Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-11, 19:38
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή Πρώτα βήματα-ερωτήσεις-απορίες

Για να ξεκινήσω λοιπόν να πάρω κάποιες αποφάσεις σαν αρχάριος θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.
1. Είμαι στρατιωτικός και αυτό συνεπάγεται κάποιες μεταθέσεις.Το ενυδρείο μεταφέρεται εύκολα-δύσκολα ή να το ξεχάσω τελείως;
2. Στο σαλόνι, απέναντι απο εκεί που υπολογίζω να το τοποθετήσω έχω τζάκι. (περίπου 5 μέτρα απόσταση). Είναι κακό αυτό ή δεν φτάνει η θερμότητα να επηρεάσει τη θερμοκρασία;
3. Μάλλον στο γλυκό νερό θα καταλήξω αλλά πως αποφασίζω τι ψάρια θέλω;
Ή ξεκινάω απο απλά σαν αρχάριος; (αν και στις σημειώσεις μου έχω ήδη γράψει γκάπυ και πλάτυ)
4. Πως ξέρω οτι είναι σωστό το μέγεθος του ενυδρείου; Ένα 80άρι ενυδρείο (80χ35χ40) είναι καλό; Λόγω χώρου και κρίσης δεν μπορώ να πάω για κάτι παραπάνω.Πόσα ψάρια περίπου χωράει αυτό το ενυδρείο;
5. Η βάση είναι απαραίτητη; Η μπορούν δύο τραπεζάκια σαλονιού ενωμένα να υποστηρίξουν το βάρος; Αν δεν μπορούν οι βάσεις εμπορίου είναι φτηνές σχετικά ή συμφέρει να δώσω την κατασκευή σε φίλο μου ξυλουργό;

Αυτά αρχικά.Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά απο κάπου πρέπει να αρχίσω. (όλα αυτές η απορίες μου δημιουργήθηκαν χθες το βράδυ που διάβαζα τα διάφορα θέματα και τις σημείωνα σε τετράδιο μην τις ξεχάσω )
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-11, 20:20
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

1)to μεγεθος που λες,ευκολα
2)δεν επιρεαζει
3)μια χαρα εισαι για γκαπυ η πλατυ για αρχη,μιας και σου αρεσαν κιολας...
4)μια χαρα ειναι γι αυτα τα ψαρια,βαλε 5-6 και θα σου γεννησουν
5)αναλογος ποσο γερα ειναι τα τραπεζακια,μπορεις και σε ξυλουργο φυσικα να φτιαξεις!!
καλη συνεχεια και καλο διαβασμα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-11, 23:40
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Ωραία.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
¶ρα πράσινο φως για την έρευνα αγοράς του συγκεκριμένου μεγέθους ενυδρείου.
Όσον αφορά τα Don`t do it υπάρχουν κάποια ΣΟΣ που πρέπει να προσέξω και γενικά και έτσι ωστε να μη με κοροϊδέψουν οι καταστηματάρχες των pet shop σαν αρχάριο;
Επειδή προσανατολίζομαι σε κοινωνικό φυτεμένο, πρέπει τα φυτά που θα διαλέξω να ταιριάζουν με τα ψάρια ή επιλέγω οτι μου αρέσει;
Όσον αφορά το υπόστρωμα είναι καλή η επιλογή μείξης χαλικιού με υπόστρωμα φυτών;
Τι άλλα περιφερειακά χρειάζονται; Π.χ. άκουσα για απαραίτητη χρήση ups.Είναι ή οχι; Επίσης για ανεμιστήρα για τους θερμούς μήνες.Υποχρεωτικό ή ανάλογα τη μόνωση του σπιτιού;
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-11, 00:08
4fun Ο χρήστης 4fun δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

οι επιλογες που εχεις για υποστρωμα ειναι πολλες.Αφου εχεις παρει φορα διαβασε το παρακατω αρθρο που ειναι πληρες. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/boden.htm

Οσον αφορα τι να ΜΗΝ κανεις θα σου πει ο καθενας απο προσωπικη του εμπειρια τι να αποφυγεις.Για μενα μην σπαταλησεις καθολου χρηματα στην αγορα σκευασματων προετοιμασιας νερου εκτος απο αντιχλωριο.Βακτηρια και αλλες μαγικες συνταγες για στρωσιμο ενυδρειου ειναι πεταμενα λεφτα.Απο φυτα ο μονος σου περιορισμος εχει να κανει με τη θερμοκρασια του ενυδρειου,με βαση αυτο επιλεγεις οτι θες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-11, 22:27
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Αύριο θα κάνω μια ερεύνα αγοράς για ενυδρείο.
Νέες απορίες.
1. Τα φυτά πρέπει να μπουν κατευθείαν μετά την τοποθέτηση του υποστρώματος ή αργότερα κατά τη διάρκεια του στρωσίματος;
2. Κατά την αλλαγή νερού με ποιο τρόπο αφαιρείς το 1/3;
3. Το νερό που προσθέτεις το ρίχνεις απευθείας μέσα η το αφήνεις πρώτα να πάρει θερμοκρασία δωματίου;
4. Παρατηρώ οτι σχεδόν όλοι λειτουργούν τις λάμπες απο 15:00 εως 01:00.Το φυσικό φως της μέρας (οχι να πέφτει ο ήλιος επάνω στο ενυδρείο) δεν μετράει;Γιατί το καλοκαίρι υπάρχει φυσικό φως δυνατό μέχρι τις 20:30 περίπου. Ή δεν αρκεί για το μεγάλωμα των φυτών;
5. Ο εργοστασιακός φωτισμός στα καπάκια των ενυδρείων αρκεί ή θέλει τροποποίηση (αν υποθέσουμε οτι θέλουμε λίγο πιο δύσκολα φυτά)
6. Εσωτερικό φίλτρο ή εξωτερικό; Αν και διαβάζοντας τα υπόλοιπα post βλέπω οτι οι περισσότεροι προτιμούν το εξωτερικό.
7. Γκάπυ, Πλάτυ, Ξιφοφόροι, Molly απο οτι κατάλαβα μπαίνουν μαζί.Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιους καθίσουν να μου απαντήσουν σε τόσες μαζεμένες ερωτήσεις.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-11, 02:47
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή


1) Εάν βάλεις υποστρωμα τότε να βάλεις κατευθείαν φυτά. Σαν αρχάριος που είσαι καλύτερα να μην βάλεις για να μην τρέχεις αργότερα με αλγείς... Γενικά τα φυτά μπορείς να τα βάλεις όποτε εσύ θελήσεις
2)πέρνεις ενα λαστιχο κοίνο και "ρουφάς" για να έρθει το νερό στην αλλη ακρη και τότε το βάζεις στον κουβά ...
3) Οταν έχουμε ψαρια ότι ψαρια και να είναι τοτε πρεπει να εχουμε όσο το δυνατόν πιο σταθερές συνθηκες γινεται οπότε... η θερμοκρασία να είναι οσο πιο κοντά με αυτή του ενυδρείου
4)μπορείς να βάλεις εσυ ότι ώρες θές τον φωτισμό σου και ποτε δεν αφηνουμε το φως του ηλιου να χτυπάει το ενυδρείο αμεσα!
5) Σε καλύπτει για φυτά χαμηλων απαιτήσεων
6) Ο μονος λόγος που μπορώ να σκεφτώ για επιλογή εσωτερικού φιλτρου είναι να μην έχεις χωρο για εξωτερικό.
7) Όχι δεν μπαινουν όλα μαζι ! Υπάρχει φόβος υβριδησμού με τα γκαπι και τα ..... χμμμ δεν θυμαμε πιο απο τα 2... μολυ ή πλατυ ; Και οι ξιφοφόροι πρεπει να έχουν ενα θεματάκι με καποιο αλλο είδος... αλλά πάλι δεν μπορώ να θυμηθώ πιο... χχαχααχ βοηθάω πολυ ε; :Ρ
Καλύτερη επιλογή είναι να επιλέξεις ένα είδος και θα είναι πιο ανετο μεσα στο ενυδρείο σου και δεν θα έχεις διαφορα αλλα θέματα, πχ με την επιθετηκότητα των ξιφοφόρων....

αυτά ετσι στα γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-11, 08:18
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων

Σαν αρχάριος που είσαι καλύτερα να μην βάλεις για να μην τρέχεις αργότερα με αλγείς...
Εδώ σε έχασα λίγο.Τι να μην βάλω;
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-11, 10:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ξεκινήσω λοιπόν να πάρω κάποιες αποφάσεις σαν αρχάριος θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.
1. Είμαι στρατιωτικός και αυτό συνεπάγεται κάποιες μεταθέσεις.Το ενυδρείο μεταφέρεται εύκολα-δύσκολα ή να το ξεχάσω τελείως;
2. Στο σαλόνι, απέναντι απο εκεί που υπολογίζω να το τοποθετήσω έχω τζάκι. (περίπου 5 μέτρα απόσταση). Είναι κακό αυτό ή δεν φτάνει η θερμότητα να επηρεάσει τη θερμοκρασία;
3. Μάλλον στο γλυκό νερό θα καταλήξω αλλά πως αποφασίζω τι ψάρια θέλω;
Ή ξεκινάω απο απλά σαν αρχάριος; (αν και στις σημειώσεις μου έχω ήδη γράψει γκάπυ και πλάτυ)
4. Πως ξέρω οτι είναι σωστό το μέγεθος του ενυδρείου; Ένα 80άρι ενυδρείο (80χ35χ40) είναι καλό; Λόγω χώρου και κρίσης δεν μπορώ να πάω για κάτι παραπάνω.Πόσα ψάρια περίπου χωράει αυτό το ενυδρείο;
5. Η βάση είναι απαραίτητη; Η μπορούν δύο τραπεζάκια σαλονιού ενωμένα να υποστηρίξουν το βάρος; Αν δεν μπορούν οι βάσεις εμπορίου είναι φτηνές σχετικά ή συμφέρει να δώσω την κατασκευή σε φίλο μου ξυλουργό;

Αυτά αρχικά.Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά απο κάπου πρέπει να αρχίσω. (όλα αυτές η απορίες μου δημιουργήθηκαν χθες το βράδυ που διάβαζα τα διάφορα θέματα και τις σημείωνα σε τετράδιο μην τις ξεχάσω )
Καλως ηρθες στο χομπυ και στην παρεα.

1. Ενα ενυδρειο με τις διαστασεις που αναφερεις δεν ειναι αδυνατο να μετακομισει. Φυσικα παιζει ρολο και η συχνοτητα των μεταθεσεων οπως και η αποσταση. Ολα γινονται ομως αν θελουμε και δεν βαρυγκωμαμε.

2. Μια χαρα ειναι το τζακι, και διπλα να το εβαζες θα εκανες οικονομια στην θερμανση. Δεν ειναι τοσο μικρο ενα 100-120λιτρο (τοσο βγαινει στις διαστασες που εδωσες) ενυδρειο για να επηρεαστει αποτομα και πολυ απο τη ζεστη του τζακιου.

3. Ετσι κι αλλιως το θαλασσινο ειναι πιο δυσκολο και ευαισθητο ενυδρειο για αρχαριο. Καλα το σκεφτηκες.
Αν δεν θελεις να ασχοληθεις απο τωρα με επεξεργασια και ρυθμιση νερου σε συγκεκριμενες παραμετρους νερου, θα μετρησεις το νερο της βρυσης σου και θα επιλεξεις ψαρια που καταρχας ζουν σε τετοιο νερο, μετα θα κοιταξουμε ποια απο αυτα ειναι συμβατα και μεταξυ τους για κοινωνικο ενυδρειο.

4. Αν ξεκινας με το μεγεθος ενυδρειου που χωραει στο χωρο σου θα επιλεξεις ψαρια που ζουν ανετα σε τετοιο ενυδρειο. Αν επιλεξεις πρωτα ψαρι, θα πας σε οτι ενυδρειο απαιτει η διαβιωση του συγκεκριμενου ψαριου.
Ο αριθμος ψαριων που χωραει ενα ενυδρειο εξαρταται απο διαφορους παραγοντες. Πχ εκτος α) απο απαραιτητο χωρο για κολυμπι, πρεπει β) να φτανει για τη συμβιωση με αλλα ψαρια (ειτε του ιδιου ειδους ειτε αλλου), γιατι πχ μπορει να χωρανε δυο ψαρια σε ενα ενυδρειο αλλα να σκοτωνονται αν δεν υπαρχει σοβαρη αποσταση ή/ακι κρυψωνες/καταφυγια μεταξυ τους, γ) να φτανει η ποσοτητα νερου για να ανταπεξερχεται στους ρυπους των ψαριων χωρις να θελει πολυ συχνα ποσοστιαια αλλαγη νερου (εκτος αν δεν σε ενοχλει και μπορεις να αλλαζεις και καθε μερα), δ) το ειδος των ψαριων αν ειναι πολυ κινητικα και θελουν μεγαλο μηκος ενυδρειου για κολυμπι ή ειναι ηρεμα και στατικα και τους φτανει μικροτερο μηκος, ε) αν ειναι ψαρια που αναπαραγωνται πολυ ευκολα και με πολλους απογονους (πχ ζωοτοκα οπως πλατυ γκαπυ κλπ) θα πρεπει να μενει χωρος και για τα νεα ψαρια μεχρι να μεγαλωσουν λιγο και να βρισκεις αναδοχους γονεις να το χαριζεις κλπ κλπ

5. Το επιπλο πρεπει να καλυπτει ολη τη βαση του ενυδρειου και να μη μενει στον αερα καθολου τζαμι. Ενα ετοιμο ειναι πιο οικονομικο απο παραγγελια και συμφερει και για την περιπτωση σου γιατι πολλα ειναι συναρμολογουμενα/βιδωτα και θα μπορεις να το λυνεις κατα τη μεταφορα. Ειναι εξισου στιβαρα και αντεχουν το βαρος του ενυδρειου.
Τα τραπεζακια που λες, εκτος οτι ειναι επιφοβα να καταρρευσουν, θα ειναι και ασχημα στο θεαμα.
Για την περιπτωση σου θα προτεινα να δεις ενα Juwel - Rio125.
Στο waterinn (κηφησια) το δινουν με δωροπιταγη 50% της αξιας του και ετσι μπορεις να παρεις δωρεαν το επιπλο του (που ειναι και συναρμολογουμενο) και να μεινουν και καποια χρηματα για τα υπολοιπα που θα χρειαστεις. (Και απο οτι ξερω κανουν και αποστολες αν δεν ανεβεις να το παρεις μονος σου)
Εχει δικο του φιλτρο που ειναι απο τα καλυτερα εσωτερικα και με νορμαλ ιχθυοφορτωση δεν θα χρειαστει επιπλεον φιλτρανση απο καποιο εξωτερικο φιλτρο. Στπ φιλτρο μεσα εχει και θερμαντηρα. Εχει καλο φωτισμο με Τ5 λαμπες (2Χ28Watt δλδ 0.5 βατ ανα λιτρο) ετσι θα πανε καλα και φυτα οχι μονο ευκολα αλλα και μεχρι μετριων απαιτησεων.

ΥΓ μη παρεις φτηνο μαγνητακι για τα τζαμια και το γρατζουνισεις. Με μια τηλεκαρτα καθαριζει πιο καλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύριο θα κάνω μια ερεύνα αγοράς για ενυδρείο.
Νέες απορίες.
1. Τα φυτά πρέπει να μπουν κατευθείαν μετά την τοποθέτηση του υποστρώματος ή αργότερα κατά τη διάρκεια του στρωσίματος;
2. Κατά την αλλαγή νερού με ποιο τρόπο αφαιρείς το 1/3;
3. Το νερό που προσθέτεις το ρίχνεις απευθείας μέσα η το αφήνεις πρώτα να πάρει θερμοκρασία δωματίου;
4. Παρατηρώ οτι σχεδόν όλοι λειτουργούν τις λάμπες απο 15:00 εως 01:00.Το φυσικό φως της μέρας (οχι να πέφτει ο ήλιος επάνω στο ενυδρείο) δεν μετράει;Γιατί το καλοκαίρι υπάρχει φυσικό φως δυνατό μέχρι τις 20:30 περίπου. Ή δεν αρκεί για το μεγάλωμα των φυτών;
5. Ο εργοστασιακός φωτισμός στα καπάκια των ενυδρείων αρκεί ή θέλει τροποποίηση (αν υποθέσουμε οτι θέλουμε λίγο πιο δύσκολα φυτά)
6. Εσωτερικό φίλτρο ή εξωτερικό; Αν και διαβάζοντας τα υπόλοιπα post βλέπω οτι οι περισσότεροι προτιμούν το εξωτερικό.
7. Γκάπυ, Πλάτυ, Ξιφοφόροι, Molly απο οτι κατάλαβα μπαίνουν μαζί.Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιους καθίσουν να μου απαντήσουν σε τόσες μαζεμένες ερωτήσεις.
1. Ναι απο την αρχη. Αλλα μη βαλεις υποστρωμα λιπανσης. Δεν χρειαζεται παρα μονο σε υψηλων απαιτησεων φυτεμενο που αυτο θελει κι αλλα πραγματα (διοξειδιο, εξτρα λιπασματα, εξτρα φωτα) που προτεινω να μην ασχοληθεις προς το παρον. Αν θελεις να βοηθησεις καποια φυτα μπορεις να βαλεις ταμπλετες λιπανσης κοντα στις ριζες. Εξαλλου το υποστρωμα ξεθυμαινει μετα απο λιγο καιρο και μεχρι τοτε μπορει να μην εχεις αποφασισει να βαλεις δυσκολα φυτα.
2. Το αφαιρεις συνθηως με λαστιχο ποτισματος ή καλυτερα με διαφανες αλφαδολοαστιχο που ειναι πιο οικονομικο αλλα βλεπεις και την κατασταση του εσωτερικα αν βρωμισει και θελει καθαρισμα) που παει στην αποχετευση.
Στην ακρη βαζεις λιγο filterwool (πχ )sera filterwool το οποιο μπορεις να χρησιμοποιησεις και στο φιλτρο στη θεση του ασπρου φυλου που ειναι σαν υαλοβαμβακας - ειναι και πολυ πιο οικονομικο) για να μη ρουφηξει κανενα ψαρακι.
3. Το νερο που προσθετεις ειναι καλυτερα να το αφηνεις να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου (γλυτωνεις και ρευμα που θα καταναλωσει ο θερμαντηρας, αλλα και δεν πεφτει αποτομα και πολυ η θερμοκρασια, κατι που ειναι επικινδυνο για τα ψαρια)
Στην περιπτωση σου (μετακομισεις) μαλιστα προτεινω μιας και θα χρειαστεις ενα μεγαλο δοχειο για να μεταφερεις και καποια ποσοτητα νερου, να παρεις ενα βαρελι για ελιες (κατι θα ξερεις απο ελιες στην καλαματα ) και να βαζεις εκει το νερο που προετοιμαζεις. Μπορεις πχ να το εχεις καπου στην τουαλετα και να στελνεις το νερο με μια καταλληλη αντλια με ρυθμιζομενη ροη (γιατι δεν πρεπει να μπαινει και αποτομα το νερο στο ενυδρειο) ανετα χωρις κουβαδες και νερα στο πατωμα.
Μια καταλληλη και καλη αντλια ειναι η eheim 1002 οπου θα συνδεσεις πανω της το ιδιο αλφαδολαστιχο που χρησιμοποιησες για την εξοδο του νερου.
Μονο να επιπλεξεις λαστιχο που εφαρμοζει (ειτε μεσα ειτε εξωτερικα) στην εξοδο της αντλιας.
4. Το φως του ηλιου θελει προσοχη γιατι συνηθως προκαλει αλγες στο τζαμι. Αποφυγε να χτυπαει απευθειας ηλιακο φως στο ενυδρειο.
Η φωτοπεριοδος (απο τις λαμπες) μπορει να ειναι απο 7-12 ωρες αναλογα το ενυδρειο. Εσυ ξεκινα με 3 ωρες (για να μη γινει αποτομα) και ανεβαζε 20 λεπτα καθε 3 μερες μεχρι να φτασεις τις 7 ωρες και βλεπεις.
Πανω απο 8-9 ωρες δεν συνιστω για νορμαλ φυτεμενο.
Ο ψηφιακος προγραμματιζομενος χρονοδιακοπτης ειναι το πρωτο εξτρα που θα χρειαστεις.
5. Σου απαντησα για την επαρκεια φωτισμου πριν.
6. Αν παρεις το ενυδρειο που σου προτεινα φτανει το εσωτερικο (με νορμαλ ιχθυοφορτωση), απο εκει και μετα το εξωτερικο ειναι προτιμοτερο ειτε σαν βασικο φιλτρο ειτε σαν συμπληρωμα του εσωτερικου.
7. Καποια ζωοτοκα υβριδιζουν μεταξυ τους και δεν ειναι οτι καλυτερο να εχεις ψαρια υβριδια με οτι προβληματα υγειας ή εμφανισης μπορει να εχουν.
Εδω γραφω ποια ειδη δεν ειναι καλο να βαζουμε μαζι. http://www.aquatek.gr/vb/showthread....700#post506700

Καλη αρχη και καλη συνεχεια να εχεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-04-11 στις 10:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-11, 11:45
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

αυτες ειναι απαντησεις!!!!χαρα στο κουραγιο σου!!!!5.446χαχαχαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-11, 11:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτες ειναι απαντησεις!!!!χαρα στο κουραγιο σου!!!!5.446χαχαχαχαχ
Μονο που εκανα βλακεια.
Επρεπε να τη σπασω την απαντηση σε 20 ποστ για να τα ανεβασω λιγο.
Ή μηπως μου την πει κανενας οτι spamαρω για να ανεβασω τα ποστ μου?
Πρεπει να περασω να παρω και το μισθο μου που θα ανεβηκε με τοσα ποστ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-04-11, 12:32
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο που εκανα βλακεια.
Επρεπε να τη σπασω την απαντηση σε 20 ποστ για να τα ανεβασω λιγο.
Ή μηπως μου την πει κανενας οτι spamαρω για να ανεβασω τα ποστ μου?
Πρεπει να περασω να παρω και το μισθο μου που θα ανεβηκε με τοσα ποστ.
xa xa xaxa ειναι κι αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-04-11, 13:28
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις.Μου έλυσαν πολλές απορίες.
Πήγα σήμερα στο pet shop και πιθανών θα καταλήξω στο συγκεκριμένο ενυδρείο που παραθέτω στη φώτο 80χ35χ40 με εσωτερικό φίλτρο-θερμαντήρα.
Αποφασίστηκε να μην μπει υπόστρωμα φυτών αφού θα είναι σχετικά εύκολα φυτά αλλά μόνο λεπτό, σκουρόχρωμο χαλίκι.
Κάποιο ξύλο, μερικές πετρούλες, και το γνωστό στρώσιμο.Έμεινα με την απορία για το γρασίδι, γιατί μου είπε ότι είναι λίγο δύσκολο και θέλει χρήση διοξειδίου για να πιάσει.
Επίσης μου τόνισε οτι είναι απαραίτητη η χρήση Γλύφτη για την καθαριότητα του ενυδρείου.Είναι;Και τι θα γίνει όταν μεγαλώσει για να μη μου φάει τα Γκάπυ-Ξιφοφόρους-Γαριδούλες;Θα τον δώσω πίσω;
@delta66 Εκει που λες "ΥΓ μη παρεις φτηνο μαγνητακι για τα τζαμια και το γρατζουνισεις. Με μια τηλεκαρτα καθαριζει πιο καλα." , τι εννοείς γιατί δεν βλέπω σε πιο σημείο συνδέεται το υστερόγραφο.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-04-11, 14:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις.Μου έλυσαν πολλές απορίες.
Πήγα σήμερα στο pet shop και πιθανών θα καταλήξω στο συγκεκριμένο ενυδρείο που παραθέτω στη φώτο 80χ35χ40 με εσωτερικό φίλτρο-θερμαντήρα.
Αποφασίστηκε να μην μπει υπόστρωμα φυτών αφού θα είναι σχετικά εύκολα φυτά αλλά μόνο λεπτό, σκουρόχρωμο χαλίκι.
Κάποιο ξύλο, μερικές πετρούλες, και το γνωστό στρώσιμο.Έμεινα με την απορία για το γρασίδι, γιατί μου είπε ότι είναι λίγο δύσκολο και θέλει χρήση διοξειδίου για να πιάσει.
Επίσης μου τόνισε οτι είναι απαραίτητη η χρήση Γλύφτη για την καθαριότητα του ενυδρείου.Είναι;Και τι θα γίνει όταν μεγαλώσει για να μη μου φάει τα Γκάπυ-Ξιφοφόρους-Γαριδούλες;Θα τον δώσω πίσω;
@delta66 Εκει που λες "ΥΓ μη παρεις φτηνο μαγνητακι για τα τζαμια και το γρατζουνισεις. Με μια τηλεκαρτα καθαριζει πιο καλα." , τι εννοείς γιατί δεν βλέπω σε πιο σημείο συνδέεται το υστερόγραφο.
Ti φωτισμο εχει το ενυδρειο?

Για γρασιδι μην υπολογιζεις. Ειναι οτι δυσκολοτερο. Θελει πολλα. Δεν φτανει μονο το διοξειδιο που σου ειπε. Εχω γραψει πιο πανω τι θελουν τα δυσκολα φυτα.
Εκτος κι αν πας σε υποκαταστατο (ψηλο γρασιδι). Πχ κανενα tenellus και πιο δυσκολα σε bluxa japonica.
Ουτε η "χρηση" γλειφτη ειναι απαραιτητη, ασε που πολλοι γινονται τερατα και δεν κανουν για το ενυδρειο σου.
Ισσοροπια θελει για να μην εχει αλγες και προσοχη στο φωτισμο και στα λιπασματα. Αν περιμενεις απο γλειφτη να "καθαρισει" αφου εχει γεμισει το ενυδρειο αλγες, καηκες. Ασε που μολις μεγαλωσουν λιγο την γραφουν κανονικα και τρωνε ψαροτροφη που δεν τους κανει και καλο. Θα πορεπει να το ταιζεις λαχανικα και ψαροτροφη με σπιρουλινα. Και μαλιστα αφου κλεισουν τα φωτα.

Το μαγνητακι το θυμηθηκα στο τελος και στο εγραψα. Συνηθως φορτωνουν τους πελατες με διαφορα και δινουν και καποια μαγνητακιια που πιανουν στο τζαμι για να το καθαριζεις. Επειδη μετα θα ειναι αργα και οι γρατζουνιες απο το τζαμι δεν φευγουν, σε προειδοποιησα.


ΥΓ Αν σε ψησει και βαλεις ψαρια πριν στρωσει το φιλτρο ή θα τα χασεις (το πιο πιθανο), ή θα ζησουν με το ζορι και θα τους μεινει κανενα κουσουρι (κατεστραμενα νεφρα συκωτια κλπ), ή θα τρεχεις αν θελεις να τα σωσεις και να μη τα βλεπεις να καιγονται απο την αμμωνια.
Παλι προειδοποιησα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-04-11, 14:46
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Έχει 2 λάμπες.Δεν θυμάμαι βατ αλλά μου είπε οτι για εύκολα φυτά είναι υπεραρκετές και μόνο σε δύσκολα φυτά θα έπρεπε να αλλαχτούν με μεγαλύτερες.Νομίζω οτι έχει 2 Τ8 γιατί μου είπε οτι οι μεγαλύτερες είναι οι Τ5. (σωστά τα λέω; )
Οχι, δε μου είπε να βάλω ψάρια πριν στρώσει το φίλτρο.Ούτε φυτά μου είπε να βάλω απο την αρχή.Μόνο το χαλίκι και μετά απο μια εβδομάδα τα φυτά και μετά απο 25-30 μέρες ξεκινάμε με τα Γκάπυ και σιγά σιγά τα επόμενα.
Ούτε για μαγνητάκι μου είπε τίποτα.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-04-11, 14:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει 2 λάμπες.Δεν θυμάμαι βατ αλλά μου είπε οτι για εύκολα φυτά είναι υπεραρκετές και μόνο σε δύσκολα φυτά θα έπρεπε να αλλαχτούν με μεγαλύτερες.Νομίζω οτι έχει 2 Τ8 γιατί μου είπε οτι οι μεγαλύτερες είναι οι Τ5. (σωστά τα λέω; )
Οχι, δε μου είπε να βάλω ψάρια πριν στρώσει το φίλτρο.Ούτε φυτά μου είπε να βάλω απο την αρχή.Μόνο το χαλίκι και μετά απο μια εβδομάδα τα φυτά και μετά απο 25-30 μέρες ξεκινάμε με τα Γκάπυ και σιγά σιγά τα επόμενα.
Ούτε για μαγνητάκι μου είπε τίποτα.
ΟΚ, μεχρι εδω.
Τα φυτα μπορεις απο την αρχη.
Οι Τ5 εχουν το ιδιωμα ενω εχουν ιδιο μηκος με τις Τ8 να δινουν περισσοτερο φως και φυσικα να ειναι περισσοτερα βατ. Ειναι και πιο λεπτες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-04-11, 14:55
Diam74 Ο χρήστης Diam74 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Φίλε και εγώ στρατιωτικός είμαι και έχω 7 χρόνια το ενυδρείο (200 lt). Εχει φάει τρεις μετακομήσεις (η μία Θήβα-Χίο).
Αν σου αρέσε,ι τίποτα δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει μέθοδο και λίγη παραπάνω κούραση που στην ξεπληρώνει όμως.
Το ενυδρείο είναι το τελευταίο που φεύγει και το πρώτο που μπαινει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-04-11, 14:57
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Ναι αλλά μου είπε και οτι κάνουν 40¤ η μία!!!!! Θα ξεφύγουμε πολύ απο τον προϋπολογισμό, ήδη είναι σφιχτός, θα φύγει για πλάκα ένα διακοσάρι για ενυδρείο, χαλίκι, όργανα μέτρησης και δεν υπολογίζω ακόμα φυτά-διακοσμητικά.(α ρε ΔΝΤ τι μας κάνεις!!!)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diam74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε και εγώ στρατιωτικός είμαι και έχω 7 χρόνια το ενυδρείο (200 lt). Εχει φάει τρεις μετακομήσεις (η μία Θήβα-Χίο).
Αν σου αρέσε,ι τίποτα δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει μέθοδο και λίγη παραπάνω κούραση που στην ξεπληρώνει όμως.
Το ενυδρείο είναι το τελευταίο που φεύγει και το πρώτο που μπαινει.
Μόλις γύρισα απο μια μακρυνή. Καλαμάτα-Σητεία (Ζήρο)
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfeas2002 : 11-04-11 στις 14:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-04-11, 15:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά μου είπε και οτι κάνουν 40¤ η μία!!!!! Θα ξεφύγουμε πολύ απο τον προϋπολογισμό, ήδη είναι σφιχτός, θα φύγει για πλάκα ένα διακοσάρι για ενυδρείο, χαλίκι, όργανα μέτρησης και δεν υπολογίζω ακόμα φυτά-διακοσμητικά.(α ρε ΔΝΤ τι μας κάνεις!!!
Αν και οι υπολοιπες τιμες του ειναι σαν τις λαμπες ...καηκες.
Μια Τ5 25-30W βρισκεις απο 10 ευρω
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid

Mια juwel 28W εχει 22E http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1227
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-04-11, 15:10
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Αφού την ξεκινήσαμε έτσι την κουβέντα.....τα 150¤ με έκπτωση (λόγω κοινού γνωστού) για το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι καλά ή πολλά;
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-04-11, 15:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού την ξεκινήσαμε έτσι την κουβέντα.....τα 150¤ με έκπτωση (λόγω κοινού γνωστού) για το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι καλά ή πολλά;
Εκτος απο τη γυαλα και το καπακι με τις δυο Τ8, τι αλλο θα εχει?
Ποιας εταιρειας ειναι η γυαλα?
Τι εγγυηση εχει για τα τζαμια (κολλημα/σιλικονες) και ποση για τα υπολοιπα, αν εχει υπολοιπα (αντλια θερμαντηρα φωτιστικο κλπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-04-11, 20:51
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Δυστυχώς την εταιρία δεν τη συγκράτησα.
Το πακέτο περιλάμβανε και το εσωτερικό φίλτρο-θερμαντήρα.Αν κοιτάξεις τη φωτογραφία φαίνεται μέσα δεξιά (με λίγο ζουμ)
Επίσης ,σαν αρχάριος, δεν σκέφτηκα καθόλου να ρωτήσω για εγγύηση.Αυτό διορθώνεται όμως.
Λοιπόν, τι λέει απο τιμή; Ή να πάω να ρωτήσω και αλλού;
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-04-11, 21:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Eχει χαθει η φωτο του ενυδρειου ή μονο εγω δεν την βλεπω για καποιο λογο?

Κοιτα, δεν ειναι ασχημη η τιμη, αλλα να ειχε και βαση.
Νομιζω ειναι ενα ενυδρειο κλασης σαν του καρφουρ που βγαζει στα καταστηματα κατα καιρους (σε πολυ καλη τιμη) και το οποιο εχει και επιπλο
Ισως να εχει μια μονο λαμπα και δεν ξερω απο φιλτρο αφου δεν βλεπω το δικο σου και πολλες φορες αλλαζουν εκδοσεις τα καρφουρισια άλλα με καλα φιλτρα και άλλα με μουφες.
Kοιτα εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....light=carrefur
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....4&d=1232179401
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%F6%EF%F5%F1

Eπισης οικονομικα ειναι και τα ενυδρεια anubia στο petcity.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-04-11, 21:28
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Κοίταξα στο Carefur της Καλαμάτας, δεν έχει κάτι.
Εδώ είναι πάλι η φώτο

-------------------------
Και απο το πλάι, όσο φαίνεται γιατί γυαλίζει το τζάμι
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfeas2002 : 11-04-11 στις 21:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-04-11, 22:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To ενυδρειο ειναι της Ferplast, μοντελο Capri
http://www.ferplast.com/scheda_prodo...3/frm_pagina=1
http://www.ferplast.com/capri/default_eng.htm
Πολυ ποιοτικη εταιρεια.
Παρτο.
Να σου βρει και τη βαση του http://www.ferplast.com/backend/ftp/...0180001703.jpg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-04-11, 22:17
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Ναι, αυτό είναι.
Υπάρχει και βάση αλλά η γυναίκα λέει οτι της θυμίζει παπουτσοθήκη και διαμαρτύρεται εντόνως!!!!



Οπότε προχωράω στην αγορά του.
-------------------------
Λάμπες 2 θυμόμουν, οχι μια.Τόσο λάθος κάνω; Και αν είναι μόνο μια Τ8, θα χρειαστώ και δεύτερη;
Τι γνώμη έχεις για το φίλτρο-θερμαντήρα;
Bluwave 03 POWER Included: Bluclima 75W heater and Blupower 450 l/h pump
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfeas2002 : 11-04-11 στις 22:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-04-11, 22:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αυτό είναι.
Υπάρχει και βάση αλλά η γυναίκα λέει οτι της θυμίζει παπουτσοθήκη και διαμαρτύρεται εντόνως!!!!



Οπότε προχωράω στην αγορά του.
-------------------------
Λάμπες 2 θυμόμουν, οχι μια.Τόσο λάθος κάνω; Και αν είναι μόνο μια Τ8, θα χρειαστώ και δεύτερη;
Τι γνώμη έχεις για το φίλτρο-θερμαντήρα;
Bluwave 03 POWER Included: Bluclima 75W heater and Blupower 450 l/h pump
H βαση που φαινεται στη φωτο στο καταστημα παντως δεν ειναι η δικια του.
Η δικια του εχει μεγεθος ακριβως οσο το ενυδρειο χωρις να περισσευει και ειναι στα λινκ πιο πανω εκει που λεει cabinets.

Με ευκολα φυτα καλα ειναι και μια λαμπα.
Καλη ποιοτητα ειναι φιλτρο και θερμαντηρας.
Το φιλτρο ισως ειναι ομως οριακο.
Αν φορτωσεις αρκετα με ψαρια το ενυδρειο ισως δεν φτανει.
Ξεκινα και βλεπουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-04-11, 23:10
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

ΟΚ, θα το αγοράσω μάλλον στο τέλος της εβδομάδας, να μπει και το δώρο, οτι έμεινε απο αυτό τέλος πάντων!!!
Πρέπει να πάρω ακόμα, λεπτό χαλίκι, αμμωνία, αντιχλώριο, τεστάκια για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου μόλις το στήσω;
Ξεχνάω κάτι;
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-04-11, 23:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θερμομετρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-04-11, 14:32
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Σπύρο σε έχω ζαλίσει
Ευχαριστώ!!!
-------------------------
Πόσο λεπτό χαλίκι θα χρειαστώ για αυτές τις διαστάσεις; (80χ31χ46)
Πόσα εκατοστά πρέπει να σηκωθεί; Κάπου διάβασα οτι λιγότερο μπροστά και περισσότερο πίσω προσδίδει βάθος στο ενυδρείο.
Τι θερμόμετρο να επιλέξω;
Πρέπει να προσθέσω κάτι στο εσωτερικό φίλτρο ή το βάζω να δουλέψει όπως είναι;
http://www.ferplast.com/scheda_prodo...3/frm_pagina=1
-------------------------
Κανένας;
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfeas2002 : 13-04-11 στις 14:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-04-11, 15:02
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε το φίλτρο είναι κομπλέ δεν προσθέτεις τίποτα εγώ έχω το bluwave 09 και είναι θυρίο!

Χαλίκι υπολόγισε περίπου 4-5 εκ. πάχος....βρες το εμβαδό τις βάσης του ενυδρείου και πέρνεις ανάλογα σακουλια ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΝΕΙΣ ΚΑΛΑ!!!!

Θερμόμετρο εσωτερικό με βεντούζα είναι η καλύτερη επιλογη (αποψη μου!) όχι ψηφιακά κλπ....η εταιρεία του ενυδρείου σου έχει ένα πολύ καλο...
http://www.ferplast.com/scheda_prodo...2/frm_pagina=1
και της Σερα είναι καλά (το ίδιο πράμα διλάδή)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις και απορίες για χρυσόψαρα POURITANOS Χρυσόψαρα 4 30-03-09 13:01
Απορίες-Ερωτήσεις kill_bill Αρχάριοι γλυκού νερού 0 13-01-08 20:58
Συσκευή CO2 Ερωτήσεις απορίες Tzo Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-07-06 21:08
Φίλτρα, θαλασσινό και πρώτα βήματα... unreg Φίλτρανση 4 01-04-05 19:03
Marine & Reef: Τα πρώτα μας βήματα Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 14-12-02 04:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12403 seconds with 13 queries