Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-09, 01:02
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Smile sos-αληθηνη αμμος.μπορω?

καλησπερα.ηθελα πραγματικα την αποψη σας για το ακολουθο θεμα.θελω να στησω το τριτο μου ενυδρειο και σκεφτομαι να προσπαθησω με δισκους αυτη την φορα.εχω μαζεψει μια καταπληκτικη ξανθη αμμο την οποια αφου την ξεπλινα πραγματικα για ωρες, την εχω αφισει 2 μερες σε καθαρη χλωρινη,μετα την ξεπλινα πολλα χερια και μετα την εψησα στο φουρνο για μιση ωρα και μετα παλι πλυσιμο.την εχω χρησιμοποιει σε ενυδρειο με ζωοτοκα και δεν εχω κανενα προβλημα.γνωριζω οτι τα αληθινα πετρωματα σκληραινουν το νερο πραγμα που μας βοηθαει στα ζωοτοκα.η δικη μου αμμος με την προεργασια που προανεφερα συνεχιζει να σκληρενει το νερο?δηλαδη θα εχω προβλημα αν την χρησιμοποιησω στο καινουργιο ενυδρειο με τουσ δισκουσ που σκεφτομαι να στησω?γνωριζω οτι θελουν μαλακο νερο και σκεφτομαι επισης να το κανω με αληθηνα φυτα μονο και ξυλα.ελπιζω να με βοηθησετε παλιοτεροι ενυδριαδες γιατι σας εμπιστευομαι οσο κανεναν ιδιωκτιτη pet-shop λογω της εμπειριας σας με την αγαπη του hobby αυτου..περιμενω με αγωνια τις αποψεις σας..ευχαριστω εκ των προτερων παιδια γιατιξερω οτι θα απαντησετε με ενδιαφερον μιας και σας παρακολουθω πολυ καιρο τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-09, 01:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες Χρηστο!!!
με ολη αυτη την επεξεργασια και εφοσον εχει τρεξει ηδη σε ενυδρειο η αμμος ειναι ασφαλης...
το αν ειναι καταλληλη εξαρταται απο το αν ειναι ασβεστολιθικη η οχι. αν περιεχει ασβεστολιθο σκληραινει το νερο και δε κανει για δισκοενυδρειο...αν δεν περιεχει ειναι μια χαρα!
παρε λιγη απο την αμμο και ξεπλυνε την. αφησε την να στεγνωσει και μετα ριξε πανω της HCl..(διαλυμα υδροχλωρικου οξεος-ακουαφορτε). αν αφρισει περιεχει ασβεστολιθο και ειναι ακαταλληλη. αν δεν αφρισει τη βαζεις αφοβα.
κανε μια αναζητηση για το τεστ υδροχλωρικου οξεος...εχει αναφερθει πολλες φορες.
καλη συνεχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-09, 01:14
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για την τοσο γρηγορη απαντιση σου.θα κανω το τεστ αν και ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι ασβεστολιθικη.ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-09, 09:29
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Αν η άμμος είναι απο θάλασσα, περιέχει μικροσκοπικά κομμάτια από όστρακα, τα οποία θα σου ανεβάζουν το ΚΗ. Το τεστ με το ακουα-φόρτε θα δείξει πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-09, 18:21
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η άμμος είναι απο θάλασσα, περιέχει μικροσκοπικά κομμάτια από όστρακα, τα οποία θα σου ανεβάζουν το ΚΗ. Το τεστ με το ακουα-φόρτε θα δείξει πάντως.
δυστηχως οι προσδοκιες μου δεν απεδωσαν.. εκανα το τεστ με ακουαφορτ και αφρισε η αμμος.αρα δεν ειναι καλη για ψαρια με μαλακο νερο οπως τους δισκουσ που σκεφτομαι να βαλω ε?ακομα και αν εχω ξυλα που μαλακωνουν το νερο λες να μην εχω μαλακο νερο λογω της αμμου η πιστευεις οτι μπορει να εξισοροποιθει ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-09, 18:52
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

με τιποτα φιλε μου.μην βαζεις την αμμο.ειπαμε οτι το ξυλο μαλακωνει το νερο αλλα οχι τοσο πολυ ωστε να εξισσορωπηθει.μπορεις παντως να χρησιμοποιησεις την αμμο σε ενυδρειο με κιλχιδες.για σκεψου το.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-09, 19:49
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από doctor Εμφάνιση μηνυμάτων
με τιποτα φιλε μου.μην βαζεις την αμμο.ειπαμε οτι το ξυλο μαλακωνει το νερο αλλα οχι τοσο πολυ ωστε να εξισσορωπηθει.μπορεις παντως να χρησιμοποιησεις την αμμο σε ενυδρειο με κιλχιδες.για σκεψου το.....
καλησπερα.τελικα πηρα φυσικο ζαλικι απο πετσοπ.σκεφτομαι ομως να βαλω κιχλιδες οπως μου προτεινες και γενικα ψιλοαγρια ψαρακια.πειραζει που θα εχω φυτα και ξυλο ομως μεσα?το λεω επειδη οι κιχλιδες θελουν σκληρο νερο.υπαρχει προβλημα που θα ειναι μαλακο λογω του ξυλου το νερο η ειναι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-09, 20:09
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cristos347 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.τελικα πηρα φυσικο ζαλικι απο πετσοπ.σκεφτομαι ομως να βαλω κιχλιδες οπως μου προτεινες και γενικα ψιλοαγρια ψαρακια.πειραζει που θα εχω φυτα και ξυλο ομως μεσα?το λεω επειδη οι κιχλιδες θελουν σκληρο νερο.υπαρχει προβλημα που θα ειναι μαλακο λογω του ξυλου το νερο η ειναι οκ?
Αν τα ψάρια που θα βάλεις ζουν σε σκληρό νερό, χρειάζεσαι σκληρό νερό. Το χαλίκι σου, αν είναι χαλαζιακό, απλά δεν θα επηρρεάζει τη σκληρότητα. Αν βάλεις ασβεστολιθικές πέτρες θα την ανεβάζουν. Ένα ξύλο δε θα κάνει μεγάλη διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα: Μπορώ να βάλω red cherry σε αυτό το ενυδρείο; ΤΟΛΟΥΚΟΣ Γαρίδες του γένους Neocaridina 38 20-10-10 15:26
τι μπορω να κανω; casperon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 28-05-08 12:42
πως μπορω να ανεβασω το kh? oscar1 Γλυκό νερό - Γενικά 18 08-04-08 17:18
Μπορω και εγω ? Tricky Malawi 9 13-06-05 15:13
Δεν μπορω να μπω στο chat Μάνος Καλονόμος Greek Aquarist's Boards 1 03-06-05 15:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04258 seconds with 15 queries