Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-11, 12:50
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Arrow Το επισημο αρθρο των επιθεσεων Μεγαλων Λευκων Καρχαριων στον Ελλαδικο χωρο

Ενα απιστευτο αρθρο πετυχα και επρεπε να το μοιραστω μαζι σας.

Ο Μανωλης Μπαρδανης, εκπαιδευτης αυτονομης και ελευθερης καταδυσης, συνελλεξε σε ενα πληρεστατο κειμενο, ολες τις επισημες καταγραφες Μεγαλων Λευκων Καρχαριων στην Ελλαδα.

Διαβαστε το, μιλαει για απιστευτα συμβαντα και θα σας σοκαρει.
Επισης εμπεριεχεται σπανιο φωτογραφικο υλικο.

http://www.naxosdiving.com/Shark_att...lenic_seas.pdf

Με σεβασμο στον συγγραφεα, το παραπανω αρθρο ειναι ανεβασμενο στο site του.
http://www.naxosdiving.com/content/view/1/2/lang,el/ > Εργαλεια > Αρθρα.


Και 2 φωτογραφιες απο εφημεριδες της εποχης:

http://1.bp.blogspot.com/_1aztAKfmxY...00-h/hmera.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_1aztAKfmxY...loponnhsos.jpg

....1 ακομη φωτογραφια η οποια δεσποζει σε καποιο καδρο μιας ταβερνας της Αχαϊας:

http://4.bp.blogspot.com/_1aztAKfmxY...9072010453.jpg

...αξιζει να αναφερθει πως στην παραπανω φωτογραφια (που καποιοι ελεγαν οτι προκειται για γλαυκο) επιβεβαιωθηκε η ταυτοτητα του ψαριου απο τον ειδικο στους καρχαριες Alessandro De Maddalena:
http://alessandro-de-maddalena.webs.com/
Μεγαλος Λευκος!

υ.γ.Αν δεν ταιριαζει εδω μπορει να παει στο επι παντως
υ.γ.2.Προσεχετε που κολυμπατε...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-11, 15:12
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

καταπληκτικό άρθρο και με πολλές πληροφορίες.....
υγ για τις περιοχές που έχουν γίνει επιθέσεις στην Κέρκυρα πιστεύω το ξέρουν όλοι οι ντόπιοι και ο δήμος σε αυτές τις περιοχές έχουν τοποθετήσει δίχτυα σε κάποια απόσταση από την ακτή για να μην γίνουν πάλι τα ίδια...
πέρσι το καλοκαίρι νομίζω πάλι είχαν δει 2 λευκούς καρχαρίες και τους κυνήγαγαν να τους σκοτώσουν..
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-11, 15:23
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Έχουμε μεγάλους λευκούς στην Ελλαδα;;; Μη μου λέτε τέτοια και εχω την κακια συνήθεια να κολυμπάω στη μέση του πουθενά!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-11, 16:26
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Φετος το καλοκαιρι ειδαν στο Ποσειδώνιο στην Σαμο στα στενα με την Τουρκια εναν 2.5 μετρα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-11, 16:30
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

και τα σκυλόψαρα μας δεν είναι λιγότερο επικίνδυνα απο τον λευκό καρχαρία
απλά δεν είναι τόσο μεγάλα

εγώ τώρα-αν και οι πηγές δείχνουν αξιόπιστες και οι φωτό αληθινές-επειδή κρατάω απο οικογένια με πολλές ώρες βυθού....πρώτη φορά ακούω ότι αντέχει ο μεγάλος λευκός την θερμοκρασία και την αλατότητα της μεσογείου
βέβαια μπορεί να ακολούθησε κανα καράβι και να χάθηκε προσωρινά στα νερά μας.......
απορίας άξιον
πάω στο ψαροντουφεκο φόρουμ να ρωτήσω......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-11, 16:36
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Οι θαλασσες οπου ζει...



http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cy...carcharias.svg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-11, 16:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κωστα πολυ το σκεφτεσαι βλεπω με τον μεγαλο λευκο, το απολυτο Monster fish...δεν φανταζομαι να ετοιμαζεις καμια καινουργια δεξαμενη με λευκους

Εχω διαβασει κατα καιρους καποια πραγματα...
Φαινεται λοιπον οτι ο κυριαρχος αυτος θηρευτης των θαλασσων (φυσικο εχθρο εχει μονο την φαλαινα Ορκα) , ζουσε καποτε σε σταθερους πληθυσμους στην μεσογειο οπου αφθονουσε η μεσογειακη φωκια με την οποια τρεφοταν σε μεγαλο ποσοστο.Τους τελευταιους αιωνες, παραλληλα με την μειωση και σχεδον αφανισμο της Monachus , αρχισε να εξαφανιζεται και ο Λευκος της Μεσογειου.
Η διατροφη του λοιπον αλλαξε και οι εναπομεινατες σπανιοι Λευκοι, τρεφονται πλεον κυριως με αλλη (ημι)θερμοαιμη τροφη: τους μεγαλους τονους που μεταναστευουν στην Μεσογειο απο τον Ατλαντικο καθε χρονο. Πιο συχνα λοιπον απανταται πλεον ο Λευκος στα στενα μεταξυ Μαλτας και Ιταλιας, οπου υπαρχουν τα μεγαλυτερα περασματα Τονου στην Μεσογειο.

Ο λευκος της Μεσογειου αποτελει ξεχωριστη μορφη του ειδους και ξεχωριζει απο την απουσια μαυρων τελειωματων στο κατω μερος των πλευρικων πτερυγιων.
Οι λευκοι της μεσογειου ειναι πλεον παρα πολυ σπανιοι και δεν ξερω αν προστατευονται απο την νομοθεσια, αλλα πιστευω οτι θα επρεπε, μιας και δεν ειναι καλο να σπαει η αλυσιδα, χανοντας στην φυση τον κορυφαιο θηρευτη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-11, 19:37
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

ο καρχαρίας είναι το απόλυτο respect
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-11, 19:54
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=ugJ6_DCs7QI περσι νομιζω στο πορτο γερμενο, καναμε και μπανιο τρομαρα μας εκει
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-11, 00:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μόλις πριν λίγες μέρες, χάθηκε στην Αυστραλία (από δύο λευκούς ) ο Peter Clarkson, ένας πολύ σημαντικός άνθρωπος στην έρευνα, εύρεση και ονομασία νέων θαλασσίων ειδών μαλακοστράκων. Δεν τον γνώριζα προσωπικά, αλλά μιλήσαμε μια-δυο φορές μέσω μυνημάτων. Λυπήθηκα πολύ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-11, 01:41
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Κατααπληκτικό άρθρο!

Απίστευτα τα στατιστικά στοιχεία για την επικινδυνότητα των καρχαριών που αποδεικνύουν για μία ακόμη φορά πως ο άνθρωπος είναι το μεγαλύτερο 'ζώο' στον πλανήτη!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-03-11, 10:54
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Χερομαι που σας αρεσε, και εγω το βρηκα εξαιρετικα ενδιαφερων γι'αυτο και το ποσταρα.
Δεν ξερω αν εχετε παρατηρησει κατι...οπως αναφερεται και στο αρθρο...
Ποσοι γνωριζατε οτι εχουν υπαρξει θανατηφορες επιθεσεις απο καρχαρια και μαλιστα Λευκο στην Ελλαδα?
Ενταξει να εχουμε καρχαριες στις θαλασσες μας, δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουμε, ειτε καποιοι τα ονομαζουν σκυλοψαρα, ειτε γαλεους, ειτε γλαυκους κτλπ..
Απο οτι διαβασα (οχι στο αρθρο) ολες οι θανατηφορες επιθεσεις εχουν αποσιοποιηθει απο τα ΜΜΕ και μονο στις επισημες καταγραφες που αναφερονται στο αρθρο φενονται επιθεσεις οπου κολυμβητες στην κυριολεξια ''ρουφηχτηκαν απο τη θαλασσα'' και ποτε δεν βρεθηκε ουτε ενα δαχτυλο τους...

Ειναι συνταρακτικο αν σκεφτειτε οτι πρωτη φορα δημοσιοποιηται κατι τετοιο...

Σας δινω και μια εξτρα πληροφορια με αφορμη την γκαζουρα που μου κανει ο φιλος μου ο Αλεξ!

Οι Μεγαλοι Λευκοι καρχαριες, ειναι το μοναδικο ψαρι στον κοσμο οπου κανενα δημοσιο ενυδρειο που προσπαθησε, δεν καταφερε να διατηρησει ζωντανο.
Ενω υπαρχει η τεχνολογια και διατηρουνται μεχρι και φαλαινοκαρχαριες στα δημοσια ενυδρεια του εξωτερικου,
ο Μεγαλος Λευκος εχει αναγκη απο κατι που καμια τεχνολογια δεν μπορει να του παρεχει και καμια συνθηκη αιχμαλωσιας δεν μπορει να προσομοιωσει......

....ΝΑ ΚΗΝΥΓΗΣΕΙ...


Υ.Γ. Αυτη η φωτογραφια του αρθρου, ισως μας κανει να σεβομαστε περισσοτερο την θαλασσα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  great_white1.jpg
Εμφανίσεις:  1900
Μέγεθος:  67,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-03-11, 11:02
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χερομαι που σας αρεσε, και εγω το βρηκα εξαιρετικα ενδιαφερων γι'αυτο και το ποσταρα.
Δεν ξερω αν εχετε παρατηρησει κατι...οπως αναφερεται και στο αρθρο...
Ποσοι γνωριζατε οτι εχουν υπαρξει θανατηφορες επιθεσεις απο καρχαρια και μαλιστα Λευκο στην Ελλαδα?
Ενταξει να εχουμε καρχαριες στις θαλασσες μας, δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουμε, ειτε καποιοι τα ονομαζουν σκυλοψαρα, ειτε γαλεους, ειτε γλαυκους κτλπ..
Απο οτι διαβασα (οχι στο αρθρο) ολες οι θανατηφορες επιθεσεις εχουν αποσιοποιηθει απο τα ΜΜΕ και μονο στις επισημες καταγραφες που αναφερονται στο αρθρο φενονται επιθεσεις οπου κολυμβητες στην κυριολεξια ''ρουφηχτηκαν απο τη θαλασσα'' και ποτε δεν βρεθηκε ουτε ενα δαχτυλο τους...

Ειναι συνταρακτικο αν σκεφτειτε οτι πρωτη φορα δημοσιοποιηται κατι τετοιο...

Σας δινω και μια εξτρα πληροφορια με αφορμη την γκαζουρα που μου κανει ο φιλος μου ο Αλεξ!

Οι Μεγαλοι Λευκοι καρχαριες, ειναι το μοναδικο ψαρι στον κοσμο οπου κανενα δημοσιο ενυδρειο που προσπαθησε, δεν καταφερε να διατηρησει ζωντανο.
Ενω υπαρχει η τεχνολογια και διατηρουνται μεχρι και φαλαινοκαρχαριες στα δημοσια ενυδρεια του εξωτερικου,
ο Μεγαλος Λευκος εχει αναγκη απο κατι που καμια τεχνολογια δεν μπορει να του παρεχει και καμια συνθηκη αιχμαλωσιας δεν μπορει να προσομοιωσει......

....ΝΑ ΚΗΝΥΓΗΣΕΙ...


Υ.Γ. Αυτη η φωτογραφια του αρθρου, ισως μας κανει να σεβομαστε περισσοτερο την θαλασσα...

+100000000
αυτό που μου θυμίζει αυτή η φωτογραφία είναι το τζάμπα μάγκες του ανθρώπινου είδους, όπως παλιά που κάποιος λύκος πιανόταν σε κανένα δόκανο και μαζευόταν όλο το χωριό να καμαρώσει τον ήρωα-ιδιοκτήτη του δόκανου και να βγουν αναμνηστικές φωτογραφές μιας και κατατροπώσαν τον εχθρό....
Το μυστικό για μένα είναι ο σεβασμός που θα πρέπει να δείχνουμε στη φύση & στα μέλη της, καθώς και στις ιδιαιτερότητες της τροφικής αλυσίδας...
δεν φταίει ο λευκός ή ο γκρίζος ή ο οποιοσδήποτε άλλος καρχαρίας (μιας και είναι γκαβοί) στο ότι ότα κολυμπάμε μοιάζουμε σαν φώκιες που είναι το αγαπημένο τους έδεσμα... και όταν πάρει την πρώτη μπουκιά είναι πλέον αργά να διορθώσει το όποιο λάθος του...
και τέλος, ας μην είχαμε εξαντλήσει τους ωκεάνειους πόρους ώστε να μην παραπονιόμαστε ότ τρώνε και ανθρώπους...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-03-11, 01:02
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Οι φωτογραφίες του #12 είναι στο Παλιούρι της Χαλκιδικής.
Για ενημέρωση με αφορμή κάποια που γράφτηκαν πιο πάνω .... στον Κορινθιακό κυκλοφοράει πολύ συχνά μια ομάδα από λευκούς. Όσοι κάνετε ψαροτούφεκο, δείξτε λίγη παραπάνω προσοχή.-
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-03-11, 19:13
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φωτογραφίες του #12 είναι στο Παλιούρι της Χαλκιδικής.
Για ενημέρωση με αφορμή κάποια που γράφτηκαν πιο πάνω .... στον Κορινθιακό κυκλοφοράει πολύ συχνά μια ομάδα από λευκούς. Όσοι κάνετε ψαροτούφεκο, δείξτε λίγη παραπάνω προσοχή.-
Ακριβως! [καλα εισαι Νικο?]

Παλιουρι Χαλκιδικης 1985.
Εικαζετε επειδη ο συγκεκριμενος καρχαριας πιστηκε λιγους μηνες μετα απο 2 θανατηφορες επιθεσεις,
η μια μαλιστα ηταν στο Τρικερι του Παγασητικου με την Αυστριακη τουριστρια, εχει φαει τουλαχιστον εναν ανθρωπο.

Οσο για τον Κορινθιακο, μην πατε καν, δεν εχουνε αφησει ψαρι για ψαρι, αλλα χρησιμη πληροφορια!

Παρτε και αυτο που πιαστηκε προ 2μηνου ανοιχτα της Σαμου (να προσεχεις Χαρουλη! ) δεν ειναι Λευκος βεβαια...

http://www.newsit.gr/default.php?pna...=10060&catid=3
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-03-11, 02:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τώρα κατάλαβα ποίος είσαι ... καλά είμαι Κώστα.
Αν και δεν είμαι ειδικός ... αυτός που κρέμεται είναι ακίνδυνος (εξαβράγχιος) ... όπως κι' ένας που είδα χτες μισό σε μαγαζί που πουλάει ψάρια και "γύρισαν" τα μάτια μου αφού ήταν "αλεπού" ... ένα είδος ακίνδυνο που τρώει μόνο ψάρια.
Στον Κορινθιακό ... τα έχουν ταράξει στο "μπουμπουνητό";
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-03-11, 09:07
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Κορινθιακό ... τα έχουν ταράξει στο "μπουμπουνητό";
Υπαρχει ενας τυπος οπου μου διαφευγει το ονομα του, ο οποιος με την τρατα του και τα δυχτια του δεν εχει αφησει τιποτα σε ολο τον Κορινθιακο.
Ολη την ιχθυαγορα της περιοχης εχει παρει.
Wannabe Kalimanis

Παντως το καλοκαιρι που βουταγα (οχι για ψαροντουφεκο), απο 2 πλευρες του Κορινθιακου (Αλεποχωρι-Βραχατι), μονο πετρες και αχινους εβλεπα...απο ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-03-11, 10:09
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ρε παιδια τι ειναι αυτα που διαβαζω θα παω το καλοκαιρι για κανα χταποδακι και θα κοιταω ολο πισω μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-03-11, 11:08
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Για να γεκικεύσω λίγο το θέμα, από την Κέρκυρα ξεκινά υποθαλάσσιο φαράγγι το οποίο εκτείνεται ως τα νότια της Κρήτης και πάλι βόρεια έως τα νότια της Ρόδου, το βάθους του οποίου σε πολλά σημεία φτάνει τα 4,5-5 km. Οι ντόπιοι ψαράδες της Πελοποννήοσυ και των 7νήσων το αποκαλλούν "άβυσσο". Έχουν καταγραφεί πολλά περιστατικά τεράστιων ή/και παράξενων οργανισμών που έχουν κατά καιρούς αλλιευτεί σε αυτή την περιοχή!!!

Γενικά όσοι φίλοι κάνετε ψαροντούφεκο και όσοι "συνάδελφοι" της αυτόνομης να προσέχετε πάντα τι έρχεται από τα βάθυ της θάλασσας!!! (εγώ πάντως έχω βουτήξει στην Κέρκυρα, στην Κεφαλονιά και στην Ζάκυνθο (και μάλιστα Κέρκυρα και Ζάκυνθο στο δυτικό του κομμάτι) αλλά ευτυχώς δεν συνάντησα τίποταπ περίεργο!!!)
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-03-11, 16:32
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια τι ειναι αυτα που διαβαζω θα παω το καλοκαιρι για κανα χταποδακι και θα κοιταω ολο πισω μου
Όσο καιρό το κάνεις ... καπου πίσω μπορεί να είναι ... δεν σε ενόχλησε όμως ... τώρα που το έμαθες ανησυχείς; Σκέψου να βούταγες και στο απόλυτο μπλε!!!! ΜΗΝ τρελένεσαι ..... χωρίς λόγο.
Εγώ πάντως παρότι έχω συναντήσει (την μία στον Κορινθιακό) ... δεν είχα κάποιο πρόβλημα.-
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-03-11, 16:43
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Το απόλυτο μπλε είναι πολύ φρίκη! Μια φορα βουτηξα, (στερια ουτε που φαινόταν) και ήταν... περίεργο. Βγηκα μετα απο 2-3 λεπτα. Αλλοι (ή μαλλον αλλες,) ουτε που το σκεφτηκαν

Παντως kingrim πιστευω οτι είναι πιο πιθανό να πατησεις τίποτα (σπασμενα γυαλία, σκουριασμένα καρφια κτλπ) που αφησε κάποιος ασυνειδητος μ@$%#^& παρα να σε φαει καρχαρίας... Δεν είναι δυνατόν να πηγαινεις στην παραλία και βουτωντας να βλεπεις κουτάκια αναψυκτικών, μπουκάλια, καμια παρατημένη αγκυρα κτλπ...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-03-11, 16:47
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Ναι μην τρελενεστε, μεμονομενα περιστατικα ειναι.
20 επιθεσεις συνολο απο την εποχη του Σωκρατη μην τρελαθουμε, δεν ειμαστε Καλιφορνια!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως παρότι έχω συναντήσει (την μία στον Κορινθιακό) ... δεν είχα κάποιο πρόβλημα.-
Για πες, για πες...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-03-11, 17:59
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Ναι αλλά πόσοι κ πόσοι "εξαφανίζονται" χωρίς ίχνος μουχαχαχα

Πολύ καλή δουλειά, βλέποντας τα στατιστικά ησυχάζεις αλλά βλέποντας το τέρας της Χαλκιδικής....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-03-11, 03:22
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κώστα ... αυτά όχι από εδώ.-
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-03-11, 10:43
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

http://www.greekdivers.com/mag/el/co...ykoi-karxaries

...και για αυτο που ανεφερα πιο πανω για τα δημοσια ενυδρεια και τους μεγαλους λευκους...

http://latimesblogs.latimes.com/outp...-aquarium.html
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-03-11, 14:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ ενδιαφερον
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-06-11, 00:31
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.greekdivers.com/mag/el/co...ykoi-karxaries

...και για αυτο που ανεφερα πιο πανω για τα δημοσια ενυδρεια και τους μεγαλους λευκους...

http://latimesblogs.latimes.com/outp...-aquarium.html
Σχετικο-ασχετο-ενδιαφερων


BORKEDBORKED
BORKEDBORKED
BORKEDBORKED
BORKEDBORKED

Τα παραπανω βιντεο εχουν αρκετο ενδιαφερων γιατι δειχνουν μια απο τις σπανιες φορες που ενας λευκος καρχαριας
αιχμαλωτιστηκε, φιλοξενηθηκε για αρκετο διαστημα σε δημοσιο ενυδρειο με επιτυχια στην σιτηση του, και επεστρεψε στη φυση.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-06-11, 03:43
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

οντως πολυ ενδιαφερον αρθρο...

βεβαια παρατηρησα οτι στην 25 σελιδα γραφει οτι αναλογικα οι
καρυδες ειναι 10 φορες πιο επικινδυνες απο οτι οι καρχαριες

εγω παντως με το windsurfing θα κοιταζω που και που πισω μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περι Καρχαριων netblues Mη Reefsafe 3 16-04-09 19:21
ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΛΕΥΚΩΝ ΣΤΙΓΜΑΤΩΝ manolito Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 11-06-04 01:51
ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΟΛΛΗΜΕΝΩΝ ΑΡΧΑΡΙΩΝ hejo Malawi 5 15-04-04 22:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09118 seconds with 14 queries