Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Ασθένειες-Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-16, 16:35
ΓΙΩΡΓΟΣ30 Ο χρήστης ΓΙΩΡΓΟΣ30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2016
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 5
Exclamation Μονομάχος μετά απο θάνατο χρυσόψαρου.

Καλησπέρα χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη καινούριος στο forum.Μετά από αποτυχημένη απόπειρα με ένα χρυσοψαράκι το οποίο πέθανε και με στεναχώρησε πάρα πολύ είπα να ασχοληθώ με ένα μονομάχο μιας και απ'ότι διάβασα το 20λιτρο ενυδρειάκι μου κανει μετα βίας για ένα μονομάχο.Το Διαμαντή (έτσι έλεγα το χρυσοψαράκι μου)τον είχα κοντά 3 μήνες.Από όσα είχα διαβάσει έκανα λάθος στρώσιμο καθως το έστρωσα για 2 εβδομαδες.Το ψαράκι δεν είχε δείξει δείγματα ασθένειας και οι μετρήσεις αμμωνίας νιτρικών και νιτρωδών ήταν πολύ καλές μέχρι χτες το πρωί που το βρήκα πεθαμένο.Το ενυδρείο το έχω ακόμα σε λειτουργία και δεν έχω πειράξει κάτι.Μιας και από όσα διάβασα χρυσόψαρο δε μπορώ να βάλω και δεν έχω καμιά πρόθεση να βλάψω κανένα ζωντανό ούτε να τα βασανίζω γιατί και αυτά έχουν ψυχούλες,μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι θα κάνω με το ενυδρείο αν θέλω να βάλω μονομαχο?Στο ενυδρείο έχω φίλτρο με μπαλάκια και σφουγγαράκι.Και κάτι άλλο έχω 2 γνωστούς που τους έζησαν τα χρυσόψαρα στον έναν ένα χρόνο και στον άλλο σχεδον 2 μεσα σε γυάλες χωρίς φίλτρο και με καθόλου περιποίηση!Δε λέω πως έπραξαν σωστά και είμαι κατά της εκμετάλλευσης των ζώντανών κάθε είδους αλλά εμένα που είχε μεγαλύτερο χώρο απο μια γυάλα με το φίλτρο του το αντιχλώριό του σε κάθε αλλαγη νερού και τις μετρήσεις του γιατί έφυγε τόσο γρήγορα?Συγγνώμη για το μακροσκελές post αλλά είμαι καινούριος και συνάμα ξενερωμένος που το έχασα έτσι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 01-05-16 στις 19:42
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-16, 19:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Καταρχην καλωσηρθες.
αλλαξα λιγο τον τιτλο του θεματος σου για να μπορει να καταλαβει καποιος περι τινος προκειται.(αφου δεν υπαρχει ακομα νεκρος μονομαχος.)

στο θεμα σου τωρα.καθε ψαρι ειναι διαφορετικο.
κανεις δεν ξερει για ποιο λογο ενα ψαρι μπορει και ζει επι δυο και τρια χρονια σε μια γυαλα με βρωμικο νερο,ενω ενα αλλο πεθαινει σε ενυδρειο με μια αλλαγη νερου λιγοτερη.ισως ειναι γενετικοι οι λογοι, ισως και συνδιασμος παραγοντων.
το σιγουρο ειναι πως τα ψαρια για να ζησουν χρειαζονται συγκεκριμενα πραγματα.Το ιδιο συγκεκριμενα ειναι και αυτα που πρεπει να κανεις για να στησεις ενα ενυδρειο που θα επιτρεψει στα ψαρια(η το ψαρι σου) να ζησει σωστα.

λυπαμαι για το θανατο που ειχες,αλλα τουλαχιστον αυτο σου εδειξε οτι κατι δεν παει καλα(εστω και αργα) και μπηκες στη διαδικασια να ψαχτεις.

αφου μπηκες,ξεκινα
διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων για να καταλαβεις τα βασικα και να μπορουμε να συνενοηθουμε.θα τα βρεις εδω.

το 20λιτρο ενυδρειο,στην πραγματικοτητα δεν ειναι ενυδρειο,αλλα μια γυαλα οπως οι μικροτερες,λιγο πιο ευρυχωρη.δεν κανει στην πραγματικοτητα για κανενα ψαρι και αυτο για πολλους λογους που δεν θα τους αναλυσω τωρα εδω,αλλα να ξερεις οτι εχει "παιδεμα". δεν ειναι ευκολο στη συντηρηση ουτε για ενα μονομαχο που ειναι λιγο πιο "βολικοι" αποτι τα χρυσοψαρα. και φυσικα ειναι εντελως ακαταλληλο για χρυσοψαρο.

οι μετρησεις σου γραφεις πως ητανε "καλες",αλλα δεν γραφεις νουμερα,οποτε δεν λεει κατι αυτο.και το αποτελεσμα δεν συμβαδιζει με το "καλες".
παντως σε γενικες γραμμες τα χρυσοψαρα ταλαιπωρουνται πολυ ακομα και στα καταστηματα-οπως και οι μονομαχοι-οποτε ειναι συχνο φαινομενο να εχουν προβληματα και να ειναι εξασθενημενα απο την αγορα τους ακομα.
ομως μονο με τεστ θα ξερεις τι γινεται,οποτε κοιτα να αγορασεις υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.
μη βιαστεις να βαλεις αλλο ψαρι μεσα.
περνα αυτη τη βδομαδα διαβαζωντας τα υπομνηματα και αν σε ενδιαφερει ο μονομαχος διαβασε και αυτο και τα θεματα στην κατηγορια.

οτι απορια εχεις,ρωτα εδω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-16, 22:51
ΓΙΩΡΓΟΣ30 Ο χρήστης ΓΙΩΡΓΟΣ30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2016
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση οι μετρήσεις ήταν μηδενικές σε αμμωνια νιτρώδη και νιτρικά.Για αμμωνία έχω υγρά και για νιτρικά νιτρώδη ph σκληρότητα έχω sticks.Το ενυδρείο τώρα λόγω της ύπαρξης κάποιου ψαριού μέσα έχει στρώσει?Και όσο για την ταλαιπωρία που υφίστανται ιδιαίτερα οι μονομάχοι τι να κάνω?υπάρχουν μαγαζιά που δε τους έχουν στα ελλεεινά ποτηράκια η καποιοι εκτροφείς που τους συμπεριφέρονται σωστά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 02-05-16 στις 07:44
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-16, 00:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειναι πολυ πιθανο το ενυδρειο να εχει στρωσει ναι.
το θεμα ειναι πως με τα στικς που μετρας νιτρωδη και νιτρικα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.

τα στικς επηρεαζονται πολυ ευκολα και πολυ γρηγορα απτο φως,τον αερα και την υγρασια.
βασικα απτη στιγμη που θα ανοιξεις τη συσκευασια τους αρχιζει η αντιστροφη μετρηση.και καθε φορα που ανοιγεις για να κανεις μετρηση,αλλοιωνονται και λιγο περισσοτερο.
ακομα και οταν ειναι καινουρια,οι μετρησεις τους δεν ειναι αξιοπιστες.
μπορει καθε φορα που μετρας να σου δειχνουν αλλα νουμερα και αυτα ακομα θαναι κατα προσεγγιση στην καλυτερη περιπτωση και οχι με ακριβεια.
οποτε τι να σου πω? χωρις να ξερει καποιος σιγουρα σε τι κατασταση ειναι η βιολογια σου δεν μπορει να σου πει βαλε ψαρι...

τωρα για το απο που θα παρεις ψαρι,δυστυχως τα περισσοτερα μαγαζια ετσι αντιμετωπιζουν τα ψαρια,σαν απλα προιοντα.
αν θες να εισαι σιγουρος μπορεις να βαλεις αγγελια εδω μεσα και να ζητησεις απο καποιον χομπιστα να σου δωσει απο γεννα του.
οι περισσοτεροι τα δινουν δωρεαν η εστω σε πολυ καλυτερη τιμη αποτι σε καταστηματα.βασικα τους περισσοτερους εδω μεσα τους ενδιαφερει κυριως να πανε τα ψαρια τους καπου που θα τα προσεξουν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-16, 10:12
ΓΙΩΡΓΟΣ30 Ο χρήστης ΓΙΩΡΓΟΣ30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2016
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Αρα η πρώτη κίνηση μου είναι να πάρω και υγρά για νιτρώδη και νιτρικά.Το φίλτρο μπορεί να έχει στρώσει αλλά μήπως μεταδώσει κάποια ασθένεια απο το χρυσοψαράκι σε περίπτωση που ήταν άρρωστο?μήπως θα έπρεπε να πάρω μπόλι απο κάποιον χομπιστα που έχει στρωμένο ενυδρείο?Οσο για το φίτρο που δημιουργεί μια ανατάραξη διάβασα ότι καλό είναι να έχει μικρή ροή γιατί οι μονομαχοι θέλουν ήρεμα νερά.Κάποιοι λένε οτι δε βάζουν καθόλου.Επίσης πρέπει να βάλω και θερμοστάτη γιατί είναι τροπικό ψαράκι σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-16, 10:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι.αν παρεις τεστ θα ξερεις που βρισκεσαι ανα πασα στιγμη.
γενικως το πρωτο πραγμα που κοιταμε,ειναι το νερο.
ακομα και υποψια προβληματος αν εχεις μετρας πρωτα το νερο για αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα.οποτε δεν γινεται ενυδρειο χωρις υγρα τεστ.

τωρα για την περιπτωση ασθενειας στο χρυσοψαρο,αφου δεν ξερουμε ακριβως απο τι πηγε,καλο θα ηταν να κανεις μια γενικη απολυμανση στο ενυδρειο.
αδειασμα και καθαρισμα σε ολα με νερο βρυσης.
αλλαγη της αμμου στο βυθο,καθαρισμα του φιλτρου και βρασιμο στα υλικα του φιλτρου και γενικως να στηθει το ενυδρειο απτην αρχη για το νεο ψαρι.
αυτο θα σου δωσει και χρονο και ευκαιρια να το στησεις οπως πρεπει για μονομαχο,αφου δεν εχει τις ιδιες απαιτησεις με τα χρυσοψαρα.

οταν το καθαρισεις και το στησεις ξανα,τοτε βαζεις αγγελια για μπολι εδω μεσα,συντηρεις λιγες μερες τη βιολογια με τροφη μεχρι να βρεις ψαρι και βαζεις ψαρι κατευθειαν μολις το βρεις.
ετσι θα αρχισεις και σωστα και θα αποφυγεις τα ιδια λαθη.

μπορεις και απλα να ζητησεις μπολι και να αρχισεις οπως εισαι,αλλα παιρνεις και ενα ρισκο ετσι.

για την αναταραξη καλα διαβασες.θα πρεπει να γυρισεις την εξοδο του φιλτρου σου στο τζαμι ωστε να κοβει την πολυ κινηση του νερου στην επιφανεια.
αν ηταν μεγαλυτερο το ενυδρειο σου θα ηταν πολυ πιο ευκολο.
τεσπα,αποφασισε εσυ ποιο τροπο θα ακολουθησεις και τοτε τα λεμε αναλυτικα τι πρεπει να κανεις.

θερμαντηρα θα χρειαστεις κυριως για το χειμωνα που θα πεφτει η θερμοκρασια.τωρα το καλοκαιρι σε 20 λιτρα θα κραταει ψηλα τη θερμοκρασια.αυτο ειναι αλλο ενα προβλημα στα μικρα ενυδρεια.η θερμοκρασια δεν κρατιεται σταθερη.θα χρειαστεις και κοντρολερ θερμοκρασιας καποια στιγμη.θα σου λυσει τα χερια αυτο και θαναι πολυ καλυτερα για το ψαρι,αλλα θα τα πουμε μολις αρχισεις και ψαχνεσαι λιγο ακομα.
αν διαβασεις τα υπομνηματα του φορουμ θα σε βοηθησουν πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-16, 11:15
ΓΙΩΡΓΟΣ30 Ο χρήστης ΓΙΩΡΓΟΣ30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2016
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Οταν λες δεν έχει τις ίδιες απαιτήσεις με το χρυσόψαρο τι εννοεις?Κάτω έχω πολύχρωμα πετραδάκια και δυο πλαστικά φυτάκια.Το φίλτρο έχει
τα βεντουζάκια πίσω οπότε δε ξέρω πως θα το βάλω να βλέπει τζάμι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-05-16, 18:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να αποφεύγεις τα πολύχρωμα και τα τεχνητά βαμμένα, καθώς κάθε τι ψεύτικο και τεχνητό, μπορεί να βγάλουν τοξικά στο νερό, να προτιμάς φυσικά υλικά , πέτρες ξύλα , και αληθινά φυτά, να προσέχεις όμως ο βυθός και οι πέτρες να μην είναι ασβεστολιθικές, ειδικά αφού θα βάλεις μονομάχο που θέλει σχετικά μαλακό νερό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-05-16, 22:55
ΓΙΩΡΓΟΣ30 Ο χρήστης ΓΙΩΡΓΟΣ30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2016
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Αρα απο αύριο ξεκινάω πλύσιμο του ενυδρείου και εκ νέου στήσιμο αυτού και κατόπιν ζητώ από κάποιον μπόλι απο στρωμένο φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-16, 05:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι

οι διαφορετικες απαιτησεις που λεω ειναι και το ειδος του νερου και το στησιμο του ενυδρειου.
με λιγα λογια θελει λιγο πιο μαλακο νερο απο τα χρυσοψαρα(και ελαφρα οξινο 6-6.5 Ph) και αρκετα αληθινα φυτα.σκεψου ενα μικρο κομματι λιμνουλας με πολλα φυτα και ξυλα και πολυ μικρη εως μηδενικη κινηση του νερου.με τα χρυσοψαρα δεν μπορεις να κρατησεις πολλα ειδη φυτων γιατι τα περισσοτερα τα τρωνε.

αν ψαξεις λιγο στα θεματα εδω στην κατηγορια θα βρεις πολλα ενυδρεια και φωτογραφιες απο βιοτοπους μονομαχων.
προσπαθησε να αντιγραψεις οτι σου αρεσει
βαλε φυτα και στο βυθο και στην επιφανεια του νερου και κοιτα να βρεις και φυλλα καταπα.βγαζουν ουσιες στο νερο που βοηθανε το ψαρι με διαφορους τροπους.αν δεν βρεις καταπα(οι περισσοτεροι τα αγοραζουμε απο ebay για πιο φτηνα- η μεχρι να βρεις),τοτε μπορεις να βαλεις πλατανοφυλα,η φυλλα μανολιας ξερα.υπαρχουν και αλλα ειδη φυλλων που μπορεις να βαλεις αλλα οταν φτασεις εκει το συζηταμε αν θες.μπορεις να χρησιμοποιησεις και αυτο αν θες να δωσεις τα λεφτα(γυρω στα 6-7 ευρω εχει) αλλα τα φυλλα ειναι καλυτερα και πιο φυσικα,και προσφερουν και καλυψη στο ψαρι.και φαινονται και καλυτερα στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεκρός Σκίουρος lefkas ¶λλα ζώα 9 11-12-09 15:31
Νεκρός Βράχος 8anosg Θαλάσσια Βιολογία 3 17-08-09 22:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05664 seconds with 15 queries