Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 15-08-16, 23:16
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ούτε εγώ μπορώ να τα δω, μαύρο φόντο μόνο. Τι εννοείς τοξικότητες Νίκο; Πως τις παρατηρείς; Καινούριο είναι αυτό και θα θελα πληροφορίες αν δεν χαλάμε το θέμα του Μιχάλη και με την άδειά του φυσικά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 15-08-16, 23:19
Το avatar του χρήστη mixalis1708
mixalis1708 Ο χρήστης mixalis1708 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα
Μηνύματα: 187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε εγώ μπορώ να τα δω, μαύρο φόντο μόνο. Τι εννοείς τοξικότητες Νίκο; Πως τις παρατηρείς; Καινούριο είναι αυτό και θα θελα πληροφορίες αν δεν χαλάμε το θέμα του Μιχάλη και με την άδειά του φυσικά.
Καλησπερα Κωστα, δεν χαλας κανενα θεμα και δεν χρειαζεται η αδεια μου για να γραφεις οτι γουσταρεις, ειναι και δικες μου ερωτησεις αυτες ..
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 15-08-16, 23:28
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μιχάλη καλησπέρα και σε σένα και σ ευχαριστώ, κοίτα εγώ είμαι υποχρεωμένος να ρωτήσω ώστε αν ο άλλος δε θέλει, να ανοίξω καινούριο θέμα, πάντα ρωτάω όταν επεμβαίνω σε ξένο θέμα για να μη ξεφεύγει αν και στην προκειμένη περίπτωση το θέμα που έθιξε ο Νίκος για τις τοξικότητες νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον και δεν ξεφεύγει, εις αναμονή λοιπόν, είμαι πολύ περίεργος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 16-08-16, 03:02
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

στην προσπαθεια μας να πετυχουμε καλυτερο αποτελεσμα στο ενυδρειο μας υπερβαλουμε στην λιπανση με αποτελεσμα την τοξικοτητα.μερικοι απο μας για να πετυχουν πιο κοκκινα φυτα υπεβαλουμε στην λιπανση ιχνοστοιχειων(micro) οταν το παρακανουμε με τα ιχνοστοιχεια τα φυτα μα ς το δειχνουν τις πιο πολλες φορες σαν να εχουμε ελειψη.αν πχ ριξουμε πιο πολυ σιδηρο η τοξικοτητα του σιδηρου εχει σημαδια σαν ελειψη σιδηρου,με αποτελεσμα πολλοι χομπιστες να μπερδευονται και να ριχνουν περισοτερο σιδηρο με αποτελεσματα να κιτρινιζουν φυλλα κτλ οτι συμπτωματα δηλαδη εχει η ελειψη τα ιδια εχει και η υπερδοσολογια.αυτο μπορει να συμβει σε ολα τα micro nutrients αλλα και στα macro.o tom barr εχει γραψει για τις τοξικοτητες οποτε οι δοσεις υπαρχουν για καποιο λογο καλο ειναι να τις ακολουθουμε.φυσικα ο πειραματισμος με τα λιπασματα ειναι κατι που πρεπει να γινετε αφου ομως εχουμε διαβασει για τις τοξικοτητες του φωσφορου καλιου σιδηρου κοκ.
-------------------------
ενα αρθρο που μου ειχε συστησει το Στεφανος(sarpijk) οταν ειχα θεμα με τον σιδηρο καλο διαβασμα http://www.plantedtank.net/forums/11...ity-csm-b.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 16-08-16 στις 03:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 16-08-16, 07:37
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ενδιαφέρον το θέμα, βασικά δεν είχα ιδέα για τις τοξικότητες καθόσον εγώ πίστευα ότι οι υπερδοσολογίες προκαλούν μόνο άλγες. Βέβαια εγώ δεν χρησιμοποιώ το CSM+B παρά μόνο το flourish το γενικό για ιχνοστοιχεία, ούτε καν το trace. Εδώ θα θελα να σταθώ και να ρωτήσω εσάς και το Νίκο βέβαια, πως εγώ μπορώ να υπολογίσω πόσα ιχνοστοιχεία μπορώ να βάλω στο ενυδρείο αφού δεν ξέρω τις αντίστοιχες τιμές που περιέχει το νερό της βρύσης μου; Διαβάζοντας στο ξένο θέμα ανέφερε για τον ψευγάργυρο, το χαλκό και άλλα ιχνοστοιχεία τα οποία σε συγκεκριμένες ποσότητες είναι τοξικά για τα φυτά, φαντάζομαι στην πορεία και με πειραματισμούς θα το δείξουν τα φυτά; Εγώ πως καταλαβαίνω αν αυτό που βλέπω είναι τοξικότητα ή άλγη; Για παράδειγμα εγώ όταν ξεκίνησα Ε.Ι. λίπανση flourish έβαζα 3ml εβδομαδιαίως κι έριχνα και σίδηρο 0,3ppm μιας και το νερό της βρύσης που ρίχνω περιέχει όλα τα ιχνοστοιχεία, μετά από 2 μήνες όμως παρατήρησα άλγη πράσινη πάνω στο ξύλο το διακοσμητικό και με τον καιρό προσάρμοσα τη δόση στο 1ml την εβδομάδα στο flourish και τον σίδηρο τον άφησα όπως ήταν κι αυτή η άλγη πλέον έχει υποχωρήσει άρα δεν έφταιγε ο σίδηρος, είδα σήμερα όμως στο θέμα που έβαλε ο odin79 μια φωτό με την πέτρα και το γρασίδι να έχουν πιάσει κάτι παρόμοιο, υπάρχει περίπτωση λοιπόν και σε μένα να μην ήταν πράσινη άλγη αλλά τοξικότητα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 16-08-16, 08:59
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

στο πρωτο σκελος της ερωτησης σου δεν εχει σημασια τι μαρκα ιχνοστοιχεια βαζεις και μρ το φλουρις μπορει να το παθεις...και εγω σαν εσενα βαζω ολη την σειρα τις φλουρις σιδηρο δεν βαζω πλεον η αν βαλω θα ειναι μια φορα στις 15 μερες.ηταν η αιτια για αλγες.το οτι εριξες την ποσοτητα του φλουρις και υποχωρισε η αλγη δεν σημαινει οτι δεν εφταιγε ο σιδηρος μιας και το φλουρις εχει αρκετο σιδηρο.με τις ποσοτητες που αναφερεις και την φυτομαζα που εχεις δεν νομιζω οτι ηταν τοξικοτητα αλλωστε και η φωτογραφια που αναφερεις,αν ειναι αυτη,δεν αναφαιρεται στο βραχακι αλλα στo κουμπα (hc) που οπως λεει το αρθρο αρχισε να αδυνατιζει και να χανει φυλλα μεχρι στο τελος να λιωσει απο την τοξικοτητα
-------------------------
τελος να προσθεσω οτι ειμαι νεος στο φυτεμενο αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσουν οι εμπειροτεροι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 16-08-16 στις 08:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 16-08-16, 09:07
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ανέφερα τη μάρκα πιο πολύ για να δώσω πληροφορίες και για μένα παίζει ρόλο ποια βάζεις γιατί έχουν διαφορετικές ποσότητες στα ιχνοστοιχεία τους, για παράδειγμα το flourish απ΄όσα έχω δει έχει τον περισσότερο σίδηρο σε σχέση με άλλα γενικά λιπάσματα. Πάντως στη φωτό που λες άμα παρατηρήσεις ακόμα κι η πέτρα είναι διαφορετική, είτε απ την άλγη είτε απ την τοξικότητα αυτό δεν το ξέρω. Εγώ πάντως από τότε που μείωσα το flourish οι άλγη έφυγε χωρίς να μειώσω τον σίδηρο ξεχωριστά που βάζω απ το seachem iron και το κρατάω βάσει τι ρίχνω κοντά στα 0,4ppm.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 16-08-16, 09:13
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

δεν εχει διαφορα για την τοξικοτητα δεν ειπα οτι δεν εχουν διαφορες.τοξικοτητα μπορει να εχεις και με το φλουρις οπως και με τα αλλα.ριχνοντας την ποσοτητα του φλουρις εριξες και τον σιδηρο και η αλγη εφυγε.προσπαθω να σου πω οτι κατα την γνωμη μου αυτο δεν απενοχοποιει τον σιδηρο
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 16-08-16, 09:23
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Εχω κάνει διάφορα πειράματα και κατέληξα ότι το flourish έφταιγε, έχω σταματήσει εντελώς για παράδειγμα τον ξεχωριστό σίδηρο κι έριχνα μόνο flourish και σε 3 εβδομάδες ξεκίνησε green beard, η δοσολογία σιδήρου που έπεφτε απ το γενικό ήταν οριακά στο 0.1ppm, σταμάτησα εντελώς για ένα μήνα το flourish ξεκινώντας παράλληλα iron με δοσολογία στο 0.3ppm, κι όμως ένα μήνα μετά η green beard είχε μειωθεί κατά 90% πάνω στο ξύλο που το έχω ως αναφορά ρίχνοντας 3πλάσιο σίδηρο οπότε για μένα απενεχοποιήθηκε, πιστεύω ότι το flourish λόγω μεγάλης συμπύκνωσης και σε συνδυασμό με το νερό βρύσης φέρνει άλγες σε μεγάλες ποσότητες, η seachem προτείνει 4ml για τα λίτρα μου κι εγώ με 3 έβγαζα άλγες κι η seachem δεν λέει με τι προϋποθέσεις θα ρίχνεις 4ml, πόση φυτομάζα, πόσο διοξείδιο, πόση αναλογία νερού βρύσης με όσμωσης, πόση κυκλοφορία έχεις στο ενυδρείο, τι άλλα ρίχνεις, εγώ πιστεύω ότι απλά θέλει να πουλάει ποσότητες, η δοσολογία της είναι πολύ γενική, δες τι προτείνει για το iron, 2,5ml καθημερινά! Δηλαδή θα τρέχουμε με τα ματσούκια να μαζεύουμε την τριχοειδή άλγη, πραγματικά δεν ξέρω με τι λογική προτείνει λίπανση, φαντάζομαι αυτό που σου είπα, να φεύγουν τα προιόντα της απ τα ράφια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 16-08-16, 12:49
Το avatar του χρήστη mixalis1708
mixalis1708 Ο χρήστης mixalis1708 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα
Μηνύματα: 187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
στην προσπαθεια μας να πετυχουμε καλυτερο αποτελεσμα στο ενυδρειο μας υπερβαλουμε στην λιπανση με αποτελεσμα την τοξικοτητα.μερικοι απο μας για να πετυχουν πιο κοκκινα φυτα υπεβαλουμε στην λιπανση ιχνοστοιχειων(micro) οταν το παρακανουμε με τα ιχνοστοιχεια τα φυτα μα ς το δειχνουν τις πιο πολλες φορες σαν να εχουμε ελειψη.αν πχ ριξουμε πιο πολυ σιδηρο η τοξικοτητα του σιδηρου εχει σημαδια σαν ελειψη σιδηρου,με αποτελεσμα πολλοι χομπιστες να μπερδευονται και να ριχνουν περισοτερο σιδηρο με αποτελεσματα να κιτρινιζουν φυλλα κτλ οτι συμπτωματα δηλαδη εχει η ελειψη τα ιδια εχει και η υπερδοσολογια.αυτο μπορει να συμβει σε ολα τα micro nutrients αλλα και στα macro.o tom barr εχει γραψει για τις τοξικοτητες οποτε οι δοσεις υπαρχουν για καποιο λογο καλο ειναι να τις ακολουθουμε.φυσικα ο πειραματισμος με τα λιπασματα ειναι κατι που πρεπει να γινετε αφου ομως εχουμε διαβασει για τις τοξικοτητες του φωσφορου καλιου σιδηρου κοκ.
-------------------------
ενα αρθρο που μου ειχε συστησει το Στεφανος(sarpijk) οταν ειχα θεμα με τον σιδηρο καλο διαβασμα http://www.plantedtank.net/forums/11...ity-csm-b.html
Πολυ ενδιαφερον αρθρο, ευχαριστουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 16-08-16, 14:21
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

η seachem σου δινει αναλογιες για φουλ φυτεμενο.το λεει κιολας αν δεν εισαι φουλ φυτεμενος βαζεις λιγοτερο.το καθε ενυδρειο εχει τις ιδιαιτεροτητες του το δικο μου ασ πουμε που ειναι 100% οσμωση και φιαχνω τα παντα κατεληξα στο παραπανω συμπερασμα.σε εσενα λειτουργει διαφορετικα γιατι βαζει και νερο δικτυου.

Μιχαλη στην δευτερη φωτογραφια(με το ραμιρεζι) στα κατω φυλλα των φυτων σου θα μπορουσε να ειναι τοξικοτητα απο καλιο γκουγλαρε το γενικα ψαχτο.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 16-08-16, 14:46
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Και το δικό μου αν όχι φουλ φυτεμένο (δεν ξέρω πως καθορίζεται αυτό βοηθήστε με αν θυμάστε απ τις φωτό μου) αλλά όσμωση βάζω μόνο 20%, το υπόλοιπο είναι βρύσης, εγώ αυτό λέω ότι η seachem λέει ό,τι θέλει, το φουλ φυτεμένο δε λέει τίποτα, υπάρχουν άλλοι 10 παράμετροι που παίζουν ρόλο, να πετάς και να λες 10ml σίδηρο για παράδειγμα είναι αλλού γι αλλού.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 16-08-16, 14:46
Το avatar του χρήστη mixalis1708
mixalis1708 Ο χρήστης mixalis1708 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα
Μηνύματα: 187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
η seachem σου δινει αναλογιες για φουλ φυτεμενο.το λεει κιολας αν δεν εισαι φουλ φυτεμενος βαζεις λιγοτερο.το καθε ενυδρειο εχει τις ιδιαιτεροτητες του το δικο μου ασ πουμε που ειναι 100% οσμωση και φιαχνω τα παντα κατεληξα στο παραπανω συμπερασμα.σε εσενα λειτουργει διαφορετικα γιατι βαζει και νερο δικτυου.

Μιχαλη στην δευτερη φωτογραφια(με το ραμιρεζι) στα κατω φυλλα των φυτων σου θα μπορουσε να ειναι τοξικοτητα απο καλιο γκουγλαρε το γενικα ψαχτο.
Nαι Γιαννη θα το ψαξω ειναι αρκετα περιπλοκο το θεμα με τη λιπανση και τα αγγλικα μου δεν ειναι σε τοσο καλο επειπεδο για να διαβαζω χαλαρα..
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 16-08-16, 15:00
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το δικό μου αν όχι φουλ φυτεμένο (δεν ξέρω πως καθορίζεται αυτό βοηθήστε με αν θυμάστε απ τις φωτό μου) αλλά όσμωση βάζω μόνο 20%, το υπόλοιπο είναι βρύσης, εγώ αυτό λέω ότι η seachem λέει ό,τι θέλει, το φουλ φυτεμένο δε λέει τίποτα, υπάρχουν άλλοι 10 παράμετροι που παίζουν ρόλο, να πετάς και να λες 10ml σίδηρο για παράδειγμα είναι αλλού γι αλλού.
Κωστα αν δεν εχεις 100% νερο οσμωσης δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα γιατι πολυ απλα δεν ελεγχεις τι εχει το νερο βρυσης.εμενα αλλαξε πηγη το νερο βρυσης και απο gh 17 πηγε στο 9 οποτε με το νερο οσμωσης ελεγχεις καλυτερα τι βαζεις και ποσο χρειαζεσαι.μετα υπαρχει και η ελειψη σε αξιοπιστα τεστακια εχω παρει σιδηρο και φωσφορικα και δειχνουν οτι να ναι!το ενυδρειο σου αν θυμαμαι καλα ειναι στο 50-60% φυτεμενο οποτε πρεπει να προσαρμοσεις αναλογα την δοση στα λιπασματα

Μιχαλη εχεις δικιο δεν το λες και ελαφρυ διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 16-08-16, 15:43
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα αν δεν εχεις 100% νερο οσμωσης δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα γιατι πολυ απλα δεν ελεγχεις τι εχει το νερο βρυσης.εμενα αλλαξε πηγη το νερο βρυσης και απο gh 17 πηγε στο 9 οποτε με το νερο οσμωσης ελεγχεις καλυτερα τι βαζεις και ποσο χρειαζεσαι.μετα υπαρχει και η ελειψη σε αξιοπιστα τεστακια εχω παρει σιδηρο και φωσφορικα και δειχνουν οτι να ναι!το ενυδρειο σου αν θυμαμαι καλα ειναι στο 50-60% φυτεμενο οποτε πρεπει να προσαρμοσεις αναλογα την δοση στα λιπασματα

Μιχαλη εχεις δικιο δεν το λες και ελαφρυ διαβασμα
Πιστεύω με οποιαδήποτε αναλογία και να έχεις εκτός από 100% όσμωση δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα, εξάλλου η seachem για τι ενυδρείο βγάζει τη λίπανση; Για φουλ φυτεμένο; Οκ, για την όσμωση γράφει πουθενά τίποτα; Για το τι είδους φυτά έχεις λέει τίποτα; Όχι. Θα μπορούσα να έχω μέσα μόνο γρήγορης ανάπτυξης φυτά και με 60% φυτεμένο να συμπεριφέρεται σαν φουλ φυτεμένο. Μη το ψάχνεις, η λογική της είναι η εξής: Ας βάλω εγώ σαν seachem μία προτεινόμενη με ασαφής όρους δοσολογία κι όσους χιλλιάδες πιάσω, μέχρι να βρει ο καθένας τη δοσολογία του εγώ θα έχω πουλήσει και θα συνεχίσω να πουλάω σε νέους κι άσχετους χομπίστες. Κοιτάζοντας το δικό μου ενυδρείο θα έλεγα ότι είναι 70% φυτεμένο, η ceratopteris thalictroides πιάνει το 1/4 του ενυδρείου αυτή τη στιγμή, μιλάμε για απίστευτα γρήγορης ανάπτυξης φυτό κι έχω άλλα 3 γρήγορης ανάπτυξης άρα ανεβαίνει το ποσοστό, με 3ml γενικό που έριχνα έπιανα gba κι η seachem προτείνει στα λίτρα μου 4, έπεσα στα 0,5 και καθάρισα, σίδηρο λέει για 10ml την εβδομάδα στα λίτρα μου, δηλαδή 1.0ppm σίδηρο, θα τρελλαθούμε; Τι έχω; Ενα ενυδρείο 100% φυτεμένο με rotala makandra; Η Ε.Ι προτείνει από 0.3 έως 0.5 και παραπάνω μόνο για πολύ απαιτητικά κόκκινα αλλά δε φαντάζομαι ότι εννοεί να ξεπεράσεις το 0.8 ή άντε και το 1.0ppm, μάξιμουμ για 0.7 το φαντάζομαι, μην τρελαθούμε. Κι εδώ έρχεται και το θέμα τοξικότητας, μήπως η υπερβολική λίπανση πέραν της άλγης προκαλεί κι αυτό το φαινόμενο; Περιμένω με ανυπομονησία τον Νικπάπα για ανάλυση.

Υ.Γ. Μπορεί να είναι και μπούρδες αυτά που λέω, δεν το ξέρω, 1.5 χρόνο κλείνω φυτεμένος οπότε αρχάριος θεωρούμαι ακόμα, απλά βάσει λογικής μιλάω διαβάζοντας εδώ κι εκεί διάφορα, ας μας πουν οι εμπειρότεροι μποστανάδες την άποψή τους, εγώ πάντως για το γενικό το έχω βγάλει το συμπέρασμά μου, τώρα αν είναι κάποιος άλλος παράγοντας που σε παραπάνω δοσολογία μου πετάει άλγη, ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 16-08-16, 16:51
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
στην προσπαθεια μας να πετυχουμε καλυτερο αποτελεσμα στο ενυδρειο μας υπερβαλουμε στην λιπανση με αποτελεσμα την τοξικοτητα.μερικοι απο μας για να πετυχουν πιο κοκκινα φυτα υπεβαλουμε στην λιπανση ιχνοστοιχειων(micro) οταν το παρακανουμε με τα ιχνοστοιχεια τα φυτα μα ς το δειχνουν τις πιο πολλες φορες σαν να εχουμε ελειψη.αν πχ ριξουμε πιο πολυ σιδηρο η τοξικοτητα του σιδηρου εχει σημαδια σαν ελειψη σιδηρου,με αποτελεσμα πολλοι χομπιστες να μπερδευονται και να ριχνουν περισοτερο σιδηρο με αποτελεσματα να κιτρινιζουν φυλλα κτλ οτι συμπτωματα δηλαδη εχει η ελειψη τα ιδια εχει και η υπερδοσολογια.αυτο μπορει να συμβει σε ολα τα micro nutrients αλλα και στα macro.o tom barr εχει γραψει για τις τοξικοτητες οποτε οι δοσεις υπαρχουν για καποιο λογο καλο ειναι να τις ακολουθουμε.φυσικα ο πειραματισμος με τα λιπασματα ειναι κατι που πρεπει να γινετε αφου ομως εχουμε διαβασει για τις τοξικοτητες του φωσφορου καλιου σιδηρου κοκ.
-------------------------
ενα αρθρο που μου ειχε συστησει το Στεφανος(sarpijk) οταν ειχα θεμα με τον σιδηρο καλο διαβασμα http://www.plantedtank.net/forums/11...ity-csm-b.html
Αυτο ητανε μικρο θεμα ..
Δες κ εδω...
http://www.plantedtank.net/forums/11...riment-43.html
-------------------------
Οι τοξικοτητες ειναι δυσκολο να ερευνηθουν, απλα δοκιμαζεις και βλέπεις.
Στα φυτα φαινεται, απο στρεβλισμενα φυλλα, μικρη αναπτυξη , σταματημα αναπτυξης , λιωσιμο , και γενικα οπως εμγανιζονται και οι ελλειψεις.
Ενα λογος ειναι και οι μεγαλες αλλαγες που πρεπει να γινονται.
Δεν ειναι στανταρ , γιατι παιζουν ρολο υπερβολικα πολλοι παραγοντες , για να μπορεσεις να συγκρινεις 2 ενυδρεια.
Οι ταμπλετες που βαζουν πολλοι στο υποστρωμα προκαλουν τοξικοτητες...
Τα λιπασματα της seachem ειναι υπερβολικα αραιωμενα, η seachem στις δοσολογιες της ακολουθει μεθοδο pmdd...

Το οτι η λιπανση δημιουργει την αλγη ειναι ακυρο, η αλγη παντα βρισκεται στο ενυδρειο μεσα, τωρα αν μπλοκαρεις τα φυτα, και συνεχιζεις να μπουκωνεις με λιπασματα λογικο ειναι να βλεπεις αλγες.
Τα φυτα εχουν μεγαλος ευρος σε παραμετρους οπου μπορουν να αναπτυχθουν, σε ενα ενυδρειο δεν μπορεις να εχεις ολα τα φυτα ευχαριστημενα γιατι το καθενα απλα εχει κ διαφορετικες απαιτησεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 16-08-16 στις 16:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 16-08-16, 19:03
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Κώστα έχεις να κάνεις με μια άσκηση δοσολογίας που περιλαμβάνει διαφορετικών απαιτήσεων φυτά, με διαφορετικούς ρυθμούς ανάπτυξης και διαφορετικές ικανότητες απορρόφησης θρεπτικών από το καθένα, με λίγο ή πολύ φωτισμό, με διοξείδιο που υπάρχει ή δεν υπάρχει κι όταν υπάρχει μπορεί να είναι διαφορετικής ποιότητας και ποσότητας σε κάθε ενυδρείο, με νερό Χ, Ψ ή Δ ποιότητας και τιμές από Α ως Ω, με αλλαγές νερού 20%-30%-50%, με η χωρίς την ύπαρξη άλλων πηγών λίπανσης τα οποία όλα μαζί αυτά αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και μάλιστα (για να γίνει πιο περίπλοκο από ότι είναι) αυτή η αλληλεπίδραση είναι άλλοτε θετική και άλλοτε αρνητική.

Δεν θα πάρω λοιπόν το μέρος της Seachem αλλά είναι εκ των πραγμάτων απίθανο να σου καλύψει έστω και τις βασικές περιπτώσεις. Αν το επιχειρούσε ο μέσος χρήστης σε μετά από 5 λεπτά διαβάσματος θα είχε ζαλάδες. Ο αρχάριος θα σήκωνε τα χέρια ψηλά και θα κατέληγε με πλαστικές ανούμπιες στο ενυδρείο του...

Πηγαίνει λοιπόν σε έναν μέσο όρο, ψηλό είναι η αλήθεια αλλά νομίζω ότι καλύτερα να είναι υψηλός ώστε να έχει αποτέλεσμα παρά χαμηλός.
Σε μέσους όρους πηγαίνουν άλλωστε και όλες οι εταιρείες κι όχι μόνο λιπασμάτων αλλά και άλλων προιόντων πχ, τα αντιχλώρια. Δεν είναι η ίδια ποσότητα που χρειάζεσαι για όλα τα νερά. Απλά εκεί δεν στέκεσαι ιδιαίτερα γιατί τα αποτελέσματά τους είναι μη άμεσα ορατά με το μάτι και ουσιαστικά μη μετρήσιμα, εκτός αν πας στο χημείο...

Τώρα, σε ότι αφορά την τοξικότητα, εμπειρικά και μόνο θα σου πω ότι σε ενυδρεία με έντονα προγράμματα λίπανσης τελικά είναι πιο συχνό φαινόμενο από ότι νομίζουμε. Και μάλιστα συνήθως αγγίζει πρώτα τα φυτά με μεγάλη ικανότητα απορρόφησης συγκεκριμένων θρεπτικών.

Κλασικό παράδειγμα τοξικότητας είναι η υπερδοσολογία του Εξέλ. Αλλο αν εμείς έχουμε βρει περιπτώσεις να χρησιμοποιούμε αυτή την τοξικότητα προς όφελός μας.

ΟΚ, το θέμα ξέφυγε και πήγε εντελώς αλλού από τον τίτλο βέβαια....
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 16-08-16, 19:58
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Το ίδιο πράγμα λέμε, η διαφορετικότητα του κάθε ενυδρείου, δε διαφωνώ με κανέναν, διαφωνώ ως προς την πολιτική της seachem, δεν ξεκινάς με το πολύ, ξεκινάς με το λίγο, όπως με το διοξείδιο όπως με όλα σ αυτή τη ζωή, δεν μπορείς με τη μία να μπεις στα βαθιά, θέλει μέτρο και παρακολούθηση, απλά θέμα marketing είναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 16-08-16, 21:14
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο πράγμα λέμε, η διαφορετικότητα του κάθε ενυδρείου, δε διαφωνώ με κανέναν, διαφωνώ ως προς την πολιτική της seachem, δεν ξεκινάς με το πολύ, ξεκινάς με το λίγο, όπως με το διοξείδιο όπως με όλα σ αυτή τη ζωή, δεν μπορείς με τη μία να μπεις στα βαθιά, θέλει μέτρο και παρακολούθηση, απλά θέμα marketing είναι.
Δεν καταλαβα τι εννοεις , αλλα οπως ειπα η seachem χρησιμοποιει μεθοδο pmdd , τωρα αν εσυ δεν γνωριζεις την μεθοδο αυτη ψαξε της για να καταλαβεις..
Δεν εχεις καταλαβει , οτι δεν υπαρχουν στανταρ δοσολογιες..
Πως μια εταιρια να σου πει ποσο θα επαρκει το λιπασμα σε ενα συστημα, το οποιο μπορει να εχει χιλιες δυο μεταβλητες ?
Απλα σου οριζει ενα στανταρ ξεκινημα και μετα εσυ αρχιζεις να παιζεις με τις δοσολογιες, το ιδιο ισχυει και στην Ει..
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 16-08-16, 21:30
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Την εχω διαβασει Νικο, νομιζω poor man s dosing αν θυμαμαι καλα ειναι τ αρχικα της, εχω διαβασει τη φιλοσοφια της απλα εμενα μου καθεται καλυτερα η Ε.Ι. δεν λεω κατι διαφορετικο, αλοιμονο αν υπηρχαν στανταρ δοσολογιες αφου δεν υπαρχουν στανταρ ενυδρεια ομως η προτεινομενη απ τη seachem για το σιδηρο σου φαινεται για pmdd;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 16-08-16, 21:45
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Την εχω διαβασει Νικο, νομιζω poor man s dosing αν θυμαμαι καλα ειναι τ αρχικα της, εχω διαβασει τη φιλοσοφια της απλα εμενα μου καθεται καλυτερα η Ε.Ι. δεν λεω κατι διαφορετικο, αλοιμονο αν υπηρχαν στανταρ δοσολογιες αφου δεν υπαρχουν στανταρ ενυδρεια ομως η προτεινομενη απ τη seachem για το σιδηρο σου φαινεται για pmdd;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
Ο σιδηρος της seachem ειναι gluconate, δεν μενει ετσι και αλλιως πολυ ωρα στο νερο το φως τον καταστρεφει , τα φυτα τον αποροφουν γρηγορα, αλλα οσο δεν αποροφησουν απλα καταστρεφεται δεν μενει στο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 16-08-16, 22:21
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καταρχας νομιζω οτι το θεμα πρεπει να διαχωριστει γιατι τραβηξε πολυ και ειναι αδικο για τον Μιχαλη.
κωστα νομιζω οτι ειτε δεν εχεις κατανοησει πληρως τη EI λιπανση ειτε εγω δεν μπορω να σε παρακολουθησω για ΕΙ θες 5ml διαλύματος macro ανά 50 λίτρα νερού
2,5 ml
διαλύματος ιχνοστοιχείων ανά 50 λίτρα νερούμε δυνατο φωτισμο και co2 στα 30 ππμ.μερα παρα μερα εκτως σαββατου αν υποθεσουμε οτι κανεις αλλαγη νερου κυριακη 50%.τα ξερεις αυτα\.εγω σε νερο οσμωσης μονο ακολουθω αυτο δεν ξερω σε νερο βρυσης γιατι θα διακινδυνευσω να πω οτι θεωρω λαθος να μπαινει νερο βρυσης.υποτιθετε οτι κανοντας αλλαγη 50% επανεκκινεις την λιπανση σου αν με την αλλαγη δεν ξερεις τι βαζεις στο ενυδρειο σου τι σοι επανεκκινηση κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 16-08-16, 23:13
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας νομιζω οτι το θεμα πρεπει να διαχωριστει γιατι τραβηξε πολυ και ειναι αδικο για τον Μιχαλη.
κωστα νομιζω οτι ειτε δεν εχεις κατανοησει πληρως τη EI λιπανση ειτε εγω δεν μπορω να σε παρακολουθησω για ΕΙ θες 5ml διαλύματος macro ανά 50 λίτρα νερού
2,5 ml
διαλύματος ιχνοστοιχείων ανά 50 λίτρα νερούμε δυνατο φωτισμο και co2 στα 30 ππμ.μερα παρα μερα εκτως σαββατου αν υποθεσουμε οτι κανεις αλλαγη νερου κυριακη 50%.τα ξερεις αυτα\.εγω σε νερο οσμωσης μονο ακολουθω αυτο δεν ξερω σε νερο βρυσης γιατι θα διακινδυνευσω να πω οτι θεωρω λαθος να μπαινει νερο βρυσης.υποτιθετε οτι κανοντας αλλαγη 50% επανεκκινεις την λιπανση σου αν με την αλλαγη δεν ξερεις τι βαζεις στο ενυδρειο σου τι σοι επανεκκινηση κανεις?
Συμφωνώ και ζητώ συγγνώμη απ το Μιχάλη, αν θέλουν οι moderators ας μεταφέρουν τα τελευταία μηνύματα στο δικό μου θέμα.
Πάμε τώρα στο θέμα, νομίζω φίλε Odin και χωρίς παρεξήγηση γιατί με το γραπτό λόγο δεν φαίνεται το ύφος, να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα γιατί μπορεί και να χω μπερδευτεί, μπορεί και όχι. Λες για ΕΙ θέλω 5ml διαλύματος macro, τι εννοείς; Η seachem δεν έχει macro σ ένα διάλλυμα και τα ιχνοστοιχεία δεν είναι macro είναι micro, τα macro είναι ο φώσφορος, το νιτρικό κάλιο και το θειικό κάλιο, τα λέω σωστά; Η seachem δίνει για το flourish 2ml την 1η και 6η μέρα και trace 6 ml τη 2η και 4η, εγώ δεν ακολουθώ το πρόγραμμα της seachem, ακολουθώ ΕΙ με την εξής δοσολογία:
Σάββατο αλλαγή νερού 50% και μετά ρίχνω 4ppm νιτρικά, 4ppm θειικό κάλιο και 0.3ppm φώσφορο.
Κυριακή: 0.3ml flourish γενικό, 2ml σίδηρο που αντιστοιχεί σε 0.2ppm
Δευτέρα: 4ppm νιτρικά, 4ppm θειικό κάλιο και 0.3ppm φώσφορο.
Τρίτη: 0.3ml flourish γενικό, 2ml σίδηρο που αντιστοιχεί σε 0.2ppm
Τετάρτη: 4ppm νιτρικά, 4ppm θειικό κάλιο και 0.3ppm φώσφορο.
Πέμπτη: 0.3ml flourish γενικό, 2ml σίδηρο που αντιστοιχεί σε 0.2ppm
Παρασκευή: Τίποτα για να απορροφήσουν ό,τι έχει μείνει τα φυτά και Σάββατο πάλι αλλαγή 50%και ξανά το πρόγραμμα. Γιατί μου λες ότι δεν κάνω επανεκκίνηση αφού την κάνω; Εκτός αν ρωτάς γενικά και δε λες για μένα.
Να σημειώσω πως πριν την αλλαγή κάνω και μέτρηση νιτρικών γιατί έχουμε και ψάρια μέσα, αν δω κοντά στα 20 τότε μετά την αλλαγή του νερού δε ρίχνω νιτρικά ούτε την τρίτη μέρα που έχω στο πρόγραμμα και ρίχνω μόνο την πέμπτη μέρα για να μη μηδενίσουν και έτσι πάντα μετράω περίπου 10 - 15. Δεν είναι αυτή Ε.Ι.; Που κάνω λάθος δηλαδή, διορθώστε με αν όντως δεν την έχω καταλάβει την Ε.Ι. και κάνω μπούρδα, πάντως εγώ δεν βάζω trace, βάζω το γενικό που έχει τα ίδια σχεδόν με το trace κι έχει και παραπάνω κάποια στοιχεία και βάζω νερό με όσμωση σε αναλογία 80% βρύση και 20% όσμωση, επισυνάπτω και το γνωστό πίνακα της seachem με τη δική της δοσολογία και τον πίνακα με τις διαφορές στα λιπάσματα με ιχνοστοιχεία.



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 16-08-16, 23:36
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

κωστα ριχνω δευ-τετ-παρ 5 ml floyrish καθολου σιδηρο και τις μερες που εχει macro απο 5 μλ καλιο νιτρικα φωσφορο απλαδεν κοιταω τι προτεινει η σιχεμ.απλα ακολουθω την EI Η τιμες που θέλεις να εχεις για estimative index λιπανση εβδομαδιαία ειναι:
Νιτρικα 20-30ppm
Φοσφορικα 1-3ppm
Co2 25-30ppm
Σιδηρο 0.1-1ppm
Καλιο 20-30ppm
-------------------------
δεν ειπα οτι δεν κανεις επανεκινηση απλα ειπα οτι αν κανεις αλλαγη απο νερο βρυσης παλι βαζεις ιχνοστοιχεια και οτι αλλο εχει το νερο βρυσης εχεις μετρησει νιτρικα στο νερο βρυσης.το ειπα γενικα οχι για σενα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 16-08-16 στις 23:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 16-08-16, 23:37
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Οκ νομιζω ομως για σιδηρο λεει απο 0.2 εως 0.5 στα αλλα λεει καλιο και νιτρικα απο 10 εως 30 και για το φωσφορο απο 1 εως 3, οπως βλεπεις εχω επιλεξει να ειμαι στις κατωτερες τιμες, βλεπεις να ειμαι πουθενα λαθος; Ναι εχω μετρησει νιτρικα πριν καιρο και δειχνει 0. Αρα για το floyrish θα μπορουσα να μη βαζω καθολου;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 16-08-16, 23:44
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καπου ειχα δει οτι ειχε μεινει στασιμο ενα φυτο σου πολυσπερμα νομιζω?η στασημοτητα σε ενα high tech ενυδρειο δειχνει οτι κατι δεν παει καλα αν τα νιρικα σου το σαββατο ειναι 20 μετα την αλλαγη νερου ειναι 0 αν ριξεις την πεμπτη νιτρικα σημαινει οτι απο το σαββατο μεχρη την πεμτη εμειναν τα φυτα με 0 νιτρικα
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 16-08-16, 23:53
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Η κορυμποσα ηταν τωρα παει καλα απλα τη σκιαζαν αλλα φυτα, τα νιτρικα βρε οταν μετραω 20 με 50% αλλαγη νερου πεφτουν στα 10 οποτε μετα την αλλαγη δε βαζω νιτρικα αλλα βαζω την επομενη που ειναι να μπει ωστε να τα κραταω σταθερα στο 10 με 15, τα χω χιλιομετρησει αυτα μην ανησυχεις.

Υ.Γ. Θα φαμε ξυλο απ το Μιχαλη και με το δικιο του, φιλε odin τη συνεχεια να τη συζητησουμε με π.μ καλυτερα;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 16-08-16, 23:58
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

σε εμενα μετρημενα πραγματα μετα την αλλαγη νερου τα νιτρικα 0 αλλα ειπαμε νερο 100%οσμωση.τεσπα δεν θα βγαλουμε ακρη μαλλον χαχαχα.απλα να πω οτι θεωρω πια σε ενα high teck ενυδρειο αναγκαια την χρηση οσμωσης 100% αλλα αυτο ειναι προσωπικη εκτιμηση. καλο βραδυ Κωστα
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-09-16, 20:46
Το avatar του χρήστη mixalis1708
mixalis1708 Ο χρήστης mixalis1708 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα
Μηνύματα: 187
Προεπιλογή

Eχουμε γεννητουρια, την Παρασκευη που μας περασε αγορασα ενα αρσενικο ramirezi καθως και τα 3 που ειχα βαλει αρχικα βγηκαν θηλυκα. Το ενα μετα απο εντονες διαμαχες το εχασα. Απο χθες λοιπον ειχα χασει το αρσενικο και ενα απο τα 2 θηλυκα και ψαχνοντας να τα βρω σημερα το βραδυ τα επιασα στη πισω πλευρα του ενυδρειου μεσα σε ενα μικρο λακκο στην αμμο να γεννανε αυγουλακια... Τι κανουμε τωρα ;;

Εχω τραβηξει βιντεο μολις ολοκληρωθει το upload θα το ανεβασω κι εδώ..
-------------------------
BORKED

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalis1708 : 12-09-16 στις 20:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 12-09-16, 20:47
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μιχάλη καλή επιτυχία, ελπίζω να είσαι πιο τυχερός αυτή τη φορά, για μένα άσε τη φύση να κάνει τη δουλιά της και μη επέμβεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Από τα 60 στα 180 λίτρα tasos12 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 24-02-13 01:14
7 λίτρα prospathw Γλυκό νερό - Γενικά 36 01-03-10 16:40
DIY 300 λίτρα! gmanes DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 27-10-09 13:40
DIY Co2 σε 400 λίτρα Carebean pirate DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-06-07 10:09
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11718 seconds with 14 queries