Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-12-11, 16:44   #1
Ενυδρείο(;) 20 λίτρων
aquafan
Junior Member
Εγγραφή: 28-11-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aquafan Ο χρήστης aquafan δεν είναι συνδεδεμένος 11-12-11, 16:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Για σας. Είμαι και εγώ ένας νέος στην παρέα και στον χώρο.
Αγόρασα ένα πολύ μικρό ενυδρείο 20 λίτρων (φωτό). Έχω μέσα 2 ημιτροπικά χρυσόψαρα, μικρού μεγέθους το ένα (χρυσό) και λίγο μεγαλύτερο το άλλο (ασημένιο). Έχω το ενυδρείο 3 βδομάδες. Στην αρχή είχα το ημιτροπικό μικρό με ένα άλλο κανονικό χρυσόψαρο, αλλά στο τέλος της πρώτης βδομάδας το κανονικό χρυσόψαρο έπαθε ικ (ick) και παρότι ξεπέρασε την ασθένεια ρίχνοντας χοντρό αλάτι στο ενυδρείο μετά από 10 μέρες τα τίναξε.(Τις τελευταίες μέρες έτρωγε πολύ λίγο. Τα έτρωγε όλα το μικρό). Το μικρό άντεξε αλλαγή σε καινούργιο ενυδρείο (τα έβαλα κατευθείαν από τη σακούλα στο ενυδρείο σε νερό βρύσης χωρίς προσαρμογή ο εγκληματίας). Ο εξοπλισμός είναι: ενυδρείο 20 λιτρων (με λάμπα φθορίου) της HAILEA, φίλτρο HAILEA HL BT-200 το οποίο έχει σπόγγο της μάνας του με χώρο για βιολογικό υλικό ή άλλο, πλαστικό φυτό, θερμόμετρο, διακόσμηση με λευκή πέτρα, και χαλίκι μέτριο προς λεπτό. Στο φίλτρο είχε άνθρακα ο οποίος πετάχτηκε πρόσφατα και στην θέση του μπήκε βιολογικό υλικό (κάτι σαν κροκέτες σκύλων). Τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά, αλλά έχω μερικές ερωτήσεις.
1) Πόσο να ταίσω. 3 φιλαράκια την ημέρα 1 φορά το κάθε ψάρι, αρκεί;
2) Έχω Flakes της Tropical και spirulina Flakes της ίδιας. Τα ταίζω εν αλλάξ ανά 2 μέρες. Χρειάζεται κάτι άλλο;
3) Πόσες σταγόνες αντιχλωριακό πρέπει να μπαίνουν σε μια κανάτα μεγάλη (για αλλαγή νερού ανά βδομάδα)
4) Παρατήρησα μια θολούρα σήμερα αλλά δεν έκανα καμία κίνηση γιατί τα ψάρια συμπεριφέρονται ορθά παρόλαυτα. Υποπτεύομαι αρχικό στάδιο bacterial bloom γιαυτό και παρήγγειλα το παρακάτω τεστ της API για να γίνει καμιά μέτρηση αμμωνίας
http://www.ebay.co.uk/itm/API-Freshw...item4ab1aa2854

Είναι σωστές οι μετρήσεις αυτού του τεστ ή τζάμπα το παρήγγειλα;

5) Ίσως έκανα λάθος επιλογή στα ψάρια ως άσχετος. Εσείς σε τόσο μικρό χώρο πόσα και τί θα βάζατε;
6) Υπάρχει κάποιο link στο site για τα είδη γλυκού νερού, σε τι συνθήκες ζουν, με τί παρέες και φωτογραφίες τους;
7) Μπορεί να εμφανιστεί άλγη χωρίς ζωντανά φυτά για να γίνει φωτοσύνθεση παρά μόνο με τα ψάρια και την λάμπα φθορισμού;
Πόσες ώρες το 24ωρο η λάμπα πρέπει να ανάβει;

Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να μην σας κούρασα

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2011-12-11 15.13.05.jpg
Εμφανίσεις:  8805
Μέγεθος:  35,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2011-12-11 15.15.47.jpg
Εμφανίσεις:  4252
Μέγεθος:  52,5 KB  

Εμφανίσεις: 20780
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-11, 17:16
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Τα χρυσοψαρα γινονται πολυ μεγαλα κ δεν κανουν σε αυτο το ενυδρειο, επισης ειναι ψαρια που βρωμιζουν πολυ το νερο.Τροφη να τους ριχνεις τοση ωστε να την τρωνε μεσα σε 2 λεπτα περιπου. Οτι πλαστικο εχεις μεσα να το βγαλεις επειδη βρωμιζει πολυ κ δεν ξερουμε τι υλικο ειναι. Ακομη κ αν ειναι απο pet shop. Φωτισμο 8 με 10 ωρες περιπου.Τι μαρκα ειναι το αντιχλωριο που εχεις; Το φιλτρο σε ποιο σημειο ειχε ανθρακα; Το Api test που παραγγειλες το στελνει Ελλαδα;
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-11, 17:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξεκινα διαβαζοντας τα υπομνηματα στους αρχαριους.
τα λιτρα ειναι πολυ λιγα ακομα και για ενα χρυσοψαρο.
καλα εκανες και πηρες ενα σωστο ενυδρειο με φιλτρο και βιολογικο υλικο απλα στην επιλογη ψαριων εχεις προβλημα και στο οτι ειναι αστρωτο ακομα μαλον η "μισοστρωμενο"
τα τεστ που πηρες ειναι πολυ καλα και θεωρουνται απτα πλεον αξιοπιστα οποτε
στα λιτρα σου εγω θα εβαζα ενα μονομαχο μονο του και ισως και κανενα helena σαλιγκαρι αργοτερα.επισης μπορεις να βαλεις καποιο ευκολο αληθινο φυτο οπως anubia nana που δε χρειαζεται φυτεμα και ειναι "ανθεκτικο".
προς το παρον και μεχρι να παρεις τα τεστ,αυτο που θα εκανα στη θεση σου θα ητανε να δωσω τα ψαρια πισω στο πετσοπ η σε καποιον εδω σε αγγελια,θα συνεχιζα να ριχνω τροφη στο νερο καθημερινα και μολις ερθουνε τα τεστ,κανοντας μετρησεις για να δεις αν οντως εστρωσε θα εβαζα το μονομαχο.
ξεκινα διαβαζωντας τα υπομνηματα εδω στους αρχαριους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-11, 17:22
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

διαβασε τα υπομνηματα!γενικα,κανε φυλλο και φτερο το σαιτ!
λεει ολα οσα ψαχνεις!

και φυσικα δωσε αμεσως τα ψαρια!
δεν κανουν για τα λιτρα σου,ουτε και τωρα που ειναι σχετικα μικρα!

ριξε διαβασμα και οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-11, 17:29
aquafan Ο χρήστης aquafan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ο μονομάχος είναι συμβατός με χρυσόψαρο ή τσιμπιούνται; Σκέφτομαι να κρατήσω το μικρούτσικο χρυσόψαρο και να πάρω και έναν μονομάχο. Το αντιχλωριακό είναι της Tropical το ESKLARIN. Πόσες σταγόνες σε μιά κανάτα περίπου να μπαίνουν; Το ebay στέλνει Ελλάδα αλλά βάζει ακόμη 7 ¤ έξοδα μεταφοράς στην τιμή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-11, 17:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι δεν ειναι συμβατα τα δυο και οχι μονο γιατι θα "τσιμπιουνται" αλλα και για αλλους λογους θερμοκρασια νερου,σκληροτητες κλπ.και δεν μπορεις να κρατησεις ουτε το ενα χρυσοψαρο σε 20 λιτρα.εκτος αν θες να το ταλαιπωρησεις.τοτε παω πασο.σε αυτα τα λιτρα μονο ενας μονομαχος.τιποταλλο, αν θες να εισαι σωστος.
αν δε θες μπορεις να βαλεις και καρχαρια αλλα τοτε δεν υπαρχει λογος να ζητας βοηθεια.αν προκειται να κανεις το δικο σου δηλαδη χωρις να σκεφτεσαι καθολου τα ψαρια που θα βαζεις μεσα καθε φορα.αυτα φιλικα

για το αντιχλωριο κοιτα τις οδηγιες πανω του.δε γραφει δοσολογια?το καλυτερο και οικονομικοτερο (στη δοσολογια του) ειναι το prime της seachem.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-11, 18:27
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Esklarin 10ml/50lit. Ατομα πουλανε στο ebay και απ'οτι διαβασα ο πωλητης δεν στελνει εκτος Ηνωμ. Βασιλειου.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-11, 18:37
aquafan Ο χρήστης aquafan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Esklarin 10ml/50lit. Ατομα πουλανε στο ebay και απ'οτι διαβασα ο πωλητης δεν στελνει εκτος Ηνωμ. Βασιλειου.

Για να είμαστε και εντελώς ακριβείς από εδώ το τεστ και από εδώ μαγνητική βούρτσα.


Θα κρατήσω προς το παρόν τα δυο μικρά ψαράκια, γιατί με αρέσουν τα χρυσόψαρα και βλέπουμε στο μέλλον για μεγαλύτερο ενυδρείο. Για μονομάχο δεν τρελαίνομαι. Προσωπικά μου φαίνεται άσχημος.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-11, 18:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquafan Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα κρατήσω προς το παρόν τα δυο μικρά ψαράκια, γιατί με αρέσουν τα χρυσόψαρα και βλέπουμε στο μέλλον για μεγαλύτερο ενυδρείο.



ζωη σε λογου μας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-12-11, 19:09
aquafan Ο χρήστης aquafan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ζωη σε λογου μας
Μπορεί και να έχεις δίκιο. Αλλά όλα είναι σχετικά. Μην είσαι απόλυτος. Ο αδερφός μου είχε ένα χρυσόψαρο μέσα σε μια γυάλα 4 χρόνια, και μερικές μέρες ξεχνούσε να το ταίσει. Έφυγε οικογενειακώς διακοπές μια βδομάδα και όταν γύρισε το χρυσόψαρο ζούσε και βασίλευε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-12-11, 19:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ειμαι απολυτος φιλε μου.κιεγω μπορω να ζησω σε ενα κελι 60χ60 εκατοστα.το θεμα ειναι πως.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-12-11, 19:20
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquafan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί και να έχεις δίκιο. Αλλά όλα είναι σχετικά. Μην είσαι απόλυτος. Ο αδερφός μου είχε ένα χρυσόψαρο μέσα σε μια γυάλα 4 χρόνια, και μερικές μέρες ξεχνούσε να το ταίσει. Έφυγε οικογενειακώς διακοπές μια βδομάδα και όταν γύρισε το χρυσόψαρο ζούσε και βασίλευε.
χωρις αυτο να σημαινει οτι ζουσε καλα ομως. και εμεις ζουμε σε ενα δωματιο με φαει και νερο καθε 2η-3η μερα αλλα το θεμα ειναι πως ζουμε Καλυτερα θα ητανε να τα δωσετε και να κανετε το ενυδρειο σας κατι ομορφο μου και εσεις θα καμαρωνεται και αυτα θα ζουν καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-12-11, 19:25
aquafan Ο χρήστης aquafan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Για ποιο λόγο ένας πετσοπάς να μην σε λέει από την αρχή ότι δεν κάνουν 2 χρυσόψαρα σε τόσο μικρό ενυδρείο. Αφού ο μονομάχος είναι πιο ακριβώς, βγάζει με αυτόν περισσότερα από τα 3-4 ευρώ που κάνει ένα χρυσόψαρο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-12-11, 19:28
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquafan Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο λόγο ένας πετσοπάς να μην σε λέει από την αρχή ότι δεν κάνουν 2 χρυσόψαρα σε τόσο μικρό ενυδρείοΓιατι δε ξερει που του παν τα τεσσερα! Τουλαχιστον οι περισσοτεροι πετσοπαδες και το μονο που τους νοιαζει ειναι να πουλησουν!. Αφού ο μονομάχος είναι πιο ακριβώς, βγάζει με αυτόν περισσότερα από τα 3-4 ευρώ που κάνει ένα χρυσόψαρο.οι μονομαχοι ειναι συνηθως πιο φθηνοι απο τα χρυσοψαρα [στη δικη μου περιοχη τουλαχιστον]


Ασχετα με το οικονομικο ομως,οι συνχομπιστες εδω για ποιο λογο να σας λενε οτι δεν κανει σε τοσο μικρο αν δεν ισχυει?
Φιλικα

edit: δικα σας λογια: Για σας. Είμαι και εγώ ένας νέος στην παρέα και στον χώρο.
Αγόρασα ένα πολύ μικρό ενυδρείο 20 λίτρων (φωτό).Τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά,
Noμιζεται πως αυτο : http://www.google.gr/imgres?q=huge+g...1t:429,r:2,s:0 χωραει σε 20λ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-12-11, 19:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιατι ο πετσοπας ειναι ασχετος ισως?
διαβασε τα υπομνηματα εδω μεσα στους αρχαριους και αφου τα διαβασεις ελα να μας πεις ποσα απο αυτα που διαβασες στα ειπε ο πετσοπας στην αρχη?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-12-11, 19:31
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι ο πετσοπας ειναι ασχετος ισως?
διαβασε τα υπομνηματα εδω μεσα στους αρχαριους και αφου τα διαβασεις ελα να μας πεις ποσα απο αυτα που διαβασες στα ειπε ο πετσοπας στην αρχη?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-12-11, 19:31
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquafan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί και να έχεις δίκιο. Αλλά όλα είναι σχετικά. Μην είσαι απόλυτος. Ο αδερφός μου είχε ένα χρυσόψαρο μέσα σε μια γυάλα 4 χρόνια, και μερικές μέρες ξεχνούσε να το ταίσει. Έφυγε οικογενειακώς διακοπές μια βδομάδα και όταν γύρισε το χρυσόψαρο ζούσε και βασίλευε.
βασικα,τσαμπα κουραζομαστε να σου απαντησουμε αν ειναι να κανεις το δικο σου!

αυτο στην γυαλα που λες,επαθε απο πολυ νωρις νανισμο!ασε την αμμωνια και την γενικοτερη μποχα και του να κολυμπαει συνεχεια μεσα στα σκατα του!

αν δεν σ'αρεσει ο μονομαχος,βαλε σαλιγκαρακια.
αν οχι και αυτα,βαλε καμια γαριδουλα.
αν οχι και αυτη,βαλε κανενα φυτο.
αν ουτε και αυτο,αδιασε το ενυδρειο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-12-11, 19:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα,τσαμπα κουραζομαστε να σου απαντησουμε αν ειναι να κανεις το δικο σου!

αυτο στην γυαλα που λες,επαθε απο πολυ νωρις νανισμο!ασε την αμμωνια και την γενικοτερη μποχα και του να κολυμπαει συνεχεια μεσα στα σκατα του!

αν δεν σ'αρεσει ο μονομαχος,βαλε σαλιγκαρακια.
αν οχι και αυτα,βαλε καμια γαριδουλα.
αν οχι και αυτη,βαλε κανενα φυτο.
αν ουτε και αυτο,αδιασε το ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-12-11, 19:43
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

για να καταλαβεις:

εγω εχω δυο χρυσοψαρα σε 65 καθαρα λιτρα και ψαχνω χωρο για να εγκαταστησω οσο μεγαλυτερο ενυδρειο γινεται στον (πολυ) περιορισμενο μου χωρο!

και φυσικα,εχω ενημερωθει,οτι δεν υπαρχει προβλημα να μεινουν σ'αυτο για ενα-εναμιση χρονο (μεχρι να μεγαλωσουν αρκετα)!!
παρ'ολα αυτα ψαχνω ηδη χρηματα και τροπους εγκαταστασης!

και το σημαντικοτερο:
εχω fancy (καρα-fancy θα ελεγα-black moor)χρυσοψαρα!
μεγαλωνουν κατα μεσο ορο 15-20 εκ!
μεγεθος της "πλακας" δηλ,σε συγκριση με τα υπολοιπα του ειδους!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-12-11, 19:53
aquafan Ο χρήστης aquafan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Και τα δικά μου fancy πρέπει να είναι. Είναι με διπλή ουρίτσα πίσω. Δείχνουν πάντως εντάξει τώρα στο ενυδρείο. Κάνουν τις βολτούλες τους, βόσκουν χαμηλά, παν μαζι παρέα, κάνουν βόλτες γύρω από το φυτό, πέρνουν πετρούλες και τις αφήνουν, συμπεριφέρονται οκ.
Πιστεύω ότι αυτήν την στιγμή ότι είναι εντάξει. Σίγουρα όμως έχετε δίκιο. Σε καναν χρόνο δεν θα κάνουν σίγουρα για το μικρό αυτό ενυδρείο και τότε θα τα πάω πίσω ή θα πάω στα 100 λίτρα ενυδρείο (αν περισσέψει κανα φράγκο γιατί είμαστε στενά).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-12-11, 19:56
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquafan Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο λόγο ένας πετσοπάς να μην σε λέει από την αρχή ότι δεν κάνουν 2 χρυσόψαρα σε τόσο μικρό ενυδρείο. Αφού ο μονομάχος είναι πιο ακριβώς, βγάζει με αυτόν περισσότερα από τα 3-4 ευρώ που κάνει ένα χρυσόψαρο.
το χρυσοψαρο θα πεθανει γρηγορα και θα χρειαστει να ξαναγορασεις απο τον πετσοπα!αφου δεν θα ξερεις απο τι πηγε!
εσυ ομως εισαι τυχερος και μαθαινεις τωρα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-12-11, 19:57
aquafan Ο χρήστης aquafan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Εν αρχή θα πάρω ένα μικρό φυτό anubia nana που συστήνει ο φίλος kgf12345 μια και δεν χρειάζεται αυτό το φυτό κάτι το ιδιαίτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-12-11, 20:00
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquafan Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα δικά μου fancy πρέπει να είναι. Είναι με διπλή ουρίτσα πίσω. Δείχνουν πάντως εντάξει τώρα στο ενυδρείο. Κάνουν τις βολτούλες τους, βόσκουν χαμηλά, παν μαζι παρέα, κάνουν βόλτες γύρω από το φυτό, πέρνουν πετρούλες και τις αφήνουν, συμπεριφέρονται οκ.
Πιστεύω ότι αυτήν την στιγμή ότι είναι εντάξει. Σίγουρα όμως έχετε δίκιο. Σε καναν χρόνο δεν θα κάνουν σίγουρα για το μικρό αυτό ενυδρείο και τότε θα τα πάω πίσω ή θα πάω στα 100 λίτρα ενυδρείο (αν περισσέψει κανα φράγκο γιατί είμαστε στενά).
δεν καταλαβες!

σε ενα χρονο ειμαι (-δεν ειμαι) καλυμενος εγω με το 65λιτρο!!!
οχι με το 20λιτρο!


τελος παντων,ας πουνε και οι πιο εμπειροι!
εμενα η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να τα δωσεις!

εκτος αν εχεις τρμερη βιολογια για να "σηκωσει" την "βρωμα" τους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-12-11, 20:03
aquafan Ο χρήστης aquafan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
το χρυσοψαρο θα πεθανει γρηγορα και θα χρειαστει να ξαναγορασεις απο τον πετσοπα!αφου δεν θα ξερεις απο τι πηγε!
εσυ ομως εισαι τυχερος και μαθαινεις τωρα!
Ο πετσοπάς με είχε πει ότι αν στρώσει το ενυδρείο (40 ημέρες περίπου) τότε δεν έχουν ανάγκη τα ψαράκια, δεν πρόκειται να ψοφείσουν.
Ενα αρχικό χρυσόψαρο με μονή ουρά που είχα πάρει στην αρχή μεγαλύτερο πολύ από το μικρό funcy, έπαθε ick, και ο πετσοπάς με είχει πει ότι στην αρχή μπορεί να χάσω κανα ψάρι, όπως και έγινε.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-12-11, 20:11
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquafan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πετσοπάς με είχε πει ότι αν στρώσει το ενυδρείο (40 ημέρες περίπου) τότε δεν έχουν ανάγκη τα ψαράκια, δεν πρόκειται να ψοφείσουν.
Ενα αρχικό χρυσόψαρο με μονή ουρά που είχα πάρει στην αρχή μεγαλύτερο πολύ από το μικρό funcy, έπαθε ick, και ο πετσοπάς με είχει πει ότι στην αρχή μπορεί να χάσω κανα ψάρι, όπως και έγινε.
δυστυχως δε μπορω να το αφισω ασχολιαστο. Ειναι τελιως λαθος αυτο που σου ειπε. βεβαια και εχουν αναγκη απο διαφορα, αλλαγες νερου τροφη οξυγονο σωστη θερμοκρασια, και αν κατι απο αυτα δεν ειναι σωστο μπορουν να ψοφισουν οποιαδηποτε στιγμη καθως για παραδειγμα αν δεν αλλαζω νερο μπορει να ανεβει η αμμωνια. Επισης μπορει να εισαχθει καποια ασθενεια στο ενυδρειο και να χρειαστουν θεραπεια. Οποτε ακομα και στε τελειες συνθηκες να τα εχουμε ΠΑΝΤΑ θα εχουν αναγκη και θα μπορουν να ψοφησουν
Υ.Γ. μην ακους.πιστευεις τους πετσοπαδες.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-12-11, 20:14
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquafan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα αρχικό χρυσόψαρο με μονή ουρά που είχα πάρει στην αρχή μεγαλύτερο πολύ από το μικρό funcy, έπαθε ick, και ο πετσοπάς με είχει πει ότι στην αρχή μπορεί να χάσω κανα ψάρι, όπως και έγινε.
Αυτό έχει κάποια λογική;;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-12-11, 20:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εφοσον εμπιστευσαι τυφλα τον πετσοπα δε νομιζω πως μπορει καποιος να σου αλλαξει γνωμη για το τι ειναι το σωστο.συνεχισε να ακους τον πετσοπα που τον ενδιαφερει η τσεπη σου και οχι οποιον δεν εχει κανενα λογο να σου πει ψεματα η να σου δωσει λαθος πληροφοριες.τα υπομνηματα εδω μεσα δε τα εγραψα εγω,τα εγραψαν ανθρωποι με πολλα χρονια εμπειρια στα ενυδρεια και με πολυ διαβασμα και κοπο.
εμπιστεψου τον πετσοπα και καλη συνεχεια. σιγουρα εκεινος θα σε βοηθησει καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-12-11, 20:55
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ρε παιδια θα μου εξηγησει εμενα καποιος ποια ειναι τα "ημιτροπικα" χρυσοψαρα; Ειδα δεν το προσεξε κανεις. Το οτι ενα χρυσοψαρο καταφερε να ζησει 4,5 χρονια σε γυαλα δεν το λες και κατορθωμα. Ειδικα αμα σκεφτεις οτι φτανουνε τα 45 χρονια ζωης. Ειναι σαν να λεμε " Ο αδερφος μου υιοθετησε ενα παιδακι το εκλεισε σε ενα κλουβι να παιζει με τα σκ...τα του και καταφερε να ζησει 8 χρονια... μπραβο. Και να σκεφτεις οτι αυτο ειναι το αισιοδοξο σεναριο. Συγνωμη για το ακραιο παραδειγμα αλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-12-11, 23:48
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquafan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πετσοπάς με είχε πει ότι αν στρώσει το ενυδρείο (40 ημέρες περίπου) τότε δεν έχουν ανάγκη τα ψαράκια, δεν πρόκειται να ψοφείσουν.
Ενα αρχικό χρυσόψαρο με μονή ουρά που είχα πάρει στην αρχή μεγαλύτερο πολύ από το μικρό funcy, έπαθε ick, και ο πετσοπάς με είχει πει ότι στην αρχή μπορεί να χάσω κανα ψάρι, όπως και έγινε.
θα σου ακουστει απιστευτο,αλλα για εισαι βεβαιος οτι εχουν στρωσει τα παντα μεσα σε ενα ενυδρειο και να πεις οτι δυσκολα θα εχεις απωλειες απο αυτον τον τομεα θα πρεπει να περασουν μηνες!

επισης καλο ειναι να ξερεις,οτι το ick ειναι η πιο ευκολη ασθενεια σε ενα ενυδρειο!

και το οτι παιρνουμε μερικα ψαρια και "οτι ζησει",ειναι λογικη πετσοπαδων!


ολα αυτα αδικα στα λεω,αφου οτι και να σου πω,μου πετας τα "ατρανταχτα" επιχηρηματα του πετσοπα!
παντως μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι απο την στιγμη που εισαι τοσο ευχαριστημενος με τον πετσοπα σου,τι σε εκανε να γραφτεις στο φορουμ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο 60 λίτρων tzetzos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-11-11 22:46
ενυδρείο 240 λίτρων Nikos_alex Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 20-05-11 21:18
Νέο ενυδρείο 20 λίτρων tony Αρχάριοι γλυκού νερού 13 27-04-09 12:33
Νέο Ενυδρείο 350 Λίτρων glazar Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 43 16-12-07 00:50
Ενυδρείο 15 λίτρων hotgates Χρυσόψαρα 9 03-08-07 19:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09600 seconds with 16 queries