Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-18, 16:13
Goldfish Lover Ο χρήστης Goldfish Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2018
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Χρυσόψαρα-Φίλτρο

Σε 60 λίτρα με 2 Fancy Χρυσόψαρα και εξωτερικό φίλτρο Dophin Astro 2202, μπορώ να βάλω και ένα Fluval 206 που έχω και να προσθέσω άλλο 1 ή 2 ψαράκια; Δεν έχω δυνατότητα για νέο ενυδρείο (ψάχνω στις αγγελίες) οπότε με το υπάρχον θα ήταν οκ αν γεμίσω Siporax στο Fluval και το βάλω και αυτό; Δεν τίθεται θέμα "πλυντηρίου" γιατί το Dophin τρέχει με Spray Bar και δεν δημιουργεί μεγάλη κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο. Θα είμαι οκ ή απλά χρειάζομαι έξτρα χώρο και δε θα παίξει κάποιο ρόλο αφού το ενυδρείο είναι μικρό για περισσότερα Χρυσόψαρα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-18, 17:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Goldfish Lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 60 λίτρα με 2 Fancy Χρυσόψαρα και εξωτερικό φίλτρο Dophin Astro 2202, μπορώ να βάλω και ένα Fluval 206 που έχω και να προσθέσω άλλο 1 ή 2 ψαράκια; Δεν έχω δυνατότητα για νέο ενυδρείο (ψάχνω στις αγγελίες) οπότε με το υπάρχον θα ήταν οκ αν γεμίσω Siporax στο Fluval και το βάλω και αυτό; Δεν τίθεται θέμα "πλυντηρίου" γιατί το Dophin τρέχει με Spray Bar και δεν δημιουργεί μεγάλη κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο. Θα είμαι οκ ή απλά χρειάζομαι έξτρα χώρο και δε θα παίξει κάποιο ρόλο αφού το ενυδρείο είναι μικρό για περισσότερα Χρυσόψαρα;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κοντοχοντρα χρυσοψαρα με διπλη ουρα (Fancy) διατηρουνται σε ενυδρειο μινιμουμ μηκους 80-100 εκ (ακομα και για ενα απο αυτα), και μινιμουμ 40 λιτρα για καθε ενα απο αυτα.
Δλδ σε ενα ενυδρειο με καθαρες διαστασεις μονο της γυαλας 80χ40χ40 (128 λιτρα καθαρα) μπορουμε να βαλουμε 3 fancy χρυσοψαρα.
Στην αρχη και οσο ειναι μικρα (νεαρα) τα ψαρια, το ενυδρειο θα φαινεται αδειο. Ομως εκει μπορουν να διατηρηθουν και μετα την ενηλικιωση τους (που θα μεγαλωσουν και σε μεγεθος) χωρις να χρειαστει να αλλαξουμε το ενυδρειο με μεγαλυτερο.
Εναλλακτικα, 3 νεαρα fancy, μπορουν να μπουν σε ενυδρειο 60χ30χ35 (63 λιτρα καθαρα) για 6-12 μηνες και μετα να μετακομισουν σε μεγαλυτερο.
Μικροτερο ενυδρειο δεν ενδυκνειται, αφου το μικρο μεγεθος δεν θα τα αφησει να αναπτυχθουν σωστα και θα παθουν νανισμο (Stunting), με οτι συνεπαγεται αυτο για την υγεια τους στην πορεια.
Ιδανικο ειναι ενα ενυδρειο 200 λιτρων τουλαχιστον (100χ40χ50).

Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός.




.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-18, 09:43
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καποια στιγμη θα πρεπει να μεταφερεις τα ηδη υπαρχον ψαρια καθως θα ειναι μικρο γι αυτα καθως μεγαλωνουν ., αλλα και για να μεγαλωσουν σωστα..
ειναι μικρο το 60λιτρο για fancy , για δυο... ποσο μαλλον για 3 ή 4
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-18, 13:38
Goldfish Lover Ο χρήστης Goldfish Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2018
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Έχω σκοπό να τα μεταφέρω απλά αναρωτιέμαι εάν το 2ο φίλτρο έχει νόημα τώρα μιας και κάθεται στην αποθήκη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-18, 17:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Goldfish Lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω σκοπό να τα μεταφέρω απλά αναρωτιέμαι εάν το 2ο φίλτρο έχει νόημα τώρα μιας και κάθεται στην αποθήκη
Αν φτανει το φιλτρο για τα ψαρια που ηδη εχεις, δεν εχει νοημα.
Θα ειχε νοημα, αν ειχες μεγαλυτερο ενυδρειο και μπορουσες να βαλεις κι αλλα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αθόρυβο φίλτρο για ενυδρείο 240 λίτρα με χρυσόψαρα tolisn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 39 12-07-16 20:33
110 λτ χρυσόψαρα bouldoza Ενυδρεία με χρυσόψαρα 3 22-06-10 20:01
φίλτρο γλυκού σε φίλτρο θαλασσινού nikman Φίλτρανση 6 31-07-08 14:46
χρυσόψαρα ή τι; garfield Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 14 17-04-07 12:00
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03672 seconds with 15 queries