλικα του (γιαυτο ειπα για "μπολι" στο τελος του προηγουμενου ποστ)
Αν το μπολιασεις, θα μπορεις τοτε να κανεις καθε βδομαδα μια αλλαγη 30-50%, για να αφαιρουνται και τα λιγοτερο τοξικα καταλοιπα της αμμωνιας ΝΗ3/4 και των νιτρωδων ΝΟ2, που ειναι τα νιτρικα ΝΟ3.
Aν και θα προτεινα αφου μπολιασεις και μεχρι να παρεις το ενυδρειο, να κανεις δυο φορες την εβδομαδα 30% γιατι θα μαζευονται πολλα νιτρικα σε τοσο μικρο ενυδρειο.
Αναλογα ομως και το μεγεθος του ψαριου και το ποσο ταιζεις.
Και τα νεαρα ψαρια θελουν ταισμα καλο. (προσοχη ομως τωρα εσυ, δεν μπορεις να το ταισεις κανονικα, μεχρι να στρωσει το φιλτρο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-15, 00:29
marialnta Ο χρήστης marialnta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ωραία. Παρήγγειλα ήδη το prime που μου είπες, όπως επίσης και bloodworms, water conditioner, aquarium salt, θερμόμετρο και τεστ. Διάβασα ότι το στρώσιμο χρειάζεται 2-3 εβδομάδες. Θα μπορούσα να μετακινήσω το ψαράκι προσωρινά σε κάποια γυάλα και να κάνω στρώσιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-15, 07:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marialnta Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία. Παρήγγειλα ήδη το prime που μου είπες, όπως επίσης και bloodworms, water conditioner, aquarium salt, θερμόμετρο και τεστ. Διάβασα ότι το στρώσιμο χρειάζεται 2-3 εβδομάδες. Θα μπορούσα να μετακινήσω το ψαράκι προσωρινά σε κάποια γυάλα και να κάνω στρώσιμο?
Οχι, μη βγάλεις το ψαράκια απο τη γυάλα, απλα θα κανεις τακτικές αλλαγές όπως σου ειπε ο Σπύρος. Επίσης δεν θα βγάζεις ποτε το ψάρι από τη γυάλα/ενυδρείο , και στις αλλαγες αφαιρεις νερο, προσθετεις νερό, δεν το αλλάζεις όλο, και αν θες να αλλαξεις ακόμα πιο πολύ, κάνεις διαδιοχικά και 2η αλλαγή ή και 3η ακόμα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-15, 16:47
marialnta Ο χρήστης marialnta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ναι έτσι το αλλάζω. οκ οπότε μόνο αν βρω για τ μπολιασμα δλδ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για ένα χρυσόψαρο kostas epam Αρχάριοι γλυκού νερού 28 29-05-12 19:48
Βοήθεια με μικρό χρυσόψαρο. Fortesque Χρυσόψαρα 16 27-07-11 21:52
Βοήθεια πριν κάνω ζημιά στο χρυσόψαρο SlimData Χρυσόψαρα 31 07-01-11 01:26
βοήθεια για χρυσόψαρο! aquaristas Χρυσόψαρα 2 04-01-10 00:45
Χρυσόψαρο-άμεση βοήθεια-sos antonio Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 4 23-05-09 14:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04788 seconds with 13 queries