Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-04, 20:05
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Συμπεριφορά Θηλυκιάς Μονομάχος!!!

Καλησπέρα. Την παρασκευή αγόρασα μία θηλυκιά μονομάχο κόκκινη γιατί έχω ένα αρσενικό κόκκινο. Είναι λίγο πιο μεγάλη από το αρσενικό αλλά φαντάστηκα ότι δεν θα είχα πρόβλημα. Όταν την πήρα τους έβαλα μέσα σε μία πλαστική γεννήστρα με το χώρισμα με σκοπό να "γνωριστούν" πριν τους αφήσω. Τους έχω βάλει σε ενυδρείο 20 λίτρων με ύψος νερού στα 14 cm. Σήμερα τους έβγαλα και τους δύο μαζί έξω και παρατήρησα ότι πηγαίνανε μαζί δίπλα δίπλα σε όλο το ενυδρείο. Δεν παρατήρησα να επιτίθεται το ένα στο άλλο. Μετά από 2 ώρες περίπου παρατήρησα ότι το θηλυκό κυνήγαγε το αρσενικό και μάλιστα του έκοψε και κάποια κομμάτια από την ουρά του. Γιατί αυτό? Κανονικά δεν έπρεπε να γίνει το ανάποδο? Μήπως φταίει ότι είναι πιο μεγάλη?Υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι αρσενικό? Τι μπορώ να κάνω?Την φωτογραφία του αρσενικού μου την έχω στο θέμα : Μονομάχος και Zebra Danio. Παρακάτω σας δείχνω την φωτογραφία του θηλυκού.

Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-04, 02:12
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

θηλυκό με τέτοιο πτερύγιο απο κάτω ....
σαν να είναι πολυ μεγάλο...

απο την άλλη παρακολούθα να δεις τι θα γίνει...
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-04, 09:47
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Προτείνετε να τα αφήσω μαζί και τα δύο? Μπορεί να παίζει ρόλο που είναι σχεδόν το διπλάσιο μέγεθος η θηλυκιά?Το έχει μαδήσει τον αρσενικό. Λέτε να τα αφήσω μαζί? Μπορεί να είναι αρσενικό?Χθες είχα βάλει το αρσενικό στην πλαστική ζευγαρώστρα και το "θηλυκό" πήγαινε συνέχεια κοντά του και έκανε λές και ήθελε να πηδήξει μέσα στην ζευγαρώστρα
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-04, 14:41
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

χώρισέ τα για λίγο και δες αν το "θυληκό" σου το δεις να φτιάχνει καμιά φωλιά απο μπουρμπουλήθρες θα καταλάβεις ότι είναι αρσενικό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-04, 15:20
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Σε πολλα μαγαζια οπος εχω ξαναπει κανουν λαθος (το πιο πιθανο να φτεναι οι εισαγωγοις)και τελικα οι μονομαχινες τους βγενουν μονομαχοι Το βλεπω σε πολλα μαγαζια.
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-04, 15:55
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Δηλαδή το παραπάνω ψάρι είναι αρσενικό? Η αλήθεια είναι ότι είναι διπλάσιο σε μέγεθος από το άλλο αρσενικό που έχω. Κανονονικά τα θηλυκά είναι λίγο μικρότερα από τα αρσενικά, σωστά?Θα το αφήσω και σήμερα να δω ένα κάποιο από αυτά κάνει φωλιά για να δω. Εάν κάνει το θηλυκό τότε άσχημα τα μαντάτα.... Εάν είναι αρσενικό τότε τι ράτσα είναι?
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-04, 20:33
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

ντόπερμαν .Δεν έχει σημασία η ποικιλία του,αν και μοιάζει με τους συνηθισμένους του εμπορίου,αλλά το οτι το κοιλιακό του πτερύγιο είναι αρκετά μακρύ για να το θεωρείς θηλυκό .Σου έδωσε κάποιο στοιχείο οτι είναι θηλυκό;Έχει φουσκωμένη κοιλιά ή μια άσπρη φουσκαλίτσα στην περιοχή της έδρας;Ή τέλος έβγαλε κάθετες ρίγες στο σώμα του (ή έστω και οριζόντιες) όταν το έβαλες με τον αρσενικό Διάβασε και πιό παλιά πόστ για το πως φαίνεται ενα θηλυκό που θέλει να ζευγαρώσει .Το να τα αφήσεις να φτιάξουν φωλιά για να ξεχωρίσεις είναι τουλάχιστον εγκληματικό!!! Χώρισέ τα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-04, 15:31
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δεν έχω προσωπική εμπειρία από αναπαραγωγή μονομάχων,αλλά θα σου πω τι έχω διαβάσει.μόλις απελευθερώσεις το θηλυκό μπορεί να δώσει 2-3 δαγκωνιές στο αρσενικό,αλλά αυτό πρέπει να σταματήσει μέσα στα πρώτα 5 λεπτά.αν όχι και το αρσενικό καταλήξει με πολλά σχισίματα στα πτερύγια,αυτή τη φορά η αναπαραγωγή δε θα πετύχει και ίσως το αρσενικό παρουσιάσει και στο μέλλον προβλήματα αναπαραγωγής.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-04, 16:14
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάσο όταν πήγα στο μαγαζί ρώτησα και επέμενα για το αν όντως είναι θηλυκό και μου είπε ότι είναι. Γνωρίζω ότι τα θηλυκά έχουν φουσκωμένη κοιλιά ή μια άσπρη φουσκαλίτσα στο πίσω μέρος μόνο όταν είναι έτοιμα για γέννα.Αυτό που δεν είχε και τον ρώτησα ήταν οι ρίγες είτε οριζόντιες ( στρες ) είτε κάθετες. Μου είπε ότι λόγω χρώματος ότι δεν φαίνονται. Όσον αφορά για τα άλλα ποστ που έχουν γραφτεί για το ζευγάρωμα τα έχω διαβάσει γι' αυτό και αναφέρθηκα στο αν υπάρχει πρόβλημα με το "θηλυκό" ψάρι.
Το χτυπημένο αρσενικό το έβαλα μέσα στην γεννήστρα και το άλλο το είχα αφήσει μέσα στο ενυδρείο για να δω την συμπεριφορά του. Τελικά έβγαλα το θηλυκό και το έβαλα σε άλλο ενυδρείο.
Θα κοιτάξω να πάω αλλού να πάρω θηλυκά όχι σαν αυτό
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-04, 23:39
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Θα τα δείς πολλά μαζί σε ενυδρείο,και τα πτερύγια τους θα είναι μικρά!.Επίσης δεν θα τσακώνονται μεταξύ του ιδιαίτερα .Αυτό που πήρες είχε χαρακτιριστικά μεγάλο κοιλιακό πτερύγιο για θηλυκό
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-04, 01:01
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

κατα 99% το ψαρι ((ΒΕΤΤΑ)) Που φαινεται στην φωτογραφια ειναι αρσενικο!!!!! και απλος ειναι νεαρο στην ηλικια,, και γαιυτο δεν εχει ακομα μεγαλα φτερα....

Κανενα θυληκο ΒΕΤΤΑ δεν εχει τοσο μεγαλο πτερυγιο απο κατω.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-04, 12:17
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα και πάλι. Για λόγους ασφαλείας όπως έγραψα και πιο πάνω και μετά από τις συμβουλές σας το έχω βάλει σε άλλο ενυδρείο το "θηλυκό" μονομάχο και έτσι έχω το άλλο μέσα σε άλλο 20 λίτρο. Αγόρασα εχθές 3 θηλυκιές μονομαχίνες σκούρου χρώματος όπου φαινόντουσαν και οι οριζόντιες ρίγες ( λόγω στρες ) και είχαν όπως αναφέρατε κοντά πτερύγια. Έχω βάλει τον αρσενικό στην πλαστική ζευγαρώστρα και τα θηλυκά τα έχω αφήσει στο υπόλοιπο ενυδρείο. Έχω βάλει και κρυψώνες με σκοπό να χαλαρώνουν λίγο. Αύριο θα βγάλω τον μονομάχο από την ζευγαρώστρα και θα τον αφήσω να πάει κοντά τους να δω τι θα γίνει.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-04, 13:28
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις τον αρσενικό ξεχωριστά στην γενίστρα και να τον βάλεις με την θυλικιά που θα βγάλει ΚΑΘΕΤΕΣ ρίγες,και όχι οριζόντιες.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-12-04, 15:46
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

http://flippersandfins.net/faq.htm#malefemale

εδώ φαίνεται καλά το ασπράκι που έχουν τα θηλυκά.αυτό το έχουν πάντα.απλά όταν είναι έτοιμα να γεννήσουν φαίνεται πιο έντονα.το να'χεις το αρσενικό σε γεννήστρα δε μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα.ασ'το ελεύθερο στο ενυδρείο και βάλε τη θηλυκιά στη γεννήστρα.αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις το φύλο του.αν φτιάξει φωλιά και επιδεικνύεται στο θηλυκό ανοίγοντας το κάλυμμα των βραγχίων του προς τα πλάγια και προς τα κάτω είναι αρσενικό.τα θηλυκά προσπαθούν να φλερτάρουν αλλά με όχι τόσο εντυπωσιακό τρόπο.και το δικό μου έχει κοντή ουρά και κατάλαβα ότι είναι αρσενικό απ'τον τρόπο που "φλερτάρει"
http://groups.msn.com/AdvancedBettas...o&PhotoID=9193
πάντως καλό είναι πριν τα ζευγαρώσεις να τα έχεισ ταίσει τουλάχιστον για 2 βδομάδες 2-3 φορές τηη ημέρα κατεψυγμέν τροφή(bloodworms,daphnia) d;ine ;oso mporo;yn na f;ane
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-04, 10:23
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Τελικά όπως παρατηρούσα το "θηλυκό" διαπίστωσα ότι όντως υπήρχε η άσπρη κουκίδα στο κάτω μέρος. Τελικά είναι όντως θηλυκό. Έχει σημασία που είναι το διπλάσιο μέγεθος η θηλυκιά από τον αρσενικό? Όταν τα είχα αφήσει μαζί για πρώτη φορά η θηλυκιά κολύμπαγε δίπλα δίπλα με τον αρσενικό ο οποίος δεν την πείραζε όπως ούτε και η θηλυκιά. Την επόμενη μέρα όμως διαπίστωσα ότι η θηλυκιά έτρωγε τα φτερά του αρσενικού και έτσι την έβγαλα από εκεί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενισχύσω την διάθεση του αρσενικού αλλά και του θηλυκού για να ζευγαρώσουν? Έχω πάρει κάτι δείγματα κατεψυγμένης τροφής αλλά παρατήρησα ότι δεν τον τρώνε. Τους δίνω προνύμφες κουνουπιών όπου μου είπανε ότι είναι η ιδανική τροφή για αυτά.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-12-04, 03:09
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

λοιπόν,στη σελίδα
http://www.bcbetta.com/
έχει μια πολύ καλή μέθοδο για να ζευγαρώνεις μονομάχους.πολλόι που πουλάνε μονομάχους τους ταίζουν με ξηρά τροφή κι ίσως επεδή δεν έχουν συνηθίσει την κατεψυγμένη δεν την τρώνε οι δικοί σου(αν κι εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα)ασ'τους νηστικούς μέχρι να πεινάσουν και να την φάνε.για να τους ζευγαρώσεις πρέπει να τους ταίζεις μέχρι σκασμού 2-3 φορές την ημέρα τροφή πλούσια σε πρωτείνες,πρώτον γιατί κατά την αναπαραγωγή χαλάνε μεγάλα ποσά ενέργειας,δεύτερον γιατί ο αρσενικός μέχρι ν'αρχίσουν να κολυμπάνε τα μωρά δεν τρώει,και τρίτον για νάποφύγεις φαινόμενα κατά τα οποία οι γονείς τρώνε τ'αυγά ή τα μωρά γιατί η διατριφή τους δεν ήταν πλούσια σε πρωτείνες.για να αποφύγεις σοβαρούς τραυματισμούς πρέπει και τα δύο ψάρια να'ναι έτοιμα να ζευγαρώσουν(κοίτα στη διεύθυνση που σου'δωσα στο spawning).γενικά είναι καλό τα δύο ψάρια να'χουν το ίδιο μέγεθος ή αν αυτό δεν είναι εφικτό το αρσενικό να'ναι μεγαλύτερο.πάντως σε όσες σελίδες εκτροφέων έχω διαβάσει μόλις δουν σημάδια ότι το θηλυκό δαγκώνει άγρια το αρσενικό σταματάνε την προσπάθεια αναπαραγωγής.μπορείςνα δοκιμάσεις να πάρεις μια μικρότερη μονομαχίνα και να μειώσεις την επιθετικότητα τον ψαριών ακολουθώντας τη μέθοδο που περιγράφεται σ'αυτηή τη σελίδα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-12-04, 09:56
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Έχω πάρει 3 θηλυκά ψάρια μονομάχους όπου όλα έχουν την άσπρη κουκίδα στο κάτω μέρος καθώς και φαίνονται ευδιάκριτα οι οριζόντιες γραμμές ( λόγω στρες ). Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα 2 θηλυκά είναι σε άσχημη κατάσταση γιατί τα καταδιώκει το θηλυκό. Το θηλυκό επίσης κολυμπάει δίπλα στον αρσενικό εδώ και 3 μέρες περίπου και εχθές τον κυνήγαγε συνέχεια. Εν τω μεταξύ έβαλα τα δύο χτυπημένα θηλυκά μέσα στην πλαστική ζευγαρώστρα και διαπίστωσα ότι το θηλυκό πάει κοντά στη ζευγαρώστρα και ανοίγει τα βράγχια όπως κάνει το αρσενικό ( όχι όμως τόσο διάπλατα ). Αυτό γιατί συμβαίνει?Είναι το φλέρτ που κάνει και το θηλυκό Μαριέλ? Είναι εμφανής η άσπρη κουκίδα στο κάτω μέρος. Μπορεί να είναι αρσενικό? Στα αρσενικά ψάρια υπάρχουν οι οριζόντιες γραμμές? Τι προτείνετε να κάνω? Μπορεί να φταίει το αρσενικό? Δεν ξέρω την ηλικία του και δεν το έχω δει ποτέ να κάνει φωλιά

Θα κοιτάξω την σελίδα αργότερα Μαριέλ και ελπίζω να βρω τις απαντήσεις. Σε ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-12-04, 21:14
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

το θηλυκό που ψόφησε ήταν αυτό που δεν ξέραμε το φύλο του?έχω διαβάσει ότι και μερικά αρσενικά έχουν άσπρη κουκίδα.μπορείς να γίνεις μέλος στο φόρουμ

http://groups.msn.com/AdvancedBettas

και να στείλεις φωτο του ψαριού.εκεί υπάρχουν άνθρωποι με πάρα πολλά χρόνια εμπειρίας στους μονομάχους και σίγουρα θα σε βοηθήσουν.αν στείλεις,φρόντισε να έχεις τραβήξει μία που να φαίνεται η κουκίδα και μία την ώρα που φλερτάρει.αν κυνηγάει ακόμα τον αρσενικό χωρισέ τα.γενικά προκαλέι πολύ άγχος στα ψάρια να κρατάς συνέχεια θηλυκά κι αρσενικά μαζί.τα θηλυκά προσπαθούν να φλερτάρουν αλλά δεν καταφέρνουν να το κάνουν όπως τα αρσενικά.κάνε ένα απλό τεστ,άσε μόνο το "θηλυκό"στο ενυδρείο έλεύθερο και βάλε μέσα ένα θηλυκό σε γεννήστρα.παρατήρησε τις αντιδράσεις του "θηλυκού".αν φλερτάρει έντονα και φτιάξει φωλιά(φρόντισε να'ναι κλειστό το φίλτρο,γιατί αλλιώς δε θα δεις φωλιά)είναι αρσενικό.καλές τροφές για την προετοιμασία των ψαριών είναι κατεψυγμένο κόκκινο σκουλήκι και δάφνια(εγώ χρησιμοποιώ και άσπρο σκουλήκι)και το μαύρο είναι καλό,αλλά αν δεν είσαι σίγουρος για την ποιότητά του είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί να μεταφέρει παράσιτα(ήθελα να γράψω για τις τροφές στο προηγούμενο μήνυμα αλλά το ξέχασα...)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-12-04, 11:55
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Δεν ψόφησε το κόκκινο θηλυκό αλλά ένα από τα τρία που είχα πάρει. Όλα τα υπόλοιπα ψάρια φαίνονται να είναι καλά. Το κόκκινο θηλυκό το έχω βάλει σε άλλο ενυδρείο και προς το παρών δεν θα το ζευγαρώσω για το λόγο ότι είναί αρκετά μεγαλώσωμο ( σχεδόν διπλάσιο από τον αρσενικό ) και δεν νομίζω ότι θα πετύχει το ζευγάρωμα. Από τις 2 θηλυκιές που έμειναν έχω την μία μέσα στην πλαστική ζευγαρώστρα και την άλλη την έχω μαζί με τον αρσενικό στον ίδιο χώρο. Έκλεισα το φίλτρο παρόλο που δεν κάνει αναταραχή της επιφάνειας και τα έχω αφήσει έτσι. Το θηλυκό το οποίο είναι μέσα στην ζευγαρώστρα ήταν αυτό που τον είχε κυνηγήσει τον αρσενικό προχθές. Αυτό έχει οριζόντιες γραμμές (στρες). Ειναι δυνατό να είναι αρσενικό? Τα αρσενικά έχουν γραμμές οριζόντιες όταν στρεσάρονται? Το αρσενικό κάνει επίδειξη μόνο στο θηλυκό που είναι μαζί του το οποίο θηλυκό κολυμπάει δίπλα του αλλά έχει οριζόντιες γραμμές. Από φωλιά τίποτα απολύτος. Βασικά δεν τον έχω δει ποτέ να φτιάχνει φωλιά και εν μέρει δικαιολογείται αφού τον είχα βάλει κατευθείαν στο κοινωνικό μου ενυδρείο όπου υπήρχε ανατάραξη της επιφάνειας. Προτείνετε να βγάλω το θηλυκό που έχω στην πλαστική ζευγαρώστρα για να μείνουν μόνο το ζευγάρι? Αυτό που παρατηρώ είναι ότι όταν πλησιάζει το θηλυκό που βρίσκεται ελεύθερο στο θηλυκό που είναι στην ζευγαρώστρα τότε το δεύτερο πάει με δύναμη κοντά του και ανοίγει τα βραγχια του αλλά λίγο όχι όπως κάνει το αρσενικό. Αυτό το κάνει μόνο στο θηλυκό.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-12-04, 12:11
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

και τα θηλυκά μερικές φορές ανοίγουν τα βράγχια μεταξύ τους,σημάδι επιθετικότητας.χώρισε θηλυκά από αρσενικά,ταισέ τα πολύ καλά(τουλάχιστον 1-2 βδομάδες με κατεψυγμένη τροφή που έχει υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεινη) μέχρι να φύγουν οι οριζόντιες γραμμές .μετά βάλε τον αρσενικό ελεύθερο στο ενυδρείο και το θηλυκό στη ζευγαρώστρα το πρωί.το βράδυ πριν σβήσεις το φως και μετά το τάισμα ελευθέρωσε το θηλυκό ΜΟΝΟ αν έχει κάθετες ρίγες (αυτό θα αποτρέψει το αρσενικό απ'το να το χτυπήσει πολύ άσχημα το βράδυ)συνήθως μέχρι την άλλη μέρα τ'απόγευμα θα ζευγαρώνουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20000 seconds with 14 queries