Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-06, 13:18
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή SOS - Clown ετοιμοθάνατος?

Γεια χαρά και χρόνια πολλά σε όλους!

Εν συντομία...τις τελευταίες μέρες ένας από τους 3 κλόουν μου άρχισε να δείχνει περίεργα σημάδια (ατονία, όλο κρυβότανε, δεν έτρωγε). Σήμερα ξύπνησα και τον είδα να παρασέρνεται από τα ρεύματα του ενυδρείου, να είναι σχεδόν όλη την ώρα ανάσκελα, το σώμα του να είναι διπλωμένο. Στεναχωρήθηκα πολύ. Το ενυδρείο το έχω 3 βδομάδες, εδώ και μια βδομάδα το νερό είναι πλήρως στρωμένο (ΝΗ4<0.1 ΝΟ2<0.3(σχεδόν μηδέν) και ΝΟ3<12.5). Τι τρέχει ρε παιδιά ? Τι μπορώ να κάνω? δεν θέλω να το χάσω...
Τον προσέξα ιδιαίτερα και δεν πρόσεξα κάποιο εξωτερικό σύμπτωμα (στίγματα, πληγές κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-06, 19:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Λες οτι το ενυδρειο ειναι 3 εβδομάδων..
Εστρωσε με μπολιασμα?
Ποσο καιρό τον εχεις εκει μέσα?

Μαλλον ειναι πολυ αργα για να κανεις κάτι..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-06, 16:58
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Γεια! Τελικά ο κλόουν σήμερα απεβίωσε Τον είχα μέσα από τις πρώτες μέρες.
Το ενυνδρείο υποθέτω ότι έστρωσε μιας και δεν έχω ούτε αμμωνία ούτε ΝΟ2.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-06, 13:13
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το ποιο πιθανό είναι να είχε δηλητηριαστεί από αμωνία κατά την διάρκεια του στρωσίματος! Γενικά είναι ευαίσθητα ψάρια.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-06, 13:03
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Λοιπόν...όπως ανέφερα ο κλόουν μας άφησε χρόνους (στα αλήθεια στεναχωρήθηκα πάρα πολύ). Από χθές το μεσημέρι παρατήρησα κάποια ανησυχητικά σημάδια σε έναν εκ των δύο silver sharks. Εψαξα σε διάφορα sites με ασθένειες αλλά δεν βρήκα κάποια σχετικά συμπτώματα. Το εν λόγο ψαράκι στέκεται σε διάφορα σημεία του ενυδρείου (όχι στον βυθό) κινώντας μόνο τα κοιλιακά πτερύγια ρυθμικά και ανασαίνοντας με τον ίδιο ρυθμό (για να βοηθήσω να το φανταστείτε, μοιάζει σαν να έχει λόξυγγα).
Κάνω καθημερινά 2 φορές μετρήσεις για αμμωνία και νιτρικά οι οποίες πάντα δίνουν σχεδόν μηδενικά αποτελέσματα (εκτός του ΝΟ3 που είναι γύρω στα 12,5). Αλλαγές νερού πλέον κάνω κάθε 2-3 μέρες της τάξης του 30%

Help! Δεν θα ήθελα να χάσω και αυτό το ψαράκι!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-06, 09:34
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μήπως τα βράνχια του είναι πρησμένα? Τα είχες και αυτά αν δεν κάνω λάθος μέσα κατά την διάρκεια του στρωσίματος!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-06, 11:27
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ποιός είπε ότι η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται? Ξύπνησα σήμερα και βρήκα το καρχαρίνι νεκρό Χθές βράδυ παρατήρησα ότι κάποιες στιγμές ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω σε κάθετη θέση και κάποιες άλλες(για αρκετή ώρα) ήταν κάθετα με το κεφάλι σχεδόν έξω από το νερό.
Και σαν να μην έφτανε αυτό, διέκρινα περιέργη συμπεριφορά και στο αρσενικό ξιφοφόρο...ήταν όλη την ώρα στην επιφάνεια και ανοιγόκλεινε το στόμα διαρκώς, ακόμη και όταν τρόμαξε από την παρουσία μου και κρύφτηκε συνέχιζε να ανοιγοκλείνει το στόμα γρήγορα. Βράγχια δεν είχε πρησμένα. Το μόνο που είχε ήταν ένα μικρό λευκό στίγμα μπροστά από το ραχιαίο πτερύγιο σαν μικρό σχίσιμο (περίπου 3mm σε μήκος) το οποίο δεν κατάλαβα αν είναι τραύμα ή απλά αποχρωματισμός. Το πρωί που το έβγαλα νεκρό από το ενυδρείο αυτό το σημάδι δεν φαινόταν.
Το καρχαρίνι το είχα από τις πρώτες μέρες αλλά ο ξιφοφόρος είναι νέο απόκτημα (1 1/2 βδομάδα) και μπήκε στο ενυδρείο μαζί με μία θηλυκιά αφού είχε στρώσει το νερό.
Εχω απογοητευτεί ρε παιδιά, τι να κάνω? Εχω ρίξει ήδη αλάτι (όχι επιτραπέζιο) σε αναλογία 6 κουταλιές της σούπας σε 60 λίτρα νερό, έβαλα και σε λειτουργία την αεραντλία μπας και δεν έχουν οξυγόνο τα καημενούλια (αν και το φίλτρο κάνει καλά την δουλειά του). Ολες οι μετρήσεις είναι άψογες (αμμωνία,νιτρικά, pH, σκληρότητες κλπ κλπ).
Να ρίξω αντιβιοτικά, αντιπαρασιτικά? Να κάνω τι? Αν έχετε κάποια ιδέα πείτε την καθώς εγώ μιας και αρχάριος έχω πήξει εντελώς!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxgr : 27-04-06 στις 11:40
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-06, 11:50
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όχι αμέσως!!!! Να παρατηρήσεις τώρα με την αεραντλία τι γίνεται, για πες μας και την θερμοκρασία που έχεις? Με το αλάτι ανάλογα την θερμοκρασία που έχεις τώρα συνήθως προτείνετε να την ανεβάσεις.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-06, 12:16
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Θερμοκρασία νερού 27c. Να την ανεβάσω στους 30c?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-04-06, 12:24
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δεν είναι σαφές αν είναι κάποια ασθένεια που ταλαιπωρεί τα ψάρια σου.
Συνέχισε με συχνές και μικρές αλλαγές νερού χωρίς προσθήκη φαρμάκου για την ώρα.
Το φίλτρο σου λειτουργεί κανονικά ; Η ροή του είναι εντάξει ;
Τάιζε κανονικα...και αν θέλεις ρίξε στην τροφή μερικές σταγόνες βιταμίνης.

Θερμοκρασία στους 30...κακαβιά θα κάνεις ;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-04-06, 13:05
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george

Θερμοκρασία στους 30...κακαβιά θα κάνεις ;;
Έλα μου ντε!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-06, 13:24
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Για τους 30C κάπου το είχα διαβάσει... Οκ αν όχι 30 τότε 28? 29? Το αλάτι είναι οκ ή να βάλω και άλλο?
Το φίλτρο (EHEIM 2008 internal) λειτουργεί κανονικά, για να αυξήσω το οξυγόνο κατέβασα λίγο την στάθμη του νερού του ενυδρείου (0,5cm) για να κάνει μεγαλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxgr : 27-04-06 στις 13:26
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-06, 13:29
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ανεβάζουμε θερμοκρασία σε περιπτώσεις ασθενειών όπως Ick για παράδειγμα και για συγκεκριμένους λόγους.
Εσύ δεν έχεις λόγο να το κάνεις κατά την γνώμη μου.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-05-06, 14:48
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλό μήνα!

Αχ, ελπίζω ο μάης να πάει καλύτερα για το ενυδρείο μου. Ο ξιφοφόρος που σας έλεγα μας άφησε χρόνους και αυτός. Μια μέρα πριν είχα περάσει από ένα καλό μαγαζί με ενυδρειακά προϊόντα και μου δώσανε bactopur (αφού του περιέγραψα ακριβώς τι συνέβαινε). Δυστυχώς ο ξιφοφόρος δεν τα κατάφερε (ασε που το ενυδρείο έγινε σαν ντεκόρ από την ταινία Aliens από την πρασινίλα του φάρμακου). Από το μαγαζί μου ζήτησαν να εξετάσω το άψυχο σώμα για σημάδια και παράσιτα (σκουλίκια) μέσα στα βράγχια αλλά δεν βρήκα κάτι.
Μέχρι στιγμής παρόμοια συμπτώματα με τα εκλειπόντα ψάρια δεν παρουσιάζει κανένα άλλο παρά μονάχα μια περίεργη συμπεριφορά από τους κλόουν μου...Δείχνουν μια χαρά, έχουν όρεξη, παίζουν όλη την ώρα αλλά...στα ξαφνικά εκεί που ηρεμούν γέρνουν ξαφνικά στο πλάι και κινούνται με δύναμη προς τα μπρος τρίβοντας το σώμα τους στην άμμο (σαν να κάνουν βουτιά με το πλάι και σέρνονται για λίγο στο βυθό). Στην αρχή νόμισα ότι κάτι έχουν (βλέπε ick) αλλά όσο και αν τα πρόσεξα δεν είδα κάποιο εξωτερικό σημάδι (ασπρα στίγματα). Είναι φυσιολογικό ή κάτι έχουν το οποίο δεν φαίνεται με γυμνό μάτι?
Σήμερα είναι η τελευταία μέρα της θεραπείας με το bactopur να συνεχίσω για άλλον ένα κύκλο προληπτικά ή να κάνω κανονικά την αλλαγή του νερού και να σταματήσω?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-05-06, 23:07
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Lightbulb

Όσον αφορά τους κλόουν έχε υπόψιν σου πως είναι φυσιολογική συμπεριφορά να ξαπλώνουν και να παίρνουν...... τον υπνάκο τους. Είσαι σίγουρος ότι ξύνονται? Αν ναι μπορεί να τα ενοχλεί κάποιο παράσιτο. Αν απλά ξαπλώνουν όμως και νομίζεις ότι έχουν κάτι.... είναι μέρος της συμπεριφοράς τους.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-05-06, 13:41
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κάνουν τους ψόφιους κοριούς μην σας φαίνετε παράξενο! Το πλεον συνηθες για κλουν πάντος είναι το Ick αν δεν βλέπεις αλατάκι επάνω τους μην τους φοβάσε πιθανών να θέλουν λίγο χρόνο για να αρχίσουν να αλωνίζουν.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-05-06, 12:26
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλημέρες!

Οι κλόουν κατόπιν εντατικής παρακολούθησης έχουν ick (μικρά άσπρα στίγματα σαν κόκκους από αλάτι στην ουρά και το σώμα). Αγόρασα φάρμακο και αλάτι και είμαι έτοιμος για την θεραπεία. Για ότι νεώτερο θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-05-06, 12:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η αλατι ή φάρμακο. Και τα δυο ειναι υπερβολή.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-05-06, 12:46
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αν βάλεις αλάτι δεν χρειάζεται το ψάρμακο.
Αλατάκι 3 γρ/λίτρο και θερμοκρασία στους 30....και μια χαρά !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-05-06, 16:33
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

περαστικα γενικοτερα στο ενυδρειο σου.....ειναι ασχημο να περνας επιδημια....εχω την εντυπωση οτι μεσα σε τρεις βδομαδες εχεις φορτωσει πολυ το ενυδρειο σου....ειδικα για τους κλοουν που ειναι ευαισθητα ψαρακια και θελουν πολυ καλη ποιοτητα νερου για να τους δεις ευτυχισμενους να αλλωνιζουν.....και κατα προτιμηση μαλακο νερακι......πολλες ασθενειες δεν φαινονται με γυμνο ματι ειτε παρασιτα ειτε βακτυριακες ειναι εσωτερικες και προερχονται απο διαφορους παραγοντες οπως απο νεοφερμενο ψαρι απο στρες που προκαλει ο μεγαλος αριθμος ψαριων κακες συνθηκες νερου κακη βιολογια στα φιλτρα απο κακο στρωσιμο κτλ κτλ......ψαξε τι φταιει στο ενυδρειο σου γιατι κατι μου λεει οτι εισαι λιγο βιαστικος......περαστικα σου τα εχουμε περασει ολοι αυτα.....παντα φιλικα εννοειται....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-05-06, 09:37
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Unhappy

Καλημέρες/καλησπέρες!

Τελικά για το ick χρησιμοποίησα το φάρμακο Exit με θεαματικά αποτελέσματα πιστεύω. Ολα τα ψαράκια δείχνα καλά, χωρίς περίεργη συμπεριφορά και λευκά στίγματα, μέχρι χθες. Και λέω μέχρι χθες γιατί κατά το απογευματάκι που γύρισα από την δουλειά είδα ότι το θηλυκό Ramirezi ήταν υποτονικό, δεν έτρωγε και συνέχεια "λαχάνιαζε". Φρίκαρα! Είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με το καρχαριακί και το ξιφοφόρο που είχαν πεθάνει πριν από μια βδομάδα. Εκανα μετρήσεις και ήταν όλα τέλεια. Καλού κακού έκανα μια αλλαγή νερού (30%) έσβησα τα φώτα μα όπως φάνηκε ήταν πλέον αργά...σημερα το βρήκα νεκρό...
Πάνω που είχα πει πως είμαι σε καλό δρόμο...άντε πάλι από την αρχή. Τι μπορεί να είναι τελικά αυτή η ασθένεια? Καμιά ιδέα? Οποια και αν είναι αυτή? Μπορώ να κάνω κάτι προληπτικά πριν μου αρρωστήσει και άλλο ψαράκι και πεθάνει? (εννοώ από άποψη ΄φαρμακευτικής αγωγής γιατί αμμωνίες,νιτρικά, pH κλπ είναι τέλεια)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-05-06, 10:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το esha exit ειναι οντως πολυ καλο στην αντιμετωπιση του ick, χωρις αυτο να σημαινει οτι το αλατι και το ανεβασμα θερμοκρασιας δεν εχει εξισου καλα αποτελεσματα.
Το τι μπορει να εχει το (τα) ψαρια σου δεν μπορει να το πει κανεις με βεβαιότητα, ποσο μάλλον να συστησει φάρμακο.

Παρολα αυτά, τα ψαρια μετα απο ick ειναι καταπονημενα και δεν ειναι σπανιο να εμφανιζουν διαφορες δευτερογενεις παθησεις. Μην ξεχναμε οτι το ick ουσιαστικα δημιουργει πολλες μικρες πληγές στο σωμα των ψαριων.

Το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι συχνοτερες αλλαγες νερού ωστε να αραιώνει ο οποιος παθογενης παράγοντας.
Επιπλεον ισως αν προσθετες και 1 γρ αλατι/λιτρο για τις επομενες 10 μερες να βοηθουσε..
Αναλυτικα, βαζεις 1 γρ/λιτρο και συμπληρωνεις αλατι αναλογα με την ποσοτητα της αλλαγης νερου όποτε κανεις.
Μετα τις 10 μερες με διαδοχικες αλλαγες απομακρυνεις το αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-05-06, 12:13
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ netblues! Αυτό σκεφτόμουν και γω. Αλήθεια, με καποιο ψάξιμο εδω μέσα βρήκα για κάποιο φάρμακο general cure. Αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-05-06, 12:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το να ριξεις ετσι γενικως general cure μαλλον περισσοτερα προβληματα θα σου δημιουργησει παρα θα σου λυσει.
Ακομα και το αλατακι το χορηγουμε με ομοιοπαθητικη διαθεση....
Και σιγουρα λιγο αλατι ειναι προτιμοτερο απο general cure τη στιγμη που γενικα δεν συμβαινει κατι πολυ κακό.
Γενικα φαρμακα τυπου general cure ειναι προτιμοτερο να χορηγουνται εντος ενυδρειου- νοσοκομειου και οχι γενικως...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-05-06, 16:57
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Πάει και το Ramirezi... Και σαν να μην έφτανε αυτό...έλειψα για δυο μέρες και δεν υπήρχε ούτε ίχνος από τον αρσενικό ξιφοφόρο (αυτόν που είχα προσφατα αγοράσει σε αντκατάσταση του σχωρεμένου)....όταν λέμε άφαντος εννοούμε ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΦΑΝΤΟΣ!!! Δεν υπήρχε ούτε μέσα στο ενυδρείο ούτε στα πέρυξ! Τι έγινε? Διακτινίστηκε? Τον έφαγαν τα apistogramma? Τα νέον μήπως?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-05-06, 20:32
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ramirezi με ξιφοφόρο??? πολύ κακός συνδιασμός ψαριών νομίζω... άλλο νερό ο ένας άλλο ο άλλος. τι ph-KH-GH έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-05-06, 14:09
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλησπέρες, άργησα να απαντήσω λόγω δουλειάς. Λοιπόν, το pH είναι 7-7,5 σκληρότητες ΚΗ/GH δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά ξέρω πως είναι μέσα στα κανονικά επίπεδα,σύμφωνα με το test (sticks).
Η ταλαιπωρία για το ενυδρείο μου συνεχίζεται...από χθες βράδυ παρατήρησα ότι και το αρσενικό apistogramma cacotuοides παρουσιάζει ίδια συμπτώματα με όσα ψαράκια έχουν πεθάνει (δύσπνοια, ατονία, μαζεμένα πτερύγια, κρύβεται κλπ). Επιπλέον παρατήρησα ότι για καμια ώρα, στο πτερύγιο που βρίσκεται στο κάτω μέρος της κοιλιάς και κοντά στην ουρά, κρεμόταν μια πολύ λεπτή κλωστίτσα σαν από ιστό αράχνης, λευκή. Μετά είχε φύγει. Βοηθάει αυτό σε διάγνωση ασθένειας? Σας θυμίζει μήπως κάτι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxgr : 22-05-06 στις 10:37
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-05-06, 10:36
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Τα άσχημα νέα συνεχίζονται και η απογοήτευση μου μεγαλώνει...Το apistogramma cacatuοides πέθανε όπως επίσης μετά μια μέρα και ένας κλόουν. Τα συμπτώματα τα ίδια : γρήγορες αναπνοές, κρύψιμο και απομόνωση, άρνηση για φαγητό. Κανένα άλλο! Ούτε σημάδια, πληγές, ξύσιμο κλπ κλπ
Ολες οι τιμές είναι φυσιολογικές (αμμωνία, ΡΗ, νιτρικά κλπ). Ρε παιδία τι φταίει? Τι μπορώ να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
clown loach johnny98130 Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-06-06 21:54
Εξαφάνιση Clown ... unreg Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 27-05-05 19:04
Περί clown Gandalf72 Γλυκό νερό - Γενικά 6 22-02-05 15:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10981 seconds with 15 queries