Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-16, 14:20
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή Σύστημα ψύξης σε Rio 180

Όπως έχω γράψει στην παρουσίασή μου, το ενυδρείο τρέχει σε θερμοκρασία δωματίου χωρίς να χρησιμοποιώ ψύξη/θέρμανση. Έρχεται όμως καλοκαίρι και θα πρέπει να γίνουν τα σχετικά κουμάντα και γι’ αυτό αγόρασα έναν elitech stc 1000 ο οποίος προορίζεται για τον έλεγχο θερμοκρασίας. Πριν πάμε στα της συνδεσμολογίας πρέπει να γίνει η επιλογή των ανεμιστήρων που θα χρησιμοποιηθούν.

Το ενυδρείο που έχω είναι το Juwel rio 180 (διαστάσεις 100x40x50cm), το οποίο έχει στο καπάκι το φωτιστικό στη μέση και δύο flap?, μπροστά και πίσω. Στις λάμπες του φωτιστικού έχω προσαρμόσει κάποια προφίλ αλουμινίου όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, για να μειώσω το φως και να σκιάσω τα σημεία που είναι τα φυτά anubias. Τα προφίλ έκαναν δουλειά και τα κράτησα, το πρόβλημα είναι ότι μου αφήνουν χώρο 11cm.

Όπως το έχω σκεφτεί, θα βάλω ανεμιστηράκια μόνο στο πίσω ?oflap?, με το διαθέσιμο χώρο να είναι 100cmx11cm. Πόσα σε αριθμό και ποια ανεμιστηράκια προτείνετε να χρησιμοποιήσω? Το ενυδρείο είναι σε σαλόνι οπότε όσο λιγότερο θόρυβο κάνει το σύστημα, τόσο το καλύτερο.










Βαλε 4 χ 92mm Konig
http://www.skroutz.gr/s/2274256/Koni...AN24-92mm.html
με τροφοδοτικο πολυπακ (switch) ac/dc 3-12V, και 1Α τουλαχιστον
Ρυθμισε στα 7.5 ή 9V και αν πεσει κανενας καυσωνας και δεν μπορει να κατεβασει εκει που πρεπει (που δεν πιστευω) βαλτο και στα 12.

Η διάταξη θα είναι 3 να φυσάνε μέσα και 1 έξω? Το τροφοδοτικό πού το βρίσκουμε?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διάταξη θα είναι 3 να φυσάνε μέσα και 1 έξω?
Τρύπες ή κενά υπάρχουν στο καπάκι ;
Θεωρώ κρίμα να υπάρχει ανεμιστηράκι που να βγάζει αέρα έξω, και μια απλή τρύπα την ίδια δουλειά θα κάνει


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τροφοδοτικό πού το βρίσκουμε?
http://www.ergo-tel.gr/product_info....oducts_id=8608

Ταιστρα βαζεις στο ενυδρειο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρύπες ή κενά υπάρχουν στο καπάκι; Θεωρώ κρίμα να υπάρχει ανεμιστηράκι που να βγάζει αέρα έξω, και μια απλή τρύπα την ίδια δουλειά θα κάνει
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταιστρα βαζεις στο ενυδρειο?
Υπάρχουν κάποιες τρύπες, μία από αυτές είναι για την ταΐστρα (δεν την χρησιμοποιώ). Θα βγάλω φωτογραφίες το καπάκι και θα τις ανεβάσω για να μιλήσουμε πάνω σ' αυτές.

Από το link καταστήματος που μου έδωσε ο κος Τάκης, μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο κουτί από εδώ ή εδώ για να βάλω μέσα τον stc? Αν ναι, ποιες διαστάσεις είναι κατάλληλες για να έχω χώρο να δουλέψω?

αν πιάνουν τα χέρια σου και βέβαια μπορείς να βάλεις τέτοιο κουτί.
Οι διαστάσεις θα εξαρτηθούν με το αν θα βάλεις πρίζες , τι πρίζες θα βάλεις κλπ
Το φάρδος να υπολογίσεις 5-6 εκατοστά πιο μεγάλο από τον STC , 3 πόντους δεξιά και 3 αριστερά για να μπορείς θα βάλεις τα άγκιστρα, μετά το μήκος εξαρτάται από τις πρίζες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
αν πιάνουν τα χέρια σου και βέβαια μπορείς να βάλεις τέτοιο κουτί.
Δεν πρέπει να υπάρχει ποιο ατάλαντος στα ηλεκτρολογικά από εμένα...

Παρακάτω έχω κάποιες φωτογραφίες από το καπάκι και τον stc. Όπως φαίνεται στο καπάκι έχω χώρο 11cm (αν βγάλω το προφίλ αλουμινίου 12cm μέχρι τη λάμπα) επί 1,00m, οπότε πάω για 92άρια ανεμιστηράκια όπως πρότεινε ο φίλος delta66. Τα flap έχουν 2 ανοίγματα, ενώ και το σώμα του καπακιού έχει άλλα 2 για να περνάνε τα καλώδια. Είναι αρκετά αυτά για να βάλω και τα 4 ανεμιστηράκια να φυσάνε προς τα μέσα?

Ο stc 1000 που πήρα έχει διαστάσεις 7,5cm πλάτος, 8,5cm βάθος και περίπου 3,5cm ύψος. Αν πάω σε αυτό το κουτί με διαστάσεις 190Χ145Χ72mm, δεν θα είμαι καλά? Θα βάλω το 14,5cm πλάτος, 19cm βαθος και 7,2cm ύψος για να χωρέσουν οι πρίζες.


















Απ εξω απο το καπακι βαλτα τα ανεμιστηρια. Ουτε ηλεκτρολογικα καναλια, ουτε τιποτα. (απο τη στιγμη που δεν ειναι διαμπερες και εχει φοντο ή ειναι βαμμενη η πλατη στο ενυδρειο, δεν θα φαινεται τιποτα)
Με δυο πλαστικες βιδες το καθενα, να βγαινουν με ενα κλικ αν χρειαστει.
Θα ειναι και πιο ανετη η τοποθετηση και πιο μακρυα απο τις λαμπες.

Στο Καπάκι ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ, θα χαλάσει από την υγρασία.
Το κουτί θα το βάλεις κάπου θα το βάλεις αλλά θα ειναι προστατευμένο από νερά και υγρασία.
Δες το κουτί μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85423
είναι 12 πλάτος, 16,5 μήκος και 6 ύψος
σε αυτό το θέμα δες και ένα κουτί που έχει φτιάξει ο Γιάννης
με αυτές τις διαστάσεις μπορείς να υπολογίσεις, το πλάτος αν μπορείς 1 εκατοστό μεγαλύτερο για να μπορείς να βάλεις τα άγκιστρα πιο εύκολα.
Το κουτί δεν έχεις σχέση με ηλεκτρολογικά, η συνδεσμολογία μετά είναι εύκολη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν κάποιες τρύπες, μία από αυτές είναι για την ταΐστρα (δεν την χρησιμοποιώ). Θα βγάλω φωτογραφίες το καπάκι και θα τις ανεβάσω για να μιλήσουμε πάνω σ' αυτές.

Από το link καταστήματος που μου έδωσε ο κος Τάκης, μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο κουτί από εδώ ή εδώ για να βάλω μέσα τον stc? Αν ναι, ποιες διαστάσεις είναι κατάλληλες για να έχω χώρο να δουλέψω?
ΟΚ αφου δεν βαζεις ταιστρα, εχεις ενα ανοιγμα καλων διαστασεων επιπλεον για εξαγωγη του αερα (εκτος απο τα πισω ανοιγματα για τους σωληνες εξωτερικου φιλτρου)
Γλυτωνεις και το χρονοδιακοπτη που χρειαζεται να σταματαει τα ανεμιστηρια οταν παιρνει μπροστα η ταιστρα να ριξει τροφη. (αλλιως θα γεμισει το δωματιο "χαρτοπολεμο" αν εχεις φυλαρακι τροφη και τυχει να λειτουργουν τα ανεμιστηρια οταν ριξει τροφη η ταιστρα)

Μπορεις επισης για να διευκολυνεις κι αλλο την εξατμιση σε κανενα χοντρο καυσωνα, αφηνωντας ανοιχτη χαραμαδα στο μπροστινο φλαπ, βαζωντας κατι εκει να σου κραταει ανοιγματακι. Δεν θυμαμαι τι ειχα βαλει. Οτι βρηκα μπροστα μου. Την αποχη?
Θα μπορουσα να το αφησω και τελειως ανοιχτο μπροστα, αλλα δεν ηθελα μηπως πηδηξει κανενα ψαρι και βρεθει εξω απο το ενυδρειο

Επισης, κατι σημαντικο, εσενα που σε ενδιαφερει ο θορυβος.
Τα ανεμιστηρια που βγαζουν αερα, ακουγονται πολυ περισσοτερο, απο αυτα που βαζουν αερα.

Το ειχα το ριο180 οπως κι αλλα jewel.
Το εχω δει πως παει με τη ψυξη.
Ειχα 4 80αρια ολα μεσα να βαρανε. Στην αρχη εοιχα βαλει τρια μεσα, ενα εξω, αλλα ζοριζοτανε να κατεβασει θερμοκρασια. Πολυ ωρα λειτουργιας. Οταν γυρισα και το 4ο μεσα, κατεβαζε πολυ πιο γρηγορα. Δεν χρειαζοταν πλεον να αφησω ανοιχτη χαραμαδα στο φλαπ.

Τοτε την ειχα δει λεπτομεριες, αλλα δεν χρειαζονται ολα αυτα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558
Οπως ειπα, 4 ανεμιστηρια 92αρια απο πανω και δυο πλαστικες βιδες (για κουτι PC) με την εγκοπη.
Θα τα εχεις στα 9 βολτ και θα ειναι ανετα. Και στα 7.5 θα παιξουν ανετα μεγαλο μερος του καλοκαιριου.


Τον stc μπορεις να τον βαλεις σε κουτι μεν οπως λες (κι οπως εκανα στην κατασκευη του λινκ) αλλα πιο ευκολα και ωραια, ειναι να παρεις μια ταβλα μαυρη απο κανενα πρακτικερ και να τη βιδωσεις στο μεσαιο ανοιχτο μερος του επιπλου. Να της κανεις μια τρυπα και να περασεις τον stc.

Ασχετες φωτο, αλλα φαινεται καπως αυτο που λεω.


Εδω φαινεται λιγο καλυτερα



ή να κανεις τρυπα στη πορτα του ντουλαπιου. (προσοχη μονο να αφησεις λασκα τα καλωδια για να ανοιγει η πορτα και να ερχονται απο το πλαι για να μην εμποδιζουν )




Δεν θα βάλω το κουτί του stc στο καπάκι, εννοείται αυτό...

Έχω αρκετό υλικό για μελέτη τώρα, θα κοιτάξω να πάρω τον εξοπλισμό που χρειάζεται και προχωράμε στην κατασκευή.

Πήρα κάποιες προμήθειες για να ξεκινήσω σιγά σιγά με το κουτί, τα ανεμιστηράκια θα γίνουν παραγγελία την επόμενη εβδομάδα. Τα υλικά που αγοράστηκαν είναι ένα τροφοδοτικό πολλαπλής εξόδου 3-12V, ένα ηλεκτρολογικό κουτί διαστάσεων 155x115x65mm και καλώδιο για να γίνουν οι συνδεσμολογίες ενώ υπάρχει ο elitech stc 1000 και καλώδιο από τροφοδοτικό pc, το οποίο θα χρησιμοποιήσω για το ρεύμα εισόδου.





Σε πρώτη φάση θα κόψω ένα κομμάτι από την πρόσοψη για να περάσω τον stc στο κουτί, αλλά από ότι βλέπω στα κουτιά που έχει φτιάξει ο Κος Τάκης θα πρέπει να προσαρμόσω και 2 πρίζες εξόδου για θέρμανση-ψύξη. Πως ζητάω τις πρίζες αυτές?



Η συνδεσμολογία που θα ακολουθήσω θεωρώ είναι σαν αυτή που παρουσιάζεται στο παρακάτω σχήμα. Θα πρέπει να σημειώσω βέβαια ότι στο ενυδρείο μου δεν χρειάζεται θέρμανση, χρυσόψαρα γαρ, οπότε μήπως θα ήταν καλύτερα να μην ασχοληθώ καθόλου με το κομμάτι αυτό? Αν χρησιμοποιηθεί ο stc μόνο για ψύξη, πως αλλάζει η συνδεσμολογία?


Δες για τις πρίζες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85423
απλές πρίζες σούκο είναι
αλλά θα πρέπει να τις προσαρμόσεις
σε αυτό το θέμα που σου έβαλα , στο ξύλινο κουτί, φαίνονται και οι πρίζες που έβαλε ο Γιάννης

Είδα αυτό το θέμα λίγο μετά που έκανα το ποστ. Απλές σούκο λοιπόν και βλέπουμε...

Θα σου ειναι πιο ευκολο να βάλεις εξωτερικές



Έτοιμο το κουτί... Τελικά χώρεσε μία πρίζα και θα χρησιμοποιώ τον controller μόνο για ψύξη το καλοκαίρι.





Στις παρακάτω φωτογραφίες δείχνω την καλωδίωση που έγινε. Θα πρέπει να βάλω καλάι για να ενώσω λίγο καλύτερα τα καλώδια στις υποδοχές 1 και 2 και μέχρι να γίνει δεν θα βάλω τον controller στο ρεύμα.





Με βάση τις φωτογραφίες βλέπετε κάτι λάθος ή υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να κάνω διαφορετικά?

Μια χαρά είναι η συνδεσμολογία
και μονόκλονα που έβαλες πολύ του πέφτει
αν μπορείς σπρώξε λίγο το μπλε να μπει και άλλο μέσα,
προσωπικά δεν θέλω να βλέπω χαλκό στις συνδέσεις (λόξα που την έχω )

Αύριο που θα έχω καλάι θα τα φτιάξω λίγο καλύτερα και θα βάλω σιγά σιγά μπροστά τα ανεμιστηράκια.

εκανες πολυ ωραια δουλεια...!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανες πολυ ωραια δουλεια...!!
Ευχαριστώ. Να μπει στη πρίζα να δουλέψει και βλέπουμε... πρώτη φορά κάνω ηλεκτρολογικά και το ˊχω λίγο έννοια.

Από όσο είδα μια χαρά το έκανες, μην ανησυχείς

Ολα καλα θα παανε...εγω ηλεκτρολογος ειμαι και μου εβαλες τα γυαλια με την πατεντα...δεν ειχε πααει ο νους μου...αλλα μου την εδωσες την ιδεα για τον κοντρολλερ για το βαρελι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτοιμο το κουτί... Τελικά χώρεσε μία πρίζα και θα χρησιμοποιώ τον controller μόνο για ψύξη το καλοκαίρι.



Στις παρακάτω φωτογραφίες δείχνω την καλωδίωση που έγινε. Θα πρέπει να βάλω καλάι για να ενώσω λίγο καλύτερα τα καλώδια στις υποδοχές 1 και 2 και μέχρι να γίνει δεν θα βάλω τον controller στο ρεύμα.

Συνημμένο Αρχείο 77296 Συνημμένο Αρχείο 77297

Με βάση τις φωτογραφίες βλέπετε κάτι λάθος ή υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να κάνω διαφορετικά?
Μια χαρα. Και θα μπορουσες να το χρησιμοποιησεις (αν ειχες τροπικο ενυδρειο) και για θερμανση.
Απλα θα εβαζες μια γεφυρωση ακομα απο το 2 στο 5 και οποτε ηθελες να χρησιμοποιησεις τη πριζα για το θερμαντηρα, θα εβγαζες το καλωδιο απο το 8 και θα το εχωνες στο 6.
Ενα καλωδιακι αλλαζεις δλδ δυο φορες το χρονο και τελος.
Εγω ετσι κανω σε ενα ενυδρειο που δεν ειχα 2ο φις στον stc του, αφου ετσι κι αλλως δεν βαζω ταυτοχρονα θερμανση και ψυξη, εφοσον φθινοπωρο και ανοιξη στα μεταβατικα σταδια προς καλοκαιρι και χειμωνα (και για νορμαλ τροπικα ενυδρεια -και οχι πχ με θερμοκρασιες δισκων ή σε χωρους με ακανονιστη θερμοκρασια κλπ), υπαρχει ουδετερη περιοδος που δεν χρειαζεται το ενυδρειο ουτε θερμανση, ουτε ψυξη. Εκει στο τελος αυτων των περιοδων, αλλαζω απο θερμανση σε ψυξη.

Ωραιο το ενυδρειο σου... Μου θυμισε πολυ την δικη μου παρουσιαση που ειχα κανει πριν καιρο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69239

Να πω μονο δυο-τρια πραγματακια, αν κανω καπου λαθος, ας με διορθωσουν τα παιδια εδω:

- Το φως ανοικτο μεχρι της 12 το βραδυ, μηπως ειναι...υπερβολη;
- Δεν ξερω ποσο 'ικανο' ειναι το συγκεκριμενο φιλτρο για 4 χρυσοψαρα. Και δεν εννοω για τα 600lt/h αλλα για την βιολογια που μπορει να χωρεσει...
- Μενεις ηρακλειο αττικης ή κρητης; Στο λεω, γιατι να ξερεις οτι το καλοκαιρι, αν εχει καυσωνα ανεβαζει τρελλες θερμοκρασιες το ενυδρειο και τα 4 config, ειναι οριακα ακομα και στα 12v, για 9v ή πιο κατω, δεν το συζητω καν. Σε μενα, λειτουργουν αποτελεσματικα με θερμοκρασια δωματιου μεχρι 30 βαθμους περιπου. Αν παει παραπανω, υπαρχει προβλημα... Και φυσικα να χεις υποψην σου, οτι αν τυχον λειψεις, δεν πρεπει να πεσει πολυ η σταθμη του νερου γιατι τοτε...παπαλα το μοτερ του φιλτρου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα καλα θα πανε...εγω ηλεκτρολογος ειμαι και μου εβαλες τα γυαλια με την πατεντα...δεν ειχε πααει ο νους μου...αλλα μου την εδωσες την ιδεα για τον κοντρολλερ για το βαρελι
Δε μπορώ να πάρω τα εύσημα για αυτό, κάπου αλλού το είδα. Απλά μου φάνηκε πιο εύκολο να πάρω έτοιμο κουτί και να δουλέψω παρά να το φτιάξω από την αρχή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα. Και θα μπορουσες να το χρησιμοποιησεις (αν ειχες τροπικο ενυδρειο) και για θερμανση. Απλα θα εβαζες μια γεφυρωση ακομα απο το 2 στο 5 και οποτε ηθελες να χρησιμοποιησεις τη πριζα για το θερμαντηρα, θα εβγαζες το καλωδιο απο το 8 και θα το εχωνες στο 6. Ενα καλωδιακι αλλαζεις δλδ δυο φορες το χρονο και τελος.
Το σκέφτηκα και εγώ, αν ποτέ χρειαστώ θερμαντήρα να αλλάξω την καλωδίωση μέσα στο κουτί. Το θέμα είναι οτι τα καλώδια που χρησιμοποίησα είναι 2,5A και 250V όπως γράφει το φις. Θα με καλύψουν στην περίπτωση που δουλέψω θερμαντήρα 200w ή να τα αλλάξω από τώρα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο το ενυδρειο σου... Μου θυμισε πολυ την δικη μου παρουσιαση που ειχα κανει πριν καιρο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69239
Θα δώ την παρουσίασή σου να πάρω ιδέες . Για αυτά που σημειώνεις τώρα...

- προσπαθώ να διατηρήσω κάποια φυτά στο ενυδρείο και γι' αυτό έχω 6 ώρες τη λάμπα. Θα δώ πώς θα πάει.
- στο εσωτερικό φίλτρο που έχει, κράτησα μόνο 2 σφουγκάρια, το μπλε με τις μεγάλες τρύπες και το πράσινο (αν δεν κάνω λάθος). Κράτησα και το ενυδρειακό βαμβάκι και το υπόλοιπο το γέμισα με βιολογικό υλικό. Παρακολουθώ με μετρήσεις και αν δω αργότερα οτι χρειάζεται κάτι θα το αλλάξω. Σε ότι αφορά την αντλία, αγόρασα μία στα 1000 lit/h με βάση το θέμα αυτό και την έχω για όταν παραδώσει πνεύμα αυτή που έχω τώρα.
- Κρήτη μένω αλλά το καλοκαίρι έχουμε κανονικές συνθήκες... Είναι πρώτο καλοκαίρι που έχω το ενυδρείο και δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται, ετοιμάζω το σύστημά μου και θα δω. Σε εσωτερικό χώρο είναι, υπό σκιά, οπότε πόσο θερμοκρασία να ανεβάσει...

Ανεμιστηράκια 92mm Konig πάντως δε βρήκα σε 4 μαγαζιά που πήρα τηλέφωνο χθες. Θα δω στα τοπικά καταστήματα αν βρω κάτι παρόμοιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πρώτο καλοκαίρι που έχω το ενυδρείο και δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται, ετοιμάζω το σύστημά μου και θα δω. Σε εσωτερικό χώρο είναι, υπό σκιά, οπότε πόσο θερμοκρασία να ανεβάσει...
Οταν έξω θα έχει 36 να μην έχει μέσα 30-32 ; Εκτός και αν έχεις AC , αλλά και πάλι δεν θα το δουλεύεις 24/7, επομένως θα την έχει τη ζεστούλα του

Πέρυσι το καλοκαίρι είχα ξεκινήσει με το μικρό ενυδρείο του Jumbo, μια μέρα που το παρακολουθούσα είχε 28-29 βαθμούς, οπότε θεωρώ οτι τους 30 θα τους χτυπάει εύκολα. Ποια είναι μια νορμάλ θερμοκρασία για τα χρυσόψαρα το καλοκαίρι, 24-25?

Εκει 24-25 είναι η ιδανική θερμοκρασία.
Το πρώτο καλοκαίρι στο δικό μου είδα και 32 βέβαια
αλλά τότε δεν ήξερα ουτε για ανεμιστηράκια ουτε για STC (γιατί ήξερα για φίλτρο ; )
Τα ψάρια αντέξανε όμως

Κι εμενα εχουν περασει 30αρια ,κι ας ηξερα
Και 27 ειναι οκ , δεν θα γινει κατι..
Απλα παραπανω ζοριζονται λιγο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκέφτηκα και εγώ, αν ποτέ χρειαστώ θερμαντήρα να αλλάξω την καλωδίωση μέσα στο κουτί. Το θέμα είναι οτι τα καλώδια που χρησιμοποίησα είναι 2,5A και 250V όπως γράφει το φις. Θα με καλύψουν στην περίπτωση που δουλέψω θερμαντήρα 200w ή να τα αλλάξω από τώρα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?
Ανετα. Δουλευω εδω και πολλα χρονια 500W θερμανση και με λιγο πιο λεπτο καλωδιο απο αυτο.

Τί μπορεί να συμβεί στην περίπτωση που το καλώδιο τροφοδοσίας δεν σηκώνει τον θερμαντήρα? Απλά δε θα δουλέψει (ο θερμαντήρας) ή κινδυνεύει να καεί τίποτα?

Θα λιώσει το καλώδιο και μπορεί να πάρει και φωτιά,
αλλά θα πρέπει να έχει βάλεις πολύ μικρό καλώδιο για να συμβεί αυτό.
Να υπολογίζεις πως το 1Α είναι θεωρητικά για 220W, αν το καλώδιο λέει για 2,5Α στα 250V είναι θεωρητικά 2,5Χ250=625 WATT

Πως ξερουμε ποσα Α ειναι το καλωδιο;
Εγω τους stc τους εστησα με διπλο καλωδιο χυμα (με το μετρο) , τους κοτσαρα και τα φις και αυτο ηταν.
Δεν κοιταξα τπτ..
Λετε να παρω καμια φωτια;

Αν κοιτάξεις το φις γράφει για πόσα Α και V είναι, οπότε και το καλώδιο είναι το ίδιο.

Περιμένοντας να έρθουν τα ανεμιστηράκια για το σύστημα ψύξης θα ήθελα να δούμε τι είδους σαλιγκάρια μπορώ να βάλω για να καθαρίζουν το ενυδρείο και τα φυτά από την άλγη. Να σημειώσω ότι δε θέλω να είναι μεγάλα σε μέγεθος (τελικό 3-4cm), να μπουν πολλά ή μετά από γέννες να πολλαπλασιαστούν. Καλό θα ήταν επίσης να μην τρώνε τα φυτά· μην τα σώσουμε από τα ψάρια και πάνε από τα σαλιγκάρια . Εννοείται θα πρέπει να αντέχουν στις συνθήκες του ενυδρείου και να μη δημιουργήσουν πρόβλημα στα χρυσόψαρα. Συνήθως ψωνίζω από εδώ τα ενυδρειακά είδη οπότε θα μπορούσα στην επόμενη παραγγελία να αγοράσω. Αν βέβαια μπορεί να βοηθήσει κάποιος συνχομπίστας, ευχαρίστως θα τα δεχτώ.

Από αυτά που έδειξες τα Neritina natalensis snail
αρκει να μη κατέβει η θερμοκρασία κάτω από 18 και αν σου βγουν θηλυκά θα βρίσκεις αυγά κολλημένα παντού, αν βάλεις ramhorn φοβάμαι πως θα τα φάνε τα χρυσόψαρα, ειχα βάλει και τα έβγαλα γιατί σκάλωσε ένα σαλιγκάρι στο στόμα ενος χρυσόψαρου και το πρόλαβα για να μη πνιγεί και έτσι τα εβγαλα

Αφού δε χρησιμοποιώ θερμοστάτη σίγουρα θα πάω κάτω από τους 18 βαθμούς κάποια στιγμή. Άλλα που θα μπορούσα να βάλω για να ψάξω που μπορώ να τα βρω? Επίσης είναι εύκολο να γίνει ο διαχωρισμός του φύλου ώστε να ζητήσω μόνο αρσενικά για να μην έχω πρόβλημα με γέννες?

Μετά από αναμονή μιας εβδομάδας ήρθαν τα ανεμιστηράκια και τα καλώδια. Να δούμε λίγο τί συνδεσμολογία θα πρέπει να κάνω?

Ολα τα συν σε ενα καλωδιο προς το τροφοδοτικο και ολα τα πλην στο αλλο.


Τα ανεμιστηρακια που πηρες ειναι ... silent.
Κοινως, ψοφιμια δυστυχως.
1000 στροφες, μονο 21cfm ροη αερα. (τα Konig πχ ειναι 46)
https://www.arctic.ac/eu_en/f9-silent.html

Γιατι δεν επαιρνες τα απλα F9 τουλαχιστον που ειναι 43cfm?
https://www.arctic.ac/eu_en/f9.html


.

Προσπάθησα να βρω τα Konig που μου είχες πει αλλά δεν υπήρχαν πουθενά 4 που ρώτησα. Τη διαφορά στη ροή αέρα που μου λες απλά δεν την γνώριζα ... Θα τα βάλω τώρα και ότι κάνουν.

Θα ελεγα να τα δοκιμασεις πρωτα πριν τα κοψεις (αν κοψεις δλδ τελικα τα βισματακια).
Δωσε σε ενα ανεμιστηρι 12V να γυρισει και βαλτο στο προσωπο σου και θα καταλαβεις πιστευω.
Ειχα καποτε παρει ενα silent (coolermaster) και επρεπε να το κολλησω στη μουρη μου για να νοιωσω αερα.
Χωρις αναταραξη της επιφανειας του νερου δεν γινεται δουλεια.
Πηγε υπερ πιστεως.


Το λεω δλδ για να μη σου πανε χαμενα, αν μπορεις να τα αλλαξεις με απλα F9.
4 zalman 80αρια που βαραγανε στο θεο, ειχα στο ριο180. Και δεν ηταν κρυου νερου το ενυδρειο να θελω 25αρια θερμοκρασιες.
Σε κρυου νερου ενυδρειο, προσωπικα ουτε καν θα τα δοκιμαζα τα f9 silent.

Από ότι θυμάμαι αλλά και από ότι βλέπω στη φωτογραφία ο Μάνος δεν θα χρειαστεί να κόψει καλώδια από τα ανεμιστηράκια γιατί αγόρασε και προεκτάσεις έτσι ώστε να κουμπώνει/ξεκουμπώνει βύσματα για να βάλει/βγάλει ανεμιστηράκια. Μάνο αν είναι έτσι θα χρειαστεί μόνο να κόψεις τις προεκτάσεις. Πήρες και jack DC για σασί για να συνδέεις τον μετασχηματιστή ;
Μια φωτογραφεία με όλα τα εξαρτήματα θα βοηθήσει

Οι επιλογές που έχω στο e-shop είναι:

http://www.e-shop.gr/arctic-f9-silen...m-p-PER.816018 (αυτά που πήρα, 21,2 CFM - 6 χρόνια εγγύηση)

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.650154 (35 CFM - 6 χρόνια εγγύηση)

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.811357 (43 CFM - 2 χρόνια εγγύηση)

Ποια να ζητήσω αν δεχτούν να μου τα αλλάξουν?

Καλα μη παιρνεις και τοσο πολυ σοβαρα την εγγυηση του eshop
Τα πιο δυνατα παρε

Γίνεται αλλαγή από ότι μου είπαν. Είναι λίγο ταλαιπωρία αλλά γίνεται...

Λέω να πάρω αυτούς αλλά διαβάζω στα σχόλια οτι είναι 4-pin ενώ στα τεχνικά γράφει 3-pin. Έχω ήδη αγοράσει 4 τέτοια καλώδια τα οποία είναι 3-pin σε 4-pin. Μου κάνουν αυτά ή να τα γυρίσω?

Επίσης χρειάζομαι κάτι άλλο που θα μπορούσα να παρω από το e-shop?

Όχι κε Τάκη, δεν πήρα jack DC για σασί ακόμα. Το πουλάνε αυτό σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά, το βρίσκει κανείς εύκολα?

Μάνο αν έχουν καλώδιο με 4 pin δεν κάνουν οι προεκτάσεις που πήρες, δυστυχώς.
Βρίσκεις εύκολα jack dc για σασι
δες πως είναι https://www.google.gr/imgres?imgurl=...CkMQMwgsKBEwEQ

--------------------------------------

Εχει όντως 4 pin, τα καλώδια που πήρες δεν κάνουν

https://www.google.gr/search?q=ARCTI...w=1280&bih=647


https://www.google.gr/imgres?imgurl=...td2M%3A&w=1280

Να πάω σε αυτόν http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.650154 για να χρησιμοποιήσω τα καλώδια που πήρα;

Αυτος έχει 43 cfm και εχει 3 pin
http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.650190

Μετά από αναμονή πολλών ημερών πήρα χθες τα ανεμιστηράκια... Από εξοπλισμό είμαστε εδώ



Ο stc-1000 περασμένος σε κουτί, 4 ανεμιστηράκια 92mm, 4 καλώδια 3-pin σε 4-pin, τροφοδοτικό πολλαπλής εξόδου και ανοξείδωτες βίδες. Πως προχωράμε για τη συνδεσμολογία των ανεμιστήρων στο τροφοδοτικό και από εκεί στο κουτί?

Θα κάνω πρώτα τη σύνδεση να τεθούν σε λειτουργία δοκιμαστικά και μετά θα δω πώς θα τα προσαρμόσω στο καπάκι του ενυδρείου.

Σημείωση: τα ανεμιστηράκια έχουν δικό τους αισθητήρα θερμοκρασίας, δε νομίζω οτι θα μου χρειαστεί...

Μάνο τον αισθητήρα που έχουν τα ανεμιστηράκια τον ξεχνάς, δεν θα σε βοηθήσουν πουθενά.
Από καλώδια συνδέεις μόνο το μαύρο και το κόκκινο , κάνε μια δοκιμή για σιγουριά.
Μαύρο = (-) Αρνητικό
Κόκκινο = (+) Θετικό

Μάνο και κάτι άλλο
Φις DC πήρες ;



Γιατι αν πήρες θα συνδέσεις το Θετικό (Κόκκινο) στο εσωτερικό και το Αρνητικό (Μαύρο) στο εξωτερικό γιατι οι περισσότεροι μετασχηματιστές έτσι έχουν τη πολικότητα

Δεν έχω πάρει φις DC, θα κοιτάξω αύριο σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquarium_3.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  39,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f. black common.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  59,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquarium_2.jpg
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquarium_1.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  47,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f. common.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  50,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f. comet.jpg
Εμφανίσεις:  304
Μέγεθος:  42,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f. shubunkin.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  48,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  side 1.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  51,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  side 2.jpg
Εμφανίσεις:  274
Μέγεθος:  56,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fitorio.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  55,5 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-04-16 στις 17:45
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-16, 20:15
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Αφού μαζεύτηκε λίγο το θέμα (ευχαριστώ Τάκη) ας δείξω που είμαι αυτή τη στιγμή... Έχω πάρει αυτά τα ανεμιστηράκια και σύνδεσα ένα στο τροφοδοτικό που έχω για να δω πως πάει. Το τροφοδοτικό είναι πολλαπλής εξόδου 3-12V DC, με μέγιστη έξοδα στα 1500 mA. Το αποτέλεσμα στα 12V είναι αυτό:

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=EvkBTrNq2kk

Ο ανεμιστήρας γυρίζει πολύ αργά και βγάζει λίγο αέρα. Τί μπορεί να φταίει και τι κάνω για να δουλέψουν καλύτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-16, 20:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν το ξερω το φανακι , αλλα μαλλον επελεξες λαθος καλωδια (απο τα 3 που νομιζω οτι εχει) να ενωσεις.
Το ειχα παρατηρησει σε αλλα φανακια που ηταν ρυθμιζομενης ροης.
Δοκιμασε αλλους συνδυασμους δυο καλωδιων απο τα τρια που εχει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-16, 21:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αλήθεια, ποια καλώδια ένωσες ; Μαυρο κοκκινο πρέπει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-16, 21:35
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Κόκκινο με κόκκινο και μαύρο με μαύρο έχω συνδέσει . Δοκίμασα και τους 4 ανεμιστήρες που έχω, οι 3 το ίδιο, ο 4ος δε γυρίζει καν (καμένος?)...

Δοκίμασα και διαφορετικό 3-pin σε 4-pin, τα ίδια και εκεί.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fan.jpg
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  65,2 KB
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-16, 21:44
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Mε μια συντομη ματια βλεπω τα ανεμιστηρακια που πηρες ειναι μονο 1000rpm; ε γιαυτο τα βλεπεις δεν τραβανε..Τα δοκιμασες ενα -ενα ή τα βαλες στη σειρα;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-16, 21:51
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

1800 rpm μέγιστο γράφουν οι προδιαγραφές. Το κάθε ένα μόνο του τα δοκίμασα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-16, 23:01
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Το ειπα μηπως τα συνδεσες στη σειρα και μοιραζεται η ταση αλλα οκ!!Απ το βιντεο που εβαλες νομιζω ειναι λιγο ψοφια,χωρις να θελω να σε απογοητευσω ομως μπορει οντως να αποδιδουν καλα βαλτα πανω και βλεπεις γιατι διαβαζω καλες κριτικες!!Απλα στο δικο μου που χω ενα με 1500rpm ναι μεν αθορυβο αλλα καμια σχεση η ροη αερα με τα αλλα δυο που χω στις 3000rpmΒεβαια αλλη μαρκα οχι επωνυμα..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-16, 06:20
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Τη Δευτέρα θα έχω πολύμετρο και θα μετρήσω τί ρεύμα μου δίνει το τροφοδοτικό, ίσως να φταίει αυτό...

Η πλάκα είναι οτι δεν κοίταξα να πάρω "επώνυμους", απλά δε βρήκα άλλους. Αυτούς που πήρα και τους πλήρωσα ακριβά και φαίνεται οτι δεν θα κανω δουλειά.
-------------------------
Μεταξύ του ανεμιστήρα και του τροφοδοτικού παρεμβάλω καλώδιο 3-pin σε 4-pin το οποίο:

Καλώδιο προσαρμογής ανεμιστήρα από την Inline το οποίο μειώνει την τάση λειτουργίας του ανεμιστήρα από 12V σε 5V και έτσι μειώνει το επίπεδο θορύβου. Είναι ένα 12V DC βύσμα σε 3 pin σύνδεση (Molex).


Λέτε αυτή η μείωση στην τάση να μου δημιουργεί το πρόβλημα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos3 : 03-04-16 στις 06:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-16, 08:50
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλα βρε στα 5 βολτ τα δοκιμασες;κατευθειαν στο τροφοδοτικο να τα βαλεις!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-16, 09:32
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Συνέδεσα απ' ευθείας τον ανεμιστήρα στο τροφοδοτικό, το ίδιο γυρίζει... Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, το τροφοδοτικό που έχω είναι αυτό της φωτογραφίας, μου κάνει? Θα μετρήσω αύριο με πολύμετρο να δω αν δίνει τις τιμές εξόδου που γράφει.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  power.jpg
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  59,6 KB

Αν το τροφοδοτικό είναι ok, θα κάνω μια έρευνα μήπως και βρω τους παρακάτω ανεμιστήρες konig. Την περασμένη φορά που είχα πάρει τηλέφωνο σε εταιρείες δεν είχε κανείς...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-04-16, 09:38
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Μια χαρουλα ειναι το τροφοδοτικο...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-04-16, 10:02
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Μέτρησα με πολύμετρο το τροφοδοτικό, ότι γράφει στις προδιαγραφές βγάζει... Οπότε πάω σε νέα παραγγελεία ανεμιστήρων .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-04-16, 12:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις κοψει τους σενσορες σε ολα?
Αν ναι ... φαινονται καθολου οι ακρες απο το διπολικο καλωδιακι του σενσορα που εχεις κοψει?
Ελιπζω να μην το εχεις κοψει συριζα.
Ειμαι 99% σιγουρος οτι αν ενωσεις τις ακρες των καλωδιων του με το κολλητηρι, θα τρεχει φουλ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-04-16, 12:29
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Σένσορες εννοείς τους αισθητήρες θερμοκρασίας που έχουν? Δεν έχω κόψει κανένα, λες να το δοκιμάσω?

Όπως και να 'χει παράγγειλα νωρίτερα 4 konig, καλύτερες προδιαγραφές έχουν από τους Arctic (2750 RPM αντί για 1800 RPM , 50 CFM αντί για 43 CFM). Λογίκα θα τους έχω Τετάρτη - Πέμπτη, αν δεν κάνω δουλειά ούτε με αυτούς τί να πω... θα βάλω το ενυδρείο στο ψυγείο .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-04-16, 12:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιτα ... αυτους (konig) δουλευουμε οι περισσοτεροι.
Σκυλια.
Το μονο κακο ειναι οτι τωρα τελευταια πηρανε πολυ πανω οι τιμες τους. Οι 92αρηδες πχ ειχανε γυρω στα 2 ευρω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-04-16, 13:20
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Είχα ψάξει για αυτούς όταν μου τους είχες προτείνει. Ρώτησα σε 3-4 μαγαζιά, δε βρήκα πουθενά 4 που ήθελα και πήγα στους arctic. Τώρα που κοίταξα για Konig βρήκα με τη πρώτη. Ίσως να τέλειωσαν, να είχαν καινούργια παραλαβή με μεγαλύτερη τιμή. Ποιος ξέρει...

Χθες που δοκίμαζα τους arctic είδα οτι ο ένας δε γυρίζει (παίζει και να τον έκαψα), οπότε αν υποθέσουμε οτι πείραζα τα καλώδια και τελικά δούλευαν σωστά, το κόστος να τον αντικαθιστούσα βγαίνει 10-11€ λίγότερο σε σχέση με το να πάρω τους 4 konig. Ας είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-04-16, 13:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπα δεν καιγονται.
Χαλασμενος ηταν απο τη μανα του. Εχει ξανασυμβει
Απο τη στιγμη που δεν τον εχεις κοψει πουθενα, σε καλυπτει η εγγυηση.
Βαλτον στο κουτι του και δωστον πισω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-04-16, 13:52
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Και έτσι να είναι, δεν αξίζει. Θα πληρώσω μεταφορικά courier ή θα πρέπει να πάω Ηράκλειο να τον επιστρέψω, θα τον στείλουν Αθήνα να τον ελέγξουν και θα μου δώσουν πίστωση για την αξία του. Αν υποθέσουμε οτι πάρω κάτι άλλο, θα πρέπει να πληρώσω και 3€ τα δικά τους μεταφορικά για να μου τον στείλουν. Απλά δεν αξίζει...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-04-16, 14:18
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Λοιπόν Μάνο, κοίτα τις φωτογραφίες.
Στην 1η είναι το ανεμιστηράκι με το καλώδιο και τα φυσάκια του.
Στην 2η είναι το καλωδιάκι που πήγαινε στον αισθητήρα και εγώ το έκοψα.
Στην 3η είναι τα 2 ανεμιστηράκια δίπλα δίπλα για να δεις πως πάνε τα φισάκια όταν θέλεις να τα συνδέσεις μεταξύ τους.
Στην 4η είναι και τα 2 συνδεδεμένακαι τέλος ...
Στην 5η είναι το καλώδιο που έχω φτιάξει με το DC φις για να συνδέεται στο τροφοδοτικό μεταβλητής τάσης και στην άλλη άκρη έχω βάλει το ένα από τα αρσενικά φις του τελευταίου ανεμιστήρα που περίσευε.

Για την ταχυτητα που λες, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το ότι είναι λιγότερες στροφές από τα δικά μου γιατί έχεις μεγαλύτερα πτερύγια συνεπώς τα δικά σου σπρώχνουν ή βγάζουν περισσότερο αέρα.

Εσύ πως κατάλαβες ότι "δεν" παίζουν σωστά?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  116,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  83,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  101,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  83,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  111,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-04-16, 14:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ταχυτητα που λες, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το ότι είναι λιγότερες στροφές από τα δικά μου γιατί έχεις μεγαλύτερα πτερύγια συνεπώς τα δικά σου σπρώχνουν ή βγάζουν περισσότερο αέρα.
Σωστός
και τα 120άρια έχουν ακόμα λιγότερες στροφές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-04-16, 14:48
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Εμένα είναι σαν αυτούς

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fan.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  40,9 KB

βγάζουν ένα τριπλό καλώδιο στο φις και ένα ξεχωριστό για τον αισθητήρα. Τα σύνδεσα και με καλώδιο αντάπτορα 3pin σε 4pin και χωρίς αυτό απ' ευθείας στο τροφοδοτικό. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=EvkBTrNq2kk

Δεν έχουν δύναμη να γυρίσουν και δεν βγάζουν αέρα. Για να καταλάβεις το φέρνω πολύ κοντά στο πρόσωπό μου για να καταλάβω πόσο βγάζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-04-16, 14:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως ειπαμε κοψε στην ακρη τον σενσορα και ενωσε μεταξυ τους τα καλωδια του για να δουλεψουν φουλ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-04-16, 15:00
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Εμένα απ' την άλλη πλευρά βάζω το χέρι 15 πόντους απο πάνω και το νιώθω κανονικά τον κρύο αέρα.
Το ότι σταματάει πάντως όταν βάζεις το χέρι σου εκεί δεν λέει κάτι. Σαν ταχύτητα πάντως δείχνει καλό και το δικό σου στο βίντεο, τι άλλο να σου πω δεν έχω.
Μου κάνει πάντως μεγάλη εντύπωση.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-04-16, 15:00
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Θα δοκιμάσω το απόγευμα αυτό που λέει ο Σπύρος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-04-16, 15:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν ταχύτητα πάντως δείχνει καλό και το δικό σου στο βίντεο
Πστ , ισα ισα γυριζει.
Προλαβαινουμε να διαβασουμε και τη μαρκα στο κεντρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-04-16, 15:05
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως ειπαμε κοψε στην ακρη τον σενσορα και ενωσε μεταξυ τους τα καλωδια του για να δουλεψουν φουλ.
Σπύρο γιατί το λες αυτό?
Ο σένσοράς στην μητρική ελέγχεται από το bios και αυτό που κάνει είναι να οδηγεί περισσότερα ή λιγότερα volt στο ανεμιστηράκι.
Αν λοιπόν του δίνεις εσύ κατ'ευθείαν 12v στην είσοδο και κάνεις bypass τον αισθητήρα τι πειράζει?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-04-16, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι ιδιαιτερο ανεμηστηρι, με δικο του σενσορα.
Τεσπα ας δοκιμασει αυτο που του λεω
Θα βγαλει εκτος κυκλωματος τον σενσορα ετσι, οτι κι αν γινεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-04-16, 15:36
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Να πως δουλεύει το δικό μου.
Σίγουρα δείχνει πιο γρήγορο από το δικό σου, αλλά τι να σου πω....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160404_163114.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  92,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-04-16, 15:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μάνο μήπως έδωσες κατά λάθος ρεύμα στο μπλε καλώδιο ;
Το κίτρινο είναι αισθητήρας επομένως δεν τίθεται θέμα, το μπλε όμως πάει σε ολοκληρωμένο που ρυθμίζει τις στροφές του κινητήρα, και πιθανώς αν έπαθε ζημιά να μειώνονται οι στροφές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
180 lit. χρυσόψαρα manos3 Ενυδρεία με χρυσόψαρα 243 20-08-17 16:00
DIY Fan Flap Σύστημα ψύξης Qbrain DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 01-03-13 14:07
Σύστημα ψύξης/θερμανσης σε rio 240 Maverick DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 09-05-11 22:14
Σύστημα ψύξης σε (μελλοντικό) χρυσοψαροενυδρέιο! Τηλέμαχος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 75 22-08-10 19:04
Εξωτερικό σύστημα ψύξης manolis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 23-02-09 19:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14194 seconds with 14 queries