Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-10, 18:02
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή neo reef. σε λογικες διαστασεις...!!!! lol

Καλησπερα παιδες.Ειμαι καινουριοςς στο φορουμ και θα ηθελα τις συμβουλες σας. εχω ενα reef safe σχεδον 1τ με sumb περιπου 400lt kai ετοιμαζω ενα 5.5τ περιπου με 2τ sumb. οι διαστασεις ειναι 3.2x1.2x1.5. δεν μπορω να βρω τι φωτιστικο πρεπει να βαλω. λογο βαθους 1,5 δεν ξερω αν πρεπει να παω σε 400w η 250w. δηλαδη σκεφτομαι για 2 η 3 400w 14000k giesemann kai 2 mlpe. η θα ηταν καλυτερα 6x250 λευκο και 4x250 παλι μπλε αναμεσα. δεν ειμαι πολυ καλος γνωστης και θα ηθελα ειλικρινα βοηθεια. με led που προτεινουν μερικοι, θα μπορουσα να φτασω σε τετοιο βαθος?το μικρο το εχω σχεδον 1,5 χρονο και παει πολυ καλα. επειδη το εχω εντυχισμενο και δεν φαινεται εχω 2 glo 2x54 το ενα με 2 μπλε και το αλλο με η λευκη και μια μλπε. και τριτο μαζι ενα 150 m.h. ας μου υποδειξει καποιος πως να ανεβασω μερικες φωτος να το δειτε γιατι δεν το εχω μαθει ακομα το site. ευχαριστω προκαταβολικα. απο τισ συζητησεις που διαβασα υπαρχετε πολλοι εμπειροι εκει εξω και σας χρειαζομαι μην κανω καμια χοντρη πατατα!!! κατι τελευταιο για να μην παρεξηγηθω. το κοστος καταλαβαινετε οτι ειναι σεβαστο γι'αυτο και δεν με παιρνουν λαθοι. παρολα αυτα, βρισκεται σε χωρο εστιατοριου γιατι μονο εκει θα μπορουσα να κανω το χομπυ μου σε τετοιο βαθμο. στο σπιτι δεν θα το σκεφτομουν καν . εδω ομως λογω διαφημιστικων και εμπορικων λογων με περνει να κανω την αγαπη μου για τον βυθο οσο πιο εντυπωσιακη γινεται. thanks και παλι σε οποιον απαντησει. ειμαι ευγνωμων...


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-10, 18:18
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

μεγαλε ειμαι σιγουρος οτι ηρθες για να μας αρρωστησεις και εσυ .....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-10, 18:24
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

σας περιμενω οσους θελετε εδω (μελισσια) να αρρωστησουμε παρεα... μολις φτιαξουμε καλη βιολογια θα βαλουμε και τον μελανοπτερο να τρελαθουμε τελειως~!!!:grin :
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-10, 18:42
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

για δωσε καμια φωτο να δουμε την ενυδρειαρα σου
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-10, 20:23
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Διαφωνω καθετα στο 1,5 μετρο βαθος....
Απο κει και περα το κοστος της ΔΕΗ το εχεις σκεφτει???
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-10, 20:25
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Νικόλα για να κάνει 5 τόνους αλμύρα μάλλον δεν τον πολυενδιαφέρει το οικονομικό θέμα
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-10, 20:55
Το avatar του χρήστη Gregoris
Gregoris Ο χρήστης Gregoris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κατερινη τηλ 6948803495
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

μαλλον θελει και διπλωμα αυτοδυτη για να στοκαρη τα κοραλια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-10, 21:15
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gregoris Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον θελει και διπλωμα αυτοδυτη για να στοκαρη τα κοραλια.
αμα δεν εχει δυτη προσφερομαι να παω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-10, 23:03
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα δεν εχει δυτη προσφερομαι να παω
Και άλλη μια προσφορά δύτη (το ζευγάρι σου, για καθάρισμα, τάισμα και φυσικά.......................σουλάτσο )!!! Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορείς να συναντήσεις σε 5 τόννους νερό!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-10, 10:34
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

ανεβασα μερικες φωτο του ηδη υπαρχον ενυδρειου μου. περιμενω τα σχολια σας, για τους δυσπιστους που κολλησαν στον ογκο και με πηραν απο την αρχη στραβα... περιμενω ακομα οποιον μπορει να με βοηθησει με το θεμα των φωτιστικων... και δυο τρια ακομα θεματα που ειλικρινα με φερνουν σε δυσκολη θεση με αυτα τα κυβικα.
-------------------------
thanasisg εσυ μπορει να το εχεις δει κι ολας αν εχεις ερθει καθολου απο τα μελισσια..στην πεντελης..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billys : 08-03-10 στις 10:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-03-10, 12:00
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billys Εμφάνιση μηνυμάτων
ανεβασα μερικες φωτο του ηδη υπαρχον ενυδρειου μου. περιμενω τα σχολια σας, για τους δυσπιστους που κολλησαν στον ογκο και με πηραν απο την αρχη στραβα... περιμενω ακομα οποιον μπορει να με βοηθησει με το θεμα των φωτιστικων... και δυο τρια ακομα θεματα που ειλικρινα με φερνουν σε δυσκολη θεση με αυτα τα κυβικα.
-------------------------
thanasisg εσυ μπορει να το εχεις δει κι ολας αν εχεις ερθει καθολου απο τα μελισσια..στην πεντελης..
Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλά δεν έχω εμπειρία ούτε από αλάτια και, κυρίως, ούτε από τόσα πολλά λίτρα!!

Οι φωτογραφίες που ανέβασες που είναι?

Μελίσσια, Βριλίσσια, Χαλάνδρι, είναι οι περιοχές που συνήθως κινούμαστε οικογενειακώς!! Που στην Πεντέλης?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-10, 12:21
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

οι φωτο ειναι στο community, pictures and albums μολισ μπεις θα δεις εχω κανει φακελο. τωρα θελω να φτιαξω αλλον ενα. οσο για το μαγαζι ειναι το κινεζικο στην λ.πεντελης.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-10, 12:31
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Α, μάλιστα!!!!!!!!!!!! Σας έχουμε επισκεφτεί με την σύζηγο κανά δύο φορές!!!! Γενικά είμαστε λάτρεις των ............... αλλοδαπής πρέλευσης κουζινών αλλά λόγω παιδιού δεν μας δίνεται συχνά η δυνατότητα να βγαίνουμε!!! Εϊσαι ο ιδιοκτήτης?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-10, 12:37
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

τα παιδια απο το dream waters εχουν να μου προτεινουν κατι για το φωτισμο? νομιζω ειχα ζητησει προσφορα κι απο εσας μεσω ενως κατασκευαστη,του χρηστου απο την γλυφαδα,ηταν τζαμας, προσφορα το καλοκαιρι..
-------------------------
ναι. το εχεις δει λοιπον? αποκλειεται να ηρθες να σε ειδα οτι πηγες πισω και να μην ηρθα να σου πιασω την συζητηση. ολοι μου λενε οτι τα εχω κανει παιδια μου..(τα ψαρια εννοω)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billys : 08-03-10 στις 12:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-10, 12:49
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billys Εμφάνιση μηνυμάτων
τα παιδια απο το dream waters εχουν να μου προτεινουν κατι για το φωτισμο? νομιζω ειχα ζητησει προσφορα κι απο εσας μεσω ενως κατασκευαστη,του χρηστου απο την γλυφαδα,ηταν τζαμας, προσφορα το καλοκαιρι..
-------------------------
ναι. το εχεις δει λοιπον? αποκλειεται να ηρθες να σε ειδα οτι πηγες πισω και να μην ηρθα να σου πιασω την συζητηση. ολοι μου λενε οτι τα εχω κανει παιδια μου..(τα ψαρια εννοω)
Το είδα την τελευταία φορά που ήρθαμε, κοντά στα Χριστούγεννα αλλά λόγω παρέας και ....... συζήγου ( "δεν θα πας πάλι να χαζεύεις τα ψάρια" κλπ) το παρατηρούσα διακριτικά από την θέση μου.

Την επόμενη φορά που θα έρθουμε (δεν ξέρω πότε αλλά θα έρθουμε) θα πάω να στηθώ μπροστά μέχρι να έρθεις να μου μιλήσεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-03-10, 13:56
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

οποτε θες, να ερθεις να με βρεις. ζητα τον μπιλυ αμε δεν με δεις, αλλα θα με καταλαβεις σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-03-10, 20:32
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

Κωστα ευχαριστω που απαντησες και βοηθας.αν ειδες αυτο που εχω τωρα ειναι με soft και αρκετα ψαρια. θελω να μπορεσω λοιπον να τα προσαρμοσω οσο μπορω πιο ρεαλιστικα σε σχεση με τη φυση με σκληρα και ****** αρκετο εως πολυ βραχο ψαρια και φυσικα εναν μελανοπτερο.
δεν θελω only fish και σιγουρα οχι μονο τον καρχαρια .
η φιλοσοφια ειναι να μπουν ψηλα τα κοραλια ωστε τα ψαρια να <<φοβουνται>> τον καρχαρια και να μην ανεβαινουν και τα πειραζουν. που σιγα που δεν θα ανεβουν αλλα μιας και ειναι σε εστιατοριο το ενυδρειο ( σε μια σαλα 17-20 τραπεζιων και sushi bar απο την πισω μερια του με χωρητικοτητα αλλα 20 ατομα, για να απαντησω στην ερωτηση σου περι μεγεθους) θελω να ειναι εντυπωσιακο και βεβαια να μην δεινω και μια περιουσια σε ψαρια και κοραλια.
ο καρχαριας θα ειναι στους 70cm πανω και απο κει και κατω κοραλια-ψαρια. ετσι ενα ανεκτο κοστος ψαριων(που το παιζουν μαγκακια) και ανεβαινουν και τσιμπανε, και κοραλιων(τα αμοιρα κι ειναι κι ομορφα) ειναι ασπουμε υπολογισμενο.
τωρα αν θα βγει θα δειξει.θα το δουμε πως θα παει και αν μου τρωει ενα ψαρι το μηνα παλι καλα, η αν βαζω ενα δυο κοραλια το μηνα για να εχω και αγγελοψαρα και πεταλουδες, αυτο ειναι ενα τιμημα που θα το υποστω. ειναι ενα χομπι, που μιας και ειμαι ολη μερα εδω μπορω να το θαυμαζω και να το χρησιμοποιω για πιο εμπορικο σκοπο.
υπολογιζω οτι θα χρειαστω περιπου 500kg αραγονιτη για να καλυψω 4cm τις εσωτερικες κοντρες του πατου και να σηκωθω τουλαχιστον αλους 5-8 ποντους πιο πανω ωστε να μην φανουν οι κοντρες καποια στιγμη.ο βραχος θα στηριχτει σε pvc σωληνα φ32 η φ40 αποχετευσης και θα διαμορφωθει ετσι ωστε να ειναι ενας υφαλος στη μεση που θα απλωνει σαν αραχνη η δυο ψηλοι υφαλοι δεξια αριστερα που θα τηνουν να ενωθουν προς τη μεση με πλακες. εκει λοιπον θα στηριχτει πανω στο σωληνα ο βραχος και θα απλωσει σε5-6 κατευθυνσεις για να κανει αρκετες σπηλιες και εξεδρες για τα κοραλια.
εκει τριγυρω υπολογιζω οτι θα κινουνται τα ψαρια και θα ειναι ορατα λογω τον πολλων και μεγαλων κενων και απο πανω ο μελανοπτερος που δεν θα μπορει να κατεβει λογω του βραχου αλλα δεν θελουμε να το πνιξουμε το ψαρι κι ολας και δεν εχει χωρο να κινηθει (εδω παει το υψος).
οσο για το φως σκεφτομουν τους luminare που προτεινες αλλου οπως σου ειπα 3x14κ και 2x22κ στα 400w.η μηπως θα ειναι καλύτερα λογω του 1,2 πλατους 6x14k και ενδιαμεσα τους 4x22k.ανα δυο δηλαδη στο πλατος και 5 στο μηκος.
εχω φιλο με ηλεκτρολογικο υλικο και θα προμηθευτω απο κει μετασχηματιστες ντουι και οτι αλλο χρειαστει.
ακουω και γνωμες φιλων για το χρωμα αραγονιτη. μαυρος η λευκος? φοβαμαι με τοσο φως και ογκο μην κανει την νυχτα μερα μεσα στη σαλα και κυριως στο μπαρ.αλλα δεν βρισκω πουθενα καμια φωτογραφια με μεγαλο ενυδρειο με μαυρο αραγονιτη.
θα ανεβασω συντομα και φωτο απο γυαλι και βαση.
-------------------------
η μηπως θα ειναι καλύτερα λογω του 1,2 πλατους 6x14k και ενδιαμεσα τους 4x22k.

εννοω σε250w
-------------------------
οσο για την ερωτηση του επαγγελματια, ναι με βοηθαει ενας πλεον φιλος. ξεκινησα μια ας πουμε συνεργασια με το κοντινο pet shop μιας και ημουν απειρος στ'αλατια. ο φιλος λοιπον αυτος δουλευει εκει και με βοηθησε πολυ εως υπερβολικα πολυ γιατι δεν με επαιρνε να γινει κατι και να πω οτι εμαθα απο τα λαθη μου. παντα τον ειχα στο τρεξιμο οτι προβλημα και να ειχα. ετσι και γιναμε και φιλοι, καλοι πλεον. με βοηθαει στα περισσοτερα λογω γνωστης της αγορας αλλα σε αυτο το project σε καποια πραγματα παμε ψαχνωντας, λογω δεν υπαρχει κατι αναλογο να δουμε, απο τα κοστοι μεχρι ποιοτητες και αποδοσεις. γι'αυτο και οι ερωτησεις μου εδω στο forum.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billys : 11-03-10 στις 20:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-03-10, 21:26
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Βασίλη ο μελανόπτερος σε λίγο θα αρχίσει να σου τρώει ότι μπορεί απο τα άλλα ψάρια.Δεν πιστευω πως θα μπορέσεις να πετύχεις έτσι τον διαχωρισμό ζωνών που περιγράφεις.Σκοπός μας δεν είναι να παίρνουμε ψάρια και να τα αφήνουμε στην τύχη τους απέναντι σε ανώτερους θηρευτές, προσπαθούμε να φτιάξουμε κοινωνικά συστήματα που οι κάτοικοι ζούν ειρηνικά και προσέχουμε πολύ τους συνδυασμούς πχ ΌΧΙ πεταλούδες με κοράλια, ΟΧΙ groupers με μικρόψαρα κτλ. Με αυτή την λογική δεν συμφωνώ με τις σκέψεις σου. Όσο για τον φωτισμό πιστευω πως οι 6 250άρες θα επαρκούν για κοράλια σε ψηλά σημεία του βράχου και για softies στον αραγωνίτη.Τα 22κ θα είναι πολύ μπλέ, αν σε όλες βάλεις 12,5 - 14κ θα είσαι εντάξει.Οι σωλήνες που λές να στηρίξεις τον βράχο , απο την στιγμή που θα είναι κενές , δεν πιστευω να μπορέσουν να κρατήσουν μακροπρόθεσμα το βάρος, ενώ και η διάμετρος είναι πολύ μεγάλη για να μπορέσεις να ανοίξεις τέτοιες τρύπες ή να δέσεις τον βράχο γύρω τους.Διάλεξε καλύτερα μασιφ ράβδους απο τεφλόν.
Όταν λές να το χρησιμοποιείς για εμπορικό σκοπό?Μήπως εννοείς να ψαρευεις απο μέσα για να πουλάς στους πελάτες?Αν εννοείς αυτό τότε συγνώμη αλλά προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο καθώς το ενυδρείο το βλέπω με άλλο μάτι
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-03-10, 13:28
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

oxi βεβαια!!! εμπορικο εννοω ως προς τη διαφημηση για το μαγαζι ως προς το τοσο μεγαλο θαλασσινο. διακοσμητικο θα ειναι το ενυδρειο κι οχι για ιχθυοτροφειο του σushi bar ! ρε γαμωτο ειμαι σε μεγαλο διλημα!! οι πεταλουδες και τα αγγελοψαρα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!! απ'την αλλη τα κοραλια ει απλα ΥΠΕΡΟΧΑ!!! θα μπορουσαν να συνδυαστουν με καποιο τροπο και ας μην μπει ο μελανοπτερος! τα reef safe ψαρια ειναι πιο περιορισμενα σε χρωματισμοπυς και ποικιλοιομορφια νομιζω. ας πουμε πχ cow fish, box fish αγγελοψαρα, pipe fish (reef safe) τα rush γενικα υπαρχουν απιστευτα ψαρια αλλα τρωνε κοραλια. μπορω με καποιο στησιμο χωρις διαμερισμο του ενυδρειου να το κερδισω αυτο?
-------------------------
κωστα ελπιζω να μην με παρεξηγησες. οσο για το τεφλον ετσι θα το κανω, εχεις δικιο. νομιζω οτι θα το κανει αρκετα πιο ασφαλες.
-------------------------
με εβαλες σε σκεψη κωστα.. τοση ωρα σκεφτομαι αυτο που μου ειπες περι ανωτερους θηρευτες. δεν τα εβλεπα ετσι τα ψαρια.. τα περιεργα σχηματα τους και τα απιστευτα χρωματα τους ηταν αυτα που με τραβηξαν και μετα με κολλησε η κινηση τους και η ηρεμια που σου προσφερουν. απο αναμησεις απο το παλιο ενυδρειο της κρητης που σαν πιτσιρικας ειχα παει και εφυγα τρελαμενος.
με τις εικονες λοιπον αυτων των τεραστιων εντυπωσιακων ενυδρειων νομιζα οτι οι 6t θα ειναι αρκετοι για την συμβιωση. και οτι το υψος θα μπορει να φιλοξενει και τον καρχαρια..
γι'αυτο το σκεφτομαι πολυ εντονα.
λεω να βαλω μαυρο χρυσο αραγονιτη, με εναν ομορφο ψηλο υφαλο στη μεση αρκετα φαρδυ, για να εχει μια μεγαλουτσικη σπηλια με κανα αστακο, γεματος απο οσο το δυνατον περισοτερα κοραλια, ευκολων η δυσκολων, μαλακων η σκληρων, και κανα-δυο....τρεις ?? καρχαριες? (μπορω?) ισως και κανεναν sand shark? μια δυνατη 400αρα στη μεση και 250αρες δεξια αριστερα?
μιλαω για τελειως διαφορετικο στησιμο απο μια ποικνοκατοικιμενη πολη που ηθελα να εχει τα παντα, σε ενα πιο minimal αλλα παρολαυτα εντονο ενυδρειο..
με αστεριες, καβουρια, αχινους και γενικα τετοια ζωη..
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. απο αυριο θα το ψαξω αλλιως το θεμα.δεν θα ηθελα να μην εχει αυτη την γαληνη που σου προσφερει και να φανει το αποτελεσμα θηραματα και θυρευτες..
-------------------------
απο skimmer ti προτεινεται? aquamedic ή nautilus?
http://www.aqua-medic.com/turboflotor_5000.shtml
http://www.aquatichouse.com/Protein%...ntnautilus.asp
καμια αλλη προταση?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billys : 12-03-10 στις 13:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-10, 15:25
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Δυστηχώς Βασίλη πρέπει να κάνουμε πολλές υποχωρήσεις στο χόμπυ μας καθώς υπάρχουν πολλές ασυμβατότητες!
Σκέφτηκες στην λύση του FO?Εκεί θα μπορέσεις να βάλεις πολύχρωμα ψάρια των ειδών που θές και θα "γλυτώσεις" και απο την φασαρία του reef!Φασαρία υπο την έννοια των σχεδόν άριστων παραμέτρων για την ανάπτυξη των κοραλιών και του δυνατού φωτισμού!

Επειδή σε βλέπω λίγο κολλημένο με τους καρχαρίες να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα.Απο την φύση τους είναι carnivore, αυτό σημαίνει πως αναπόφευκτα θα στραφούν στα ζωντανά σου για να τραφούν.Για τον μελανόπτερο απλά θα σου έλεγα να μην το σκεφτείς καν καθώς αυτά τα ζώα ανήκουν στη θάλασσα και όχι σε ενυδρεία (θα μου πείς ποιά ζωντανά ανήκουν σε ενυδρεία?Μεγάλη συζήτηση!). Οι sand shark που αναφέρεις (πχ Chiloscyllium punctatum,Chiloscyllium plagiosum,Hemiscyllium hallstromi) τρέφονται, εκτός απο τα ψάρια και με ασπόνδυλα, κατα συνέπεια ξεχνάς καβουράκια- αστερίες - αστακούς κτλ κτλ!

Απο σκιμμερ θα σου πρότεινα ΑΤΒ

Για τον μαυρο αραγωνίτη που λές θα συμφωνησω με την επισημανση πως θα σου βγεί λιγουλάκι ακριβός!Ενας καλός ζωντανός είναι αυτός http://www.livesand.com/pop/Bio-Acti...lack-Beach.htm
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-03-10, 14:11
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

επειδη ειμαι καινουριος και δεν κατεχω ορολογιες, fo? δλδ?
οσο για τον καρχαρια δεν καιγομαι και τοσο.
ο κοσμος που βλεπει το ενυδρειο μου ζηταει να βαλω μεσα λογο ογκου.
δεν μπορω να βρω καμια φωτο με ενυδρειο με μαυρο αραγονιτη. επειρεαζει πουθενα το ολο βιολογικο συστημα? ισως επειδη δεν κανει την ιδια αντανακλαση φωτος?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-03-10, 17:09
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

μερικες φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01221.jpg
Εμφανίσεις:  530
Μέγεθος:  82,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01226.jpg
Εμφανίσεις:  515
Μέγεθος:  62,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01228.jpg
Εμφανίσεις:  528
Μέγεθος:  82,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01223.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  79,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-03-10, 17:24
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

κι αλλες φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01231.jpg
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  85,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01234.jpg
Εμφανίσεις:  436
Μέγεθος:  91,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01235.jpg
Εμφανίσεις:  457
Μέγεθος:  86,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-03-10, 17:28
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

τι να πει κανεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ανετα κολυμπας και εσυ!!!!!!!!καλη συνεχεια οτι και αν βαλεις τελικα....θα ηθελα ενα τετοιο σπιτι μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-03-10, 17:34
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να πει κανεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ανετα κολυμπας και εσυ!!!!!!!!καλη συνεχεια οτι και αν βαλεις τελικα....θα ηθελα ενα τετοιο σπιτι μου
thanks.. ante να δουμε τι θα βαλουμε τελικα. με εχουν βαλει σε μεγαλες σκεψεις τα παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-03-10, 17:55
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Psssst φιλαράκι μην παίζεις με την ψυχική μας ηρεμία

Βασίλη καλογέμιστο να είναι και να το χαίρεσαι!
Να δώ ποιός θα βουτάει με μάσκα για να φτιάχνει οτιδήποτε στο βυθό
FO= Fish only
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-03-10, 18:04
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

ευχαριστω ρε κωστη.. για τον αραγονιτη παιζει προβλημα αμα ειναι μαυρος?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-03-10, 18:15
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Τι πρόβλημα να παίζει?Απλά δεν θα είναι τόσο φωτεινός όσο ο άσπρος
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-03-10, 18:37
Το avatar του χρήστη billys
billys Ο χρήστης billys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billys Send a message via Skype™ to billys
Προεπιλογή

κωστα τα flow accelerators τα βρισκεις εδω πουθενα, η μονο παραγγελια απο εξω?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-03-10, 21:00
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Βασίλη ή τα παίρνεις απο USA (πχ Premium Aquatics) είτε υποστηρίζεις την Ελληνική αγορά απο εδώ http://www.pitsikoglou-trade.com/EG/...e-products.htm
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ειναι λογικες τιμες? ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 9 11-08-09 23:53
διαστασεις ενυδρειου xrigeorgis Γλυκό νερό - Γενικά 2 29-07-08 13:47
Διαστασεις ενυδρειου iliastra DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 28-02-08 12:21
διαστασεις ενυδρειου alekrx8 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 12-12-06 12:10
διαστασεις ενυδρειου και DIY φιλτρο tolis_1234 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 31-03-05 15:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09121 seconds with 14 queries