Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-06-21, 09:10  
Ενυδρειο ΒΟΗΘΕΙΑ
ak3524
Junior Member
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος 02-06-21, 09:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα. Είμαι καινουργιος στο φορουμ. Εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρων περίπου χωρις ψαρια ακομα το φιλτρο εχει στρωσει μαλλον μετα από εναμησι μηνα περιπου ακολουθωντας τις συμβουλες απο το φορουμ σας και με τα τεστ που εχω κανει να ειναι σε νορμαλ τιμες (0 αμμωνια και νιτρωδη και καποια νιτρικα) Είχα μεσα καποια πλαστικα διακοσμητικα τα οποια εχω βγαλει και ενα χαλικι με χρωμα. Το χαλικι το αλλαξα με χαλαζιακη αμμο βγαζοντας το νερο απο το ενυδρειο και τοποθετωντας το σε ενα κουβα μαζι με το φιλτρο στην συνεχεια επλυνα την αμμο και την τοποθετησα στο ενυδρειο και μετα εβαλα ξανα το νερο του ενυδρειου μεσα. Πριν βαλω ψαρια μεσα θα ηθελα να τοποθετησω ενα φυσκο ξυλο και πετρα και πανω τους να δεσω-κολλησω καποια φυτα όπως μος ή ανουμπιες. Οι ερωτησεις μου είναι οι εξης:
1) Με την αλλαγη που εκανα αλλαξε η βιολογια του νερου μου και αν ναι τι πρεπει να κανω απο εδω και περα.
2) αφου βαλω τα φυτα με το ξυλο και την πετρα μπορω να βαλω ψαρια κατευθειαν ή πρεπει να κανω καποια διαδικασια πριν βαλω τα ψαρια.
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
Εμφανίσεις: 6796
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 04-06-21, 19:51
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παρανόηση, νόμιζα πως άλλαξες τύπο χαλικιού, όχι άμμο.

Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς.Βαδίζεις σκεπτόμενα και μεθοδικά. Αναμένουμε την πρόοδο στο στρώσιμο...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-06-21, 10:42
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

**UPDATE**
Μετα την αγορα του νέου φιλτρου και των φυτων ήρθε η ωρα να ξεκινήσω από την αρχή την διαδικασία του στρωσίματος.
Μερα 1η: Τοποθέτηση νέου φίλτρου ξύλου πέτρας φυτών και τροφής + προσθήκη βακτηρίων.
Μέρα 2η: Τεστ αμμωνίας ~0.5 mg/l +λίπασμα φυτών, +τροφή
Μέρα 3η: Τροφή + μέτρηση αμμωνίας ~0.5 mg/l

Παρόλο την προσθήκης της τροφής και του λιπάσματος για τα φυτά η αμμωνία δεν ανεβαίνει αρκετά.. Αυτό συμβαίνει γιατί είχα ήδη κάποια ωφέλιμα βακτήρια στο νερό τα οποία διασπούν την αμμωνία ή κάνω κάτι λάθος ;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-06-21, 11:59
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Είναι απολύτως φυσιολογική η εξέλιξη. Απο τη στιγμή που αφαίρεσες τα υλικά του προηγούμενου φίλτρου, η υπάρχουσα βιολογία περιορίζεται κυρίως στο βυθό και σε ένα αρκετά μικρότερο ποσοστό στο νερό. Δώσε χρόνο στη διαδικασία, αυτή τη φορά θα "καρποφορήσει" πιο γρήγορα και ασφαλώς πιο ορθα. Ενεκα απουσίας του ... κόφτη βακτηρίων ζεόλιθου.

Ποια είναι η θερμοκρασία του ενυδρείου; Ανέβασε την στους 26-27, να επιταχυνθεί ο κύκλος, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Όχι παραπάνω λόγω φυτών, εκεί γύρω στους 26.5 και κάτι είναι μια χαρά. Και όχι πολλές ώρες ο φωτισμός... 6-7 θα σου πρότεινα.

Φαντάζομαι, γέμισες το νέο φίλτρο με siporax; Φόρτωσε όσο χωράει, να χτίσεις δυνατή βιολογία.

Τι φυτά έβαλες; Υγρά λιπάσματα ή ταμπλέτες χρησιμοποιείς; Υπάρχει προοπτική (όχι τώρα, μελλοντικά) κάποιου ευκολου συστήματος diy για παροχή διοξειδίου; Εχεις κάτι τέτοιο στο μυαλό σου; Δεν είναι απαραίτητο (κάθε άλλο) αν περιοριστείς σε εύκολα φυτά. Αλλά σίγουρα θα έδινε boost στα φυτά.

Και κάτι άλλο... Οι πέτρες που έβαλες, τσεκαρες αν είναι ασβεστολιθικές; Αν τελικώς επιλέξεις μονομάχο, θα υπάρχει θέμα με το ph... Έχετε που έχετε υψηλό ph στη Βόρεια Ελλάδα, αν είναι και ασβεστολιθικές οι πέτρες το ενυδρείο θα γίνει Αφρικανικό. Θα πρέπει να επεξεργάζεσαι το νερό. Αν σκοπεύεις να βάλεις γκαπυ δεν υπάρχει πρόβλημα.

ΥΓ τα βακτήρια που ρίχνεις, δε χρειάζονται κατά τη γνώμη μου.

ΥΓ2 Προσοχή στις δοσολογιες των λιπασμάτων. Βρίσκεσαι σε φάση στρωσιματος και πάντα υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν ανισορροπιες. Με φειδώ, δίνοντας έμφαση στον κύκλο του αζώτου.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-06-21, 13:44
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία ειναι στους 25o θα την ανεβασω λιγο. Φωτισμο έχω 6 ωρες. Το φιλτρο το γεμισα μεχρι πάνω με σιποραξ (οσο επαιρνε δηλαδη). Τα φυτα που εβαλα ειναι μια ανουμπια, hygrophila siamensis 53B και limnophila sessiliflora. Μου έιπαν ότι αναπτυσσονται και χωρις διοξειδιο και πηρα ενα λίπασμα της tropica το πρασινο που έχει σε ντισπενσερ. Για την πέτρα η αληθεια δεν εχω ιδεα αν ειναι ασβεστολιθική. Δοσολογια λιπάσματος για τα λιτρα μου είναι ένα πάτημα την εβδομαδα σύμφωνα με τις οδηγίες.

Οποτε συνεχίζω κανονικά να ρίχνω τροφή καθημερινά ;; Η αμμωνία θα ανέβει καθόλου ή θα παραμείνει έτσι ;;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-06-21, 14:08
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αλλαγές νερού κάνεις; Θυμάμαι, είχες γράψει ανά 20 μέρες, αν δεν κάνω λάθος. Πάντα ειναι χρήσιμες για τα ωφέλιμα βακτήρια. Είναι νωρίς ακόμα, αφού επί της ουσίας έκανες restart, να σου πω με ακρίβεια πότε θα ανέβει η αμμωνία. Συνεχίζεις τις μετρήσεις και το τάισμα και κρίνεις αν χρειάζονται προσαρμογές. Κάποιες διαφοροποιήσεις σε ποσότητα τροφής και ίσως μια καλουτσικη αλλαγή νερού (40-50%)

Για το φωτισμό και τα λιπάσματα σε ρώτησα, γιατί καραδοκούν οι αλγες αν είμαστε υπερβολικοί. Είσαι μια χαρά, όπως τα έγραψες. Παρεμπιπτόντως, η σεσιφλορα είναι απο τα αγαπημένα μου φυτά. Πανέμορφο, πολύ ωραία επιλογή.

Για τις πέτρες υπάρχουν τρεις τρόποι, να κάνεις το check up. Ο πιο αξιόπιστος είναι με aquaforte. Αν αφρισουν, σημαίνει πως είναι ασβεστολιθικές. Μερικοί κάνουν με ασετον, δεν τον έχω δοκιμάσει και ως εκ τούτου δεν στον προτείνω με σιγουριά. Υπάρχει και η μέθοδος του τεστ με ξύδι, αλλά δεν είναι ακριβής. Οπότε aquaforte ( με μεγάλη προσοχή εννοείται)... Ρίχνεις λίγο σε στεγνή πέτρα και περιμένεις. Συνήθως είναι άσπρες ή ανοιχτόχρωμες γενικά οι ασβεστολιθικές πέτρες. Χωρίς να είναι απόλυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-06-21, 14:54
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Με το προηγουμενο φιλτρο εκανα ανα 10-15 μερες ενα 20-30% του νερου. Σκοπευω νακ ανω το ιδιο και τωρα. Ναι το διαβασα για το λιπασμα οτι θελει μεγαλη προσοχη θα τηρήσω αυτο που γραφει η συσκευασια ενα πατημα την εβδομαδα (2ml). Και φωτισμο νομιζω ότι επαρκεί ενα 6ωρο την ημέρα. Θα ψαχτω λιγο για αυτο που ειπες για την πέτρα και θα σου πω αν και δεν νομιζω αυτη που έχω εγω ειναι αρκετα σκουροχρωμη.

Επισης μιας και ειναι το αγαπημενο σου φυτο η σεσιφλορα πες μου λιγο να ξερω. εγω εβγαλα απο το γλαστρακι 3-4 ριζες τις φυτεψα σε διαφορα σημεια αυτο τωρα θα αρχισει να απλωνει και να βγαζει ρίζες και σε αλλα σημεια ή απλα θα μεγαλωσει στο σημειο που είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-06-21, 15:16
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σωστά έπραξες. Φυτεύεται σε συστάδες. Δε θα το χαρακτήριζα εύκολο φυτό, λάβε υπόψιν ότι ψηλώνει αρκετά. Χρειάζεται λίπανση οπωσδήποτε και αν θέλεις να δεις και τις κόκκινες κορυφές του (δύσκολο) εκεί είναι απαραίτητο το CO2.
Βγάζει δρομείς, οι οποίοι απλώνονται στο υπόστρωμα. Αυτά σε γενικές γραμμές. Σίγουρα θέλει καλές συνθήκες, δεν είναι βαλισνερια...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-06-21, 16:25
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Oκ σε ευχαριστω πολυ. Συνεχιζω την διαδικασια στρωσιματος και θα σε ενημερωσω τις επομενες μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-06-21, 12:00
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Καλησπερα και παλι αποφασισα να κανω σημερα καποια υγρα τεστ για το ph και το kh απο εναν φιλο μιας και δεν ειχα εγω υγρα τεστ και βασιζομουν στα στικς. Το αποτέλεσμα του ph ~8,5 και το Kh 13-14. Θα χρειαστει να παρω καποιο ph/kh minus για να ρίξω τις τιμές ;;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-06-21, 15:13
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

8.5 ph;;;; . Κάτι έχει πάει στραβά... Μέτρησε και το νερό της βρύσης.
Το βρισκω (σχεδόν) απίθανο, να έχεις τόσο υψηλές τιμές. Εκτός... Αν υπάρχει ασβεστολιθικό υλικό.

Σε προηγούμενο ποστ σου είχα επιστήσει την προσοχή στην πέτρα, μήπως τελικά είναι ασβεστολιθική η άμμος; Πάρε τιμή βρύσης... Να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

Μακριά απο αυτά τα ζουμια τυπου ph minus κτλ. Εκτός απο την -όποια- παροδική δράση τους, να θυμάσαι πως οι απότομες πτώσεις του ph "σοκάρουν" το οικοσύστημα και τους ζωντανούς οργανισμούς πολύ χειρότερα απο το λάθος ph. Σιγουρεψε τις μετρήσεις πρώτα, όπως σου έγραψα και μετά προβαίνεις σε διορθωτικές κινήσεις.

ΥΓ Πως πάει το στρώσιμο; Η αμμωνία πρέπει να "πάτησε κορυφή" και να εμφανίστηκαν νιτρώδη.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-06-21, 21:58
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Θα το τσεκαρω και θα σου πω. Η αμμωνια ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα ακομα τα νιτρώδη μηδενικα και νιτρικα προχθες μετρησα 25 και σημερα 10. Δεν ξερω τι γινεται πραγματικα εχω απογοητευτει πολυ... βαζω καθημερινα μια μικρη ποσοτητα τροφης αλλα διαφορα δεν βλεπω βεβαια εχω προσθεσει και βακτηρια δυο φορες μια την πρωτη μερα που εβαλα το καινουργιο φιλτρο και μια προχθες πολυ μικρη ποσοστητα κοντα στα 2 ml δεν ξερω εαν αυτο παιζει μεγαλο ρολο
-------------------------
Λοιπον... Εκανα μετρηση στο νερο της βρυσης ph = 7-7,5 και λεω κατσε να ξανακανω στο νερο του ενυδρειου μηπως εκανα κανα λαθος ph = 8,5. Είχες δικιο η πετρα ειναι ασβεστολιθικη την εβγαλα και της εριξα λιγο υδροχλωρικο οξυ και αφρισε αμεσως.. Την εχω βγαλει εννοειται.. Τωρα τι κανω;; Χρειαζεται να κανω καποια αλλαγη για να επαναφερω το ph ;; ή θα γινει μονο του;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ak3524 : 12-06-21 στις 21:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-06-21, 00:45
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Με μια πετρούλα ανέβηκε μια μονάδα σχεδόν? Περίεργο... Οι Αφρικανοί για να το φτάσουν σε τέτοιες τιμές στήνουν νταμαρια! Επίσης, νομίζω (μπορεί να μην είναι απόλυτο) πως το ph σας στη Θεσσαλονίκη κυμαίνεται γύρω στο 7.7 - 8.0 max. Δεν το αποκλείω κιόλας, σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο οι παράμετροι μεταβαλλονται σε ρυθμούς πολυβολου...

Δεν υπάρχει λόγος πανικού, κατ αρχήν! Την τσέκαρες πριν βάλεις ζωντανά μέσα, οπότε όλα καλά. Κάνε δύο αλλαγές νερού περίπου στο 1/3 τις επόμενες μέρες και παρακολουθησε με μετρήσεις ανθρακική σκληρότητα και το ph. Σταδιακά η πτώση και μην μπεις στον πειρασμό να πετάξεις χρήματα για μαγικούς ζωμους σαν αυτό που ρώτησες πριν!

Όσον αφορά το στρώσιμο, φυσικά και επηρεάζουν τα βακτήρια που ρίχνεις τις μετρήσεις! Απο την άλλη, δε μπορώ να εξηγήσω το γεγονός πως η αμμωνία παραμένει καθηλωμένη τόσο χαμηλά. Η φυσική εξέλιξη του κύκλου είναι η αμμωνία να αυξάνει, μέχρι να κορυφωθεί περίπου στις πρώτες 10 μέρες. Τότε εμφανίζονται τα πρώτα ανιχνεύσιμα νιτρώδη και ξεκινάει το δεύτερο βασικό στάδιο του κύκλου με αντιστρόφως ανάλογη σχέση αμμωνίας (που μειώνεται) και των νιτρωδών (που αυξάνονται). Κατόπιν, ξεκινάει η αντιστροφή πορείας νιτρωδών και νιτρικών.

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ στρώσιμο - και- με βακτήρια, οπότε δε γνωρίζω να σου πω το χρονοδιάγραμμα αυτής της επιλογής. Εσύ βρίσκεσαι και σε φάση στρωσίματος volume 2...

Μήπως ταΐζεις πολύ λίγο, με αποτέλεσμα τα βακτήρια να μην τρέφονται ικανοποιητικα ώστε να πολλαπλασιαστουν... Περισσότεροι ρύποι =ταχύτερα αναπτυσσομενη βιολογία στο στρώσιμο. Δοκίμασε να αυξήσεις την τροφή.

Συνέχισε με τις μετρήσεις και ενημέρωσε τις επόμενες μέρες. Μόνο μία επισήμανση. Ελπίζω τα υγρά τεστ να μετρούν σωστά.

ΥΓ Μήπως να δοκίμαζες για να μην ταλαιπωρείσαι, την επιλογή του μπολιασματος? Την έζησες την εμπειρία του στρωσίματος με αμμωνία στην πρώτη απόπειρα (ας όψεται ο ζεολιθος αλλιώς θα είχες καθαρίσει). Μπόλι απο ένα υγιές ενυδρείο, μετρήσεις παραμέτρων και εφόσον είναι οκ βάζεις το πρώτο σου ψαράκι. Αυτή είναι η πρόταση μου. Κρίμα να ταλαιπωρείσαι 2 μήνες με το στρώσιμο, έτσι που πηγαίνει...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-06-21, 09:44
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Θα κανω αλλαγες στο νερο και θα μετρησω παλι ph και kh να δω αν θα πεσει. Δεν θα ριξω αλλα βακτηρια αυτες τις μερες και θα αυξησω την τροφη μπας και δω καμια αλλαγη..

Οσο για το μπολι εχω ενα φιλο που εχει ενυδρειο αλλα δεν νομιζω οτι το ενυδρειο του ειναι υγιες διοτι γενικα δεν το φροντιζει ιδιαιτερα εχει μεσα της παναγιας τα ματια απο ψαρια και δεν κανει συχνες αλλαγες στο νερο, οποτε δεν θελω να το ρισκαρω..
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-06-21, 19:08
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Καλησπερα και παλι. Το ενυδρειο μου δεν θελει μαλλον να φιλοξενησει ψαρακια . Μετα απο 10 μερες που εβαλα το καινουργιο φιλτρο και βαζοντας καθημερινα τροφή. Τα σημερινα τεστ μου δειχνουν οτι κατι παει πολυ λαθος. Η αμμωνια ειναι 0!!!!!!! μετα απο 10 μερες και καθημερινα βαζω τροφη. Νιτρωδη 0 και νιτρικα 10. Να παω να παρω φαρμακευτικη αμμωνια να τελειωνω ;;;

Το ph αφου εκανα τις αλλαγες και εβγαλα την πετρα εφτασε την τιμη της βρυσης οποτε ολα καλα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-06-21, 22:46
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αυτό το 0-0-10 στις μετρήσεις μας έχει "ξερανει" απο την αρχή...

Σίγουρα τα υγρά τεστ είναι εντάξει? Ποιας εταιρίας έχεις? Παλιότερα που χρησιμοποιουσα της Sera με είχαν στείλει αδιάβαστο, με μηδενικές μετρήσεις νιτρικών. Και "έτρεχα" να φουλαρω νιτρικά για τα φυτά. Μέχρι που προμηθεύτηκα της Api και πήρα σωστές τιμές με μετρήσιμα νιτρικά. Πολύ πιο αξιόπιστη εταιρία.

Έχεις τσεκάρει ημερομηνία των τεστ? Ανακινεις καλά τα αντιδραστηρια? Γράφω, μήπως... Δε βγάζουν νόημα οι μετρήσεις, εκτός αν είχες κρατήσει τα υλικά του προηγούμενου φίλτρου (πλην του ατιμου ζεολιθου).

Θα σου πρότεινα να βάλεις εδώ μια αγγελία για μπόλι, έχει πολλούς συγχομπιστες απο Θεσσαλονίκη να προσφερθουν να σε βοηθήσουν (υποθέτω). Αν έμενες Αθήνα, "χθες" κιόλας θα είχα δραστηριοποιηθει να σου δώσω.

Αν εσύ κρίνεις να προχωρήσεις με φαρμακευτική αμμωνία, απόλυτα σεβαστό.

Για το ph δεν υπήρχε λόγος προβληματισμου, εφόσον εντόπισες έγκαιρα τον "ένοχο" .

"Σίριαλ κιλερ" του στρωσίματος ο ζεολιθος και το... πρότυπο ευρεσιτεχνιας παλιό φίλτρο που είχες. . Θα είχες ξεμπερδέψει εδώ και πολύ καιρό... Δεν πειράζει, καλύτερα τα εμπόδια να βγαίνουν στην αρχή, όταν διορθώνονται. Οι περισσότεροι αρχάριοι μετρούν πτώματα απο ατυχα ψαράκια, μέχρι να ξεκινήσουν να "μαθαίνουν".

Μην πτοείσαι, όλα θα πάνε καλά όσο έχεις όρεξη να μαθαίνεις και να παρεμβαίνεις...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-06-21, 13:54
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Πφφ πραγματικα ανυπομονω για την ημερα που θα ξυπνησω και θα δω αμμωνια στο ενυδρειο..

Ναι της sera ειναι τα τεστ τα εχω τσεκαρει δεν ειναι ληγμενα.. κανω οτι γραφουν οι οδηγιες..

Θα παω να παρω αυριο αμμωνια και αν δεν δω αποτελεσμα θα προσπαθησω να βρω μπολι.
-------------------------
Επιτελους επειτα απο 10 μερες εχουμε μετρησιμη αμμωνια στο ενυδρειο.
Αγορασα διαλυμμα αμμωνιας απο το φαρμακειο και εριξα περιπου 2ml σημερα συμφωνα με εναν οδηγο που υπαρχει εδω στο φορουμ με τις ποσοτητες της αμμωνιας συμφωνα με τα λιτρα του ενυδρειου. Ελπιζω μετα απο 10 μερες να δω και τα πρωτα μετρησιμα νιτρωδη και μακαρι ολα να πανε καλα επιτελους ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ak3524 : 18-06-21 στις 13:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΒΟΗΘΕΙΑ brown Αρχάριοι γλυκού νερού 26 29-12-15 23:20
Βοηθεια με πρωτο ενυδρειο... SOS!!! Djevan Αρχάριοι γλυκού νερού 9 04-04-14 20:18
Ενυδρειο βοηθεια MIkex24 Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-01-09 21:41
Βοηθεια. (Ηλιος στο ενυδρειο) nondas Αρχάριοι γλυκού νερού 8 07-08-08 21:58
Το ενυδρειο μου. (με την βοηθεια σας nik0s7 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 14-01-08 01:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07505 seconds with 16 queries