Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-18, 20:35
Το avatar του χρήστη dimitropo21
dimitropo21 Ο χρήστης dimitropo21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2017
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή Ξεκινημα και παλι! Με αποριες! ;)

Καλησπερα στην παρεα!

Μιας και εχω αρχησει πάλι να μαζευομαι για την καινουργια αρχη εχω καποιες αποριες-ερωτησεις και θα ηθελα την βοήθεια σας!

Για αρχη ετοιμασα το ενυδρειο που είχα παρατημένο, το επλυνα ,εψαξα τα υπολοιπα... αγορασα εξωτερικο φιλτρο(περιμενω να ρθει) εβγαλα το παλιο καπακι ηταν ολο τζαμι, και φτιαχνω σιγα σιγα το καινουργιο. Το θεμα ειναι τωρα τι υποστρωμα θα βαλω..
θελω ενα low light low tech μιας και δν εχω πολυ χρονο
Χρειαζεται να βαλω υποστρωμα για τα φυτα η ειναι περιττο? Και αν υπαρχει καποιο site /pet shop για υποστρωμμα θα ηταν ευπροσδεκτο!
Επίσης θα ηθελα μερικες συμβουλες για ψαροσυνθεση.. εχω 120ltr και μ αρεσει πιο πολυ να εχω μικρα κοπαδακια..

Ευχαριστω εκ των προτέρων...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-18, 12:59
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Για χαμηλου φωτισμου/απαιτησεων φυτεμενο θα σου προτεινα να κινηθεις σε ενα στησιμο με πετρες και ξυλα κυριως. Αυτο το προτεινω για το λογο οτι τα περισσοτερα φυτα που δενονται πανω σε αυτα τα υλικα ειναι ευκολα , χαμηλων απαιτησεων και δεν απαιτουν σχεδον καθολου κοπο η κλαδεματα. Ενδεικτικα, φτερες , ανουμπιες, bucephalandra, moss, bolbitis, κλπ ειναι φυτα που απο μονα τους μπορουν να κανουν ενα ενυδρειο να φαινεται πολυ ομορφο και να ειναι και ευκολο στη συντηρηση του. Προσθεσε απο την αρχη αρκετα φυτα . Η φυτομαζα θα σε βοηθησει να μην εμφανιστουν αλγες στην αρχη.

Μπορεις να μην βαλεις καθολου υποστρωμα για φυτα αλλα αν θες να συμπληρωσεις το φυτεμα με μερικα ευκολα φυτα με κοτσανι, η ακομα και γρασιδακια, τοτε θα ηταν βοηθητικο.

Σχετικα με τα ψαρια, τα ειδη που θα κινηθεις θα εξαρτηθουν απο τις παραμετρους του νερου που θα εχεις. Σε νερο βρυσης, χωρις αντιστροφη οσμωση οι επιλογες ειναι συγκεκριμενες και περιορισμενες προς τα ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο. Επισης η θερμοκρασια που θα το κρατας ειναι ενας παραγοντας που παιζει ρολο.

Εγω θα προτεινα να βρεις και να συγκεντρωσεις πρωτα ολα τα υλικα...αμμο χαλικι, ξυλα πετρες φυτα και μετα να κατσεις και να κανεις το στησιμο.
Επειτα ασε το ενυδρειο να τρεξει για 2-3 εβδομαδες. Οταν σιγουρευτεις οτι ολα πανε καλα , βαλε μπολι στο φιλτρο και προσθεσε τα πρωτα ζωντανα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 11-12-18 στις 12:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-18, 21:14
Το avatar του χρήστη dimitropo21
dimitropo21 Ο χρήστης dimitropo21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2017
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 54
Smile

Σε ευχαριστω φιλε μου

Για αρχη αυτο θελω να κανω, να τα μαζεψω ολα και να το στησω... να αγορασω απο μαγαζια τον εξοπλισμο η να τν μαζεψω;
δλδ ξυλα χαλικι , πετρες π εχω στο νου μου να βαλω θα μπορεσω να βρω στη φυση? Η να τα αγορασω για πιο ασφαλεια κιολας...αλλα και περισσοτερο χρονο. Εχεις καποια εμπιστα site να μου προτεινεις?

Αφου τ στησω πρωτα ο Θεος, λεω να βαλω λιγα ελντερς ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξεκινημα Παλι Gigas78 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 09-12-15 07:59
αποριες για ασφαλες ξεκινημα θαλασσινου..λιγη βοηθεια... akis7 Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 17-04-11 07:58
API και παλι API diaton101 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 04-12-10 19:33
Παλι απο την αρχη... cherry Αρχάριοι γλυκού νερού 1 09-11-09 19:28
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16546 seconds with 15 queries