Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-04, 00:11
elf Ο χρήστης elf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Προτάσεις σε αρχάριο στο hobby

Καταρχάς, καλώς σας βρήκα!Έχω λίγες μέρες που ανακάλυψα το board και μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμένη, όχι μόνο από τις γνώσεις αλλά και από τη διάθεση σας να βοηθείσετε οποιονδήποτε, αρχάριο ή μη.

Εγώ ανήκω στην πρώτη κατηγορία.Πρόσφατα μου χάρισαν ένα χρυσοψαράκι, που αλλού σε μια γυάλα.Το έβλεπα που ανέβαινε συνεχώς στην επιφάνεια για να αναπνεύσει... Ψάχνοντας πληροφορίες για να το κρατήσω διάβασα ότι είναι απαράδεκτο να κρατάς οποιοδήποτε ψάρι σε γυάλα.Ετσι το κράτησα για 10 μέρες και μετά αποφάσισα να το δώσω πίσω.Στο μαγαζί που το έδωσα, βλέποντας τα ψαράκια στα ενυδρεία μαγεύτηκα, ενθουσιάστηκα και αποφάσισα να φτιάξω το πρώτο μου ενυδρείο.Δυστυχώς δεν είχα διαβάσει αρκετά ακόμα και ακολούθησα τις οδηγείες του καταστηματάρχη.Ετσϊ:

-Δανείστηκα από ένα φίλο ένα μικρό ενυδρείο ( 40Χ27Χ24cm = 26 λίτρα).Αυτό είχε ένα εσωτερικό φίλτρο RESUN Magic Jet Filter, 380 L/h, 7W (που έχει μέσα μαύρο σφουγγάρι και ενεργό άνθρακα) , ένα μικρό λαμπάκι και σκούρο πράσινο χαλίκι.
-Αγόρασα ένα θερμοστάτη THERMAL Compact 25 W, 24 h/day και ένα θερμόμετρο υγρών κρυστάλλων.
-Αγόρασα δύο φυτά, 1 Lucens (Cryptocoryne x willisii ) και 1 Siamensis (Hygrophila corymbosa ).
Έστησα το ενυδρείο και το έβαλα σε λειτουργία με νερό από τη γυάλα που είχα το χρυσόψαρο και νερο βρύσης με Aqua Safe.Έμεινε έτσι για 2 μέρες και την 3η έβαλα μέσα 5 zebra danio και 4 cherry barb... Ζήτησα να αγοράσω τα τεστ για αμμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3 και μου είπαν πως το μόνο απαραίτητο είναι το ΝΟ2 για να τσεκάρω πότε πρέπει να κάνω αλλαγές νερού.
Διαβάζοντας στο board κατάλαβα ότι παρέκαμψα τη βασικότερη διαδικασία, το στρώσιμο του ενυδρείου!Τώρα 3 μέρες αφού έβαλα τα ψάρια έχω ΝΟ2=2 ppm.Έκανα αλλαγή νερού (4 λίτρα) αλλά η τιμή παραμένει ίδια.Θα φροντίσω να πάρω και τα υπόλοιπα τεστ για να δώσω τις τιμές μέσα στην εβδομάδα.Τα ψαράκια φαινομενικά είναι καλά.Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι για να βελτιώσω την κατάσταση και να μην αποβεί μοιραίο το λάθος μου?
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-04, 12:28
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή Re: Προτάσεις σε αρχάριο στο hobby

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
Καταρχάς, καλώς σας βρήκα!Έχω λίγες μέρες που ανακάλυψα το board και μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμένη, όχι μόνο από τις γνώσεις αλλά και από τη διάθεση σας να βοηθείσετε οποιονδήποτε, αρχάριο ή μη.
Να καλωσορίσω και εγώ με την σειρά μου ένα ακόμα μέλος από την Πάτρα.
Welcome elf.......τώρα ξωτικό είσαι ή το λάδι εκ Γαλλίας ?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
-Δανείστηκα από ένα φίλο ένα μικρό ενυδρείο ( 40Χ27Χ24cm = 26 λίτρα).Αυτό είχε ένα εσωτερικό φίλτρο RESUN Magic Jet Filter, 380 L/h, 7W (που έχει μέσα μαύρο σφουγγάρι και ενεργό άνθρακα) , ένα μικρό λαμπάκι και σκούρο πράσινο χαλίκι.
Το μαύρο σφουγγάρι είναι και αυτό εμποτισμένο με άνθρακα.
Και το πράσινο χαλίκι είναι άριστο.........για ταρτάν στο γήπεδο του βάζελου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
-Αγόρασα δύο φυτά, 1 Lucens (Cryptocoryne x willisii ) και 1 Siamensis (Hygrophila corymbosa ).
Φώς έχεις? αν και πάλι δεν το βλέπω αρκετό με τόσο μικρές διαστάσεις καπακιού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
Έστησα το ενυδρείο και το έβαλα σε λειτουργία με νερό από τη γυάλα που είχα το χρυσόψαρο και νερο βρύσης με Aqua Safe.Έμεινε έτσι για 2 μέρες και την 3η έβαλα μέσα 5 zebra danio και 4 cherry barb...
Τώρα...... ο θεός μαζί σου. Το πλάκωσες το ενυδρείο και ο χάρος παραμονεύει.
Δεν έπρεπε να βιαστείς να βάλεις τόσα πολλά ψάρια σε τόσο μικρό ενυδρείο, ακόμα και αν ήταν στρωμένο.
Από την στιγμή δε που είναι και άστρωτο.......το καλύτερο που έχεις να κάνεις για τα ψαράκια σου είναι να τα πάς πίσω και να προσανατολιστείς σε αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου από την στιγμή που θέλεις να του βάλεις αρκετά ψαράκια.
Όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο για τα ψάρια σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
Ζήτησα να αγοράσω τα τεστ για αμμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3 και μου είπαν πως το μόνο απαραίτητο είναι το ΝΟ2 για να τσεκάρω πότε πρέπει να κάνω αλλαγές νερού.
Αυτόν να μου τον συστήσεις και θα του στείλω εγώ τον Μάνθο να "καθαρίσει"

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
Διαβάζοντας στο board κατάλαβα ότι παρέκαμψα τη βασικότερη διαδικασία, το στρώσιμο του ενυδρείου!Τώρα 3 μέρες αφού έβαλα τα ψάρια έχω ΝΟ2=2 ppm.Έκανα αλλαγή νερού (4 λίτρα) αλλά η τιμή παραμένει ίδια.Θα φροντίσω να πάρω και τα υπόλοιπα τεστ για να δώσω τις τιμές μέσα στην εβδομάδα.
Οι αλλαγές νερού θα πρέπει να είναι της τάξης του 25% με 30%.
Οπότε στα λίτρα σου πιστεύω 8 λίτρα θα ήταν το σωστότερο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
Τα ψαράκια φαινομενικά είναι καλά.Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι για να βελτιώσω την κατάσταση και να μην αποβεί μοιραίο το λάθος μου?
Ευχαριστώ!
Αν και το είπα λίγο πιό πάνω, πάρε μεγαλύτερο ενυδρείο και τα ψαράκια πίσω το συντομότερο δυνατόν......δεν σηκώνει άλλη συζήτηση, αν δεν τεζάρουν , θα τυφλωθούν από την αμμωνία, θα καούν τα βράγχια τους κλπ χαριτωμένα ( Μπρρρρ αν θέλω γίνομαι πολύ κρύος.)

Όσο για το στρώσιμο, εδώ είμαστε, θα σου δώσω το εφεδρικό μου και μπόλικα βακτηρίδια και θα βρεθείς με στρωμένο ενυδρείο στο πι και φι. (Βλέπε Yatse)

ΥΓ σας φάγαμε Θεσσαλονικείς από γυναίκες στο Board υπερτερούμε χε,χε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-04, 15:57
elf Ο χρήστης elf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Ευχαριστώ!

Γιώργο σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και φυσικά για το άμεσο ενδιαφέρον σου!
Διάβασα κι εγώ σε πολλά post ότι τόσο μικρό ενυδρείο δεν είναι και ότι καλύτερο για αρχάριο.Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ αυτή την περίοδο να διαθέσω χρήματα για να αγοράσω ένα μεγαλύτερο.Το δικό μου είναι τόσο μικρό ώστε να εγκαταλείψω την προσπάθεια προς το παρόν?

Στην περίπτωση που μπορώ να κρατήσω αυτό θα ήθελα να ρωτήσω:
-Για τέτοιου μεγέθους ψάρια, αυτό που έχω πόσα χωράει?
-Τι φως θα πρέπει να βάλω?Αυτό έχει ένα μικρό λαμπάκι αλλά δεν ξέρω πόσα W είναι.
-Το φίλτρο είναι οΚ?Κάποιος εδώ είπε πως τα RESUN είναι άχρηστα!...
-Αύριο θα πάω να πάρω τα υπόλοιπα τεστ για να γίνει η διαδικασία σωστά.Να κάνω πρώτα μετρήσεις και βλέπουμε ή να επιστρέψω άμεσα τα ψάρια?Όλα ή κάποια από αυτά?
-Ότι χρησιμοποιήσα τα πήρα από το "ΙΓΚΟΥΑΝΑ" που προτείνεται και στο board.Από αυτά που ξέρω μου φάνηκε το καλύτερο.Γνωρίζεις κάποιο άλλο κατάστημα?
Σ'ευχαριστώ :P που προσφέρθηκες να συναντηθούμε και να με βοηθήσεις και από κοντά.Η πείρα σου είναι πολύτιμη για μένα.Ας αποφασίσω τι θα κάνω και κανονίζουμε!
Και πάλι ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-04, 16:38
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

- Το ενυδρείο σου αρκεί για ένα κοπαδάκι μικρά tetras (5 άτομα) της αρεσκειας σου και ένα κοπαδάκι μικρά corydoras (3 άτομα). Τα ψάρια τα βάζεις εφόσον έχει στρώσει το ενυδρείο σου ή ο Γιώργος (halvas) σου δώσει υλικά από τα φίλτρα του.
- Το πόσο φως χρειάζεται εξαρτάται από τα φυτά που θα βάλεις. Καλό είναι να μάθεις πόσα Watt είναι η λάμπα που έχεις και τι είδους λάμπας είναι.
- Την μάρκα RESUN δεν την ξέρω. Ας απαντήσει κάποιος άλλος πιο σχετικός.
- Κανονικά πρέπει να πάρεις τα τεστ και να τους κάνεις τα (έντονα) παράπονα σου (και όχι μόνο)!
Θα έλεγα να μην επιστρέψεις τα ψάρια (αν βέβαια μπορει ο Γιώργος να σου δώσει τα υλικά σύντομα) και να συνεχίσεις με καθημερινές αλλαγές νερού 30% (μετά χρησης αποχλωριωτικού) για να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση.
- Ας μιλήσει κάποιος Πατρινός.

ΥΓ. Καλωσόρισες στην παρέα μας!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-04, 12:14
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Συμφωνω.
:P
Λίγη μπεχρα απο το χαλβα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις.
:P :P
Να σου δωσει και κανα κλαδεμα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-04, 16:23
elf Ο χρήστης elf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Και πάλι ευχαριστώ!

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Λοιπόν, σήμερα πήρα και τα υπόλοιπα τεστ:
ΝΟ2= 2 ppm
NO3= 5 ppm
NH4= 0 ppm (ζήτωωωω!!!!!! )
Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας.

Θα κρατήσω το ενυδρείο ως έχει(ψαράκια και φυτά) εκτός κι αν θεωρείτε ότι τα ψάρια είναι πολλά για τα λίτρα μου.Ρώτησα για το λαμπάκι και είναι 15 W.Το αφήνω 14 ώρες ανοιχτό.Είναι πολύ λίγο?Για το μέγεθος λάμπας που χωράει στο ενυδρείο μου αυτά είναι τα περισσότερα Watt που βρήκα.Τι να κάνω?

Γιώργο (halvas69) αν το κρίνεις χρήσιμο(για το ενυδρείο μου) και φυσικά αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να συναντηθούμε για να με βοηθήσεις με το στρώσιμο.

Ευχαριστώ!
Καλό μήνα σε όλους!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05314 seconds with 14 queries