Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-11, 20:22
Μαριο+Νατασα Ο χρήστης Μαριο+Νατασα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: περαια\θεσσαλονικης
Μηνύματα: 99
Question Help me Υψηλή αμόνια!!!!!!!!

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Θέλω επειγόντως την βοήθειας σχετικά με την αμμωνια στο ενυδρείο μου(θαλασσινό). Θα ξεκινήσω από την αρχή ώστε να σας βοηθήσω όσο μπορώ για να καταλάβετε το πρόβλημα που έχω.. Το ενυδρείο το έχω περίπου 2 μήνες (Α ξέχασα να σας πω δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για τα ενυδρεία τώρα μαθαίνω για αυτό μην απορείτε για τα λάθη που έκανα :), το ενυδρείο μου είναι 240 L Ferplast, έχω ένα φίλτρο Ferplast 1100 bluextreme και ένα skimmer BOYU DG-2516 Α και ένα Θερμοστάτη 200w Ferplast και αυτό. Στην αρχή τα έβαλα κανονικά το αντιχλοριο του και τα βακτήρια στης αναλογίες που χρειαζόταν και κάθε 7 ημέρες για της πρώτες 4 εβδομάδες έβαζα extra βακτήρια. Στο ενυδρείο μου είχα στην αρχή 2 clownoψαρα και μετά από 1,5 μήνα έβαλα και 8 κιλά βράχο. 1)Τα λάθη μου ήταν ότι επειδή δεν ήξερα στην αρχή τα τάιζα πολύ και λογικό ήταν ανέβηκε η αμμωνια μου. 2) Καθάρισα το φίλτρο μου σχεδόν ριζικά δλδ το έκανα ολοκαίνουργιο again πράγμα μου έμαθα αργότερα ότι δεν κάνει .. έχω χρησιμοποίηση Ίδη amolock . Τώρα λογικό ήταν τα ψαράκια μου να έχουν πεθάνει και να έχω μεινει με τους βράχους . Η αμμωνια μου είναι στο test έχει μπλε χρώμα… κάποιος με είπε ότι θα κάνει τον κύκλο του και θα πέσει.. Εσείς παιδιά τι με προτείνετε.. Με συγχωράτε για τα πολλά που έγραψα αλλά είμαι σε απόγνωση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-11, 21:55
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Κατ' αρχήν ηρεμία, η επιτυχία στο θαλασσινό ενυδρείο έρχεται με υπομονή και διάβασμα. Μελέτησε πρώτα όλα τα υπομνήματα που θα βρεις εδώ.
Πρόσθεσε περίπου άλλα 10 κιλά ζωντανού βράχου και στην ουσία ξεκίνα το στρώσιμο του ενυδρείου από την αρχή, περιμένοντας να μηδενιστεί η αμμωνία χωρίς να βάζεις φάρμακα. Στο φίλτρο πρέπει να έχεις μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο χωρίς άλλα βιολογικά υλικά (πχ siporax).
Δώσε και άλλα στοιχεία για το ενυδρείο: πόσο αραγονίτη, τι κυκλοφορητές έχεις, φωτισμό, μετρήσεις αλατότητας,ph,NO2 με νούμερα και όχι χρώματα.
Αν έχεις τον εξοπλισμό που θα βρείς στα υπομνήματα και διατηρείς τιμές νερού στα επιτρεπτά όρια σε 20 με 30 μέρες θα βάλεις καθαριστές (σαλιγκάρια) και μετα από καμιά εβδομάδα τα πρώτα ψάρια.
Καλή και απροβλημάτιστη συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-11, 08:53
Μαριο+Νατασα Ο χρήστης Μαριο+Νατασα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: περαια\θεσσαλονικης
Μηνύματα: 99
Arrow

Σε ευχαριστώ kikos Κίτα να δεις η τιμή τις αμμωνίας μου είναι καταστροφική 2,5 και παραπάνω αν δεν Κάνο λάθος, η αλατοτητα μου είναι πολύ καλή, το ph επίσης είναι πολύ καλό, κυκλοφορητή δεν έχω βάλει ακόμα με είπαν όταν βάλω τα πρώτα μου κοράλλια να βάλω και κυκλοφορητή, λάμπες έχω Τ5 και όταν βάλω κοράλλια θα βάλω άλλες 2. Στο φίλτρο μου έχω μόνο 3 σφουγγάρια(2 κίτρινα και 1 μαύρο κάτι διαφορετικά πρέπει να είναι) και κάτι σαν μακαρόνι είναι αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-11, 09:48
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Πρέπει σίγουρα να βάλεις 2 κυκλοφορητές που θα σου δίνουν σύνολο 20x τα λίτρα του ενυδρείου. Η καλή κυκλοφορία γύρο από τον ζωντανό βράχο είναι προϋπόθεση για να μπορέσει αυτός να λειτουργήσει σαν φίλτρο και να κάνει η αμμωνία τον κύκλο της.
Τα σφουγγάρια και τα μακαρόνια η γνώμη μου είναι πως πρέπει να τα βγάλεις. Τα σφουγγάρια κάνουν μηχανική φίλτρανση και μπορείς να τα αντικαταστήσεις με υαλοβάμβακα που θα αλλάζεις με καινούργιο κάθε εβδομάδα. Τα μακαρόνια είναι υπόστρωμα για ανάπτυξη επιπλέον βιολογίας, αυτή τη δουλειά όμως κάνει χίλιες φορές καλύτερα ο ζωντανός βράχος μέσα στο ενυδρείο, που πρέπει να προσθέσεις αρκετόν ακόμα(ή μαζί με κάποια αναλογία νεκρού βράχου).
Διάβασε τα υπομνήματα, για τον κύκλο της αμμωνίας και το στρώσιμο του θαλασσινού ενυδρείου. Υπομονή, η αμμωνία τώρα δεν είναι πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θερμοκρασία - υψηλή, χαμηλή και γιατι? Tolis Δίσκοι 58 18-06-09 15:06
Πρόβλημα με υψηλή θερμοκρασία wcpaeb Αρχάριοι γλυκού νερού 20 28-05-09 20:13
Υψηλή θερμοκρασία Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 04-02-08 10:25
Υψηλή Θερμοκρασία Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 12 21-09-07 16:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03457 seconds with 13 queries