Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-06-21, 09:10   #1
Ενυδρειο ΒΟΗΘΕΙΑ
ak3524
Junior Member
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος 02-06-21, 09:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα. Είμαι καινουργιος στο φορουμ. Εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρων περίπου χωρις ψαρια ακομα το φιλτρο εχει στρωσει μαλλον μετα από εναμησι μηνα περιπου ακολουθωντας τις συμβουλες απο το φορουμ σας και με τα τεστ που εχω κανει να ειναι σε νορμαλ τιμες (0 αμμωνια και νιτρωδη και καποια νιτρικα) Είχα μεσα καποια πλαστικα διακοσμητικα τα οποια εχω βγαλει και ενα χαλικι με χρωμα. Το χαλικι το αλλαξα με χαλαζιακη αμμο βγαζοντας το νερο απο το ενυδρειο και τοποθετωντας το σε ενα κουβα μαζι με το φιλτρο στην συνεχεια επλυνα την αμμο και την τοποθετησα στο ενυδρειο και μετα εβαλα ξανα το νερο του ενυδρειου μεσα. Πριν βαλω ψαρια μεσα θα ηθελα να τοποθετησω ενα φυσκο ξυλο και πετρα και πανω τους να δεσω-κολλησω καποια φυτα όπως μος ή ανουμπιες. Οι ερωτησεις μου είναι οι εξης:
1) Με την αλλαγη που εκανα αλλαξε η βιολογια του νερου μου και αν ναι τι πρεπει να κανω απο εδω και περα.
2) αφου βαλω τα φυτα με το ξυλο και την πετρα μπορω να βαλω ψαρια κατευθειαν ή πρεπει να κανω καποια διαδικασια πριν βαλω τα ψαρια.
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
Εμφανίσεις: 6798
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-21, 15:07
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου

Λογικά μετά απο ενάμιση μήνα, αν έχει γίνει σωστά ο κύκλος του αζώτου το ενυδρείο πρέπει να έχει στρώσει. Συνήθως στο μήνα ολοκληρώνεται το στρώσιμο.

Με προβληματίζουν οι μετρήσεις σου... Χρησιμοποιείς υγρά τεστ ή sticks;
Στο τελευταίο στάδιο του κύκλου, οταν έχει στρώσει το φίλτρο, τα νιτρικά πρέπει να έχουν πάρει φωτιά (πάνω απο 20-30, ενδέχεται να εμφανιστούν τιμές μέχρι και 70-80)), όχι λίγα όπως γράφεις (εκτός αν ερμηνευσα λάθος το κάποια που έγραψες). Αν κάνεις τις μετρήσεις με τις ταινίες, θα σε απογοητεύσω αλλά βαδίζεις στα τυφλά. Μόνο τα υγρά τεστ σου προσφέρουν αξιόπιστες μετρήσεις. Είναι απαραίτητα στο ξεκίνημα.

Όταν τα νιτρικά φτάσουν στο κόκκινο (με μηδενικές τιμές αμμωνίας και νιτρωδών) κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού (70-80%) και τότε είσαι έτοιμος.

Πρέπει να είσαι πρώτα καλυμμένος με τις μετρήσεις πριν προχωρήσεις σε ψάρια, για αυτό σε ρώτησα αν μετράς με υγρά τεστ.

Και στο ερώτημα σου, όχι οι αλλαγές νερού κατά τη διαρκεια του στρωσιματος, δεν επηρεάζουν τη βιολογία. Ισα ίσα που την ωφελούν, σε συχνότητα πχ ανα 10 μέρες. ¶λλωστε αυτή είναι η πιο σημαντική ρουτίνα του χόμπι που θα έχεις μπροστά σου. Σε μικρες αλλαγές της τάξεως του 20-30% αναφέρομαι. Πάντα σε συνάρτηση με τις τιμές των νιτρικών που μετράς.

Μπράβο σου που έβγαλες τα ψεύτικα διακοσμητικά. Θα δεις πως με τα φυσικά υλικά και τα φυτακια θα απογειωθεί η εικόνα του ενυδρείου σου.

Δυστυχώς στα 30 λίτρα, είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές σε ψαράκια. Στο αναφέρω προκαταβολικά, ίσως και να το γνωρίζεις ήδη. Η καλύτερη λύση είναι να φιλοξενήσεις ένα μονομάχο και κάνε τη γυάλα ζούγκλα απο φυτά. Μπορείς εναλλακτικά μερικά αρσενικά guppy. Λίγα το τονίζω (2-3 max), με σύμμαχο τις μετρήσεις πάντα. Και γαρίδες (στο τρίμηνο με στρωμένο βυθό) και σαλιγκάρια μπορείς να βάλεις, αν σου αρέσουν. Οτιδήποτε άλλο θα σε φέρει αντιμέτωπο με δυσάρεστες καταστάσεις.

Προσοχή στα ξύλα και τις πέτρες απο τη φύση, μην είναι αιχμηρά, ειδικα τα ξύλα καλό τρίψιμο και βράσιμο πριν τα βυθίσεις. Καλύτερα ρώτα εδώ να σου πουν, να είσαι καλυμμένος. Μερικά υλικα της φύσης δεν κάνουν για τα ενυδρεία μας.

Καλή συνέχεια εύχομαι και όλα να σου πάνε καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-21, 17:54
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η αμμωνια και τα νιτρωδη ειναι μετρημενα με υγρα τεστ ενω τα νιτρικα δυστυχως με στικς διοτι δεν βρηκα διαθεσιμα σε καποιο κοντινο μου καταστημα (θα παραγγειλω ομως). Οι τιμες παντως που μου εδωσαν για τα νιτρικα τα στικς ειναι κοντα στο 25 . Ελπιζω να έχουν παει ολα καλα και να μην εχω καποιο προβλημα. Οσο για τα ψαρια και εγω δεν εχω αποφασισει ακομα αλλα ολοι μου ελεγαν οτι μονο γκαμπι και γαριδες. Ειδα επισης ενα βιντεο στο youtube με ενα ενυδρειο 30 λιτρων οπου τοποθετησαν εμπερ τετρα λιγα ομως. Επισης να αναφερω ότι η αμμωνια κατα την διαρκεια του στρωσιματος καποια στιγμη έπεσε αρκετα χαμηλα ( απο σκουρο πρασινο που ηταν πηγε προς το λαχανι) εγω συνεχισα να βαζω τροφη αλλα διαφορα δεν ειδα το τεστ παρεμενε κοντα στο λαχανι πρασινο και προς κιτρινο.Υπαρχει πιθανοτητα να μην εχει στρωσει το φιλτρο; Τι θα μπορουσα να κανω για να διορθωσω την κατασταση;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-21, 19:24
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Πως έκανες το στρώσιμο; Πόση τροφή περίπου έβαζες και κάθε πότε την αντικαθιστούσες; Έριχνες και βακτήρια;

Δυστυχώς, πρέπει να μετρήσεις με υγρά τεστ τα νιτρικά, δε μπορείς να βασιστείς στα στικς. Είναι σημαντική μέτρηση, για να γνωρίζεις αν έστρωσε το φίλτρο.

Η αμμωνία μηδένισε τελικά; Αυτό διάβασα στο πρώτο σου ποσταρισμα. Έγραψες ότι έχεις μηδέν NH4 και NO2. Είναι φυσιολογικό που είδες μειωμένη τιμή στην αμμωνία, μην ανησυχείς.

Αν μπορεις πήγαινε σε ένα pet shop με νεράκι του ενυδρείου, να μάθουμε και την τιμή των νιτρικών,. Δε θέλω να κάνω υποθέσεις, αλλά μετά απο ενάμιση μήνα πρέπει να είσαι οκ. Πες τους να σου μετρήσουν και την αμμωνία.

Αν πάρεις μέτρηση νιτρικών πάνω απο 20 (συνήθως είναι παραπάνω) είσαι έτοιμος. Με μηδενική αμμωνία και νιτρώδη, εννοείται. Μεγάλη αλλαγή νερού, όπως σου έγραψα... Και βάζεις ψάρι.

Τα ember tetra θέλουν μαλακό νερό, με απαιτήσεις ph κοντά στο 6.5. Χρειάζεται να επεξεργάζεσαι το νερό. Αρχάριος και με τόσο μικρό ενυδρείο, λυπάμαι αλλά δεν κάνουν. Οι μονομάχοι είναι εντυπωσιακά ψάρια, δεν σου αρέσουν; Αρσενικά γκαπακια είναι εντάξει. Και γαρίδες όταν στρώσει ο βυθός.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-21, 20:46
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Αυτη την στιγμη οι τιμες που εχω σε αμμωνια και νιτρωδη ειναι μηδεν και νιτρικα κοντα στο 25 (σημερινα τεστ). Απλα κατα την διαρκεια του στρωσιματος οταν εμφανιστηκαν τα πρωτα νιτρωδη μειωθηκε αισθητα η αμμωνια απο σκουρο πρασινο εγινε λαχανι σχεδον κιτρινο. Τροφη εβαζα καθημερινα γιατι ειχα διαβασει στο φορουμ οτι πρεπει να κραταω την αμμωνια σταθερη. Σε ποσοτητα εβαζα περιπου 1/3 της κουταλιας του και παραπανω. Δεν ξερω αν ηταν αρκετο αλλα για τα λιτρα μου φανταζομαι δεν χρειαζοταν παραπανω. Βακτηρια οχι δεν εβαζα. Δεν εχω προβλημα οτι ψαρακια και να βαλω απλα θελω να κανω σωστη δουλεια και να εχουν οσο το δυνατον καλυτερη ζωη μεσα στο ενυδρειο. Οσο για τεστ νιτρικων εχω ηδη παραγγειλει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-21, 22:24
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μια χαρά είσαι εφόσον μηδενισαν . Κάνεις και το τεστακι των νιτρικών, όταν σου έρθει και έχεις μπει στην τελική ευθεία για να απολαύσεις το ενυδρείο...

Χαίρομαι πολύ, που γράφεις με τέτοια υπευθυνότητα για τις κινήσεις που θα κάνεις. Ένα σωστά στημένο ενυδρείο θα σου προσφέρει ξεγνοιασια και ευχάριστη ενασχόληση, μακριά απο κακοτοπιές και απογοητευσεις στο μέλλον.

Εκτός ενός μονομάχου, συνήθως δε βάζουμε κανένα άλλο ψαράκι στα 30 λίτρα. Μέχρι τρία αρσενικά guppy θεωρώ πως είναι διαχειρισιμη ρύπανση για το φίλτρο. Δε βάζεις σε καμία περίπτωση θηλυκά, γιατί γεννοβολανε και θα κλατάρει η βιολογία.

Ενημέρωσε όταν κάνεις το υγρό check των νιτρικών...

Το πας πολύ καλά, μην ανησυχείς
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-21, 22:30
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τον χρονο σου. Θα ενημερωσω μολις κανω και τα τεστ των νιτρικων. Ελπιζω να πανε ολα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-21, 23:31
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Να είσαι καλά, δεν κάνει τίποτε

Συνεχίζεις κανονικά το τάισμα (για τη συντήρηση της βιολογίας), μέχρι να κάνεις το τεστ νιτρικών. Διακοπτεις το τάισμα δύο μέρες πριν τη μεγάλη αλλαγή νερού.

Στο μεταξύ ξεκίνα να φτιάχνεις το aquascape (προσεκτικά πάντα, χωρίς να ανακατέψεις πολύ το βυθό) με τα φυτά και τον υπόλοιπο διάκοσμο με τις πέτρες και τα ξύλα. Να καλοσωρισεις τους άρχοντες όπως πρέπει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-21, 12:11
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

**UPDATE**

Τα τεστ νιτρικων (υγρα τεστ) ήρθαν σημερα. Δυστυχως τα αποτελεσματα δεν ειναι και πολυ καλα. 0-10 mg/l ειναι το αποτελεσμα του τεστ. Αυτο φανταζομαι δεν ειναι καλο αφου θα επρεπε να ειναι στο θεο εφοσον το φιλτρο εχει στρωσει το θεμα ειναι τι κανω απο εδω και περα;;

Το ξυλο και η πετρα εχουν καθαριστει και εχουν βρασει για 20 λεπτα περιπου και τωρα ειναι μεσα σε ενα κουβα με νερο το οποιο θα αλλαζω καθε μερα για 5-6 μερες. Αν λεω κατι λαθος διορθωσε με.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-21, 12:45
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αν είχες φυτά μέσα, που να απορροφούν νιτρικά, μπορεί και να μην ήταν ανησυχητικη ένδειξη. Παράδειγμα τα βρύα όπως η moss, ρουφάνε αβερτα.

Πολύ περίεργη μέτρηση, μετά απο ενάμιση μήνα στρωσιματος. Κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού; Κάθε πότε ανανεώνεις με φρέσκο νερό;

Μέτρησε ξανά οπωσδήποτε αμμωνία και νιτρώδη. Κάτι είχες γράψει για αλλαγή του χαλικιού. Την έκανες πρόσφατα την αλλαγή; Μπορεί να διαταράχθηκε η βιολογία.

Και το πιο σημαντικό... Παράλειψη μου. Το φίλτρο που έχεις τι υλικά έχει; Κάνε μια παλικαριά και γράψε τα.

Αν μετρήσεις αμμωνία και νιτρώδη 0 ξανά, μια απάντηση υπάρχει... Ότι έστρωσε. Αν ταιζεις λίγο, δεν είναι απίθανο.Το θέμα στην περίπτωση αυτή είναι ότι θα έχει δημιουργηθεί μια σχετικά αδύναμη βιολογία.

Ξαναμετρησε και βλέπουμε..

ΥΓ. Μια χαρά με τις πέτρες και τα ξύλα. Καμία διόρθωση δε χρειάζεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-06-21, 13:14
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Φυτα δεν εχω βαλει ακομα.

Αλλαγες νερου εκανα 1-2 φορες μεσα σε αυτο τον εναμιση μηνα. Και περιπου 20-30% του νερου.

Η αλλαγη του χαλικιου εγινε πριν 6 μερες.

Το φιλτρο εχει μεσα. Θα τα γραψω οπως τα λεει η συσκευασια.

1) κεραμικους κοκκους.
2)ενεργο ανθρακα
3)ζεολιθο
4)σφουγγαρι

Η αληθεια ειναι οτι το φιλτρο ερχοταν μαζι με το ενυδρειο και ημουν διστακτικος στην αρχη στο να παρω καποιο αλλο λογω μπατζετ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-06-21, 13:34
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, ρωτάω και πολλά είναι η αλήθεια, για να βγάλουμε πόρισμα.

Ώστε πριν έξι μέρες άλλαξες το χαλίκι...

Μια χαρά το βρίσκω το εσωτερικό φίλτρο, έχεις κεραμικά υλικά μέσα, σημαντικό.
Θυμάσαι ονομασία, πχ mini siporax, matrix, substrat pro, κατι απο αυτά;

Φαντάζομαι πως γνωριζεις ότι στις αλλαγές νερού τα καθαρίζουμε με νερό ενυδρείου, όχι βρύσης. Αλλιώς τιναξαμε τη βιολογία.

Λοιπόν. Ξαναμετρησε τα όλα... Αν οι τιμές είναι NH4/NH3 -0, NO2-0 και NO3 20 ή παραπάνω το φίλτρο 100% έστρωσε. Αν μετρήσεις μηδενικά στην αμμωνία και τα νιτρώδη και νιτρικά 0-10 κατά μεγάλη πιθανότητα έχει στρώσει, επίσης. Στην περίπτωση που εμφανιστεί αμμωνία γνωρίζεις την απάντηση...

Και κάτι άλλο! Οσο δεν έχεις ζωντανά μέσα, μην ανησυχείς! Κινείσαι πολύ σωστά και υπεύθυνα.. Μέτρησε τα όλα και βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-06-21, 14:07
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Εκανα μολις μετρησεις για νιτρωδη, αμμωνια και νιτρικα.

Αμμωνια - 0
Νιτρωδη - 0
Νιτρικα - 0-10

Αν εννοεις την μαρκα του φιλτρου ενα cascade 200 της haquoss ερχοταν μαζι με το ενυδρειο. Ξαναλεω οτι στην αρχη ηθελα να παρω καποιο αλλο αλλα λογω μπατζετ δεν το εκανα και ειπα να μεινω με αυτο.

Ναι γνωριζω οτι στις αλλαγες δεν χρησιμοποιουμε νερο βρύσης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-06-21, 14:36
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μάλιστα... Φίλε μου δε μπορώ να στο πω με απόλυτη βεβαιότητα... Εκτιμώ πως το φίλτρο δείχνει στρωμένο. Αν είχες κάνει πρόσφατα και μια μεγαλουτσικη αλλαγή νερού (40-50%) θα ήμουν σίγουρος.

Η πρόταση μου είναι η εξής. Μη βάλεις ακόμη ψάρια. Συνέχισε όπως το πας, με την προετοιμασία ξύλων και πετρών. Κάτι που έχω ξεχάσει να γράψω, γύρνα την έξοδο της αντλίας του φίλτρου να κάνει μια καλή ανατάραξη στην επιφάνεια.

Ανέβασε λίγο την ποσότητα τροφής που δίνεις. Είμαι περίεργος να δω αν και πόσο θα ανέβουν τα νιτρικά. Όχι χούφτες . Λίγο παραπάνω ρίχνε.

Και κάνε ξανά μετρήσεις. Με πάσα επιφύλαξη (λόγω αλλαγής χαλικιού που έκανες πρόσφατα) το επαναλαμβάνω... Θεωρώ πως έστρωσε. Κάνε υπομονή 2-3 μέρες για να δούμε τα νιτρικά με αύξηση της τροφής.

Αν οι μετρήσεις δεν αλλάξουν... Κάνεις μια καλή αλλαγή (όχι πολύ μεγάλη, περίπου 50%. Και βάζεις ψάρι (θα ξεκινουσα με 1 αρσενικό guppy). Και φυσικά μετρήσεις παράλληλα. Αυτή είναι η πρόταση μου.

Κάνε update αύριο...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-06-21, 14:46
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ. Θα συνεχισω να ριχνω τροφη οπως μου ειπες και λιγο παραπανω και παραλληλα μετρησεις να δουμε πως θα παει και θα σε ενημερωσω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-06-21, 15:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες (κι από ΄δω )
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ak3524 Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Το φιλτρο εχει μεσα. Θα τα γραψω οπως τα λεει η συσκευασια.

1) κεραμικους κοκκους.
2)ενεργο ανθρακα
3)ζεολιθο
4)σφουγγαρι

Η αληθεια ειναι οτι το φιλτρο ερχοταν μαζι με το ενυδρειο και ημουν διστακτικος στην αρχη στο να παρω καποιο αλλο λογω μπατζετ.
Η απάντηση στις προβληματικές μετρήσεις βρίσκεται κατά τη γνώμη μου στα παραπάνω.
Ο άνθρακας δεν χρειάζεται πιά στο φίλτρο οπότε βγάλτον.
Ο ζεόλιθος απορροφά την αμμωνία και δεν επιτρέπει στα ωφέλιμα βακτήρια να τραφούν για να πολλαπλασιαστούν. Το φιλτράκι έτσι κι αλλιώς είναι μικρό και πρέπει να αξιοποιήσεις στο μέγιστο τον χώρο του για να κάνει δουλειά.
Βγάλε και τον ζεόλιθο και βάλε στη θέση αυτών που έβγαλες sera μίνι σιποραξ ή eheim substrat.
Εκτιμώ ότι δεν έχεις ικανή βιολογία ακόμη γι αυτό συνέχισε τις μετρήσεις δίνοντας λίγο ακόμη χρόνο στη διαδικασία συνεχίζοντας να ρίχνεις τροφή.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-06-21, 18:20
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ζεόλιθος η απάντηση, λοιπόν. Δεν το γνώριζα, ποτέ δεν το είχα σε διάταξη υλικων, στηριζόμενος στα γνωστά κεραμικά και τα σφουγγάρια.

Ο Κλεόβουλος έλυσε το πέπλο μυστηρίου των μετρήσεων.

Όπως τα έγραψε, συνεχίζεις με τεστ και τροφή, αναμένοντας τις πολυπόθητες μετρήσεις που θα εγγυώνται στρωμένο φίλτρο.

Μια ερώτηση (+ 1δωρο) προς τον Κλεόβουλο για brain food.
Εφόσον έχουν μηδενισει αμμωνία και νιτρώδη, ποια είναι η ακριβής τιμή των νιτρικών που κάποιος στηρίζεται 100% πως έστρωσε το φίλτρο; Έχω διαβάσει άρθρα, όπου δινουν διαφορετικές βάσεις 20+ ή 30+ κτλ.
Επίσης, ο ζεόλιθος επηρεάζει τόσο πολύ και τη μέτρηση των νιτρικών; Πως γίνεται με ελάχιστες αλλαγές νερού και χωρίς φυτά να έχει 10- μετά απο τόσο καιρό; Σαν να μην έχει ξεκινήσει καν ο κύκλος του αζώτου. Η απάντηση ίσως να είναι απλούστατη, έχω σκαλωσει. Λύσε μου την περιέργεια, σε παρακαλώ...

Ρωτάω και για να βοηθήσουμε το νηματοθετη... Σε δικό μου ενυδρείο στο παρελθόν έχω χτυπήσει μέχρι τριψήφιο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-06-21, 18:34
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Υπαρχει ομως ενα θεμα. Ολα αυτα που υπαρχουν στο φιλτρο ειναι μαζι. Δηλαδη ειναι το φιλτρο και αυτα ειναι μεσα στο φιλτρο συρταρωτα ενωμενα μεταξυ τους. Δεν μπορω να βγαλω δηλαδη τον ζεόλιθο και τον ανθρακα χωρις να βγει το σφουγγαρι και το κεραμικο υλικο..

Εαν παρω οπως ειπε ο κλεοβουλος και βαλω μεσα στο φιλτρο siporax mini και ενα σφουγγαρι και βγαλω ολα τα αλλα θα ειμαι κομπλε; Δεν με πειραζει ας περιμενω να στρωσει 1 μησι μηνα ακομα αρκει να γινει σωστη δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-06-21, 19:04
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Εννοείς πως είναι σε μια κλειστή κασετίνα όλα μαζί; Δε μπορεί να μη βγαίνουν ξεχωριστά. Πως θα τα καθαρίζεις στο μέλλον...

Δεν το γνωρίζω το φίλτρο και δε μπορώ να βοηθήσω. Μου φαίνεται αδιανόητο να μην σου επιτρέπει να βγάλεις τα υλικά φιλτραρίσματος. Δες το καλύτερα, για κάποια εσοχή, δε γίνεται να μην ξεκουμπωνει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-06-21, 20:18
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Το φιλτρο ειναι οπως στην φωτογραφια δεν υπαρχει δυνατοτητα να αφαιρεθουν μεμονωμενα τα υλικα του φιλτρου και αυτο εδω μπαινει συρταρωτα μεσα στο ''κουτι'' του φιλτρου. Ουσιαστικα βγαζεις αυτη την κασετινα οπως ανεφερες την ξεπλενεις και την ξαναβαζεις μεσα. Δεν εχει κατι αλλο δεν υπαρχει απο καπου κατι που να ανοιγει έτσι ωστε να μπορεις να αφαιρεσεις κατι απο μεσα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screen Shot 2021-06-03 at 9.11.42 PM.png
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  272,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screen Shot 2021-06-03 at 9.16.18 PM.jpg
Εμφανίσεις:  178
Μέγεθος:  16,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-06-21, 22:07
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ανακαλώ την προηγούμενη κριτική μου για το φίλτρο (βιάστηκα να στο κολακέψω). Μπλέξιμο... Δηλαδή δεν ανοίγει με τίποτε, λες...

Τι να πω, δε ξέρω, πρώτη φορά ακούω/βλέπω/διαβάζω για τέτοια καλλιτεχνία σε φίλτρο. Να μη γίνεται να βγάλεις τα υλικά του. Πέτυχες τζακ ποτ...

Αν και σύμφωνα με όσα διάβασες πριν, μας την έκανε τη μπαμπεσια ο ζεόλιθος

Περίμενε καμία ιδέα απο συμφορουμιστα, μήπως είχε την τύχη σου με τέτοιο φίλτρο και άλλος τυχερός...

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ, αν θυμάσαι, να μου πεις έστω με τα άχρηστα στικς, πόσα νιτρικά είχες πριν μια βδομάδα; Είδες ποτέ μέτρηση στην περίοδο του στρωσιματος over 40- 50; Έχω φάει σκάλωμα με τις μετρήσεις σου. Στα νιτρικά αναφέρομαι.

Συνέχισε με τις μετρήσεις και την τροφή. Και ξαναψαξτο, μήπως μπορέσεις και βάλεις με κάποιο τρόπο mini siporax. Με την προϋπόθεση να βγαίνει κιόλας
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-06-21, 23:02
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Για αυτο ειχα πει σε προηγουμενο μηνυμα οτι στην αρχη ημουν διστακτικος με το φιλτρο και σκεφτομουν να παρω αλλο, αλλα λογω μπατζετ δεν το εκανα.

Ναι τα υλικα απο μεσα δεν βγαινουν 100% το εβγαλα και το εψαξα να δω μηπως υπαρχει καποιος τροπος αλλα τιποτα ειναι ολα μαζι ενα σωμα μια ψυχη.

Οσο για τα νιτρικα, ναι ειχα παρατηρησει την περιοδο που εμφανιστηκαν τα πρωτα νιτρωδη μια αυξηση αρκετα μεγαλη στα νιτρικα. Ακριβως τιμη δεν θυμαμαι να σου πω αλλα σιγουρα πανω απο τα 25 που μετρουσα τοτε με τα στικς.

Η λυση που βλεπω εγω με τα δεδομενα που εχω ειναι, να βγαλω αυτα που εχω στο φιλτρο τωρα, να παω να παρω σιποραξ και ενα σφουγγαρακι να τα βαλω μεσα και ουσιαστικα να ξαναστρωσω το φιλτρο μου απο την αρχη γιατι εαν συμφωνα με τον κλεοβουλο φταιει ο ζεολιθος τοτε αναγκαστηκα πρεπει να γινει αλλαγη γιατι αλλιως ο ζεολιθος δεν βγαινει απο εκει. ΕΚΤΟΣ εαν συνεχισω να ριχνω τροφη για καμια εβδομαδα ακομα και δω αλλαγη. Αν μπορει να με συμβουλεψει και ο ιδιος γιατι εαν παω σε κανα petshop να ρωτησω χαΐρι δεν προκειται να δω.

Ετσι για την ιστορια πηγα να παρω το φυσικο ξυλο απο γνωστη αλυσιδα petshop γνωριζοντας ήδη την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω πριν το βαλω στο ενυδρειο. Οταν ρωτησα την κοπελα που ηταν ''υπεύθυνη'' στο τμημα των ψαριων για το πως να καθαρισω το ξυλο πριν το βαλω μεσα στο ενυδρειο μου ειπε. Ακριβως οπως σας το λεω. "Α εμεις ετσι τα βαζουμε μεσα δεν χρειαζεται τιποτα".
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-06-21, 23:27
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Question

Εσύ τυχερός ήσουν που η κοπελιά του πετ εξάντλησε τη διατριβή της με τα ενυδρεία στο φυσικό ξύλο.. .

Τι να πω και εγώ πριν καμιά 25αρια χρόνια στο πρώτο μου ενυδρείο. Νεοπας τότε, πήγα αθώος και απροετοιμαστος να πάρω τα πρώτα μου ψάρια. 40 λίτρα ενυδρείο.
Και έφυγα με 2 koi (καταραμένο ίντερνετ άργησες) ... Το ένα μου το έκανε και δώρο ο μπάρμπας. Δε χρειάζεται να συνεχίσω...

Κάποτε είχε ανοίξει ένα ωραίο νήμα εδώ μέσα με τα πρώτα μας ενυδρεία. Αξίζει να το δεις για να καταλάβεις τι φρικαλεοτητες έχουμε κάνει πολλοί.

Στη θέση σου, θα έπαιρνα καινούριο φίλτρο. Δε γίνεται δουλειά έτσι... Πως θα τα ξεπλένεις, όταν μπουκώνει... Βρες ένα οικονομικό και φόρτωσε κεραμικά υλικά συν βέβαια ένα σφουγγαράκι και το ενυδρειακο βαμβάκι. Σκέψου το, αλλά περίμενε μήπως κάποιος μας διαφωτίσει με το υπάρχον και γλιτώσεις χρόνο και έξοδα. Εναλλακτικά βαζεις μπόλι και ξεμπερδεύεις...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-06-21, 23:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Μια ερώτηση (+ 1δωρο) προς τον Κλεόβουλο για brain food.
Εφόσον έχουν μηδενισει αμμωνία και νιτρώδη, ποια είναι η ακριβής τιμή των νιτρικών που κάποιος στηρίζεται 100% πως έστρωσε το φίλτρο; Έχω διαβάσει άρθρα, όπου δινουν διαφορετικές βάσεις 20+ ή 30+ κτλ.
Επίσης, ο ζεόλιθος επηρεάζει τόσο πολύ και τη μέτρηση των νιτρικών; Πως γίνεται με ελάχιστες αλλαγές νερού και χωρίς φυτά να έχει 10- μετά απο τόσο καιρό; Σαν να μην έχει ξεκινήσει καν ο κύκλος του αζώτου. Η απάντηση ίσως να είναι απλούστατη, έχω σκαλωσει. Λύσε μου την περιέργεια, σε παρακαλώ...
........
Η διαδικασία του στρωσίματος του ενυδρείου (εννοώντας να επέλθει μια σχετική βιοχημική ισορροπία στο κλειστό μας υδάτινο οικοσύστημα - λέω σχετική γιατί μπορεί να προκληθεί ανισορροπία από διάφορους παράγοντες πχ εισαγωγή πολλών νέων ψαριών, προσθήκη περίσσειας τροφής, παρουσία ζωικών ή φυτικών οργανισμών υπό αποσύνθεση κλπ-) μπορεί να διαρκέσει πολλούς μήνες. Οι χομπίστες συνήθως ασχολούμαστε με τον κύκλο του αζώτου θεωρώντας ότι αυτή η διαδικασία ολοκληρώθηκε. Δεν είναι όμως έτσι ακριβώς. Εκτός από του αζώτου υπάρχουν και άλλοι κύκλοι χημικών στοιχείων που πρέπει να ολοκληρωθούν γι αυτό και στην αρχή συστήνουμε να υπάρχει προσοχή και παρακολούθηση των παραμέτρων και όχι βεβιασμένες κινήσεις και αλλαγές (το σύνηθες λάθος λόγω ανυπομονησίας του νέου χομπίστα είναι η εισαγωγή πολλών ψαριών μαζί).
Όσον αφορά τον κύκλο του αζώτου όταν μηδενίσουν αμμωνία, νιτρώδη και τα νιτρικά ξεπεράσουν τα 20-30+ τότε θεωρούμε ότι ολοκληρώθηκε. Αυτό δεν σημαίνει ότι εφησυχάζουμε γιατί πχ αν έχουμε ένα φίλτρο με λίγο όγκο βιολογικών υλικών άρα και μικρό αριθμό ωφέλιμων βακτηρίων και βάλουμε ένα μεγάλο αριθμό ψαριών στο ενυδρείο μας και κάνουμε μετρήσεις τότε θα ξαναμετρήσουμε αμμωνία.
Ο ζεόλιθος απορροφά την αμμωνία που είναι η τροφή ωφέλιμων βακτηρίων. Όσα απ' αυτά καταφέρουν να αναπτυχθούν, λιμοκτονούν και δεν μπορούν να πολλαπλασιαστούν.
Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ak3524 Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Η λυση που βλεπω εγω με τα δεδομενα που εχω ειναι, να βγαλω αυτα που εχω στο φιλτρο τωρα, να παω να παρω σιποραξ και ενα σφουγγαρακι να τα βαλω μεσα .........
Αυτό προτείνω να κάνεις. Αν μπορείς κράτησε το κεραμικό υλικό που έχει το φίλτρο (αν είναι πορώδες, αν δεν είναι βγάλτο κι αυτό).
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-06-21, 23:52
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Κλεόβουλε, απόλυτα κατανοητός.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-06-21, 17:23
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Φτου και απο την αρχη λοιπον. Εχω παραγγειλει καινουργιο φιλτρο της amtra niagara που ερχεται με το σφουγγαρακι του και το σιποραξ μινι.

Μια τελευταια ερωτηση. Αφου ουσιαστικα τωρα η διαδικασια του στρωσιματος ξεκινα από την αρχή να αδειασω το νερό απο το ενυδρειο και να το γεμισω με φρέσκο όταν έρθει και το καινούργιο φίλτρο ή να το αφήσω όπως είναι;;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-06-21, 18:49
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Έκανες τη σωστή επιλογή. Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρεισαι με ένα τόσο άβολο φίλτρο, όπως το προηγούμενο.

Όχι, δε θα αδειάσεις σε καμία περίπτωση όλο το νερό. Υπάρχει λίγη μεν, αλλά ωφέλιμη βιολογία. Συνέχισε με αλλαγές ανά 10-15 μέρες, όπως έκανες. Μικρές αλλαγές.

Και προσοχή στο βυθό... Δεν πειράζεις καθόλου το χαλίκι, εκεί ήδη έχει δημιουργηθεί μια βάση βιολογίας (όχι επαρκής ακόμη). Απαραίτητη για να φιλοξενήσεις γαρίδες σε 2-3 μήνες, εφόσον θέλεις φυσικά να βάλεις.

Τάισμα κανονικά και μετρήσεις ανά τακτά διαστήματα (να δεις την πορεία του κύκλου στο νέο φίλτρο)

Αν μπορέσεις να βγάλεις τα κεραμικά και το σφουγγάρι απο το παλιό και να τα τοποθετήσεις στο καινούριο, θα είναι άκρως καθοριστικό. Θα επισπεύσεις τη διαδικασία του κύκλου. Βαλε το φίλτρο σε μια λεκάνη με νερό ενυδρειου και στην ανάγκη, ξέρεις... Κοψτο προσεκτικά και βγάλε τα υλικά. Το ζεόλιθο στην πυρά...

Και μπουκωνεις συμπληρωματικά mini siporax η άλλο πορώδες υλικό, μέχρι να στουμπωσει (σχεδόν) το καλάθι του καινούριου φίλτρου.

Απο ψάρια, ενημερωτικά, τι σκοπεύεις να βάλεις; Με τις λίγες δυστυχώς διαθέσιμες επιλογές...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-06-21, 19:02
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Επειδη ειμαι και αρχαριος λεω να μην το πειραξω το παλιο το φιλτρο και βρω μπροστα μου αλλους μπελαδες. Δεν με πειραζει ας περιμενω λιγο παραπανω μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος.

Από ψάρια από αυτα που μου είπες για γκάπυ σκέφτομαι (αρσενικά μόνο φυσικα) και ίσως μετά από 2-3 μήνες και εφόσον στρώσει ο βυθός στον όποιο παρεμπιπτόντως έχω άμμο πλέον όχι χαλίκι δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο βέβαια σκέφτομαι να βάλω γαριδούλες. Για μονομάχο το σκέφτομαι (εάν δεν βαλώ γκαπυ εννοείται)

Επισης κάτι ακόμα. Τα φυτά που σκέφτομαι να βάλω έιναι ανουμπιες κυρίως και δεν θα με πέιραζε να βάλω και άλλα απλά δεν εχω υπόστρωμα όποτε δεν ξερω ποια φυτά αντέχουν χωρίς υπόστρωμα. Αν μπορείς να μου πεις τι να προσέξω με τις ανούμπιες π.χ χρειάζονται κάποιο λίπασμα, πόση ωρα χρειάζονται φως και σκέφτομαι να τις δέσω πάνω στο ξύλο αλλά αν θέλω μπορώ να τις βάλω και μέσα στην άμμο;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-06-21, 19:38
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Έχασα επεισόδιο με την άμμο. Πριν μια βδομάδα δεν είχες αλλάξει χαλίκι; Η άμμος λερώνει, όπως καταλαβαίνεις, θα χρειάζεται τακτικό καθαρισμό.. Προσωπικά είμαι πολύ εναντίον, εκτός της περιπτωσης φιλοξενίας γατοψαρων, όπου εκεί είναι απαραίτητη.

Τι χρώμα έβαλες, ελπίζω όχι ανοιχτόχρωμο, στρεσαρει τα ψάρια. Καλύτερα ήσουν με το χαλίκι, δεν σε πρόλαβα. Αστην τώρα, αφού σου αρέσει περισσότερο.

Δε χρειάζεται υπόστρωμα ο βυθός για εύκολα φυτά. Υπάρχουν πολλά όμορφα φυτά χωρίς την παραμικρή απαίτηση σε λιπάσματα, διοξείδια κτλ. Ταμπλετουλες θα βοηθούσαν.

Υπάρχουν επιλογές, βάζεις φυτά όπως ανουμπιες, φτέρες (java fern), moss (java που φουντώνει γρήγορα), βαλισνεριες, egeria densa και πολλά άλλα σαν τις κρυπτοκορινες και τους εχινοδωρους. Αν βάλεις μονομάχο, θα εκτιμήσει ιδιαίτερα φυτά επιφάνειας όπως η pistia ή το κερατοφυλλο.

Οι ανουμπιες λόγω ριζώματος δε φυτεύονται, τις δένεις σε πέτρες και ξύλα. Το ίδιο και οι moss.

Για πιο απαιτητικά φυτά θα σε βοηθήσουν άλλα παιδιά στο φόρουμ, τι χρειάζεσαι.
Η εμπειρία μου περιορίζεται σε εύκολα φυτά.

Καλορίζικο το καινούριο φίλτρο και καλογεμιστο!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-06-21, 19:45
ak3524 Ο χρήστης ak3524 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ειχα αλλαξει το χαλικι που είχα επειδη ήταν με χρώμα σε χαλαζιακή άμμο. Το ειχα γράψει στο πρώτο μου ποστ. Το χρωμα είναι μπεζ σκούρο δεν είναι πολύ ανοιχτό. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Ας ελπίσουμε ότι αυτή την φορά θα πάνε όλα κατ'ευχήν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΒΟΗΘΕΙΑ brown Αρχάριοι γλυκού νερού 26 29-12-15 23:20
Βοηθεια με πρωτο ενυδρειο... SOS!!! Djevan Αρχάριοι γλυκού νερού 9 04-04-14 20:18
Ενυδρειο βοηθεια MIkex24 Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-01-09 21:41
Βοηθεια. (Ηλιος στο ενυδρειο) nondas Αρχάριοι γλυκού νερού 8 07-08-08 21:58
Το ενυδρειο μου. (με την βοηθεια σας nik0s7 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 14-01-08 01:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10815 seconds with 16 queries