Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-12, 21:19
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Γέννα Κόκατιλ

Καλησπέρα!
Στις 25 του προηγούμενου μήνα γέννησαν τα κοκατιλ μου που ειναι περίπου 3 χρονών 4μικρα μετα απο μερικές αποτυχημένες γέννες.
Μέχρι τώρα όλα καλά!
Οι γονεις ταίζουν κανονικά τα μικρά (φαντάζομαι, ακούω συνεχεια τιτιβίσματα), ενώ απο φαγητό έχουν τα αρκετα μπολάκια με σποράκια, αυγοτροφή(καλής ποιότητας με μέλι),σουπιοκόκαλο, ενω προσθέτω βιταμίνη καθε μέρα στο νερό τους.
Η φωτογραφία που ανέβασα είναι χθεσινή.
Αυτό που με ανυσηχεί είναι οτι τόσες μέρες τα μωρά και οι γονείς κατουράνε μέσα στην φωλιά, δεν είναι πιθανόν να κολλήσουν κάποια αρρώστια?
Φοβάμαι να βάλω το χέρι μου μήπως φοβηθούν και τα παρατήσουν..
Όποιες συμβουλές ευπρόσδεκτες!
Σας ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00048.jpg
Εμφανίσεις:  941
Μέγεθος:  47,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-12, 22:10
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Είχα παλιότερα βγάλει τρεις γέννες καναρίνια, μέσα στην ίδια περίοδο, από ένα ζευγάρι, στο ίδιο κλουβί. Δεν θυμάμαι ακριβώς χρονική διάρκεια, αλλά πρέπει να ήταν από τον Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούνιο. 4-5 μήνες δηλαδή. Όλο αυτό τον καιρό δεν πείραξα τίποτα από την φωλιά ή το κλουβί (εκτός από τακτικό καθάρισμα του πάτου και των δοχείων φαγητού και νερού). Πρόβλημα αντιμετώπισα μόνο με τις κόκκινες ψείρες που εμφανίστηκαν έντονα μαζί με τις ζέστες και χρειάστηκε να ψεκάσω.
Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα από τις κοτσυλιές των πουλιών σου, αλλά περίμενε να σου πει και κάποιος που ξέρει από κοκατίλ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-12, 22:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να σου ζησουν τα μικρα σου. αν τα κοκατιλ σου τρωνε σφιχτα βρασμενο αυγο...τοτε αντικατεστησε την αυγοτροφη που δινεις με αυτο. δε γινοντια συγκρισεις..απειρως καλυτερο το αυγο απο πολλες αποψεις. αν οχι συνεχισε ετσι..
μην ανησυχεις με τις κουτσουλιες...αν δεις αργοτερα οτι μαζευονται παρα πολλες..μπορεις να ριξεις λιγο πριονιδι ακομη στη φωλια (υποθετω οτι ειχες λιγο πριονιδι πριν αποθεσουν τα αυγα τους).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-12, 22:19
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Το ξέρω οτι το αυγό δεν συγκρίνεται αλλα δεν το ακουμπάνε καθόλου όσες φορές και να τους έχω βάλει!
Πριονίδι τους είχα βάλει απο πριν ζευγαρώσουν και είχα ψεκάσει και όλο το κλουβι και την φωλιά τότε με ένα σπρέι για ακάρεα.
Να ρίξω δηλαδη και άλλο πριονίδι απο πάνω απο τις κουτσουλιές?
Πάντως αν δείτε την φωτό μου φαίνετε οτι έχουν μαζέψει τις κουτσουλιές στις άκρες της φωλιάς βουναλάκια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-12, 22:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως το ειπες...τις μαζευουν στις ακρες.. εγω ροκανιδι ριχνω μονο αν δω οτι ειναι ανυποφορα πολλες οι κουτσουλιες. αν εχουν μαζευτει τοσες πολλες...ριξε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-12, 23:10
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

παιδια να κανω κι εγω μια ασχετη-σχετικη ερωτηση;

εχω ενα ζευγαρακι budgies εδω και ενα χρονο (το αρσενικο,περιπου 2 χρονια) και θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα:

1) αναφερατε πιο πανω το ροκανιδι.μπορω να βαζω το κοινο ροκανιδι(που βαζω και στα κουνελακια)στην βαση του κλουβιου;μεχρι τωρα ειχα μονο εφημεριδα.

2) θα ηθελα να τα κανω να ζυγαρωσουν.υπαρχει καποια διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω;
περυσι την ανοιξη τους ειχα βαλει φωλια,αλλα ουτε που την ακουμπησαν!ασε που τωρα φαινεται να τα "βρηκαν".να τους την ξαναβαλω;

δεν εχω ψαχτει πολυ,παρα μονο τα της διατρφης τους και τα εχω "εκπαιδευσει" (το αρσενικο βασικα.) και τα βγαζω εξω,καθονται στο χερι μου κλπ.


ΥΓ:με συγχωρει ο φιλος που ανοιξε το θεμα με τα cocatiel.ελπιζω να μην το επισκιαζω.αν υπαρχει προβλημα,ανοιγω καινουριο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων

1) αναφερατε πιο πανω το ροκανιδι.μπορω να βαζω το κοινο ροκανιδι(που βαζω και στα κουνελακια)στην βαση του κλουβιου;μεχρι τωρα ειχα μονο εφημεριδα.
οποιοδηποτε απορροφητικο υλικο που δεν περιεχει κατι τοξικο ειναι καταλληλο.
εγω χρησιμοποιω αμμο για γατες (χωρις αρωματικα προσθετα). ακομη και σε κλουβες που δεν εχω σχαρα...και τα πουλια ερχονται σε αμεση επαφη με αυτο..δεν υπαρχει κανενα προβλημα. ειναι εντελως φυσικο προιον.
αντιθετα οι εφημεριδες που βαζουμε σχεδον ολοι...αν δεν υπαρχει σχαρα στο κλουβι και τα πουλια ερχονται σε επαφη....κανει κακο. επισης θελουν πιο συχνα αλλαγη.

2) θα ηθελα να τα κανω να ζυγαρωσουν.υπαρχει καποια διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω;
περυσι την ανοιξη τους ειχα βαλει φωλια,αλλα ουτε που την ακουμπησαν!ασε που τωρα φαινεται να τα "βρηκαν".να τους την ξαναβαλω;
τα πουλια νιωθουν οτι ερχεται η αναπραγωγικη περιοδος απο την αυξηση της θερμοκρασιας...την αυξηση της διαρκειας της μερας και την πλουσια τροφη που βρισκουν.
διατροφικη προετοιμασια χρειαζονται. ενα καλο μειγμα σπορων, σφιχτα βρασμενο αυγο...σουπιοκοκκαλο...φρεσκα φρουτα και λαχανικα...και τα πουλακια θα το πιασουν το νοημα. τα δικα μου τους δινω και καποιο πολυβιταμινουχο σκευασμα (να εχει μεγαλη συγκεντρωση σε βιταμινη Ε) για την αναπαραγωγη για να τους δωσω μια ωθηση.
εσυ αυτα κανεις και απο εκει και περα ειναι θεμα των πουλιων.
το μονο πραγμα επιπλεον που μπορεις να κανεις...ειναι να κρατας το φαναρι.
δεν εχω ψαχτει πολυ,παρα μονο τα της διατρφης τους και τα εχω "εκπαιδευσει" (το αρσενικο βασικα.) και τα βγαζω εξω,καθονται στο χερι μου κλπ.


ΥΓ:με συγχωρει ο φιλος που ανοιξε το θεμα με τα cocatiel.ελπιζω να μην το επισκιαζω.αν υπαρχει προβλημα,ανοιγω καινουριο.
αν συνεχιζουν παραλληλα και τα 2 θεματα και υπαρξει μπερδεμα θα τα χωρισω μην ανησυχεις..

υ.γ. σε καποιο εξειδικευμενο για πουλια φορουμ φυσικα θα βρειτε απιστευτες λεπτομερειες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-12, 23:25
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Κανένα πρόβλημα φίλε μου!
Να μας λυθούν οι όποιες απορίες έχουμε θέλουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-12, 23:34
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

φιλε μου panos-alex/polis,σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου!!
να'σαι καλα!
απο αυριο θα βρασω κανενα αυγουλακι,θα βαλω και κανενα φρουτακι και λεω να μην ξανακουνησω το κλουβι απο την θεση του (πραγμα που κανω καθημερινα για να τα βγαλω εξω) και θα δουμε!
ελπιζω να γινει τιποτα!!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα πρόβλημα φίλε μου!
Να μας λυθούν οι όποιες απορίες έχουμε θέλουμε!

να΄σαι καλα φιλε μου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-12, 00:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
απο αυριο θα βρασω κανενα αυγουλακι,θα βαλω και κανενα φρουτακι και λεω να μην ξανακουνησω το κλουβι απο την θεση του (πραγμα που κανω καθημερινα για να τα βγαλω εξω) και θα δουμε!
ελπιζω να γινει τιποτα!!
αν δε φανε το αυγο..τοτε μονο κατεφευγουμε σε αυγοτροφη. και προτιμοτερο να κανεις μια απο τις πολυαριθμες σπιτικες συνταγες που βρισκεις στο νετ και ειναι πολυ πιο υγιεινες...παρα να καταφυγεις σε εμπορικες.
το αυγο το βαζεις με το τσοφλι...το τοποθετεις το πρωι και το βγαζεις το απογευμα.. δεν κανει να μεινει πολλες ωρες εκτεθειμενο. το ιδιο και τα φρουτα.
τα δικα μου μπατζι δεν αγγιζουν το μηλο ενω τα lovebirds το τσακιζουν. ειναι και θεμα πουλιων. γενικοτερα περισσοτερες πρασιναδες παρα περισσοτερα φρουτα.

εννοειται πως βρισκεις ενα καταλληλο μερος για το κλουβι τους και οσο ειναι σε αναπαραγωγικη φαση δε τα μετακινεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-04-12, 09:19
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά.
Είχα παλιότερα ένα ζευγάρι μπάντζι και μου είχαν τσακίσει τα νεύρα με τις τσιρίδες τους. Ένα πρωινό δεν είχα καταφέρει να σηκωθώ ήρεμος. Σκέπαζα το κλουβί για να μην βλέπουν φως, αλλά αυτά τα άτιμα ξεκίναγαν με την ανατολή!!!! Τελικά τα πήγα πάλι πίσω στο πετ-σοπ, για να μην τα βάλω στον... φούρνο
Εσείς πως τα αντέχετε;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-04-12, 09:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οταν αποφασισεις να παρεις ενα ζωντανο....θα κανεις και εσυ και αυτο καποιους συμβιβασμους. και μαλιστα εμεις οι ανθρωποι πρεπει να κανουμε τους περισσοτερους..ασχετα αν συμβαινει το αντιθετο.
οποιος δε θελει τσιριδες...απλα δε παιρνει πουλια που τσιριζουν.
αν τα θελεις πραγματικα αντεχεις και τις τσιριδες τους και τη βρωμια τους και τα ολα τους.

γιαυτο λεμε τοσο για τα ψαρια οσο και για τα πουλια...αλλα και για καθε κατοικιδιο..οτι πρωτα ενημερωνομστε για τις αναγκες και τις ιδιαιτεροτητες τους και μετα προβαινουμε στην αποκτηση τους. ακριβως για να αποφυγουμε ταλαιπωριες οπως οι δικες σου και των πουλιων σου.

ουτε εσυ ηταν καλα που ξυπνουσες...ουτε αυτα που ηταν σκεπασμενα ενω η μερα τους ειχε ξεκινησει...ουτε που μπηκαν στη διαδικασια να ερθουν σπιτι σου και μετα ξανα πισω.
εμαθες με τον δυσκολο τροπο οτι δεν εισαι καταλληλος για να φιλοξενησεις μπατζι...αυτο δεν ειναι κακο. κακο ειναι απλα που δε το γνωριζες πριν. προφανως αλλα κατοικιδια θα σου "ταιριαζουν" περισσοτερο.

δεν "σου τη λεω"...απλα τα γραφω αυτα αλλη μια φορα...για να αποφυγουν καποιοι τετοιες διαδικασιες.
δυστυχως οι παπαγαλοι λογω ομορφιας, ικανοτητας ομιλιας, κολπων κ.τ.λ. ειναι απο τα πουλια που το εχουν πληρωσει πολυ ακριβα το τιμημα. καποιοι νομιζουν οτι θα παρουν κατι κουρδιστο...που κατα τη διαθεση τους θα μιλαει..θα κανει κωλοτουμπες...θα ειναι ομορφο...αλλα μολις το βαριουνται θα το αφηνουν στο συρταρι...

υ.γ. μου εδωσες μια ιδεα... http://www.aquatek.gr/vb/showthread....779#post662779
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-12, 12:40
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Οι παπαγάλοι ήταν κόλλημα της γυναίκας μου. Εγώ ποτέ δεν τους ήθελα και δεν ασχολήθηκα μαζί τους, ίσως γι΄αυτό μου έσπαγαν τα νεύρα.

Την ίδια περίοδο είχα 2 ζευγάρια καναρίνια. Από το ένα πήρα τρείς επιτυχημένες γέννες, με πολύ φροντίδα, καθαριότητα, παρατήρηση, διάβασμα και συζητήσεις με άλλους γνώστες. Ποτέ δεν με κούρασαν, παρόλο που αυτό ήταν υπερβολικό για το χώρο μου (είχα δεσμεύσει μια κρεβατοκάμαρα για τα πουλιά αυτά), αντιθέτως με αντάμειψαν ηθικά και ψυχολογικά και με το παραπάνω. Σαφώς και τα αγαπούσα, σαφώς και τα φρόντιζα και μάθαινα για τις ανάγκες τους και τις απαιτήσεις. Και σαφώς επέλεξα εγώ να τα αναπαράγω, γιατί είναι διαφορετικό να έχεις ένα αρσενικό και διαφορετικό να έχεις ζευγάρι (ή ζευγάρια) για αναπαραγωγή.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-12, 13:20
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δε φανε το αυγο..τοτε μονο κατεφευγουμε σε αυγοτροφη. και προτιμοτερο να κανεις μια απο τις πολυαριθμες σπιτικες συνταγες που βρισκεις στο νετ και ειναι πολυ πιο υγιεινες...παρα να καταφυγεις σε εμπορικες.
το αυγο το βαζεις με το τσοφλι...το τοποθετεις το πρωι και το βγαζεις το απογευμα.. δεν κανει να μεινει πολλες ωρες εκτεθειμενο. το ιδιο και τα φρουτα.
τα δικα μου μπατζι δεν αγγιζουν το μηλο ενω τα lovebirds το τσακιζουν. ειναι και θεμα πουλιων. γενικοτερα περισσοτερες πρασιναδες παρα περισσοτερα φρουτα.

εννοειται πως βρισκεις ενα καταλληλο μερος για το κλουβι τους και οσο ειναι σε αναπαραγωγικη φαση δε τα μετακινεις.
τους εχω ξαναβαλει και αλλες φορες αυγο και το τσακισαν!
τους εβαλα και σημερα και το ξανατσακισαν!!

σ'ευχαριστω φιλε πανο για τις πληροφοριες σου!!

θα γραψω νεα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-04-12, 13:25
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

να σου ζήσουν τα μικρα φίλε μου μην ανησιχεις δεν κολάνε τιποτα τα πουλακια απο τις ακαθαισίες( οταν φτερουγισουν και βγουν εξώ απο την φωλια οταν αρχησουν να τρωνε μονα τους θα τα βάλεις σε ενα αλλο κλουβακι και τοτε να καθαρίσεις την φωλια) εαν επιθυμεις 2η γεννα απλα να εισαι σίγουροσ οτι τρωνε μονα τους οταν το κάνεις...εαν πίασουνε ζεστες υπαρχει ενα ενδεχομενο να πιασουνε ψειρες δεν ξερω τι φωλια εχεις με νημα ή ψαθηνη..(μην ανησηχεις δεν κολανε σε μασ )ψεκασετα πιαστα κυριως κατω απο τισ φτερουγες στν "μασχαλη" τουσ γονεις και τα μικρα αν ειναι στην φωλια γυρω γυρω(όχι πανω τους)......οτι αλλο θεσ ρώταμε κάθως ειμαι φαν του αθληματος περιστερια(βουτεσ) και καναρινια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-04-12, 22:42
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Τα έχω σε ξύλινη φωλιά για κόκατιλ και μέσα είχα βάλει πριονίδι απο όταν ζευγαρώνανε οι γονείς, και είχα ψεκάσει με ένα βιολογικό σπρέι για ακάρεα τότε πριν 1,5μήνα.
Βασικά έχω σκοπό να τα πάρω τα μικρά με το καλό όταν την βγάλουνε γύρω στον 1,5 μήνα να τα ταίζω με κρέμα να τα ημερέψω (το έχω ξανακάνει).
Για την κοκκίδωση βασικά είναι αυτό που με απασχολεί, μου είπε ο petshopas να βάλω μια σκόνη αλλα όταν κλείσουν 1 μήνα ζωής. Ποιά η γνώμη σας?
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-04-12, 22:50
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

οπου ακους για πετσοπαδες,κρατα και μικρο καλαθι!

σοβαρα παντως,δεν ξερω να σου απαντησω!μπορει και να εχει δικιο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-04-12, 21:05
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Γνωρίζει κάποιος στις πόσες μέρες να πάρω τα μωρά απο τους γονείς?
Κάπου είχα διαβάσει 35-40μέρες?
Ποιό πρίν θα έχουν πρόβλημα αν έχουν βγάλει το πτέρωμα τους?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-04-12, 08:27
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή SOS

Καλημέρα!
Απο χθές οι γονείς δεν έδιναν σημασία στα μικρά όλη μέρα και δεν άκουσα τιτιβίσματα ούτε κοιμήθηκαν στην φωλιά όπως κάθε βράδυ μαζί.
Λέτε να τα παραίτησαν?
Πήγα και πήρα τροφή σε σκόνη για νεοσούς και δοκόμασα να τους δώσω αλλα με φοβούνται και δεν ανοίγουν το στόμα τους..
Άν γνωρίζει κάποιος ας μου πεί!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-04-12, 10:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καποια στιγμη που δεν εχουν αναγκη απο ζεστη οι γονεις αρχιζουν και κοιμουνται εξω...αυτο ειναι φυσιολογικο.
το αν τα παρατησαν ειναι αλλο θεμα και θα το καταλαβεις απο τον προλοβο τους που θα τον βλεπεις αδειο. αν κατι τετοιο συμβαινει....τοτε θα πρεπει να τα αναλαβεις εσυ.....
ειναι ταισμενα τα πουλακια η οχι??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-04-12, 13:57
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάνω για τις απαντήσεις!
Δεν μπορώ να κατλάβω αν είναι γεμάτος ή άδειος ο πρόλοβος επειδή έχουν φούλ πτέρωμα!
Αυτά πάντως σίγουρα δεν έχουν φάει απο χθές το απογευμα και κάθε φορά που τους δίνω με σύριγγα δεν ανοίγουν το στόμα τους μάλλον απο φόβο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γέννα crywolf Malawi 8 16-12-10 18:38
Γέννα stelios_ant Ζωοτόκα 6 06-06-10 15:55
Γέννα :-) lion Γατόψαρα Ν. Αμερικής 96 04-12-09 23:55
1η γέννα... sidirchris Ζωοτόκα 12 03-07-08 10:06
γέννα STAYROS18 Malawi 3 24-09-07 21:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07406 seconds with 16 queries