Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-12, 19:47
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή Οξυζενε?

Ρε παιδια τι οξυζενε να ζητησω απο το φαρμακειο?εχει πολλα ειδη?για τις αλγες το θελω καο ποσο β αζω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-12, 21:42
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οξυζενε.
Δεν υπαρχουν πολλα,ενα ειναι.
Αν θες για μαυρη αλγη ριχνεις στοχευμενα με συριγγα επανω στην αλγη 25 μλ ανα 100 λιτρα την πρωτη μερα και μετα καθε μερα 7-8 μλ στοχευμενα παντα για 10 μερες.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-12, 21:47
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

χιλια συγνωμη αν χαλαω το θεμα αλλα μπορουμε να βαλουμε οξυζενε μεσα στο ενυδρειο και να εχουμε και ζωντανα μεσα??(ψαρια-γαριδες κτλ??)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-12, 22:11
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπορουμε,μονο αν συντρεχει λογος βεβαια...
Και παντα δοσεις που μπορουν να αντεξουν τα ψαρια μας και τα φυτα μας,και δεν αντεχουν ολα τα ψαρια και τα φυτα το ίδιο...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-12, 23:16
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

οκ οποτε το ζηταω και το παιρνω...γιατι ειχα ακουσει για καθαρο οξυζενε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-03-12, 23:18
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

υπαρχει πουθενα καποιος οδηγος χρησης για το οξυζενε?
π.χ. σε ποια φυτα και ζωντανα απαγορευεται η χρηση του?
ποια ειναι η δοσολογια κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-03-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μονο εμπειρικες συμβουλες.
Και προσαρμοσμένες κατα περισταση...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-03-12, 23:53
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ΔΕΝ ειμαι εμπειρος και ΔΕΝ θελω να αμφισβητησω κανεναν,αλλα εγω το θεωρω παρακινδυνευμένο!
γιατι δηλ να ταλαιπωρήσω τα ψαρια μου;

ας κοιταμε καλυτερα λεω εγω το ΓΙΑΤι εμφανιστικαν οι αλγες...

φιλικα,εννοειται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-12, 00:33
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλά επικινδυνότερα πράγματα που βάζουμε στα ενυδρεία μας απο το υδατικό διάλυμα του υπεροξειδίου του υδρογόνου 3% κατά βάρος (οξυζενέ).
Καλα κανεις ομως και εισαι επιφυλακτικος με πραγματα και μεθοδους που δεν γνωριζεις την χρηση τους,ειδικα οταν απο αυτα μπορει να προκυψουν ασχημα απροοπτα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-12, 19:14
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω παντως εχω χρησιμοποιησει οξυζενε σε ενυδρειο με γαριδες και μελανοταινιες,χωρις καμια απωλεια(και με επιτυχια στην καταπολεμηση της αλγης).Το οξυζενε το εριχνα απευθειας πανω στην αλγη με συριγγα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-03-12, 19:17
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

Γιαννη ποσο εριχνες?και πψς το ζητας απο το φαρμακειο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-12, 19:24
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Σε 240 λιτρα,εριχνα με συριγγα πανω στα σημεια με την αλγη,10ml καθε μερα(για καμια εβδομαδα περιπου).Το ζητας σαν οξυζενε απο τα φαρμακεια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-03-12, 19:25
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

Αντε ρε Γιαννη μεσωσες!!Αποτελεσματα ειχες?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-03-12, 19:28
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Σε 4-5 μερες,η αλγη ειχε καει.Συνεχισα ομως μεχρι και την 7η μερα και μετα εκανα αλλαγη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-03-12, 19:29
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

Σευχαριστω ρε Γιαννη!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-03-12, 20:54
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

χημικός δεν ειμαι και δεν εχω τοση γνωση επ'αυτου αλλα δεν καταλαβαίνω γιατι να κάνει ζημιά σε ψαρια εκτος εαν πέσει πάνω τους. το οξυζενέ είναι υπεροξογονομενο νερό (H2O2) σε διαφορες πυκνότητες (χρησιμοποιείται για απολυμανση λογω του οτι το παραπάνω οξυγονο ανεβαινει στην επιφάνεια της πληγής και παρασύρει οτιδήποτε ξενο μέχρι και για καύσιμο πυραύλων).

διαβάζω για μικρές δοσολογίες, εγώ κατα λάθος έριξα (δεν είχα διαβάσει αναλογία) 40ml στο 60αρι, 2-3 μέρες μετά δεν υπήρχε αλγη αλλα δεν μου χάλασε ούτε η moss,ουτε η parvula,ουτε οι γαρίδες έπαθαν κάτι,ουτε το puffer το οποιο πέρασε απο μπροστά την ώρα που έριχνα. θεωρώ οτι εαν πέσει πάνω τους θα δημιουργήσει πρόβλημα στο δέρμα η τα λέπια λόγω του οξυγόνου, αλλά να κάνεις αλλαγή νερού ακόμα και 2 ώρες μετά το θεωρώ περιττό αφού το οξυγόνο έχει φύγει. ¶λλωστε γι'αυτο χρησιμοποιείται, ως υγρό στην αρχή μπαίνει στους πόρους και σε παραξενα σημεία ενώ αμέσως απελευθερώνεται οξυγόνο το οποιο αφ'ενος διογκώνεται και "ξεκολλάει" διαφορα γύρω του, αφ'ετερου ανεβαίνει στην επιφανεια και παρασύρει οτι ξεκόλλησε...

καμια αλλαγη δεν έκανα, εριξα ενα μπουκάλι σε μέρες, αλγη δεν εμεινε, απώλεια παντως δεν είχα......μέχρι και ολο το μπουκαλι εβαλα μεσα καποια στιγμή και ψέκαζα πανω στην άλγη (καφρίλες λογω βαρεμάρες) αλλά απώλεια καμια......
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-03-12, 18:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχω δοκιμασει οξυζενε στο ενυδρειο,αλλα θα το απεφευγα,εστω και στοχευμενα μεσα στο ενυδρειο.δεν ξερω τι επιπτωσεις μπορει να εχει στα βραγχια των ψαριων,αλλα δε φανταζομαι οτι τους κανει και καλο.σιγουρα οι ανοχες θα παιζουν απο ειδος σε ειδος ομως.

το εχω δοκιμασει εξω απτο ενυδρειο και εκανε δουλεια, οπως εκανε και το οινοπνευμα για τις αλγες. μεσα στο ενυδρειο,το μονο που εχω δοκιμασει και θα ξαναεκανα ισως,ειναι με εξελ.για ολα τα αλλα προτιμω να βγαλω ολα τα φυτα,να τα καθαρισω ενα ενα κ να τα ξαναβαλω παρα να ριξω οτιδηποτε μεσα στο νερο.αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη,μπορει να κανω κ λαθος,αλλα φυλαγε τα ρουχα σου που λενε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-03-12, 11:50
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω δοκιμασει οξυζενε στο ενυδρειο,αλλα θα το απεφευγα,εστω και στοχευμενα μεσα στο ενυδρειο.δεν ξερω τι επιπτωσεις μπορει να εχει στα βραγχια των ψαριων,αλλα δε φανταζομαι οτι τους κανει και καλο.σιγουρα οι ανοχες θα παιζουν απο ειδος σε ειδος ομως.

το εχω δοκιμασει εξω απτο ενυδρειο και εκανε δουλεια, οπως εκανε και το οινοπνευμα για τις αλγες. μεσα στο ενυδρειο,το μονο που εχω δοκιμασει και θα ξαναεκανα ισως,ειναι με εξελ.για ολα τα αλλα προτιμω να βγαλω ολα τα φυτα,να τα καθαρισω ενα ενα κ να τα ξαναβαλω παρα να ριξω οτιδηποτε μεσα στο νερο.αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη,μπορει να κανω κ λαθος,αλλα φυλαγε τα ρουχα σου που λενε


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-03-12, 14:53
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παιδια,το οξυζενε χρησιμοποιειται χρονια στα ενυδρεια(για την αντιμετωπιση συγκεκριμενης αλγης),χωρις να υπαρχουν παρενεργειες για τα ζωντανα.Πως ενα υγρο.που στην ουσια ειναι καθαρο νερο με περισσοτερο οξυγονο,μπορει να βλαψει τα ψαρια;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-03-12, 15:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιεγω το εχω ακουσει αρκετες φορες,δε λεει κανεις οτι δεν ισχυειαπλα εγω προσωπικα προτιμω να μην το βαλω μεσα στο ενυδρειο

καποια ενδιαφεροντα αρθρα στο θεμα για αρχη, ειναι εδω

http://fish.bakerweb.biz/peroxide.html
http://www.malawicichlidhomepage.com...peroxide2.html

και καποια πιο σοβαρα...
http://www.fda.gov/downloads/animalv.../ucm072399.pdf
http://edis.ifas.ufl.edu/fa157(διαβαστε (διαβαστε το αυτο)


αντιγραμενο απο εδω:
http://www.sciencedirect.com/science...44848697000379

ενα κομματι, (αυτο που μπορεσα να βρω ευκολα δηλαδη)μιας ερευνας:

"Atlantic salmon were exposed to hydrogen peroxide (1.37–2.58 g l−1) over a range of temperatures (10.4–16.0 °C) simulating treatment for sea lice. Gill tissues and behaviour were monitored. Exposure to 2.58 g l−1 for 20 min caused total mortality (n = 1 while a shorter exposure, 10 min, at the same temperature caused only one mortality. Exposure to 1.37 g l−1 for 20 min at 10.4 °C caused no significant damage to gill tissues. There is a significant correlation (r = 0.895, F = 24.13, P < 0.01) between the level of exposure and the degree of gill damage."


μπορει το συγκεκριμενο κομματι να μην ειναι αντιπροσωπευτικο της ερευνας,δεν την διαβασα ολη,αλλα εχει ενδιαφερον.

και απο εδω: http://edis.ifas.ufl.edu/fa157

"Are there any target animal safety concerns with use of hydrogen peroxide?

As with any aquaculture drug or chemical, improper use may potentially lead to ineffectiveness of treatment. Underdosing, toxicity from overdosing, and pathogen tolerance or resistance (the disease-causing organism may become tolerant or resistant to treatment) are some of the potential problems that could render treatment ineffective. Some species of fish have been shown to be very sensitive (see Are Any Species Sensitive to Hydrogen Peroxide? below). For species not listed on the 35% PEROX-AID label, test a small subset of fish before treating the entire diseased population. Species differences, differences in fish age and size, as well as differences in water quality parameters and other factors may alter hydrogen peroxide efficacy and fish toxicity.
Reduced growth rate has been reported in fish treated with high doses of hydrogen peroxide (Speare et al. 1999). In addition, damage to the gills has been reported in some species when hydrogen peroxide has been administered at high or lethal concentrations. For instance, at 22°C, there were 50% mortalities after 3 hours in channel catfish exposed to 238 mg/L and bluegill exposed to 460 mg/L (Rach et al. 1997; Speare et al. 1999). Rach et al. (1997) also noted that early life stages of rainbow trout, i.e., sac and swim-up fry, were much more tolerant of high concentrations of hydrogen peroxide (greater than 1132 mg/L) than larger, older fish. This may be due to differences in gill function and gill anatomy among fish of different ages and sizes.
Mansell et al. (2005) observed significant changes in several blood parameters (lactate, osmolality, and pH) in kingfish following hydrogen peroxide treatment, but overall, there were fewer changes after treatment than were observed during peak infection with the monogenean parasite being treated.
Are any species known to be sensitive to hydrogen peroxide?

Several species of fish are known to be sensitive to hydrogen peroxide, and the use of the chemical may be toxic to those species. 35% PEROX-AID is not recommended for use on northern pike or paddlefish and should be used with caution on walleye because these fish have been shown to be sensitive to the drug (35% PEROX-AID label).
Tolerances of different concentrations of hydrogen peroxide by five species of ornamental fish, representing five different families, were tested at 1 hour and 24 hours (Russo et al. 2007). Blue gourami (Trichogaster trichopterus) did not tolerate any of the concentrations tested for 1 hour (11.4–15.9 mg/L) or for 24 hours (3.3–6.0 mg/L). Likewise, the suckermouth catfish (Hypostomus plecostomus) did not tolerate even relatively low doses at 1 hour (6.6–21.9 mg/L); no tests were run on suckermouth catfish for 24 hours. Hydrogen peroxide at these concentrations may not be suitable for use in these two species; however, additional testing in different water quality conditions or in different types of systems is warranted.
By contrast, for 1-hour exposure times, serpae tetras (Hyphessobryconis eques) tolerated 17.0 mg/L; tiger barbs (Puntius tetrazona), 10.0 mg/L; and swordtails, 20.2 mg/L. For 24-hour exposure times, serpae tetras tolerated 5.6 mg/L; tiger barbs, 5.0 mg/L; and swordtails, 5.4 mg/L (Russo et al. 2007).
As a general rule, hydrogen peroxide should not be used for treatment in combination with other chemicals."


με μια πρωτη ματια φαινεται πως μπορει να χρησιμοποιηθει αφοβα,αν γινει με προσοχη και ξερουμε τι κανουμε. αποτι φαινεται την τοξικοτητα την επηρεαζουν αρκετοι παραγοντες οπως θερμοκρασια νερου(φαινεται να ειναι πιο τοξικο στις δικες μας "ψηλες" θερμοκρασιες),χρονος εκθεσης,ειδος ψαριου κλπ...

εγω εξακολουθω να μη θελω να το δοκιμασω μεσα στο ενυδρειο παντως
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-03-12, 19:22
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Να το ξαναπω...
Βαζουμε πολλα "βλαβεροτερα" πραγματα και σκευασματα στο ενυδρειο μας απο ενα υδατικό διάλυμα του υπεροξειδίου του υδρογόνου 3% κατά βάρος.
Το οξυζενε χρησιμοποιειται χρονια στα ενυδρεια για την καταπολεμηση της αλγης.
Αν λουσεις ενα ψαρι με οξυζενε ισως να εχει προβλημα το ψαρι αλλα πιο πολυ θα εχεις εσυ προβλημα στον εγκεφαλο για να κανεις κατι τετοιο,το ιδιο και χειροτερο θα παθαινε το ψαρι αν το ελουζες με excel,pottasium,iron κτλ.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-03-12, 21:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε λεει κανεις οτι εχεις αδικο αλλα το οτι μια μεθοδος χρησιμοποιειται αρκετα χρονια "χωρις" προβλημα δε σημαινει οτι ειναι και σωστη.η εστω,οτι δεν περιεχει κινδυνους.απλα αυτο λεω.τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.ενημερωση να υπαρχει και αποκει και περα ο καθενας βαζει οτι θελει στο ενυδρειο του.και δυναμιτη που λεει ο λογος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-04-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Νικο τι εγινε τελικα με την αλγη,υποχωρησε;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-04-12, 23:04
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

Γιαννη οπου το εριχμα εκεινη την ωρα εβγαζε φυσαλιδες αλλα επανω στα φυλλα δεν μπορω να πω οτι εκανε κατι....οποτε εκοβα τα φυλλα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-04-12, 08:40
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πανω στα φυλλα δεν κανει κατι.Θελουν κοψιμο και καλα εκανες και τα εκοψες.Στα υπολοιπα ομως φανταζομαι καθαρισες....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-04-12, 17:50
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

το μεγαλο προβλημα ειναι η moss...ΤΟ προβλημα...εκει πιανει αλγη πολυ ευκολα και δεν ξερω τι αλλο να κανω
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-04-12, 18:00
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παιδια η αλγη είναι φυσικό επακόλουθο και δεν είναι εχθρός για το ενυδρείο. Βέβαια είναι αντιαισθητικό για όσους το κοιτάνε. Το μόνο λοιπόν που συνιστώ είναι η απομάκρυνσή της με τα γνωστά μέσα και τίποτε άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-04-12, 18:03
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν μιλαμε φιλε μου για την μαυρη αλγη δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,μπορει να σου καταστρεψει ολοκληρο το ενυδρειο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-04-12, 18:23
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

επανω στην moss εμφανιζεται ως καφε τριχοειδη ενω στα φυλλα αλλου φυτου μαυρη τριχοειδης.υπαρχει λυση?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-04-12, 19:12
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

να μπώ και γώ λιγάκι εμβόλιμος στο θέμα. έχω ένα μπουκαλάκι το οποίο λέει κάτι για βενζοικό οξύ!?!?!?!!?!? τί φαση εδω? δεν είναι καθαρό το οξυζενέ μου?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπεροξειδιο του υδρογονου (οξυζενε) και αλγη ? abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 23-01-07 17:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08030 seconds with 13 queries